gezinszorg eiden één tichting LEIDSE BAAN KOMT c voor In Leiden opleiding apothekersassistent(e) sjonge-jonge (Sjj HARTEVEIX <1? Va fusie nu zes leidsters en 165 verzorgsters schrijven westelijke g van WH rj s, Gewinkeld maar niet betaald NOGMAALS DE LEIDSE BAAN Witte plekkenin openbaar vervoer jtlJDAG 22 OKTOBER 1971 t lip— EIDEN Waar reeds lang naar toe werd geleefd- is thans feit: alle gezinsverzorging is in Leiden in één stichting iapp iengebundeld. Dit was mogelijk doordat de R.K. en Geref. ®*hting voor gezinszorg en de Interkerkelijke Stichting voor nsverzorging een fusie hebben aangegaan. Aan dit over- is jpelende lichaam is de naam Stichting Gezinsverzorging k<w ien gegeven. Tot voorzitter van de nieuwe stichting, waarin een afgevaardigde van Humanitas zitting heeft, is benoemd ïeer D. Marck. t deze fusie heeft de stichting sters dient men zich te wenden tot ig(. LEIDSCH DAGBLAD s de beschikking over 6 leidsters bejaar- en gezinshelpsters, van wie cir- g als part-timehulp. Al deze iten stellen zich tot taak sleven, bij het tijdelijk uitvallen ees le huisvrouw, zo goed mogelijk ende te houden. In deze doel- ligt het verschil met gewone in de huishouding. Ïet de gezlnsverzorgster gezien in als een zelfstandig in het Stredende figuur, de taak van •zinshelpster ligt op een een- ger niveau. Zij assisteert •ouw. die tijdelijk niet in staat ra ar taak in het gezin volledig si te nemen. De uiteindelijke ver- ordelijkheid blijft in dit geval •U ten bij de huisvrouw zelf. werk van de bejaardenhelpsters eer gevarieerd, doch is er in a facetten op geircht om de be ien zo veel mogelijk terzijde te Vooral in deze sector van het doet zich bij de stichting een gebrek aan krachten voor Zij th hiervoor interesseren en zich een paar dagen of oohtenden in decfeek kunnen vrijmaken (leeftijd tot circa 55 Jaar),,zijnTïiJ de stichting van harte welkom, liet volgen van een korte oriën uu(fcscursus wordt gezorgd. Aan iMldres Oude Rijn 190. tel. sn over dit werk verdere infor- 3* i s gekregen worden. Im icentreert zich op dit adres al laardenhulp van de stichting, gezinsverzorgsters en- help- [DEN De Federatie Vrouwe- Vrijwillige Hulpverlening luid Holland houdt dinsdag een elijke dag in de Stadsgehoor- De bijeenkomst begint om f. So forgens zal mevrouw W. M. Vos raing, lid van het dagelijks be- ran de stichting Landelijk Con. ran de Vrouwen-advies-commis- diejvoor de woningbouw, een in- g houden getiteld: "Hoe zien iC's de inspraak van de vrouw woningbouw?" Daarna is er enheid tot discussie. ml «en ontvangst in het stadhuis. de afdeling gezinsverzorging, geves tigd in het pand Morssingel 8, tele foon 24800. Nieuwbouw DEN HAAG/LEIDEN Een 19-Ja rig meisje uit Leiden had het finan cieel niet te best en daarom had ze bij het winkelen meer gestolen dan betaald. De dagvaarding van de of ficier van Justitie bij de Haagse po litierechter somde dan ook een lan ge lijst artikelen op, die het meisje had geprobeerd mee te nemen uit een zelfbedieningswinkel, een waarde van plm. f 300. De goederen varieer- j stra, zendingspredikant nog niet vanuit één centraal punt kan worden geregeld, is dit maar van tijdelijke aard. Eind volgend Jaar worden beide kantoren samen gevoegd, die dan ondergebracht wor den op de beide verdiepingen van de nieuwbouw (uitbreiding) van het An- tonius Clubhuis aan de Mare. Een belangrijk pluspunt van de fu sie is dat de stichting hierdoor een hogere subsidie ontvangt en dat het bestuur het benoemingsrecht thans in eigen handen heeft. Gelijk als in het verleden worden bij deze samenbundeling van kracn- ten goede contacten onderhouden met tegenwerkers", de LD-redacteuren, de raambiljet-ophangers en andere meelopers zich nu eigenlijk? Zijn zij zo irreëel te veronderstellen, dat de opmars van de auto, de luchtvervui ling, de inkrimping van natuurschone gebieden zijn tegen te houden door 't niet