Raad van heeft veel kritiek op deelnota Zoeterwoude sluit zich aan bij regionale brandweer Rijnland ONVOLLEDIG EN NIET GEHEEL OBJECTIEF Weer vragen over innemen van trafo" In Voorschoten Schoolbussen duurder Openbare verbchting Wassenaar verbeterd wijkraden krijgen subsidie PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 OEGSTGEEST De samenstellers van de vierde deel nota van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het functioneren van de gemeenten in het gewest Leiden als eenheden van lokaal bestuur, zijn er in de raadsver gadering van gistefavond, niet zo best afgekomen. De nog al scherpe reacties van tal van raadsleden waren wel te verwachten, want in de voorafgehouden vergadering van de commissie intergemeentelijke zaken waren al drie be langrijke bezwaren tegen deze nota naar voren gebracht. Er staan volgens de commissie een aantal fouten en on- volledigheiden in, er komen foutieve dan wel minder juiste opmerkingen in voor en conclusies die niet gebaseerd zijn op kenbare gegevens. Bovendien is het rapport niet vrij van waarde-oordelen, die uiteraard dan ook niet objectief zakelijk zijn. ar o.a. staat dat de rapporteurs toch nog enig wantrouwen onderkennen van Oegstgeest t.o.v. Leiden, ondanks de Vrijdag Den Burcht: Feestavond "Onze Tuin" Kreatief Sentrum (Breestraat 66): Breestraat 10 Sociëteit Twentv (voor kamerbewoners en alleenstaa den) 912 uur nam. Jazz-zolcler Hot House (Rapenburg 24): Oude stijlavond met de Seaside. 10—3 uur nam Gebouw Stalwijk (Herenstraat): Le denvergadering Leidse Tu\niersy "Door Endracht Ver- Herv. 26 Zaal Mekel (Hogewoerd 87) Hearing >ver begroting Progressief Akkoord 8 Zaterdag Kreatief Sentrum (Bi Rommelmarkt 12 uur nai 8 uur nam. cafe-bar 12 Oegstgeest (Geversstrai 19 Sociëteit Oegstgeest Het Witte Huis) sociëteit Palamedes 2-5.30 uur Ant Clubhuls Ruilbeurs voo meiaars 10 uur voorm. 5 ut Zondag 65) Socië- Zljlsingel 2 Evangeliecenti Breestraat 19 Sociëteit Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden) 12 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) G' meente voor oorspronkelijk christei dom. afd. Oegstgeest Spr. evang. N. Oude Rijn 3 Pinkstergeme* eredienst. Spr WEEKEINDEDIENST waalf uur uit sluitend voor spoedgevallen de dokters telefoon 22222. Voorscholen Dokter W. I. M. van Dam. Prof. Asserlaan 26, tel, 3960 I wijkverpleging Gezondheidscentrum Wijngaardenlaan 2. Warmond Dokter Walenkamp, te lefoon 2220 (wijkzuster H Tlel- Groe- nestege. Friezenhorst 27. Sassenheim. tel. 11643) Leiderdorp Dokter M. nlnk. Mauritssingel «vijkauster 1. 33686 Meurs. Snouck Hurgronjestraat 7. tel. 34112). Wassenaar Dokter Oosterbaan en dokter De Jong in Wassenaar noord en dokter Van Tolingen in Wassenaar-zuid. Apotheek-avond dienst: Apotheek Langstraat 86. tel 2141. Tandartsdienst iza. en zo. van 18-18.30 u>; J. Th. Ancion, Lange Kerkdam 63, tel. 4207. Leiderdorp Dokter Hennink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst toenemende relaties i king, die het gevolg zouden zijn van de langdurige grenswijzigingsproce dure. Van Oegstgeester zijde werd opgemerkt dat er ook omgekeerd wantrouwen is„ zoals b.v. laatst bleek uit een motie die werd ingediend bij de Leidse raad. Er is dus een wissel werking. Gesteld werd dat het oude zeer van de annexatie niet van stal gehaald moet worden. Dit is ver leden tijd. Het is wat symptoma tisch voor het rapport dat herhaalde malen wordt gewezen op dat wan trouwen. Contigentering Ook ten aanzien van de bouw van ït aantal woningwetwoningen zijn opmerkingen gemaakt die niet Juist zijn. Men heeft over het hoofd ge zien dat de bouw van woningwetwo ningen is gebonden aan contigente ring. Men is bovendien van oordeel dat met hetgeen