De Vonk aan het doven? Rijnoord' is over anderhalf jaar te klein Verdachte acht zich schuldig wilijkheden in vormingscentrum )r meisjes in Noordwijkerhout Zwammerdam in scherf en prent RECHTBANK BESLIST ANDERS Bezetting bedden Alphens ziekenhuis groeit maandelijks LG 5 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 IW1JKERHOUT Voor de tweede keer in een jaar jer ernstige moeilijkheden ontstaan binnen de staf van 'oordwijkerhout gevestigde vormingscentrum vóór ,De Vonk". Aan de ene kant staan de directrice, drs. 5tra en het overgrote deel van de huishoudelijke staf, idere kant de adjunct-directeur drs. A. P. M. Schrij- le vormingsstaf. Het conflict (dat gaat over knélpun- janisatie en beleid, de uitwerking van de doelstellin- \De Vonk en over verschillende manieren van werken staf) heeft geleid tot het met verlof zenden van drs. rs (met uitzicht op ontslag) en tot het stil leggen van ïingswerk in De Vonk tot begin december. vormingsteam. Hij ziet als nieuwe lijn voor De Vonk: aansluiting bij de geestelijke gezondheidszorg (con tacten met JAC, Release, MOB) in plaats van vormingswerk. "En dan heb ik op het oog de Jongeren tussen 13 en 17 Jaar, die niet misdadig zijn, niet in een psychiatrische in richting hoeven, Jongeren die met ziohzelf overhoop liggen. Voor die categorie is in Nederland nog maar weinig". Maar dat is voorlopig nog een papieren plan. Er wordt dn de zomer van dit Jaar toch een lange cursus gehouden. Het succes is groot, "mensen uit het veld" laten zich er lovend over uit. Moeilijkheden Maar dan beginnen de moeilijk heden pas. De vormingsstaf verwijt de huishoudelijke dat zij zich niet houdt aan een besluit dat de af schaffing van de hiërarchieke ver houdingen behelst. Bovendien vindt de vormingsstaf dat taken, functies en verantwoordelijkheden op papier moeten staan en niet vaag en mon deling moeten worden geregeld. De vormingsstaf zegt ook graag te wil len weten wat de directrice precies doet "want dat is ondoorzichtig". Daarom zet de vormingsstaf aan tot het schrijven van werkportretten door elk staflid. De stemming ver slechterd, de huishoudelijke staf voelt zich bedreigd door de werkwij ze van de nieuwe adjunct-directeur, men vindt ook het tempo van de re organisatie te hoog. Schrijvers: "Hoe dat mogelijk is. weet ik niet. Er -is nog niets gereorganiseerd. Maar misschien kan het praten er over ook te snel gaan". Schrijvers geeft toe dat hij een directe wijze van benaderen heeft. "Ik zeg waar het op staat, ik ge bruik geen versierseltjes. Maar ik j wil best erkennen dat ik ook fouten j heb gemaakt". I Half september vindt er een stu- 1 dieweek plaats van de Woodbroo- kers. Daar wensen Schrijvers en zijn medewerksters zich niet te con formeren aan de Woodbrookers- sfeer, hetgeen een diepe schok is voor drs. Dijkstra. Eind september gaan alle stafle- t is, zoals het centrum zelf ies centrum voor an 13 t/m 17 Jaar die chool of op het werk zijn (een agoog is iemand met de veranderingspro- aensen en organisaties), {"centrum voor die Jonge- aun persoonlijke groei en geen antwoord meer kun emotionele en relatie- I Problemen die vaak spe- voor hun leeftijdsfase", [jiedt dan gedurende zes gen) weken een groep ongeren individuele en [iteiten aan. Uitgangs- rbij zijn de vrijwilligheid, beid en zelfstandigheid nemers. Behalve die cur- weken biedt De Vonk an leerlingen van huis voor werkweken, liering van het werk be- [en provincie nemen sa- 80% van de totale kos- ün rekening, de resterende i uit eigen baten te komen. Historie goed inzicht in het con- noodzakelijk een blik te historie van De Vonk. wordt in 1918 gebouwd streven van de onver- Emilie Knappert, een •iciërsdochter van chris- se, mede-oprichtster van Volkshuis, een vrouw die ,d is met het lot van de beidersstand. De Vonk begintijd dienst als va- ijf voor Jonge fabrieks- de jareh twintig ccent te liggen op de ka- ing (door hen in aanra- brengen met de natuur), amheid en gemeen- ALPHEN AAN DEN RIJN/ZWAMMERDAM „Zwammer dam in scherf en prent". Zo heet de (kleine) expositie die van dinsdag 16 november tot en met vrijdag 19 november in het voormalige gemeentehuis van dit deel van Alphen zal worden gehouden. Aan de hand van archeologisch materiaal, alsmede van foto's en tekeningen, zal een beeld worden gegeven van de bewoning ter plaatse rond het begin van de jaartelling, de Romeinse periode. Tevens wordt aandacht geschonken aan de nieuwe aanwijzingen uit de negende en tiende eeuw, de Noormannentijd. Voorts zal de Swadenburgerdam. in samenhang met het in cultuur komen van de gehele omgeving in de Middeleeuwen, uitvoerig worden belicht. Een duidelijk beeld van het dorp Zwammerdam, vanaf het begin van deze eeuw. zal worden gegeven door middel van een collectie soms unieke prentbriefkaarten en foto's. Op verzoek zal, bij voldoende belangstelling, een korte dia-serie worden vertoond, teneinde van sommige historische facetten wat nader te kunnen ken nisnemen. Deze expositie, die wordt opgezet en zal worden begeleid door de heer P. C. Beunder uit Bodegraven, is te bezichtigen 's avonds van half acht tot tien uur. De entreeprijs is twee kwartjes; kinderen beneden de veertien jaar betalen half geld. wijzigingen in het Vonk- n er aan het eind van de als Hermien v.d. Hei- ce is. Geïspireerd door de :holen in Denemarken met de intemaatsmetho- ien voor plattelandsmens- 1 ansen, spelen, zang, han- 1 staatsburgerschap, kin- ng, taal- en letterkunde, iepen e.a.). In de crisis ergaan opzet, werkwijze nden grote verandering. dan vooral in om het moréel van de werklozen jaat De Vonk een fusie le Woodbrookersbeweging, isatie die een samensmel- van socialisme en chris- et afwijking van klassen- partsijgebondenheid. De ers hechten grote waarde ïtie en het kweken van sfeer. Na debevrijding Vonk-werk weer op gang, sus "Tussen school en le sjes van 14—16 Jaar ke ontplooiing, voorberei- tere functie in gezin of be lle en culturele vorming; rdt ook seksuele voorlich- st). ren zestig worden de lan en drie keer per Jaar ge- arnaast zijn er de vor- De cursisten zijn ïgrijpelijk overigens ider meisjes uit 'de lage- ngsgroepen, maar meisjes r jaar voortgezet on- n gestrand; meisjes met ïoeilijkheden. Inzinking eind van de Jaren vijftig Vonk te kampen met een lat nog altijd niet is opge- nimo voor de lange cur- flauwt, het aantal deel- loopt terug. H. Schee- in zijn scriptie over De iet 50-Jarig bestaan (1968) ie is door de Jaren heen ndig gewijzigd: was het de samenleving die haar tuidelijk manifesteerde en i Vonk dan spontaan rea- tast men in het duister eventueel bestaande be is men bezig een vraag werk te creëren", is op zoek naar een nieu- indentiteit. De groeiende den daarover culmineren het mislukken van de ne- cursus: van de 23 meis- a er tien voortijdig op. lg van dit deprimerende dat het merendeel van trekt. vraagt en krijgt een Jaar n de overheid om zich te problemen; alleen de ken gaan door. Er wordt e staf aangetrokken en de wvan wordt de Amster- ■yoholoog Pons Schrijvers ^teld in de functie van ad- *ur. Hij is coach van het den hun klachten en grieven op pa- j pier zetten. Het wordt een <was> lijst van veertig punten. Er is kri- j tiek op iedereen en alles. De kloof die tussen beide staven gaapt is j groot, evenals die tussen directrice j en adjunct-directeur. Schrijvers: "Het is terug te voeren op mentali- teitsversohil" en "Weerstand tegen veranderingen". Kritiek Op een laat tijdstip wordt het be stuur van De Vonk (dat overigens sinds 1969 geen ledenvergadering heeft gehouden) in de kwestie ge mengd. Het laakt het "bruuske op treden" van Schrijvers, de clan vorming van de vormingsstaf en I vindt de demonstratie tegen de j Woodbrookers-achtergrond van De Vonk onjuist Men verwijt Schrij- I vers voorts op een soort machts greep uit te zijn. De kritiek richt zich niet zozeer op Schrijvers visie als wel op de manier waarop hij uiting aan zijn misnoegen geeft. Het eind van het lid is dat schrijvers door het bestuur