Toestand van Rijnwater in kritiek stadium CAMEL FILTER A UTOBONDEN VERKLAREN DREES..TOTAL LOSS... Jonge Olifant: de zachtste Waterleidingsbedrijven ernstig bezorgd over kwaliteit WERELDBEROEMDE KWALITEIT. DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE ROTTERDAM/LEIDEN De toestand van het Rijn water bevindt zich op het ogenblik in een kritieke fase. Een nog verdere verslechtering van het rivierwater in de komende jaren betekent, dat het onmogelijk wordt er nog langer goed drinkwater van te maken. Toch zijn ruim twintig miljoen Nederlanders, Westduitsers en Zwitsers voor de dagelijkse portie drinkwater aangewezen op de Rijn. Sul Een angstige gedachte die gis teren en vandaag vele malen ter sprake kwam op de jaarvergade ring van de Rijncommissie Wa terleidingbedrijven in Rotterdam. Ruim honderd technici van wa terleidingbedrijven uit de drie Rijnoeverstaten spraken in de havenstad over de mogelijkheden om deze dreigende catastrofe te voorkomen. Door Bram van Leeuwen In een met algemene stemmen aan genomen motie drongen zij er bij de regeringen op aan in de kortst moge lijke tijd wettelijke maatregelen te nemen om de lozing van afvalwater in de Rijn tot een minimum te be perken. Onbekend Geen overbodige luxe wanneer u weet, dat in het Rijnwater van van daag vijftig chemische stoffen voor komen waarvan de afkomst onbe kend is en waarvan gevreesd wordt ze nadelig voor dë~^gezondheid de mens zfan. Geregeld nog worden tot dusver onbekende chemi sche stoffen in 't Rijnwater ontdekt. r er is meer. Elke slok Rijnwater bevat ook na zuivering— bestand delen als chroom en arsenicum; stof fen die in grote hoeveelheden kan kerverwekkend zijn. De hoeveelheden giftige chemicaliën in het Rijnwater zijn weliswaar nog klein maar me tingen leren dat ze elk jaar opnieuw verontrustend toenemen. Dat is bij voorbeeld het geval met benzypreen, een kankerverwekkende stof, die in het Rijnwater in honderd tot dui zend maal grotere hoeveelheden voorkomt dan in het grondwater. Stoffen ais zink, selenium, nikkel en kobalt zijn verdacht als „kankerver wekkers", terwijl nitraten uit kunst meststoffen in de menselijke maag met stoffen, die in ons voedsel voor komen, de kankerverwekkende stof „nitrosamine" kunnen vormen. In het water is inmiddels ook al de radio actieve isotoop tritium aangetoond. Gevolgen En dan zijn er ook stoffen in het Rijnwater die op zich niet gevaarlijk zijn, maar samen nieuwe chemische verbindingen vormen, waarvan nog niemand weet wat de gevolgen zijn. Niet voor niets pleitte prof. dr. J. Borneff van de universiteit in Mainz voor een uitgebreid onderzoekpro gramma naar de aanwezigheid en werking van chemische stoffen in het Rijnwater. Een andere bedreiging voor het Rijnwater vormt de zogenaamde .thermische verontreiniging," veroor zaakt door het gebruik van rivierwa- koeling van elektrische cen trales. Ook nu reeds heeft het Rijn water geregeld een tekort aan zuur stof als gevolg van het lozen van ver warmd industriewater bij warm weer en lage waterafvoer. Prol. dr. H. Sontheimer van de uni versiteit in Karlsruhe waarschuwde gisteren in Rotterdam ernstig voor de plannen om aan de oevers van de Rijn de komende jaren nog eens twintig kernenergiecentrales te bou wen en het rivierwater te gebruiken voor de koeling. Zou dat gebeuren dan voorspelt prof. Sontheimer dat de Rijn zal veranderen in een dode ri vier. zonder zuurstof, zonder vissen, maar wel een ondragelijke stank verspreidend. Om aan een dprgelijk schrikbeeld te ontkomen zal volgens de Duitse hoogleraar elke verdere verwarming van het Rijnwater moeten worden verhinderd. Minister van Verkeer en Water staat, dr. Drees jr., die gisteren de bijeenkomst van de Rijncommissie opende wees ook op het steeds hoger wordende zoutgehalte van het Rijn water, waardoor nu reeds grote schade wordt aangericht aan land- ADVERTENTIE en