in de slotbeschou wing is gezegd, weinig valt te doen. De indruk bestaat dat de opstellers het rapport hebben geschreven van uit een bepaalde visie en dit komt de objectiviteit niet ten goede. Het was gisteravond in het bijzonder KVP- er Oomen die de wetenschappelijke waarde in het geding bracht. Hij had liever gezien dat er vier objectieve nota's waren geschreven en dat aan de hand daarvan in een volgend deel een beleidsadvies zou worden gege- Sommlge leden vonden het wel een bruikbaar discussiestuk doch hadden graag gezien, dat de opstellers na het schrijven van hun bijdrage dit na der ten gemeentehuize had geveri fieerd, dan zouden fouten zijn verme den en conclusies anders hebben ge luid. Raadslid Brouwer (Pr. C.» vond dat dit rapport het ongelukkigste was van de vier. Hij was van mening dat tal van intergemeentelijke regelin gen goed functioneren, dat men el kanders grondgebied moet respecte ren en dat men de goede toon niet moet verliezen. D'66-er Olivier vond dat duidelijker gesteld moet worden welke taken in gewestelijk verband ter hand moeten worden genomen. Raadslid Gmelich Meyling iVVDi vond het gedeelte over de doeleinden structuur een gevaarlijk stukje. Op gemerkt werd dat waar het rapport De reconstructie van de Rijn- yéestweg begint aardig op te schieten al is het voor de auto mobilisten nog altijd uitkijken ge blazen. Vanaf het viaduct schoot onze fotograaf Holvast dit plaatje erover spreekt dat de gemeenftn hun doelstellingen nog te weinig in regionaal verband willen zien dit niet waar is. Wel is waar dat de ge meenten vrezen voor een vierde be stuurslaag, die extra tussen provin cie en gemeente wordt gevoegd. Zo'n vierde bestuurslaag zal de zaken „on werkbaar" maken als de provinciale bevoegdheden ongewijzigd blijven. Het recreatie rapport spreekt van geringe activiteiten van de gemeente bij de ontwikkeling van recreatieve voorzieningen van meer dan lokale betekenis. Raadslid van Veen (Pr. C.) stelt hiertegenover de voorgenomen reconstructies van tennisbanen en hockeyvelden voor clubs die zelfs Leidse namen dragen. De Leidse ver- j eniging A.S.C. is hier geherbergd en i Oegstgeest is bereid deze vereniging 1 t.z.t. te helpen aan meer terreinen. De sporthal is van meer dan plaatse- j lijke betekenis Leidse verenigingen maken er gebruik van. Poelmeer trekt veel Leidenaren. Op vragen uit de raad verklaarde de voorzitter zich I bereid een bespreking te arrangeren i tussen de samenstellers van het rap- port en de commissie van interge- j meentelijke zaken. Apotheek Oegstgeest wilheiminapiem 8. stichting gezinsverzorging leiden Aanvragen dagelijks tijdens de spreek uren van 9 tot 10 uur Voor gezins verzorging: Morssingel WASSENAAR De verbetering van de openbare verlichting kwam gisteren tijdens een openbare ver gadering van de commissies gemeen tebedrijven ter tafel. Het gaat om een meerjarenplan, dat in totaal en kele miljoenen guldens zal vragen Om economische redenen heeft men het aantal soorten straatverlichting beperkt tot drie- natriumlampen voor de hoofdwegen buiten de be bouwde kom, kwiklampen voor de hoofdwegen binnen de bebouwde kom en TL voor de woon- en winkel straten "Wat de hoofdwegen buiten de kom betreft moeten de Katwijkseweg en de Papeweg en de nog aan te leggen Noordelijke randweg van natrium- verlichting worden voorzien. Over de Papeweg hebben burgemeester en wethouders zich al enige malen tol Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land gewend. De bedoeling is dal voor deze beide provinciale wegen de provincie een belangrijke bijdrage geeft in de aanleg- en exploitatie kosten. Het bedrag voor de Noorde lijke Randweg van ruim f 500 000.