Joordierse premier bracht eheim bezoek aan Londen Som van 10 vergelijkingen met 10 onbekenden UNESCO BESTAAT 25 JAAR esprek met oppositieleiders Wilson en Callaghan almerend Lynch verliest meerderheid in Iers parlement Koel onderhoud Nixon-Gandhi complete keukens Albanië op goede weg West-Europa in slag tegen drugs G 5 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ji (Van onze correspondent) !>EN (GPD) Premier Faulkner van Noord-Ierland steren een een geheim bezoek hij reisde met een vliegtuig aan Londen gebracht, niet om met de egering maar om met oppositieleiders Wilson en Cal- |e praten. Faulkner maakt er zich ongerust over dat de lden van de oppositie over een politieke oplossing van rdierse probleem wellicht te ver gaan. Dor kort hebben de Britse regering en de Labouroppo- [enoeg dezelfde lijn inzake Ulster gevolgd. In feite zette regering de politiek van Labour in Noord voort. tien zetels meer krijgt en de rege ring 20 zetels meer, zei de Noord- ierse oppositieleider Gerry Fitt. Een nieuwe factor is het verzet van premier Faulkner tegen een nieuw door Londen gepropageerd denkbeeld het was waarschijnlijk alleen een proefballonnetje dat snel weer werd omlaag gehaald om de verantwoordelijkheid voor de handhaving van orde en gezag in Ulster aan het parlement van West- minster over te dragen. Er wordt in Londen verder ge zinspeeld op de mogelijkheid om een Britse kabinetsminister met de verantwoordelijkheid voor Ulster te belasten met een hoofdkwartier in Belfast. In Londen wordt gedacht aan de oprichting van een departe ment voor Ulster, naar analogie van de afzonderlijke departementen voor Schotland en Wales, die echter geen eigen parlement bezitten. Daarom lijkt de benoeming van een coördinerende Britse minister voor Ulster de eerste stap op de weg naar totale overneming van de po litieke macht door de Britse rege ring. Velen zeggen dat het beter is, dat dit nu gebeurt dan Londen er la ter als uiterste middel toe moet wor gden gedwongen, namelijk wanneer Faulkner het loodje zou moeten leg- len en de extremisten onder lei ding van ds. Paisley het heft in han den zouden nemen. de volle furie van het rstte heeft destijds James als minister van Binnen ben bij zijn bezoeken aan |i kalmerende invloed uit- HiJ was het die probeer- .gfuw klimaat te scheppen ^«organisatie van de Ko- tJlster Gendarmerie, die in een para-militaire een macht werd en door van de B-specials, de gewapende hulppolitie, litiek is echter door de B<terhaald, hetgeen niet wil men terug wil naar de ïfend, maar wel dat men er bewust is dat er iets 'af»et gebeuren. De opposi- Hldigt de regering-Heath deze in Noord-Ierland al- ?1j:aart van een twijfelach- overwinning zet en een soort Vietnam-moe- j?eg te zinken. regering blijft echter op het eigen ^apparaat dat af en toe 11 boekt zoals bij de huis- de nacht van woens- "donderdag in Belfast en iiry waarbij wapens, muni- p taliën en ander materiaal Hrvaardiging van bommen aden en 51 personen wer- Bteerd. a zal volgende week met jp Labourafgevaardigden aar Ulster gaan. Hij is ?r minder populair dan ook hij zijn zege heeft gegeven, de uitwassen die zich «den hebben voorgedaan Igen over mishandelingen methoden bij de verhoren ••'heeft veroordeeld. De agi- river was aanleiding voor 1 a een onpartijdig onder- de verklaringen van vrij- ijpA-geïnterneerden in te Nieuwe geluiden nader oppositiedruk laat de ering thans geluiden ho len nieuw politiek initia- zit echter in een vicieuze l7flat altijd het gevaar be- 1 .het IRA in de kaart wordt ook wegens het feit dat ilieke oppositie in het parlement weigert daar- werken zolang de inter - irtduurt. Wat dit betreft ler de Britse Labourpar- imdat deze grote invloed men op de sociaal-demo- LabourpartiJ in het (Noordierse parlement) itieke boycot op te geven. partij is ook