Telefonische hulp nu voor iedereen AFSCHEID DOKTER COUMOU met Grondtransactie universiteit kost gemeente 10 miljoen Stichting gaat werken voor Leiden en omgeving Pvd A-raad slid Waal: SOS: 25202 Leidse theologen werken mee aan Getuigenis SINT NICOLAAS GRAMMOFOONPLATEN Sam van Weesel en Zoon YRIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Rieneke: rolschaats- kampioene LEIDEN Uit handen van Ard Schenk ontving de Leidse Rieneke Barendse (12) een grote beker, behorend bij het Nederlands kampioen schap rolschaatsen in de klasse meisjes van 10 tot 13 jaar. Rieneke, die vorig jaar in Rotterdam al kampioene werd, kreeg verder een paar Noren en een paar rolschaat- Rieneke rolschaatst al van af haar zevende jaarZe traint gewoon op straat, om dat e>r voor hardrijden op de rolschaats geen aparte trai ningsmogelijkheden zijn (op foto Holvast). Erg gemakkelijk had Rie neke het niet in Alkmaar. In de selectieronden werd zij pootje gehaakt door een te genstandster. Gelukkig ge beurde dit in de bocht waar Ard Schenk vanuit de jury- wagen toezag. Hij besloot het onsportieve gedrag van het meisje met diskwalificatie te honoreren. Bij het voorval was echter Rieneke's schaats gebrokenzodat zij de rest van de wedstrijden op an dere schaatsen moest rijden. Cees Verkerk, die zich in tensief met het rolschaatsen bezighoudt zou Rieneke graag op het ijs hebben. Va der en moeder Barendse vin den de ijssport echter een nogal dure liefhebberijook al omdat de dichtstbijzijnde trainingsgelegenheid de HOK IJ-baan in Den Haag is. LEIDEN Naar mening van het PvdA-raadslid mr. Waal kost de afwikkeling van grondtransacties in Morskwartier en Pesthuispolder tussen gemeente en universiteit de gemeente omstreeks tien miljoen, de groottte van de schouwburgpot dus. Waal zegt dit in een schrijven aan de raad naar aanleiding van het maandag te behandelen voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een actie van compromis met het college van curato ren van de Leidse universiteit. De universiteit bouwt sul tien Jaar jp gemeentegrond. De adviseur van ie gemeente stelt, dat dit voor de itad een sterke positie is. Waal con- ïludeert, dat B. en W. hiervan geen jebruik willen maken. „Wellicht om Ihet college van curatoren niet voor het hoofd te stoten door te blijven )ij de gevraagde kostprijs te stellen, W. aan de raad voor het me ningsverschil over de prijs van de ADVERTENTIE c SPIECE FORESTIERE Deze is geregen met varkens haas, champignons, spek en ui en met jagersaus overgoten. Hierbij worden diverse aard appelen, rijst en verschillende groenten geserveerd f 8,75 Dagelijks geopend van 17.00 tot 23.00 uur, zaterdags en zondags v.a. 12 tot 23 uur. HOOFDSTRAAT 63, NOORDWIJK AAN ZEE Leeuwenhoekgronden als heren on der elkaar te regelen via een bindend adVies. In een dergelijke situatie ligt de oplossing voor de hand: men kiest 't midden tussen vraagprijs en bod". In het gemeentelijk beleid wordt volgens Waal sterk rekening gehou den met de belangen van de univer siteit. De Leeuwenhoek werd be schikbaar gesteld en de woningbouw moest naar elders (Merenwijk)waar de grond slechter en duurder is. Leidse woningzoekenden hebben vol gens het raadslid dus eer offer ge bracht. De universiteit is daarvoor niet erkentelijk, maar wil meer. Zij wil een deel van de kosten van haar uitbreidingen afwentelen op de Leid se bevolking. B. en W. wilden een kostendekken de prijs. Waal zou de kostprijs Me renwijk in rekening willen brengen om het leed van de woningzoeken den minder te maken. De univer siteit wil met f 17 miljoen volstaan, de helft van de kostprijs uit 1966. Een herberekening zal d'e kostprijs op f 40 miljoen brengep. De univer siteit wil de gemeente dus laten zit ten met een tekort van f 18 f 23 miljoen. Als méh nu gaat „middelen" ontstaat volgens 't raadslid een ver lies van f 10 miljoen. Een dergelijk verlies geeft een na delig effect. Men kan het verhalen op de gronduitgifte in b.v. de Ste- venshofjespolder, waarmee opnieuw universiteitskosten op woningzoeken den worden afgewenteld. Als een le ning wordt aangegaan, betekent dit een