Minister Van Veen: overleg met leraren is ondoelmatig tjonge, 'Club van Rome' wil niet alleen bespiegeling maar vooral actie de postgiro Bewindsman sprak bij Raad van Leraren: Zaak van Ralph Waver voor Raad van State Centrum voor 'vuile lucht' in Den Haag Sollicitatie opengesteld voor opvolger mr. Klaasesz Geheel ander eindrapport DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze onderwijsredacteur) DORDRECHT Minister Van Veen (Onderwijs) is ontevreden over het overleg met de onderwijswereld zo als hij dat van zijn voorgangers heeft geëist. Door het ont breken van een duidelijke opbouw en een gedragspatroon wordt het doelmatig contact geremd, aldus de minister. Hij opende in Dordt het nieuwe kantoor van de Raad van Le raren. DEN HAAG (ANP) De Ame rikaanse deserteur Ralph Waver heeft gisteren in beroep tegen eer dere afwijzende beschikkingen van de regering voor de Raad van State betoogd, dat hij als politiek vluchte ling in ons land moet worden toe gelaten. De Amsterdamse advocaat mr. W. J. van Bennekom zei, dat Waver voor asiel in aanmerking komt, omdat hij deserteerde uit po litieke motieven en op grond daar- „Merkwaardige samenloop dat ik hier in uw midden ben juist nu com municatie met u niet optimaal schijnt te funtioneren", zei de minis ter Hü doelde hiermee op de con flictsituatie die zich de afgelopen weken tussen hemzelf en de geza menlijke leraren toespitste, onder meer over de door hem aangekon digde vermindering van het weke lijkse aantal lesuren. Op een hoffelijke en omslachtige manier maakte minister Van Veen het de leraren nog eens duidelijk, dat zij bij het landelijke onderwijs overleg niet langer kunnen rekenen op een bevoorrechte positie zoals tot dusver. De minister wil in dat over leg ook de ouders en sommige groe pen studerenden betrekken. Hij noemde, evenals hij in zijn begro tingstoelichting al deed, de leraren het laatst bij zijn opsomming van groepen die bij het overleg moeten zijn betrokken. Eenvoud Minister Van Veen kondigde aan dat de nieuwe overlegstrucvtuur „een zekere eenvoud" moet hebben. Pas dan aal een slagvaardig beleid moge lijk zijn. Aan die eenvoud wordt vol gens hem bijgedragen als bestaande groepen hun krachten bundelen. In dit verband loofde hij de vier lera renorganisaties, die nu nog de Raad van Leraren als een losse landelijke overkoepeling hebben, maar die er naar streven dit alles reeds per 1 Ja nuari aanstaande volledig te doen samensmelten in een grote nieuwe Nederlandse Vereniging van Leraren. „Eigenlijk staat de feestelijke inge bruikneming van dit nieuwe kantoor pand al in het teken van de nieuwe vereniging", aldus de minister. Maar hij waarschuwde de Neder landse leraren, dat er „voor ons loon- intensieve miljardenbedrijf" slechts een krap budget beschikbaar is. Er moet zo rationeel en doelmatig mo gelijk worden gewerkt om te voorko men dat aan de toekomst van het onderwijs wordt geknabbeld en om te maken dat de goede kwaliteit er van wordt behouden", aldus de minister. ADVERTENTIE Het embleem van de Apollo 12. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stlckers rsHiiiJ bij Shell. HmI DEN HAAG (ANP) In het pro vinciehuis van Zuid-Holland in Den Haag zal binnenkort een interprovin ciaal informatie- en documentatie centrum voor luchtverontreiniging worden gevestigd. Dit hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland meegedeeld in de provinciale begro ting voor 1972. G.S. hebben het initiatief voor deze vestiging genomen om de schaars aanwezige kennis en deskundigheid over luchtverontreiniging zo econo misch mogelijk te kunnen gebruiken en interprovinciaal gegevens en er varing te kunnen uitwisselen. In Zuid-Holland wordt de samen stelling voorbereid van een provin ciale adviescommissie voor het mi lieubeheer, waarin deskundigen van diverse disciplines zitting zullen heb ben. Voorts zal het personeel van de onderafdeling milieu van de Provin ciale Waterstaat van Zuid-Holland worden uitgebreid. In de begroting merken GS op dat de waterschappen, die belast zullen worden met het kwaliteitsbeheer van het water in de provincie, een ge meenschappelijke technische dienst zouden moeten oprichten. (ADVERTENTIE) bijna de helft van alle Nederlandse gezinnen heeft al postgiro! dak makkelijk! Pijpleiding Dow Chemical