ernaast dak erop Actie Alphense kooplieden Monique en Marina kregen het zware karwei voor elkaar Fruitmand voor patiënten van ziekenhuis 'Rijnoord' Werkloosheid bollenstreek is gestegen Dodelijk ongeval DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD NOORDWIJKERHOUT Monique en Marina heb ben het geklaard. Deze twee zware kranen van Nico de Korte uit Leidschendam tilden gistermiddag het achttien ton zware dak op de onderkant van het huis van J. C. M. Hogervorst. Nadat de heer Hogervorst zelf met een ploegje in september aan de bouw begon, werd dan gisteren de voorlopige kroon op het werk gezet: een dak, compleet met dakpannen en kapellen. Al geruime tijd kent de familie Hogervorst het Leidschendamse ar chitectenbureau Van Vliet-Van Vliet -Herpertz. Verschillende huizen en andere gebouwen verrezen naar het ontwerp van dit bureau en toen de heer Hogervorst een nieuw huis zocht kwam hij weer in Leid schendam terecht. Het gezin Hoger vorst woonde nu in een gedeelte van de bungalow van vader, maar met een baby erbij werd het tijd aan een eigen onderdak te denken. Architect Van Vliet sr de man die altijd bezig is met nieuwe ideëen sprak toen over een nieuwe con structie. Een constructie, waarbij het mogelijk was het dak op de be gane grond te maken en dan later op de klaargemaakte onderbouw te zet ten. Het grote voordeel hiervan zou zijn, dat er veel minder arbeidsuren in de bouw behoefden te worden ge stopt. Hogervorst voelde er wel wat voor en ging aan de slag in eigen beheer. Door Pieter Taf fijn Foto's Holvast „Voor hem werd het een stuk goedkoper, maar omdat wij alles uit zochten ging er voor ons veel werk inzitten" vertelde een medewerker van het architectenbureau. „We hebben dit type huis, met een dak als van een Friese boerderij, al eer der gebouwd, maar dan gewoon op de traditionele manier. We kunnen nu natuurlijk weinig zeggen of het inderdaad scheelt wat het aantal ar beidsuren betreft, maar we kunnen in ieder geval kijken of de boel houdt. Wat gaan de muren doen?" Dolgedraaid Gistermiddag om vier uur zou het zo ver zijn, maar toen was alleen Monique er nog maar. Deze kraan werd gesteld, om tien minuten over vier kwam ook Marina de Schulp weg opgedraaid. Bij het oprijden van het land van bollenkweker Ho gervorst zakten de wielen van de zware wagen echter weg in het mul le zand en slechts met behulp van een tractor en rijplaten kwam het gevaarte op zijn plaats, bij stukjes en beetjes. Dat duurde wel een half uur. „We krijgen nu het gevaarlijkste moment" vertrouwde de man van het architectenbureau de inmiddels toegestroomde nieuwsgierigen toe. „We moeten maar afwachten of de muren het houden. Bovenop is een speciale band met grafiet gelegd, zodat de kap wel kan schuiven zon der de boel om te gooien". Na een kwartiertje stond Marina goed. maar in de snel invallende duisternis bleek nu Monique weer niet op het goede plekje te staan. Ook hier moesten rijplaten aan te pas komen, maar om bij half zes stond er dan spanning op de kabels. Geleid door gebaren van de nu ook gearriveerde directeur van het Leid schendamse takelbedrijf ging het tweetal kranen werken. „Ja, hij is los" ging de kreet door het publiek. Een decimeter boven de grond bleef het tonnen wegende gevaarte han gen, om de insiders de kans te ge ven te controleren of alles in orde was. „Dat ding is veel zwaarder dan ze hadden gezegd" becommentarieerde „Ome Leen." één van de twee kraan drijvers. „Ze hebben gezegd dat het elf ton was. Daar lach Je om, dat is niks. Maar dit geval is veel zwaar der". Omhoog Half zes wezen de horloges, toen de kap langzaam maar zeker om hoog ging. Als een soort vliegende reuzen-tent stak hij af tegen de in middels donkere wolkenlucht. Zes minuten waren er voor nodig om het dak boven het onderhuis te schui ven het begin van het lastigste karwei. Door handgebaren geleid kwam de kap, ceiltimeter voor centimeter, naar beneden. Om kwart voor zes leek het even fout te gaan, met een onverwachte grote snelheid zakte het dak, aan de kant van Marina, een dikke twintig centimeter naar be neden. Maar de zucht van schrik was voor niets ruim een decimeter bo ven de muur kwam het gevaarte tot stilstand. Even rust, om een dak bint op maat te zagen. Gespannen, maar niet ontevreden gezichten bij de mensen van het architectenbureau. „Het gaat goed, er gebeurt niets onverwachts. Nu moeten we zorgen dat alles pre cies op zijn plaats komt, anders krij gen we last met aftimmeren". Twaalf minuten over zes opnieuw een moeilijk moment. BIJ het neer komen stonden wat stenen te schud den en zakten scheef. De bouwers namen het zekere voor het onzeke re en haalden deze losse exempla ren er maar uit. Slechts een klein incident, maar om kwart over zes bij het licht van de werklampen, het was inmiddels helemaal duister geworden was het dan zover: het dak stond bovenop de onderbouw de afbouw kan nu beginnen. BOLLENSTREEK In het rayon van het Gew. Arbeidsbureau te Lis- se, omvattende de gemeenten Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Noordwijkerhout, is de werkloosheid in de maand oktober weer gestegen en wel van 191 per einde sept. tot 243 per einde okto ber. Hierdoor is de stand precies de zelfde a,s per einde oktober van het vorig jaar. Van 't aantal ingeschrevenen