Noodverbanden nodig; voor de financiering van Sassenheim Senaat tegen voorstet VN- bijdrage I N in te krimpen evolgen van moeilijke centrale financiering duidelijk Vonnissen moordzaak Mazzilli Universiteit stopt de Cleveringa-herdenking DAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 13 (Van onze streekredactie) kSSENHEIM De eerste noodverbanden in Sassen- zijn gelegd. Noodverbanden, die de gevolgen van de oast met de dag groter wordende problemen rond de rale financiering, tot een zo'n klein mogelijke nadelige iequentie moeten reduceren. Want dat het aangekon- bezuinigingsbeleid voor de gemeente verstrekkende ilgen krijgt (en niet voor Sassenheim alleen) mag als itaand worden aangenomen. ienheim heeft de gevolgen van nanciële maatregelen tot nog lank zij een drietal noodver- tot het voor ogen staande am kunnen reduceren: on- 'andere' beslissingen op hoger lük niveau (provincie, gedepu- staten) gaan de voorgenomen »n met betrekking tot de res- ie van de hervormde kerk en eiliging van het beruchte Sas- mse kruispunt Noord normaal terwijl voor de reconstructie Wasbeeklaan een redelijk al- ief is gevonden, drie noodverbanden op een ry et op 20 april van dit Jaar ge- raadsbesluit tot verstrekking (deel)subsidie voor de res- i van het gebouw van de her- kerk in Sassenheim is op 8 iber door gedeputeerde staten uid Holland niet akkoord be- t de noodzakeiyke goed- derhalve onthouden. Con- gesteld: nadat GS eerder wel •d zyn gegaan met een subsi- rag van f96.000,- is de aan- de subsidie van f 100.730.- we- het ontbreken van voldoende ieringsmiddelen geweigerd, herstel- en restauratiewerk eden aan het gebouw zun ech- enkele maanden in volle gang jzetting is niet alleen onbevre- maar ook zeer onverstandig, lehoeft ook niet te gebeuren', :et Sassenheimse gemeen tebe- Er is een verzoek naa^ Bin- idse Zaken om een ^xtra le iets dat Sassenheim in de zes jaren niet meer heeft betrokken ambtenaren heb- eds gekscherend gezegd: 'wan- •erzoek wordt gehonoreerd eerst alle wettehjke bepa- ;er moeten doornemen ook als deze niet wordt ver ren deze kans is reëel aan kan de restauratie doorgaan. Particulier emeester J baron van Kno- 'Het kerkbestuur zal in _en beroep moeten doen op jdeiyke particuliere financie- Vij zullen als gemeentebestuur et kerkbestuur in overleg tre- zodoende een oplossing te Een lening, aan te gaan het kerkbestuur houdt voor heim in een raadsbesluit richting is reeds maanden genomen dat het de kos- deze lening (de zgn. voor- ieringskosten) zal moeten dra- J)at is niet zo erg als het lijkt, ook de gemeente had het geld Ie subsidie normaal gesproken te lenen en ook dat kost geld', mder plezierige bukomstigheid icide partyen: de heer J. Ste- r, directeur van de ABN in iheim (de bank waar ook de zaken mee doet) is tevens bu het college dat de stauratie begeleidt. Veel pro- i zal het geheel derhalve niet en op te leveren en noodver- 1 kan door verschuiving van huldenaar' byzonder ioeltref- rken. Kruispunt Noord ?duputeerde Staten hebben .jf van 29 september meege- hun beslissing inzake het lesluit van 7 december (betref- het kruispunt Noord) aan te Concreet: de 50.000 gulden gemeente Sassenheim bij te dragen in de kosten van de van de verkeerslichten op ariyke (en door de vele on- beruchte) kruispunt Noord voorlopig niet ter beschikking n gesteld door de centrale fi ring. '3e 50.000 gulden van heim vormen overigens de i de totale kosten, die op ton worden geraamd, dit besluit van GS heeft nog laniek kunnen doen ontstaan, mie-secretaris Berntzen: 'Die rslichten komen er. Men is nu bezig met de voorbereidende lamheden op het kruispunt, rdt by de trottoirs ruimte ge- de bestelling voor de lich- verdere noodzakeiyke in- ergp is reeds gedaan. Dit be- arl- an GS brengt Sassenheim niet rlegenheid. De provincie zal or alleen wat langer op het an Sassenheim moeten wach- Conclusie: het simpele nood- ld 2 werkt door het bekende liven' sterk en de ver- eiligheid in het dorp wordt de schuld aan de pro- ion de schuld gelaten. plannen voor de reconstruc- i de Wasbeekerlaan, in de oor- ;eiyke begroting van de ge- Sassenheim opgenomen in van een krediet van zyn door gewuzigde in- r .an de provincie van de Concreet: de provincie Zuid weinig meer ga de Wasbeekerlaan te handhaven als quartaire weg, waarvoor zu 90% van de financiële konsekwenties moet dekken. 