|rhant vraagt China haast e maken VANAVOND BESLUIT EEG-DEBAT len 2 november rntaprintshow in leiden hina zal het de VN moeilijker maken j^ixon begin volgend jaar naar Peking ONLUSTEN IN VENEZUELA blikman+sartorius PERDAG 28 OKTOBER 1971 LEISSCH DAGBLAD PAGINA 7 'AS HING TON Nixons adviseur dr. Henry Kissinger |t bekendgemaakt dat de reis van de president naar begin volgend jaar zal plaats vinden, en dat de [iese datum eind november zou worden aangekondigd- zijn aankondiging over Nixons bezoek aan Peking, zei dr. Kissinger dat het een „pijnlijk toeval" was dat hij zich nog in Peking bevond (zij het al op weg naar het vliegveld), toen de stemming over de toelating van Peking plaats vond. Hij zei verder dat Nixons bezoek een eind zou maken aan de isolatie van twee grote machten, en dat er tijdens het be zoek alleen bilaterale problemen ter sprake zouden komen. Kissinger zei met name dat Vietnam niet ter discussie stond met de Chinese leiders, en dat de oorlog in Vietnam niet in Peking opgelost zou worden. iEW YORK China had vanochtend nog steeds niet offi- ?1 geantwoord op de uitnodiging van de Algemene Vergade- g een delegatie naar de VN te zenden, hoewel Peking had egd dit te overwegen. t feit echter dat China twee te mmen van Thant heeft aange- en is op zich al een afwijking de tot nu toe gebruikelijke gang zaken. China had tot dusver al- ededelingen die door de VN wa- ■zonden, afgewezen, rscheidene diplomaten twijfe- r niet aan dat China de uitnodi- zal aanvaarden, maar menen iet niet overhaast zal antwoor- plaatsen die in de VN-afdelin- voor China zijn gereserveerd a dinsdag en woensdag leeg. theorie kunnen de communis- ■Chinese diplomaten eenvoudig ailopen en hun plaatsen inne- Er wordt geen plechtige toela- Krocedure verwacht, zoals dat nieuw-gekozen land het ge- aar onvermijdelijk zal de omst van een delegatie uit Pe- worden opgeluisterd door wel- ttoespraken van andere delega- Weer ïtaris-generaal Thant heeft gis- i bij Peking aangedrongen op snelle benoeming van een afge- digde. Bij de VN zit men met loeilijkheid, hoe Peking wil wor- aangeduid, als "China" of als. Volksrepubliek China". it is o.m. van belang voor de waar de Chinese vlag moet len geplaatst tussen de 131 vlag- isten rond het hoofdkantoor van N in New York. ik is dat van belang voor de lar Peking in de VN-af de in komt te zitten, maar boven- Dor het voorzitterschap van de anneer er voor 1 november een j vertegenwoordiger komt en zich als "People's Republic" laten registreren, zou het voor- f schap van de Veiligheidsraad 1 november aan China toeval- Dit voorzitterschap wisselt idelijks in Engelse alfabetische irde. In oktober was Nicaragua, r november is Polen aan de en "people" zou er dan net sn schuiven. Bitter et witte huis zei gisteren dat pre- ït Nixon geschokt was door de ■Amerikaanse demonstratie in de mene Vergadering na het uitsto- (van Formosa. De presidentiële rdvoerder, Ronald Ziegler, zei in in bittere woorden opgestelde daring dat het gedrag van s afgevaardigden "een schok- is. De "onver hulde jubel en persoonlijke animosi teit" over de Amerikaanse neder laag kan volgens president Nixon er toe leiden dat het Congres en het volk willen dat de Amerikaanse re gering de financiële bijdrage aan de VN en de hulp aan bepaalde landen vermindert, zei hij. De "Washington Post" sprak zich gisteren tegen een dergelijke maat regel uit "wij kunnen ons geen betere, manier voorstellen om een draagbare nederlaag tot een grote ramp te maken voor de