Tsjechen even in politieke apathie c Europees gejuich over besluit Londen exklusief tweedjasje Warm onthaal voor Tito op het Witte Huis Engeland erkent eindelijk realiteit voor halve prijs Brussel: toetreding nog maar het begin Den Haag: ingenomen tIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ozef Smrkowski in politiek testamentziel van natie is kapot PENEN Ogenschijnlijk is rust in Tsjecho-Slowakije terug- serd. Noch op 21 augustus, de de verjaardag van de Russische noch bij het begin van het academische Jaar zijn er de- nstraties of andere uitingen van test geweest. Vergeleken met de natische incidenten in 1969 en '70 hieruit kunnen worden gecon- eerd, dat partijle'der Hoesak er- s geslaagd het leven in Tsjecho- rakije te normaliseren. Salomonson i de steden zijn geen Russen te Hun militaire eenheden lig- verscholen in de bossen en ber- Voor Russische officieren en gezinnen zijn eigen woonwijken luwd, compleet met scholen en cels. Contact met de burgerbe- ing is er vrijwel niet. Trouwens, i Tsjech of Slowaak zou graag m met een -Rus worden gesigna- i en de blaam van collaboratie, foii laden. it er geen actief verzet meer" is t verschillende redehen. Ten ;e is het eenvoudig onmo^-'ijk iale acties te organiseren we- de strenge censuur en een wijd ikt net van verklikkers, heerst er een grote angst voor ;sailles. De vonnissen na de poli- processen van het afgelopen hebben hun afschrikwekkende cing gehad. De massale zuiverin- waarbij 600.000 mensen uit de ij en meestal ook uit hun baan gegooid, zorgen voor een voort- nde intimidatie. inslotte is de bevolking weer ver ten in de algehele politieke apa- overbekend uit de Jaren onder otni. Men heeft zich terug- okken in die staat van kunstma- berusting, die in het Duitsland r Hitier wel de „innere Emigra- werd genoemd. Niet geheel ten ichte kan Hoesak er tegenover de te broer" mee geuren, dat onder leiding weer orde en veiligheid sen. Niet verzoend at wil nog niet zeggen dat d- be ing zich met haar lot heeft ver- De arbeidsmoraal in de fa- blijft slecht. Het ziek- rzuim is te hoog. De kerken zijn ondags stampvol, niet omdat de isen vroom zijn geworden, maar al omdat de mensen zich. even- n oorlogstijd, naar binnen keren, izien van een handvol collabora te passiviteit schijnt de partijlei- de nodige kopzorgen te geven, een stijl, die herinnert aan die de Jaren '50, probeert Hoesak de ölking voor zich te winnen, niet structurele hervormingen, maar steeds nieuwe oproepen en pro naties. Voor dat doel worden er ;n" georganiseerd. Er is een van de mijnwerkers" ge- een „dag van de Journalis- kortom, iedereen komt aan de rt voor een ideologische opfrisser. eze toestand van onverschillig gebrek aan discipline is des ictueler, nu op 26 en 27 novem- ter bekroning van de normali- ïg verkiezingen worden gehou- 1.8 miljoen jonge mensen gaan die dagen voor het eerst ter stem- ze aan de voorbereidingen rvan braaf meewerken, krijgen ze de partij een functie in het po- &e apparaat aangeboden. 'Ie vlieger schijnt niet op te gaan de jeugd gaat liever dansen, tballen en postzegels verz;> nelen. ;er men is, hoe completer de 'ijzing. Men vlucht in hobby's. lok volwassenen probeert men "snoepjes" gunstiger te stem- De lonen zijn het laatste jaar gemiddeld 4 procent verhoogd, aanbod aan consumptiegoederen levredigend, nadat er in 1969-1970 verschillende sectoren ernstige en waren opgetreden. Om het irikbarend lage geboortecijfer .9 promille in 1968, 15,5 promille te stimuleren, is de premie biJ een bevalling smds 1 oktober van 1000 tot 2000 kronen verhoogd. De toeslag voor een baby van 500 kro nen per maand wordt van één tot twee jaar verlengd, waardoor de moeder in die periode gemakkelijker van haar werk thuis kan blijven. Het staatspensioen voor diegenen, die geen eigen pensioen hebben, is verhoogd tot 550 kronen per maand voor alleenstaanden en tot 900 kro nen voor een echtpaar, heigeen een stijging van 50 kronen betekent. Dat laatste kan evenwel, gezien de stij gende prijzen, nauwelijks een echte verhoging in de levensstandaard van deze zwakste sociale groepen in Tsjecho-Slowakije betekenen. Minder fanatiek Maar ook in het