extra begrotingstekort vanf 1 miljoen per Jaar, zo heeft Waal be rekend. Hij concludeert, dat het voor de gemeente onaanvaardbaar is verlie zen te lijden op de Leeuwenhoek- gronden ten gunste van de universi teit. Hij stelt voor de herberekening de kostprijs voort te zetten koop aan te bieden teegn de prijs die volgt uit de herberekening. In af wachting op het aannemen door de universiteit van het aanbod moeten alle activiteiten ten behoeve van uni. versitaire gronden of gebouwen op geschort worden. LEIDEN De Stichting Telefonische Hulpdienst Leiden, die in de anderhalf jaar van haar bestaan vrijwel uitsluitend werkzaam is geweest binnen de Leidse universitaire gemeen schap, zal haar werkterrein met ingang van volgende maand uitbreiden tot geheel Leiden en naaste omgeving. Sinds, de oprichting, in maart 1970, is al ongeveer duizend keer een beroep gedaan op de thans 45 vrijwilligers tellende Hulpdienst. Onder die duizend was, naar men aanneemt, al een groot aantal mensen dat niet tot de universiteit behoorde. Destijds had prof. Speyer gesteld dat vijftig gesprekken per jaar het bestaan van de SOS-dienst zouden rechtvaardigen. Nu de stichting haar werk tot ge heel Leiden en de dorpen er omheen uitbriedt, wil men ook proberen vrij- willig(st»ers buiten de universitaire kring aan te trekken om ook maar de schijn te vermijden dat hier een ge- priviligeerde groep hulp verleent. De vrijwillig(st)ers, die tot op heden af komstig zyn uit alle studierichtingen bij de Leidse universiteit, zijn inge deeld in zeven groepjes. Elk groepje neemt een deel van het rooster voor zijn rekening. Deze verdeling houdt in, dat iedere vrij willig (stier gemid deld eens in de drie weken achter de telefoon zit. Ieder groepje heeft een begeleider, die als dat nodig Is met de groepsleden praat over problemen die de hulpaanvragers in de gesprek ken naar voren hebben gebracht. Aan de V rij willig (st)ers geven een hoog leraar en twee studentenpsychologen een gesprekstraining, waarin wordt getracht hen beter te leren luisteren en hun houding en anaere punten, die voor het werk belangrijk zijn, te verbeteren. De Telefonische Hulp dienst gelooft in het mechanisme van zelfselectie, d.w.z. hij rekent er op dat wie vrijwillige stier wil worden daar over goed heeft nagedacht en in staat is zichzelf geschikt of ongeschikt te bevinden. Anoniem Eén van de voornaamste uitgangs punten van het werk is de anonimi teit, zowel van degene die hulp of in formatie vraagt als van degene die de hulp geeft. Vandaar dat in dit stuk ook geen namen van vrijwiligers worden genoemd. Dat zou de vertrou- wensfeer bij het werk kunnen scha den. Wat voor gesprekken heeft de SOS- dienst in het eerste jaar van zijn be staan te verwerken gekregen? Daar voor kan men een indeling in drie oategoriën maken: gesprekken waar in problemen worden voorgelegd, ge sprekken waarin om informatie wordt verzocht en de zogenaamde "silent calls" (wel bellen, maar daarna niet praten) en de "verkeerd verbonden". De eerste categorie vormt ongeveer de helft, de beide andere een kwart van het totaal. De problemen, die worden voorgelegd, betreffen meestal de ter reinen van eenzaamheid, zelfmoord, seks, homoseksualiteit, abortus, drugs en studieproblemen. In dergelijke ge vallen gaat de SOS-dienst ervan uit dat de vrywillig(st)ers "naast" de gene moet gaan staan die opbelt en samen met haar of hem naar een op lossing dient te zoeken. De eigen ver antwoordelijkheid van de hulpvrager moet zolang mogelijk gehandhaafd worden. Drempelvrees Bij de gesprekken, waarin om i formatie wordt gevraagd, gaat het c vragen als "welke dokter heeft va nacht dienst", "hoe kom ik aan morning-after pil", "waar kan ik va De Stichting Telefonische Hulpdienst Leiden is voor allen die in moeilijkheden verkeren bereikbaar elke werkdag van 's avonds acht uur tot de vol gende morgen acht uur en ver der gedurende het gehele week einde, d.w.z. van vrijdagavond acht uur tot maandagochtend acht uur. Het nummer van de SOS-dienst is (01710) -2 5 2 0 2. Wie belangstelling heeft voor het vrijwilligerswerk kan een briefje schrijven aan de Telefo nische Hulpdienst, postbus 495, Leiden. ADVERTENTIE Mosselen op 5 manieren in het Bijenkorfrestaurant op z'n Frans Gekookt in witte wijn en geserveerd met stokbrood 5.50 Mosselensalade met eieren, augurk, uien en slasaus, geserveerd met tomaat en boter 5.50 Mosselen op z'n Hollands Gebakken met uien, op toast geserveerd 5.75 Californische mosselen Gegratineerd met knolselderij, champignons etc. 6.