Ons volk op zijn vroegst over zes jaar in computer Audi-importeurschap inzet geding Ja,EEN HEER UlTGOE5.^ speelt op zyN ribbenkast „IW5AR/E MAREIS FN PRAAlT ONPER' Lozing afval in Noordzee alleen met vergunning Drum Volgend jaar wetsontwerp privacy OPPOSITIE: TOPINKOMENS AMBTENAREN BEJ RIEZEN Gevechtsvliegtuigen en projectielen jaar op kade Willemstad WLe&n, f Bejaarden dreigen op straat te komen Hart Nibbrig en Greeve kreeg gunst van Audi-NSU VRIJDAG 22 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG Het duurt nog zeker zes jaar voordat ons volk i een centrale persoonsadministratie wordt opgeborgen. Staatssecretaris Van Stuyvenberg zei gisteren in de Tweede Kamer dat met het uitwerken van de gegevens voor de com puter vier tot vijf jaar is gemoeid. Dat is dan gerekend van het moment dat het wetsontwerp op de centrale persoonsadmi nistratie is aangenomen. En dat kan nog wel twee jaar duren, J omdat het ontwerp pas volgend jaar zomer bij de Tweede Ka mer wordt ingediend. •pedereen krijgt: taris tot simpele gegevens als naam, adres, geboortedaum. Hij verweerde zich tegen de aanval len van de oppositie op het per soonsnummer. „In de wet," zei hij, „wordt aangegeven wie van deze nummers gebruik mag maken en onder welke voorwaarden". Van Stuyvenberg is niet bang dat met dit persoonsnummer straks allerlei gegevens uit verschillende compu terbestanden met elkaar gekoppeld zullen worden. „Dat is nauwelijks realiteit" betoogde hij. f het recht op rectificatie van de jegevens; het recht om te weten voor welk doel de gegevens worden gebruikt, lan wie ze worden verstrekt. registrerende instanties zijn ver plicht om veiligheidsmaatregelen te nemen zodat de gegevens van de persoonsadministratie niet worden verminkt of in verkeerde handen kunnen komen. Geschillen moeten en onpartijdige beroepsinstan tie kunnen worden voorgelegd. Eenvoudig Van Stuijvenberg, die in de Tweede Kamer sprak bij de behandeling van de begroting van binnenlandse jaken, wees er op dat het uitslui tend gaat om de centrale registratie computer van eenvoudige ge gevens die ook in de plaatselijke bevolkingsadministraties voorkomen Zelfs gaat het niet eens om alle daarin voorkomende gegevens. Bui- Ie centrale computer blijven gegevens als godsdienst, opleiding, ras. sociale klasse, politieke overtui ging, justitiële en politiële gegevens, financiële zaken, eigendommen en medische gegevens, e centrale persoonsadministratie perkt zich volgens de staatssecre- Minister Drees: "Belasting op brommers niet onredelijk" DEN HAAG Minister Drees heeft gisteren meegedeeld geen te genstander te zijn van een brom- idjjfietsbelasting. Hij voegde daar aan toe dat de belasting niet te hoog zijn omdat duidelijk is dat hier door voornamelijk minder draag- krachtigen worden getroffen. De be windsman denkt aaneen jaarbedrag f 13.50 wat in overeenstemming is met het bedrag dat in de jaren dertig voor het „belastingplaatje" op de fiets en motorfiets moest wor- en betaald. Volgens de minister zou op die manier toch nog een aardig be dragje" in de schatkist belanden. Minister Drees maakte déze grap gistermiddag tijdens een ontmoeting met tientallen Journalisten: „Toen ik pas minister was, dacht ik dat Leidse Baan een eufemistische uit drukking was voor erebaan voor een politicus." Intussen weet de minister wel be ter. Hij heeft zich reeds daadwerke lijk bemoeid met de door het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland ge plande verkeersader tussen Den laag en Leiden. Zijn reactie op de beslissing van provinciale Staten een besluit over de aanleg van de Leidse Baan uit te stellen: „Dat is begrijpelijk. Het is een moeilijk besluit." Moties De oppositie kwam met een motie (op initiatief van D'66) dat eerst een algemene privacywet moet wor den ingediend en pas daarna een wet op de persoonsadministratie. De staatssecretaris vindt deze motie