hele inter nationale positie van de VS, dan het innemen van een kleingeestig en wraakzuchtige houding t.a.v. de fi nanciering van de VN". De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft zich gisteren aan het hoofd gesteld van de Amerika nen die een herziening willen van de Amerikaanse bijdrage aan de VN en de Amerikaanse hulp aan het buitenland. "Eerlijk gezegd heb ik nooit gevoeld dat de VN op belang rijke wijze de diplomatieke belan gen van de VS hebben gediend en ik zie geen enkele reden waarom wij zo'n groot deel van de factuur zou den moeten betalen", zei hij in een vraaggesprek met Associated Press. CARACAS (Reuter) In de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas heeft de politie gisteren de hele dag ge vochten met studenten en scholie ren, die heftig protesteerden tegen de dood van een medestudent, de dag tevoren gevallen door een po litiekogel. Vier autobussen gingen in vlammen op en gebouwen werden met stenen bekogeld. Er was drieduizend man oproerpolitie op de been, uitge rust met pistoolmitrailleurs, traan gaskarabijnen en wapenstokken. Drie betogers en een politieman werden gewond. Ook elders in het land zijn woens dag ongeregeldheden uitgebroken. In Maracay riep de politie de hulp in van het leger, nadat zevenduizend studenten en scholieren voertuigen in brand hadden gestoken en winkels geplunderd. De onlusten zijn voort gevloeid uit betogingen naar aanlei ding van het feit, dat een jaar gele den in Caracas de centrale universi teit door de autoriteiten werden ge sloten. De colleges zijn nog steeds niet hervat. ,Heel Europa met een bolhoed' (Van onze correspondent) LONDEN Het Lagerhuis debat over Engelands toetreding tot de EEG en dat van de Lords die het nog eens dunne tjes overdoen, is als een tocht naar de maan. Vanavond om 22.20 uur wacht de hele wereld op de „splash down". Het grote historische moment waarop het resultaat van de stemming en daarmee de landing in Europa, de vredelievende Britse invasie van het continent zal worden aangekondigd. De parlementaire Britse as tronauten hebben zes dagen Door Arnold Lissauer lang tot diep in de nacht het vreemde Europa geëxploreerd. Sommige hunner waren geest driftig over him ontdekking, namelijk dat hier de sleutel ligt voor een ongeëvenaarde Britse economische en politieke op gang. De anti's daarentegen zijn blij dat ze veilig en wel op hun eigen vertrouwde bodem zijn teruggekeerd, want bij Ca lais begint volgens hen nog al tijd het onherbergzame nie mandsland, waar de inlan der er gewoonten op nahouden die een gruwel zijn voor elke ADVERTENTIE Noteer in uw agenda: aan boord van onze demonstratieboot led Glasius'" in de Haven. 1 November demonstraties van 10 tot 22 uur, 2 november van 10 tot 18 uur. WELVCO ^OPONZB^FlC,EN^^^ Er is een uitgebreide en interessante demonstratie van ons Rotaprintpro- gramma met diverse modellen kleinoffsetmachines, systeemmachine, twee- kleurenmacltine, hulpapparatuur, vouwmachines, reproductiecamera's etc. Verder zijn er ook kopieerapparaten, dicteerapparaten, schrijf-, tel- en rekenmachines, factureer-, frankeer- en adresseermachines, imprinters en kantoormeubelen. Kortom, een show die van belang is voor iedereen die te maken heeft met moderne kantoor efficiency. U bent van harte welkom vestigingen te amsterdam, rotterdam, eindhoven, goes, groningen, den haag, hengclo, lceuwarden, maastricht, utrecht enarnhem. Duizenden invalide arbeiders I uit heel Italië zijn gisteren in het centrum van Rome slaags