Udink wil ernst maken met door stroming „Dubbele Portugaleser" voor koninklijk paar in Hamburg nuqW nuqM Den Haag nam afscheid van „hotel Des Indes MENÜft Richtlijnen voor universiteiten op lange termijn KI KI Verwijt aan gemeenten en woningbouwverenigingen halvaret" halvaret' halvaret VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEXDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) wil „een instrument" om de doorstroming van goedkope naar duurdere huizen te bevorderen. Hij zei dit gisteren bij de behandeling van zijn begroting. MINISTER UDINK Al over twee jaar gereed AR-fractieleider Aantjes herinner de de minister aan een motie die de Tweede Kamer al geruime tijd ge leden heeft aanvaard en wa-arin zo'n instrument wordt genoemd. In deze motie wordt uitgesproken, dat ge meenten en woningbouwcorporaties, die onvoldoende meewerken aan de doorstroming moeten worden „ge straft". De straf, zou moeten bestaan uit een vermindering van het aantal vergunningen voor de woningbouw. Minister Udink bleek van deze mo tie niet op de hoogte te zijn. Hij zei wel bezig te zijn met een studie. Om die reden wuifde hij een motie van de PvdA-er Vellenga weg, waarin om invoering van een doorstromingshef fing wordt gevraagd. De motie-Vellenga haakt in op het wetsontwerp van oud-minister Schut over de invoering van een huurbelasting (een heffing die wordt opgelegd aan degenen die een te gering deel van hun inkomen aan huur besteden) dat enkele jaren ge leden door de Eerste Kamer is ver worpen. Er zijn twee verschillen tussen het verworpen wetsontwerp en de motie: 1. de heffing is niet beperkt tot de bewoners van woningwetwoningen, maar heeft betrekking op alle huur woningen; 2. de heffing kent niet de gens, dat zij niet méér mag bedra gen dan de huurprijs zelf. De mi nister zei dat hij nog niet in de rich ting van een doorstromingsheffing dacht. Behalve Aantjes zag ook de KVP- er Cornelissen de gemeenten en wo ningbouwcorporaties als grote schul digen van het mislukken van de doorstroming. Volgens de KVP- er komt het voor, dat „voor- DEN HAAG Reeds over twee Jaar moeten er volslagen nieuwe en ingrijpende richtlijnen gereed zijn voor alle Nederlandse universiteiten en hoger beroepsonderwijs. Uit een "gisteravond aan het parlement aan geboden nota blijkt, dat minister De Brauw (Wetenschapsbelend) grote haast hiermee heeft. Zijn voorgan ger, Veringa, bereidde de nieuwe plannenmakerij voor, onder meer door inschakeling van het Organisa tiebureau McKinsey en Co.). Sa men met zijn collega's Van Veen, Lardinois en Schelfhout heeft minis ter De Brauw nu de voorstellen van dit bureau aanvaard. Eerste doel is één gezamenlijk plan voor univer siteit en hoger beroep onderwijs. La ter zullen die twee versmelten tot één geheel. Het plan bestaat uit een "voort schrijdend stelsel", zo zei. minister De Brauw gisteravond. Elk jaar op nieuw zal voor de eerst volgende tien jaren een lange-termijnplan worden gemaakt en voor de eerstkomende vier jaar een plan op middellange ter mijn. Uiteraard zullen ook ieder Jaar de begrotingsplannen voor het daarop volgende jaar (blijven) worden ge maakt. Het grote verschil met thans is, dat in het ontwerp van McKinsey alles de computer ingaat en dat al dus voortdurend kan worden ge zocht naar de balans tussen vraag en aanbod. In het medisch-wetenschappelijk onderwijs zijn met deze plannen het afgelopen studiejaar enige proeven genomen. Juist deze sector werd daarvoor gekozen, omdat het de moeilijkste is: men moet er immers rekenen met factoren ver van het eigenlijke onderwijs (ziekenhuizen, specialismen, patiënten.) ADVERTENTIE nicotine-arm Stroom giften aan kerk door gulle computer GOES Vijfduizend mensen in Goes hebben, zonder dat ze het wis ten, hun geld voor de straat- en rioolbelasting overgemaakt aan een kerkelijke instelling. Wat bij deze in stelling aanvankelijk misschien als een geval van goddelijke voorzienig heid werd beschouwd, is helaas al gauw terug gebracht tot de fout van een computer. De gulle computer viel door de mand toen de Goesenaars begonnen te protesteren tegen de aanmanin gen die de gemeentelijke belasting dienst stuurde. Het bleek dat het gi ronummer van de kerk was ingevuld op het belastingbiljet. De computer Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Twelloo P. Warners te Nieuwdorp (Zeeland), te Veen P. Westland te Uddel. Aangenomen naar Zoelen G. den Boer plaatselijk predikant te Heinen- oord thans wonende te Dubbeldam, naar Varsseveld, E. Durkstra zen- dings-predikant van Timor wonende te Holten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Veenendaal, R. Kool stra te Driebergen. Geref. Gemeenten Beroepen te Mijdrecht L. Blok te Beekbergen, te Unionville J. van Haaren te Amersfoort. aanstaande bestuurders met hoge in komens in gesubsidieerde woningen zitten". Plan Bouwminister drs. B. J. Udink lanceerde gisteren een plan, dat het aan werkgevers en werknemers ge makkelijker moet maken tot over eenstemmig te komen over de matiging van lonen en prijzen. Het plan gaat ervan uit, dat als gevolg van de matiging geld beschik baar komt om in de woningbouw te steken. Minister Udink noemde als mogelijk bedrag honderd miljoen gulden. Volgens hem kunnen voor dat bedrag tweeduizend huizen wor den gebouwd. De regering is bereid van de stichtingskosten van deze wonin gen een deel voor zijn rekening te nemen. De woningen zijn bestemd voor gezinnen in de laagste inko mensklasse. Via individuele huur subsidies wil de regering ervoor zor gen, dat de huur van deze huizen niet meer dan 150 gulden per maand zal bedragen. Regeling Bovendien wil de regering deze spe ciale regeling toepassen op een even groot aantal woningwetwoningen. Het plan van de regering ligt in de lijn van wat de vakbeweging wil. Men is bereid aan matiging van de lonen mee te werken als het geld, dat daardoor vrijkomt wordt be steed aan gemeenschapsvoorzie ningen, zoals de sociale woningbouw. ADVERTENTIE nicotine-arm Gouden tranen over Lange Voorhout 99 DEN HAAG De kastanjes strooi den vandaag hun herfsttooi als gouden tranen over het Lange Voorhout. Een laatste groet vol ver driet aan Hotel des Indes, dat na precies negentig Jaar zijn grandeur moest afleggen om in deemoed zijn vergankelijkheid te erkennen. Des Indes dicht. Het treft erger dan al dat andere dat de oude Haagse tradities de laatste jaren heeft aangetast: met Des Indes is de allee het ha.rt ontrukt. Het kon niet meer. Niemand met groter droefheid hierover in de ziel dan directeur Jean Rey. Van 1938 af met zijn vader en na de oorlog alleen heeft hij leiding gegeven aan dit huis, waarvan de naamkank al leen al tot een reverence dwong. Het kon niet meer omdat de verlie zen, die de wintermaanden oplever den nu zelfs ook niet meer door een zomerseizoen konden worden opgevangen. Slotwoord Rey is onder de indruk van het toch nog vrij plotselinge slotwoord aan deze roman. Maar meer nog zit hij nu in de greep van de toekomst. „Een verleden is heel mooi als hpt naar een toekomst leidt", zegt hij Die weg moet hij nu zoeken. Voor zijn veertig laatste gasten, voor wie hij een arrangement heeft weten te verkrijgen bij De Wittebrug, huis