Ziekteklacht vaak inleiding gesprek Auto niet uit centrum BLAST' Leidse neuroloog prof. Verjaal: SINT NICOLAAS GRAMMOFOONPLATEN Sam van Weesel en Zoon Baatzuchtige idealen flein- en promenade- deeen in Breestraat 1 Ia ft r JDAG 5 NOVEMBER 1971 LEÏDSCH DAGBLAD EIDEN „Van de mensen, die bij de dokter komen,) 'Jongeveer tachtig procent niet lichamelijk ziek, maar, ajft psycho-sociale moeilijkheden. De lichamelijke klacht ^•dt vaak gebruikt om een introductie te krijgen voor V| gesprek. De arts moet langs die lichamelijke klachten Jjinen heenkijken, maar dat wil niet zeggen dat hij ze egt negeren". it het woord is prof. dr. A. Ver- li neuroloog (zenuwarts) in het iemisch Ziekenhuis in Leiden. riiis voorzitter van de Vereni- voor psychiatrie en neurolo die deze week honderd ja ar lat. Een eeuw, waarin vooral jaren steeds meer meer moeite hebben zich Hkig te voelen. Mensen fe problemen worstelen die ^niet aan kunnen en waarmee Aar de psychiater gaan. Jjsychiater kan de patient lang ■altijd helpen. „Het komt re- eVtig voor," zegt prof. Verjaal, ;Dde psychiater patiënten door- nt naar de neuroloog. Als by- ^eeld een man van middelbare •Jd zijn werk minder goed doen, minder aardig is voor kortom op een wat la- niveau komt te staan, dan lang duren voor die man in de gaten heeft. Bij de Hoog blijkt dan dat de man heeft. De prak- dat het goed is wan- ki een psychiater een jaar in ■a neurologische kliniek heeft atkt, zodat hij geconfronteerd 1 met de biologische genees- ;epreniging voor psychiatrie en jlogie heeft ongeveer 1400 le- ni300 neurologen, 600 full-time ooaters en 500 neurologen-psy- ï.srs)Zij werkt samen met isaties in alle geledingeh die la bezig hoifden met de zorg tde geestelijk gestoorde mens. ajciale psychiatrie wordt steeds grijker. Bij gemeentelijke .trische diensten, bij vereni- en consultatiebureaus wer- vaak maatschappelijke psy- De psychiater is gesteld (menwerking met de psycho- Enerzijds reiken zij elkaar ind. maar aan de andere kunnen zij met elkaar in komen. Prof. Verjaal: „De ihappelijke psychiater pro- ADVERTENTIE jakamandelen MATZE Hogewoerd 115, Leiden beert de mensen sociaal te hou den. Als iemand uit een inrichting wordt ontslagen, probeert hij voor te zorgen dat die mens weer in de maatschappij wordt opgeno men. Wat moet je doen als Je in een situatie zit die je niet aan kunt? En waar moet je met Je problemen naar toe? Vroeger gin gen de mensen met hun proble men nog naar de pastoor of d< dominee. Nu gaat men naar de dokter, die vaak geen oplossing heeft. De patient wordt doorge stuurd naar de specialist, die hem weer naar een andere specialist stuurt. Voor die mensen is het fijn dat er psychologische psy chiaters zijn. Mensen met acute problemen, en dat zijn er heel wat, kunnen gelukkig terecht in crisiscentra." Psychiatrie De animo voor vrije vestiging neemt bij de psychiater ietwat af. Hij gaat steeds meer in dienstverband werken, bijvoorbeeld in een ziekenhuis." Congressen over de geestelijke ge zondheidszorg, een bestseller zoals „Wie is van hout' van de psy chiater Jan Foudraine, de moei lijkheden rond de psychiatrische afdeling Dennendal in Den Dolder bewijzen maar al te goed dat er beweging is in de psychiatrie. Het aantal patiënten groeit, waaronder ook steeds meer kinderen. Een jonge loot aan de psychiatrische stam is de kinder-psychiatrie, een moeilijk sub-specialisme dat zich apart ontwikkelt. Maar de kin kinderen vroegtijdig opsporen zet nog te weinig zoden aan de dijk, omdat de psychiater per week maar één patiëntje kan hebben. Altijd