Raad zag nog geen gat in P'het gat van Waal" RAAD BLEEF TOCH NOG EVEN 'HALTEREN' B/iJ) ZES MAANDEN NIET RIJDEN EN f250 BOETE DE LEID' SE Huurverhogingeerst kijkendan beslissen MOB weer in raad Binnen week rapport Teuns aan minister Universiteitsraad Leiden in werking wÊÊÊÊL WÊÊ ^DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSCB DAGBLAD LEIDEN De NZH heeft me een nieuwe uitdrukking geleerd: halteren. Dat betekent „aan de hal te staan". De Leidse raad deed dat gisteravond. Hij had een vrije baan Onderwerpen, waarover de nodige discussie werd verwacht, werden ontweken door uitstel. Daardoor was de raad vroeg aan de eindhalte maar door discussie over openbaai vervoer in de binnenstad werd het toch nog bijna elf uur. „Dienstleider" Vis wilde de dienstregeling streng hanteren Aan het begin van de rit zei hij om elf uur de dienst te willen sta ken, al zou de onderweg zijnde bus mogen uitrijden. Het bleek niet no dig, want de raadsbus Was vóór dit tijdstip bij de remise. Een in tijd nood vast en zeker buiten de orde gaand verhaal over de vroegerp stadstram mocht worden- uitverteld en werd door burgemeester Vis als een anekdote aangemerkt. De discussie, die de staart vorm de van deze raadsvergadering, ging niet over de stadstram, maar over de bussen door de binnenstad. Kap stok was een brief van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, waarin wordt geprotesteerd tegen de opheffing van de halte Boom- markt. Van Aken (PvdA) noemde dit onbegrijpelijk. Hij voelde veel voor het idee van de briefschrijfsters om deze nu op een busbaan liggende halte te verplaatsen naar de Aal markt en de halte Vismarkt (bij de fontein) naar de Botermarkt. Vol gens 't raadslid doet opheffing van deze halte afbreuk aan de bereik baarheid van de city.Hij vroeg aandacht voor de bezoekers van de Stadsgehoorzaal, die hun halte kwijt zijn. De liberale fractieleider Porthei- ne trad in Van Akens „busbaan" en noemde de loopafstand tussen de halten in het centrum nu te groot. Wethouder Kret merkte op, dat deze halte geen betekenis heeft voor de winkelfunctie van de binnen stad. Op een afstand van 1500 me ter (KorevaarstraatNieuwe Bees tenmarkt) zijn er nu drie haltes, wat dus een straal om elke halte geeft van 250 meter. Het openbaar vervoer heeft volgens de wethouder voordeel van de uitbreiding van het wandelgebied. By de haltes aan begin en eind van het centrum moeten bus sen nu vaak wachten, omdat ze te vroeg zijn. Van Aken bleef aandringen op hernieuwde aandacht voor deze ene halte. Portheine zegde toe er bij de begrotingsbehandeling op te zullen terugkomen. Wethouder Kret ver zekerde. dat de uitbreiding van het voetgangersgebied verder geen ver rassingen inhoudt. Hij sprak er zijn spijt over uit. dat de ophef fing van de halte niet is vermeld in de wandelnota. Door Hans Melkert De raad vond het zelf kennelyk vreemd zo vroeg naar huis te moe ten. Het had een voordeel, dat de raadsleden nog de politieke verwik kelingen in Don Camillo's kleine wereld konden zien aflopen. Op te levisie misten ze verder Peyton Place, maar ze kregen er de me dedelingen van burgemeester Vis voor terug, die volgens een coUp- ga-raadsverslaggever net zo spreekt als de oude Peyton In het begin had de raad niet door, dat 't een vroegertje zou wor den. Bij breedvoerige behande ling van een bepaald voorstel sprak KVP-er Cornelissens over „mijn kostbare tijd". Later op de avond dacht men er anders over. Vast geroest in vergaderingen tot (ver) na middernacht sprak Cock Ker- ling (PvdA) om tien uur nog over „vroeg op de avond" Mevr. Kerling deed nog enkele opmerkelijke ■-uitspraken. Ze laak te de houding van de gemeente bij de inspraak in de Merenwijk ten opzichte van die van Leidse Jeugdactie en gemeentelijke wo ningstichting. In navolging