Leo van Ruiten kan dagen praten over zijn konijnen Goed zaalvoetbal voor volle Noordwijkse bak NIET ALLEEN WINST VOOR BOOMKWEKERS Unieke vogelshow in Alphen Kampioen Leidse Pluimvee- en Konijnenvereniging Gemeentehuis als huwelijksbureau DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD RIJPWETERING Algemeen kampioen Leo van Ruiten van de Leidse Pluimvee en Konijnen Vereniging over het jaar 1971, kan wel dagen praten over pluimvee en konijnen. Het fokken van ras-konijnen houdt een grote geluksfactor in, volgens Van Ruiten. Dit neemt niet weg, dat er, behalve de geluksfactor ook wel een flinke dosis kennis is vereist. De vele bekers, lauwertakken en medail les zijn beslist niet alleen veroverd door een man, die een beetje meer geluk had met fokken dan iemand anders. Leo van Ruiten en zijn kin deren vol bewondering voor en kele -prachtige konijnen. (Foto Dijkman) Samenwerking in avond onderwijs voor Leiden e.o. LEIDEN Met ingang van 1 ja- ïuari volgend jaar worden alle scho en voor avondonderwijs in Leiden ondergebracht in één stichting, sa- i met de Katwijkse avond-mavo. Dit gebeurt onder de naam „Stich ting voor avondscholengemeen schap voor voortgezet onderwijs in Leiden en omgeving". Door deze samenwerking lijkt het voortbestaan van de Katwijkse avond-mavo nu wel gewaarborgd. De bundeling van krachten was overi gens nodig om in aanmerking te komen voor de rijkssubsidie, die de regering in '72 voor 't eerst gaat toe kennen aan 53 avondscholen in het land. In de loop van volgend jaar zal ook het drie-jarig handelsavondonder- wijs te Leiden in de nieuwe stichting worden opgenomen. De stichting is van plan om aparte cursussen te or ganiseren voor het vierde en vijfde leerjaar van dit handelsav on don- derwijs. Een lezeres maakte ons er op at tent, dat de molen in de Blauw- polder bij Alkemade dan wel van het Zuidhollandsch Landschap is, maar dat alle lasten voor rekening komen van de Rijnlandse Molen stichting. BOSKOOP De uitvoer van boomkwekerijprodukten had in 1970 in het algemeen een vlot verloop, al dus het jaarboek 1971 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. Het steeds meer combineren van zendin gen langs bepaalde routes heeft hier bij een rol gespeeld. Het eigen ver voer van de exporteur naar de klant droeg er ook toe bij. Het bedrag van de invoer over 1970 is wel wat hoger uitgekomen, dan in 1969, maar of dit voldoende is om van expansie te kunnen spre ken is de grote vraag. Prijsverhogin gen spelen een rol bij het stijgen, van de exportcijfers. Het gaat om het aantal planten dr.t men verkoont en dit stijgt niet voldoende, aldus het verslag. Daarnar. ;t gaat het er om in hoeverre de kweker er in slaagt de prijs per eenheid in de hand te houden. Dat hierbij de loonsverho gingen en de kosten in de vorm van duuurdere materialen en hogere bankrente een grote rol spelen ls duidelijk. Men realisere zich bo vendien de zeer trage betalingen, door de buitenlandse afnemers: het is niet alles winst! Voorts wordt er op gewezen dat de steeds moeilijker wordende ver keerssituatie handen vol geld kost. Hoe lofwaardig ook het werk is. dat aan Zuidv/ijk reeds wordt verricht en aan de Laag-Eoskoopse weg zal wor den ondernomen De beregenings- installaties hebben goede diensten, bewezen. De bouw van kassen gaat nog steeds door. de ootcultuur groeit echter langzaam. Dit wordt deels toegeschreven aan de verslechtering van het slootwater. Voor wat de bouw van kassen en loodsen betreft wordt geadviseerd eens met elkaar in overleg te treden over de organisa tie van een z.g. ..bouwstroomple". Daarmee zou vr jr elke