psychiater? Prof. Verjaal: „Mensen zoals Jan Foudraine zijn heel nuttig omdat ze ergens in rammelen. Er komen problemen op tafel die de moeite waard zijn om over te praten. Maar zulke mensen bepalen niet het aht van de psychiater. De mensen in opleiding zijn het roe rigst. Maar met einde elzoscsdu- rigst. Maar met eindeloze discus sies schiet Je niets op, wel met een gesprek. De psychische milieu- hygiene is zeer belangrijk, maar of daar altijd psychiaters aan te moeten komen weet ik niet. We kunnen nog heel wat verande ren en verbeteren op dat gebied. Maar ik voel er niet veel voor om als een patiënt op de grond poept, in mijn handen achter hem aan te brengen. LEIDEN Met de opening van de supermarkt van De Gruyter. die als onderbouw fungeert van een royaal flatgebouw wethouder Lijten was er gistermiddag voor naar Zuid- West gekomen is de bebouwing ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. - Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. van het Bevrijdingsplein vrijwel vol tooid (foto Holvast). In dertien Jaar is hier een winkelcentrum gegroeid, dat wethouder Lijten „één van de best geoutilleerde stadsdelen buiten de singels" noemde. Drs. W. N. van den Dries, filiaaldirecteur van De Gruyter, die de dagelijkse leiding van de supermarkt in handen stelde van de bedrijfsleider, de heer Buite laar, herinnerde eraan, dat de eer ste vestiging van dit winkelbedrijf in Leiden uit 1910 dateert, men begon toen in de Maarsmanssteeg. Met de opening van deze supermarkt is de verkoopoppervlakte in dit winkelcen trum voor De Gruyter van 180 vier kante meter in de oude zaak aan de Vijf Meilaan uitgebreid tot 1100 vierkante meter. Wethouder Lijten deelde deze middag ook een compli mentje uit aan het bestuur van de winkeliersvereniging „De Luifel- baan", dat van dit winkelcentrum iets heeft weten te maken. Hij greep daarvoor terug op de evenementen, die onlangs plaatsvonden bij het tienjarig bestaan van de vereniging. De bouw van een brug over de Kor te Vliet in het verlengde van de Vijf Meilaan, waardoor Noord-Hofland een aansluiting ontvangt met Zuid- West, betekent volgens de wethouder een vergroting van het verzorgings gebied voor het winkelcentrum. De voorzitter van „De Luifelbaan" maakte in zijn woord van gelukwens bezwaren tegen de eventuele vestiging van een bankgebouw in het voorma lige pand van De Gruyter, te meer omdat ook een kledingmagazijn een serieuze gegadigde is en aan een dergelijke branche meer behoefte bestaat dan aan nog meer banken in deze omgeving. ADV EK I'ENTIE .0Of£W VAN Spiece diable Deze is geregen met ossenhaas, varkenshaas, paprika, cham pignon en ui en overgoten met duivelssaus als garnituur, wor den diverse soorten aardappe len, rijst en groenten by geser veerd f 8,75. Dageiyks geopend van 17.00 tot 23.00 u., zaterdags en zondags v.a. 12 tot 23 uur. HOOFDSTRAAT 63, NOORDWIJK AAN ZEE ADVERTENTIE HOGEWOERD 112 Wy dienen respect te hebben voor waarachtige idealen van hen. die zich in dienst stellen van hun God, zoals missie- of zendingsarbeid. hulp aan ontwikkelingsgebieden. Voor hen die in het verleden offers hebben ge bracht voor gelijkstelling van het Christelijk onderwijs met het open baar onderwijs. Voor onderwijsman nen, die in het verleden uit overtui ging het christelijk onderwijs dien den tegen een heel karig loon ver geleken bij hun collega's bij het openbaar onderwijs. Zo kunnen we wel pleiten voor de arme landen, voor de sociaal zwakkeren enz. op de zak van de gemeenschap. m°ar dit is nog geen sociale bewogenheid Als Je