Dertien doden bij ontploffing in wijk Glasgow Worsteling met ernstige twijfel Nixon draagt nieuwe opperrechters voor liea en VN Gaslek was al twee dagen tevoren door bewoners gesignaleerd Lyndon Johnson over de jaren van zijn presidentschap (III) [DAG 22 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) YORK In de grote rechtop- iDde glazen schoenendoos aan Schildpaddenbaai van Hudson er het gebouw van de Vere- je Naties lijkt deze dagen hoop te zijn op nieuw leven de internationale volkerenor- isatie. In de marmeren hallen wandelgangen lijken een ener- ea doelbewustheid te zijn te- igekeerd die in de afgelopen ja- weggeëbd leken te zijn en die stafleden openlijk deden spre- van een malaise. Het verschil sen toen en nu wordt uitge- ikt door de twee topkwesties r de assemblee zich deze herfst zijn 26ste jaarlijkse bijeen- jist te beraden heeft: de toela- communistisch-China en benoeming van een nieuwe se- ;aris-generaal. twee kwesties hebben meer met aar te maken dan ogenschijn- het geval is. Want, wanneer keuze van een secretaris-gene- in november of december aan orde komt, zal die ook mede iaald worden door de nieuw elaten afgevaardigden van Pe- Maar ook wanneer China dit nog niet vertegenwoordigd is, de essemblee zich er bewust zijn dat de opvolger van se- taris-generaal Thant in de toe- nst te maken zou hebben met Peking-delegatie, en dat het die reden van belang is dat de VN-leider niet iemand is voor Peking onaanvaardbaar H. L. Leffelaar die reden worden nu de kansen de Finse VN-ambassadeur Jakobson voor Thants vaca- minder gunstig geacht, aan- ien zijn benoeming meer in het n zou vallen van een com- tussen de Verenigde Staten Sowjet-Unie. In de specula- wordt deze dagen steeds meer i gehoord van Hamilton irley Amerasinghe, de ambassa- Ceylon, die onder meer ting heeft in een commissie die met het onderzoek naar behandeling van Arabieren in door Israël bezette gebieden, jelating van communistisch Chi li de VN ook op andere ma- beïnvloeden. De malaise die de afgelopen jaren velen het ge- gaf dat de VN op een dood was aangeland, was vooral gevolg van het feit dat de be- igrtfke wereldcrises en proble ms meer beslist werden or de buitenlandse politiek van grote machten, met name de renigde Staten en Rusland. De kwam er in zulke gevallen sk alleen voor de vorm aan te intrede van een andere wereld- acht, China, kan niet anders tot rolg hebben dan dat Washington Moskou gedwongen worden de minder als een secundaire fac- in hun buitenlandse politiek te schouwen. Het resultaat daar- zal zijn dat de grote machten meer gelegen zullen laten lig- aan de kleine landen, zoals dat geval in de koude oorlogsja- vas, toen Amerika en Rusland hun steun dongen, ngrijk is ook nog dat China zijn .ioed zal willen laten gelden op Ike kwesties als het Midden-Oos- er op zal staan dat het lerleg daarover van de "Grote tr" wordt uitgebreid tot de gro- vijf. Daarnaast kan China ver- agen dat de besprekingen over ontwapening niet langer prak- Jh alleen een aangelegenheid is a de nucleaire machten (waar- China sinds 1964 ook behoort) lar dat bij het overleg ook de èinere landen worden betrokken, allang geageerd hebben tegen in effectieve uitsluiting in dit ïerleg. dit alles is echter in de VN-krin- m één van de belangrijkste vra- a hoe Peking zich zal opstellen de Veiligheidsraad, in hoeverre it door zijn vetorecht het ef- GLASGOW (AFP, Reuter) Een gasontploffing, die zich gisteren heeft voorgedaan in Glasgow heeft tenminste 13 doden en 50 gewonden geëist. De drukke wijk Clarkston