van haar fractieleider Van Aken. die in een interview het bureau voor lichting onlangs „een troep" noem de, viel ze speciaal de voorlichter» aan. die ze beschuldigde „zulke en ge antwoorden" te geven aan Me- renwijk-bewoners Het PAK gelooft beslist niet in het college van B. en W. zoals mijn kleinste kinderen geloven in Sin terklaas. Toch zette PvdA-er Dirks zijn schoen klaar en legde er een levensgrote verlanglijst in op het gebied van maatschappelijk service- werk. Hij had zijn verhaal voor „bij de schoorsteen" overigens keurig voorbereid en maakte ervan wat de PAK-presentatienota mag ver wachten. Dirks zegt niet veel in de raad, maar als hij de microfoon pakt, heeft hij er geen moeite mee. o - - - H LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond twee zaken 2.' voor nader onderzoek uitgesteld Naar aanleiding van het initiatiefvoorstel van mr. 0; Waal (PvdA) werd besloten nog geen acte van compromis 2' aan te gaan met de rijksuniversiteit over overdracht van r- grond in de Leeuwenhoek. Waal heeft berekend, dat deze •gang van zaken de gemeente zeker f 10 miljoen kost. Naar aanleiding van de uitnodiging om eerst te ko- n.men kijken van het wijkcomité Plan-Noord" werd de dis- hcussie over huurverhoging van gemeentewoningen aange- houden tot de volgende vergadering op 22 november. De resultaten van het onderzoek noemde. Zowel van de zijde van de Jvan Waal naar de al jaren slepen- j KVP als van DS'70 als van de VVD ,nde zaak van de overdracht van grond werd aangedrongen op het terugne- j laan de universiteit, waarop deze ook men van het voorstel van B. en W reeds jaren bouwt, hebben kennelijk om een acte van compromis aan te Indruk gemaakt op de raad, die de gaan met het college van curatoren conclusie van het raadslid „in de van de universiteit. Als argument wandelgangen" al „het gat van Waal' noemde liberaal De Jong o.a.. dat het bestuur van de universiteit ge wfjzigd is en misschien ook zijn in zichten. Burgemeester Vis had wel oren naar aanhouding van deze zaak. Hij kon geen toezegging doen wanneei de zaak wordt voortgezet en twijfelde- eraan of dat vóór de begrotingsbe handeling kan. De raad ging hierin- akkoord. Huurverhoging van gemeen te wo ningen heeft vooral in Leiden-Noorc reactie gegeven. Het wijkcomité heef de raad uitgenodigd a.s. zaterdag middag te komen kijken. In afwach Lezers schrijven TOEGIFT Naar aanleiding van het verzoek in het Leidsch Dagblad van muziek- recensent Harms kan ik meedelen dat de toegift van Ingrid Haebler Chopins nocturne nr. 20 in C klein op. part. was. Het is de tweede noc- ting hiervan werd besloten het voor turne die Chopin schreef. Dat de re- stel aan te houden tot de volgende reminiscenties had aan het vergadering. Mevr Kerling (PvdA' pianoconcert in C is niet verbazing- wekkend: Chopin citeert in deze nocturne twee lievelingscomposities van zijn zuster, voor wie hij dit werk i schreef, nl. een lied „Wens v meisje" (waarvan ik moet bekennen dat ik het nooit gehoord heb) en het l pianoconcert. Overigens was ik het met de kri tiek in grote lijnen eens, hoewel die wat mij betreft nog wel wat scher per had gekund Een kriticus heeft eens opgemerkt dat vrouwelijke pia- i nisten hun gebrek aan lyrieke kracht compenseren door extra hard iop de toetsen te beuken, en dat leek 1 mij in dit geval ook wel van toepas- jsing. Met name de dikwijls overdre ven accenten en de moerasachtige {structuur van de harmonie stonden mij tegen. Dat het overigens een technisch zeer sterk pianiste is blijkt Ib.v. wel uit de vergissing die ze in het laatste deel van de Chopin-so- nate maakte, een verkeerde passage die bijna zonder hoorbare overgang j in de melodie werd opgenomen. Daan Bronkhorst, Voorschoten. RECENSIE De recensie van de heer Harms van het piano-recital van