Pleidooi in de Kamer voor huurbelasting „Ziekenhuis- bouw flink afremmen" Koninklijk paar brengt jachtig bezoek aan oergrond Oranjes Twijfel over haalbaarheid woningbouwprogramma Marokkaan gewurgd Oppositie wil Udink 170 min. meer laten uitgeven Voorzitter Unie van Ziekenfondsen: DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 5 DEN HAAG De kans dat er in Nederland toch nog een huurbelasting komt is niet denkbeeldig. De oppositie partijen, PvdA, D'66 en PPR bleken gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening duidelijk voorstander van een dergelijke belasting. Ook de VVD-fractie voelt er wel voor. De PvdA-er Vellenga gaf de voor keur aan de invoering van een door stromingsheffing op alle huurwonin gen. CHU-er De Boo informeerde bij zijn partijgenoot, minister Udink of hij een huurbelasting wilde invoeren. Zoals bekend stemde de Eerste Ka mer in 1968 het wetsontwerp van mi nister Schut over de huurdersbij dra gen af. Grote vraagtekens zijn gisteren in de Tweede Kamer gezet achter de haalbaarheid van het woningbouw programma in het regeerakkoord van KVP. ARP. CHU. VVD, en DS'70. De twijfel hierover kwam niet alleen van de oppositie, die overigens 2500 woningen meer op haar programma heeft staan, maar ook van de rege ringsgezinde fracties. De KVP-er Cornelissen zei, dat de toekomst er zorgelijk uitziet. Hij wil de van minister Udink weten of de uitgifte van de vergunningen voor 49.000 woningwetwoningen dit jaar trager verloopt dan was voorzien. Hij signaleerde tevens een steeds nij pender gebrek aan bouwrijpe grond en panklare plannen. Mr. Aantjes (ARP) zei.^dat het bouwprogramma 1^71 stagneert. Hij vond, dat de bouwplannen over teveel gemeenten zijn gespreid. Kwaliteit VVD-woordvoerder De Beer liet weten, dat zijn fractie meer let op de kwaliteit van de te bouwen wonin gen dan op de aantallen. „Wij heb ben ten tijde van minister Bogaers die de bouwproductie opvoerde, hele rijen drie- en vierkamerswoningen zijn verrijzen, waar kraak noch smaak aan zit." zei hij. Volgens DS'70-woord voerder Keu- ning moeten na 1972 meer woningen in aanbouw worden genomen dan nu is geprogrammeerd als de minister het streekcijfer van 137.500 woningen -in-productie in 1975 wil halen. CPN-spreker Van het Schip kon digde harde acties aan tegen de huurverhogingen. De PvdA-er Schae- fer trok in zijn maidenspeech fel van leer tegen de particuliere huiseigena ren. Hij vond het schandalig dat de eigenaren niet wettelijk verplicht zijn iets te doen aan onderhoud en verbeteringen van woningen, waar van de huuropbrengst stijgt als ge volg van de huurharmonisatie. Doe-het-zelf Bouwwoningen voor doe-het-zel- vers. Deze suggestie heeft ir. P/A. M Cornelissen, Tweede-Kamerlid voor de KVP, bouwminister Udink gisteren aan de hand gedaan. Cornelissen vond, dat geprobeerd moet worden de afwerking van een aantal woningen belangrijk te beper ken. Hij kon zich voorstellen, dat vooral veel Jonge gezinnen wel iets anders willen dan een huisindeling die is afgestemd op het gemiddelde gezin. „Nu de doe-het-zelvers zo in op mars zijn zouden vele mensen niet alleen veel goedkoper uit zijn maar ongetwijfeld ook veel meer een wo ning naar hun zin hebben als zij zelf de binnenafwerking zouden verzor gen," zei Cornelissen. Taxi-chauffeurs eisen 35 procent loonsverhoging DEN HAAG De vakbonden vai\ de taxi-chauffeurs hebben van negen Haagse ondernemers een loonsver hoging geëist van 35 procent, en méér vakantie. De ondernemers gaven als ant woord dat de chauffeurs mee profi teren van de onlangs sterk gestegen taxitarieven en dat ze daar een loonsverbetering van 8,9 procent aan over hebben gehouden. "Meer loonsverhoging is niet nodig en niet mogelijk", aldus de werkgevers. De bonden vinden hun eis van 35 procent in een tijd van matiging van de looneisen niet exhorbitant hoog. "De taxichauffeurs zijn achter op geraakt" menen zij. De eisen lijken een antwoord van de bonden op de wilde 24-uurstaking van vorig Jaar. De vakbonden distancieerden zich. omdat de CAO nog van kracht was. De CAO is nu echter verlopen en er is nog geen nieuwe. Steenpuist was oorzaak reeks aanrijdingen ARNHEM (ANP) Een grote steenpuist heeft een 53-jarige Arnhemse electricien gisteren dusdanig parten gespeeld, dai hij op weg naar een arts met zijn auto vier automobielen ramde, alvorens hij tot stilstand gebracht kon worden. De man verging niet aleen van de pijn, maar was bovendien in woede ontstoken toen een door zijn echtgenote gebelde arts had la ten weten, dat hij maar naai zij n praktijkadres moest komen Een buurman, die hem nage reden was, wist te voorkomen dat de elektricien na de reeks botsingen zijn dolle rit voort zette. Hij liet hem met een taxi naar huis brengen. Daar aan gekomen wist de letterlijk en figuurlijk getroffen electricien zich alleen nog maar te herin neren, dat hij in zijn auto was gestapt om naar de dokter te gaan. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embaniö u/aa/o UMj-Aob/uA ww hem gaat UTRECHT Op een braaklig gend terrein aan de Suurhoflaan in Utrecht is gistermiddag het lichaam gevonden van de ongeveer 25-jarige Marokkaanse gastarbeider B. Rachid. De man bleek te zijn ge- würgd. De plek waar de Marokkaan werd gevonden ligt vlakbij de spoorlijn van Utrecht naar Amersfoort. Hij moet al circa tien uur dood zijn geweest. De gerechtsarts dr. Zeldenrust heeft sectie op het lijk verricht. Vijfentwintig man recherche is op de moordzaak gezet. Tot nu toe zijn nog geen aanwijzingen door wie of waar de moord Vijfentwintig leden en sympathisanten van het „Soldatencomité" hebben gis termiddag in Den Haag ge demonstreerd voor het ge bouw van het Hoog Militair Gerechtshof, dat de beklag - zaken behandelde van vier dienstplichtige soldaten die zijn gestraft wegens het re digeren en verspreiden van Al-arm 8. het afdelingsblad van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) in Ermelo. Na een zitting van enkele uren besliste het HMG dat de „Alarm"-redacteuren Wim Schul en Hans Dona bij hun militaire onderdeel op vrije voeten moeten worden ge steld tot de dag van de uit spraak in hun beklagzaak. De twee zaten al twee roeken in voorlopig verzwaard arrest. De eindbeslissing over de be klagzaak zelf zal het HMG uiterlijk over veertien dagen nemen. ADVERTENTIE Drie van Breda deden opnieuw gratie verzoek DEN HAAG —De "drie van Bre da" hebben onlangs weer gratiever zoeken ingediend. Sprekend over de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda hun levenslange gevange nisstraf uitzitten, zei minister Van Agt (Justitie) gisteravond in de Tweede Kamer dat hun gratiever zoeken, zoals de Grondwet dat voor schrijft, eerst voor advies naar het bevoegde rechterlijke college moeten. Pas daarna zal het kabinet zich een oorddel vormen over het rapport dat aan de koningin moet worden uit gebracht. DEN HAAG De drie kende oppositiepartijen PvdA, D '66 en PPR willen min. Udink (Volks huisvesting) volgend jaar 170 mil- i joen gulden meer laten uitgeven. De oppositie stelt voor vijfduizend wo- I ningen meer te subsidiëren: 2500 woningen in de particuliere sector. Volgens de oppositie raamt de re gering de bouw in de vrije ongesub sidieerde sector 2500 te hoog. PvdA. D '66 en PPR willen verder meer beschikbaar stellen voor aan vullende subsidies. Zij willen de ver- hulskostenvergoeding voor mensen, die een krot verlaten verhogen en te vens eigenaren van krotten die tot sloop overgaan een hogere afbraak premie geven. In beide gevallen wil len de oppositiepartij het bedrag verhogen tot 2500 gulden. Ook wil de oppositie meer dan de regering uitgeven voor woning- vijkverbetering. UTRECHT Het zit fout met de ziekenhuisbouw in ons land. Dat meent de heer J. Hendriks, voorzit ter van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen. Op een vergadering van de Unie pleitte hij gisteren voor een krachtige afremming van de ziekenhuisbouw op dit moment. "Eerst moet er een nationaal plan komen voor alle sectoren van de ge zondheidszorg in de eerste lijn, an ders hebben we over een paar jaar van alles teveel". Het bestuur van de Unie van Zieken fondsen denkt er ernstig over om, al dan niet samen met anderen, op korte termijn een wetenschappelijk verantwoord onderzoek naar het be hoeftepatroon in de sector van de gezondheidszorg te laten instellen. 