andbouw om zich heen Dienstplichtigen protesteren Getuigenis is verwarrend v- EXTRA GELD (VIJF TON) VOOR SPORT Potest Diergeneeskunde tegen overname vleesinspectie en uurtje praten ver goed werk loogovens maakt het gemakkelijk eiden L OOGOVENS IJMUIDEN mm Drieduizend nullen voor proefwerken Yerontruste predikanten Tankbataljon naar Seedorf Kamerleden willen BREUK BLIJFT] ZICHTBAAR APELDOORNSE GAAN STAKEN SCHOLIEREN 9 NOVEMBER 1971 LEID8GH DAGBLAD Vervolg van voorpagina HAAG De vleeskeuring, die behoort te worden ver- i het belang van de volksgezondheid, komt onder grotere staan van de belangen van veeteelt en handel. Dit is het belang van de vleesetende Nederlander, iumentenorganisaties moeten daarom rekening houden mogelijkheid dat de Koninklijke Nederlandse Maat- ij voor Diergeneeskunde binnenkort bij hen zal aanklop- or een gezamenlijke protestactie. aleiding is de afstoting van ffinaire Hoofdinspectie door ondheid en Milieuhygiëne ndbouw en Visserij, volgens luit dat door de minsters Lardinois is genomen, nisters bereiden een nota naar verwachting rond de •ling zal worden aangeboden. ,tschappij voor Diergenees- van plan hard aan de bel te wanneer mocht blijken dat d van de nota uit een oog- volksgezondheid zwak is te Organisatorisch listers menen dat om orga- die redenen de verantwoor- 1 voor de vleeskeuring in van de' minister van Land- et worden gelegd. De Mij. rgeneeskunde vreest daaren- t het voor de vleeskeurders Ir zal worden zich te houden jeuringsnormen, ook al blijft stellen van deze normen in ran Volksgezondheid. De Mij lergeneeskunde vindt haar bevestigd in het ontslag dat J. M. van den Born als becteur van de Veterinarie (pectie onlangs heeft geno- ris M. A. Moons van de Mij. rgeneeskunde zei gisteren: uw en veeteelt zijn als be drijfsleven gebaat bij een zo hoog mogelijke opbrengst en afzet. Druk vanuit die kringen om bijvoorbeeld antibiotica en hormonen toegestaan te krijgen is op de mensen van de diergeneeskunde en vleeskeuring al vrij groot. Zij hebben aan die druk altijd kunnen weerstaan, omdat zij duidelijk namens Volksgezondheid kwamen en geen boodschap hadden aan economische belangen". Maar hormonen en antibiotica worden toch al algemeen toegepast? Moons: „Ja maar niet in het vlees. Dat hebben wij altijd nog tegen kun nen houden". Logisch gevolg Het departement van Landbouw heeft voor een deel van het vlees reeds de verantwoordelijkheid voor het keuren, namelijk voor het vlees dat naar het buitenland gaat. Land bouw vindt het een logisch gevolg, Volksgezondheid gaat daarmee ak koord. dat ook de keuring van vlees voor binnenlands gebruik in zijn handen komt. Moons: ..Landbouw zet de zaken volledig op zijn kop. We hebben altijd al gezegd dat ook de keuring van exportvlees onder verantwoordelijk heid van Volksgezondheid diende te geschieden. Wij maken er bezwaar tegen dat de instantie die de belan gen van de producent in het oog moet houden onze dagelijkse baas wordt, waardoor de vleeskeuring, die grotendeels toch nog altijd een zaak van persoonlijk oordeel is. niet meer in de eerste plaats in het teken staat van de volksgezondheidseisen". Maar minister Stuyt heeft dat ADVERTENTIE ip uit of noteer datum en plaats. lensdag 10 november, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in ■taurant Old Dutch, Steenstraat 2 1 uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u I weten van Hoogovens, een persoonlijk gesprek praten wij dan over de gelijkheden, over de verschillende functies, arvoor wij u kunnen opleiden, zoals kraandrijver, renwerker, bedieningsman, rangeerder enz. zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog 3it in de industrie gewerkt. Wij informeren u over aard van het werk, salaris, arbeidsvoorwaarden, Redenen genoeg om even te komen, larom eigenlijk niet? iximale leeftijd voor