niet kapot lers plan om in Ulster ■edige vertegenwoordiging wen omdat de machtsver- daardoor in wezen niet veranderd. Het enige feou zijn dat de minderheid L_ öden in Ulster De politie ast heeft gisteravond be- Iakt dat een soldaat en een reweken zyn aan de ver- n die zij by guerrilla-aan- dden opgelopen. De soldaat 'jarige Schot die zeven we en werd neergeschoten. Hy ziekenhuis in Glasgow ge- Je burger raakte dinsdag ~e- een ontploffing in een café. waarby twee mensen direct Ven kwamen. ADVERTENTIE ord Escort (CIALE AANBIEDING Aaf 6830,— incL b.t.w. TOMOBIELBEDRIJF ijnlartd N.V. Valk Boumanweg 71, erdorp, telefoon 30325. lenschansplein 6, Leiden. Telefoon 42451 DUBLIN (Reuter, ANP) De Ierse premier Lynch heeft gisteren de meerderheid in het parlement verloren doordat een van de leden van de regerende Fianna Fail partij zijn ont slag indiende. Volgende week woensdag zal worden gestemd over een motie van wantrouwen tegen dei minister van Land bouw. Men neemt aan, dat Lynch, als hij dan geen duide lijke meerderheid krijgt, het parlement zal ontbinden. De moeilijkheden van de Ier se regering hangen samen met een wapensmokkel die vorig Jaar mei heeft geleid tot het ont slag van minister van Financiën Haughey en minister van Land bouw Blaney. Een derde minis ter van de regeringspartij, Bo- land, trad uit sympathie af. De drie ministers stonden bekend als voorstanders van een „harde lijn" in de Noordierse kwestie (Van onze correspondent) WASHINGTON In het eers te gesprek tussen president Nixon en de Indiase premier mevrouw Indi ra Ghandi, die een officieel bezoek brengt aan de Verenigde Staten, leg de Nixon het accent op de noodzaak van een politieke oplossing tussen India en Pakistan. De president scheen daarmee een directe toezeg ging te ontwijken voor de hulp aan de Oostpakistaanse vluchtelingen in India De hulp aan deze vluchtelingen was onderdeel van de wet betref fende de buitenlandse ontwikkelings hulp, die verleden week door de Se naat de das werd omgedaan. De Se naat heeft gisteren echter een nieu we wet opgesteld, waarover begin vol gende week gestemd zal worden en waarbij twee aparte wetsvoorstellen zijn voorzien. Het ene voorstel be treft uitsluitend de economische en humanitaire hulp aan het buiten land, de tweede afdeling de militaire bijstand. In totaal komen de kosten van deze ontwikkelingshulp- nieuwe- stijl op ongeveer zes en een half miljard gulden, ongeveer 40 percent minder dan oorspronkelijk door de regering werd gevraagd in de ver worpen wet. Mevrouw Gandhi zei bij haar aan komst in het Witte Huis dat zij ge komen was om een humanitaire op lossing te vinden voor de „door men sen geschapen catastrofe" van de Oostpakistaanse vluchtelingen, die naar India zijn uitgeweken. Presi dent Nixon zei in zijn onderhoud met haar dat hij contact had gehad met de Pakistaanse president Jachja Chan, en hij scheen erop te duiden dat Washington in het zoeken naar ADVERTENTIE openingstijden dagelijks van: 9.00-17.00 u donderdags van 19.00-21.00 u President Nixon in gezelschap van mevr. Gandhi en generaal Westmoreland. een oplossing voor het conflict tussen beide landen India noch Pakistan voor het hoofd wilde stoten. India, heeft tot nog toe ruim 600 miljoen gulden ontvangen aan Amerikaanse fondsen voor de vluchtelingenhulp. Pakistan daarentegen werd, ondanks de oppositie in de Senaat voorzien van wapenzendingen. ADVERTENTIE Aan-en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks frt de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Leiden - ma. t/m za. van 8 tot 20 h; zo. van tO tot 17 m. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Tirana voelt zich gepasseerd door Peking TIRANA (GPD) Op het zesde partijcongres van de Albanese com munisten, dat deze week van stapel loopt, valt een duidelijke koerszwen- king jegens Rood-China waar te ne men. De recente doorbraak van de Chinezen uit hun vroegere politieke isolationisme, is in Albanië in slech te aarde gevallen. Zowel in de grote openingsrede van partijleider Enver Hodzja als in de verdere toespraken ontbraken de anders gebruikelijke lofuitingen aan het adres van Peking. Er zfjn 27 delegaties van bevriende communistische partijen op het con gres aanwezig, maar geen uit de volksrepubliek China. En de heftige kritiek, die Hodzja op de toenadering en de grotere sa menwerking tussen de supermogend- heden uitoefent, is zonder twijfel ook gemunt op zijn eigen Roodchi- nese beschermheer. Tirana voelt zich gepasseerd, nu China zelf zijn boontjes in de we reldpolitiek gaat doppen en het kleine Albanië als ideologische voorpost in Europa en als spreekbuis in de Ver enigde Naties niet meer zo nodig heeft. Het is de eerste keer dat Al banië en Rood-China in hun buiten landse politiek niet conform gaan. In dit verband zijn de verklaringen op het partijcongres, dat Albanië bereid is met alle landen goede betrekkin gen te onderhouden en 6amen te werken, meer dan een routinefrase. Dit is óm niet zelf in een isolement te worden gewerkt. Hodzja wil daar om een betere communicatie met de buitenwereld. Uit het nieuwe (vijfde) vijfjaren plan, dat vaindaag op het partycon gres is behandeld, blijkt dat het po litieke engagement van de laatste Jaren Albanië geen windeieren heeft gelegd. De prijzen voor consumptie goederen zijn niet minder dan acht keer verlaagd. De lonen zijn intussen zachtjes verhoogd. Belastingen zijn afgeschaft. Tot in het laatste dorp is nu elektriciteit aangelegdwat heel wat wil zeggen voor het meest onderontwikkelde gebied van Euro pa. Het afgelopen plan is met ge middeld eenderde overschreden. De cijfers voor de nieuwe periode zijn zo mogelijk nog ambitieuzer. Tot 1975 moet het nationale inkomen met 55 a 60 procent stijgen, de in- dustrieproduktie met 65 pet en de landbouwproduktie met 55 procent worden vergroot. Zwaartepunten zyn: aardolie, petrochemische en chemische produkten. In midden- Albanië zal een groot staalconcern verrijzen, waardoor het land zijn erts zelf kan gaan verwerken. Tot nu toe hadden ze altijd halffabrikaten aangeboden, maar economische auto nomie schijnt een van de hoofddoel einden van dit partijcongres te zyn, omdat daarmee de politieke bewe gingsvrijheid wordt vergroot. Dit laatste is ook altijd de bedoeling van Rood-China geweest, dat Albanië ontwikkelingshulp geeft, maar het niet van zichzelf wil laten vervreem den. PARIJS (RTR) In het begin van het komend Jaar gaan ministers van zeven landen in West-Europa proberen de strijd tegen verdoven de middelen te coördineren. Dit heeft een woordvoerder van de Franse regering gisteren bekend gemaakt na afloop van de eerste bijeenkomst van 32 deskundigen van de betrok ken landen Engeland, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. De Nederlandse delegatie stond on der leiding van drs. J. H. W. Hoog water, directeur-generaal voor in ternationale aangelegenheden het ministerie van Sociale Zaken. De experts vormden vier commis sies, die rapporten zullen opstellen voor de bijeenkomst van de minis ters. Een groep deskundigen op het gebied van de volksgezondheid gaat alle aspecten van het voorkomen van verslaving en de zorg voor ver slaafden bekijken. Een andere com missie zal advies uitbrengen over de wijze waarop men het publiek en de jeugd in het bijzonder kan wijzen op de gevaren van drugs. Een derde groep zal zich bezig houden met de kwestie van de bestrijding van de ge organiseerde handel in drugs, ter wijl een commissie van Juristen zich zal beraden over het mogelijk stan daardiseren van de wetgeving op het gebied van drugs in de zeven landen. Dr. Zijlstra bezorgd terug van financieel beraad SCHIPHOL PARIJS (ANP) Er nadrukkelijk op wijzend, dat er op korte termijn een oplossing moet worden gevonden voor het paritei- tenvraagstuk is de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra. gisteravond op Schiphol teruggeko- De UNesco, de culturele organisatie van de Ver.