LEIDSCH DAGBLAD LOONOVERLEG TOTAAL MISLUKT Werkgevers en werknemers stranden op één procent Twee miljoen mensen vermist na vloedgolf m éw vandaag „Uiterste matiging" VRIJ ZACHT LEIDSCH DAGBLAD Geen vervolging Sosjale joenit IN INDIASE DEELSTAAT ORISSA Voor veiligheid voetballers In en om San Siro 1200politiemannen f LiCrJ LE Mal n MATRAS Brezjnew over Bonn en Parijs Dpgericht I maart 1860 DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 No. 33545 directeurG. Koopman loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 120,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur), UTRECHT -Het centraal overleg over lonen en prij- :en voor het volgend jaar is mislukt. Na vier uur onderhan- lelen, onderbroken door twee korte schorsingen, kwamen le werkgevers en werknemers tot de conclusie dat er op :entraal niveau geen overeenstemming mogelijk was. De onoverbrugbare kloof tussen de onderhandelaren in het Jtrechtse CNV-gebouw kwam uiteindelijk neer op één pro ent loonkostenstijging. De werkgeversvertegenwoordigers leken gisteren bereid één procent ïële inkomensverbetering mogelijk maken, maar ook dit compromis- jorstel vond in de ogen van de vak- Dndsvertegenwoordigers geen gena- p. De vakcentrales brachten, nadat et Centraal Planbureau had uitge- ;kend dat hun oorspronkelijke latigingsvoorstellen nauwelijks eni- matiging inhielden, nieuwe ele- ienten op tafel die op een geringere »onkostenstijging inhielden. Ging het Centraal Planbureau van uit dan in 1972 een loon- Dstenstijging van 13 Vz procent kon orden verwacht, de vakcentrales wamen in gewijzigde voorstellen istermiddag uit op twaalf procent, [et het werkgevers-voorstel dat een ionkostenstijging van 10 p^cent Jtekende was er op dat ogenblik een it van twee procent. Zouden de erkgevers bereid zijn de post inci- .entele loonkosten (periodieke loons- jrhogingen, promotjeverhoging e.d.) iet één procent te verlagen dan res- lerde er nog slechts één procent, een van de onderhandelingspartij- was echter bereid nog één stap ïrder te gaan. Beraad Na afloop vaQ-h-ft overleg zei NVV lorzitter H. ter Heide de stellige in- •uk te hebben gekregen dat de erkgeversvoorzitters opdracht had- ;n gekregen geen reële verbetering de contracten voor 1972 op te ïmen. „De vakcentrales zullen ch nu in eigen kring beraden", al- as NVV-ovorzitter Ter Heide. Van i zijde van de centrale, werkgevers- jrbonden en van de centrale orga- isatie van ondernemers in het mid- 3n- en kleinbedrijf en in de land- >uw werd meegedeeld dat de aange- oten leden op korte termijn richt- nen zullen ontvangen. Deze richtlijnen bevatten het ad- es om bij de vernieuwing van con- acten de uiterste matiging te be- achten. Dat betekent dat men van De Bilt verwacht van vanavond tot orgenavond: Overwegend droog met wolkenvel- 01 en op vele plaatsen mist, maar orgen ook hier en daar zon. Meest atige zuidwestelijke wind. Vrij cht met minimumtemperaturen van jgeveer 9 graden en maxima van astreeks 14 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). >n op: 07.37 uur; onder: 17.09 uur aan op: 16.53 uur; onder: 08.43 uur Hoogwater te Katwijk te 02.49 en .08 uur; laagwater te 11.10 en 23.32 ir. werkgeverskant in die onderhandelin gen niet verder zal gaan dan de in cidentele loonstijging te gebruiken voor een mogelijke reële inkomens verbetering. Dit zou betekenen dat de werkgevers vasthouden aan hun eers te voorstel om in 1972 geen reële in komensverbetering toe te staan. NVV-voorzitter Ter Heide achtte het niet uitgesloten dat de loonstij ging straks op diverse Dlaatsen wat hoger zal uitvallen dan bij een cen trale richtlijn mogelijk zou zijn ge weest. „De economische omstand'?be- den zijn immers niet in alle bedrijfs takken. noch in de regio's gelijk". De grote krachtproef in de loononderhandelingen voor volgend jaar zal moeten plaatsvin den in de metaal- en elektro-t - Ai- nische industrie. Zoals de zaken er nu voor staan, zal /men het daar moeilijk krijgen met het overleg, dat dezer dagen moet beginnen. Want alles wat in de metaalsector gebeurt, zal als bepalend worden aangemerkt voor de verdere ma noeuvres aan het loonfront, nu de centrale werkgevers- en werknemers organisaties geen algemene af spraak hebben