Britse geheime dienst wist van de I RA-wape Londen wist al alles van wapen zending via Schiphol Geen eind koude handels oorlog VS-Japan VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 De Provisionals, de afgescheiden groep van het IRA (het verboden Ierse Republi keinse Leger) hebben bij het smokkelen van wapens van de Tsjechische staatsexport- maatschappij hulp ontvangen van een organisatie die wapens aan Biafra leverde tijdens de Nigeriaanse burgeroorlog. De DC6 met codenaam Charlie Tango Kilo, die wapens naar Ulster vervoerde welke in Amsterdam in beslag werden genomen, maakte indertijd elke nacht vluchten tussen het Portugese eiland Sao Tome en de Biafraanse landings- strook in Oeli. De „Operatie-patriot", -die in Am sterdam vastliep, üiad beter „Opera tie vreemde kornuiten" genoemd .kunnen worden. Behalve de Ierse klanten en de Tsjechische leveran ciers voor wie de transactie louter [routine en een zakelijke aangele genheid was, verenigde de „Operatie patriot" beroeps wapenhandelaars, jhuurpiloten en mensen van de in- Van een bijzondere medewerker ternationale hulporganisatie die geld voor Biafra bijeen had ge bracht. Het is bovendien zeer waarschijn lijk, dat de transactie tevoren be kend was bij een Britse inlichtin genorganisatie, die haar tijd af wachtte totdat de IRA haar met [moeite verkregen geld waarvan tieeste waarschijnlijk buit was [gemaakt bij recente bankovervallen I— betaald had. Daarna lichtte deze organisatie de Nederlandse politie in met het doel te verhinderen, dat de wapens verder getransporteerd werden. Ferdinand Pohl. een vroegere verte genwoordiger van Omnipol, heeft in interview bijzonderheden be kend gemaakt over deze organisatie. Er gingen aldus Pohl geregeld boodschappen van de agent van Omnipol in Londen in code naar ag. Toen het nieuws bekend werd dat de IRA wapens uit Tsje choslo waki je betrok, trokken som mige Britse kranten direct de con clusie, dat het Sowjet-blok besloten had zich in de zaken van Ulster te mengen. Verkeerd Deze voorstelling geeft echter een verkeerde indruk. Omnipol is een commerciële organisatie, die Tsje chische machinerieën textiel, glas en alle fabrikanten waarvoor een exportmarkt bestaat, verkoopt. Deze organisatie handelt ook in wapens Reeds lang voor de Tweede Wereld oorlog hoorden wapens van de Sko- dafabrieken in Brno tot de meest verkoopbare Tsjechische goederen. Vandaag levert Omnipol ze zonder politieke oogmerken, tegen hard geld, aan iedereen, die deze wapens wil hebben en ze kan betalen. Een netwerk van louter kapitalistische handelaars en transporteurs, die niet op vragen wensen te antwoor den, vervoert deze wapens naar Afrik,a het Midden-Oosten, Latijns- Amerika, of naar elke plek waar mensen maar wapens willen hebben niet betrekken kunnen uit de Verenigde Staten, Engeland of Frankrijk. De Sunday Times heeft vastgesteld dat iemand onlangs ruimte in vliegtuig aanbood, dat via Shannon Ierland naar New York vloog. Het wapentuig zou op deze manier naar Ierland kunnen worden ver voerd. Volgens wapenhandelaars zou dit de beste manier zijn om de noodzaak van nieuwe wapendocu menten te ondervangen. Brian Merrick, een Ier net een flat in Amsterdam, die er ook een heeft in Shannon, zegt dat het niet de DC7 met codenaam November 2977 was die hij anderhalve week gele den naar Amsterdam vloog. Het vliegtuig van Merrick staat geregi streerd op het adres van een procu- in Limerick. Het behoort ech- aan een luchtvaart- charter maatschappij in Miami, die eigen dom is van een zekere Colm Ken nedy. De broer van deze Kennedy is pater Raymond Kennedy, een roomskatholieke priester, die de lei ding heeft van „Africa Concern" hulporganisatie met- zetel te Dublin, die grote sommen geld bij- heeft gebracht om hulpgoederen Biafra over te vliegen met vliegtuigen van Colm Kennedy. Na het eind van de Biafraanse oorlog helpt pater Kennedy generaal Ojoekwoe, de vroegere leider van Biafra die op een landgoed bij Abidjan in Ivoorkust woont. De Amerikaanse zakenman Ernest Koenig die uit de DC6 gehaald werd toen deze met de wapenvracht op Schiphol geland was, is een oude helper van Biafra. Toen de Biaf- se regering wanhopig behoefte had aan vliegtuigen kocht hij vier overtollige DC3-Dakota's van de Westduitse luchtmacht, via een Amerikaanse