'Succes is voor mij een bevrijding' INDRINGENDE FILM VAN KAZAN Films in j Leiden filmster Jeanne Moreau kan als ze verliefd is alles The arrangement' Prolongaties Oswald Kolle „Dit is uw man' tIJDAG 5 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD .GINA 11 ABIJS Toen Jeanne Moreau op 20-jarige leeftijd haar filmdebuut maakte, zag ze er uit *)en vrouw van midden 30. Nu 23 jaar later ziet ze er nog steeds zo uit. Niet mooi: de !^en onder haar ogen zijn wereldberoemd, de lijn van haar kaak is a-symetrisch en de vorm baar mond geeft het gezicht een ontevreden uitdrukking, die alleen verdwijnt wanneer ze Ook niet goed geconserveerd: een criticus omschreef haar gezicht een als „getekend door lenden ochtenden en duizenden vorige avonden, waarvan ze er niet één betreurt". Maar jj ziet Jeanne Moreau, die een appartement aan de Champs Elysées bewoond, er nu op inerkwaardige manier jonger, vitaler uit dan vijf jaar geleden. 5 zegt ze daarvan: „Dat komt als een kind, van wie je weet dat wat ze je ook laten doen, dat het goed is, zoals Bunuel, Jean Renoir, Orson Welles. Orson ken ik nu twintig Jaar. Ik speelde toen in Othello en hij kwam me in de kleedkamer opzoeken. Ik speelde niet eens Desdemona, maar een kleine rol. Bianca de hoer, en soms denk ik wel eens dat hij me daarom in zijn films altijd hoeren laat spelen. Altijd wanneer hij in Frankrijk eiie weigeren meer dan één rol is, komt hij me opzoeken. Ik kook lar te spelen, maar dat is een zijn lievelingskostjes voor hem en „Dat komt let ik het drie Jaar lang erg aan heb gedaan. Ik heb toch %el in twee films per jaar f%ld —in Frankrijk en in Hol- maar dat waren betrek- Si kleine rollen, die een paar we- beslag namen. De grootte van heeft er voor mij nooit iets [daan en het kwam erg goed uit, e!t een acteur het af en toe no- zyn accu opnieuw op te Ik weet wel dat er acteurs Ie weigeren meer dan één rol ,r te spelen, maar dat is een die ik nooit heb kun- pbrengen. aj dat Je achter elkaar aanbie- krijgt van een Truffaut, een een Orson Welles, hoe zou Je tunnen weigeren? Mijn agente me pas voorgerekend dat ik €de komende paar Jaar acht lillende filmprojecten heb. lien dat er een paar niet zul- lorgaan, misschien dat er nog r«iar zullen bijkomen. Maar ik V weer zin in, ik voel me in WEDDENSCHAP succes is voor Jeanne Moreau gkelijk laat gekomen, na tien Haar ze heeft er nooit aan ge- d dót het zou komen: „Het n weddenschap die ik met me- '%d afgesloten. Actrice worden een onmogelijkheid: mijn va- ts boer, er was geen geld thuis, geen opleiding. Maar als kind vaak ziek en in bed lag ik ^Urend te lezen. Ik leerde com- stukken van Racine en 3 h uit mijn hoofd. ^actrice worden leek helemaal ^haalbare kaart. Toneelactri- jdden in Frankrijk in films f succes gehad en iedereen zei niet fotogeniek was, niet^ge- loezem had^Dus heb ik Jaren- Bik filmrolletje geaccepteerd t aangeboden werd, zonder te wat het was, wie er regisseer- ur eb me alles laten aanleunen, agen make-up, trucjes.met fo- e en belichting om me toch jen beetje te laten lijken op noonheidsideaal van het mo- En al die tyd wist ik dat ik me had, een reservoir van Ikheden waar ik niet aan kon Alleen lukt je dat niet, als je daar een man bij no- ™ls man een vrouw, denk ik, ictrice een regisseur, iet toneel ontdekte ik voor het Jat ik verder kwam dan het van de tekst met de juiste tie en het maken van de pas- jebaren, toen ik in Kat op een tinken Dak speelde, onder re- l