overbodig omdat voldoende bescher mende maatregelen worden getrof fen. Een andere motie van de oppositie (op initiatief van de Partij van de Arbeid) wil dat de gemeenten wordt verboden om persoonsnummers uit te geven zo lang de zaak niet bij de wet is geregeld. De staatssecreta ris gaf toe dat al twee en een half miljoen mensen in automatische administraties van gemeenten zijn opgenomen. Beide moties maken weinig kans op een meerderheid. Dinsdag wordt er over gestemd. ADVERTENTIE VflN Fondue gastronom welke is samengesteld uit var kenshaas, gemengde saladen, pommes frites, stokbrood en ge combineerd met 4 verrukkelijke sauzen f 12,50 Dagelijks geopend van 17.00 tot 23.00 uur, zaterdags en zondags v.a. 12 tot 23 uur. HOOFDSTRAAT 63, NOORDWIJK AAN ZEE DEN HAAG (ANP) In verreweg het grootste deel van de Noordzee en het Kanaal zal het voortaan ver boden zijn, chemische stoffen of andere verontreinigende en schade lijke stoffen, die via het grondge bied van Nederland zijn aangevoerd te lozen of te dumpen. Slechts met vergunning van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat mogen lozin gen plaatshebben. Dit is de kern van het ontwerp voor een algemene maatregel van be stuur. waarmee het kabinet ak koord is gegaan, aldus heeft het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. Dit ontwerp tot stand gekomen op initiatief van minster dr. W. Drees van Verkeer en Waterstaat en geba seerd op artikel 1, vierde lid van de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren moet thans nog door de Kroon worden vastgesteld. Bij de vaststelling van het gebied, waa'rin slechts met vergunning ge loosd mag worden, heeft men reke ning gehouden met de fysische en chemische eigenschappen van tal van gevaarlijke stoffen, met de wa terbeweging in de Noordzee en met het feit dat zelfs lozingen op zeer grote afstanden (500 tot 1000 kilome ter) nog schadelijke invloeden kun nen uitoefenen. In verband daarmee is gekozen voor een begrenzing, die een aanzienlijk deel van de Noordzee omvat, en zelfs reikt tot aan een deel van de kusten van Noorwegen, Engeland en Frankrijk. Het gaat minister Drees erom, om schade aan Nederlandse belangen in het bijzonder het gevaar voor de kwaliteit van onze kustwateren te voorkomen. Vergunningen voor lozingen zullen van geval tot geval worden onder zocht, waarbij veel afhangt van de DEN HAAG De oppositie slaag de er vannacht niet in minister Geertsema vast te leggen over het salarisoverleg met de ambtenaren Een motie van de socialist Laban gesteund door D'66. vroeg van de minister om mee te helpen de top inkomens van overheidspersoneel te bevriezen. Op die manier zou worden meegewerkt aan het verkleinen van de inkomensverschillen. Geertsema wilde van de motie niets weten omdat deze het georga niseerd overleg met de ambtenaren- organisaties doorkruist. De motie maakt geen kans op een meerder heid. aard en de hoeveelheid van de stof fen, die men wil lozen en de ma nier, waarop dit zal gebeuren. Te gen schepen onder vreemde vlag. die in strijd met deze bepaling hande len, kan in volle zee nog niet wor den opgetreden. Bij aankomst of terugkeer van zo'n schip in Neder landse havens kan echter w 1 ver volging en berechting plaatshebben. De regering verwacht, dat in de toekomst regelingen van internatio nale aard ook optreden in volle zee mogelijk -zullen maken, zo besluit de mededeling van het ministerie. Er zal een Meldings- en informa tiecentrum voor moeilijk verwerkba- chemische) afvalstoffen worden ingesteld. In dit centrum zullen gQ- gevens worden verzameld die afkom stig zijn uit een onderzoek over de toekomstige verwijdering van dit soort afval op een wijze die aan vaardbaar is. De ministers van Volksgezondheid, en Milieuhygiëne en van Economi- sohe Zaken zullen alle industrieën en instelllingen die moeilijk verwerk baar afval hebben, vragen mee ce werken aan