openbare leven wurden de laatste tijd wat minder fanatieke tonen geregistreerd. Het is de mensen opgevallen, dat een uitge sproken felle dogmaticus als de Praagse partijleider Antonin Kapek bij een recent bezoek aan de Tho- mayer kliniek in Praag een relatief kalme toespraak hield. Hij verklaar de bij die gelegenheid dat het terug winnen van het vertrouwen van de bevolking en het herstel van de au toriteit van de partij in deze maan den „één van de grootste en tegelijk moeilijkste opgaven" is. Dat viel des te meer op, omdat dit ziekenhuis een bekend verzetscen- trum is geweest. Onder de leiding van Frantisek Kriegel en prof. Jan Brod, twee voormannen van de „Praagse lente," heeft het in 1968 één van de sterkste fronten van Alexander Doebtsek gevormd. Ver moedelijk kan de partijleiding zich geen al te agressieve aanpak van de gezondheidsdiensten permitteren Een radicale zuivering zou deze sec van het maatschappelijk leven volkomen lam leggen. Sinds de inva sie zijn maar liefst 700 artsen, en meestal juist de beste, naar het Westen gevlucht. Jozef Smrkowski, de voormalige parlementsvoorzitter en één van Doebtseks trouwste paladijnen, heeft in een interview met het Italiaanse communistisch weekblad „Giorni vie nuove" de huidige geestesgesteld heid in Tsjecho-Slowakije als „ac tieve rust" gekarakteriseerd. Hij schatte, dat niet meer dan 10 pro cent van de bevolking Hoesaks po litiek innerlijk ondersteunt. Onder diens leiderschap aldus Smrkowski heeft men in de afge lopen twee jaar de besluiten en resul taten van 1968 geliquideerd. Deze ontwikkeling heeft geleid tot blind fanatisme en cynisme, de levens kracht van de partij is uitgeblust en zij staat nu volkomen geïsoleerd van het volk. „De ziel van de natie is kapotgemaakt',' zei deze oude revo lutionair, die na een mislukte opera tie in de zomer ten dode is opge schreven. Zijn interview vatten de Tsjechoslowaken als een politiek tes tament op. Provocatie Voor het regime in Praag heeft het natuurlijk een gruwelijke provoca tie betekend, te meer omdat het ver schenen is met goedkeuring van de communistische partij in Italië, de grootste en machtigste in de niet- communistisohe wereld. Hier ver kondigt een prominent leider van de „Praagse lenfe" aan de vrije wereld, dat zijn -volk zich bij de bezetting van augusr.us 1968 nooit zal neerleg gen. Toch hebben de leiders zich tot nu toe beperkt tot een commentaar m het partijDiad Roede Prawo, waar in Smrkowski als „verrader en de serteur" weru gebrandmerkt. Een vervolging'van deze volksheld, enkele weken vóór de verkiezingen, zou gemakkelijk genoeg opnieuw tot ADVERTENTIE Het is bijna ontroerend om te zien hoe goed het grote Philips voor zijn kleine batterijtjes zorgt. Voor de burcht in Praag staan elke dag lange rijen men sen om de schatten van het na tionale verleden te bezichtigen. Voor de grauwe alledag vlucht men in de glans van gelukkiger tijden. een volKsuitbarsting kunnen leiden. Het regime zou zich bovendien de blaam willen besparen sancties te nemen tegen een ernstig ziek man aan hes eind van zijn leven. Met zul ke speculaties proberen zijn vrien den de hoop erin te houden. „De hoop is ons kostbaarste bezit. Zolang er hoop is, is er leven," was hun commentaar aan het eind van het gesprek. Dader onvindbaar In verband met de ontvoering van drie jonge meisjes, van wie een dood en ver minkt is teruggevonden, heeft de Siciliaanse politie negen personen aangehouden, ondervraagd en weer losgelaten. Ongeveer duizend man politie, militairen en burgers zoekt nog naar de twee meisjes die samen met de derde werden ontvoerd toen zij verleden week donderdag naar school liepen. Geen hulp meer De Amerikaan se Senaat heeft gisteren met 47 te gen 33 stemmen een amendement van senator Howard Cannon aanvaard ter versterking van de wet-Hicken- looper die de president het recht geeft hulp aan landen te staken die Amerikaanse eigendommen onteige nen. Het amendement houdt ver band met de onteigening van de kopermijnen in Chili. LONDEN De stemming in het Britse parlement heeft gisteravond de eeuwenoude droom van een Verenigd Europa dichter bij verwe zenlijking gebracht dan wat