Peter Brook. Met films kwam n jaar later, met Ascenseur Echafaud en Les Amants van Kalle". et verhaal wil dat Louis Mal- ,efd op u was. maakte inderdaad alle ver- ils er iemand verliefd op je is, Je niet alleen mooier, je bént ooier. Je beweegt Je vrijer, je gt Je zelfbewuster. Als ik ver- )n, kan ik alles. Louis Malle f eerste regisseur die zich niet g wat hij aan mijn uiterlijk kan haar wat hij mét mijn uiter- tt doe/i. r ik weet nog wel dat toen ik première van Les Amants juis ging, dat ik die nacht niet in heb. Ik zei tegen mezelf: het er eindelijk waar Je zo p gewacht hebt, succes. Maar it je wel realiseren wat daar (sequenties van zijn, dat je er voor zult moeten opgeven en het wel waard is". n hebt u nooit spijt van die {ehad? li moment. Omdat maar n ik toen nog niet weten 5 zóveel heeft opgeleverd aan vriendschap, verrijkende con- De oppervlakkige aspecten fet succes geld, publiekver- }- interesseren me niet zoveel, bam me er zelfs een beetje mdat het niet alleen mijn ver- is, maar van het team waar- l ik werk. les is voor mij een bevrijding: a doen waar ik zin in heb hen en buiten mijn werk Ijk niveau mensen ontmoeten vroeger alleen vanuit de ver Sinds Les Amants SQc film gedaan die veel suc- YIdden, die weinig succes had- I jte vergissingen bleken, maar in ik er niet één niet had wil- pn, omdat het mijn vergissin gen, omdat het in welk op- ïan ook interessante ervarin- kken". REGISSEURS tTelk type regisseur prefereert jbaal gesproken zijn er twee iieën: de Jongeren of laat jen: de zoekenden die een doen op mijn ervaring, op (nedeplichtigheid, en de erva- de meesters aan die je je vol iwen kunt overleveren, bijna mopper op hem dat hij te dik wordt, dat hij om zijn gezondheid moet denken, ik speel zijn moeder, zijn zuster, zijn verpleegster. EEn soms krijg ik een telegram van hem: kom naar Spanje, naar Joegoslavië, je moet een rol spelen. Daar laat ik alles voor vallen, al is de rol nog zo klein, al is er geen geld, al wordt de film nooit voltooid of pas jaren later". „Let wel, ik ben genoeg routine, genoeg vakbekwaamheid om ook zonder de regisseur, eventueel on danks de regisseur een rol te kun nen spelen die acceptabel is. Maar daar ben ik niet in geïnteresseerd, al wil dat niet zeggen dat die rol, die film noodzakelijk minder hoeft te zijn. Ik ontmoet nog altijd mensen die me complimenteren voor La Notte. Welnu, La Notte is een van mijn af schuwelijkste herinneringen. Mijn zoon was net herstellende van een auto-ongeluk, ik was mentaal toch al zeer vermoeid. Ik voelde geen en kel begrip voor de vrouw die ik moest spelen. Antonioni die ik jaren kende, ge droeg zich als regisseur uiterst af standelijk, vanuit een ivoren toren. Iedereen had ruzie met iedereen, buiten de opnamen waren Mostroia- ni en ik de enigen die met elkaar spraken. Het grootste deel van de opnamen werd 's nachts gemaakt en overdag kan ik niet slapen, dus ik leefde op pillen. Ik heb de complete film nooit wil len zien, alleen fragmenten tijdens de geluidssynchronisatie in de stu dio, maar ik heb er in geen andere firn zo leek uitgezien. Best moge lijk dat het een meesterwerk is, best mogelijk dat ik daarbinnen een goe de rol speel, maar dat is dan alleen mijn techniek, waaraan mijn uitput ting wellicht de passende extrapdi- mensie heeft gegeven". Gegeven uw reputatie als grande amoureuse" is het eigenlijk heel merkwaardig dat uw naam nooit in romantisch verband is ge bracht met een van uw