aanleggen van de Leidse baan? Kom toch. Of zijn zij zo egoïstisch een stukje natuurschoon voor zich zelf te willen behouden, ten koste van veel grotere aantallen Nederlan ders, die geen natuurschoon wensen, maar ruimte voor hun auto. Die auto is er, hij zal er blijven en in steeds groter wordende aantallen ons land gaan vullen. Het getuigt van een we reldvreemde of struisvogelachtige opvatting die opmars van de auto te willen tegenhouden door de Bree- straat en Steenstraat voor verkeer af te sluiten (let op mijn woorden: bin nen enkele jaren gaan ze weer open; de middenstand verliest niet gaar- Op deze hoek van de Mare ne kanten aan Leidschenhage komt de uitbreiding van het Sint Het deed mij genoegen te consta-deling daarvan door het LD. De veel- aanleg is. is imet de heer Ten Ben teren (in het stuk van donderdag- versmade Telegraaf zou er zich sel) knap; wie er voor is. is dom. avond van H. J. Lelieveldt) dat er j voor schamen. Indien men er prijs Over „wetenschappelijk" redeneren nog meer LD-lezers zijn die zich er- j op stelt kan ik zonder werkelijke gesproken!. geren aan de kwasi-gewichtige dwe- I malversaties een enquête houden J- de Wijs perij, die het LD nu al maanden vol- waarbij 95% zich uitspreekt voor de Leiden, houdt tegen de Leidse Baan aanleg van de Leidse Baan. Het ligt (Naschrift van de redactie: Zon- Natuurlijk komt die „baan" er. Zo er maar aan waar. hoe en wie u iof der te gaan op de mening van de niet vandaag, dan toch morgen. Wat ik) vraagt. Dit gaat de perken van ^eer De Wijs willen we wel enkele verbeelden de „wetenschappelijke behoorlijke journalistiek echter wel ^agen beantwoorden. C. J. Rotte- te buiten. Ik vraag mij trouwens al veel is sinds j^n chef van onze lange tijd af wie de schrijvers zijn redactie buitenland, die o.m. elke za- van de lang-volgehouden artikelen- terdag de rubriek „In vogelvlucht" reeks over de autoloze binnenstad. verzorgt. Degene, die zich voorname- het zgn. Citycentrum en de Leidse ^eeft beziggehouden met de Leid Baan. Zijn dat aankomende begin- gaani ts onze binnenlandredacteur nelingen uit de inmiddels alweer overleefde kaboutersfeer of wer kelijk ervaren Journalisten met kijk op en verstand van zaken? (Wie is trouwens de met vette let ters aangekondigde C. J. Rotteveel die zich zo nu en dan mengt in con flicten als Hirohito-Wim Kan en Nationalistisch-Communistisch Chi na?) M.i. zou het LD bij die telkens terugkerende namen (die verder nietszeggend zijn) gegevens moeten verstrekken over funotie, bevoegd heid of achtergrond van de schrijver. Tegelijk met de heer Lelieveldt reageert in de ingezonden-stukken- rubriek de heer Ten Bensel. Hij vindt dat de voorstanders van de aanleg van de Leidse Baan zonder uitzonde - Antonius Clubhuis en op de ver diepingen hiervan het bureau van de nieuwe Stichting Gezins verzorging Leiden. (Foto Holvast) de Leidse ziekenhuizen en de be staande dienstencentra, hetgeen de stichting van essentieel belang acht bij het uitvoeren van de taak, waar voor zij gesteld is en de daarbij zo noodzakelijke planning van de werk zaamheden. Beroepinsswerk NED. HERV. KERK La nouvel mode franpaise d hiver Beroepen te Varsseveld E. Durk- 1971 c'est exclusivement creé pour Timor, les habitants de Leyde. ATTENTION Het had kennelijk ook t e maken met de commune, waarin het meis je leefde. Ze had die nu verlaten om samen met een vriend in een door haar vader gekocht pandje te gaan wonen. De officier eiste een geldboete van f 150 en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 2 Jaar. De politierechter veroordeelde tot f 100 boete en de gevraagde voorwaardelijke gevangenisstraf. thans wonende te Holten, te Wou denberg: J. C. Schuurman te Put ten. GEREF. KERKEN Beroepen te Maasdijk: A. C. Koe man te Appelscha. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Elburg: H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gouda L. Huisman te Vlaardingen, te Rhenen A. Hooger- land te Werkendam. ADVERTENTIE Gisteren zag ik iemand handelen in tweedehands Philips batterijen. Kan je nagaan hoe goed ze zijn... A vendre dés 9 heures du matin le samedi 23 octobre chez la boutique "FRANCOISE" A vendre la specia lité frangaise ..KICKERS" la grande mode autour du monde. Tous les chaussures sont du cuir ori ginal et adapté au pied de la femme hollandaise. Aussi vendre des uniformes du „FORCE D' AIR' DE CANADA pour H. Fl. 21,50. Of te wel: In boutique FRANCOISE vanaf a.s zaterdag, 9 uur verwachten wij u in de Kickershop voor Leiden Jan Vossen boulevard t.o. Firma Peels. Haarlemmerstraat 151. Den Haag) of een Leidse Baan niet ring domme argumenten ter tafel aan te leggen. brengen. Deze stelling lokt een aan- Zelfs al rijden er tien trams, tien tal wederwoorden uit waarvan ik bussen en tien treinen pier uur naar mij, om der wille van de beschikba- Den Haag dan nog zal de gemiddel- re ruimte, zal onthouden, vooral om- de auto-bezitter liever met zijn eigen dat de heer Ten Bensel bij die dom- auto naar die stad gaan. Men zit lie- me meerderheid ook al. en bij voor ver een half uur in een file met de baat. een deel der Prov. Staten van eigen wagen dan een kwartier in een Zuid-Holland rekent! Hij vindt ver- trein of bus. Zo liggen de zaken. der dat de burger zich bedrogen Bram van Leeuwen. Over de binnen stad in het algemeen en niet alleen de autoloze schrijft o.m. in de ru briek „Binnenstad onder de loep" onze stadsredacteur Hans Melkert. Geen beginnelingen, geen kabouters, maar journalisten, die trachten hun steentje bij te dragen aan de me ningsvorming over een aantal pro blemen) Het heeft, de laatste weken voor al niet, aan grote koppen in de dag bladen ontbroken. Vooral de Leidse Baan vermocht vele kolommen breed die „eer" voor zich op te eisen, het zij rechtstreeks, hetzij zijdelings. Want we zullen toch moeten toe geven dat letterlijk alles er is bijge sleept wanneer het er om ging de uit voering van deze zo belangrijke ver keersader tegen te houden. Enige voorbeelden: Leids Dagblad De heer Lelieveldt wraakt terecht oot voelen indien tot aanleg wordt maandag 18 oktober: „Geef open de gehouden enquête en de behan- besloten. Conclusie: wie tegen de ADVERTENTIE Een Philips batterij is niet alléén voor Philips apparaten. Andere mogen er ook beter van worden... Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad van 19 oktober over het openbaar vervoer, dat er volgens de korte samenvatting op pa gina 1 „niet slecht afkomt" wil ik toch een kritische kanttekening ma ken. Ik ben mij wel degelijk bewust van het feit, dat onderstaande uiteen zetting subjectief is benaderd, doch ik ben er tevens van overtuigd, dat er meer van dergelijke geschetste si tuaties bestaan in de agglomeratie Leiden/Den Haag, die ik „witte plek ken" in het openbaar vervoer wil noemen. ADVERTENTIE ATTENTIE teergc-legenheid heeft op minuut afstand, v.d. Werf- it. Oude Ryn, Kaasmarkt ee minuten Hooigracht (Ir. Fsenstraat) Oude Vest en «egracht (Lichtfabrieken loont de moeite om deze ite collectie en de beste mer- 1 in te zien. ze traditie is „altijd Iger" geen valse leuze „van 'eel voor zoveel" maar het iele Jaar „vGor zoveel" vak-standing als echte fellers en Horlogers. Onze 'D ateliers onderstrepen dit rnlfJor echte vakservice te bie- Doet er uw voordeel mee. N mden sieraden, verlovings- S ïen, horloges, klokken, cas- M tes, verzilverde geschenk- 'oni ttkelen, briljant. )01ï ciS Juweuer-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Onder de vele studiemogelijkheden, die Leiden biedt, is er één bijgekomen. Een school, die voor jongens en meisjes in Leiden en omstreken de mogelijkheid biedt om een rijksgesubsidieerde opleiding tot apothekersassistent (e) te vol gen, uitgaande van de Stichting Opleidingsinstituut voor Apo