de le gers van Karei de Grote tot Hit- Ier, ooit met geweld hebben be reikt. Dankzij het Britse Ja-woord betrokken volkeren 15 leden voor het laatst met elkaar verbonden waren, als een onderdeel van het Romeinse rijk. Het grote verschil met toen is echter dat de landen zich ditmaal uit vrije wil aaneensluiten, zij het aanvankelijk op betrekkelijk smal terrein, namelijk in de oprichting van een vrijhandelszone die zich moet kunnen meten met de econo mische macht van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Voorstanders van de EEG in En geland en op het vasteland zien de uitbreiding van de Euromarkt ook als een beslissende stap in de rich ting van een Europese politieke Unie die een plaats onder de gro te politieke mogendheden in de wereld zal moeten innemen. Zelfs de meest enthousiaste Europeaan zal echter moeten toegeven dat dit doel nog lang niet binnen bereik ligt. Door Fred Coleman redacteur Associated Press Het heeft al 10 Jaar gevergd voordat men het eens werd over de voorwaarden tot aansluiting van Engeland bij de Euromarkt. De uiteindelijke overeenstem ming is echter een blijk van fun damentele veranderingen in de houding van beide partijen, die politieke samenwerking in de toe komst alleen maar lijken te kun nen bevorderen. Engeland heeft met de grote stap in concreto erkend dat de twee steunpilaren van zijn naoorlogse buitenlands beleid bijzondere banden met de Verenigde Staten en met het Gemenebest minder zwaar moeten wegen dan de oriën tatie op het eigen werelddeel. Geen van deze twee steunpilaren heeft kunnen voorkomen dat Enge land in 1965 in Suez voor het oog van de gehele wereld vernederd werd, en sedertdien is het Britse imperium geleidelijk invloed gaan verliezen. De betrokken partijen, de Verenigde Staten en de Gemene- Stemming over priesterschap uitgesteld VATICAANSTAD (AFP) De stemming in de bisschoppensynode over vragen betreffende het ambte lijke priesterschap, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, zal waarschijnlijk niet morgen zoals aanvankelijk het plan was, maar dinsdag 2 november worden ge houden. •De synodevaders hebben meer tijd gevraagd voor de bestudering van de moeilijke kwesties rond de nieu we benadering van het priesterschap. Inmiddels bereidt de Italiaanse taalgroep een „verklaring van de sy node aan de wereld" voor die door de synodevaders aanvaard zou moe ten worden. Dit zou kunnen leiden tot een nieuw debat. Mede daar-om acht men het in Vaticaanstad on waarschijnlijk dat de synode al op 5 november zal eindigen. bestlanden, hebben echter evenals Engeland in die tijd hun betrek kingen van commerciële en andere aard met de EEG vebeterd. Voor niemand zó sterk als voor de Fransen, die tweemaal plannen voor Britse toetreding met een veto hebben tegengehouden, is de intre de van Engeland een teken van Troje de voorpost van Amerika, de gemeenschap binnen wordt gehaald Voor Parijs was echter een voor waarde voor die toetreding dat Lon den zijn uitzonderlijke politieke be trekkingen met Washington zal vergeten. De monetaire en commerciële crisis van dit Jaar heeft aangetoond dat de Britten zich inderdaad meer aan West-Europa dan aan de Ver enigde Staten willen binden. Sa men met de „zes" eisten zij af schaffing van. de extra heffing van 10 procent op de Amerikaanse invoer en algemene herziening van de internationale pariteiten, met als hoofdbestanddeel devaluatie van de dollar ten opzichte van de goudprijs. Als Engeland en de EEG het met elkaar over een programma eens worden, dan zal West-Europa ver moedelijk veel sterker kunnen staan in de komende onderhande lingen met de VS. over monetaire kwesties en andere, zoals bijvoor beeld een betere verdeling van de defensiekosten van het NAVO- bondgenootschap. Italië en de Benelux hebben steeds voor toetreding van Enge land tot de EEG geijverd, in de hoop dat dan een tegenwicht wordt gevonden voor de overheersende rol van Fransen en Westduitsers in de besluitvorming van de gemeen schap. Sommige Duitsers wllen de Engelsen als tegenwicht voor de Fransen gebruiken, en sommige Fransen hopen dat de Engelsen de ze rol tegenover de Duitse invloed zullen