verneemt dat de fractieleider van een politieke partij f 65.000 per Jaar ontvangt voor het kraken van zijn tegenstander en zodoende kan wonen in een pracht bungalow van plm. f 350 000 komt de vraag naar voren: ziln we blind geworden in Nederland? Zo zijn er ook leiders, ook wel progressief, die tegen huur verhoging zijn. Velen wonen goed koop, Ja wonen met hun hoog inko men in een woningwetwoning. Blijk baar bestaat him ideaal in het zoveel mogelijk leven op de zak van de an der. Ze spelen voor weldoener maar in wezen zijn het in onze ogen volks misleiders, die ook voor Sinterklaas spelen. Bil onderzoek blijkt, dat ook het publiek achterdochtig wordt voor de ze politici. Kreten van bedrog, broodheren zijn aan de orde van de dag. zelfs van hen die behoren tot de meest linkse groepering. Nu we een overvloed van academisch gevorm- den krijgen, zullen nog meer gaan dingen naar een baan van volksver tegenwoordiger. Wat is de zin van een partil als D'66. P PR zelfs PSP? Het zijn handlangers van de P.v.d.A. Wat is er terecht gekomen van de ontploffingstheorie? Het is ee lachertje Eind 1969 en een deel van 1970 waren slechte bouwperiodes. Minister Schut kon het aantal ge plande gebouwde woningen niet ha len. Hij werd in de kamer en voor de In het LD van 3 november J.l. stond op pag. 11 een foto van Ameri kaanse demonstranten tegen de door de VS. voorgenomen kernproef bij Alaska. Op een van de borden waar mee gedemonstreerd werd stond te lezen: „Welcome to the Union, Alaska! You'll have a blast..." Ik meen, dat het onderschrift bij de fo to niet Juist weergeeft waarin het dubbelzinnige van het woord „blast" gelegen is. Als ik het mij goed herin ner een woordenboek van het Amerikaanse slang heb ik niet bij de hand wordt „blast" onder andere gezegd van een uitbundig, luidruch tig feest. Men moet dan zoiets lezen als: „Welkom in de Unie, Alaska! Je wordt met een knalfuif ontvangen W. M. van Vliet Levendaal 101 Leiden. Lezers schrijven T.V. verguisd, uitgekleed, letterlijk voor schut gezet. Populair gezegd opgehangen, politiek vermoord. Zijn overlijdensakte als minister lag al klaar. Nu zijn de rollen omgekeerd. Het aantal gebouwde woningen over treft verre de verwachting. Wat zegt nu deze progressieve groep: het was een gunstig bouwjaar. Voorheen telde het slechte bouwjaar niet me de. De progressie ven eisten elk Jaar °en reële loonsverhoging en nog! Ze nebben meegeholpen aan de inflatie en we zijn nu vastgelopen. Wie hebben er het meest van ge profiteerd? De leiders. Immers 10 pet. van hun hoog inkomen is ont zaglijk meer dan dat van de sociaal zwakkeren, terwijl het levensmidde lenpakket in prijs gelijk ligt. We zijn allerwege op de verkeerde weg. Ook bij de omroep. ER wordt kwistig met het geld omgegaan. We vrezen, dat zodoende de om- roepsbijdragen moeten worden ver hoogd. Ook daar wordt al voor Sin terklaas gespeeld. Koopman en straatmaker op dievenpad LEIDEN Ze wilden graag een pick-up installatie hebben, een 24- koopman en 22-jarige straatmaker uit Leiden. Misschien hadden zij die best kunnen kopen, doch ze gebruik ten een andere methode. Zij verschaf ten zich des nachts toegangs tot een winkel en namen hetgeen zij zich wensten, een pick-up met alles erop en eraan. Er werden ook nog aardig wat lang speelplaten vermist, doch het twee tal ontkende bij de Haagse rechtbank dat zij die hadden meegenomen. Wan er zouden ook nog andere dieven die nacht op pad zijn geweest en hun deel genomen, waaronder dan de langspeelplaten. De officier van Justitie had die in zijn dagvaardig dan