kunnen maken. Werkgeversvoorzitter Bakkenist lichtte gisteren nog toe dat het nieuwe advies van de economische deskundigen uit de SER hem niet ver genoeg gaat. De SER-deskundi- gen willen de matiging uitsmeren over de komende drie jaar; de werkgevers willen de zaak in twee jaar gezond hebben. Nobelprijzen voor Gabor en Herzberg STOCKHOLM (AP, Reuter) De Koninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen heeft vanochtend de Nobelprijs voor natuurkunde 1971 toegekend aan de Britse geleerde Dennis Gabor (71), uitvinder van de driedimensionale fotografie. Gabor, voorheen hoogleraar aan het Im perial College of Science and Tech nology in Londen, is thans werk zaam als wetenschappelijk onder zoeker aan de CBS-laboratoria in Stamford, Connecticut. V.S. Dr. Ga bor is in Hongarije geboren Voorts is de in Duitsland geboren Canadese geleerde Gerhard Herz berg (66) met de Nobelprijs voor de chemie onderscheiden voor zijn on derzoek naar atoom- en moleculaire structuren. Herzberg is verbonden aan de nationale onderzoekingsraad te Ottawa. De onderscheiding is hem verleend voor zijn „bijdragen tot de kennis van de elektronische struc tuur en de geometrie van moleculen, in het bijzonder vrije radicalen". De vakbondsvoorzitters Mei- tens (NKV), Ter Heyde (NVV) en Lansèr (CNV) tijdens de perscon ferentie na afloop van het mis lukte loonoverleg in Utrecht. tem Burgemeester B. J. Hogen- boom van Ter Aar zal wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd op 1 december zijn functie neerleggen. (Foto Dijkman) Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 17 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft vanmorgen een medewerken- van de alternatieve hulpverleningsinstelling .Sosjale Joe nit" in Den Haag, de 27—jarige Bennie B., ontslagen van rechtsver volging. De officier van Justitie had tegen hem een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken en een boete van f 150.geëist, wegens het verbergen en aan de opsporing van politie en justitie onttrekken van weggelopen minderjarigen. NIEUW DELHI (Reuter, AP) Gevreesd wordt dat 10.000 g zinnen zijn omgekomen bij de vloedgolf in de Indiase deel staat Orissa. Volgens officieuze gegevens worden op het ogen blik twee miljoen mensen vermist. Officieel zijn 3.391 doden geteld op het eiland Jambu. op 300 kilometer ten zuidwesten van Calcutta. Dit cijfer geldt .echter slechts voor enkele buiten plaatsen van het door de cycloon getroffen gebied dat vele ma len groter is. Dodental en materiële schade zijn dus nog onoverzienbaar. Maar in do laaggelegen kuststrook van Orissa is bijvoorbee.d de gehele rijstoogst ver nietigd, die dezer dagen had moeten worden binnengehaald. Gevreesd wordt dat het bouwland geruime tijd ongeschikt zal zijn, aangetast als het is door het zoute water. De Indiase regering staat voor een gigantisch probleem. Waar zal zg het geld voor de hulpverlening vandaan moeten halen. Voorlopig schat minis ter van Financiën Chavan, dat hii zo'n dertig miljoen nodig heelt om de ergste nood te lenigen. Maar In dia gaat nu al onaer een geweldig schuldencomplex en een begrotings tekort gebukt door de bedragen die het land heeft moeten uitgeven voor de Pakistaanse vlucntelingen. De vloedgolf was slechts half zo hoog als die welke in nove nLer vorig jaar de Oostpakistaanse kant van de Golf van Bengalen trof en daar tenminste 300 000 slachtoffers schijnt te hebben gemaakt. De cyclonen en vloedgolven zijn geregeld wederkerende gasten in de Golf van Bengalen, die nu eens In dia, dan weer Pakistan treffen en daar onmiddellijk, en op langere ter mijn door oholera en andere epi demieën op onvoorstelbare schaal dood en verderf zaaien. Met de meeste plaatsen in het getroffen ge bied is nog geen contact. Alle ver- keers- en spoorwegen en luchthavens staan onder water. Gevreesd wordt dat het dodental snel zal stijgen als de getroffen gebieden bereikbaar worden. MILAAN (AP) De Milanese autoriteiten hebben indrukwek kende veiligheidsmaatregelen aangekondigd om te voorkomen dat de wedstrijd van morgen tussen Internazionale en Bo- russia Mönchengladbach ont aardt in een wraakneming van de Italiaanse supporters op de VVestduitse kampioen. Er werden 1.200 politieagen ten op de