Korte gevangenisoproer in huis van bewaring Bloot zwemmen: Europees evenement v DREES HAALT EINDSTREEP N.V. L.I.A.M. pewakers in Groningen vier uur lang gegijzeld Tweehonderd artsen daken standpunt van jKNMG over abortus 5 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD GRONINGEN Vier uur lang hebben 40 jeugdige ge- fetineerden in het huis van bewaring in Groningen gister pond bewakers gegijzeld om aandacht te vestigen op hun rieven. De opstandelingen gaven zich vannacht om half fn over aan de politie nadat ze ëerst gedreigd hadden een ■Bwaker van het dak te zullen gooien als ze geen vrije zouden krijgen. is van de opstandelingen was gesprek met politieke par al, de minister van Justitie en pers over de noden in de ge- igenis. Bovendien wilden de indelingen vijf auto's met le benzine-tanks, waarmee 25 n hen zouden vertrekken. Dndanks het dreigement, dat ook ingrijpen van de politie de gtjze- Pir van het dak zou worden ge- !>idt deden de aanwezige autori ten geen concessies. „We vreesden t dit de opstandelingen alleen lar zou hebben aangemoedigd", lus verklaarde de procureur-gene - il bij het gerechtshof in Leeuwar- mr. W. C. van Binsbergen op i nachtelijke persconferentie in t huis van bewaring, na afloop a de opstand. Rond half negen begon het op roer na een jeugdbijeenkomst in de recreatiezaal van een groep Jeugdige gedetineerden met de geestelijke ver zorger van het huis van bewaring, ds. A. Bongenaar, Terugkerend naar hun cellen op de verschillende eta ges, grepen de jongeren plotseling de hen begeleidende bewakers. De opstandige gedetineerden zo'n 40 visten van een der bewakers de sleutels afhandig te maken waarna ze de dominee, de hoofdbewaarder en twee bewaarders instrueerden in een bepaald gedeelte van het gebouw te blijven. Vervolgens zochten ze contact met een groep oudere ge vangenen, die echter niet aan de op stand wilden meedoen. Het is aan een slimme bewaker te danken dat terstond bij het uitbre- >EN HAAG Ruim tweehonderd feartsen, gynaecologen en specia- en hebben bij het hoofdbestuur i de Koninklijke Nederlandse atsohappjj tot Bevordering der |ieeskunst geprotesteerd tegen de Itlijnen ten aanzien van de abor- ■e ondertekenaars van de brief Uien dat het medisch handelen be- nsd moet worden door de afge- ïe eed en belofte: „Ik zal abso- i eerbied bewaren voor het men- jk leven, vanaf de bevruchting' vinden dat de KNMG een stand- •it heeft ingenomen dat alle per- "1 te buiten gaat. 'elen van de ondertekenaars heb- aangekondigd het lidmaatschap de KNMG te zullen opzeggen ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor; elektro- monteurs en machine bankwerkers in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275',- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Voor gehuwden van 24 jaar of ouder die in Leiden of op grotere afstand van het bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. LI 1036 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. HOOGOVENS IJMUIDEN wanneer het bestuur het standpunt niet voor 1 januari van het volgend jaar herziet. Prof. dr. Th. Vossenaar, voorzitter van de KNMG, toonde zich verbaasd over het protest. Voor het formu leren van de richtlijnen is geen spoed-ledenvergadering bijeengeroe pen omdat het bestuur over zoveel gegevens beschikt, dat het volkomen duidelijk was hoe deze zaak in de artsenwereld ligt. „De KNMG is zich er terdege van bewust dat er artsen zijn die prin cipieel afwijzend staan tegenover het verrichten van abortus", aldus prof. Vossenaar. „Voor die opvatting heeft zij groot respect. Daarnaast zijn er echter zeer gewetensvolle medici met niet minder te respecte ren ethische opvattingen die wel be reid zijn de ingreep toe te passen als zij dat gemotiveerd achten. Vol gens de toelichting moet de abortus provocatus worden gezien als een uiterste maatregel en zeker niet als een oplossing van de problematiek van de ongewenste