vervullen. Allen zijn ervan overtuigd dat met Engeland als lid, de politieke verhoudingen in de EEG gewijzigd worden. (ADVERTENTIE) 'n Modern jasje Staat parmantig door de leuke a wielknoopjes, de rugceintuur er gespjes als grappig ak- Maten 86-122. HO fift Maat 86 normale prijs U37U U WASHINGTON (DPA, Reuter) Met trompetgeschal en saluutscho ten is president Tito van Joegosla vië gisteren ontvangen op het Witte Huis in Washington, waar president Nixon zijn gast een „internationaal staatsman van de hoogste rang" noemde. Tijdens een diner in het Witte Huis zei Nixon dat president Tito een man was die pal staat voor on afhankelijkheid en vrede op de we reld. Voordat de staatshoofden zich voor een gesprek onder vier ogen terug trokken verklaarde Nixon er zeker van te zijn dat hun besprekingen de betrekkingen tussen hun landen zul len verbeteren en bij zullen dragen tot de internationale vrede. de Joegoslaaf zijn Amerikaanse gast heer verslag deed van zijn recente gesprek met president Sadat van Egypte- Nixon toonde voorts veel be langstelling voor de indrukken die Tito had opgedaan bij zijn ontmoe tingen met de Indiase premier Indi ra Gandhi, het Pakistaanse staats hoofd Jachja Chan en de Russische partijleider Leonid Brezjnew. De woordvoerder van het Witte Huis sprak later van een „hartelijke sfeer" waarin de eerste van de drie besprekingen tussen Nixon en Tito was verlopen. Naast het Midden-Oos ten waren ook Europese en Aziati sche vraagstukken aan de orde ge weest. Dezelfde vraagstukken wer den in een andere kamer van het Witte Huis ook onder de loep geno men door de Amerikaanse en Joego slavische ministers van Buitenlandse Zaken, William Rogers en Mirko Te- pavats. BRUSSEL, BONN, DEN HAAG, PARIJS Prominente Europea nen en stichters van de Euro markt Juichten gisteravond de in stemming van het Britse parlement met toetreding tot de EEG toe als een keerpunt in de Britse en Euro pese geschiedenis. Twee van de "vaders" van de Europese gemeenschap, de oud ministers Luns en Spaak, die tot de ondertekenaars van het verdrag van Rome behoorden, reageerden uitermate enthousiast "Het vervult me werkelijk met grote vreugde, dat het Verenigd Koninkrijk dan eindelijk toch besloten heeft zijn rechtmatige plaats in Europa in te nemen door toe te treden tot de Europese gemeenschap" zo ver klaarde mr. Luns. die sinds kort als secretaris-generaal van de NAVO fungeert. "Er zijn tegensla gen geweest die mij er eens toe orachten van "een zwarte dag voor Europa' te spreken", aldus de Nederlandse oud-minister, doe lend op zijn uitlating in 1967, na het tweede Franse veto over het Britse lidmaatschap. "Maar nu kan ik spreken van een gelukkige ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook wel langspeel-batterijen. Elbee's dus. dag voor Europa, in overeenstem ming met het prachtige verkwik kende weer in Brussel vandaag", zo zei hij. De Belg Paul Henri Spaak noem de het besluit van onmetelijk his torisch belang". Groot Brittarmlë behoorde uit historisch oogpunt en door zijn politieke instellingen tot Europa. Een grote leemte in de opbouw van een Europese gemeen schap werd nu gevuld .De Britse toetreding zou het sein kunnen vor men voor "hernieuwde politieke en economische activiteit". Het grote ideaal van Europese eenheid, om zoveel redenen onontbeerlijk, zoveel redenen onontbeerlijk, schijnt nu dichterbij" aldus Spaak. De Westduitse bondskanselier Brandt sprak voor de televisie de hoop uit dat ook de Britse parle mentsleden die nu tegen hadden gestemd, tezijnertijd de waarde van het EEG-lidmaatschap zouden in zien. "Dit is een grote kans voor ons allen", zo merkte hij op. De voormalige Franse voorzitter •van de Europese Kolen- en Staal- Gemeenschap, Monnet, verklaar de: "De basis voor Europa is ge legd, de Jeugd moet er nu aan voortbouwen". Jean Monnet, de "vader van de Europese gedaante'zei dat het Verenigd Koninkrijk een essen tiële rol heeft te spelen in Europa, namelijk het doen eerbiedigen van de instellingen. "Groot-Brittannië respecteert en begrijpt de instel lingen beter dan de continentalen, het heeft dat sedert een eeuw in zijn parlementaire leven bewezen. Wij