Indiensttreding 50 jaar. toch in een gesprek met u gegaran deerd? Moons: „Dat was inderdaad een deugdzame uitspraak. Maar het gaat erom hoe het dagelijks in de prak tijk van de keuring toegaat. We zijn ook bij Lardinois geweest en die kan het ook best bedoelen, maar wij zien het grote gevaar dat in de praktijk een sfeer ontstaat van: volksgezond heid, ach Ja( maar die zit zo ver weg". De Mij. voor Diergeneeskunde is half-oktober tijdens een hoorzitting op bezoek geweest bij de Kamercom missie voor volksgezondheid. Men kreeg de indruk dat er beleefd werd geluisterd en voelde het verzoek om een nota samen te stellen als een di plomatieke manier om de boot af te houden. Interesse Eind deze maand verdedigt de nieuwbakken minister Stuyt de al lereerste begroting voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne in de Tweede Kamer. Gmdat dan noch de nota van de Mij. voor Diergeneeskunde noch die van de ministers Stuyt en Lardi nois gereed zal zijn, zullen de sum miere mededelingen in de memorie van toelichting nauwlijks de interesse der parlementariërs vermogen te wekken. Voorlichter Smits van het ministe rie van Landbouw en Visserij zegt: „Bij de begrotingsbehandeling van Landbouw, eind oktober, was er alle gelegenheid voor de Kamer om vra gen te stellen, maar toen is er al nauwelijks gebruik van gemaakt. De verhuizing heeft niets om het lijf: bij wijze van spreken veranderen alleen de briefhoofden". Moons: „Ik voorspel u dat men van deze beslissing terug zal komen". AMSTERDAM Ongeveer 150 leerlingen van de Amsterdamse Gra fische School, afdeling mts, hebben aan het begin van hun proefwerk week de pennen neergelegd uit pro test tegen het overbelaste proefwerk schema. Vanmiddag hebben wij een gesprek met de directie van de school. Als er geen gunstig resultaat uit deze be spreking komt zullen zij doorstaken tot volgende week maandag. De directeur van de school, de heer J. C. de Winter, zei dat bij niet deel nemen aan proefwerken de normale weg zal worden gevolgd: „dan krijgen ze geen waardering. Voor de twin tig vakken, waarin een proef moet worden afgelegd, betekent dat dus 150 maal twintig is drieduizend nullen". DEN HAAG (ANP) Opnieuw zijn open brieven verschenen van Hervormde predikanten, die zich verzetten tegen het getuigenis van een aantal verontruste hervormden, onder wie prof. dir. G. C. van Nif- crik. Zeventien hervormden predikanten in Haarlem en omgeving, die om een gesprek met de opstellers van het getuigenis vragen, zijn het eens met de opstellers, dat zij zich keren te gen een visie, een prediking en een theologie, die „God met de geschie denis, Gods heilshandelen met het Autohandelaar ontvangt bom in postpakket MAARHEZE De 23-jarige Rinus Lauwere uit Eindhoven is gistermid dag ernstig aan zijn gezicht gewond, toen hij een postpakket voor zijn baas. waarin een bom bleek te zitten, open maakte. De vrouw van de autohandelaar Moere in Maarheze had het pakket in ontvangst genomen van de postbe- steller en het klaar gelegd voor haar man. Toen deze thuis kwam vertrouw de hy het niet. De afzender bleek niet te bestaan. De heer Moere, die ervaring heeft door de militaire dienst, haalde het pakket uit elkaar en vond een appa raat dat volgens hem met explosie ven was geladen. Hy legde het helse apparaat een eind verder in het bos en waarschuwde de politie. Zijn knecht Rinus Lauwere vond het allemaal maar onzin. Tegen de waarschuwing van de heer Moere in pakte hy het apparaat beet. Het ont plofte meteen. De heer Moere heeft er geen idee van wie hem het pakket heeft ge stuurd. De autohandel van de heer Moere werd dit voorjaar aan de kaak gesteld door de Consumentenbond. De ryks- politie heeft echter geen aankno pingspunten gevonden om de dader te zoeken onder ontevreden klanten. wereldproces en het christelijk ge loof met maatschappelijk