— is inbegrepen in het krediet van f 10 miljoen dat de raad onlangs voor de aanleg van de noordelijke randweg heeft gevoteerd. Van de hoofdwegen binnen de be bouwde kom zijn de Wittenburger- weg. Prinsenweg, van Oldenbarne- veldtweg. Stadhoudersweg. Van Dui venvoordelaan. van Zuylen van Nije- veltstraat (tussen van Oldenbarne- veldtweg en Deylerweg). de Deyler- weg en de Lange Kerkdam (tussen Prinsen weg en Joh. de Wittstraat» al van een adequate verlichting voor zien. Er zulien nog moeten volgen de overige gedeelten van de van Zuylen van Nijeveltstraat en van de Lange Kerkdam en met het oog j op de toekomstige doortrekking naai de noordelijke randweg: de Dr. Mans- veltkade. Voor de woonstraten achten b en w de huidige TL-verlichting voldoen de op de kruispunten na. Ongeveer 100 kruispunten zullen wat verlich ting betreft nog moeten worden ver beterd. Voorts is een plan opgesteld voor vernieuwing van bestaande ver lichting in woonstraten. VOORSCHOTEN De gemeentel Voorschoten heeft voor 1972 de sub sidieverleningen aan instellingen en verenigingen volgens gelijke normen als in 1971 vastgesteld. Nieuw is een i subsidiepost van f 1.000.- voor de wijkraden als tegemoetkoming in de vergader- en administratiekosten tot een maximum van f 250.- per wijkraad. Voorschoten telt vier wijk raden. Zelfs de kleinste subsidie- post van f4— aan de Nederlandse Heidemaatschappij is gehand haafd. Er is een extra post van f2.000.- voor subsidie terzake culturele eve nementen. Krachtens deze subsidie kan per kalenderjaar aan één of meer plaatselijke verenigingen op het gebied van de amateuristische kunstbeoefening een bijdrage wor den verleend in de kosten, verbon den aan het organiseren van culture le manifestaties De bijdrage be- draagdt 35'. van het exploitatiete kort met een maximum van f 1.000 per manifestatie. Weggevallen is de subsidie aan de Hervormde Jeugd raad. deze subsidie bedroeg in 1971 f 100.-. Het subsidie ten behoeve van het Cultureel Jeugdpaspoort is voor 1972 bepaald op f3,- per deelnemer te gen f2,50 in 1971. VOORSCHOTEN De schoolbus sen voor het vervoer van de Voor- schotense kinderen uit de wijk Noord-Hofland en de Leidse kinde ren van de Rijndijk vragen voor het jaar 1972 f 21.710.- dit is bijna f 5.000,- hoger dan in 1971, ondanks het feit dat de tweede autobus slechts zal rijden tot het einde van het schooljaar 1971/72. Een door de NZH in de loop van dit jaar doorgevoer de prijsverhoging is hiervan de oor zaak. Het betalen van een aandel in deze kosten door de gemeente Leiden ver valt met ingang van 1 augustus 1972. De door de grenswijziging per 1 Juli 1966 inwoner geworden leerlin- 1 gen van de basisscholen kunnen deze scholen dan verlaten hebben, zodat de autobus van de Haagsche Schouw naar Voorschoten- Centrum dan komt te vervallen. De gemeente Lei den betaalt in 1972 nog f 3 229.20 als aandeel in deze schoolbuskosten De schoolbus van de wijk Noord- Hofland naar Centrum zal nog blij ven rijden tot en met het leerjaar 1972/73. Met ingang van de cursus 1973/74 zullen de scholen in Noord- Hofland zes leerjaren hebben, zodat de schoolbuslijn dan geen reden van bestaan meer heeft. Wel blijft de NZH verzorgen het vervoer van de leerlingen van de ba sisscholen in Noord-Hofland naar het instructiebad in de vlietwijk. De kosten hiervoor bedragen per week (9 ritten) f 174,20. Het nadelig saldo van het Cultu reel Centrum wordt in 1972 geraamd op f 33.922,45 in 1971 was dit nog f 36.936.42. Deze daling wordt ver oorzaakt door een hogere raming van inkomsten wegens verhuur. Se dert de gemeenteraad het Cultureel Centrum ook voor commerciële doel einden in huur heeft gegeven, ii huurvergoedinig gestegen. Tegen deze commerciële verhuur van het Cul tureel Centrum hééft de Algemene