deel^mer behoorlijke kostenverlagingen be reikt kunnen worden. Tenslotte wordt aandacht gevestigd op het kewm-ohlee^ van Boskoop: de hef- brug. Een tunnel of een viaduct is nodig om te voorkomen, dat Boskoop uit twee dorpen bestaat, waarin ie der zijn activiteiten zoveel mogelijk beperkt tot dat deel waar hij woont. Voor de kampioenschappen wordt er een tentoonstelling gehouden waarbij fyet publiek de dieren kan bekijken. De keurmeesters beoorde len de dieren en alleen de beste mo gen meedingen naar het kampioen schap. Van de konijnen van Leo van ruiten zijn er drie, die door de keur meesters zijn goedgekeurd. Van Rui ten, die ook commissaris van de L.P. K.V. is, vertelt enthousiast over z'n dieren. Het Lotharinge konijn, waarmee Van Ruiten zijn prijzen heeft gewonnen, is een moeilijk ras. Behalve de bouw is ook de tekening van de vacht belangrijk. Voor een goed konijn moeten de strepen op zijn vacht een bepaalde breedte heb ben, de plaatsing van vlekken en dergelijke moet zeer nauwkeurig op de gebruikelijke plaatsen en in de goede verhoudingen getekend zijn. Pluimvee Naast de Lotharinger fokt de kam pioen van Zuid-Holland ook Russen. Met dit ras houdt zijn dochter zich bezig, terwijl zijn zoon zich verwoed toelegt op pluimvee. Hiervan heeft Van Ruiten ook een groot aantal fok-dieren. Hij heeft o.a. de Holland se hoenders en Japanners in z'n rei lopen. Op het erf achter zijn huis valt meteen het grote aantal duiven op, die Van Ruiten blijkbaar ook fokt. Hij heeft sierduiven, zwarte Kapucijners, Hagenaars, Hollandse zwaluwen, Beierse zwaluwen Pauwstaarten. Enkele weken geleden is Van Rui ten naar Duitsland geweest, om daar ervaringen op te doen. Hij heeft zijn dieren meegenomen en natuurlijk sleepte hij weer prijzen in de wacht. Binnen toonde Leo van Ruiten zijn boeken en foto's. Hij vertelde, waar om het fokken nu eigenlijk zo'n in teressante sport is. Op een gegeven Katwijks koor voor de radio KATWIJK Het eerste van de opnamen van het Katwijkse chr. mannenkoor 'Jubilate' en van het Voorschotense gemengde koor 'Excultate Deo' wordt zondagavond om 9 uur via de NCRV-radio uitge zonden. De opnamen zyn enige tijd geleden gemaakt in de Triumfator- kerk in Katwijk. De beide koren zingen onder lei ding van dirigent Sander van Ma rion, de begeleiding is in handen van de Rotterdamse organist Addie de Jong. De tweede uitzending vindt 23 januari plaats, ook om 9 uur. moment, vaak na jaren fokken, be reik je het resultaat, waarop je ge wacht hebt. Het mooiste hiervan is natuurlijk, dat de keurmeesters je dier goedkeuren voor de kampioen schappen. Als je dit eenmaal bereikt hebt, begin je weer helemaal op nieuw met fokken, totdat je weer het peil bereikt waar je jaren geleden gebleven was. Mensen, die interesse in deze sport hebben, kunnen na vijf uur bij Loe van Ruiten terecht. (Binnenweg 35, Rijpwetering). ALPHEN AAN DEN RIJN In het parkrestaurant van Avifauna zal burgemeester mi'. R. M. Gallas mor genmiddag om drie uur de jaarlijkse nationale show openen van de 'Par kieten-Sociëteit', de algemene bond van parkietenhouders. Deze bond is de enige organisatie in Europa, die jaarlijks een dergelijke tentoonstel ling houdt. Hiermee wordt voorzien in een behoefte van vele parkieten liefhebbers in binnen- en buitenland. Ook dit jaar zullen weer vele va riëteiten worden getoond, zoals Zuid- amerikaanse en Australische parkiet papegaaien, ara's, kakatoes, Lori's, agaporniden, grasparkieten e.d. Er zullen exemplaren bij zijn met een waarde van tienduizend gulden. De unieke expositie, die morgen middag dus zijn poorten opent, is tot en met