en poli tiek engagement geheel laat samen vallen". Maar zy vragen zich af, of de afwijzing van de „verwereldhjking" van God in het getuigenis niet heeft geleid tot een even onbijbelse „ver- hemelsing" van God. Juist in de theologie van Karl Barth is ons voorgoed afgeleerd om zo abstract-filosofisch over God te spreken. En mede prof. Van Niftrik heeft in Nederland gestreden voor de doorwerking van deze bevrij dende inzichten van Barth, aldus de predikanten. Zy vragen zich af of d° eigenlijke achtergrond van het getuigenis de wens is, dat de ge vestigde orde blyft gehandhaafd, waardoor voor een bepaalde theolo gische opstelling wordt gekozen als sublimering van een concrete poli tieke keuze. Vyf hervormde predikanten in Overijssel hebben in een open brief aan de opstellers van het getuigenis uitgesproken, dat hoeveel waar den er ook in dit. stuk staan het toch als schadelyk en verwarrend voor de gemeenten moet worden beschouwd. Vol aandacht bekijkt Prins Bernhard een deel van de dage lijkse schokdemper-produktie van Koni N.V. De Prins opende gister middag de nieuwe fabriek in Oud- Beijerland. Naast hem Koni-di- recteur A. A. Koning. (Van onze correspondent) BONN Nederland zal een extra tankbaltaljon in het Westduitse See dorf legeren. Dit is gisteren in Bonn overeengekomen tydens een gesperk tussen' de minister van Defensie De Koster en Schmidt, zy besloten bovendien tot hechtere samenwerking in de materiaalvoorziening. Een con creet voorbeeld is het op elkaar af stemmen van luchtafweergeschut. De Nederlandse bewindsman was naar Bonn gereisd om het contact met zyn Westduitse collega, dat zich onder zyn voorganger Den Toom had ontwikkeld, voort te zetten. Hy voer de met Schmidt bovendien een voor bereidend gesprek voor de NAVO-ver- gadering van december. De verhuizing van het Nederlandse bataljon naar Duitsland is een uit vloeisel van de NAVO-conferentie van twee jaar geleden. De NAVO-landen kondigden toen aan een aantal maat regelen te zullen nemen om te komen tot een verbetering van de paraatheid van de NAVO-strijdkrachten. Wanneer het tankbaljon naar Duitsland zal gaan is nog niet be kend. Er dient nog een begin gemaakt te worden met de aanleg van een nieuw legerkamp. De beide ministers hebben hieraan gisteren een belang rijk deel van hun bespreking gewyd DEN HAAG (ANP) Kamerleden van de fracties van KVP, ARP en CHU hebben voorgesteld op de be groting-1972 van het departement van CRM een bedrag van f 500.000 meer uit te trekken voor de subsi diëring van organisaties op het ge bied van de lichamelijke vorming en sport. Dit blijkt uit een amendement, dat ingediend is door de heren W. du Chatinier (KVP), Mr. J. N. Scholten (ARP) en drs. G. van Leijenhorst (CHU). Het amendement komt deze Overleg met legerleiding wordt mogelijk verbroken tSFOORT (ANP) „Als de niet van de dwalingen eegs terugkeert, dan zal de rich ernst ig moeten beraden vraag of niet een andere het onmiddellyk overleg >rden ingeslagen. Wanneer dwingt, zullen wy die weg h dat geval voorzie ik een fcrige winter". gisteravond VVDM-voor- an Reijntjes in de Amers- markthal, gevuld met onge- dienstplichtige militairen, esteerden tegen de krijgs- ke straffen voor de dienst- tnilitairen en VVDM-afde- hngsvertegenwoordigers Wim Schul en Hans Dona. De bdjeenkomst was georganiseerd door het soldatencomité, gevormd naar aanleiding van de straffen te gen beide Ermelose dienstplichtigen. Alle leden van het soldatencomité zijn een of meer malen krygstuchte- lijk gestraft voor het organiseren van demonstraties in kazernes of wegens activiteiten als afdelingsbe stuurder van de WDM. Het soldatencomité streeft op kor te termijn vier concrete punten na. 1. Wim Schul en Hans Dona vrij, 2. Afschaffing van de strafinrichting Nieuwersluis, 3. Afschaffing van de censuur, 3. Afschaffing van de straf - bevoegdheid van militaire meerde ren. Namens de humanistische raads lieden en vormingsleiders in de strijdkrachten betuigde de heer H. J. J. Lips instemming met de eisen van het soldatencomité. Hij verwees naar de brief van 16 raadsleden en vormingsleiders aan de minister van Defensie. Daarin verzochten zy on der meer vrijheid van meningsuiting voor dienstplichtigen en bestraffing door onafhankelyke rechtere. Geweld De militaire deskundige van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, de ex-generaal-majoor J. van Eisen heeft de actie van het soldatenco mité „een typische acceleratie van geweld waaraan wel goede eisen ver bonden waren", genoemd. Verbaasd was hy over de door de VVDM- voorzitter aangekondigde nieuwe koers voor het geval de minister de eisen niet inwilligt. Dat zou inhou den dat het „overleg wordt, afgebro ken. Het tweede-kamerlid kan zich ver enigen met de eisen ten aanzien van >1e krijgstucht. „Zoals het nu gaat, gaat het niet langer. De minister moet zo gauw mogeiyk met een ver betering van de krygstucht komen" vond hy. Ook vindt hy dat de straffen binnen de krygsmacht be paald moeten worden door onafhan kelyke rechters. De heer Van Eisen zei ervan overtuigd te zyn dat de aan de orde gestelde persvrijheid binnen het leger er binnen een paar jaar zal zyn. Hij betreurde het overigens dat van officiële legerzyde niemand op de byeenkomst in Amersfoort aan wezig mocht zyn. Tot slot merkte hy nog op dat naar zyn oordeel met de legerleiding niets mis is, maar dat deze wel met verouderd gereed schap moet werken. week in de kamer in bespreking, tij dens de behandeling van de begroting van CRM. De kamerleden willen een deel van dat bedrag gebruiken voor de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen. Op de begroting staat een bedrag van f 5.801.000 voor de bedoelde sub sidiëring, maar de drie kamerleden willen het totale bedrag verhogen tot f 6.301.000. Het bedrag van een half miljoen gulden willen zij verkrijgen door andere posten tot hetzelfde to taal te verminderen. Voorgesteld wordt f 100.000 min der uit te trekken voor de personeels uitgaven van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek f 100.000 minder voor de kosten van onderzoek ten behoeve van volksont wikkeling en recreatie, f 150.000 min der voor subsidies en voorschotten aan organisaties en gemeenten en in de investeringskosten van culturele centra met een streekkarakter, en f 150.000 minder voor de kosten van onderzoek ten behoeve van de maat- zijn. schappelijke ontwikkeling. Medicamenten en goede zorgen van keel-, neus- en oorarts Jan Beekmans, toen nog voorzitter van hebben Hans van Mierlo za terdag en zondag door het twee- daagse congres van zijn partij in de Flevohof gesleept. Want het had niet veel gescheeld of een wel zeer ongelegen griepaanval had hem in zyn Amsterdamse bed gehouden In plaats van op de eerste rij van dit nogal rumoerig poldergebeuren. door dezelfde Beekmans al profetisch „het congres van de interne duide lijkheid" genoemd. Die duidelijkheid is er na twee lange dagen vol verwarde, vaak op de toppen van de emotie gevoerde discussies, wel uitgekomen: D'68 blijft de lijn-Van Mierlo volgen en dat betekent dat de nauwe samen werking met PvdA en PPR blijft en waar mogelijk eerder wordt uitgebouwd dan afgezwakt. 