is in een rampgebied veranderd. De wijk moest geëvacueerd worden in verband met de ontdekking van een nieuw gaslek. De ontploffing is veroorzaakt door een gaslek dat al twee dagen tevoren door de gemeente was gesignaleerd. Een ploeg van het Schotse gasbe drijf was op zoek naar het lek op het moment van de ontploffing. Zeventien winkels werden vrijwel geheel verwoest, en een dakgarage met twintig auto's stortte omlaag. Overal verspreid lagen doden en ge wonden, sommigen gruwelijk ver minkt. De meeste slachtoffers waren winkelpersoneel, vrouwen en kinde ren. De hele avond en nacht door zochten reddingsploegen in stro mende regen en storm in het puin naar overlevenden. De explosie deed zich in de late middag voor, toen er grote drukte heerste in het winkelcentrum. Ooggetuigen spraken van een hel. Overal klonk gegil en gekerm. Een stroom van ambulancewagens en personenauto's voerde de gewonden af naar het ziekenhuis. „De bloedige taferelen die ik daar zag deden me denken aan een medische-hulppost aan het front", zo vertelde een chauffeur. Politie, brandweer en vrijwilligers slaagden erin ten min ste 50 mensen uit het puin van inge- ADVERTENTIE fectief functioneren van de VN zal blokkeren, zoals door velen ge vreesd wordt. Of dat het zich daar entegen, inhakend op de tot nog toe steeds weerop niets uitgelopen pogingen van de kleinere landen, zal inzetten om de raad te maken tot een orgaan waar daadwerkelij ke standpunten worden ingenomen ten aanzien van de grote kwesties die de wereld beroeren. Hoe Pekings houding ten aanzien van de VN ook zal zijn, stafleden van het VN- ?retariaat beamen dat de simpele aanwezigheid van China van de VN een realistischer internationale organisatie maakt die, meer dan tot nog toe het ge val was, de machtsverhoudingen in de wereld weerspiegelt. ADVERTENTIE storte gebouwen te bevrijden. Veel van de gewonden behoorden tot de passagiers van een dubbeldekkersbus die op het moment van de ontplof fing passeerde en de volle laag kreeg. Het was de ergste ramp in Schot land sinds het drama van januari j.l. in het Ihrox-stadion in Glasgow, waar 66 mensen omkwamen toen een dranghek het begaf. Honderden bewoners werden in plaatselijke schoolgebouwen onder gebracht om er de nacht door te brengen. De niet-geëvacueerden is dringend verzocht geen lucifers aan te steken. Koe op het hpofd De Zwiterse vakantieganger Hans Zwahlen zat in Zweisimmen (.ten zuiden v. Bern) op een bank in een alpenwei van het verrukkelijke uitzicht te genieten toen hij een koe op zijn hoofd kreeg. Het dier was afgedwaald, werd door een trein opgenomen, zeilde door de lucht en kwam op Hans Zwahlen terecht. Hans ligt in het ziekenhuis, maar de dokter is niet ontevreden. De koe moest worden afgemaakt. Doodstraf voor Watson Een jury in Los Angeles heeft de doodstraf aanbevolen voor de 25-jarige Charles Watson, die terecht staat wegens moord op de actrice Sharon Tate en zes anderen in augustus 1969. De doodstraf voor deze volgeling van Manson zou in de gaskamer voltrok ken moeten worden. De rechter moet nu nog het uiteindelijke vonnis vast stellen. De treinverbinding van Glasgow naar Clarkston en andere voorste den werd gestaakt omdat men vrees de, dat de schokken veroorzaakt door voorbijrijdende treinen instortingen zullen veroorzaken in beschadigde WASHINGTON (Reuter/AFP) President Nixon heeft onder-minis ter van Justitie William Rehnquist en de advocaat Lewis Powell offi cieel voorgedragen voor de twee va cante zetels in het Amerikaanse hooggerechtshof. Nixon had