tuinbouwgew drinkwatervoorziening wordt gebracht. Elke liter Rijnwater, die bij Lobith ons land binnenstroomt bevat op het ogenblik meer dan driehonderd mili- gram zout; de kritieke grens is daar mee overschreden. Het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrijf met reser vebekkens op de Berenplaat die vol doende zijn voor twee a drie weken heeft de afgelopen maanden al gedu rende enkele dagen geen vers water kunnen mlaten in verband met dit hoge chloride-gehalte en de lage wa terafvoer van de Rijn. Pas in 1973 komen nieuwe spaarbekkens in de Biesbosch gereed, waarmee calami teiten van iets langere duur het hoofd geboden kunnen worden. Deskundigen vrezen dat straks wanneer flinke regenbuien boven het 6tropmgebied van de Rijn losbarsten euwe gevaren de drinkwatervoor- ening zullen bedreigen. Stoffen, die i nog langs de oevers liggen zullen straks bij een hogere waterstand wor den meegevoerd en via overlopende riolen zullen gevaarlijke afvalstoffen zonder zuivering in water terecht komen. Ook de kalimij- nen in Frankrijk zullen straks weer zonder pardon dagelijks vele tonnen zout in de Rijn smijten. Riool Aan al deze „bijdragen" die van de Rijn „het riool van Europa" hebben gemaakt zal volgens de waterleiding bedrijven, die bij de Rijncommissie zijn aangesloten een einde moeten komen. Zij ondersteunen dan ook het streven van de Raad van Europa om tot een Europese conventie voor te bescherming van internationale wateren te komen. „Er moeten mi nimale normen voor het oppervlakte water worden vastgesteld" zo zegt de resolutie, „en de staten zullen ver plicht worden te zorgen dat deze nor men niet worden overschreden". In het wettelijke verbod om giftige stof fen over de Rijn te transporteren ziet men een eerste stap in de goede richting. GAMEL en CAMEL FILTER Gewoon geweldig lekker. Den Haag Minister Drees van Verkeer en Waterstaat komt volgen de week in de Tweede Kamer met zijn begroting. De debatten zullen zich daarbij toespitsen op de zwaar dere lasten op het wegverkeer. De oppositie liet onlangs weten weinig heil te zien in verhoging van de wegenbelasting. Dat is immers een vaste last en daarmee wordt het grote doel dat Drees zich heeft ge steld selectief gebruik van de auto niet gediend. PvdA-D'66- PPR verwachten betere resultaten van een verhoging van de benzi neaccijns. De vele bonden die zich met de belangen van de automobilist en het wegvervoer bezig houden heb ben hun grieven gebundeld en aan Drees en de Kamerleden aangebo den. Samenvattend luidt hun con clusie over de plannen van minister Drees: total-loss. De BOVAG (garagebedrijven) vreest dat de automobilist het on derhoud van zijn auto als een sluit post zal gaan zien. „Verpaupering vah het wagenpark" is niet in het belang van de verkeersveiligheid. De RAI vraagt Drees vertwijfeld hoe zijn plannen te rijmen vallen met het door hem geprezen profijt beginsel. Want, zegt de RAI. de be lasting voor de automobilist wordt alles bij elkaar genomen zo'n twin tig procent zwaarder, maar onder tussen wordt de wegenbouw- afge remd. Er is zelfs sprake van discri minatie, want er wordt geen onder scheid gemaakt tussen auto's als luxe en auto's die als gereedschap worden gebruikt voor handel en nijverheid. De bedrijven zullen de hogere kosten op hun auto's dus i wel weer gaan afwentelen op de consument, en hupdaar ga Je met je inflatiebedtrijding. Ramp De ANWB. die ons land zo voor treffelijk bewegwijzert, voorspelt „een regelrechte ramp" als de con tinuïteit in de wegenbouw in gevaar wordt gebracht. De KNAC legt de nadruk op de be tekenis van de auto voor bewoners van de huidige „steen- en beton- woestijnen". Juist die mensen heb ben de grootste behoefte om naar buiten te trekken. Het openbaar vervoer kan volgens de KNAC nau welijks op reële wijze tegemoet ko men aan deze recreatieve vervoers behoefte. De Stichting