EIDSCH DAGBLAD Groot offensief van de IRA in Ulster „Nederlandse scholieren zijn in 1985 tweetalig" 1L® vandaag ,OON- )VERLEG S^EER OP rANG Moord op 3 kinderen in Sicilië „Nederlanders vergaten niet" (OUDE NACHT Ontploffing in NAVO-kwartier LEIDSCH DAGBLAD HARRIS TWEED penseel eweer Keer geschorst pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 No. 33540 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 120,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (b(J vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uurX Kissinger terug uit China Nixons speciale adviseur Henry Kissinger is teruggekeerd uit kina. In Peking voerde hij onderhandelingen over Nixons bezoek, j zijn terugkomst vertelde Kissinger dat de voorbereidingen voor t bezoek vlot verlopen. DEN HAAG Alle Neder landse scholieren van ongeveer 14 Jaar zijn in 1985 tweetalig: se beheersen dan behalve Ne derlands ook Engels. Die voor spelling durft de leider van het experiment voor invoering van Engels als verplicht vak op de basisscholen, dr. J. Carpay te wagen. De hoofdinspecteur van de onderwijzersopleidingen, J W. Possen, meent dat in 1975 het vak Engels landelijk kan worden Ingevoerd. Het zou dan ver plicht kunnen worden v >or de klassen 5 en 6. Maar °.lle 8000 Nederlandse basisscholen kun- mee beginnen in lagere Vorig jaar heeft het depar tement van Onderwijs laten we ten het Engels in de opleiding van de basisscholen te wensen, maar er moet worden gewacht op een nieuwe wet. De gemeen te Voorburg heeft in overleg met het plaatselijk voortgezet onderwijs al 25 leerkrachten opgeleid voor Engels onderwijs in de 22 basisscholen die de ge meente telt. De ouders betalen hiervoor een bedrag van 25 gul den per leerling, leermiddelen inbegrepen, voor één uur En gels per week. In Utrecht is een officieel ex periment. uitgaand van het rijk aan de gang. Ruim 300 kinderen uit de klassen vijf en zes krij gen vijfmaal in de week 20 mi nuten Engelse les. Ook in andere gemeenten wordt, vaak per school, geëxpe rimenteerd. Het departement heeft de indruk dat onderzoeks resultaten gunstig zijn. Men kar. zich zelfs afvragen, waarom in voering van het Engels nog zou moeten wachten op de nieuwe wetgeving voor kleuter- en ba sisonderwijs. Maar op de vraag kan slechts de volksver tegenwoordiging en de minister van Onderwijs een antwoord geven. 26 PAGINA'S Van onze redactie sn Haag Het overlég ove.r een itiging van lonen en prijzen is op gang gekomen. De voorzit- van de centrale werkgevers- en srknemersorganisaties hebben gis- rmiddag een verkennend gesprek voerd. Het beraad wordt van- ond voortgezet. mate van de loonkostenstijging 1972 is gisteren niet ter sprake ikomen. Wél is er gepraat over rechtvaardige lastenverdeling. mogelijkheden om een greep oo prijzen te houden bij een af raak over loonmatiging, de me°st enselijk geachte uitbreiding van gemeenschapsvoorzieningen en et investeringsbeleid. Op geen en- punt is echter nog een beslis- ng genomen. oor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 Het KNMI verwacht van van- vond tot morgenavond: koude acht met op vele plaatsen nacht- )rst en minimum temperaturen van tot ongeveer min 1. Morgen droog vrij zonnig met maxima van >nd 11 graden. Zwakke tot matige find uit oost tot zuidoostelijke rich- ing. 28 OKTOBER op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur. laan op: 15.01 uur; onder: uur. loogwater te Katwijk te 9.24 uur en ur. Laagwater te 4.48 en 17.20 MARSALA (AP) De politie op Si cilië heeft een kordon gelegd om een huis van een man. die iets te maken zou kunnen hebben met een drievoudige kindermoord. Gisteren ontdekte de politie onder een in aanbo'r" zijnd huis nier ver van Marrp'- een lijk van ee*. meisje da* gekneveld was en brandwonden vertoonde. Nog vermist worden de zusjes Vig'- nia en Ninfa M .rchese. 