vliegtuigmakelaar. De DC6 „Charlie Tango Kilo" hoort een andere Amerikaan. Chal- „Shick" goodlin. Een van de huidige zakenrelaties van Colm Kennedy is kapitein Hank Wharton, vroegere piloot en een van de voornaamste organisatoren van de luchtbrug naar Oeli in Biatra. Internationale wapenhandelaars in Frankrijk en West-Duitsland gelo- i, dat er een nog nauwere relatie bestaat tussen Biafra en de pogin gen wapens naar Ulster te brengen Zij menen dat de wapens die uit de „C nar lie Tango Kilo" zijn gehaald, besteld waren door generaal Ojoe kwoe Hoeveelheid In verschillende delen van Afrika bevinden zich nog hoeveelheden kleine wapens, die door de Biaf raanse regering besteld waren: in Libreville, de hoofdstad van Gabon ln Abidjan (Ivoorkust) en op Sao Tomé. Tot voor kort trachten Fran se wapenhandelaars deze voorraden namens Ojoekwoe van de hand tf doen, voornamelijk aan de rebellen in Zuid-Soedan. De Oostenrijkse staatsveiligheidspo- litie verricht thans een onderzoek naar Omnipol aan de hand van de verklaringen die de zakenman Pohl aan de Sunday Times heeft gedaan, waarbij hij vertelde hoe hij weiger de Omnipol te helpen geheime wa pentransacties uit te voeren. Drie jaar lang, tot het afgelopen voorjaar toe, had zijn firma de Elektronische und Stahlschutzgerate, in alle on schuld als agent gefundeerd voor de verkoop van chemische filters, die door Omnipol werden verkocht Eind vorig Jaar hadden vertegen woordigers van Omnipol hem ge vraagd „de activiteiten uit te brei den". Pohl weigerde echter de noodzakelijke papieren te tekenen en wilde zich niet met wapenhandel bezig houden. Bij zijn volgende reis naar Praag zijn laatste verband houdend met de leverantie van chemische filters, werd hij aan alle mogelijke soorten druk onderworpen om gedachten te veranderen. „Ik werd zelfs met arrestatie bedreigd en blij naar Wenen terug tegaan". De vertegenwoordiger van Omnipol die met wapenverkopen te maken had was de handelsattaché aan de Tsjechische ambassade in Wenen, Karei Kohout. Zijn vervanger war Slavomir Houdek, officieel derde se cretaris op de ambassade, maar in feite kolonel van de Tsjechische ar tillerie. Opvolger van Kohout was gene- raal-majoor Franz Hanisch, een ge pensioneerde Oostenrijkse officier en zoon van een vroegere minister van Defensie. Hij heeft een officiële licentie gevraagd om in wapens tf handelen. Pohl vertelde verder hoe wapens door Oostenrijk werden ver voerd, soms via ambassadetranspor ten van Praag naar Wenen. Ook werden er wel wapens getranspor teerd door twee scheepvaartonder nemingen. waarvan Pohl de namen aan de Oostenrijkse politie heeft gegeven. Gèdurende negen maanden voordat men Pohl benaderde om zelf zich met de wapenhandel bezig te gaan houden, werd zijn firma ge bruikt voor codeboodschappen van de agenten van Omnipol in Londen aan het hoofd van deze organisatie op de Tsjechische ambassade in We nen. „Deze boodschappen werden steeds ingeleid met de woorden: Van Mr. Moore en mï. Kennedy" en ze waren gesteld in het Engels, een taal die ik niet ken", aldus Pohl. „Kennedy" zo zei Pohl was een schuilnaam voor Kohout. En de boodschappen kwamen van Exico. de Tsjechische export- import-orga nisatie die een Londense vertegen woordiging in Gray's Inn Road heeft. Omnipol zou vierduizend aandelen in Exico bezitten. Je leverantie die door de Nederlan ders op Schiphol in beslag werd ge nomen zou niet meer zijn dan een routinetransactie van Omnipol. on danks het gewicht van drie ton Berichten, dat de waarde ervan de 200.000 pond zou overschrijden zijn sterk overdreven. Vertakt Onlangs heeft de Sunday Times gehoord van een andere transactie Omnipol. die niets met Ierland doen had. Dit laat zien hoe wijd vertakt wel de Tsjechische wa penverkopen zijn, niet uit politieke motieven, maar om het broodnodige buitenlandse geld te verkrijgen. Deze zending werd verstuurd op re kening van een klant in Surrey. was voor 54 kisten met „mili taire uitrusting", met inbegrip van machinegeweren. machinepistolen, antitankkanonnen, plastiek explosie ven en ammunitie. Volgens wapen handelaren waren deze Tsjechische wapens bestemd voor een poging om de huidige linkse regering in Libië omver te werpen. Voor de Tsjechen was dit geen politiek, maar slechts een zakelijke aangelegenheid. H wist de