ook buiten be schouwing gelaten, omdat het met de pick-up al genoeg was. Beide ver dachten bezitten trouwens geen blanco strafblad en voor de koopman wordt een voorwaardelijk ter be schikkingstellen van de regering overwogen. De straatmaker had twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk boven zijn hoofd hangen. De eis luidde voor de koopman zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk proef tijd van 2 Jaar met teruggave van de auto, die voor vervoer van de buit was gebruikt en tegen de straatmaker twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. )tfDEN De Breestraat wordt binnen het jaar opgenomen in irsemi-voetgangersgebied in de Leidse binnenstad, zo staat bij «besluit vast, hoewel de PvdA-fractieleider Van Aken er van de I in een discussie in de raad duidelijk aan twijfelde ondanks ibositieve knikken van wethouder Kret. Hoe dan ook, als de «straat min of meer promenade wordt, zal er wel iets moeten •foren ter verhoging van aanzien en gezelligheid, Twee ideetjes iwoor iri deze rubriek. h Leidenaar zou de al jaren dichtgetimmerde gebouwen van wfantoor en belastinggebouw (foto rechts) afgebroken willen (en op de plaats hiervan een plein maken met aan de wand dflmarkt winkels of iets dergelijks. Een plein op deze plaats de Breestraat een ruimtelijk effect en Leiden een binnenstads- zo is zijn mening. Toen het oude Minerva was afgebrand, (er ook zo'n ruimte. ic ruimte is intussen opgevuld met een nieuw sociëteitsgebouw, de buitenkant beslist niet gezellig is. Hieronder een frag- op de foto wordt gewerkt, maar het is een archiefplaatje niet aan een terrasachtige entree, die het Leids Studenten fis volgens een tekening in zijn blad voor ogen staat. ■Ml mL 1Binnenstad 1onder 'de loep ins Melkert Leiden werkt er naar toe, maar dr. Bak stelt: Leiden draait nu een dag of tien met een gedeeltelijk voor auto's af gesloten binnenstad. Het loopt in zoverre goed, dat er geen grote oo- stoppingen zijn voorgekomen, maar er zijn toch wel enkele kanttekenin gen te plaatsen. Het is ronduit Jammer, dat het werk op de Boommarkt, gevolgd door aanpassing van de verkeers lichten, zo lang duurt. Daardoor ts een rommelige situatie ontstaan. Ondanks het verbod slaan automo bilisten gewoon linksaf. Gebrek aan duidelijkheid in de bebording is er mede de oorzaak van. Het is verder Jammer, dat de verschillende maatregelen niet wor den begeleid door controle van de zijde van de politie. Als het druk is, wordt in de Haarlemmerstraat behalve door fietsers wel de hand gehouden aan het rijverbod, maar 's morgens en 's avonds is het een chaos. Men ziet het bord "voetgan gersgebied" kennelijk bewust? over het hoofd en raast in beide richtingen door de straat. Hierdoor is een gevaarlijke situatie gescha pen, die slechter is dan de voor gaande. Gebrek aan controle is er voorts oorzaak van. dat van het wandelge bied Nieuwe Rijn (op markt- en koopavonddagen aangevuld met Oude Rijn) totnogtoe niet veel te recht komt. Men rijdt er gewoon, men parkeert er gewoon alsof er niets gebeurd is en er geen borden staan. Zo kan het niet. Op de Hoogstraat daarentegen gaat het goed en de situatie in de Steenstraat loopt ook, zij het, dat de bromfietsers hier voor het gevaar zorgen. Ik heb het eerder gezegd: die bromfietsers moeten eruit en de- zeldfe omweg maken als de auto's. In het licht van de maatregelen in de Leidse binnenstad past het de zienswijze te vermelden van dr. L. Bak uit Amsterdam, zoals hij die uitte op de in Delft gehouden eerste nationale dag voor de biinmenstad. Ik las