been gebraeht om van de middag tot laat in de avond de enige matras met de juiste celbalans de orde in en om het San Siro- stadion te handhaven. Dat is driemaal zoveel als normaal voor een voetbalwedstrijd word» Degenen, die zich tgdens df wedstrgd de keel schor schreeu wen zullen vermoedelijk hun dorst niet kunnen lessen. Alle bars in het stadion werden dicht gehouden en de venters mogen slechts snoep en ijs ver kopen. In de wyde omtrek var het stadion wordt vanaf woens dagmiddag de verkoop van alkoholhoudende dranken ver- Toeschouwers, die denken dat zjj een eigen voorraadje kunnen meebrengen hebben het mis. want alle flessen, alsmede harde voorweipen, zelfs vlaggestnk- ken, worden afgepakt. De politie zal worden bijge staan door de supportersver eniging ..Interclub". Dezen zul len zich overal in het stadion met walkie-talkies opstellen om elk spoor van ongeregeldheid aan de sterke arm te melden. BERLIJN (AP) Na gedurende tr°e dagen geheime besprekingen te hebben gevoerd met de Oostduitse communistische leiders, is de Sowjet- russische partijchef Brezjnew giste ren naar Moskou teruggekeerd. In Oost-Berlijn noemde Brezjnew het resultaat van zijn overleg in Parijs „positief". In een tafelrede zei Brezj new. dat de Sowjet-Unie. de DDR en de overige staten van het oostelgk blok „de realistitische stappen van de regering van de bondsrepubliek op hun juiste waarde schatten en be reid zijn daaraan tegemoet to komen maar", zo voegde hij hieraan toe „wij zijn voorstanders van een dui- idelijke en ondubbelzinnige politiek" I Hij voorzag nog een „ernstige poli tieke strijd", omdat vele vraagstuk- ken van een regeling op lange ter mijn in het hart van Europa nog niet zijn opgelost. De mogelijkheid van een Europe se conferentie over veiligheidsvraag stukken begint concrete vormen, aan te nemen. Voorts achtte, hij het mogelijk dat „in een niet te verre toekomst" onderhandelingen wor den begonnen over een vermindering van de strijdkrachten en de bewape ning in Europa. Volgens hem moe ten „alle kunstmatige barrières' worden geslecht, die de vreedzani». samenleving var de Europese staten ongeacht maatschappelijke ordt in de weg staan. De regering-Biesheuvel zal alles in het werk moeten stellen om werkgevers en werknemers opnieuw aan de on derhandelingstafel te krijgen. Want het is een griezelige zaak, dat de onderhandelaars elkaar wel dicht zijn genaderd, maar on verrichter zake uiteen zijn ge gaan. Griezelig vooral tegen de achtergrond van een langzaam achteruitgaande economie, met een steeds groter dreiging van ontslagen. Voor de mislukking van giste ren zijn wel verzachtende om standigheden aan te voeren. Een ervan is dat de heren pas giste ren het rapport van de economi sche deskundigen uit de SER onder ogen kregen. Dat bete kende, dat men tijdens de onder handelingen hiermee nog niet goed raad wist. Die commissie van hoogleraren in de economie heeft berekend, dat de vakcen trales nog te hoog zitten met hun eisen. De werkgevers zullen daar door gisteren wel in hun houding zijn gesterkt. Maar hoe dan ook, matiging is op loongebied moet in de huidige omstandigheden wel het wachtwoord zijn. 20 PAGINA'S De neger-activiste Angela Davis ging met gebalde vuist de rechts zaal in San Rafaël binnen. Zjj wordt beschuldigd van het ver schaffen van wapens voor de overval op «en gerechtsgebouw. Maar meer dan dat is haar zaak een test voor de relatie tussen blank en zwart in Amerika. Daar aan kan een voorlopig uitstel niets veranderen. PAGINA 9 De tv ook aanwezig op het Uni- cef-feest met Danny Kaye PAGINA 5 Minister Van Veen laakt onder wijsoverleg PAGINA 7 teuws Uit het Leidsch Dagblad van November 1871: WASSENAAR, 31 Oct. Z. K H. Prins Frederik zal zich a.s donderdag oor eenige tijd op reis begeven, en het St. Hubert feest op 3 nov. alhier niet bijwonen. MADRID. 31 Oct. Volgens de Argus is te Barcelona eene samenzwering der Inter nationale ontdekt en zijn al daar handgranaten in beslag genomen. (Adv.) Aan de openbare school te vatioijk a.d. Rijn wordt gevraagd een Hulpon derwijzer, op eene jaarwedde van f 350- *dres franco mei de vereischte stukken voor den 20sten Nov. bij den Bur gemeester.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1