Nederlandse politie dat zij Koenig aan boord van de Char lie Tango Kilo zou vinden met 116 kisten waarvan sommige een ander opschrift droegen? Het is in teressant dat de Nederlandse politie niet minder dan vijf verklaringen hiervan heeft gegeven die deels met elkaar in tegenspraak zijn. Het eerste antwoord van de politie mannen was, dat zij getipt w door Scotland Yard. Daarna hebben zij achtereenvolgens de eer gegeven aan de Belgische politie, de Neder landse douane, de Daily Telegraph van zaterdag 16 oktober en de Ne- NV. van de kleine mysteries van de hele zaak is hoe de Daily Telegraph te voren wist dat er een wapen zending op komst was. Twee ver slaggevers van dit blad. waarvan er één lange tijd in Noord-Ierland heeft gewerkt, verscheen juist op tijd op Schiphol om daar Koenig met zijn lading te kunnen ontmoe ten. De politie heeft verklaard dat een ADVERTENTIE ^e^ere Doogan de NV Van Dijk had benaderd om regelingen te treffen voor het opslaan en het transport van de lading aan boord van de Charlie Tango Kilo. Toen de NV Van Dijk echter hoorde dat het een wapenzending betrof trok zij zich De heer Van Dijk vertelde echter een ander verhaal. Hij had Doogan nooit ontmoet, zei hij. Wel was hij opgebeld door een zekere Juffrouw Van Leeuwen, die Nederlands sprak met een deftig Haags accent. Zij zei te handelen namens Doogan van een firma die een wapenzending ver wachte. De volgende dag kwam er een lang telegram met bijzonderhe den over de wapens. Van Dijk was niet gek op deze overeenkomst en lichtte de politie in. De politiemannen zeiden dat er niets verkeerd was aan de transac tie, maar vroegen hem rapport uit te brengen. Hij deed navraag naar Wendamond in Londen en kwam tot de ontdekking dat deze firma helemaal niet bestond. Toen juf frouw Van Leeuwen donderdag weer opbelde zei hij dat tegen haar In een telefoongesprekvan een half uur bood zij eerst honderd pond, daarna honderdvijftig en vervolgens tweehonderd pond, maar Van Dijk bleef weigeren het transport te ac cepteren. Nadat Japan de witte vlag moest hijsen in de textielslag, waardoor de groei van de import in de Verenig de Staten aan banden werd gelegd, is de vrede in de koude handelsoor log tussen beide landen nog lang niet getekend. Weliswaar was de textiel al vele Jaren een struikelblok in de betrekkingen, maar steeda meer weerstand groeit er in Ameri ka tegen de snel toenemende import van auto's, radio- en tv-toestellen, elektronische rekenmachines en zo al meer. vooral nu door de autoriteiten in Washington wordt aangedrongen op vermeerdering van de investe ringen. waardoor een vermindering van het aantal werklozen moet op treden, wordt de aandrang om de import te beperken steeds groter. In Tokio wordt dan ook verwacht, dat tijdens het bezoek van minister van Financiën, John B. Connally, de volgende maand nieuwe consessies van Japanse kant zullen worden af gedwongen. Tot dusver heeft Was- hington nog niet officieel op „vrij- willige" beperking van de invoer der betreffende artikelen aangedrongen, m maar er zijn wel allerlei aanwij- ■M1 zingen in die richting gegeven. i:;1 Vooral nu Japan noodgedwongen •A tot beperking van de textielimport is overgegaan wordt het waar op sohlinllk geacht, dat ook op ander gebied de teugels worden aange- Sm j haald. De textielslag, waarbij de Japanse industrie het onderspit heeft gedolven, zal voor de binnen landse economische ontwikkeling van het land ernstige gevolgen heb ben. Het is niet ^eenvoudig om el ders ln de wereld een zo lucratief afzetgebied te vinden. Ook op politiek terrein zijn de ge volgen nog niet te overzien. Zowel de werknemers als de werkgevers in de textielnijverheid zijn boos over de gang van zaken en zij heb ben premier Sato en zijn kabinet fel aangevallen. Gesproken wordt van een vernedering en een onvoor waardelijke capitulatie voor de Amerikaanse eisen. Voor de opposi tie is de verloren slag dan ook een goede gelegenheid om de regering Sato in een kwaad daglicht te stel len en de anti-Amerikaanse gevoe lens aan te wakkeren. President Nixon heeft het de Ja panse regering niet gemakkelijk ge maakt, toen hij de dollar loskoppel- i de van het goud en een extra toe- j slag legde op de invoerrechten. Het gevolg is dat de Japanse exporteurs I minder jen ontvangen voor de dol- lars