met "verlof" wordt gezonden. Hem wordt verzocht een andere baan te zoeken. In huize De Vuursteen mag hij nu alleen nog naar De Vonk kijken. Met het oog op het conflict kunnen er tot half de cember geen werk- of vormingswe- ken op De Vonk worden gehouden. (Tot dusver ontbreekt de visie van mej. Dijkstra op het conflict. Zij is daartoe wel uitgenodigd, maar wenste er niet op in te gaan. Mej. Dijkstra beschouwt het als een "in terne zaak". De vraag is of dat zo is. In vele verenigingen en stiohtin- gen in dit soort werk broeien deze conflictsituaties) De Vonk verkeert in een crisis, zoals meer v erenigingen die hun wortels hebben in een roemrijk ver leden. Men zal de doeleinden op nieuw moeten formuleren, zoals dat sinds 1918 al meer keren is gebeurd. Het gaat om het voortbestaan, om op moderne, aangepaste wijze steun te verlenen aan de kwetsbaren in deze maatschappij. Zo vlug ont slag geven aan iemand, wiens visie inzet en enthousiasme buiten dis cussie staan, lijkt niet de meest constructieve methode te zijn. Wat De Vonk nodig heeft is een vonkje dat de naam draagt van "in spiratie". Huize „De Vonk" Ds. I an Zanten in ziekenhuis ENSCHEDE De praeses van de synodè van de Ned. Herv. Kerk, de Wassenaarse predikant ds J. A. G. van Zanten ligt in het ziekenhuis nadat hij een week geleden een hartaanval heeft gekregen. Hij is inmiddels buiten levensgevaar. In verband met zijn ziekte wordt de komende synodezitting van 15 tot en met 17 november niet door ds. Van Zanten, maar door zijn plaatsver vanger ds. J C. H. Jörg uit Apel- aoorn geleid. ALPHEN AAN DEN RIJN De j Alphense politie heeft gisteren 23 l snelheidsovert-reders op de bon ge- slingerd. Bij een controle aan de Prins Bernhardlaan werden snelhe- I den gemeten tussen de 65 en 80 ki- I lometer. DEN HAAG Is een 42-Jarige technisoh-directeur van een bedrijf uit Schipluiden schuldig aan de dood van een zijner arbeiders? Deze vraag was het essentiële punt voor de Haagse rechtbank In Boskoop waren door het breken van een plank drie arbeiders van een hoogte van negen meter omlaag gestort. Een van de arbeiders kwam hierbij om het leven. De verdachte voelde zich hieraan inderdaad schuldig, maar de recht bank wist het allemaal nog niet zo net. De vraag rees, of de verdachtp die verantwoordelijkheid voor zijn arbeiders wel bezat. De arbeiders waren op 6 maart bezig aan herstelwerkzaamheden aan een dak. Ze stonden daarvoor op enkele steigerplanken waarvan de breedte 23 centimeter bedroeg, in- plaats van de voorgeschreven 60 cen timeter. Ook zou een zg. brug nood zakelijk zijn geweest. Wegens over treding van de veiligheidswet was verdachte veroordeeld tot f 1000 boete. In hoger beroep gekomen bleek dat de verdachte wel in naam technisch-diretceur was, maar nooit als zodanig is aangesteld. Hij is ook niet schriftelijk belast met die taak Volgens de verdachte is er wel over gepraat. De president merkte op. dar. er dan een duidelijke taakomschrij ving en verantwoordelijkheid voor de verdachte dient te zijn. De officier van Justitie kon zich voorstellen dat verdachte zich de gevolgen van het ongeluk erg aantrekt. Er is geen sprake van opzet of grove schuld, zodat de aanklager met een boete van f 600 wilde volstaan. De advo caat pleitte voor vrijspraak in deze, omdat niet bewezen is. of de ver dachte de verantwoordelijke man is. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Verkeer op Sehouwweg weer normaal ASSEN AAR Zoals onlangs in een vergadering van de gemeente raad is besloten, is het tweerich tingsverkeer op het gedeelte van de Sehouwweg tussen de Storm van 's-Gravesandeweg en de Backersha- genlaan hersteld. Er is op dit weg gedeelte geruime tijd eenrichtingver keer van kracht geweest in verband met werkzaamheden aan de Backers- hagenlaan. Dit leverde o.m. bezwaren op van de middenstand. Directeur Bergsma'Zieken huis moet geen fabriek worden'. ALPHEN AAN DEN RIJN „Voordat we anderhalf jaar verder zijn is „Rijnoord" uit zijn jasje gebarsten. De bezetting van de bedden is de laatste twee jaer zo sterk toe genomen (van 54,7 tot 85 procent), dat we hard aan uitbreiding moeten gaan denken. Maar we worden in de wielen gereden door de nieuwe Wet ziekenhuisvoorzieningen. Vandaar dat we, wat nieuwbouw betreft, wat minder armslag hebben." Directeur Bergsma neemt een flinke haal aan zijn sigaret, inha leert de rook erg diep en zegt: „Ik dacht wel, dat de regering gelijk heeft met deze maatregel. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een landelijk ziekenhuisplan, waarin wordt be paald hoeveel bedden er in een streek voor patiënten beschikbaar moeten komen. Het betekent voor „Rijnoord", dat het zijn uitbrei dingsplannen voorlopig wel in de Door Jan Westerlaken Foto Will Dijkman ijskast kan zetten. Het is voor mij echter een uitgemaakte zaak, dat het Alphense ziekenhuis op deze basis over anderhalf Jaar niet kan worden voortgezet. Een ziekenhuis met hon derdvijftig bedden zal dan financieel beslist niet te „runnen" zijn". Directeur Bergsma wil absoluut niet, dat zijn ziekenhuis een fabriek wordt. „Als we uitgroeien tot 250 a 300 bedden vind ik het voldoende. Wanneer we tot uitbreiding zullen overgaan, dacht ik dat de kinderaf deling in een apart paviljoen moet worden ondergebracht. Hier omheen zullen dan diverse speelgelegenheden werden gecreëerd. Daarnaast moet ook de afdeling vrouwengeneeskun- de onderhanden worden genomen. We moeten nu de basis leggen, zodat we direct, wanneer dit nodig is, met onze definitieve plannen voor de dag kunnen komen". Voorlopig bepaalt het ziekenhuis bestuur zich tot de realisering van het verpleegtehuis, dat- tegenover „Rijnoord" zal worden gebouwd. Als de plannen lopen zoals het moet, hoopt men de bouw in de tweede helft van het volgende jaar aan te besteden. De bouwtijd wordt geschat op ongeveer anderhalf jaar. Begin 1974 zou het verpleegtehuis, waarin tweehonderd bedden voor somatisch zieken en psychisch gestoorden ko men. dus gereed kunnen zijn. Aanvankelijk waren er 120 bedden in het verpleegtehuis gepland. De vraag naar bedden voor psychisch gestoorden is zo enorm toegenomen, dat het ziekenhuisbestuur besloot een aanvraag in te dienen voor uit breiding hiervan. De minister voor Volksgezondheid heeft echter tot op heden nog niets van zich laten ho ren. „Maar." zegt directeur Bergs ma, „ik verwacht echt wel. dat dit niet zo heel erg lang meer zal du ren. Wanneer de goedkeuring een maal binnen is. kan worden begon nen met het maken van een schets- plan". In de regie is een Stichting Sa menwerkende Ziekenhuizen Leiden en Omgeving in o prichting. Deze heeft tot doel om te komen tot een taakverdeling voor de ziekenhuizen in de omgeving. „Op deze wijze wer ken we ook mee aan het landelijk ziekenhuisplan. We zullen trachten hiervoor voer aan vu dragen. Er wordt van de gedachte uitgegaan om tot een aantal regio's te komen, waarvan één ziekenhuis aan de top staat. In dit geval zal dat dus het Academisch Ziekenhuis in Leiden zijn. De vertegenwoordigers van het „Rijnoord-ziekenhuis hebben hun ideeën op tafel gelegd en gesteld, dat zij er genoegen mee nemen, als het aantal bedden bij hen iets lager zal komen te liggen dan het landelijk gemiddelde". „Stel je nu eens voor, dat er tus sen Alphen en Leiden een ernstig ongeluk met de trein zou gebeuren. Wie moet er dan opdraven? Dit is i bijvoorbeeld één van de onderwer pen, die in de stichting worden be- sproken. Bij ons kan men nu nog zonder meer binnen stappen voor opname. Dat levert nog geen proble men op. Maar over een jaar is dat niet meer mogelijk. Dan zal er met wachtlijsten moeten worden gewerkt. En is er sprake van een acuut geval, dan zal dit naar elders (Lelden) worden verwezen. Naarmate het ver keer rond Alphen toeneemt, wordt het risico van ongevallen steeds gro ter. Ik ben daarom bijzonder blij, dat we in de regie tot een taakverdeling (lees beddenver deling) willen ko men".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13