'Als anderen, die daarvoor eerder in aanmerking komen, dit blijkbaar niet kunnen doen dan zullen wij het doen" zo zei hij. Fantasieloos Grpotste bezwaar van de heer Hen driks is dat het pakket nieuwbouw- plannen, waarmee miljarden gul dens gemoeid zijn, „volstrekt fanta sieloos" gericht is op de mogelijke situatie in de jaren 19801985. "Er wordt géén rekening gehouden met voer de hand liggende verschuivin gen in het behandelingspatroon. Ook vraagt niemand zich af of de ziekenhuizen, die we vandaag bou wen, in 1985 nog wel bemand kun nen worden met personeel. Om die reden staan nu al bedden leeg". Bij de bouw van ziekenhuizen wordt in ons land officieel uitgegaan van een behoefte van vijf bedden per duizend inwoners. Maar, aldus de Unievoorzitter, eind 1968 hadden we al 5,41 bedden per duizend inwo ners. En we bouwen maar verder. De ziekenhuistarieven zullen ko mend Jaar met ongeveer twintig procent stijgen. Het gemiddelde dagtarief in de laagste klasse komt dan op honderd gulden. Er zijn nu al ziekenhuizen met tarieven, die dicht bij de tweehonderd gulden liggen. (TE) BANG VOOR PRIK DORDRECHT (ANP) Vijf tien leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de Juliana- school in de wijk Dubbeldam te Dordrecht zijn gisteren korte tijd onwel geweest nadat zij de zogenaamde ..Mentoux"-prik (tbc-onderzoek) hadden gekre gen. Volgens de directeur van de GG en GD. de arts P. H Salden was er sprake van een nerveuze reactie, waarbij intimidatie van elkaar een rol speelde. Polsslag, bloeddruk en temperatuur van de kinderen waren normaal, maar zij voelden zich „naar" en hun armen trilden vreemd. Aan de entstof mankeerde niets vol gens de GG en GD. Deze reactie op de prik is vol gens dokter Salden een gevolg van een bepaalde gespannen heid. doordat de kinderen wisten dat zij de prik zouden krijgen Hij noemde het voorval „een in teressant geval". BONN Koningin Juliana heeft gistermiddag met Prins Bernhard en bondspresident Hei- nemann in Dillenburg even ver toefd bij de lindenboom, waar volgens overleveringen in 1568 prins Willem van Oranje de Ne derlandse gezant zou hebben ont vangen om de voorbereidingen van de strijd tegen Spanje te be spreken. Een historisch Oranje monument kortom, en misschien had de koningin zich graag over gegeven aan wat beschouwelijk heid. Het is er niet van gekomen. Want nog steeds tijdens dit vier- tagse staatsbezoek was ook het ver blijf op de voorvaderlijke oergrond zeer kort bemeten. En bovendien was de nooit aflatende beeldenjacht i fotografen en televisie, die de kans op een mijmerend ingaan op 't verleden in de kiem hebben gesmoord. De aanblik van de Wilhelmslinde heeft de koningin overigens wel wat teleurgesteld. Zij had zich die boom aanzienlijk groter voorgesteld, liet een Dillenburger notabel weten, niet als zo'n karig begroeid overblijfsel, dat met stalen stutten voor 'n dank baar nageslacht moeizaam overeind wordt gehouden. Wat de vorstin stel lig niet wist was, dat deze als na tuurreservaat behoede stronk de ge hele nacht zorgvuldig was bewaakt. Een ander dan het officieel vlag gende en Jubelende Dillenburg had namelijk gedreigd in de donkere uren de boom knalrood te verven. Dillenburgs burgemeester, dat loten van diezelfde tanende Willemsstam in de Oranjesteden Delft en in Bre da tot voorspoedige bloei zijn geko- Groot gewoel ook bij het kerkje, waar de ouders van Willem de Zwij ger liggen begraven, en bij de Wil- helmsturm, de Germaanse kolos bo venop de ruïnes van slot Dillenburg, waar een Oranjemuseum is ingericht. Zo zeer zelfs, dat de koningin de fo tografen boos de rug toekeerden, toen dezen naar haar smaak te lang ble ven aandringen, nadat zij luttele se conden tegen een mooie achtergrond had geposeerd. „Nee, ik heb het afgekocht." riep zij, toen de prins er op aandrong dat zij toch nog het gelaat even naar de len zen zou richten. Gelukkig kon de vorstin zich wat ontspannen bij een show, compleet met Romeinse strijd wagens. die door de befaamde stoe terij van Dillenburg werd aangebo den. Uit de bondshoofdstad zijn ko ningin en prins vandaag naar Ham burg vertrokken. Om elf uur heeft de vorstin daar een krans gelegd bij het monument voor de Nederlandse slachtoffers van het concentratie kamp Neuengamme. De reis naar die plaats, 30 kilometer van Hamburg, zou teveel tijd gevergd hebben en bovendien, 't kamp is tot de laat ste steen afgebroken. Het koninklijk paar en presi dent Heinemann en echtgenote met de op de achtergrond de Wil- ftelmslinde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5