'De provincie heeft hierover offi cieel nog wel geen beslissing geno- maar het is voor ons wel dul- deiyk dat de provincie geen belang - ziet in deze weg. zy is derhalve ook niet bereid te participeren in de herstelkosten. Het is voor de ge meente, gezien de krapte van de financiën onmogeiyk dat kwartmil joen uit de gemeentefondsen te put ten. Tien procent van het oorspron- keiyke bedrag was een mogeiykheid geweest'. Normaal gevolg: de zich in zeer slechte staat bevindende Wasbeekerlaan zou nog verder afta kelen. Burgemeester Van Knobelsdorff. deze week tijdens de vergadering van de gemeenteraad: 'Het is echter noodzakelijk dat er op korte termün aan de slechte toestand van het wegdek veranderd'. Die veranderin gen komen ook. Dank zy noodver band drie. Buiten bezwaar van de centrale financiering kunnen pro jecten tot f 25.000 worden aangegaan. De gemeente Sassenheim zal de laan nog voor naar raming f24.000 (juist beneden de kritische grenslaten verbeteren. 'De weg moet gewoon worden verbeterd. Vandaar!' Is het voor de kerkrestauratie, de verkeerslichten in Noord en de Was beekerlaan uiteindeiyk dus meege- -Aiallen, minder rooskleurig ziet het er de zeer nabye toekomst uit Gemeentesecretaris B.G.J. Berntzen Straks wordt het ongetwyfeld ern stiger'. En burgemeester J. baron Knobelsdorff tydens de onlangs feesteluk geslagen eerste paal het zwembad: 'Ik heb de begrotings- cüfers nog niet gezien, maar wat ik zol links en rechts heb gehoord: het er zeer, zéér somber uit. We zullen wellicht wat terug moeten'. Een van de (vele) projecten, die door de (centrale» financiering zul len worden gestagneerd is ongetwy feld dat var. de noodzakelijke uit breiding van het gemeentehuis. 'Op de secretarie zit men bu wüze van spreken bu elkaar op schoot. Zo krap is het. Wanneer je er al een aantal jaren zit, weet je.niet beter en lukt het wel. Alles went Maar het komt de arbeidsprestaties na- tuuriyk niet ten goede'. Enig soelaas in deze zaak zou het door de gemeente aangekochte klooster kunnen bieden, evenals <op korte termun te verwachten) verhui zing van de groep Sassenheim van de Rykspolitie naar het gebouw na- bu de Menneweg. Vraag is daarby alleen is het wel verantwoord voor tydeiyke voorzieningen veel geld (mi nimale aanpassing kost toch al snel een ton) uit te geven? Zal het niet vestandiger zün de plannen tot uit breiding van het gemeentehuis te faseren? Het is slechts een probleem dat Sassenheim te wachten staat. En of noodverbanden dan nog zullen helpen? ne: tin. Ie 8e' *e 1 dei i nd« e den orm ,r 4» HJH Q De restauratie van de her- vonnde kerk gaat ook zonder subsidie-toekenning gewoon door. (Foto Holvast) Leids raadslid: Oecumenische jonger endienst LEIDEN In de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht wordt zondagochtend om kwart voor twaalf een oecumenische Jongerendienst ge houden. Deze dienst is gemeenschap- peluk voorbereid door hervormde, gereformeerde, lutherse en r.k. jon geren. In verband met Hervormings dag en Allerheiligen luidt het thema van deze morgen "Konstante ver nieuwing". Voorganger is ds. D. Kro- nemeyer. Ds. Toornvliet in Marekerk LEIDEN In het kader van de actie "Redt de mens", waarmee de predikant van de Radio-gemeente Bloemendaal, ds. G. Toornvliet on