oorspronkelijk twee an dere juristen op het oog, de advo caat Herschel Friday en de vrouwe lijke rechter Mildred Lillie. Hij is kennelijk gezwicht voor de kritiek die de orde van advocaten (ABA) en liberale kringen op hen hadden, 7/aarbij tevens het gevaar dreigde van een langdurig en bitter ge vecht met de Senaat, die de voor drachten moet goedkeuren. Nixon wil de liberale tendens van het hooggerechtshof uit het decen nium voor zijn ambtsaanvaarding ombuigen. De president heeft al eerder met de Senaat in de clinch gelegen over de aanwijzing van nieu we opperrechters. Dat gold toen de rechters Clement Haynsworth en Harrold Carswell beiden zuider lingen. Zij werden uiteindelijk door de Senaat afgewezen. Rehnquist staat bekend als een „Orde en wet"-man en is een goe de vriend van senator Barry Gold- water. Hij is een voorstander van het gebruik van elektronische appa ratuur voor bespionering van „poli tieke extremisten" zelfs zonder voor afgaande toestemming van de rech ter. Powell heeft de reputatie van een uitnemend jurist en wordt be schouwd als gematigd conservatief. Deze zuiderling zou in de jaren vijf tig in kwesties betreffende de op heffing van rasse nsoheiding op de scholen een realistisch en gematigd standpunt hebben ingenomen. Hij is lid van de Democratische Partij. De eerste reacties van liberale senatoren waren vrij gunstig. Het ziet er dus naar uit dat de senaat Nixons keuze zal goedkeuren. Dat betekent dat Rehnquist en Powell waarschijnlijk met de andere con servatieven een meerderheid gaan vormen in het uit negen rechters bestaande hooggerechtshof. Een beeld van de puinhopen ia de ontploffing. ADVERTENTIE nicotine-arm ik i verkiezingscampagne te gaan voe ren voor een volledige ambtster mijn in het Witte Huis, dan ant woordde ik dat ik nog geen vaste plannen had. Want ik had de mo gelijkheid om naar het president schap te dingen niet uitgesloten, maar ik werd bestormd door twij fels en onzekerheden omtrent de wijsheid ervan. Die twijfels kende ik al lang, en de vervulling van het ambt had ze niet weggeno- Door Lyndon Baines Johnson De vraag of ik naar een vierja rige eigen ambtstermijn wilde streven, riep bepaald gemengde gevoelens in mij op. Enerzijds had ik grote animo voor deze post, een aanta 1 welomlijnde ideeën van wat er te doen was en vertrouwen in mijn bekwaamheid om het sa men met het Congres gedaan te krijgen. Anderzijds voelde ik een tegenzin die men in de verhoudin gen van die tijd moet bekijken. Ik was president van de Verenigde Staten geworden op de verschrik kelijkste manier die je je maar denken kunt: door de kogel van een moordenaar. In een sfeer van nationale smart had ik mijn ambtseed afgelegd. Reeds in die eerste maanden in het Witte Huis wist ik heel goed dat het presi dentschap van de Verenigde Sta ten een bekroning is waarvoor men een hoge prijs betaalt. Daar kwam de voortdurende onze kerheid bij of mijn gezondheid wel bestand zou zijn tegen een hele vierjarige ambtstermijn. De inspanning van mijn werk üi de Senaat had bijgedragen tot mijn ernstige hartaanval toen ik pas zesenveertig was. En nu was ik negen Jaar ouder. Ik voelde een sterke neiging om terug te gaan naar Texas voor het te laat was. De last van 's lands eenheid drukt het zwaarst op één man, de presi dent. En evenmin als vroeger ge- lobfde ik dat de natie zich voor onbepaalde tijd zou verenigen achter een zuiderling. In die maanden van voorjaar en zomer 1964 werd algemeen en absoluut en gezaghebbend aangenomen dat ik de Democratische kandidaat zou zijn maar ik