van gelijkwaardig niveau. Hij zal het ook aanbevelen aan de mensen, die al voor komende zomer boekten. Een weg ook voor zijn personeel, waarvan de oud-gedienden al twin tig jaar trouw zijn. Hij is niet zo bang voor moeilijkheden: zes maan den opleiding in Des Indes is voor goedwillenden een garantie van vakmanschap, dat nog steeds overal de beste introductie is. Een verleden. Een begrip. Als Des Indes niet al die jaren écht had bestaan zou Couperus het onvermij delijk verzonnen hebben. „Het is een stuk van het luxueuze, en rijke verleden van Nederland", r'egt Jean Rey. „Het is de tijd van de grote zalen en het is de tijd van Indie. Dat lees Je in de naam. Het is de tijd toen Nederland misschien niet rater, maar wel iets anders be tekende dan nu". Notabelen Het kon nie+ meer, omdat de men sen het zich niet meer kunnen ver oorloven. Dat klinkt als onzin. Er zijn oliemagnaten, zakenbonzen die tienmaal zo rijk zijn als menige van de al dan niet gekroonde nota belen, die in een kleine eeuw in Des Indes zijn afgestapt. Achter het sentiment ziet Rey het zo: „Kijk maar in een vliegtuig. Daar is de eerste klasse ook vrij wel leeg en gaat alles „economy". En in een hotel als dit, helemaal gebouwd en onderhouden op luxe, heb je geen toeristenklasse en eer ste klasse". Dus moest Des Indes sterven, bè- treurd niet alleen door de haute volé van de Koninklijke Residentie, maar door iedere Hagenaar, die oud genoeg is om de snaar van het sen timent nog te kunnen laten zingen. Paul Kruger, „Oom Paul", stond er op 7 december 1900 op het balkon, dat voor die dag zijn wapen van Batavia liet flankeren door de drie kleur en de vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Aan de voeten van de gebaarde, minzaam met zijn hoge hoed zwaaiende Boerenvader duizenden juichende Hagenaars. Eruptie Uitbundige eruptie naast het stil verdriet van 23 januari 1931, toen bekend werd dat de goddelijke Anna Pawlowna voor goed was uitge danst. De Stervende Zwaan, die in Des Indes haar sterven tot een werkelijkheid maakte, die de wereld schokte. Kruger en Pawlowa. Maar ook de Leeuw van Juda, de Negus Negusti, Haile Selassie, alerte kleine keizer Eigenaar J. J. Reij voor de ingang van het Hotel Des Indes. van Ethiopië, heeft op dat balkon gestaan. En de lieve mevrouw Elea nor Roosevelt.. Eisenhower stond daar in de hoog te, de wereld van vrijheid met wijd gespreide armen omvamend. Die andere houwdegenDe Lattre de Tassigny, reus onder de Franse veldheren. Tessigny, reus onder de .Franse veldheren. Na die namen klinkt die van „kabi net-Biesheuvel", dat een einde maakte aan de kabinetstraditie om na een vergadering in Des Indes nog iets te gaan nuttigen, als die van een verkeerd gekozen dessert. Het werd eigenlijk al te „gewoon" toen de astronauten Frank Borman, James Lovell en William Anders tijdens hun bezoek aan ons land in Des Indes terecht kwamen. Voor waar toch bijna bovenaardse we zens. Maar zij stapten niet af. ZIJ logeerden er gewoon. En dat kon eigenlijk niet, daar onder de lom merrijke h Race naar maan „Wij hebben met Des Indes ook maan. Het is een zware landing ge worden", zegt Jean Rey in zijn grafrede. Den Haag heeft gisteren afscheid moeten nemen van Hotel des Indes. Niet huilend. Om Des Indes huilen niet. Om Des Indes schrei Wie vanmorgen goed keek daar op het Voorhout kon zien hoe het beeldje van Flaneur, minstreel van de Haagse weemoed, luttele meters verderop even een kwart slag draai de om zijn hoedegroet- voor een mo ment te wijden aan die teder be weende geliefde: „Adieu, Des In- Het Voorhout Is definitief