langs in het Kurhaus in Schevenin- gen startte en daarna ook reeds in Haarlem. Leeuwarden en Amster dam werd gehouden, vindt zondag avond om half acht in de Marekerk een byeenkomst plaats. Ds. Toorn vliet spreekt die avond over "Mun stad is bang voor morgen". Blikopeners voor politie De po litiepatrouilles op de Italiaanse we gen zijn thans uitgerust met gewel dige blikopeners om snel mensen te kunnen bevrijden uit zwaar bescha digde auto's. De openers hebben mes sen van 60 centimeter waarmee da ken van auto's kunnen worden open gesneden. De uitvinding komt van een Venetiaanse amateur. Wanneer komt zwembadnota LEIDEN Het KVP-rSadslid Cornelissens heeft aan B. en W. ge- vraagd wat de oorzaken zijn van de vertraging in de verschijning van de zwembadnota. De wethouder van C. I R.M. heeft voor september j.l. deze nota in het vooruitzicht gesteld. Hij vraagt verder of het mogelijk is, dat j de raad de nota krijgt vóór de be- j handeling van de begroting IT cit kost ons de welvaart: LEIDEN In de "Korte Vliet" houd£ de Chr. Plattelands-Jongeren organisatie in Zuid-Holland het ko- mende weekeinde een bijeenkomst, waarin het thema "Wat kost ons de welvaart?" centraal staat Drs. G. de Bruyn uit Leiden en Joke Wieder- spahn uit Amsterdam zullen dit on derwerp inleiden. Zondag zullen de Jongeren in Wassenaar een kerk dienst bijwonen, waarin Sipke van der Land zal voorgaan. Een strand wandeling en een kampvuur staan dit weekeinde eveneens op het pro gramma. PAUS VOND GEEN KOPERS ROME (GPD) Een poging van Paus Paulus om met een geringe inbreng veel geld in te zamelen voor de armen in de wereld si voorlopig mislukt. De Paus heeft een borstkruis dat aan Paus Pius XII behoorde, te koop aangeboden. Maar nie mand wil het kopen. De juwelier, die het voor een Zwitserse cliënt in het Vaticaan •noest komen bekijken, schatte net op niet meer dan 2.000 gul den. Paus Pius had het kruis van de Australische kardinaal Gilróy cadeau gekregen. Binnen het Vaticaan had men schynbaar gehoopt op de ver zamelwoede voor curiositeiten van Amerikaanse zijde maar de Amerikaanse kardinalen die voor ,de synode in Rome zijn. hebben niet thuis gegeven Het gerucht ging dat Gina Lollobn goda belangstelling had, maar ook die laat niets van zich horen Regeling voor 400 man hij \Z LEIDEN De 400 man univer- siteitspersoneel die binnenkort (als gevolg van de inwerkingtreding van de wret op de Academisch Ziekenhui zen) het Academisch Ziekenhuis als nieuwe werkgever krijgen, moeten toch vertegenwoordigd blijven in de faculteitsraad. Dit vindt het bestuur van de me dische faculteit. Er zouden anders scheve verhoudingen ontstaan. Het personeel in de niet-klinische afde lingen zou dan wél, maar het perso neel in de klinische afdelingen niet kunnen meespreken in de fa culteitsraad Om dit bezwaar te ondervangen, wil het faculteitsbestuur dat de be doelde 400 man naast hun aanstel ling bij het AZ ook een (verder loze) aanstelling krijgen bij de universi teit. Tot dusverre is alleen gesproken over de mogelijkheid van een dub bele aanstelling voor het weten schappelijk personeel. Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis zou niet onwelwillend staan tegenover een dergelijk dub bel dienstverband, aldus het bestuur van de medische faculteit. Wijkcomité Noord tot gemeenteraad: Eerst kijken dan heslissen LEIDEN Het wijkcomité ..Plan Noord" heeft in een brief aan B. en W. zijn teleurstelling uitgesproken over de inhoud en wijze van tot standkoming van het pre-gdvies over de huurverhoging van 7 pet. per 1 april 1971. Het wijkcomité en de huurderscommissie voor de 600 ge meentewoningen in Noord hebben regelmatig contact met het bestuur van de gemeentelijke woningstich ting. Hierbij komen geregeld allerlei pro blemen naar voren, die met de hu ren samenhangen Alle