„Je kunt deel universiteit niet los in duinen zetten DRIEMAAL „NEE" TEGEN LEIDSE BAAN W Brand op Rapenburg BALLY Leidse universiteit tegen Haagse verhuisplannen: Beroepingswerk 'Koster EXCLUSIEVE VRIJETIJDSKLEDING DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 LELDSCH DAGBLAD Schoenen het kenmerk kwi ku/cLCitevL Don.lcersiecq i.i Lei<i.e.n, LEIDEN Het Leidse universiteitsbestuur werd vorige week nogal verrast door de ideeën van de plotseling opgedoken (Haagse) commissie Stadsgewest, die een rapport het licht heeft doen zien waarin Den Haag wordt aangeprezen als de meest geschikte plaats voor nieuwe uitbreidingen van de Leidse universiteit en de Delftse TH. Nu de aanvankelijke verbazing is geweken en bestudering van het rapport heeft kunnen plaats vinden, komen de reacties los. De curatoren van de Leidse uni versiteit blijken eensgezind in hun afwijzing: „De universiteit van Leiden'is één geheel. Daar kun je niet zomaar een stuk uit weghalen Tot voor vorige week wist men in Leiden van het bestaan van de com missie Stadsgewest In het geheel niet af. Er is ook nooit contact geweest tussen de universiteit en de Haagse plannenmakers. Afgezien daarvan zijn de conclusies uit het rapport nogal aanvechtbaar in de ogen van de Leidse universiteitsbestuurders. Bouwcurator ir. D. J. G. de Graaf vertolkt de gevoelens als hij zegt: „Het lijkt alsof de commissie ervan uitgaat, dat een universiteit geen sa menwerking tussen de verschillende takken van wetenschap kent. Dit zou dan nu eens moeten gebeuren in Den Haag, door samenwerking van Delft en Leiden. Maar dat is wel wat sim plistisch gesteld. Die redenering gaat voorbij aan de vérgaande vervlech ting die er is binnen de Leidse uni versiteit. Ze gaat ook voorbij aan de samenwerking die al op tal var bieden bestaat tussen Leiden Delft". Door Henk de Kat Als voorbeeld van dit laatste noemt ir. De Graaf een inter-universitair lichaam als het reactor-instituut te Delft, daarnaast ook de samenwer king met TNO. Bovendien bestaat er a speciale commissie (de commis- „.j overleg regionale samenwerking) die nagaat op welke gebieden Delft, Leiden en Rotterdam met z'n_Econo- mische Hogeschool v^at aan elkaar kunnen hebben. Over de wisselwerking binnen de Leidse universiteit merkt ir. d. Graaf op: „Die wisselwerking vind je overal. Denk eens aan de sociale geneeskun de, waar de geneeskunde en de maatschappij-vakken elkaar vinden. Of neem de wis- en natuurkunde, die nauw met elkaar zijn vervloch ten. Een student scheikunde moet ook wat weten van hogere wiskunde. Je kunt daarom het gebouw van scheikunde niet zomaar in z'n dooje eentje in de duinen van Den Haag zetten. Daarmee zou Je een stuk we tenschappelijke samenwerking ver breken. Je ziet ook, dat door die wisselwer king nieuwe vakken ontstaan, tussen de eigenlijke vakken in. Bio-cliemi is daarvan een voorbeeld. Dat is een verdomd groot gebouw vol biologen. Zo'n gebouw kim Je niet geïsoleerd gaan plaatsen". Leiden vindt de Haagse plannen trouwens on-economisch. Het op splitsen van de Leidse universiteit in twee stukken (waarvan één deel in Den Haag) betekent dat er twee ad ministratieve huishoudingen moeten worden gevoerd, hetgeen duurder werkt dan wanneer Je de zaken in één hand houdt. „In Leiden hebben wij al zo'n last van die verbrokkeling. De talensec ties zitten over de gehele stad ver spreid in losse pandjes, achter gevel tjes en op kleine kamertjes Die men sen hebben allemaal hun eigen huis houdinkje, waarbij de efficiency na tuurlijk ver is te zoeken. We moe ten dan ook weg van die losse huis jes". De Haagse rapporteurs zijn ei genlijk met him verhuisplannen ge komen, omdat zij van mening zijn de universiteit al te zeer haar stempel drukt od Leiden. Een even wichtige ontwikkeling