Winkeliersvereniging bezwaar maakt. LEIDEN Het D'66-raadslid Luy- per is niet tevreden met het ant woord van burgemeester en wethou ders op zijn vragen over het innemen van transformatoren door de NV Electrobouw bij de omschakeling van 127 op 220 volt. Hij vraagt nu of het college bereid is alle ingeleverde transformatoren naar schatting 12 tot 15.000 te- rug te geven aan de rechtmatige eigenaars. Zijp B. en W. ervan op de hoogte dat de NV Electrobouw eigen machtig sancties neemt of intimi deert om de transformatoren in han den te krijgen en dat de goede naam van de gemeente hierdoor schade lijdt? vraagt het raadslid verder Hij dringt aan op een regeling op korte termijn die fatsoenijk en recht matig is en de gemeente weer het voorbeeld doet zijn van de hand having van de normen, zoals men ze in een democratische staat mag ver wachten. Kuyper wijst erop dat gesproken wordt gratis over te schakelen v. apparatuur Inlevering van transformatoren komt z.i. neer op onteigening. Nu de an dere partij een tegenprestatie levert het inleveren is in wezen geen sprake meer van gratis dienstverle ning door de Stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit. Belang van voetganger in cle knel ZOETERWOUDE Met het vorderen van de reconstructie van de Hoge Rijndijk neemt de kritiek op Rijkswaterstaat toe. Speciaal raadslid Rijsdijk liet zich gisteravond daarover in scherpe bewoordingen over uit. „Vooral de belangen van de voetgangers zijn in het geding. De situatie voor hen op de brug over de Weipoortse Vliet blijkt zeer gevaarlijk". Hij bracht ook de kwestie van de zebrapaden rond de Dorpsstraat naar voren. Opnieuw is aan de Rijkspolitie om advies gevraagd welke het een zeer moeilijke zaak acht. Raadslid Bosman zag het ont breken van politiewoningen als een zeer ernstige zaak. Als er geen voorzieningen komen krij gen we mogelijk opnieuw muta ties in het onderbezette korps. Hij deed enkele suggesties ter mogelijke verbetering. Verdere asfaltering van de Noordbuurtseweg was een wens van Raadslid Van der Ploeg. De voorzitter zei dat de proef vol ledig is geslaagd. Mogelijk biedt de begroting voor 1972 ruimte. IMINI-nieuws int x j MAX I-Leiden De jeugdcommissie van de her vormde jcerk in Warmond organiseert morgenavond om acht uur in 't Tref punt een discussie-avond over de Oecumene. De Warmondse harmonie, drumband en toneelvereniging St. Matthias houdt 3 .november om acht uur de algemenejaarvergadering. Matthias zal dan een voorzitter en bestuursleden moeten kiezen. Verder komt er een voorstel ter tafel om de heer L. J. van Noort sr. tot ere lid te benoemen. Het Honk zal zondagmiddag weer het domein zijn de popgroep Spirit of St. Louis. Deze popgroep maakte afgelopen zomer een succesvol toernee door Spanje. Het popfestijn aan de Roo- ze vel tstr aa t - Te 1 derskad e begint om twee uur. In het kader van de actie die enkele Warmonders voeren voor de Nierstichting, is ook jeugdsoos 't Sloepie in het geweer gekomen. Op zaterdag 6 november is er in de soos een speciale avond, wat er allemaal gaat gebeuren ver klappen we niet, ga maar kijken waarvan de opbrengst bestemd ii voor de Nierstichting. Burgerlijke Stand van Leiden geboren" Edith Martir H. andil en H. Zniber. GETROUWD F. Honsbeek en A. C. Nonkes. J. van Vieringen en C J. M. Kramp. J. P. iophelde en J E. Golschmidt, M. J. Seen en A. H. M Wennekers. G. J. ■agas en P. A. van der Hoev Gljsmf J. Huijts i De kleuters van „De blijde wereld" vierden vanochtend bruii loft. Als bruid en bruidegom in spé zaten ze in de feestelijke klasï Middelpunt van de grote party was mej. S. Beeftink die zo eei\ klein voorproefje kreeg van wal haar binnenkort te wachten staat - (Foto Holvast) ZOETERWOUDE De