- Risotto van mosselen Gebakken, met gestoofde uien, rijst, roomsaus 6.- de Bijenkorf nacht slapen". Bij de zogenaamde "silent calls" wordt er opgebeld, de dienst antwoordt, er valt een stilte van korte of lange duur, waarna de opbeller ophangt. Als de stilte lang genoeg duurt, doet de vrijwillig(st) er een poging de drempelvrees van de man of vrouw aan de andere kant van de lijn te overwinnen. Van het aantal "verkeerd verbonden" krijgt de SOS-dienst de indruk dat zeker de helft tot tweederde wel degelijk het goede nummer heeft en hulp zoekt. Van de 453 gesprekken in het eerste jaar waren er 30 langer dan een uur en 57 langer dan dertig minuten. Er zijn ook gesprekken bij geweest die zo'n vier uur in beslag namen. "Dat zijn mensen", zegt de SOS-dienst, "die met hun problemen in een vi cieuze cirkel terecht zijn gekomen en er steeds weer op terug vallen". Onder degenen die een beroep op de dienst doen zijn enkelen die zeer vaak opbellen en die soms al een Jaar of langer de hulp van de dienst inroepen. "Het gaat daarbij om men sen. die zó in de put zitten, zó een zaam zijn, dat het 'contact via dat dunne van oor tot oor lopende lijntje eigenlijk niet toereikend is". Wat de resultaten van zijn werk zijn, kan de SOS-dienst niet goed beoordelen. De gene die hulp vraagt, behoeft immers zijn naam niet te zeggen, zodat de dienst ook niet kan weten hoe het met hem of haar verder gaat. De Stichting Telefonische Hulp dienst Leiden werd tot dusver gesub sidieerd door de Interim Commissie Universitaire Sociale Voorzieningen (ICUS), maar nu de SOS-dienst zijn werkterrein uitbreidt tot buiten de universiteit, dient er ook enige steun van "buiten" te komen. De kosten verbonden aan de Hulpdienst zyn niet hoog, daar het werk op basis van vrijwilligheid gebeurt, maar met de organisatie is toch wel enig geld ge moeid. Tien maanden geleden al heeft de SOS-dienst bij de gemeente Lei den een verzoek voor subsidie inge diend. Het antwoord is nog niet binnen. LEIDEN Vijf hervormde predi kanten in Leiden (drs. K. Bouhuys, ds. C. H. Bijl, ds. J. A. Eekhof, ds. A. J. Lamping en dr. K. E. H. Op- penheimer) en prof. dr. A. J. Ras- ker in Oegstgeest behoren tot de 24 theologen, die aan de schrijvers van ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Tijdens een druk be zochte receptie nam gistermiddag dr. P A. Coumou afscheid als directeur geneesheer van het Diaconessenhuis. De receptie duurde van half 5 tot half 7, van welke tijd een half uur was gereserveerd voor het houden van een aantal toespraken. Eerste spreker was Mr. Rypperda- Wierdsma namens het bestuur. Hij herinnerde aan communicatie toen dokter Coumou 8 Jaar geleden kwam en vertelde dat dit probleem door de scheidende medisch directeur op „meesterlijke wijze was opge lost. „Hij heeft nooit de menselijk heid uit het oog verloren, en daar voor kunnen wij hem niet dankbaar genoeg zijn", aldus mr. Rypperda- Wierdsma. Namens het bestuur bood hij dokter Coumou een fiets en een aantal platen vam Handel aan. Na hem werd het woord gevoerd door Wilma, een lid van het perso neel. Zij vermeldde enige humoristi sche anecdotes over dokter Coumou en bood hem namens het personeel een platenbon aan. Voor mevrouw Coumou had zij een bloemetje meegebracht. Dokter Steenwinkel, voorzitter van de medische staf van het ziekenhuis, roemde in de scheidende geneesheer directeur zijn gevoel voor goede ver houdingen, zijn grote toewijding en zijn streven naar een besturen op basis van openheid en samenwer king. Hij herinnerde aan de keren, dat dokter Coumou bijna afsoraken langstelling, hun vriendelijke woor den en hun geschenken. „Onder u heb ik een stroom van vriendschap