thekersassistenten- De school ls toegankelijk voor leer lingen, die het plan hebben om hun mavo of havo, atheneum of gymna sium een dergelijke opleiding te ■volgen. In anderhalf tot twee jaar tzijn zij voorbereid op het staatsexa men apothekersassistent. Is men hiervoor geslaagd, dan ontvangt men het diploma apothekersassistent(e), nadat eerst de eed of belofte van geheimhouding is afgelegd. De opleiding van de Stichting, werkt met een multi-mediaal onder wijssysteem, waarmee het traditione le opleidingspatroon is doorbroken (onder meer mondeling, schriftelijk, praktijkonderwijs, naast praktisch werken in een apotheek). De leerlin gen worden reeds direct in de be roepssfeer gebracht, wat voor 'n ver antwoordelijk beroep als het onder havige van essentieel belang is en waardoor tegelijkertijd het plezier in de studie wordt vergroot. Het leerpro gramma omvat: Theoretische recep tuur, Scheikunde. Latyn, Kennis der geneesmiddelen, Berekeningen, voorkqmend bij de receptuur, Neder lands, Maatschappijleer, Praktijk lessen in de lesapotheek, Routine receptuur in een apotheek. Tot de taak van een apothekers assistente) behoort het onder alge mene leiding en toezicht van een apotheker met eigen verantwoorde lijkheid volgens medisch recept ge neesmiddelen bereiden. De plaatsingsmogelijkheden zijn ruim. De apothekersassistent (e) kan werkzaam zijn in een apotheek, in een ziekenhuis, sanatorium enz. Sa lariëring en sociale voorzieningen, zijn in een CAO geregeld. Voor apo thekersassistenten die verder willen studeren bestaat sinds enkele jaren de mogelijkheid een Voortgezette op leiding Apothekersassisten(e) te vol gen met een afsluitend examen en diplomering vanwege de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering dei Pharmacie. De belangstelling voor sociale be roepen en met name die in de ge zondheidszorg, neemt van Jaar tot jaar toe. Het is daarom verheugend, dat voor het verzorgingsgebied Lei den deze nieuwe school voor middel baar beroepsonderwijs is gestart bouw van de Leidse Onderwijsinstel- lingen. Nadere inlichtingen over de opleiding kunnen worden ingewon- tuut Apothekersassistente voor Apothekersassistenten, De school is gevestigd in het lesge- I nen bij de Stichting Opleidingsinsti- Leidsedreef 2 te Leiderdorp. Ongeveer een Jaar of 6 heb ik van mijn woonplaats Valkenburg via Lei den naar Den Haag (station Laan van Nieuw Oostindië) per openbaar vervoer gereisd. Indien ik mij aan de voorgeschreven werktijden hield, diende ik om 7.00 uit mijn woon plaats per bus te vertrekken en keerde ik om 18.20 terug. Het sinds kort gebruik van particulier vervoer gedoogt echter ondanks alle zgn. verkeerscongesties een vertektijd van 7.50 en een tijd van terugkeer van 17.40. Het tijdsverschil tussen beide soorten vervoer bedraagt 1% uur. Waarin schuilt dit grote tijdsver schil? Een vertrektijd van 7.30 uit Valkenburg geeft een aankomsttijd in Leiden van 07.46 (overigens meest al later). De aansluitende trein die op het station L.v. N.O.I. stopt ver trekt om 08.01 uit Leiden, aankomst 03.14, hetgeen betekent bij een aan vangstijd van de kantoortijd om 08.15 te laat komen. Een analyse van de terugweg leert vertrektijd L.v.N.O.1. 17.38, aankomst Leiden 17.48, vertrektijd bus 18.02, aankomst Valkenburg 18.20, hetgeen ongeveer een kwartier oponthoud in Leiden betekent. Het moge uit bo venstaande duidelijk zijn dat dit één van de redenen is waarom ik ben overgegaan op particulier vervoer. Het gestelde, dat overstappen van de trein op de bus over het algemeen vry soepel gaat moet in het geval voor de verbinding met Valkenburg ook met een korrel zout worden nomen. Gegeven enige voorbeelden uit de richtingen Amsterdam en Den Haag. Vertrek A'dam 08.03, Aankomst Leiden 08.3< Vertrek (bus Leiden) 09.32. Vertrek Den Haag: 12.33, 13.54, 17.13. Aankomst Leiden: 12.45, 14.04, 17.28. Vertrek bus Leiden: 13.02, 14.02, 17.32. Het lijkt mij in de huidige tyd met gebruikmaking van computers een niet zo'n moeilijke opgave voor de NS en de busondernemingen om hun dienstregelingen op elkaar af te stemmen. De enige treinen, die enigszins een behoorlijke aansluiting geven op de bussen naar Valkenburg zijn de trei nen uit de richting Utrecht (12 min) Overigens vertoont het openbaar vervoer ook „witte plekken," indien men halfuur diensten en 's avonds uurdiensten onderhoudt in de Rand stad Holland. R. v. d. Clooster t Boonrak 4A Valkenburg 18.14, 09.01. 