zondagavond te zien. BOSKOOP Burgemeester Van Dedem voltrekt woensdagmiddag als ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk van Wim Nomen ei In het Muiderslot heeft mi nister Engels van CRM (links) gistermiddag de staatsprijs voor letterkunde P. C. Hooftprijs 1970 uitgereikt aan de 48-jarige Amsterdamse dichter-schrijver Gerrit Kouwenaar. Deze prijs groot f 8.000,- is hem nog door de vorige minister dr. Mar ga Klompé, toegekend voor zijn ge hele letterkundig oeuvre. Vooraf herdacht minister En gels namens de regering de maandag overleden acteur Albert van Dalsum, wiens begrafenis in alle stilte zal geschieden. van Eijk, beiden werkzaam ln de dienst van de gemeente Boskoop (fo to Dijkman). Wim Nomen (22 jaar) is vanaf zijn 17e jaar werkzaam op de afde ling financiën ter gemeente-secreta rie en Ali van Eijk (24 Jaar) is se dert haar 16e Jaar werkzaam bij de dienst gemeentewerken Boskoop. Mevr. Kramer-van Eijk, nicht van de bruid, las de akte van dit huwe lijk voor. Zij had dit verzocht daar zij voor de laatste maal een aktieve functie wilde uitoefenen als ambte naar van de burgerlijke stand. Me vrouw Kramer gaat namelijk de dienst bij de gemeente beëindigen. Burgemeester Van Dedem zei in zijn toespraak, dat bij het huwelijk de gemeente en misschien hijzelf wel enig aandeel in dit huwelijk had. Dit is voor de derde maal dat twee jon ge mensen elkaar ter gemeente-se cretarie „vinden". Het gemeentehuis lijkt wel een huwelijksbureau aldus burgemeester Van Dedem. Handboek voor bloem bollen LISSE Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek van Lisse ver zorgt de uitgave van een handboek getiteld: „Ziekten en afwijkingen bij bolgewassen". Het eerste deel, betref fende de in Nederland in cultuur zijnde geslachten van de Liliaceae, is verschenen. Geïnteresseerden kun nen dit deel bestellen door f 11,25 (inclusief verzendkosten) over te maken op giro 419608 ten name van het Laboratorium voor Bloembol lenonderzoek te Lisse, met vermel ding: Handboek. Leden en begunsti gers van de proeftuinen Breezand, Ens. Lisse en Wieringerwerf kun nen een exemplaar tegen reductie ontvangen. NOORD WIJK Woensdagavond zaalvoetbalavond, ditmaal echter geen com petitie. Het zaalvoetbalprogramma op deze woensdagavond stond geheel in het teken van de zo fel begeerde Verhart-cup, een bokaal die elke prijzenkast zal sieren. Voor deze gelegenheid kwamen er 1 0 clubs binnen de lijnen om zich in dit bekeravontuur te stor ten met als eerste wedstrijd F.C. de Langevan Duin Sport. Met de wetenschap dat verlies uit schakeling betekende in dit beker- karwei. Bij van Duin Sport zagen we Kees Marijt al direct in het begin een „dot" van een kans missen en bij F. C. de Lange was het Map Marijt die aanvallend zowel als verdedigend zijn act opvoerde. Aan de andere kant wist van Duin Sport, met als sluitstuk doelman Van Egmond, voorlopig de zaak te klaren, en zij wisten zelfs een voorsprong te nemen die na de hervatting van de tweede helft werd uitgebouwd tot 3-0. Wel wist Map Marijt via twee pe nalty's de nul weg te werken, maar toen Kees Marijt zijn derde doelpunt voor Van Duin Sport scoorde, bete kende dit definitieve uitschakeling' voor F. C. de Lange van de Verhart- cup. In de tweede ronde was het de eer aan F. C. Estec en 't Zeepaardje om uit te maken wie als overwinnaar te voorschijn zou komen. Beide ploegen streefden naarstig naar doelpunten, maar die waren in de eerste 20 mi nuten van dit treffen niet te melden. Direct na de hervatting werd de man aan het scorebord' aan het werk gezet dankzii een doelpunt van Postuma (F. C. Estec) via een