van de stad zou daardoor worden bedreigd. Ir. De Graaf: „Dat hoor je wïl meer, maar je kunt ook zeggen dat er van de 12.000 studenten ongeveer 7.000 in Leiden wonen, die met elkaar jaarlijks voor f 35 miljoen verbrui ken bij de bakker, de kruidenier en drankhandelaar. En dan werken er nog eens zo'n 4000 man by de universiteit, die toch ook met z'n allen zo'n f 70 miljoen uitgeven in deze omgeving. Verdei geven we samen met het Academisch Ziekenhuis toch zeker voor f 30 mil joen opdrachten (drukorders etc.) aan de middenstand per jaar. Dat zyn toch omzetten waar je echt re kening mee kan houden. „Bedreiging" vind ik dan ook een moeilijk woord. In niet één oude stad heb je de ruimte. Wat het culturele leven betreft werkt de universiteit toch zeker niet remmend". Grens Maar ook aan het opname-vermo gen van Leiden is een grens, beseft bouwcurator De Graaf: „we moeten niet verder groeien dan 17.000 stu denten. Daar ongeveer ligt ons ver- zadigingsniveau. Als de behoefte aan universitair onderwijs groter is dan wij aan kunnen, zullen er elders in 't land nieuwe academies moeten wor den opgericht". Of Den Haag daarvoor in aanmer king komt? Ir. De Graaf, tegelijk een ander bezwaar tegen de ideeën van de commissie Stadsgewest aan voerend: „De commissie zegt dat de bebouwing in de residentie beter is aan te passen dan in Leiden. Nu woon ik zelf in Den Haag, maar ik zou niet weten waar dat dan zou moeten zijn. Je komt dan al gauw in Zoetermeer terecht". Reuvens is op koopavond open LEIDEN In verband met de koopavond heeft het bestuur van de Openbare Bibliotheek „Reuvens" be sloten om de tijden van openstelling van de hoofdbibliotheek aan de Breestraat met ingang van 1 novem ber te wijzigen. De bibliotheek zal in het vervolg op donderdag- en niet op woensdagavond geopend zijn. Bovendien is de sluitingstijd op za terdag één uur vervroegd. De deuren gaan dan niet om één uur maar om twaalf uur dioht. De eerste verdieping van het pand brandde geheel uit. De brand breid de zich via een aangrenzende kap- ruimte uit, de Herensteeg in. De met groot materieel uitgerukte brandweer kon het vuur echter tij dig tot staan brengen. Om ongeveer twaalf uur was men de brand meester. Men is vervolgens nog tot één uur beziggeweest met het nablussen. Op het moment dat de brand uitbrak was op de le ver dieping niemand aanwezig. Ook de eigenares was niet bereikbaar, zo dat het nog niet duidelijk is of de schade, die door de brandweer wordt geschat op meer dan een ton (voornamelijk aan waterschade) door de verzekering zal worden vergoed. (Foto Holvast) Sint is nu van Leidse middenstand LEIDEN De Sint Nico- laas Intochtcommissie uit het onderwijs in Leiden heeft haar activiteiten gestaakt en laat het organiseren van de intocht van de Sint over aan het Leids City Centrum. Hiermee is een einde ge komen aan een jarenlange traditie, die vroeger steunde op bereidwilligheid en offer vaardigheid van het onder wijzerskorps. Het onderwijs kon de belangstelling niet meer opbrengen. Ook met steun van de middenstand lukte het niet zoals de com missie het wilde. De midden stand wil de intocht op za terdag en niet op woensdag. Het kinderfeest in de Stads gehoorzaal komt te vervallen. Het saldo van f 340.