zwangerschap". ken van de opstand alarm is gesla gen. Op het ogenblik dat er een ge vecht ontstond tussen de Jeugdige gedetineerden en de bewaarders, wist hij weg te glippen en by de portier alarm te slaan. Het gevolg is ge weest dat al spoedig een grote poli tiemacht op de been is gekomen. Be halve de gemeentepolitie verscheen ook de rijkspolitie te Groningen. Overmeesterd Inmiddels hadden de opstandelin gen vier bewaarders overmeesterd en in een cel opgesloten. Terwijl rond het gebouw eer. kordon werd gelegd van circa 100 gewapende politieman nen, richtten de opstandige Jongeren in het huis van bewaring aanzien lijke vernielingen aan. Van verschil lende verdiepingen werd meubilair naar beneden gegooid en overal wer den ruiten ingeslagen. Een aantal gevangenen begaf zich vervolgens naar de zolderverdieping en stichtten daar een brandje, dat evenwel spoedig door de brandweer, die ter plaatse was, kon worden ge doofd. „Ik stel u nadrukkelijk ver antwoordelijk voor de gegijzelde per soneelsleden. Wanneer u bewakers verwondt zal dat voor u de meest ernstige gevolgen hebben. Laat geen onschuldige mensen het slachtoffer worden van uw actie". Zinloos Directie-assistent B. J. van Veen die zich tijdens het begin van de opstand bij de oudere gedetineerden bevond, werd eveneens door de op standelingen vastgehouden. Nadat hij aanvankelijk kans had gezien de oudere gevangenen van deelneming aan de opstand te weerhouden, wist hij later een deel van de jongeren te overtuigen dat hun daden zinloos waren. Ook commissaris Heijink probeer de de gedetineerden te bewegen hun actie op te geven. Ook de poging van de hoofdcommissaris bleek succes te Kamer mort nog wat na, maar Leden van de mobiele een heid van de politie en andere politiemannen hadden een cordon rondom het huis van bewaring gevormd. Zelfs bij het instappen van de opstandelingen in de ar restantenwagen werd de „keten" niet verbroken. hebben, tegen half elf begaf een van de opstandelingen zich vrijwillig naar buiten. Druppelsgewijs volgden later anderen. Rond half twaalf gaf de laatste groep zich gewonnen. Dit lukte zonder dat er geweld werd ge bruikt. Elf man werden daarna overge bracht naar het hoofdbureau van politie en de andere opstandelingen naar hun cel. De rust was weerge keerd ln het huis van bewaring. Vol gens mr. Van Binsbergen zouden er al geruime tijd verscheidene grieven onder de gedetineerden leven. Eén daarvan zou zijn het gebrek aan kun dige medische hulp en geestelijke bijstand. DEN HAAG Minister Drees krijgt zijn begroting zonder kleer scheuren door de Tweede Kamer. De meeste fracties morden giste ren nog wat na. De Partij van de Arbeid deed dit met een aantal moties. Eén daarvan betrof de aanleg van de Schiphollijn. Maar Drees liet weten werkelijk geen kans te zien voor de zomer van volgend jaar tot een principe-be slissing te kunnen komen. Ook een PvdA-motle over de tweede luchthaven veegde Drees van tafel. De PvdA wilde dat volgend jaar de procedure voor de aanwijzing van de plaats wordt begonnen. De minister vindt ook dit plan te overhaast, om dat hij de zaak nog in studie heeft. Een motie van de WD waarin om een beroepsmogelijkheid werd ge vraagd tegen een ingetrokken rijbe wijs, stuitte niet op bezwaren. Drees zal een wetsontwerp indienen. Doelwit Op de laatste dag van het debat van de begroting van Verkeer en Wa terstaat ging het voornamelijk om onderdelen van de begroting. De grote botsing in de filosofiën over auto en openbaar vervoer speelde geen grote rol meer. Van Thijn (PvdA) verweet de minister nog dat hij met verzwa ring van de motorrijtuigenbelasting de "kleine autobezitter" als doelwit heeft gekozen. Drees bestreed dat. Mevr. Smit-Kroes (WD) noemde het betoog van Drees "een anti-cli max", en vreesde dat het verkeer in een "Drees-olate toestand" terecht zou komen. De KVP-er Cornelissen kondigde aan dat zijn fractie over een paar weken terug zal komen op de motorrijtuigenbelasting. Dat gebeurt als minister Nelissen (Financiën) de verhoging van de benzine-accijns in d« Kamer gaat verdedigen. met dit voorstel van de oppositie zal aflopen wordt pas volgende week duidelijk bij de stemmingen. ADVERTENTIE Ford Escort AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.Y. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, telefoon 30325. Lammenschansplein 6, Leiden. Telefoon 42451 Rare Earth komt naar Nederland ROTTERDAM (ANP) De Ame rikaanse popformatie "Rare Earth"*, bekend van de hits "Get ready" en "I'm losing you", zal deze maand drie concerten in Nederland geven. De uitvoeringen hebben plaats op 10 december in de Rotterdamse Doe len, op 11 december in de Eurohal in Valkenburg en op 12 december in het Turfschip in Breda. In Rotterdam staan in het voorprogramma "Sandy Coast" en "Blue Planet", in Valken burg en Breda "Earth en Fire" en "Blue Planet", Afspraken Een ernstig strijdpunt vormde een opmerking van Drees, dat hij niet ge bonden is aan afspraken van vorige regeringen. Verscheidene woordvoer ders vlogen hem daarover in de ha ren, waarbij de vertraging van de werkzaamheden aan het Amsterdam- Rijnkanaal centraal kwamen te staan. De oppositie wil die vertra ging ongedaan maken en in plaats daarvan het werk aan de havendam- men van Hoek van Holland langza mer uitvoeren. Drees wil aan dit laatste niet komen. Hy voerde aan dat de afremming niet betekent dat het werk aan het Amsterdam-Rijn kanaal nu wordt stil gelegd. Hoe het -fr Linda Hodes is uit Israël naar Den Haag gekomen om bij het Ne derlands Danstheater een choreogra fie te maken op muziek van Tzni Avni. Dit ballet zal 8 december in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag in première gaan. Linda Hodes was vorig seizoen als balletmeesteres aan het Nederlands Danstheater verbonden. Zij zal ook nu lessen geven in de plaats van de inmiddels naar New York terugge keerde Jennifer Muller. Bij het bal letgezelschap werkt nu ook Hans Brenaa uit Denemarken, die gerekend wordt tot de belangrijkste leraren in de Bournonville-techniek, waarop da stijl van het Royal Danish Ballet in Kopenhagen is gegrondvest. ADVERTENTIE Mercedesshow Drie dagen een fleurige show van Mercedes-Benz personenwagens en bestelwagens in ons bedrijf te Leiden. De Mercedesshow is geopend: vrijdag 5 november 14.00 - 22.00 uur zaterdag 6 november 10.00 - 22.00 uur zondag 7 november 12.00 - 22.00 uur 0 Vondellaan 45, Leiden. Tel.: 01710 - 4 4545 HET DOET GEEN PUN, HET IS BEVRUDEND" In Rotterdams jongste, meest riante zwembad zwembad-West, een meter of honderd zowat gelegen van het Sparta-stadion krioelen iedere woensdagavond na half tien zo'n tweehonderd mensen in het water rond, zo bloot als ze geboren zijn. Mannen, vrouwen en kinderen. Vanaf de duikplank of de rand van het grote bassin storten er zich nog meer te water. Klets, klats, klandere, van de ene bil op de an dere. Door Aad Wagenaar Vanaf de tribune zien we hoe een sterk behaarde man enthousiast naar ons zwaait. Zéér enthousiast: Kijk mij eens even bloot zijn! Onze in burger geklede gids zegt: „Fantastisch hè, dat dit in Rotter dam opeens allemaal kan. De mede werking, die we gekregen hebben van de autoriteiten.da's nou weer eens typisch Rotterdams. Er is ons geen strobreed in de weg gelegd; we moeten de zaak gewoon in eigen hand houden. Zelfs in het buiten land en vooral in Duitsland, waar de naturisten toch al een paar jaartjes hun mond mogen open doen zijn ze Jaloers op onze accomniodatie. Kijk eens wat een vreugde, daar in het waterr Weet u een mooiere stroomlijn dan die van een mens zonder badpak?" Zo te zien wél niet iedere blote- rik is een Venus of Adonis. Maar verfrissend voor de geest is hier in Rotterdam-West toch wel dat nie mand zich voor hangbuik en/of - borsten geneert. Men is „onder el kaar". Bij de ingang van het zwem bad vraagt het personeel zeer streng: „Bent u nudist, Ja of nee?" „Nee, wij zijn slechts van de krant, maar we worden verwacht". Kampioenschappen Aanleiding tot het gesprek om het geïntegreerde naakte bestaan was het voorgenomen evenement, dat de Europese Naturistische Zwemkam- pioenschappen heet. Op 14 novem ber wordt dat In het bad Rotter dam-West ver zwom men. De inge schreven deelnemers zijn per land tot nu toe als volgt verdeeld: Frankrijk 101, Duitsland 80, Enge land 22, België 26, Denemarken 10, Zwitserland 10, Italië 14. Het gastland Nederland doet zelf met 50 man mee. We spreken met de „technische commisse", vier mannen die het al ettelijke weken druk hebben met de organisatie van de kampioenschap pen. Zeer druk. Bloot zwemmen is één ding, daarbij ook nog eens een Europees gebeuren op touw zetten is een moeilijke tweede. Liever geen namen en beroepen: „D'r is nog altijd een beetje taboe, weet u wel.Wél mag vermeld worden dat er in Rotterdam-West mensen uit de ganse Randstad en ook van ver daarbuiten (Tilburg, Eindhoven, Utrecht) komen plonsen. „Rotterdam is de enige stad, die ons naturisten wekelijks anderhalf uur gastvrijheid biedt Ongelofelijk zoveel medewerking als we hebben." Van de bezwaren, die ter rechterzij de van de Rotterdamse gemeente raad zijn gemaakt tegen de Europe se kampioenschappen, trekt de technische commissie zich weinig aan. Het gemeentebestuur veegde ze van de tafel, dus waarom zouden we napraten? Meer aandacht vraagt de organisa tie. „Kijk", zegt een van de vier le den van de technische commissie, ,.we hebben zo'n driehonderd deel nemers en daarvoor moeten we de wedstrijdschema's vaststellen. Dat is punt één. Maar er is nog veel meer te doen. We zijn als internationale vriendenkring een paar dagen onder elkaar. Dat betekent dat Je ook voor ontspanning moet zorgen. Ie dereen komt met zijn aanhang, dus werken we ons suf aan de huisves- tig. We willen namelijk iedereen bij leden van onze federatie onderbren gen, gewoon: gezellig thuis." Federatie? „Ja, zoals we hier zijn, maken we deel uit van de Neder landers. En dan weet Je het wel", enigingen. Daar zijn vijftien clubs in verenigd." Vijftien clubs Dat is tamelijk veel: vijftien. „Haha, meneer, we zijn toch Hol landers. En dan weer Je het wel. m Binnen die vijftien cverenigingen heerst een grote verscheidenheid. Er zijn clubs waar naast het naaktlo- pen ook vegetarisme en onthouding van alcohol en nicotine als levens wijze geldt er zijn echter ook dissistenten, die wat meer bourgon- disch bloot zijn, getuige de ferme pils, die een van de vier t.c.-leden aan de mond brengt tijdens het ge sprek. „Het naturisme gaat uit van de op timale tolerantie", zegt hij. De Europese kampioenschappen worden verzwommen op school-rug- en vrije slag. Een delicate vraag: „Doet dat nou geen pijn, zo ongekleed met alle kwetsbare lichaamsdelen bloot een startduik te nemen, klets, au?" Antwoord: „Meneer, trek uw kleren uit en probeer het zelf. Het doet geen pijn; het is bevrijdend." Men verwacht in totaal 1000 perso nen bij de Europese Naturistische Zwemkampioenschappen. De toe schouwers zullen voornamelijk deel uitmaken van de families van de deelnemers; er wordt streng gese lecteerd. Eén fotograaf slechts krijgt toegang en die hoort van het Algemeen Nederlands Persbureau te wezen zijn kiekjes zijn aan cen suur onderhevig. „Toch nog een beetje taboe, weet u wel", zegt een van de vier t.c.-leden. Opnieuw. Het wordt zondag 14 november spannend in het zwembad Rotter dam-West. „De Fransen hebben zich al een half Jaar voorbereid op de wedstrijd," weet er een, „en de lui van de Deutsche Frei Körper Verein oefenen ook fanatiek". „We verwachten," zegt de wedstrijdleider herkenbaar aan de stopwatch, die op zijn borst hangt „dat de tijden zo'n tien tot twintig procent boven de officiële KNZB-tijden ko men. Je moet rekenen: We zijn maar eenvoudige amateurs".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7