dit onderzoek. Het zal gaan om stoffen die niet in eigen be heer kunnen worden verwerkt. In aanwezigheid van Koningin Juliana is gister middag in het Rijksmuseum in Amsterdam de heringe richte en uitgebreide afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum in Am sterdam her ogend. Met 2.000 objecten en 330 schilderijen wordt in een moderne pre sentatie een beeld gegeven van onze nationale geschie denis van de prehistorie tot 1950 (troonsafstand Konin gin Wilhelmina in 1948. en de souvereiniteitsoverdracht in 1949), met als afsluiting een toekomstprojectie naar het jaar 2000. De Koningin werd op haar rondgang begeleid door de directeur der afdeling, D. H. Couvée (links) en de staats secretaris van CRM en oud geschiedenisleraar H. JL. Vonhoff (rechts). Demonstraties in Japan In Ja pan zijn gisteren meer dan zestig po litiemannen en studenten gewond en 230 studenten gearresteerd tijdens be- togingen tegen oorlog. Extra staten vergadering over milieu DEN HAAG (ANP) Prov Staten van Zuid-Holland zullen op donder dag 18 november bijeenkomen in een extra-vergadering om de milieupro blematiek in deze provincie te be spreken. De samenwerkende fracties van de PvdA, PPR en PSP in de staten hadden de commissaris der Koningin daarom gevraagd, omdat zij ernstig bezorgd zijn ovêr de ont wikkelingen in grote gedeelten van de provincie in de laatste weken. WILLEMSTAD (ANP) Vier Sabre-gevechtssraaljagers en tachtig geleide projectielen heeft de politie en de douane van Willemstad keurig ingepakt in kisten aangetroffen op een kade aan de Brionwerf. De gehele zending die al een jaar op de kade stond zonder dat de poli tie en de douane iets in de ga ten hadden, was afkomstig uit Antwerpen en waarschijnlijk be stemd voor Honduras. De 49-jarige Portoricaan Pe dro Santiago op wiens naam de raketten en „de vliegtuigonder delen" waren opgeslagen, ls aangehouden op verdenking van overtreding van de Vuurwapen- wet. De geleide projectielen hebben volgens militaire deskundigen een vrij grote explosieve lading en zijn van Belgische of Franse makelij. De raketten van het type S-ll kunnen van vliegtui gen van het type „Sabre" zowel op grond- als op luchtdoelen worden afgevuurd. Zij zijn in 1961 vervaardigd en meten ruim een meter. De autoriteiten op Curasao zijn nog verbaasd hoe het mo gelijk is geweest, dat men nooit achter de inhoud van de groene kisten is gekomen, ondanks het feit dat er op de bijbehorende douanepapieren stond dat er "vliegtuigonderdelen" in zaten. Daarbij vormden de kisten met hun kostbare lading (de Sabres worden op 5 miljoen geschat) een flink obstakel voor het ver keer dat er met een grote boog omheen moest rijden. Uit het onderzoek tot nu toe is gebleken dat de goederen oorspronkelijk afkomstig zijn uit Antwerpen Met het Nederlandse schip "Caroline" zijn zij een. paar jaar geleden uit de Venezolaanse havenstad Puerto Cabello naar Willemstad gebracht. De woensdag aangehouden Portoricaan heeft inmiddels te genover de politie verklaard, dat de goederen bestemd waren voor Honduras en dat hjJ als tussenpersoon optreedt in de internationale wapenhandel. Twee maanden geleden viel het hem op tijdens een mili taire parade in de hoofdstad Tegucigalpa, dat de luchtmacht van Honduras vloog met ver ouderde Corsairs, terwijl hij wist dat men beschikte over straal- gevechtsvliegtuigen van het type ADVERTENTIE Ia/ML PRUNlC 0 MET z'N BLOTE. I 1 VOETEN. VêeRW UlT EEN héle beste halve zware.