- heeft de commissie overgedragen aan het Vakantie Kinder feest. NED. HERV. KERK Bedankt voor Alblasserdam dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet; voor Harlingen, P. van der Veer te Mui- derberg. GEREF. KERKEN Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Laren <NH) voor pastora le arbeid in de Gooise ziekenhuizen W. J. van Otterlo, aanstaand emeri tus ziekenhuispredikant te Amster dam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Zaandam in combina tie met Krommenie C. Bijl te Hil versum. Bedankt voor Dokkum P. Deddens te Rozenburg. CHR. GEREF. KERKEN Weekend koopjes Fonduewijn per fles f 2,75 Kirsch (keukenflesje) f2,75 Jonge Jenever, liter altijd f 9,35 Donderdag Koopavond geopend. Gratis thuisbezorgd. I&S LEIDEN STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 TEGEN BETAALBARE PRIIZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN Enorme kollektie LEVI S Corduroy PANTALONS EN JACKS voorradig. Waar overheid te kort schiet, is het goed, dat de kranten wat dieper op de zaak ingaan. Wat de Leidse Baan betreft is het Leidsch Dagblad zeker niet te kort geschoten en niet te vergeten de actiegroepen. In de randstad treedt geregeld grote luchtvervuiling op (denk aan smoggebied). Wanneer de Leidse Baan er komt, zal de auto die met zijn uitlaatgassen en lawaai een ern stige bedreiging voor onze gezond heid vormt, er nog 'n schepje bo venop doen. Daarbij komt nog de grote schade, die toegebracht wordt aan 'n mooi stuk groen, waaraan Zuid-Holland steeds armer wordt. De mens van vandaag heeft meer behoefte aan stilte en groen dan aan beton, want we zijn al aardig op weg een betonnen jungle te worden. Tegen over de Leidse Baan staan mi lieuhygiënische nadelen. Het is dus kiezen tussen de auto en het welzijn, of anders over een aantal jaren de gevolgen van onze materialistische eigenschappen on dervinden. ,J. G. M. Geerlings. Hoge Rijndijk 169, Zoeterwoude. Gehakketak Onze toekomstverwachtingen ver anderen sterk. Zelfs in politieke kringen begint men zich steeds meer zorgen te maken over zaken als het milieu, de bevolkingstoename, het voedselvraagstuk, enz. Er zijn echter nog steeds mensen, die denken dat het zo'n vaart niet zal lopen, zoals de heer J. de Wijs demonstreerde in zyn stukje over de Leidse Baan van vrijdag. De heer De Wys is duidelijk van mening, dat de welvaart een stijgen de lijn zal blijven vertonen, en,dat het produceren van allerlei luxe ar tikelen, waaronder auto's en het aan leggen van wegen, tot in lengte van dagen ongestraft kan blijven voort gaan. Hoe naïef en wereldvreemd is deze visie. Het is duidelijk, dat de weg, die de mensheid is opgegaan, tot zelfvernietiging leidt. Het M.I.T. rapport geeft hierover ontstellende informatie. Men hoeft echt geen ecoloog of bioloog te zijn om dat te zien. Dat er aan deze ontwikkeling wat gedaan moet worden is zonneklaar. Daar er nog zeer velen zo denken als de heer De Wijs rust er een zware taak op de schouders van de weten schap, de politici en journalisten de publieke opinie in korte tijd zodanig te beïnvloeden, dat maatregelen ge nomen kunnen worden die genomen moeten worden zonder te worden ge torpedeerd door kleine leekj es als de heer De Wys. Het niet aanleggen van de Leidse Baan is een maatregel, die in dit kader past. De beslissingen die verder op natio naal en internationaal gebied geno men moeten worden zullen diep in grijpen in de huidige structuren en de vrijheid van het individu. Op de oude voet verder gaan echter bete kent zelfvernietiging op korte ter mijn, volgens het M.I.T.-rapport bin nen 30 tot 50 jaar. Als de heer De Wijs eens wat meer kennis wil ne men van de problemen waarvoor de mensheid zich de komende tijd ge plaatst ziet, dan zal hij misschien de onrust die er leeft, wat beter kunnen begrijpen en inzien dat zijn argumen tatie vóór de aanleg van de Leidse Baan (zoals belangen van de midden stand en autobezitter ed.) kleinzielig gehakketak op de vierkante milime- ter is, onbenulligheden die tegen over de argumenten van de tegen standers slechts de lachlust opwek ken. Kiezen we voor het voortbestaan dan moeten we afzien van een wel- Fataal en laks Het ingezonden stuk van de heer De Wijs Is een duidelijk voorbeeld van de fatale, lakse mentaliteit van veel hedendaagse