vastelanders geloven dat de mensen de problemen oplossen, maar in werkelijkheid zijn het de instellingen". De Britse oud-premier MacMillan (Conservatief) sprak van "een groot keerpunt in de geschiedenis". Op de witte krijtrotsen van Do ver aan het Nauw van Calais was oud-premier MacMillan met een aantal vrienden bijeengekomen om een groot vreugdevuur te ontste ken dat tot in Frankrijk gezien kon worden en aan het vasteland moest laten weten dat Engeland voor Europa had gestemd. In Ca lais was een soortgelijk vreugde vuur ontstoken. Het "Europese vreugdevuur", dat in Dover werd ontstoken was zo hevig, dat de brandweer eraan te pas moest komen. Barzel, leider van de christen democratische oppositie in de Duitse bondsdag gaf te kennen dat vooral Frankrijk gelukkig zal zijn. "In het bijzonder diegenen in onze nabuurlanden die hebben gedacht, dat de Duitse Bondsrepubliek eco nomisch te sterk zou kunnen wor den, zullen zich meer op hun ge mak voelen in een vergrootte cir kel. Alle Europeanen zijn de Brit se regering en premier Heath dank en respect verschuldigd", zei hij. BRUSSEL De van de Britse toetreding tot de EEG heeft in het Brussels hoofdkwar tier van de Gemeenschap uiter aard tot verheugde reacties geleid. De voorzitter van de Europese Commissie (uitvoerend orgaan van de EEG) de Italiaan Malfatti gaf uitdrukking aan zijn diepe tevre denheid: Engelands toetreding verschaft de EEG zijn juiste di mensie, zei hij. Malfatti benadruk te ook dat in de huidige moeilijke tijden de toetreding van Groot-Brit tannië van fundamenteel belang voor de EEG is, omdat zij de ge meenschap zowel politiek als door verbeeldingskracht, moed en democratische tradities kan verste vigen. Op de komende topconferentie al dus de Italiaan, kan Groot- Brittannië dan ook volop zijn rol spelen als versterker van de Euro pese gedachte. De grote meerderheid die de rege- ring-Heath heeft verworven als goedkeuring van de door Sir Geof frey Rippon zo moeizaam verover de toetredingsvoorwaarden, vormt eigenlijk de grootste verrassing van Brussel aan het einde van het zes daagse debat in het Engelse Lager huis. Niemand immers twijfelde er meer aan dat Groot-Brittannië zou toetreden, in weerwil van Wil sons politieke manoeuvres die ove rigens meer met Engeland zelf, dan met de EEG van doen hadden. Maar het ruime mandaat dat pre mier Heath heeft gekregen levert toch een geruststelling op bij het vele wetgevende werk dat in Groot-Brittannië nu nog moet worden gedaan voordat het land de finitief het Verdrag van Rome kan ondertekenen. Het positieve resultaat van de stemming in het Lagerhuis maakt ook de weg vrij voor de toetreding van Denemarken, Noorwegen en Ierland, landen die zeker niet zon der de Britten zouden kunnen aan sluiten bij wat nu tot een van 's we relds grootste economische machts blokken zal worden. Maar het is een blok met gigantische proble men, zowel ten opzichte van de buitenwereld in een tijd van mo netaire en economische onzeker- heia als intern, omdat de werke lijke economische monetaire en politieke eenheid nog behoort tot een toekomst die nu ook voor de Britten wijd open ligt. DEN HAAG "Ik weet dat flc niet overijld spreek, wanneer ik zeg dat de Nederlandse regering met deze uitslag ten zeerste is in genomen". Zo reageerde minister drs. B. J. Udink gisteravond in de Tweede Kamer op de mededeling, dat het Britse Lagerhuis zojuist met een grote meerderheid voor toetreding tot de EEG had ge stemd. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening was tij dens de behandeling van de begro ting van zijn departement Juist zijn antwoord in tweede termijn be gonnen, toen hij werd onderbro ken door de VVD-er drs. Th. H. Joekes, die via de interruptiemi crofoon de cijfers van de stemming bekend maakte. Drs. J. M. den Uyl, fractievoorzit ter van de PvdA in de Tweede Ka mer, noemde de door het Engelse Lagerhuis genomen beslissing "gelukkig". Hij zei, steeds voor stander te zijn geweest van uit breiding van de Europese gemeen schap en noemde het belangrijk, dat zo'n forse minderheid van de Labour-fractie voor toetreding had gestemd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9