penalty. Even later werd de zaak weer gelijk ge trokken: het Zeepaardje ging door en kwam vier minuten voor tijd door Van der Veen, Van der Niet en Piet- Chris van Dijk zelfs twee goals voor. Estec zette een verwoed slotoffen- sief in, dat via ex-semi prof Rob van Rees succes had, maar net toen de internationalen aan de strafschop pen begonnen te denken strafte Piet van der Berg een uitlooppoging van de wat tè enthousiaste keeper Huib Burer af: 4-2. Dé topper Op papier leek de botsing tussen de twee runner-up grootmachten Verhart en Driehoek/Piet Hein dè topper van de avond te worden. Alles zat mee: twee voltallige ploegen, al weer een volle bak en een voortreffe lijke scheidsrechter Van der Raadt, die op verzoek van de wedstrijdlei ding uiterst scherp floot. Het werd ook een schitterende par tij met Driehoek/Piet Hein al na een luttel moment op achterstand. Ge rard Oude Velthuys was de maker van het doelpunt. Maar de sigaren- brigade van coach Leen van der Deyl counterde terug. Eerst scoorde Piet van der Luyt en daarna vond Heinz Stark de tijd gekomen om de show te stelen. In dezelfde minuut haalde hij eerst een inzet van Oude Velt huys op weergaloze wijze achter de geslagen Juppy Barnhoorn van de eigen doellijn, om vervolgens twee maal door ploeggenoten omhangen terug te keren naar de middenstip. Nog net voor rust stelde Stark ook nog even Cees van 't Wout in de ge legenheid zijn saldo wat op te voeren. Na rust maakte Verhart het spel, maar Juppy Barnhoorn stuitte alles. Onbetwist hoogtepunt: het stoppen van een penalty, die Teddy Lumoin- dong zo hard inschoot, dat de arme Juppy volkomen groggy ging. In het alles of niets offensief van Ver hart werd de eindstand op 6-3. Piet van der Luyt tekende voor de goals. Tegenvallen Na een dergelijke show moest HH Sporthuis-Kikkertje wel tegenvallen. Dat deed het ook; tot ver na rust moest de tribune op de ene vroege goal van Rob van der Wiel teren. Daarna kwam het wat los: Ton van Kesteren (2x) en Arie Weijers aan de ene kant en de gebroeders Hermans aan de andere kant brachten zowaar nog wat spanning. Maar ook dat bleef uit: na een uur anti-zaalvoetbal kon HH Sporthuis, dat bepaald niet de belofte van voor de competitie inlost, met 5-3 verderbekeren. De finale bracht Van Rooyen tegen Jaap Augustinus de favoriet tegen het team, dat zich meer en meer ma nifesteert als de revelatie van het tournooi. Een fraaie partij met een geestdriftig publiek, dat Van Rooyen maar zo graag ziet verliezen. In de tweede helft leek het daar even op. Een gehavend Jaap Augustinus (Jan Geerlings blesseerde zich in een bot sing en Arie Hermans moest in doel) rook aan een sensatie. Wat is per slot van rekening een andere keeper als je op het punt staat Van Rooyen te pakken. Dus slingerde de ene verdediger na de andere zich voor woedende schoten van Jan van der Lippe, Ruud Bröring en Albert Spaanderman die eerder voor de pro- duktie hadden gezorgd. Bröring scoorde overigens twee maal, maar die tweede keer was wel in eigen doel. Een balletje in de eigen goal van John Braun brak de weerstand. Uitslagen: Van Duin-De Lange 4- 2, Estec-Zeepaardje 2-4, Verhart- Driehoek/Piet Hein 3-6, HH Sport huis-Kikkertje 5-3, Van Rooyen- Jaap Augustinus 5-2. In de kwartfinale van de Verhart Cup zijn naast de winnende ploegen van deze avond geplaatst de „vrlj- loters" van de eerste ronde: Rolly- golf/Victoria, Nachtegaal en De Landbouw. Loting: 10 november om 19.00 uur. In verband met de Europa Cup wedstrijden is er volgende week woensdag geen programma zaalvoet bal.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9