tegenspelers. Ik hou van acteurs, ze zijn mijn familie, maar ze hebben geen gehei men voor me. Ook wanneer ik ze nooit eerder ontmoet heb, ken ik ze Hun moeilijkheden heb ik ook gehad, alles wat zy willen heb ik ook gewild. Terwijl mensen die creatief zijn, zoals schrijvers of regisseurs ik bedoel niet lat acteurs niet crea tief zijn, maar dat is een ander soort creativiteit je altijd opnieuw ver rassen. Je moet je in de regisseur verdiepen, ontdekken wat voor visie hij op je heeft, de aspecten die daar aan beantwoorden in jezelf naar vo ren halen en wanneer dat niet lukt, proberen zijn visie op je te veranderen. Dat brengt een relatie met zich mee dit bijna noodzakelijk erotisch gekleurd is. Lang niet altijd licha- melijk-erotisch, want dat interes- serrt me niet zo erg. Of eigenlijk: dat interesseert me zozeer dat ik er zuinig mee probeer te zijn. Liefde is voor mij meer dan een spelletje, een gymnastiekoefening. HOLLYWOOD Vorig Jaar hebt u in Holly wood doorgebracht. Hoe hebt u dat ondergaan? „Het was het winnen van een van die weddenschappen met mezelf. Ik ben nooit iemand geweest die vaak naar de bioscoop ging, ik heb een heleboel van mijn eigen films niet eens gezien. Maar de films, die ik zag, toen ik jong was, kwamen uit Hollywood: Marilyn Manroe, Joan Crawford in Johnny Guitar. Dat was een wereld die ik ook wilde ver overen. Natuurlijk had ik al eerder gespeeld in Amerikaanse films, die in Europa opgenomen werden. En ik hou helemaal niet van Ame rika. Toen ik in New York was, durfde ik niet op straat te komen. Ik heb hele dagen in mijn hotelka mer gezeten en naar de televisie ge keken. Maar Hollywood is iets an ders, niet alleen de vervulling van een jeugddroom, maar ik heb daar ook een soort collegialiteit ontdekt tussen regisseurs en tussen acteurs die je in Europa niet aantreft. Hier is niemand geïnteresseerd in het werk van anderen, Franqois Truffaut is de enige uitzondering. Maar daar belt iedereen iedereen op om te informeren hoe het er mee gaat, om advies te vragen of te ge ven. Het gevaar is dat je je dreigt te isoleren van de rest van dg we reld, maar dat schijnt nu al veel minder te zijn dan vroeger. Ik heb dit voorjaar ook meege daan aan de uitreiking van de Os cars. Een hol, beetje belachelijk spektakel. Ik hoefde maar 'n paar zinnetjes te zeggen en een liedje te zingen, maar ik stond daar toch met het triomferende gevoel van: ik heb het bereikt, ik hoor erbij". Bent u ijdel? „Stellig. Ik hou er van om in de aandacht te staan, complimenten te krijgen, kleren te kopen, me met mooie dingen te omringen. Maar ik zoek geen publiciteit: ik heb daar voldoende mensen aan kapot zien gaan, om mijn privacy te bescher men. Dat kost me geen moeite: ik ga zelden naar grote premières of nachtclubs la mode ,maar dat in teresseert me ook niet, ik ben liever thuis met een boek of metvrien den. Aan de andere kant heb ik ook niets te verbergen: ik ga niet op straat met een pruik en een zonne bril op. Ik leef mijn leven zoals me dat goeddunkt en als de mensen daar een oordeel over hebben of conclu sies aan verbinden meestl de, verkeerde dan is dat hun pro bleem, niet het mijne". „Maar wat die IJdelheid betreft: in mijn beroep kun Je al Je on deugden functioneel maken, terwijl iedere rol weer mogelijkheid biedt om voor een paar maanden aan be paalde aspecten van Jezelf te ont snappen. Hoewel ook dat weer be nauwend kan zijn: vroeger ging ik na afloop van filmopnamen