mensen. Het is al vaak gebleken, dat enkele fanatieke voorvechters nodig zijn om baan te breken voor een gezond standpunt. En welk standpunt is ge zonder dan de jongere generatie ten minste de kans te geven het jaar 2000 te overleven? Liever lui dan moe? De mensen moeten beschermd wor den tegen onbewuste zelfmoord, en daarom is het des te verontrustender, dat sommige politici zelfs geen benul hebben van milièubedreiging (zelfs minister Stuyt gaat niet. vrijuit.) Het door de Heer De Wys gesigna leerde egoïsme zie ik als volgt: ter wille van eigen gemak vervuilen auto bezitters zonder gewetensbezwaar de Lucht, die ook voor anderen is. Dit is gewoon diefstal voor degenen, die wel gezonde lucht willen. Het is dan ook toe te juichen, dat het L.D. tracht een hoognodige mentaliteitsverandering teweeg te brengen. Op dezelfde pagina als bovengenoemd stuk maakt de heer Van Eek het zo mogelijk nog erger: het feit dat er nog vissen rondzwemmen in de Mare- singel is voor hem voldoende om aan te nemen dat het wel meevalt. Maar hoeveel soorten zijn er overgebleven? Als men zou wachten tot er geen vis sen meer zyn, dan zou het helemaal te laat zijn. Nu kunnen we nog iets doen om het biologisch evenwicht, essentiële voorwaarde voor het leven, te herstellen. En direct. Te beginnen met de Leidse Baan. Er zijn hier al teveel plantensoor ten uitgestorven. Of wil de heer Van Eek de stikstofoxides, koolmonoxide en lood tegenhouden met zijn gras en snelgroeiende beplantingen? Wat een veelzijdige "natuur". J. Breuker. Lammenschansweg 373 Leiden. Kerk res tan ra tie We wonen drie jaar in Leiden. Nog steeds staat de Hooglandse kerk in de steigers. Vaak heb ik me afge vraagd hoelang nog en hoeveel moet dit wel kosten? Toen wfj er langs kwamen stonden de deuren open. Meer mensen waren deze kerk aan het bezichtigen. Hun hoofden waren steeds naar boven gericht. Mijn man en ik hadden dezelfde gedachten: zou God dit nu zo bedoelen, dat er aan deze kerk zoveel geld besteed wordt? Als een mens echt gelooft, doet het er niet toe in wat voor kerk. Laten we het in deze tijd maar by een eenvoudige kerk laten. Wij zelf komen uit een grote stad, uit het nieuwe gedeelte. We kregen de mededeling dat met de bouw van een nieuwe kerk begonnen was. We volgden elke vordering en we von den het. wel een beetje vreemd bouw werk. Helemaal geen stijl van een kerk. Toen kregen we de uitnodiging om met de geestelijke en de kerk kennis te maken, en waar die kerk allemaal voor diende. We zijn tevre den naar huis gegaan, 's Morgens werd de Mis gelezen of gezongen, trouw of rouw gehouden, dan werd het priesterkoor afgesloten en dan begon de bedrijvigheid. Veel clubs waren er onder gebracht. Kruisver enigingen, een hoekje voor ouden van dagen, maar vooral de jeugd had daar vertier. Dat was ook de opzet. Als de jeugd 's avonds uitging, dan was het gewoon als ze zei: „We gaan naar de kerk, daar is dansen". De geestelijken hadden begrip voor de jeugd. Laat Leiden ophouden met al dat gerestaureer. Het kost handen vol geld. Daar is Leiden niet meer aan toe, het vervuilt hoe langer hoe meer. Onze zoon is by de welpen. Toen hij geïnstalleerd werd kregen wy ook een uitnodiging. Het kind heeft ge noten, maar ik zou direct een bad hebben willen nemen, zo vies en vuil, en primitief, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. En bovendien een le vensgevaarlijk gebouw. Ik heb diepe bewondering en respect voor die men sen, die hun vrye tijd voor de jeugd willen spenderen. Van 3 oktober, het feest, hebben wij genoten van alle festiviteiten. Ook zagen wij onze nieuwe burgemeester met z'n vrouw, jong, vriendelijk en vooral sympathiek. Zou deze burge meester iets meer voor de jeugd wil len doen. Het gaat om de jeugd, die moet van de