lekgestoten ROOSENDAAL Bij graafwerk in de buurt van Roosendaal is gis termiddag een pijpleiding van Dow Chemical uit Terneuzen lek gestoten. Ongeveer acht ton ethyleen (sterk ontplofbaar) liep uit de leiding. De pijpleiding loopt van Terneu zen naar Shell-Pernis en ligt vlak naast een pijpleiding waarmee van Pernis propyleen naar Terneuzen wordt gepompt. Beide leidingen lopen ter plaatse in een beek, waardoor de kans op een explosie klein was. Onmiddellijk nadat de politie de Shell en Dow Chemical had gewaar schuwd sloten de maatschappijen de twee leidingen af. Een hoeveelheid van zeventig tot tachtig ton ethy leen uit de leiding werd met behulp van een verbrandingsinstallatie ver brand. Provincie vreest begrotingstekort DEN HAAG (ANP) De provin cie Zuid-Holland heeft de begroting voor 1972 slechts met moeite sluitend kunnen krijgen. Voor de Jaren 1973, 1974 en 1975 moet op de gewone dienst met tekorten van f 5,5, f 7.7 en f 9,1 miljoen worden gerekend. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in de begroting voor 1972. Het reële budget is ten opzichte van 1971 met ruim 20 procent geste gen tot f 129 miljoen. Het provincie bestuur heeft er bij de regering op aangedrongen om goed te vinden, dat het aandeel van Zuid-Holland in de wiebeltax (ongeveer f 1 miljoen) als nog wordt gebruikt ter bestrijding van de lopende uitgaven. G. S. schrij ven in de begroting, dat de regering een wetsvoorstel wil indienen om de uitkeringen voor de wegen te ver lagen. „Dat zou voor de behartiging van de provinciale taken op dit ge- uitkeringen aan de provincies al te laag", aldus G.S. van in de Verenigde Staten „vervol ging te vrezen heeft op grond van zijn politieke overtuiging". De staat, vertegenwoordigd door mr E. Droogleever Fortuyn, bracht daar tegen in, dat Waver op het moment dat hij deserteerde, nog geen vervol ging om zijn politieke overtuiging te vrezen had. Hij zei zich te kunnen voorstellen, dat een Amerikaan die wordt gedwongen in Vietnam te vechten en in zodanig gewetenscon- flicht komt dat hij moet vluchten, als politiek vluchteling moet worden toegelaten, maar de motieven van Waver vond hij onvoldoende Waver had volgens hem zijn kri tiek ook in eigen land kunnen spui en, en behoefde daarom nog niet te vluchten. „Er is geen sprake van dat hij werd lastig gevallen om zijn po litieke overtuiging", zei de landsad- vokaat. Pas toen hij was gedeserteerd kregen de Amerikaanse autoriteiten aanleiding tot strafvervolging over te gaan. De politieke overtuiging van Waver verandert die strafvervolging niet in een politieke vervolging, al dus de landsadvocaat. *De Raad van Stjate zal over deze zaak een advies opstellen, waarna de koningin onder verantwoordelijk heid van de betrokken minister een definitieve beslissing moet nemen. Daartegen is dan geen beroep meer mogelijk. DEN HAAG (ANP) Voor het eerst is in de staatscourant de sol licitatie opengesteld naar het ambt van Commissaris der Koningin. Het om een opvolger voor mr. J. Klaasesz als Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. Mr. gaat 1 maart met pensioen. Tot nu toe werd een dergelijke procedure, met het doel belangstel lenden in de gelegenheid te stellen naar het ambt te solliciteren, als voor de vacante burgemees terpos ten gevolgd. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft besloten nu ook voor de opvolging van mr. Klaasesz de sollicitatie open te stel len. De sollicitatietermyn sluit op 15 november. Auto-journalisten verdron gen zich, toen in Turijn (ter ge legenheid van de autosalon) de lang verwachte kleine Alfa Ro meo werd geïntroduceerd. De wa gen heeft een 1186 cc motor ge kregen, die goed is voor een top snelheid van 150 km per uur. ADVERTENTIE Niet sneller dan t geluid maar zijn tijd ver vooruit Ford Escort 1100-1300 Vanaf 6830, incL b.t.w. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, teL 30325 Lammenschansplein 6, Leiden. Telefoon 42451. Onrust In universiteit Op de universiteit van Wilberforce, in de Amerikaanse staat Ohio, zijn giste ren bij ongeregeldheden tussen stu denten en politie een student gedood en twee gewond. Een dezer dagen wordt de laatste hand gelegd aan de re dactie van een rapport, dat Cri sistoestand van de Mensheid" heet. Flitsen en flarden uit dit werkstuk, vervaardigd in op dracht van de ,,Club van Rome", zijn al met veel gerucht in de openbaarheid gekomen. Niet ten onrechte. Het rapport geeft een eerste, met behulp van computer-modellen opgestelde schets van de rampzalige koers, die onze steeds dichter bevolkte, steeds meer uitgemergelde planeet bezig is te vol gen. Het voortbestaan van de mensheid staat rechtstreeks op het spel, zo zal het rapport duidelijk maken. Een catastrofe is onvermijdelijk als wij er niet in slagen de ecologische (d.w.z. met de zorg voor het leefmilieu ver band houdende), politieke en sociale vraagstukken onverdeeld en op we reldschaal te lijf te gaan. Belangrijk uitgangspunt daarbij moet zijn het afscheid van de mythe, dat „groei" het sleutelwoord van ons stoffelijk bestaan op aarde zou vormen. Deze verouderde voorstelling, nog steeds kenmerkend voor het po litieke en economische handelen, stamt uit een tijd, toen vrije natuur, helder water en schone lucht nog vanzelfsprekend waren. Zij zal moe ten plaatsmaken voor het besef, dat de wereld voor haar overlevings kansen bovenal is aangegeven op een dynamisch evenwicht van alle be- staansfactoren. Dat vereist een om wenteling in het denken, in de wijze waarop de mensheid met het milieu omspringt, in onze politieke organi satie en planning. Een wereld met 130 souvereine staten vormt daartoe al lang niet meer de passende struc tuur. De Club van Rome is een informele groepering van vijftig a zestig leden invloedrijke wetenschapsmensen, enkele industriëlen, een bankier die in april 1968 voor het eerst in Rome bijeenkwam om uiting te geven aan haar verontrusting over de be dreiging van het menselijk voortbe staan op aarde. Tot de oprichters behoort prof. dr. C. J. F. Böttcher, voorzitter van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid, en hoogleraar in de fysische chemie in Leiden. De Club wil niet louter bespiegeling, maar vooral actie „Nergens ter we reld", zegt prof. Böttcher, „is ooit een studie gemaakt van de wijze waarop de vele factoren, die het bestaan op aarde beheersen, op el kaar ingrijpen. Wat wij nodig heb ben is een methodiek van onderzoek, die duidelijk kan maken hoe de pro blemen zijn verweven en elkaar on derling beïnvloeden". De wereld is in de huidige fase van technologische ontwikkeling één sa menhangend geheel geworden. Maar er is geen menselijk brein dat nog zoveel meer voedsel en andere pro- dukten voortbrengen, dat dit tot een bijna onduldbare milieubelasting leidt en kolossale organisatorische problemen oproeps Denk aan de enorme hoeveelheden kunstmest, aan de insectenbest rij ding, het benodigde transport. Zodra je op één van de variabelen ingrijpt, nemen andere noodlottige proporties aan. Om het populair samen te vatten: we heb ben eigenlijk al twee miljard mensen te veel" Andere conclusies van het rapport: bij voortgezette groei van de wereld bevolking (die tot 1650 schommelde tussen de 200 en 500 miljoen en sindsdien regelmatig is toegenomen), zullen zich over een jaar of zestig calamiteiten als hongersnoden epide mieën voordoen. Het is zeer waar schijnlijk dat het „rijke" Westen nog vóór het Jaar 2000 zal moeten terug keren tot een lagere levensstandaard; het zou beter zijn indien de wereld bevolking op hetzelfde peil bleef dan dat zij zich zelfs maar bescheiden uitbreidde. Blindelings alle problemen in hun onderlinge samenhang kan omvatten.Een van de produkten van die technische vooruitgang, de computer, kan wel licht uitwegen beiden uit de doolhof, ontstaan door ongeremde bevolkings toename, onevenwichtige produktie, overconsumptie in de ontwikkelde landen, uitputting van grondstoffen en milieuverontreiniging. Computer-model Prof. dr. Jay W. Forrester, leider van het Systems Dynamics Labora tory van het befaamde Massachu setts Institute for Technology (M.I.T.) kreeg van de Club van Rome opdracht voor een eerste voor lopig onderzoek met behulp van een computer-model, dat het op elkaar ingrijpen van vijf variabelen zou kunnen verduidelijken en verreken baar maken: 1bevolkingsgroei2voedselproduktie 3. industrialisatie; 4. verbruik van hulpbronnen en 5. de milieuvervui ling. De (onafhankelijke) Volkswa gen-stichting gaf voor dit onderzoek Prof. Böttcher een bedrag van 250.000 dollar. Dat de Club van Rome een beroep op For