Weg ziet dit nog som berder: „Het is een gevaarlijke illu sie te denken dat men de auto zal laten staan en zal overstappen op het openbaar vervoer. Met dit soort bezuinigingen," zegt de Stichting Weg. „spant de regering het paard achter de wagen, want uitstel van geplande en in uitvoering zijnde w-egenwerken betekent tientallen miljoenen guldens verlies." De stichting zegt er niet bij dat over een jaar of tien de wegen in de weekeinden zo vol zijn, dat er voor het paard achter de wagen zelfs geen ruimte meer is. Anders De klachten van de bonden die zich met beroepsgoederenvervoer bezig houden staan in een iets ander licht. De vrachtauto is een stuk ge reedschap dat in onze nationale economie een vitale functie in neemt. Om een enkel cijfer te noe men: Negentig procent van onze voedingsprodukten en tachtig pro cent van onze landbouwprodukten Minister Drees: total loss wordt per auto vervoerd en gedi stribueerd. Staatssecretaris Kruisin- ga «vervoer» zei een goede week ge leden dat het goederenvervoer over de weg in de Europese Gemeen schap voor veertig procent een Ne derlandse aangelegenheid is. In deze sector werken tachtigduizend men sen. per l Januari van het vorig jaar telde ons land 46.000 vrachtau- De beroepsgoederenvervoerders heb ben in hun klacht aan Drees en de Tweede Kamer de vrees uitgespro ken dat het vervoersaanbod zal af nemen en de inkomsten dus ook. ..De rode cijfers komen steeds na der Wij dragen voor 7.4 procent bij in het bruto nationaal inkomen Het gaat niet aan het gereedschap van ons extra te belasten met kos ten die niets gemeen hebben met het gebruik van de weg. Men belast toch ook niet de leest van de schoenmaker???" Vooral de kipwagen krijgt het zwaar. Aan de ene kant wordt hij zwaarder belast, aan de andere kant krjjgt hij minder werk omdat de wegenbouw wordt afgeremd De Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers verwacht dat de werkgele genheid met twaalf tot vijftien pro cent zal teruglopen, wat tenminste op drieduizend werklozen komt te staan. „Voor veel bedrijven zal dit definitief het einde betekenen," ia de sombere verwachting. Kosten De Eigen Vervoerders Organisatie bestrijdt het veel gehoorde argu ment dat het wegennet door het zware verkeer zo hard zou slijten. Er is een rapport van een ambtelij ke commissie verschenen over de kosten van de weg-. Daarin staat dat het gewicht van een auto voor de oppervlakteslijtage een minder grote rol speelt. Zware voertuigen veroorzaken wel meer diepteslijtage, maar die, maken slechts een betrek kelijk gering deel uit van de totale onderhoudskosten. Het ligt voor de hand tegen al deze klachten en sombere verwachtingen aan te voeren dat ze geuit worden door pure balangenorganisatles. En minister Drees is er een tegenstan der van dat in ons land pressie groepen en belangenorganisaties een te grote vinger ln de pap hebben in dé manier waarop de overheid met zijn geld omspringt. Onevenredig Maar dat alles neemt niet weg. dat de bestel- en vrachtauto's onevenre- dig zwaar worden belast, als Drees zijn plannen doorgevoerd krijgt. Een voorbeeldde weggebruikers moeten volgend Jaar honderdtachtig miljoen gulden extra in het Rijks wegenfonds storten. Honderd mil joen moet worden opgebracht door het personenautopark. acht miljoen door autobussen en 72 miljoen door het vrachtverkeer. En dan te be denken dat het personenautopark acht keer zo groot is als het be drijfswagenpark. Op deze manier worden straks niet de automobilisten naar het open baar vervoer gejaagd, maar vooral de goederenvervoerders. De Eigen Vervoerders Organisatie constateert dan ook: alle redelijkheid is hier uit het oog verloren. gcHlt Er is waarachtig wei een jonge jenever diezachtisals fluweel Diestraaltvan zuiverheid. S. Diedubbelgebeid is. Datmagtochweleen lichtpunt heten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21