Ingrid Haebler is mij uit het hart gegrepen. Ik ben het geheel met de heer Harms eens. Ik zei het al in de pauze, in bijna dezelfde bewoordingen als hij. De heer Harms gaat zeker niet van een verkeerd standpunt uit bij de beoordeling van goede muziek. Ingrid Haebler zal zeker niet altijd dezelfde opvatting gehad hebben die zij vrij dag demonstreerde. Hoe zou zij an ders aan zo'n goede naam komen? I Misschien is het een concessie aan de tijd waarin wij leven. Het lijkt mij, dat het applaus een beloning was j voor haar groot technisch kunnen. Toen ik thuiskwam heb ik direct een Chopin-vertolking door Arthur Ru- j binstein opgezet. L. Baarda, Leiden. deed hiertoe een door het colleg» overgenomen initiatiefvoorstel, waar mee de raaad akkoord ging. Merenwijk Mevr. Kerling (PvdA) vestigde dc aandacht op het ontbreken van een telefooncel in de Merenwijk. Zij laak te de inspraak van de bewoners. Bij zondere aandacht vroeg zij voor hel gevaarlijke kruispunt Willem de Zwij- gerlaan-Sumatrastraat. bij de toe gang tot de nieuwe wijk. Van wethouder Menken kreeg de raad te horen, dat de telefooncel een zaak van de PTT is en dat inspraak na enige „hobbels" goed loopt. Wet houder Kret voegde eraan toe, dat de (voorlopige) beveiliging van hel kruispunt een moeilijke zaak is maar de aandacht heeft. Het plan voor een schoolbus op tijden, dat het openbaar vervoer tekort schiet, zal deze week in de Merenwijk-stuur- groep komen Dirks (PvdA) vertolkte het enthou siasme van de PAK-fractie voor de stichting van een juridisch advies- LEIDEN De kinderpsychiater Teuns en zijn staf zullen binnen een week een rapport moeten uitbrengen aan de minister van Volks gezondheid en Sociale Zaken over de opzet en uitvoerbaarheid van een nieuw instituut naast het Medisch Opvoedkundig Bureau in Leiden, dat Teuns c.s. kunnen bemannen. Het rapport zal vooral cijfermatig moeten zijn. In de raad deelde PvdA-fractieleider Van Aken dit gisteravond mee naar aanleiding van een bezoek, dat een raadscommissie 's mid dags had gebracht aan de directeur-generaal voor de volksgezond heid. De raadsdelegatie heeft twee uur gesproken met de vertegen woordiger van de minister. Het ministerie hield vast aan het al eerder aan Teuns gedane verzoek om een rapport uit te brengen. Er is een witte vlek en Teuns zal die moeten opvullen, aldus Van Aken. die verder meedeel de. dat de raadscommissie dit stuk zal begeleiden. De secialistische voorman vertelde verder te weten, dat Gedepu teerde Staten woensdag de garantstelling door de raad voor het behoud van „Teuns" zullen bekijken. Vanochtend heeft dr. Teuns namens zijn staf aan de ouders van de patiënten laten weten, dat hij onder de gegeven omstandigheden de verantwoordelijkheid nog slechts zeer korte tijd, bijvoorbeeld een week, zal kunnen dragen. b A-1 p f i wtc+J. - - *!<r' bureau. Hij vroeg aandacht voor an dere maatschappelijke service dooi particuliere organisaties. In een ad vies van B. en W. vroeg hij een inventarisatie en een subsidiebeleid Burgemeester Vis antwoordde, dat hij reeds heeft aangedrongen op coördinatie. B. en W. zullen met een nieuw voor stel moeten komen over de verhoging van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van restauratie van het Elisa- bethshof en het Hof van Zessen in de Camp. Een daartoe strekkend voorstel van PAK-fractieleider In 't Veld (nu niet aanwezig), waarover een vorige maal de stemmen staak ten, werd aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. Dezelfde stemverhouding kreeg een voorstel van PvdA-er Waal inzake de afbouwregeling van het tarief van Beelden van de universitaire houw in de Leeuwenhoek en van gemeentewoningen in Leiden- Noord, waarover de raad geen be slissingen nam, maar deze uit stelde voor nadere studie. (Foto's Holvast) meteropnemers