6 en 8 Jaar oud. De meisjes werden verleden week donderdag ontvoerd, toen zij op weg waren naar school Vandaag is het meisje dat gisteren gevonden werd begraven. De be langstelling was geweldig groot. Veel bedrijven waren geslotpn tn deze stad van 81.000 inwoners. De kans is groof dat als men ver dachten heeft of meent waar deze zitten, er lynchpartijen gaan ko men, iedereen in Marsala is bui tengewoon opgewonden Als een moderne Don Juan kust Don Jaimes de Pinies, de Spaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, de hand van Prin ses AshrafPrinses Ashraf is de zuster van de Sjah van Perzië. Don Jaimes de Pinies maakte dit galante gebaar op een receptie in het VN-gebouw ter gelegen heid van het 2500-jarig bestaan van het Perzische vorstenhuis. LISSABON (AFP) Volgens ge ruchten die in Lissabon de ronde doen heeft zich de, afgelopen nacht ontploffing voorgedaan in het NAVO-kwartier "Comiberlant" in Ofiras, dicht bij Lissabon Bewoners deze streek hebben ontploffin gen gehoord. De Portugese presi dent Tomas zou de nieuwe afdelin- van "Comiberlant" vrijdag ope nen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 11 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Gevechten over grens heen BELFAST (AP. Reuter) Van ochtend vroeg is de IRA met bom aanslagen en sluipschutters op grote schaal in actie gekomen tegen de politie. De woningen van negen po litieambtenaren werden het doelwit van bomaanslagen. Het huis van een tiende werd met kogels doorzeefd. Een politiebureau werd getroffen door een zware ontploffing, die twee personen zwaar en zes licht ver- Twee Britse soldaten kwamen om toen een legerpost, by een rooms- katholieke kerk in Londonderry, door een bom werd verwoest. Eén der sluipschutters werd ge wond door een politie-ambtenaar, die zijn huis verdedigde met een ge weer en een revolver. De bliksemsnelle aanvallen, die voor zonsopgang werden uitgevoerd, volgden op een dag van schietpar tijen in alle delen van Ulster. Daar bij kwamen twee personen om het leven. In twee Jaar van ongeregeld heden zijn thans in totaal 137 per sonen in Ulster om het leven geko- Gisteren leverden Britse militairen en sluipschutters over de grens met de republiek Ierland heen een vuur gevecht. De sluipschutters begonnen te schieten op de soldaten die bezig waren grensweggetjes door ontplof fingen onbruikbaar te maken. Het duel duurde drie kwartier. Er werden geen militairen geraakt. Na deze schietpartij langs de grens bij Blady reden vier mannen, die van de Ierse kant met geweren en lichte automatische wapens hadden gescho ten, naar een andere plaats waar de Britse genie bezig was nog een weg onbegaanbaar te maken. Ook daar ontstond een vuurgevecht, waarbij één der aanvallers zou zijn getroffen. Terug De Britse genie trok zich later te rug, zonder de weg bij Blady te ver nielen. De bewoners hadden namelijk betoogd dat zij de weg niet konden missen voor het bezoeken van hun kerk. die aan de Ierse kant van de grens ligt. ...'n heerlijke dracht met style Wij ontvingen de volledige kollektie (17 kleuren) 'n Internationale kollektie HERENKLEDING HAARLEMMERSTR. 175-177 LEIDEN De Amerikaanse grootmeester schaken Bobby Fischer heeft met grote overmacht de tweekamp met de oud-wereldkampioen Petrosjan gewonnen. Vannacht zegevierde hy ook in de negende partij. Na 46 zetten moest de Rus buigen. Fischer mag nu uitkomen tegen de huidige wereldkampioen Boris Spassky (foto onder) PAGINA 19 Barry Evans („Doctor at large"): „Planten en dieren boeien m(j meer dan de showbusiness" PAGINA 5 Besluit bij koninklyk bezoek West-Duitsland: samenwerking tegen vervuiling van de Rijn PAGINA 7 Juan Carlos nadert de Spaanse troon PAGINA 9 New York wacht op de delegatie van Rood-China PAGINA 11 Larne, een stad by Belfast met een Sociale voorzieningen in Australië overwegend protestantse bevolking laten veel te wensen over bom ontplofte. PAGINA 2 Hoe lang nog? Steeds langer wordt de lijst van incidenten in Ulster. Na de onder linge botsingen tussen rooms-katho liek en en protestanten is het verzet zioh nu vooral gaan richten tegen de aanwezigheid van Britse militai ren, van wie reeds velen het slacht offer zijn geworden. Tegelljkertlld richten bommen in gebouwen grote schade aan en verminken onschuldl- gen voor het leven. Ook de hulzen van politiemannen zijn niet langer veilig. Maar bovenal verontrustend het toenemen van gevechtshande lingen aan de grens tussen Ulster en de Ierse republiek. Daarmee dreigt het karakter van de controver se in sterke mate te veranderen. Wat aanvankelijk een worsteling leek, die zich voornamelijk op gods dienstig en sociaal gebied afspeelde, begint hoe langer hoe meer over te gaan in een voortzetting van de Ier se onafhankelijkheidsoorlog tegen