geraakt met de politie tijdens een pro testmars naar het parlement, waar zij wilden betogen voor ho gere pensioenen en uitkeringen. Na de botsingen met de politie raakten sommige invaliden ook nog in gevecht met automobilis ten die verontwaardigd waren over de opstoppingen in het ver keer. Op de foto richt een van de demonstranten een smeekbede tot de oproerpolitie hen door te laten. Kongo-Kinsjasa heet nu Zaire KINSJASA (AFP, Reuter) De repubüek Kongo-Kinsjasa heet sinds gisteren republiek Zaire. Tevens is de naam van de rivier de Kongo ge wijzigd in Zaire. Dit is besloten op een vergadering van regering en het politieke bureau van de "Revolutio naire Volksbeweging" ,de enige po litieke partij in het land. De bijeen komst stond onder voorzitterschap van president Joseph Moboetoe. Er is een prijsvraag uitgeschreven j avond dat het huis zich met !j een meerderheid van 55 tot 80 i I stemmen zal uitspreken voor I toetreding. rechtgeaarde Engelsman; zoals duidelijk laten merken wat en hoe men denkt. Waar men leeft niet eet om te i zich exhibit to rn caféterrasje in paraplu wer- tegen regen te om te eten leven, waar nistisch op neerzet, waa kelijk dient worden beschermd, krant niet in de eerste plaats een onder de arm gestoken kle dingstuk is. Maar iedere Brit gelooft dat na een paar jaartjes EEG met Engeland erin de mannelijke Europeanen zich, ongetwijfeld met een bolhoed zullen tooien, zich netjes op tijd met thee laven, de kroegen sluiten voor het grootste deel van de dag, aan de verkeerde kant van de weg rijden enz. De Britten zullen er wel voor zorgen, dat de Europeanen min der zwaar aan het leven gaan tillen. Dat ze niet meer als bezetenen zullen werken, lekker laat op kantoor komen, uren lang lunchen, eindeloos lange weekeinds houden, met pas sie him grasmat milime- teren, zich omringen door feil loos afgeschoren heggen en de gordijnen 's avonds potdicht sluiten. Ze zullen een creatieve rom melige nonchalance ten toon spreiden en in opstand komen tegen alle starre dogmatiek en strake reglementaire dingen. Ze zullen gaan inzien dat het spel belangrijker is dan het dage lijkse gezwoeg. Want de Brit ten zijn in vele opzichten een ludiek volk. Onderstreept door het grote aantal opvallende ex centriekelingen. die een heil zaam tegenwicht vormen tegen de vaak dodende atmosfeer van een industriële samenleving. Goed cricket spelen is nog al- ;ijd de norm van het bestaan van de Britse toplaag. De En gelsen bezitten geen geschreven grondwet, juist omdat ze de geest van de individuele de mocratische vrijheid zo lief heb ben. Zij houden er niet van zich te veel te binden en ze kun nen in feite altijd alle kanten uit, waardoor ze onbetrouwbaar lijken, vandaar dat ze de gentle- mans-overeenkomst hebben uit gevonden. Een beetje gaullistisch zullen de Britten zich in de EEG zeer zeker gedragen. Want de an ti's zijn er in dit opzicht een symptoom van ze kunnen zo maar niet hun typische levens sfeer, onaangetast door revolu ties en vijandelijke bezettingen, kunnen prijsgeven. Maar juist in het samenspel met anderen kunnen de Britten, die doordat ze hun hoofdrol op het wereldto neel hebben verloren het spoor bijster dreigden te raken en aan zichzelf begonnen te twijfelen de prikkel ontvngen waarnaar ze snakken. Niet om te overheer sen, waarvoor ze de economi sche basis ten ene male missen, maar op een menselijk en so ciaal vlak het door de oorlog spiritueel zo sterk geschonden Europa te dienen. Of dit zo is, hangt er mede vanaf hoe de