gemeente- „Als straks de gewestraad is gevormd raad ging gisteravond akkoord met zullen vele zaken die daarin thuisho- het ontwerp van een gemeenschap- ren al in andere regelingen zijn on- peiijke regeling regionale brandweer dergebracht". Bij de kosten van as- Rijnland. Raadslid Sies somde een sistentie bij grote branden zoals deze groot aantal bezwaren op tegen de Is vastgelegd in de regeling zal de re regeling die de j voorzitter meestal kening niet naar Zoeterwoude maar kon weerleggen. Toch bleven enkele naar Leiden moeten worden gestuurd zaken voor hem zo onverteerbaar dat omdat wij daar onze brandweerzorg hij uiteindelijk als enige tegenstemde, hebben ondergebracht. De voorzitter Raadslid Sies vond het niet juist zei dat de overeenkomst met Leiden dat de kostenverdeling geschiedt op geen enkele wijziging zal ondergaan basis van het aantal inwoners. „Gro- heel wat aan te merken op de Deel- De geloofsbrieven van de heer nota IV van de VNG. Raadslid Van 1 straver werden in orde bevondei der Post noemde vele opmerkingen jn de volgende vergadering zal h daarin over Zoeterwoude onjuist. geïnstalleerd wrorden als opvolger „Het beeld van onze gemeente is van Dr. T. Pley in de Vrije Lijst beslist niet afwachtend en passief; er fractie. is veel gebeurd. Met algemene stemmen heeft Sommige plannen konden niet gemeenteraad gisteravond de he< worden uitgevoerd omdat de goed- h. j. Cooijmans uit Aalsmeer be keuring van GS uitbleef. Hoe kan noemd tot directeur Gemeentew stellen dat de grond aan de Ho- ken. Daarbij werd tevens de heer r ver- w v. Leeuwen die enkele jaren dez tere gemeenten krijgen hogere uit keringen vanwege hun centrum functie. Bij deze regeling met be perkte financiële konsekwenties speelt het misschien minder maar het principe klopt niet. Dit is vooral straks bij de gewestvorming van groot belang". Na enkele kantteke ningen te hebben geplaatst bij de op leiding en de verwantschap met de B.B. kwam het raadslid tot zijn grootste bezwaar. Dit gold de besluit vorming die uitsluitend in handen van de burgemeester zal zijn. Hij had deze aangelegenheid ook graag in de toekomstige gewestraad gezien. Wij verkeren in deze in gelukkige omstandigheden. De burgemeester is het hoofd van de brandweer en me de daarom meent men dat voor dit beslist kleine apparaat geringe finan ciële betekenis er geen apart orgaan nodig is. Burgemeester Detmers kon wel meegaan de gedachte van raads lid Sies dat het mogelijk moet zijn voor de instanties die verantwoorde lijk zijn voor de totstandkoming van de regeling deze ook moeten kunnen beëindigen. De voorzitter zegde toe dit onder de aandacht te zullen bren gen. Ook de Zoeterwoudse raad had ge Rijndijk te duur plaatsing van Leidse bedrijven, ter wijl toen de grondprijs nog niet be kend was? Het is dan ook niet waar dat de adviezen van de stedebouw- kundige altijd voetstoots worden aan vaard. Daarvan zijn duidelijke voor beelden. Gedeputeerde Staten hebben be richt dat zij niet zullen overgaan tot het instellen van een inhaalverbod op de Dr. Kortmannstraat en de Miening zoals de gemeente had ver zocht. Wel werd een verbetering van de situatie op de Miening in 't voor uitzicht gesteld door het maken van een bushalte naast de rijbaan. functie heeft waargenomen benoem tot adjunct-directeur. De heer Cooijmans is in 1928 ge boren in Rosmalen, is gehuwd heeft twee kinderen. Hij heeft na zijn studie altijd i gemeentedienst gewerkt o.m. in He mond en Nijmegen. Hij was nu sim IVa jaar hoofd van de weg- en wi terbouwkundige afdeling van de ge meente Aalsmeer. Het overhevelen van f 10.000 het fonds ..Dorpsuitleg" naar Cultuurfonds kreeg nog niet het Ha

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2