rester deed lag voor de hand. Deze hoogleraar was een der eersten die begrepen, dat de computer gebruikt kan worden als instrument om zeer Ingewikkelde systemen te ontleden en aldus beleidsbeslissingen voor te be reiden. Schokkend De studie heeft ongeveer een jaar geduurd en ondanks haar verken nend, voorlopig karakter tot schok kende gevolgtrekkingen geleid. Als de mensheid niet dadelijk afrekent met haar volkomen misplaatst vooruit gangsoptimisme zal de wereld bin nen enkele tientallen jaren afglijden naar een catastrofe. Prof. Böttcher over een der bevin dingen: „Als je op dit ogenblik de wereldbevolking van 3% miljard zie len het materiële bestaansniveau van de laagst betaalde Nederlandse ar beider zou willen geven, moet Je De opvattingen in het M.I.T.-rap- port uitgesproken, zullen niet blinde lings door de leden van de Club van Rome worden onderschreven. Het gaat hier, zoals gezegd, om een eerste simulatie-model, waarin slechts v\jf variabelen zijn ingebracht en waarbij werd bekeken wat er met de andere gebeurt als een of enkele een be paalde mate van groei dan wel ver traging of vermindering vertonen. De gegevens voor het model zijn onvol ledig geweest en zeker sterk ongelijk soortig (ze moesten bij allerlei inter nationale organisaties en instellingen worden verzameld). Bovendien heeft de Russische ge leerde dr. Jemen M. Cvishiani, vice- voorzitter van het ministerscomité voor Techniek en Wetenschappen, er terecht op gewezen, dat de rol van de computer bij sociale systemen niet moet worden overschat: in het do mein van de sociale wetenschappen bevinden zich vele belangrijke com ponenten. die moeilijk programmeer baar en dus voor de computer „on grijpbaar" zijn. Na de eerste studie aldus prof. j Böttcher, zullen meer verfijnde mo delmatige onderzoekingen volgen. Het belangrijkste is echter, dat voor het vereiste wereldomvattende mens- heidbeleid van de toekomst nieuwe wegen worden ingeslagen en inte grale denksystemen aan de hand ge daan, die de eng-wetenschappelijke zowel als de „intuïtieve" benadering van de problemen van onze tijd kun nen vervangen. Zoveel Is duidelijk: de oplossing van die vraagstukken vereist eenheid van handelen, een „multi-discipli- naire" aanpak. Ten overstaan van de bedreiging van onze wereld verliest het onderscheid tussen „communis tisch" en .kapitalistisch" zijn beteke nis. Ook de Sowjet-Unie wordt be laagd door de problemen van uit putting van grondstoffen en van milieuvervuiling. Het is niet toevallig, dat Rusland grote belangstelling heeft voor de Club van Rome en deelneemt aan het initiatief van acht landen (waartoe ook de beide Duits- landen behoren) tot oprichting van een instituut, dat een methodologie wil opstellen voor de oplossing der problemen, waarbij de zg. .systeem analyse" met behulp van een grote computer de hoofdrol zal spelen. Tenslotte: De Club van Rome be schouwt zichzelf als .a-politiek". Misschien, dat men de groep eerder „pre-politiek" zou kunnen noemen. Zij streeft evenals dat instituut in oprichting naar modellen voor beleid, waaraan geen nationale overheid (of wie weet; een wereldregering) zal kunnen voorbijgaan. Deze maand verschijnt een samenvatting van de conclusies van de Club van Rome en in januari 1972 zal het rapport in een Engelse oplage van enkele tienduizenden exemplaren van de persen komen. Dit heeft prof dr. C. J. F. Böttcher, het enige Nederlandse lid van deze inter nationale club, meegedeeld. Het eindrapport zal volgens prof. Böttcher er duidelijk anders uit zien dan het voorlopige rapport, waaruit thans wordt geciteerd. Men vond dat de voorlopige ver sie teveel vanuit de moderne Amerikaanse denktrant was op gezet. Het leek erop of een op lossing is geconstrueerd, waarbij de westerse wereld er zo goed mogelijk afkomt, terwijl de rest van de wereld maar moet zien hoe zij de problemen oplost. Prof. Böttcher. die voor het eerst in het openbaar een toelichting gaf op de ware bedoelingen van de Club van Rome. zei dat ln 1973 een internationale confe rentie zal worden gehouden waar niet speciaal milieu-vraagstuk ken. maar het gehele complex van grondproblemen aan de or de zal komen, waardoor het le ven op aarde wordt bedreigd. De plaats van samenkomst is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7