continentalen hen tegemoet treden en hun eigen wantrouwen tegenover het eens perfide Albion overwinnen. voor een nieuw volkslied en ook de vlag wordt veranderd. De reden voor deze wijziging is tweeledig: elke herinnering aan de tijd dat Kongo een Belgische kolonie was uit te wis sen en mogelijke verwarring met Kongo-Brazzaville (voorheen een Franse kolonie) de staat aan de andere zijde van de rivier, te voor komen. DEN HAAG De stemming, die de nacht van maandag op dins- lag in de Algemene Vergadering in de Verenigde Naties heeft laats gehad, zal nog lang van zich spreken. Met 76 stemmen oor, 36 tegen en 17 onthoudingen rerd de Albanese ontwerpreso- Btie aanvaard, die bepaalde dat e Chinese zetel in de volkerenor- anisatie zou worden ontnomen de vertegenwoordigers van iet bewind in Taipei en toegewe- n die van het bewind in Pe- ing. De laatste dagen heeft de ederlandse regering herhaalde- ijk doen weten, dat bij de bepa- van haar stemgedrag van oorslaggevende betekenis zou zijn iet oogmerk om de Volksrepubliek Ihina in de Verenigde Naties te alen en haar er metterdaad toe t brengen haar verantwoordelijk- eden volgens het handvest te la an dragen. Nederland heeft zijn tem dan ook ten gunste van de ilbanese resolutie uitgebracht. iu evenwel de oppositie in eigen land zich afvraagt, is, waar- tze delegatie zich vooraf niet iaadwerkelijk heeft verzet tegen ten Amerikaanse poging om zoda nig te manoeuvreren, dat de volks republiek uiteindelijk toch voor de ter zou hebben bedankt. George Bush, de vertegenwoordiger van 4e Verenigde Staten, wilde name lijk het verwijderen van Taipei uit 4e Chinese zetel verbinden aan een twee-derde meerderheid. De kans leek groot, dat dan Taipei zeker in ie Algemene Vergadering zou blij ven zitten en Peking heeft nimmer afgelaten te verklaren, dat het daarmee geen genoegen zou ne men. Toen het Amerikaanse voor stel ter tafel kwam, heeft Neder land zich van stemming onthou den. Door Henk Neuman directewr van het Instituut voor Vredesvraagstukken Intussen weten we allemaal, dat George Bush een gevoelige neder laag heeft geleden in die zin dat hy tevoren uitermate zeker leek van zijn overwinning. Doch de meer derheid. die zich tegen hem keer de was uitermate klein: 59 tegen, 55 voor en 15 onthoudingen. Het eerste (var het Franse persbureau AFP) bericht, dat een meerderheid van slechts één stem meldde (5554), bleek achteraf fout te zijn, maar het illustreerde toch wel. hoe klein de marges waren, waarmee men werkte. Pemier Biesheuvel heeft vorige week ver klaard. dat ons land in de voorbije jaren altijd voor de Amerikaanse resolutie heeft gestemd en dat het zich van stemming onthield over de Albanese resolutie. Daarmee vergeleken is stemont- houding in het eerste en voor stemmen in het tweede geval in derdaad een aanmerkelijke koers wijziging. Er is ook geen enkele diplomatieke regel, die voor schrijft, dat men, wanneer men zich van het standpunt van een be langrijke bondgenoot distantieert, dat ook dadelijk op de meest kwet sende manier moet doen. Niette min is het een dubbeltje op zijn kant geweest. Of de Nederlandse delegatie heeft de neuzen beter ge teld dan Bush c.s., of ze heeft een nummertje politiek balanceren weggegeven, dat erg fortuinlijk is afgelopen. Van verschillende kanten wordt nu uiting gegeven aan een sterk gevoel van onbehagen. Is 't nu wel juist, dat een regering, die zich in de loop der jaren redelijk con structief heeft gedragen en die bo vendien vrij is van communisti sche