van de SLF, welk voorstel voorziet in het behoud van het salaris van deze personeelsleden LEIDEN In de grote zaal van het academiegebouw aan het Rapen burg heeft prof. P. Muntendam gis teravond, daarbij op de korrel geno men door twee camera's van een in tern tv-net, de eerste universiteits raad van Leiden geïnstalleerd. Zoals de president-curator opmerkte: een gebeurtenis met een meer dan alle daagse betekenis. De raad is nu het hoogste bestuursorgaan van de uni versiteit. Het leeuwendeel van de 40 leden wordt rechtstreeks gekozen. Hoog leraren en wetenschappelijk perso neel zijn vertegenwoordigd met 12 af gevaardigden. de studenten hebben er 11 en het technisch-administra- tief personeel is aanwezig met 10 j leden. In deze (voorlopige) samenstelling is de universiteitsraad al verscheide ne keren bijeen geweest. Maar gis teravond was de vergadering voor de eerste maal voltallig. Naast de 33 vanuit de universiteit gekozen leden waren nu ook de 7 zogenaamde i ..kroonleden" aanwezig. Zij moeten verbindingen leggen tussen de universiteit en de maat schappij. De (benoemde) kroonleden zijn: drs. G. van Benthem van den Berg, dr. D. Dolman, dr. H. M. de Lange, drs. F. Gransch, mevr. dr. H. Verwey-Jonker, mr. Ch. W. M. J. A. Moons en D. J. van Koten. Vrees De curatoren vormen nu het dage lijks bestuur van de universiteit. In zijn installatierede zei president-cu rator prof. Muntendam te hopen op een goede samenwerking tussen de raad en curatoren: ,,Hier ligt name lijk de kiem voor een nieuwe twee spalt. Mijn vrees op dit punt is nog niet geheel weggenomen, maar we moeten aantonen dat die angst on gegrond is. Van de kant van curato ren is daar al zoveel mogelijk aan gedaan. De voorzitter van de voor lopige universiteitsraad is steeds bij al onze vergaderingen uitgenodigd" Mevrouw dr. Verwey-Jonker, als oudste raadslid, beantwoordde de rede van prof Muntendam. Zij zag de universiteitsraad als een moge- lijkheid om de onverschilligheid voor het bestuur van de universiteit te doorbreken. Wij kroonleden zullen moeten ver hoeden dat de universiteit geïsoleerd raakt in de maatschappij, merkte zij op. Daarnaast kan dit zevental er naar haar mening toe bijdragen om sommige aan de orde zijnde proble men tot de werkelijke proporties te rug te brengen: met zoveel intellect rond één tafel bestaat het gevaar voor dogmatisme, formele haarklove rij, bedwelming in eigen spitsvondig heid en gevaar voor verdrinking in de stortvloed van papieren. „Uit mijn parlementaire ervaring kan ik u aanraden om een grote prullemand aan te schaffen." Moeilijk Dat de opgesomde gevaren van me vrouw Verwey niet denkbeeldig zijn, wees het verdere verloop van de bij eenkomst uit. In de eerste voltal lige vergadering moesten enkele uit- gangsbesl uiten worden genomen, waaromheen een weinig boeiende discussie werd gesponnen. Bepaald verbijsterend was het om dit gezel schap zeker een half uur moeilijk te horen doen over de meest geschikte vergaderdag, dinsdag of donderdag. Dick Couprie hanteerde gister avond wederom de voorzittershamer, zij het nog steeds als voorlopige voorzitter. De raad besloot de be noeming van een definitieve voor zitter op te schorten tot de kroon leden een beetje thuis zijn. Na afloop van de vergadering kon gisteravond al de grondslag worden gelegd voor een nadere onderlinge kennismaking, tijdens een borrel. Verkeer moet om LEIDEN In verband met de aan de gang zijnde reconstructie werkzaamheden zal met ingang van vandaag het verkeer uit Oegstgeest naar de Willem de Zwijgerlaan een week lang moeten omrijden via Boerhaavelaan en station. Voor de omgekeerde rijrichting blijft de weg open. Voor de Leidse kantonrechter LEIDEN Een niet ter zitting verschenen 30-jarige mon teur uit Leiden bleek nogal wat op z'n „kerfstok" te hebben. Hij tufte destijds namelijk rond met een auto, waarvan o.a. de stuurinrichting en de remmen in ondeugdelijke staat verkeer den, en 't chassis op vele plaatsen volkomen was doorgeroest. Bovendien was de motor niet in het bezit van een geldig kente kenbewijs en W.A.