erover in nde Gooi- en Eem- lander. Dr. Bak stelde, dat de stadsker nen altijd een eenheid hebben ge vormd in economische, sociale en stedebouwkundige zin. maar dat er thans duidelijk sporen van ontbin ding zijn waar te nemen. Uit zijn onderzoekingen is gebleken, dat de kopers voor een groot deel van bui ten het stadscentrum komen. Hij stelde, dat men de auto be slist niet uit de binnenstad moet bannen. „Voolal moeders met kin deren gaan niet met de bus inkopen doen. maar met de auto. Bovendien is de auto voor de vrouw een zeker symbool van emancipatie". Dr. Bak gaf als zijn persoolijke mening dat om de binnensteden weer leefbaar te krijgen men het woonwerk-verkeer zou moeten ver plichten met openbaar vervoer van en naar de binnenstad te reizen en dat men de kopers per auto zou moeten toelaten. Hij is van mening dat een te strak monumentenbeleid veel schade zou kunnen doen aan het voortbestaan van de binnenstad als koopcentrum. Er is nog niet veel bekend over het functioneren van de detailhan del in de binnensteden. Spoedig moet een wetenschappelijk instru mentarium voorhanden komen, waardoor met meer kracht de bin- nenstadsproblematiek kan worden aangepakt. We moeten met recon structie oppassen, dat we geen par ticulier kapitaal vernietigen en duur gemeenschapsgeld gaan investe- ADVERTEMTTE Zaterdag DAF-DAG Geopend van 10.0016.00 uur. DAF CENTRUM Leiden (GEBRS. VAN ULDEN) Showroom Verdamstraat 6, Telefoon 23041 Binnenstad] es Eén puntje uit de nota samen werkingsstructuur openbaar ver voer, uitgebracht door burgemees ter en wethouders van Utrecht, het dagelijks bestuur van de kring Mid den-Utrecht en de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Öok Lei den en het gewest kunnen hun voor deel hiermee doen. Het uitgangs punt is: De bemoeienis van de over heid met het openbaar vervoer in de stadsgewestelijke gebieden strekt zich over verschillende overheidsor ganen uit, o.a. de gemeentebestu ren. Wil het openbaar vervoer opti maal functioneren, dan zal behalve integratie aan de zyde van de ver voerders ook beleidsintegratie aan de kant van de beleidspalende over heidsorganen nodig zijn. Leiden krijgt misschien nog eens parkeergarages. Op t Utrecht se Kanaleneiland dreigt de par keergarage een ramp te worden De garage staat leeg. terwijl iin de om geving nauwelijks nog een open ruimte is te vinden voor een auto. De werknemers zetten hun auto niet in de garage, maar in de woonbuurt, die daardoor onleefbaar wordt. li e kunnen er iets aan doen Er is bij het ministerie van CRM een interessante folder ver schenen: „U kunt er wat aan doen". Aan die oude vaak haveloze woningen en buurten, die ook Leiden kent. Om voor subsidie van CRM in aanmerking te komen moet een plan betrekking hebben op het wonen in een wijk of op de woonomgeving en bovendien moet het tot stand komen in samenwerking met de bevolking. CRM en gemeente betalen ieder de helft. De gemeente kan naderhand in het algemeen haar aandeel terugkrijgen. Voor voorzieningen, die een wijk meer leefbaar maken, is maxi maal f. 150,000,- per wijk per jaar beschikbaar (kinderspeelplaats, trapveld, groenaanplant). Subsidie kan worden toegekend voor stich ting van wijkcentra, voor aanstelling van een functionaris, die het vertrouwen heeft van de buurt en deze sociaal begeleidt. Ook de kosten van voorlichtingsactiviteiten worden betaald. Ook kan er geld op tafel komen voor sociaal onderzoek en woningverbetering. We moeten in Leiden deze bron toch maar eens aanboren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3