overleg ging uit van de veronderstelling, dat B en W. ernstig dokterden aan de vast stelling van de eisen, waarvan de wo ningen zouden moeten voldoen, om voor de huurverhoging al of niet in aanmerking te komen. Nu deze normen niet komen, blij ven we volgens het comité in de mist varen en weet niemand, waarom het ene stel woningen wel en het andere stel niet genoemd worden in de uit- zonderingenlijst. Daarom heeft het wijkcomité de gemeenteraad uitge nodigd om een bepaald blok wonin gen te komen bekijken vóór er beslis singen genomen worden. «Van onze correspondent) WASHINGTON - De Senaat heeft met een ruime meerderheid (55 tegen 28 stemmen) het amendement van Senator James Buckley verworpen om de bydrage van de Verenigde Naties van 144 miljoen dollar terug te brengen tot 37 miljoen dollar. In dezelfde zitting werd een voorstel om geen fondsen meer beschikbaar te stellen voor de oorlog in Vietnam, dan alleen voor de terugtrekking van Amerikaanse troepen, met een zeer kleine meerderheid van vier stem men verslagen. Senator James Buckley, de belang- rykste conservatieve woordvoerder voor een groep van 21 senatoren die genoegdoening eisten voor de uitwij zing van Formosa uit de VN, trachtte keer op keer zun collega's in de se naat te overtuigen dat zyn voorstel niet gezien moest worden als een wraakmaatregel voor de uitstoting van Formosa. Maar gezien de cam pagne die hy voerde aan de voor avond van de stemming in de Alge mene Vergadering, slaagde hy er Lenig en Snel bestaat kwart eeuw WASSENAAR De rk Sportvere niging Snel en Lenig herdenkt morgen het 25-Jarig bestaan. Des morgens van half 12 tot 1 uur houdt het bestuur receptie in het Jeroen- huis. De vereniging begon in 1946 als een gymnastiekclubje voor meisjes. Weldra kwamen er ook afdelingen voor jongens en heren. Een jaar na de oprichting werd ook met atletiek begonnen, terwijl weer later afdelin gen voor ritmische gymnastiek. Ju do en tafeltennis ontstonden. De vereniging telt nu 500 leden. in een meerderheid van zijn theorie te overtuigen. Vietnam Anders was het met het amende ment dat president, Nixon de fond- ontnomen zou hebben om nog iets ten koste te leggen aan de oor log in Vietnam, behalve voor de repatriatie van de troepen. Voordat de zitting begon, zag het er naar uit dat er een kleine meerderheid 'naald zou kunnen worden. Daarop zond het Witte Huis Nixons advi- dr. Henry Kissinger, naar het Congres om aan een groep senatoren uit te leggen dat Nixon de fondsen nodig had om de oorlog juist af te wikkelen. President Nixon had gedreigd met een veto op het hele wetsvoorstel over de bijdragen aan de ontwikke lingshulp, waarvan zowel het Viet nam-amendement als Buckley's voor stel ten aanzien van de VN-fondsen deel uitmaakten. Door de afwezig heid van twee senatoren die zich al lange tijd uitspraken tegen de oorlog in Vietnam, senatoren McGovern en Harris, kon het Witte Huis zich op nieuw verzekerd weten van voldoen de dollars om de Vietnam-oorlog op een laag pitje voort te zetten. KNLTB trekt Kukal als hulptrainer aan DEN HAAG - De Koninkluke Ne derlandse Lawn Tennis Bond heeft voor de eerste drie maanden van volgend Jaar de Tsjechische Davis Cup-speler Jan Kukal '29» in dienst genomen ter ondersteuning van de toptraining. Hij zal in de eerste plaats optreden als spar ring-partner voor onze spelers en speelsters en verder adviseren bij de selectie en bondstrainer Rinus BuiJ- telaar assisteren bij de training Jan Kukal, die landbouwingenieur is, houdt zich al enkele Jaren uit sluitend bezig met tennissen. De Tsjech is vooral op langzame banen een geducht tegenstander en daar versloeg hij onder meer de profs Tom Okker, Marty Riessen, El Sha- fei, Pilic en Cox. AMSTERDAM (ANP) Vijftien Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest luidde gisteren