-verzekering. De officier, mr. A. S. M. Horstink, kwam tot de conclusie, dat verdachte niet alleen een groot gevaar op de weg had betekend, doch tevens een ontstellend gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel aan de dag had ge legd. Hij eiste daarom niet alleen een totale geldboete van f 250 subs 25 da gen, doch eveneens een onvoorwaar delijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning. onderstreepte een en ander vol komen en vonniste dan ook geheel conform. Een 63-jarige Voorschotenaar liet eveneens verstek gaan. Dit belette de officier niet tegen hem zowel een voorwaardelijke hechtenisstraf van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar als een geldboete van f 100 subs 10 dagen te eisen. Hij kwam tot deze eis, omdat verdachte met zijn auto onverzekerd rondreed en bij zyn aan houding tegen verbalisant had ge zegd: "Ik verzeker me niet want daar heb ik geen geld voor". De voorwaar delijke hechtenisstraf diende dan ook als een ernstige waarschuwing tegen herhaling van vermelde overtreding. Het vonnis luidde eveneens geheel conform. Wangedrag Het rechtscollege was eveneens zeer ontstemd over het wangedrag op de weg van een 30-jarige ambtenaar uit Voorburg. Hij reed namelijk, zo stel den twee patrouillerende rijkspolitie mannen vast, met zijn auto op Rijks weg 4 onder Oegstgeest op nauwelijks 4 meter afstand achter een andere auto en dat met een snelheid van 100 km/u. "Een levensgevaarlijke stunt, die gevoelig dient te worden gecorrigeerd", kwamen officier en rechter tot de slotsom. Eis en vonnis luidde dan ook (bij verstek) conform: sen voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 100 subs. 10 dagen. Alcohol "Er stak een hond over en die wilde ik ontwijken", verklaarde een 21- jarige losarbeider uit Noordwyk de reden waarom hij in de avond van 17 augustus jJ. met zijn auto in de Dorpsstraat te Noordwijkerhout het trottoir op en tegen een lantaarnpaal was gereden. Hierdoor kon de politie tevens vaststellen, dat de stuurinrich ting in een zeer ondeugdelijke staat verkeerde en het ohassis hier en daar totaal was doorgeroest. De reden, die verdachte voor zijn stunt opgaf kwam de kantonrechter zeer ongeloofwaardig voor. Temeer nog, omdat de getuigen, aldus het proces-verbaal, unaniem verklaarden geen hond te hebben gezien. "U had tevoren 8 glazen bier gedronken en dat zal waarschijnlijk wel de oorzaak van uw vreemde manoeuvre zijn", concludeerde de kantonrechter. "Hoe komt u daarbij", reageerde verdachte op min of meer verontwaardigde toon. "Dat verklaarde u zelf tegen de politie toen deze vaststelde, dat uw adem naar alcohol rook", repliceerde de rechter prompt. Hiertegen had verdachte geen verweer. Ook niet tegen het feit, dat zijn ondeugdelijke auto blijkens het politie-rapport, een groot gevaar op de weg had betekend. Omdat verdachte in zijn woon plaats by de politie bekend stond al» een vast café-bezoeker en een her haling van het ryden na alcoholge bruik niet denkbeeldig was alsmede, omdat verdachte al eens eerder werd veroordeeld wegens het ryden met een ondeugdelyke auto, eiste de offi cier niet alleen een totale geldboete van f 200 subs. 20 dagen, maar ook een onvoorwaardeiyke ontzegging der rybevoegdheid voor de tyd van zes maanden. De kantonrechter zag geen enkele reden tot enige clementie, vonniste daarom geheel conform en legde in zyn vonnis tevens de vernietiging van Rykswege van de inbeslaggenomen auto vast.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3