economy class geworden. HAMBURG burgemeester Schulz van Hamburg was wel licht de enige gastheer van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard tijdens het vierdaagse staatsbe zoek, die zonder een verse Neder landse onderscheiding in het knoopsgat verscheen. De traditie bepaalt namelijk dat alle Ham burgers van naam en aanzien on derscheidingen van de hand wij zen met uitzondering van de red dingsmedaille. Hamburg' presenteert zich zonder twijfel terecht als een moderne we reldstad met een haven (.wat meer bedoelt te zijn dan een grote haven stad), maar nergens tijdens het ko ninklijk bezoek aan de Bondsrepu bliek stond de traditie zozeer cen traal. Sinds de zestiende eeuw ontvan gen hoge bezoekers van de vrije han- zestad als enige geschenk een spe ciaal gedrukte munt, de Portugale- ser. De munt heeft wel wat meer for maat dan eeuwen geleden, zodat het Koningin Juliana en Prins Bernhard leggen een krans bij het monument van Nederlandse oor logsslachtoffers van het concen tratiekamp Neuengamme op de begraafplaats Ohlsdorf. geschenk voor Koningin Juliana en Prins Bernhard door burgemeester Schulz als een „dubbele Portugale- ser" werd aangeprezen. Na de kranslegging op het Ne derlandse ereveld, een onderdeel van de begraafplaats Ohlsdorf, was het onthaal door een enthousiast publiek (in de stad wonen ruim 3500 Ne derlanders) voor het raadhuis het be gin van het feestelijke bezoek aan Hamburg. Koningin en prins schre ven hun namen in het gouden boek van de stad, waarin Roemenië's pre sident Maurer als vorige en naar de heilige overtuiging van veel Ham burgers Uwe Seeler als belangrijkste hun handtekening zouden hebben gezet. Gebruikelijk Het was, afgezien van de krans legging, het gebruikelijke program ma. zo meldde donderdagmiddag een radioverslaggever van de noordelijkè omroep: diner tussen de fraaie schil derijen in het raadhuis (een kopie van het Brusselse) een rondvaart door de haven en een ontmoeting met landgenoten, die in dit geval kon plaatshebben in het Nederlandse Zeemanshuis. Minister Schmelzer, die zich tij dens zijn eerste staatsbezoek open baart als een prettige, zeer open hartige bewindsman, ontving in het raadhuis de Duitse pers voor een toe lichtend gesprek over de buitenland se politiek van de nieuwe regering in Den Haag. Gevraagd naar de Ne derlandse reacties op de plotselinge toetreding van Communistisch-Chi- na, tot de VN. verklaarde de minis ter het niet uit te sluiten dat de Nederlandse ambassade in Peking over enige tijd met een volwaardige ambassadeur zal worden bezet. Aan het hoofd van de Nederlandse ver tegenwoordiging staat thans een Verleden De reacties in de Duitse pers to nen intussen de algemene sympathie, waarop het Nederlandse koninklijk paar in de Bondsrepubliek mocht re kenen. Uit die reacties blijkt echter ook het verschil tussen president Heincmanns opzienbarende staats bezoek aan Nederland in 1969 en de als bijna vanzelfsprekend be schouwde en in een reeks konink lijke bezoeken passende visite van de koningin. Het weekblad „Die Zeit" schreef gisteren in een commentaar: „Het recente verlecien wordt deze keer bui tengesloten. L»e nawerking daarvan ontmoette president Heinemann op stap voor stap toen hij twee Jaar ge leden aan de zware gang naar Ne derland begon. Hij vond overtuigen de woorden en gebaren, die verzoen den, vrede stichtten. Het tegenbezoek uit het huis Oranje bezegelt nu de vrede. De volken hebben hem ook zonder verdrag op hun manier allang gesloten ADVERTENTIE nicotine-arm

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7