die zij verdienen en bovendien j moeten zij de extra 10% invoer- j recht overbruggen om de afnemers in de Verenigde Staten te vriend te houden. Tegenstanders van premier Sato be weren dat de textiel de inzet is ge weest van de koehandel, welke be dreven werd bij de in 1969 gevoerde besprekingen over de teruggave van ht eiland Okinawa. Destijds zou Sato hebben toegezegd dat als te genprestatie voor de teruggave tot beperking van de textielimport zou worden overgegaan. Het uitblijven van de beperking heeft ertoe geleid dat in Washington een sterk wan trouwen is gegroeid tegen de Ja panse bedoelingen. Wellicht heeft dit ertoe bijgedragen dat de Ameri kanen ertoe overgingen toenadering te zoeken tot Peking. In elk geval was de gang van zaken aanleiding om met het grove geschut van het ex tra-invoerrecht te gaan werken. Und bist du nicht willig, so brauch Op de foto links boven: een ich Gewalt.. aanwens met munitie Hoor de Britten in Belfast ontdekt. I stoots in de betrekkingen tussen Japan en de Verenigde Staten. Ook Rechtsboven: niet duidelijker in Europa werden destijds maatre- blijkt de houding van de rooms- gelen genomen om overstroming i, va« de markt met goedkope Japan- kathoheke bevolking van Ulster Se textiel tegen te gaan. Al staat de dan uit deze foto van een vrouwtextiel niet langer op de eerste die dreigend met de vlag van de plaats blJ de JaPanse nijverheid. lore* t. toch blijft de betekenis van groot publiek zwaait voor de belang voor de economie van het ogen van Britse militairen. Beneden: nacht in Belfast: brandensluipschutters, barrica den en ontploffingen. de NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Tenslotte sloot de gehelmzirn'ge juffrouw Van Dijk een contract met de Sabena. Zij zei dat zij een wapenzending had voor „West-Afri ka" waarbij zij niet de naam van een bepaald vliegveld noemde. Het geheel lijkt bepaald geen vlot'e. professionele zaak van Omnipol. Perreweg de beste manier om de j goederen via Schiphol te transpor- I teren versturen naar de wachtende DC7. zonder de douane te passeren. Als juffrouw Van Leeuwen, wie zij ook moge zijn, welbewust de bedoe ling had gehad de aandacht van de Nederlandse politie te trekken dan had zij moeilijk een meer effectieve manier kunnen bedenken. Een Iers weekblaadje „This Week" veronder stelt dat de Britse inlichtingen dienst de wapenovereenkomst heeft voorbereid om de IRA van waarde volle munt te ontdoen. Dit lijkt echter onwaarschijnlijk. Men kan beter aannemen, dat de Britse in lichtingendienst van de wapenover eenkomst gehoord had en er in Contract, Slaagde binnen het netwerk te drin gen, dat zorgde voor de verkoop van het wapentuig. Wapenhandelaars menen dat de zending die op Schiphol in beslag is zijn transito te genomen de 54 kisten bestemd die voor Libië en die maken land. Bijna 10% van de Industriële pro- duktie komt voor rekening van de textielnijverheid, die haast 15 pro cent van het totale arbeidspoten tieel in dienst heeft. Bijna twee mil joen mensen werken in deze be drijfstak. Er is de Japanners daar om wel wat aan gelegen dat er een zo hoog mogelijk exportpeil kan worden gehandhaafd. De moeilijk heid is dat in Europa de Japanse textiel al evenmin welkom is al» de Verenigde Staten. Teneinde tegemoet te komen aan de vele wensen, welke in Washington [.gekoesterd worden ten aanzien van de handel met Japan, waartoe ook de vrijheid van buitenlandse vesti gingen op het verlanglijstje staat, zouden de Japanners bereid zijn water in de wijn te doen op het gebied van de wisselkoers In hoeverre hier sprake is van een op verzoek van hogerhand opgela ten proefballon dan wel van een poging om het kabinet bij de bevol king in een kwaad daglicht te stel len is niet na te gaan. Het een is net zo goed mogelijk als het ander. De Japanse geslotenheid maakt het buitenstaanders moeilijk uit te aanvankelijk in Joego-Slaviè blijven de Britse inlichtingendienst al paar maanden geleden alles hi uit welke hoek de wind waait. Vast staat evenwel dat er Zeker is echter dat nog harde noten gekraakt zullen worden eer zowel Amerikanen als Ja panners tevreden zijn met de rege- wist en zodoende de Operatie pa- j ling van het onderlinge handelsver trlot" kon binnendringen. keer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21