persoonlijk wor stelde met ernstige twijfel. Ik kwam Das tot mijn besluit om drie uur 's middags op 25 augus tus. de dag na de opening van de Democratische partij conventie in Atlantic City. Toen ik mijn verklaring (dat ik mij niet de leider achtte die het land nodig had) geschreven had, las ik hem over de telefoon voor aan mijn perssecretaris George Reedy. Zijn reactie kwam meteen. Reedy zei dat mijn besluit te laat kwam en dat mijn weigering om kandidaat te zijn „het land een voudig aan Goldwater zou geven". Later op de dag kreeg ik een briefje van mijn vrouw in ant woord op mijn vraag om haar mening over mijn concept-verkla ring. In enkele woorden trof zij mij op twee zeer gevoelige en dwingende punten: wat ik van plan was zou verkeerd zijn voor mijn land en het zou een gebrek aan moed mijnerzijds tonen. Great Society De plannen voor een Great Socie ty zijn op verschillende momenten in verschillende bewoordingen om schreven. In hoofdzaak zag ik het als een actieprogramma om een lange lijst van maatschappelijke hervorm ingen af te werken die al bijna van het begin van deze eeuw dateerde, en om meteen te beginnen aan de opstelling van een lijstje van dingen waaraan onmiddellijk begonnen moest wor den. Het programma dat w\j bij de verkiezingscampagne van 1964 aan de kiezers voorgelegd hebben, wilde het Amerikaanse volk voort laten maken met de strijd tegen de ar moede, ruimere onderwijskansen bieden aan alle Amerikaanse kin deren, medische zorg verschaffen aan de bejaarden, ons water en unze lucht en onze natuurlijke rijkdommen in stand houden en de strijd aanbinden met het oude tekort aan woningen. De bevolking heeft op dat pro gramma gereageerd met een en thousiasme dat indruk gemaakt heeft in de Amerikaanse geschie denis. Niet alleen hebben de kie zers het Democratische verkie zingsprogramma de ruimste meer derheid in de geschiedenis gege ven, zij hebben ook gezorgd voor de grootste Democratische meer- Crisis Vietnam In augustus 1964 ontwikkelde er zich een onverwachte crisis, die enige tijd lang de aard van de oorlog in Vietnam dreigde te ver anderen. In de vroege ochtendu ren van zondag 1 augustus kwam er een dringend bericht binnen waarin gemeld werd dat Noord- vjetnamese torpedoboten de Ame rikaanse torpedobootjager Maddox in de Golf van Tonkin aangeval len hadden. De Maddox, op patrouille, speurde onder andere naar aanwijzingen omtrent Hanois voortdurende in filtratie van troepen en oorlogs- voorraden over zee naar Zuid- "Vietnam. We besloten dat er mis schien een overijverige Noordviet- namese scheepscommandant zich vergist had of dat een kuststa- tion een verkeerde berekening had gemaakt en daarom besloten we geen tegenactie ondernemen. Enkele dagen later vielen de Noord- vietnamezen onze torpedoboot ja gers weer aan, met torpedo's. Mijn raadgevers waren eenstemmig van oordeel dat we deze tweede provo catie niet konden negeren en dat deze aanval beantwoord moest worden. Ik was het ermee eens. Wij besloten tot luchtaanvallen op en him bases, plus een aanval op één olie-depot. Wij konden er niet zeker van zijn hoe Hanoi zou reageren op onze tegenaanval. Wij achtten het mo gelijk dat zij misschien een over matige reactie zouden vertonen en een grootscheepse invasie in Zuid-Vietnam zouden beginnen. Zil konden zelfs aan de Chinezen vragen om zich bij hun strijd aan te sluiten. Beleid voortzetten Mijn eerste grote besluit over Vietnam was geweest dat ik presi dent Kennedy's beleid zou voort zetten. Dit was mijn tweede: bevel geven tot een vergeldingsaanval