moet 'n aantal van 120 (bijna de helft) ge acht worden tot de minder geschik- ten of geplaatsten in de sociale werk voorziening te behoren, terwijl een gedeelte daarvan als seizoenwerklo zen te boek staat met een aantal van De stijging is hoofdzakelijk het ge- ALPHEN AAN DEN RIJN De kooplieden van de Alphense weekmarkt hebben zowel de pa tiënten als het personeel van het ziekenhuis „Rijnoord" gistermid dag op aangename wijze verrast. Alle verpleegden (121 in totaal) kregen een fruitmandje aangebo den, voor de kinderen was er een kleurset en voor de verpleegsters twee grote taarten. Dit was de aanzet tot een actie van de standhouders (96), die zaterdag begint en de daarnavolgende we ken in november zal worden ge houden. Voorzitter M. Mooyman van de "Belangen Marktcommissie", "over handigde" de „stand" aan adjunct- directrice zuster Polderman, waarin alle lekkernijen en het speelgoed wa ren opgesteld. In eerste instantie dacht men eraan om het ziekenhuis duizend gulden te schenken. Maar dit idee vond men toch niet zo best. Toen werd voorgesteld om fruit te geven, was iedereen laaiend enthou siast. Mooyman zei in zijn toespraakje onder andere: "Voor ons is het be langrijk, dat de markt in de belang stelling komt. Dit kan op verscheide ne manieren. Naast het economisch aspect, komt er in zaken doen ook een menselijk gevoel naar voren. Dit moet samengaan om het leven voor iedereen zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Wij hebben u nodig, maar u ons. Zo is het idee geboren om het publiek, grotendeels Alphe- naren, op deze wijze blijk te geven voor het vertrouwen". Nog meer En bij deze cadeaus bleef het niet. Ook het leidinggevend personeel kwam aan zijn trekken. Zuster Pol derman kreeg een groot pak en directeur Bergsma een fles cognac. De heer Bergsma dankte de marktkooplieden voor hun gulle gift. "Toen de kraam in de hal van het ziekenhuis werd opgetrokken dacht ik, Jongens waar gaan we naar toe Maarnu ben ik blij, dat we toestem ming hebben gegeven Er is in Al- hen geen enkel huis, dat zich voor zo'n expositie leent. Ik vind het fe nomenaal. Ondanks de verhoging van de marktgelden (met honderd procent), denk ik dat de gulden op de markt nog meer dan een daaldpr waard is". En wat de actie zelf betreft, dezt- wordt vier zaterdagen gehouden. De markthandelaren zullen aan iedere koper, voor elke bestede gulden, een envelopje overhandigen waarin een woord staat waarvan een slagzin moet worden gevormd. De complete slagzinnen moeten in een bus wor den gedaan, die bij de kraam staat waarin de prijzen zijn uitgestald. De bekende Alphenaar P. van der Neut zal de prijswinnaars trekken Da: gebeurt op 27 november. De prijzen die kunnen worden gewonnen, lieger er niet om. De hoofdprijs is een aut< (Fiat 600), de eerste prijs een was automaat, 2e prijs vliegreis vooi twee personen; 3e prijs een brom fiets. Voorts zijn er nog te winnen een televisie, fietsen, stofzuiger transistorradio, cassetterecorder? schemerlampen en veel waardebon nen. De waarde van alle prijzen be draagt ongeveer vijftienduizend gul den. Dit bedrag wordt betaald ui een pot, die door de kooplieden is ge vormd. Wekelijks wordt hierin doo de handelaar één gulden per kraar Voorzitter Mooyman van d< Alphense marktkooplieden booc directrice Polderman de' eerst fruitmand aan, op de foto boven de zusters likkebaardendbij dt grote taarten. (Foto's Dijkman) volg van het vrij komen van horeca- personeel. Opmerkelijk is echter wel. 6at de horeca-bedrijven het per soneel toch langer vast houden dan andere Jaren, hetgeen een gevolg is van de najaarsdrukte. In de bouw sector was er een lichte toename. De vraag om arbeidskrachten is behoorlijk teruggelopen en wel van 530 eind september tot 395 eind ok tober, dit betreft zowel ouderen als Jongeren. Het sterkst daalden de sectoren metaal, landbouw en overi ge beroepsgroepen, terwijl de daling van het aantal in aanbod in de bouw slechts gering te noemen is. In de metaalbedrijven hebben sommige bedrijven een personeelsstop inge voerd. Wat de vrouwelijke sector betreft liep het aanbod op van 99 tot 132, welke stijging in hoofdzaak te vin den is in de sector kantoorperso neel. Ook in de vrouwelijke sector liep de vraag terug en wel van 316 eind september tot 244 eind oktober, ook hier zowel ouderen als Jongeren. In de administratieve sector is de vraag vooral sterk gedaald, even eens in de sector overige beroepen. HAARLEMMERMEER De 19- Jarige sohilder J. F. M. Verhaar uit Hillegom is maandagmiddag in een ziekenhuis in Haarlem overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Zaterdag J.l. is de schilder met zijn bromfiets in Beinsdorp (gem. Haar lemmermeer door nog onverkl.aarde oorzaak gevallen. f als bomalarm KLM-jumbo jet TOKIO (AFP) Een Jumbo Jet van de KLM is dinsdag een kwartier na het vertrek naar Tokio terugge keerd. Het kantoor in Tokio van de KLM was dooi een onbekende mee gedeeld dat er een tijdbom in het toestel was geplaatst. Een onderzoek leverde niets op en met 27 minuten vertraging is de ma chine opnieuw opgestegen. De onbe kende opbeller zei boo6 te zijn over de demonstratie tegen de Japanse keizer, toen deze Nederland bezocht. De man noemde zich een rechtse extremist.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11