mogen ontvangen. Ik heb geprobeerd waar mogelijk niet macht over u te hebben, maar macht met u" Aldus gaf dokter Coumou de sfeer weer, waarin hij de afgelopen 8 Jaar heeft gewerkt. Hij besloot zijn dankwoord met het schenken van enige aan dacht aan de christelijke achter grond van het ziekenhuis. „Laat in Gods naam het Diaconessenhuis 'n broedplaats blijven van een nieuw Christelijk denken in een vertwijfel de wereld". de universiteit deze gronden te 1 misliep, en bood hem onder het mot to: „Hora est" een polshorloge aan. Mr. J. W. Filippo economisch direc teur. dankte dokter Coumou voor de goede samenwerking in de laatste 8 Jaren. „Je Ideaal was altijd om van het ziekenhuis een oord van mede menselijkheid te maken", zei hij. Met name noemde hij ook de ver diensten van mevrouw Coumou. Voor haar had hij een bloemetje, Dokter Coumou, scheidend geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis (rechts) ont vangt een polshorloge van dokter Steenwinkel, namens de medi sche staf. voor dokter Coumou een aantal platen. Dokter Coumou dankte alle aan wezigen ea sprekers voor hun be- Crematie van A. J. Jongeleen LEIDEN De crematie van het stoffelijk overschot van de heer A.J. J >ngeleen, oud-wethouder van de ge meente Leiden, vindt maandagmid dag om drie uur plaats op „Ocken- burgn' in Den Haag. het "Getuigenis over het christelijk belijden in deze tijd" om een ge sprek hebben gevraagd. In een brief, waarin om dit ge sprek wordt gevraagd, schrijven zij: "U vraagt ons, belijdende christe nen. adhesie te betuigen met het on langs door u afgegeven getuigenis. Wij menen er goed aan te doen u nog eens de tekst voor te leggen, welke Karl Barth op 16 maart 1966, toestuurde aan de organisatoren en de deelnemers van de manifestatie te Dortmund: "Geen ander evnage- lie". In vertaling luidt deze aldus: "Aan de 25 organisatoren en aan de 25.000 deelnemers van de grote ma nifestatie "Geen ander evangelie" zou ik graag deze vraag willen stel len: Bent u van plan en bereid een dergelijke "beweging" en een derge lijke "manifestatie" op touw te zet ten en te bezoeken: Tegen het verlangen om het West- duitse leger met atoomwapens toe ta rusten? Tegen de oorlog en oorlogsvoe ring van de met West-Duitsland ver bonden Amerikanen in Vietnam? Tegen de steeds weer voorkomen de uitbarstingen van een rabiaat an tisemitisme in West-Duitsland (graf schendingen) Voor het sluiten van vrede tussen West-Duitsland en de Oost-Europese staten en erkenning van de sinds 1945 bestaande grenzen? Wanneer uw zuivere belijdenis van de naar het getuigenis van de Heilige Schrift vr r ons gekruisigde en opgestane Jezus Christus dit met zich meebrengt en uitspreekt, dan ;s het een goede, kostbare en vrucht bare belijdenis. Wanneer het dit niet met zich meebrengt en uitspreekt, dan is het met al zijn zuiverheid geen goede, maar een dode. goedko pe, muggenziftend" en kamelen ver zwelgende en dus farizese belijde nis. Dat is wat ik te zeggen heb van hetgeen er op 6 maart in de Westfa- lenhalle in Dortmund is gebeurd. Met vriendelijk groet, uw Karl Barth". Wij hebben aldus de 24 theologen aan de brief van Karl Barth niets meer toe te voegen, dan dat wij u willen verzoeken in een aantal ge vallen Nederland in te vullen waar West-Duitsland staat, terwijl de ac tiviteit van de laatste Jaren on» noopt u te vragen, of uw verontrus ting ook betrekkin» heeft op: De op slag van kernwapens op Nederland se bodem; de recente verhoging van de defensiebegroting: de onduide lijke houding van de Nederlandse re gering ten opzichte van zuidelijk Afrika, o.a. ten anzien van de Na- vo-partner Portugal tegenover Ango la en Mozambique; de p^Mtieke en economische afhankelijkheid van Suriname; de positie van buiten landse werknemers in Nederland; de EEG-politiek ten aanzien van r'e derde wereld. Ove- deze punten, als mede over de door u in uw getuigenis aan de or de gestelde punten (en de vragen, die daar over gesteld kunnen wor den), zouden wij gaarne een ge sprek met u willen hebben". ADVERTENTIE HOGEWOERD 112

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3