smetten, nu zomaar, van de ene dag op de andere, op straat wordt gezet, en is het van de Ne derlandse regering niet trouweloos en onverstandig om aan een der gelijke gang van zaken mee te werken? Om met dat laatste te beginnen: sedert ons land in 1950 de erkenning van nationalistisch China heeft ingetrokken en daar voor in de plaats betrekkingen heeft aangeknoopt met de Volksre publiek China dat is nog ge beurd onder de politieke verant woordelijkheid van mr. D. U. Stik ker had het eigenlijk logischer wijs nooit veel anders mogen han- dêlen dan het nu heeft gedaan. Maar ook tegen het eerste deel van deze verwijtende vraag valt wel iets in te brengen. Peking en Taipei mogen op tal van punten met elkaar van mening verschillen, over één ding zijn ze het gloeiend eens, namelijk dat er maar één Chi na bestaat en dat het eiland Tai wan daarvan een integrerend deel uitmaakt. Beide regimes preten deren dat hele China te vertegen woordigen. Het is een miskenning van de historische positie van gene ralissimo Tsjang Kai-sjek, indien men meent dat hij genoegen zou kunnen nemen met de rol van se paratist en mini-president. Ook voor hem is het bij deze kwestie geweest: alles of niets. Dat hij zich niet heeft verzet tegen de Ameri kaanse toeleg om beide regimes een stoel te bezorgen, is terug te voeren op de veronderstelling, dat de mensen uit Peking in dat geval toch weg zouden blijven. Voor de Algemene Vergadering ging het er dus niet om het ene land toe te la ten en het andere „in de buitensta duisternis" te werpen, neen, het was een onderzoek naar de geloofsbrie ven van twee met elkaar wedijve rend delegaties. Waar de pretenties van beide regimes volstrekt iden tiek zijn, heeft men die van Pe king realistischer geacht dan die van Taipei. James Reston heeft er dezer dagen in The New York Ti mes nog op gewezen, dat toen vo rig Jaar Prins Norodom Sihanoek van Cambodja pogingen in net werk stelde om na de staatsgreep van generaal Lon Nol toch in de VN te blijven de volkerenorganisa tie eenvoudig de geloofsbrieven van zijn vertegenwoordigers heeft ve'rworpen en die van Lon Nol er kend. Daar zijn toen nauwelijks woorden aan vuil gemaakt. In welke richting zullen de Ver enigde Naties zich nu, met de ver tegenwoordigers van de Chinese Volksrepubliek in him gelederen verder ontwikkelen? De woorden vloed zal er stellig toenemen. De vertegenwoordigers van Taipei ma tigden zich bij hun toespraken veel al in toon en omvang. Dat is van de afgezanten van voorzitter Mao niet te verwachten; bovendien zul len zij ook de Russen provoceren tot breedvoerigheid. De volkerenor ganisatie zal meer dan tot dusver kunnen dienen als een plaats, waar gelijktijdig vele diplomatieke contacten worden gelegd en waar men zinvol kan spreken over de op lossing van gecompliceerde vraag stukken, zoals de wapenbeheersing, de spanningen in het Indochinese en in 't Indopakistaanse continent Peking zal een gooi doen naar het leiderschap van de derde wereld, de onderontwikkelde landen waar tweederde van de mensheid woont. Het zal daarbij botsen op de aspira ties van Joego-Slavië, India en ook van de Sowjet-Unie. In de Veilig heidsraad zal Peking ongetwijfeld een minder spaarzaam gebruik van 't vetorecht maken dan Taipei tot dusver heeft gedaan. De raad wordt zodoende nog onbeweeglijker dan voorheen en dat zou er op zichzelf toe kunnen leiden, dat de assemblee meer gewicht krijgt. Maar de Ver enigde Staten die na de stemming van maandagnacht toch al een ge krenkte indruk