tegenover de aanvallen in de Golf van Tonkin en streven naar steun va nhet Congres voor onze Zuid- Oost-Azië-politiek. Onze vergel- dingsaanvallcn uit de lucht be schadigden of vernietigden vijfen twintig vijandelijke boten en ne gentig procent van de olie-opslag tanks in Vinh. Wij' verloren twee vliegtuigen. De Zuidoost-Azië-resolutie bracht de president steun van het congres om .alle noodzakelijke maatrege len te nemen om elke gewapende aanval op de strijdkrachten van ae Verenigde Staten af te slaan en verdere agressie te voorkomen". Ook sprak de resolutie de Ameri kaanse bereidheid uit om „op pre sidentieel besluit alle nodige stap pen te nemen, wapengeweld inbe grepen, tot bijstand aan elk lid of beschermd land van de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie dat hulp vraagt bij de verdediging van zijn vrijheid". De resolutie noemde nogmaals onze verplichtingen volgens het ZOAVO-verdrag en verklaarde dat de handhaving van vrede en vei ligheid in Zuidoost-Azië van le vensbelang was voor onze eigen Amerikaanse belangen en voor de wereldvrede. De Senaat nam de resolutie met 88 tegen 2 aan, het Huis van Afgevaardigden eenstem mig met 416 tegen nul. In de middag van 6 februari kwam het bericht dat de commu nisten omvangrijke aanvallen had den gedaan op de kazerne wan de Amerikaanse legeradviseurs in Pleikoe en op een Amerikaanse helikopterbasis een kilometer of acht verderop, plus verscheidene Vietnamese doelen. Acht Amerika nen waren omiddellijk bij de aanvallen gedood, een was er later gestorven en ruim honderd waren er gewond. Mijn adviseurs in de Nationale veiligheidsraad drongen er met) kracht op aan dat wij de aanval len onmiddellijk moesten beant woorden met aanvallen op vier doelen in Noord-Vietnam. Ameri kaanse vliegtuigen zouden er drie aanpakken; de Zuidvietnamese luchtmacht zou het vierde aanval len. De doelen waren kazernes die betrokken waren bij Noord-Viet- nams stelsel van infiltratie in het zuiden. Na lange discussie gaf ik toestem ming tot de aanvallen, mits de Zuidvietnamese regering ermee in stemde. Daar bestond weinig twij fel aan, want Saigon had al enige tijd aangedrongen op vergelding tegen het noorden. De volgende ochtend bleek dat drie van de vier afgesproken doelen in mist gehuld waren geweest; slechts een was er aangevallen. Moesten we nog te rug naar de andere drie? Het al gemene oordeel was „nee", en daar was ik het mee eens. Advies McGeorge Bundy en zijn deskunr- digen kwamen die avond uit Sai gon in Washington terug. Om streeks elf uur 's avonds kwam Bundy me in het Witte Huis op zoeken. Hij overhandigde me het verslag dat hij en zijn groep ge maakt hadden op hun rondreis door Vietnam. Bundy's groep des kundigen had geconstateerd dat het bergafwaarts ging met de toe stand in Vietnam, en zij rieden onder andere grootscheepse actie tegen het noorden aan om die gang van zaken om te keren. „De toestand in Vietnam wordt slechter", begon het rapport, „en zonder nieuwe Amerikaanse actie lijkt de nederlaag onvermijdelijk waarschijnlijk niet over een paar weken of misschien zelfs maanden, maar binnen enkele Ja ren. Er is nog tijd voor een omke ring, maar niet veel". Hij was van oordeel dat een Ame rikaanse terugtocht via onderhan delingen op dat moment een „overgave in termijnen" zou bete kenen. Een beleid van „aangepaste en voortdurende vergelding" zoals geschetst in het aanhangse 1 van zijn rapport, vond Bundy „de TDeestbelovende koers die ons openstaat". tWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9