Londen, die in 1938 voorlopig ein digde met de vorming van een "soeverein, onafhankelijk, democra tisch en rooms-katholiek Ierland", (hoofdstad Dublin). Dus zonder Ul ster, dat tot vandaag deel uitmaakt van Groot-Brittannië. De gewapende aotiviteiten van het (illegale)* Ierse Republikeinse Leger (IRA) nemen thans In zo'n mate toe, dat het wezenlijke doel steeds meer naar voren treedt: de groen- wlt-rode vlag van de Ierse republiek moet over het gehele eiland waaien, met inbegrip van Ulster. Een leger van veertienduizend Britse soldaten vormt nog de slagboom. Hoe lang nog? Dat is de vraag, die met de dag dringender en benauwen der wordt. Drie wedstrijden, één voorwaardelijk Duitse pers: HAMBURG/BONN (ANP) Ver schillende Westduitse persmedia heb ben commentaar geleverd op het staatsbezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard deze week aan de Bondsrepubliek. Het sociaal democratische week blad „Vorw-arts" schreef vandaag on der meer: „Den Haag had het liefst gezien dat met dit bezoek 't oorlogs verleden zou worden uitgewist. Dat dit niet is gebeurd, komt voor reke ning van de openbare mening in Ne derland, die de officiële wens die dit maal niet van Duitse zijde kwam om alles te vergeten niet heeft op gevolgd". Tussen beide landen bestaan overi gens volgens het weekblad geen pro blemen. ..De en! .e gevoeligheid, die aan Nederlandse kant nog bestaat. Is de Duitse wens de drie oorlogsmis dadigers. die in Breda een levenslan ge gevangenisstraf uitzitten, vrij te laten. Wie deze kwestie in de Bonds republiek aanroert, dient te weten, dat hij daarmee staatsbezoek of niet de wederzijdse betrekkingen schade berokkent". De „Hannoversche Allgemeine Zei- tung" ziet het staatsbezoek als een uiting van verdergaande nauwe re betrekkingen tussen beide landen. „Een begrijpelijke terughoudendheid van de Nederlanders was aanleiding, dat pas twee jaar geleden een Duits staatshoofd Nederland bezocht. Ne derland is in de lange rij van Euro pese landen, die door Hitler in een bloedige oorlog verwikkeld raakten en zwaar hebben geleden, één van de landen, die vergeven en vergeten moeilijk valt". De krant schrijft verder: „Gedu rende 24 Jaar hebben de Nederlan ders hun oosterburen met slechts langzaam verminderde argwaan De- keken Alleen Gustav Heinemann leen de juiste man te zijn aan het noofd van de Westduitse Bondsrepu bliek die voldoende garantie gaf om Duitsland een ander gezicht te ge ven". (Van onze sportredactie) LEIDEN Roodenburg zal doel man Mat Keereweer ook zondag te gen CVV moeten missen. De Leid se vereniging heeft gisteravond de de finitieve uitslag ontvangen van de „zaak-Keereweer": een schorsing, van drie wedstrijden, waarvan één, voorwaardelijk, alsmede de ontzeg ging van het aanvoerderschap tot 1 januari 1972. Met die strafmaat is Roodenburg bepaald niet gelukkig. De Leide- naars, die het afgelopen weekeinde, bij Papendrecht de eerste nederlaag van dit seizoen moesten Incasseren, omdat aanvoerder Keereweer (het sluitstuk van de tot dat ogenblik nog niet gepasseerde verdedi ging) vrijdagmiddag telegrafisch voorlopig was geschorst, zullen zich vanavond tijdens een bestuursverga dering beraden om eventueel beroep bij de KNVB aan te tekenen. Over de strafzaak betreffende het" staken, van de wedstrijd, ls nog geen uit spraak gedaan. De schorsing van Mat Keere weer is volgens de officiële lezing ge baseerd op: „Wegens belediging van een tegenstander en het aanvanke lijk weigeren het speelveld te verla ten". Daarmee is de strafcommissle, van de bond aanzienlijk afgeweken, van de notitie, die scheidsrechter, Staneke na afloop van de wedstrijd Roodenburg-RVC op het rullformu- lier maakte: „Keereweer (aanvoerder Roodenburg), wegens grove beledi ging aan het adres van onderge tekende uit het veld gezonden". (Due/ ^ïlte teuws Rio de Janeiro 3 Oktober De senaat heeft met 33 te gen 4 stemmen het wetsont werp tot vrijverklaring der slaven aangenomen, onder luide toejuiginge- van het publiek. Rome 24 Okt. De Konin gin der Nederlanden is giste ren hier aangekomen. Adv. Kappipo-sigaren. Wi-j hebben onder boven ge noemd merk een paar nieu we soorten drie-Cents siga ren in de handel gebrachi Weinthal en Co. hofleveran ciers van Z.M. den Koning

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1