-Naties, viert deze week haar 25-jarig bestaan en uit de hele wereld zyn er mensen naar Parijs ge gaan om dat te vieren. Nit' Nederland bijvoorbeeld minister Van Veen (Onderwijs). De UNESCO is het onderwijskundige, wetenschappelijke en culturele verlengstuk van de Verenigde Naties, waarvan thans 125 landen lid zijn, dat dit Jaar draait -op een budget van 90 mil joen dollar en waarby te Parijs en elders meer dan 3000 mensen werken. Dat lijkt allemaal erg ver weg van het gemiddelde Nederlandse gezin. Maar toch is het dichter bij dan men zou denken. Aan de hand van de nationale ouderavond van november 1970 en de kwestie van de „witte platen", valt dit te illustreren. Er zou in Nederland nooit een nationale ouderavond zijn gehou den (waarbij meer dan 10 procent van de Nederlandse ouders de school binnenstapte) als er vanuit UNESCO's Paryse hoofdkwartier niet eind 1969 de gedachte was gelanceerd dat 1970 „het interna tionale Jaar van het onderwijs" moest zijn. Een Nederlandse werk groep vertaalde dat in de ouder avond en kreeg daarvoor trouwens ook een subsidie rechtstreeks uit Parijs. De zaak van de „witte platen" (de goedkope grammofoonplaten, die overal op ons afkomen, bij boek handels e.d.) is nog veel recenter. Vorige week werd er onder auspi ciën van de UNESCO over gecon fereerd in Genève. Het is in we zen het probleem van hoe de mo derne wereld, vol video-tapes en oplossen vg,n de betaling van auteursrechten. Soortgelijke proble- mep spelen ook rondom het ge drukte woord, want hoe makkelijk is het immers tegenwoordig om per kopieerapparaat andermans gees- teskind te vermenigvuldigen. De UNESCO zit bovenop zulke ac tuele problematiek van heden en toekomst. Wijd als de opdracht van de or ganisatie is maakt het geheel wel een chaotische indruk op de op pervlakkige beschouwer. Laten we een greep doen: UNESCO is zeer druk bezig met het probleem van de analfa beten in deze wereld. Het zijn er ruw geschat 800 miljoen en er ko men er jaarlyks zo:n 20 miljoen bij. Volgens grove gegevens gaat de helft van de kinderen, die voor basis- en voortgezet onderwijs de leeftijd hebben, niet naar school. De strijd tegen het analfabetisme lijkt een gevecht tegen een niet te overwinnen tegenstander. UNES CO: „Terwijl het percentage anal fabeten wereldwijd terugloopt, neemt het absolute aantal analfa beten nog steeds toe, door de be volkingstoename. UNESCO is bezig met strijd te gen water- en luchtvervuiling; speciaal geconcentreerd op de sterk toenemende behoefte van de wereld aan schoon, helder water voor agrarische, huishoudelijke en industriële doeleinden. UNESCO „Er moet over 20 jaar tweemaal zoveel beschikbaar zijn als nu. UNESCO is bezig de reddings pogingen voor de Boroboedoer op Java te bundelen en werkt nauw samen met de Italiaanse regering om Venetië voor ondergang te be hoeden. zoals het ook insprong toen Florence en de daar aanwe zige kunstschatten werden geteis terd door de overstromingen van 1966. Een merkwaardige (want zo ver schrikkelijk veel-omvattende en daardoor onoverzichtelijke) orga nisatie, die UNESCO. Alleen de activiteiten op onderwijsgebied zyn, door de overal verspreide gemeen schappelijke problematiek, duidelijker te onderscsheiden. Op dit terrein is sinds dit Jaar een werkgroep van zeven personen onder leiding van de Fransman Edgar Faure bezig de situatie in alle landen te inventariseren om vervolgens daaruit conclusies te trekken en een strategie uit te stippelen om de problemen te lijf te gaan. Een zaak die reikt van de kinderen in de ontwikkelings