© DIEREN Vijfentwintig bejaar den en minder validen die wonen in het huis „Maria" aan de Hogestraal in Dieren zullen waarschijnlijk op straat worden gezet omdat de eige naresse drie maanden achter is met de betaling van rente en aflossing. Het huis zal op 16 november wor den geveild omdat op 28 december vijftigduizend gulden moet worden betaald. Volgens de voorzitter van het be stuur van de stichting die het tehuis beheert, mr. R. Bichon van IJssel- monde, is het niet de eerste keer dat. I de eigenaresse te laat Is met be talen. I Mr, Bichon is president van de Zutphense rechtbank. Het besluit om de hypotheek op te zeggen is volgens mr. Bichon „genomen na gedegen beraad zodat daarop niet van kan worden terug gekomen". Mr. Bichon zei tegen de directrice van het tehuis, mevrouw M. van Mij kan het niet schelen ar u het geld vandaan haalt, maar besluit is genomen. Het leven keihard" DEN HAAG Wie van de twee auto-importeurs tenslotte de gunst van Audi NSU heeft ver worven is gisteren tijdens een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank duidelijk geworden: het is Hart Nibbrig en Greeve, in Sassenheim, de hui dige Audi-importeur. De Rotterdamse firma Van Oor schot, sedert 1938 alleen-importeur van NSU, heeft geprobeerd toen de fusie van Audi met NSU een feit was geworden, óók het Audi-impor teurschap tot zich te trekken. Aanvankelijk scheen dat te lukken. Er waren diverse besprekingen met de Audi-NSU-directie en er werden vanDuitse zijde toezeggingen ge daan, die Van Oorschot aanleiding gaven tot het doen uitgaan van persberichten en het uitschrijven van een persconferentie, waar be kend zou worden gemaakt, dat Van Oorschot met ingang van 1 januari 1972 óók Audi zou gaan importeren. De Duitse perschef van Audi NSU. die de conferentie zou leiden, zegde op het laatste moment af en Van Oorschot sloeg tegenover relaties en dealers een raar figuur. Hij had inmiddels al wél grote in vesteringen gedaan om zijn bedrijf op het gewenste peil te brengen. Samenwerken Begin 1970 deed de fabriek het voorstel, dat Van Oorschot en Hart Nibbrig zouden gaan samenwerken, maar Van Oorschot voelde daar niet voor en bleef op zijn recht staan. Dat had tot resultaat, dat Audi NSU op zijn besluit terug kwam en Van Oorschot weer wél Importeur wilde maken op voor waarde, dat zij in het kapitaal van de firma mocht deelnemen. Nadat de plannen waren uitgewerkt ging Audi NSU traineren en ten slotte kwam de aap uit de mouw: Auto Union vond Van Oorschot niet sterk genoeg om alleen-importeur te worden. Het nieuwe contract zou maar voor 1 Jaar gelden, waardoor alle lol er voor Van Oorschot af was. Ook dit nam van Oorschot niet en spande het korte geding tegen Auto Union. Mr. J. R. van der Hoek, pleitend voor Van Oorschot, zei dat het dui delijk is dat HNG geprobeerd heeft het importeurschap te behouden, óók nadat beslist was, dat Van Oorschot het zou krijgen. Dat is het uitlokken van contrct- breuk, vond mr. Van der Hoek. Na mens Auto Union zei mr. L. D. Pels Rijcken, dat er wel een toezegging is gedaan, maar dat er geen volle dige overeensteming is bereikt. Aanbod afgesloten en hij beschouwde het korte geding als pressiemiddel. Na mens Auto Union bood hij Van Oorschot aan het NSU-importeur- schap te behouden plus het niet-ex- clusieve importeurschap van Audi, naast HNG. Bovendien wil Auto Union Van Oorschot schadeloos stellen voor reede gedane investeringen. Dit al les als het korte geding zou worden ingetrokken. Mr. Pels Rijcken meent bovendien, dat de president van de rechtbank de vordering nooit zal toewijzen, omdat hij niet weet hoe de uit spraak van de Duitse recjiter (in dil geval het Landesgericht in Heil- bronn) in het proces, dat Van Oor schot daar tegen Auto Union voert, zal zijn. Namens HNG betoogde mr. J. R. Voute, dat Auto Union het contract met HNG had opgezegd op gezag van valse mededelingen van Van Oorschot, als zou HNG óók Datsun en BMW Importeren. Dit ls van de Rotterdamse firma een rechtstreek se onrechtmatige daad. Mr. Van der Hoek maakte na een schorsing van de zitting bekend dat Van Oorschot het aanbod van Auto Union niet wil aanvaarden NSU is een aflopende zaak, zo zei hij, en het importeurschap betekent dua niet veel. De president zal op 19 november uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7