het von nis van de Amsterdamse rechtbank voor de 60-jarige Jan van der V. alias Johny de Chinees, wegens moord op Romano Mazzili. de 38-Jarige Ita liaanse restauranthouder, die op 19 april 1971 in zijn bed werd dood geschoten. Er was levenslang geëist. Adriana Mazzili-W.. de 30-jarige echtgenote van het slachtoffer, werd wegens opzettelijke medeplich tigheid en uitlokking tot moord ver oordeeld tot vijf Jaar gevangenis- 1 straf met aftrek van voorarrest. De eis tegen haar luidde tien Jaar. De zaak van Ruud H., de 40-Jarige schilder uit Amsterdam, die de voor bereidingen voor de moord groten deels trof en "Johnny de Chinees" tot moord uitlokte, werd teruggewe zen naar de rechter-commissaris, teneinde een nieuw psychiatrisch on derzoek te kunnen stellen in de Psy chiatrische Observatiekliniek in Utrecht. Tegen hem was vijftien jaar geëist. Acad. nieuws I LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor hun docto raal examen: Artsexamen: J. H. van Es, Leider dorp; J. W. M. v.d. Meer, Den Haag; A. Toet, Rijswijk; J. A. M. Ypma, Leiden; J. M. Ypma-Verhulst Sociologie: P. A. M. Eijkelhof-v. d. Lans. Leiden. Wiskunde: mej. C. T. M. Kool, Hengelo; P. L. Ragetlie, Schiedam. L. J. G. M. Wiegerink cum laude, Voorschoten. Natuurkunde: H. M. S Eijkelhof, Leiden. J. W. Schutter. Leiden. Biologie: I. Zorge, Leiden; A. A. van Gorkum-Winsemius. Ha- zerswoude; mej. J. E. Scheele. Scheikunde: K. v. d. Meer. Voor schoten; E. H. van Veen cum laude. Leiden. Farmacie: mej. M. T H A. Meeles, Leiden. Pedagogie: mej. C. F M. R Roe- lofs, Berkel en Roodennjs. Psychologie: J. D. de Bruijne-Sis- kens, Leiden; M. J. M. Steegmans- van Dijck, Alphen, J. v. d. Linden. Den Haag. Te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen economie: E. C. A. van Noort te Oegstgeest. Te Leiden zijn gepromoveerd C. M. Fortuin, Leiden, tot doctor in de wis- en natuurkunde (cum laude) op het proefschrift ..On the random- cluster Model". De promotor was prof. dr. P. W. Kasteleyn. D. W. Heinemann te Hensbroek, tot doctor in de wis- en natuurkun de op het proefschrift „Epidemologie en bestrijding van schistosomiasis in I Suriname". Promotor was prof. dr. i C. F. A. Bruijning. G. J. Prangsma te Bilthoven, tot I doctor in de wis- en natuurkunde op I het proefschrift „Relaxation pheno- mena in simple gases". Promotor was prof. dr. J. J. M. Beenakker. Kostbare vondst Bij het ploegen I op zijn akker heeft de Westduitse boer Erich Lübcke in Sarnekow j (Sleeswijk-Holstein) een grote kruik met meer dan 1.300 zilveren munten ontdekt. Deze munten, die vermoe- i delijk 600 Jaar geleden zijn begraven, zijn afkomstig uit Lübeck en Ham burg. De vindsplaats ligt van een I voormalige middeleeuwse verkeers weg naar Lübeck. LEIDEN De jaarhjkse herden king van de befaamde rede van prof. mr. R P. Cleveringa op 26 november 1940 tegen het ontslag van Joodse hoogleraren op last van de Duitse bezetters wordt afgeschaft, aldus een mededeling van de rector mag nificus prof. dr W. R. O. Goslings. Hiertoe is besloten door het senatus praesidium. Overwogen is daarbij, dat deze her denkingen bij de Jongeren, die de Duitse bezetting niet bewust hebben meegemaakt, steeds minder weer klank vinden. Liever dan de her denking te laten verschrompelen tot alleen maar een „historisch verplich te" bijeenkomst leek het beter de reeks herdenkingen te beëindigen nu men nog kan terugzien op een serie hoogtijdagen. Wel wordt overwo gen of het niet wenselijk zou kun nen zijn, zich eenmaal per Jaar be wust en met nadruk te bezinnen op de plaats en taak van de Leidse Universiteit ten aanzien van het be reiken van een werkelijk vrije en rechtvaardige samenleving. Na 26 herdenkingen is hiermee een einde aan deze ,,26-november' - traditie gekomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13