landen, vaak gedoemd om analfa beet j es te worden tot en met de kinderen in de verouderde volks buurten van ontwikkelde landen )als Nederland), door taalachter standen van huis uit ook gedoemd om verstoken te blijven van opti male onderwijskansen. Voor ons in Nederland is nog zeer interessant dat binnen de UNESCO duidelijk voor de aanpak van dat laatste probleem het Rotterdamse project Onderwijs en Sociaal Milieu van dr. Jan Grandia als schitterend voorbeeld wordt gezien. s Om deze kleine impressie van de activiteiten van de jarige te besluiten: net onderwijs aan de kinderen van Arabische vluchte lingen in de kampen rondom Is raël wordt door UNESCO gerund, samen met de vluchtelingenorga nisatie van de VN (UNRWA). Het gaat om 300.000 kinderen op bijna 500 scholen. En het wordt al ge daan sinds 1950 s De organisatie, die probeert voor uit te denken over de samenleving van de toekomst, zit op die ma nier ook heel wat problemen op te vangen uit het verleden. En die onoplosbaar lijken. UNESCO is heel wat meer dan een pontificale viering met ministers in Parijs. UNESCO Is ook de duvelstoejager, die in stilte de schreeuwende pro blemen aanpakt die we met ons allen hebben laten ontstaan en voortduren. men van het daarover gepleegde E. E.G.-overleg in Parijs. „Het enorme probleem is, dat geen enkel land zijn valuta-koers op ver antwoorde wijze kan vaststellen zon der eerst te weten wat de rest van de wereld zal doen", legde dr. Zijl stra uit, „en dat geldt net zo goed voor de 6 van de gemeenschap als voor de V.S. Canada, het Verenigd Koninkrijk en Japan. In feite moe ten we met de groep der tien rijke landen een som oplossen van tien vergelijkingen met tien onbekenden". Wellicht zullen de tien resultaat kunnen boeken op het eerstkomende overleg. Zij zijn door de Amerikaan se minister van Financiën uitgenodigd om op 21 en 22 november in Rome bijeen te komen. „Ik hoop en ver wacht, dat iedereen daar in zal zien, dat het zo niet langer kan doorgaan, wil men voorkomen dat de wereld economie er de ernstige gevolgen van zal ondervinden. Het is de allerhoog ste tijd. De economie heeft het dit Jaar al moeilijk genoeg zonder de on zekerheid op het financiële vlak, zei een bezorgde dr. Zijlstra. In Parijs bestond onder de minis ters van de EEG en de presidenten der nationale banken reeds vol ledige eenstemmigheid over de nood zaak van een spoedige pariteits-wij ziging, ook van de dollar. „Deze bijeenkomsten zijn informe le consultatieve beraadslagingen. In dat opzicht is de gedachtenwisseling nuttig geweest. We zyn het er stel lig over eens, dat de ernst van de situatie op angstwekkende wijze toe neemt", aldus dr. Zijlstra. Het probleem wortelt in de Ame rikaanse betalingsbalans. Daar doet zich al de eerste onbekende voor, doceerde dr. Zijlstra. Met hoeveel moet die balans worden verbeterd? Daar zijn de geleerden het niet over eens. De Ameirkanen menen dat hun balans met 13 miljard dollar moet verbeteren en dat betekent dat de rest met 13 miljoen dollar moet ver slechteren. Net een wipplank. Wat de één omlaag gaat, gaat de ander om hoog. Anderen menen dat zelfs 10 miljard nog te veel is en dat 8 miljard voldoende zal zijn. Dat zijn absolute bedragen. Zodra men het over een van die absolute bedragen eens is, moet dat worden vertaald in pariteitswijzigin gen, die voldoende zijn om die truc tot stand te brengen. Met hoeveel pro cent zal dan verhoudingsgewijs de pariteit van de dollar moeten zak ken? Er is uitgerekend dat voor een verbetering van 8 miljard dollar een relatieve verandering in de paritei ten van 10 procent nodig is. Nie mand van de tien is bereid zijn eigen onbekende op te lossen zolang hij niet weet wat de andere landen met hun onbekende doen". ADVERTENTIE Frico kaas steelt elke show

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9