61 procent van de congresgangers sprak zich daar in de late zondag middag voor uit. Met hetzelfde percentage werd de resolutie verworpen van het twee de-kamerlid mejuffrouw mr. Anne ke Goudsmit, die D'66 uit de omar ming van PvdA wilde losmaken en bij het streven naar een progressie ve volkspartij de deur ook naar an dere groeperingen wilde openlaten. De motie van de reserve, van het bewuste of onbewuste wantrouwen jegens de huidige partners had het niet gehaald, tot Van Mierlo's grote opluchting was „de stap terug" niet gezet. Toch blijven er na het gelukwensen, het handen schudden, het elkaar op de schouders slaan - de uitslag van de stemming weari bejubeld alsof de progressieve volkspartij was ge boren - nog wel een paar vragen over. Want zoals een met anti-blo- tica onderdrukte griep nog maan denlang kan nazeuren, zou ook deze congresuitspraak nog wel eens kun nen nawerken. Binnen de partij, in de lang niet allemaal gelijkgerichte afdelingen, maar vooral ook in de fractie. In het politieke optreden naar bul ten dus. Want weliswaar had Anne ke Goudsmit al voor haar verlies een feit was, gezegd dat zy met ie dere congres-uitspraak in haar op stelling in de Kamer zo loyaal mo gelijk rekening zou houden, een feit blijft dat er zaterdag en zondag en kele feiten keihard aan het licht zijn getreden. De later dus verwor pen resolutie-Goudsmit, waarin ge poogd werd de banden met PvdA en PPR wat minder knellend te maken en in een „zakelijke opstel ling in het parlement" de eigen identiteit van D'66 te bewaren, was aanvankelijk mede-ondertekend door de tweede-kamerleden Visser en Engwirda en de Eerste-Kamerle- den Schwarz en mevrouw Wassen- Van Schaveren. Dat de drie laatst genoemden hun handtekening te rugnamen nadat enkele tussentijds ingediende amendementen en nieu we moties de standpunten binnen het congres wat naar elkaar hadden gebogen, doet aan deze uitgangspo sitie niets af. Het betekent, dat er binnen de fractie (s) van Hans van Mierlo's Democraten '66 fundamen teel verschillend wordt gedacht over een zaak van politiek levensbelang. Nu het gevaar van „de stap terug' bezworen is en de geloofwaardigheid van de politieke vriendschap tussen PvdA en D'66 naar bulten althans niet of nauwelijks is aangetast al is in de historie van D'66 een hoofdbestuur nog nooit zo moeilyk aan een kleine meerderheid geko men - zal er naar binnen klaarheid moeten worden geschapen. Want al leen met duidelijkheid naar buiten komt Van Mierlo er niet meer. Wanneer de eerste voldoening over de zo zwaar bevochten congreszege in Flevohof voorby zal zyn, zal hy zich hebben te realiseren, dat er binnen zijn fractie D'66-ers rondlo pen, die op een andere golflengte denken. Die, ook wanneer zij inder daad loyaal blijven meewerken, In Anneke Goudsmit de martelares van een te grabbel gegooide partij- identiteit zullen zien. Die hem zul len blijven zien als een soort su- per-uitverkoper van D'66 aan de grote socialistische broer. Die hem niet door dik en dun volgen, wan neer hij bewogen uitroept, dat D'66 nog altyd een breekyzer-functie heeft, maar dat Je dat breekijzer wel eens moet verplaatsen. Dat Je het bij voorkeur namelijk daar moet zetten, waar wat te breken is. En dat Je, als Je door wilt stoten naar de volgende ronde op weg naar de begeerde progressieve volkspartij op twee lijnen zal moe ten doorgaan. Die ene lijn, waar langs Je al vijf Jaar werkt en die andere: wat wil zeggen, dat je in samenwerking met de huidige part ners moet afmaken, waaraan Je be gonnen bent. Dat Je daarom vooal niet uit die omarming met de PvdA moet proberen weg te draaien. Ook binnen de fractie zal de op richter van D'66 met denken langs twee lijnen rekening moeten hou den. Als die lynen binnenskamers nog verder uiteen gaan lopen, zou dat wel eens 1 evensgevaarlyk voor V. Mierlo's politieke avontuur kunnen KEES DE BRUIN ARNHEM De Apeldoornse mid delbare scholieren gaan maandag 29 november allemaal in staking. 's Middags demonstreren zy in de binnenstad tegen de bezuinigings maatregelen van de regering, die vooral het onderwijs zwaar treffen: geen kleinere klassen, schade aan liet vormingswerk, schoolgeld voor leerplichtigen enzovoort. Al twintig scholen voor middel baar onderwijs in Apeldoorn hebben toegezegd, dat zy aan de actie mee doen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7