straat, niet in die bars, maar in fatsoenlijke gebouwen. Dan komt de leiding vanzelf. Die vuile hokken, waarin nu alle verenigingen zitten, daar is niet aantrekkelijks aan. Mevr. Jansen, Hooigracht 12, Leiden. Woninghuren Met verbazing hebben wy in de krant gelezen, dat B. en W. van plan zyn een aangenomen motie van de heer Amptmeijer, over de huren van gemeentewoningen te devalueren. Dit is wel het toppunt van raadsverlak- kerij en boerenbedrog. In deze motie werden B. en W. gedwongen te be wijzen, dat een groot gedeelte van de woningen redelyk voldoen aan de eisen des tijds. Gezien de strekking van het hele woningbeleid van B. en W. verwachten wy (de huurders) niet anders darndat B. en W. tegen over de raad dat ijskoud gaan be weren. Als dit zo is, wordt het een lachertje, want het hele renovatie plan in Noord (tot 1968 eigendom van "De Goede Woning") voorziet niet in een algehele verbetering (geen douches, geen geiser, geen nieuwe da ken. etc. etc.). Wethouder Menken heeft in een gesprek met ons beweerd, dat de sub sidie van het ministerie van Volks huisvesting daarvoor te laag is. Tege lijkertijd zegt de directeur van de Woningstichting, dat een algehele renovatie niet kan. omdat de inkp- mens van een grote groep van deze mensen niet voldoende is om f 100,- te gaan verwonen. En- toch zeggen B. en W. dat we rekening moeten hoouden met de huurharmo- nisatiewet. Als de raadsleden dit nemen en op de indertijd aangenomen motie terug krabbelen, dan is dat een slag in het gezicht van hun kiezers. Dan strijken ze hun presentiegeld op om het on democratisch beleid van gemeente en rijk te steunen, ten koste van hun aanhang. En dat is nog altyd ruim 70% van de werkende bevolking van Leiden en een grote groep van de laagstbetaalden. L. Cavé, ex-woordvoerder wykcomité Plan-Noord Van Hogendorpstraat 30. Leiden. Groenstrook Het LD maakt melding van de aan leg van een groenstrook op de plaats, waar tot nu toe parkeerhavens de Nieuwe Beestenmarkt sierden. Dat deze gedachte elders navolging ver dient, behoeft geen betoog, maar een klein addertje schuilt er wel onder het ter plaatse verwachte gras. Deze op het eerste gezicht zo schone ge dachte vindt haar oorzaak daar, waar men deze niet zou (willen) zoeken: in het autoverkeer zelf. Het blijkt immers, dat met de nieuwe verkeers situatie de inmiddels verdwenen par keerplaats zichzelf onmogelijk heeft gemaakt. Anders gezegd: er is hier een situatie ontstaan waarbij de auto het tegen zichzelf heeft moeten afleggen. Er kan (mag?), zo lijkt het, slechts groep komen op die voor waarde. In deze gedachtengang is het groen dus geen zelfstandige plaats toebedeeld, doch een ondergeschikte, terwijl het met de dag duidelijker wordt dat deze rol aan een herzie ning toe is. Wanneer kunnen wij deze verwaohten? Wat de groenstrook zelf betreft, deze zal naar alle waarschijnlijkheid wel bestaan uit met grote zorgvuldig heid op maat gehouden gras, met in j het midden een met de lineaal er- j langs uitgemeten rozenperk <of wor den het Afrikaantjes? I De argumenten hiervoor zyn be- 1 kend: netjes, gemakkelijk (goed koop?) te onderhouden, fleurig en bedenkelijk het publiek "blijft er tenminste af". Dit laatste is zeker waar: het publiek ziet die rozen enz. niet eens meer, het krijgt de gelegen heid immers niet om een6 iets anders te zien? Kortom, de Nieuwe Beestenmarkt is by uitstek een plaats voor iets nieuws, een rij bomen bijvoorbeeld is al een verademing, vooral over zo'n 10, 20 jaar. Geen Japanse kers na tuurlijk, maar eerlijke populieren of iepen (Amsterdam!). Maar ja. er zit gas in de grond, bomen worden ziek. ze zijn een gevaar voor auto's, er zit- ten spreeuwen in die de straat be vuilen en

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3