maken, hebben wei nig vertrouwen in de Afrikaans- Aziatische meerderheid, die daar de dienst kan uitmaken. Bovendien is het de assemblee geweest, die in 1964 heeft geweigerd op de Sovjet- Unie en Frankrijk de bepaling uit het handvest toe te passen, dat een lid dat meer dan twee Jaar achter is met zijn contributie aan de VN zijn stemrecht in de Algemene Ver gadering verliest; dat is een van de grote oorzaken, waarom de volke renorganisatie thans op zwart zaad zit. In dit verband is het ook wei nig waarschijnlijk, dat Peking de schulden zal willen betalen, die Tai pei in de VN heeft achtergelaten (30,2 miljoen dollar), in 1965 heeft Tsjen-ji, toen minister van Buiten landse Zaken van de Chinese Volks republiek, de Verenigde Naties be titeld als een plek, waar de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten hun imperialistische samenzweringen smeedden. Hij eiste, dat de verte genwoordigers van Taipei zouden worden verwijderd en dat Peking in zijn rechten zou worden hersteld. Hij eiste intrekking van de VN-re- solutie, die China en Noord-Korea brandmerkten als agressors in de Koreaanse oorlog, en hij verlangde dat, integendeel, de Verenigde Sta ten werden gebrandmerkt als agressor, dat het handvest geheel zou worden herzien, dat alle „onaf hankelijke" staten als leden werder toegelaten en alle marionetten-re gimes zouden worden uitgestoten. Niemand weet precies, wat de hou ding van de Chinese Volksrepubliek zal zijn, maar als in Peking de geest van 1965 nog enigermate vaardig dan krijgen de Verenigde Naties 't eerder moeilijker dan makkelijker. Nieuwe uitgaven De Pozzebokken, door Bouke Jagt, en Peter Vos. Geïll. Kinderboek. Uitg.: Van Holkema en Warendorf, Bussum. Varenka. door Bernadette, Geïll. kinderboek. Uitg.: Het Spectrum. Utrecht. Floriaan en Max de tractor, door Binette Schroeder. Geïll. kinder boek. (Het Spectrum) Beter skiën. Skitraining en ski techniek in meer dan 500 foto's en tekeningen, door J. Kemmler. Uitg.i Elsevier. Amsterdam. Vreugde van het wildspoor, door J. Holecek. Vertaald door drs. J. c. van Veen. Met 234 foto's uit de vrije natuur. Uitg.: Zomer en Keuning, Wageningen. Het kleine kamerplanten boek, door Rob Herwig. Geïll. met vele fcto's in kleur en zwart-wit. Uitg. L. J. Veen, Wageningen. Waarom koop ik die filmcamera, door Gert Ebeling. Camerareeks. Uitg.: Foton Publishing, Amster- dam/Wageningen. Waarom koop ik die fotocamera, door Piet van der Ham. Camera- reeks. (Foton Publishing) Het grote testboek, test uzelf en anderen, door Henner Ertel. Uitg.: Elsevier, Amsterdam. Johnny Otis Show: „Live at Monte rey". S-66295 f29 50 De klok slaat weer nostalgie. Dit keer geen re-issue van oude hits, maar spiksplinter nieuwe opnamen van oude bekenden. En die doen het nog best, ook al steunen ze dan op materiaal van Jaren geleden. De Johnny Otis Show is een revue die altijd gezamenlijk optreedt. Een spectaculair schouwspel met de grappen en grollen van Johnny zelf en muziek van hemzelf, zijn zoon Shuggie en veteranen Big Joe Tur ner. Roy Milton, Ivory Joe Hunter, Esther Phillips en nog een handvol minder bekende collega's. Muzikaal zijn ze geen stap vooruit gegaan,maar dat kan Je ook inter preteren als het niet doen van con cessies aan de pop. Het resultaat is puike vijftiger Jaren rhythm and blues, waarmee je de kamer uits- wingt. Een heel wat frisser geluid dan al die fabrieksmatig geprodu ceerde soul van vandaag de dag. ROBERT BRIEL*

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7