08.50. 09.32. )8.32, 09.02. baar vervoer kans". Dan kunnen we lezen dat er een onderzoek door NS en N.Z.H. zal worden ingesteld, „diep- id" nog wel. naar de noodzaak van de Leidse Baan. Ook de „Werk groep" Milieubeheer van de Leidse Universiteit doet hier „diepgaand" aan mee. Nu kan de gewone man, en daar is hij dan ook „gewoon" voor. zich af vragen waarom dan nu pas. want hij wist al Jaren dat het mogelijk is met een auto in 35 minuten ergens te komen waar men „openbaar" twee uur over doet. Dat men door het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag te verruimen door het ge wone andere vervoer te verstikken, alleen dit kan bereiken dat alles vóór Leiden verstopt, dan zijn dAAr enorme parkeervelden nodig om de auto's door tegenstanders altijd als blik aangeduid te plaatsen. Het openbaar vervoer heeft al meer dan 150 Jaar de kans gehad zich te populariseren en wanneer we de bijna ledige treinen en bussen langs zien rijden, kunnen we consta teren dat ze inplaats van frequen tie op te voeren, zelfs geheel kunnen verdwijnen. Donderdag 14 oktober kunnen we in het Leidsch Dagblad lezen over de tekortkomingen van het Leidse centrum samengevat in drie punten: bereikbaarheid per auto, sfeer en recreatief sociaal aspect. Aan te bevelen is het herlezen van hetgeen over openbaar vervoer en autobezit wordt verteld. Het Leidsch Dagblad van 20 ok tober doet helemaal de deur dicht, sommige politici nog geen benul van milieu-bedreiging.-Hierin is het ge presteerd alle denkbare pestilentie'8 samen te vatten, vanaf het drinkwa ter tot aan de Constance Ook de tv bracht ons weer nieuws over de Leidse Baan. We konden ze ook zien, de handtekeningenbrengers. Ik meende ze zelfs te herkennen als ve len die met de bekende duim om hoog de blikken monsters tegemoet treden. Was dat soms de eerder ge noemde werkgroep?" Nog maar kort geleden is een der gelijke groep er in geslaagd de bouw van een elektrische centrale tegen te houden. Een zéér geslaagde actie, nu komt er op die plaats een bedrijf dat vanwege de stank uit zijn huidige vestiging vertrekt en waarvan het afvalwater zeer waarschijnlijk een veel groter probleem gaat worden dan van genoemde elektrische cen trale. In de buurt van de huidige centrale aan de Maresingel in Lei den zwemmen de vissen nog rustig rond tot genoegen van vele henge laars. Terug naar de Leidse Baan. de t v. toonde enkele beelden van het te volgen tracé, een sloot en een stuk weiland, onbegrijpelijk dat nu Juist daar en nog wel op die luttele kilo meters en mogen we de „studie's" geloven,, enkele tienduizenden men sen recreatie moeten zoeken. Open baar vervoer-vreemd dat men na al dat lezen over zijn voordelen, men toch niet kan ontkomen aan andere openbare gelegenheden die ook niet zijn te gebruiken, gaat denken. Men moet zijn oor maar eens te luisteren leggen bij Waterstaat om te vernemen dat men daar in staat is grassen te kweken die onder alle om standigheden groeien, zodat de ber men steeds groen zijn, dat men be plantingen kan kiezen die snel groeien en zodoende een weg camou fleren. Dat dit met een lelijke spoor weg vier rails naast elkaar met een lelijke bovenleiding onmogelijk is behoeft men niet te informeren, dit kan men met de klompen aanvoelen. H van Eek. Hoge Rijndijk 3, Leiden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3