altijd naar de kapper om mijn haar te la ten verven, om in ieder geval uiterlijk weer van het personage los te komen. Ik vergelijk een acteur wel eens met een ijsberg, een klein topje van zelf controle dat boven het oppervlak uitsteekt, met daaronder mateloos heid, exhibitionisme, onevenwichtig heid". .Nooit. Ook mijn „weddenschap pen", de doelen die ik mezelf ge steld had, dat was iets waar ik al leen maar vast in geloofde, ik heb nooit een bepaalde strategie ontwik keld. En mijn zoon is nu volwas sen, het gaat goed met hem, dus over hem hoef ik me ook geen zorgen te maken. Als ik in een film speel, dan denk ik nooit over de volgende films. Als ik verliefd ben dan probeer ik wel om van de volgende dag, de volgende week van m'n liefde iets moois te maken, maar denk niet aan een lief de voor de eeuwigheid. Nu ik de 40 Jeanne Moreau in de film 'De overwinnaars'. gepasseerd ben, denk ik wel eens: als ik nog 'n tijdje mee wil gaan. moet ik me 'n beetje in acht nemen. Ik probeer een paar avon den per week vroeg naar bed te gaan, wat minder te drinken en te roken. Maar ik heb daar geen problemen over. Er zijn actrices die zeggen, dat ze tot hun dood willen blijven acte ren, al moeten ze in een rolstoel naar de studio. Acteren is voor mij erg belangrijk, het heeft mijn leven ver rijkt, maar het is niet het enige. Ik heb nog één ambitie: een nieuwe weddenschap. Ik zou een film wil len regisseren. Waarover weet ik niet, maar ik koester mezelf met het idee dat het mogelijk zou kun nen zijn". CAMERA „The arrangement", een uit 1969 stammend produkt van de w at vergrijsde cine-matador Elia Kazan, is het verhaal van een man die langzamerhand het geloof in zijn idealen en in zichzelf verliest. Geld, aanzien en macht, de idealen van zijn vader, blijken zijn leven niet voldoende inhoud te geven. Zijn vrouw, knap en begrijpend, heeft hem niets meer te zeggen, kan hem in elk geval niet helpen. Voor Eddie Anderson, succesvol reclameman, begint er een proces van geestelijke aftakeling. Hij leert zijn vader te haten om de idealen die deze hem heeft gebracht. Dit bewijst hij door op een gegeven moment zijn ouderlijk huis met alle documenten over zijn vaders zake lijke leven, symbolen voor diens idealen en levenswijze, in brand te steken.. Het enige dat Anderson nog als waardevol aanvaardt, is zijn liefde voor zijn secretaresse Gwen. Met haar had hij een verhouding die hij als oprecht en zinvol be schouwde; Pogingen om deze verhouding in stand te houden mislukken echter. De dreigende ondergang van An derson hangt de hele film door in de lucht. Noch zijn verhouding met Gwen noch zijn vroegere levenswijze kunnen deze ondergang tegenhou den. Er is geen oplossing voor hem. Op bijna poëtische manier ver filmde Kazan de strijd van Ander- ton tegen de aftakeling, tegen de leegte van zijn bestaan. De indringendheid, die zyn films kenmerkt ("A streetcar named desire", "On the waterfront". "East of Eden") is ook in deze film be klemmend. vermoedelijk mede door dat hij de film maakte naar zyn ge lijknamige boek. Daarbij komt nog, dat op de belangrijkste plaatsen de rolverdeling zeer sterk blijkt te zijn. Kirk Douglas als Eddie Anderson en vooral Faye Dunaway als Gwen hebben een groot aandeel in het slagen van deze film. en niet te vergeten Deborah Kerr als Flo rence, de echtgenote van Anderson, die haar man uiteindelijk toch niet kan helpen, hoe ze daar ook haar best voor doet. Het enige nadeel van "The arran gement" is dat de psychologische ontwikkeling van Anderson zo nauwkeurig wordt uitgesponnen dat de film enigszins langdradig gaat worden. Sommige voor de ont wikkeling van het verhaal zo be langrijke dongen worden te diep gaand uitgewerkt. Af en toe proeft men by Kazan een drang naar over bodige symboliek, die de gang van het verhaal vertraagt en de aan dacht teveel afleidt van het werke lijke gebeuren. Afgezien daarvan is "The aran- gement" een film die beslist de moeite waard is om te gaan zien. Alweer drie prolongaties in de Leidse bioscopen. Aan de Steen straat en de Breestraat blijven de Nederlandse erotische avonturen voortduren, terwijl in het kleine theater aan de Steenstraat mr. Tibbs werd verlengd. Studio Mr. Tibbs is geen grootse film. Een heel gewone, spannende politiefilm. Tot vijf mi nuten voor het einde Dan krijgen schrijver en regisseur „de geest" en breien zij er een knap slot aan. Lido houdt het nog een week op ,,Wat zien ik?". Duidelijk een ijzersterke verfilming door Paul Verhoeven van Albert Mols even sterke grapjes uit het donkere Amsterdamse leven. Ronnie Bier man en Sylvia de Leur in de hoofd rollen. Trianon Ook Blue Movie blijft in de race. Seksdromen van een jongeman in de Bijlmermeer. De critici hadden weinig goede woor den over voor deze film van De la Parra en Verstappen. Het publiek denkt er gezien de prolongaties kennelijk anders over. Playboy-slager REX Waarvan droomt 'n een voudige slagersjongen? Van dure auto's en., mooie vrouwen? Film- Peter^rijgt alles wat zijn hart be geert in „Playboy". Hij verbeeldt zich, dat hij een rijke playboy is, die met het grootste gemak meisjes van alle rangen en standen ver siert. Met veel flair „kart" hij rond ln een dure sportwagen, waarvan de banken met bont zijn bekleed. Eerst pikt hij op straat een Duits meisje op, die hij op de hoogte Faye Dunaway als Gwen en Kirk Douglas als Eddie in "The Arrangement". Zijn tocht brengt hem vervol gens by een fotomodel, een wat oudere adellijke dame, twee lesbi sche zusjes, een hippie en tot slot bij een heilsoldate, die in alle op zichten 'anders voor hem blijkt te zijn. Na zijn laatste avontuur, dat evenals alle andere zeer goed ver filmd is, volgt voor de argeloze ky- ker een waarlijk verrassende ont knoping. ■BlIllllinillIlUIlllilHIlI LUXOR Oswalt Kolle, de Grote Inventariseerder van het seksuele leven, heeft wederom een film af gescheiden. Dat kan ook byna niet anders, want na "Het wonder van de liefde" en "Uw vrouw het onbe kende wezen", diende natuuriyk nog de man op de korrel te worden ge nomen. Kolle doet dat weer met heel die encyclopedieachtige gron digheid die Duitsers eigen is. In "Dit is uw man" brengt hy op zyn nu langzamerhand wel bekende manier een aantal stoornissen, de fecten, hebbeiykheden en onhebbe- lykheden van de man by het lief desspel in kaart. By elk afgerond stukje levert Kolle commentaar met die koele, docerende recht-toe- recht-aan stem, als een boekhouder die de balans vo:rleest. Wie weinig gelezen heeft over seksualiteit, zal van Kolle stellig een hoop meenemen en voor die categorie mensen zyn zyn films stel lig van groot nut. Twee opmerkingen by "Dit is uw man". Kolle filmt by het samen- zyn van man en vrouw dusdanig dat je als toeschouwer op den duur tooh een wat voyeurachtig gevoel krygt. Verder is het acteren (buiten het bed dan) aan de tameiyk hou terige kant

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11