Omstreeks 2000 tien miljoen auto's IS ER NOG WEL TOEKOMST VOOR HET SCHADEREDRIJF? Nu ook nog Joegoslavische Fiats op de Nederlandse markt Lao 22 AUTO-ALLERLEI Vail wegenwagenswieten en wat-er-zo - bij-komt SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Futuroloog Polak: „Op den duur niet' Hoynck (van DAF): „Meer dan ooit.." NAC kreeg nieuwe spreekbuis De Autois terug llJBEWIJS-VOOR-HET-LEVEN DATSUN STERK IN DE LIFT lAG 22 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD de futuroloog prof. dr. F. L. moeten geloven zullen er reeks het jaar 2000 zo'n tien en auto's op de Nederlandse rondrijden. Want alle sterker wordende bezwa- ten spijt is hij ervan over- dat de auto ook op de duur de strijd om het be- zal winnen. Alleen moeten in niet denken aan de auto nu. De auto van de toekomst in zijn visie immers heel uitzien: 'kleiner, wend- der en bovenal veel ..schoner" filiger. Polak was één van de spre- op het congres van de Neder - Vereniging van Ondernemers it Carrosseriebedrijf (de Foc- Tiel. Hij begon zijn verhaal er op te wijzen, hoe grondig Dage" van de auto in tien jaar anderd. Steeds sterker klinken zwaren. Zijns inziens terecht, zijn economische monsters, weinig worden gebruikt en teveel ruimte vreten. Ze zijn onma tig en onverzadigbaar, jagen de voetgangers van de weg en belem meren het openbare vervoer. Ze verstikken de stad. Ze spuiten gif en met zijn alle vormen ze de grootste massamoordenaar aller tij den. Volgens prof. Polak niets tegen in te brengen. Allemaal waar Als alles gewoon zou doorgaan zou de auto zichzelf vernietigen. Maar van de andere kant: het openbaar ver voer is log en traag. Men heeft nu eenmaal de vrije keus en prefereert duidelijk de auto. De euvelen zijn bovendien niet altijd sterk aan de auto gebonden. Maar vooral aldus prof. Polak de thans bestaande auto zal sterk veranderen. Althans, gezien op lan gere termijn. Tot zover kan men gemakkelijk met de futuroloog mee gaan. Moeilijker wordt het als hij zijn persoonlijke visie geeft op die auto van de toekomst. Het is nogal vrijblijvend. Maar zijn toekomstpa troon is één mogelijkheid. Die wel licht niet op alle onderdelen zal kloppen, maar die op zijn minst be langwekkend genoeg is, om er stil bij te staan. De auto wordt volgens prof. Polak kleiner. De mini gaat het winnen, zoals is gebeurd bij de radio's. De wagen zal worden afgestemd op het gebruik van twee personen. De wa gen zal zeer wendbaar, licht en snel zijn, maar desondanks veilig onder alle omstandigheden Volgens hem zal de toekomstige auto zich zowel onder als boven water kunnen be wegen, wellicht ook in combinatie met andere voertuigen. Hij dacht hierbij aan koppelingen, zoals we die al in de ruimtevaart kennen. De auto van de toekomst zal beschik ken over een automatische chauf feur, waardoor men de krant kan lezen, terwijl men rijdt. Dat kan mede doordat de wagen elektronisch over de grote wegen wordt geleid. Geen botsingen meer dus. Prof. Polak maakte duidelijk onder scheid tussen het verkeer binnen en buiten de stad. Ook binnen de stad zijn er tal van mogelijkheden, die een vergaande oplossing zullen ge ven voor de huidige problemen. Hij dacht aan autowegen onder of bo- I ven de stad en wegen rond de stad met grote parkeerterreinen, die aansluiting hebben op het stedelijk openbaar vervoer, dat natuurlijk elektronisch rijdt. Buiten de stad: nieuwe soorten wegen, die worden voorzien van mechanismen voor elektronisch te besturen auto's. Rij examens kunnen dan worden afge- schaft. Het zijn slechts grepen uit een uur lang wetenschappelijk fantaseren van prof. Polak. Want natuurlijk kon hij niet alles met bewijzen sta ven. Maar prof. Polak gaf wel de nadrukkelijke verzekering, dat de onderzoekingen in Amerika, Duits land en Japan op al deze terreinen reeds in een zéér vergevorderd sta dium verkeren. Maar niet vergeten mag worden, dat verscheidene eco nomische giganten zeer nauw daarbij betrokken zijn: niet alleen autofabrieken. maar b.v. ook staal concerns en oliemaatschappijen. Het zal enorme omschakelingen vragen. En het was voor de aanwezige car rosseriebouwers eigenlijk helemaal niet prettig om te horen, dat prof. Polak hun een toekomst zonder veel werk voorspelde Aan die lichte, wendbare autootjes viel volgens hem niet zoveel meer te verdienen. Zeker als het aantal botsingen sterk wordt gereduceerd. En wie weet: misschien zit er eens nog wel eens een wegwerpauto in. In dat opzicht stond zijn betoog in scherp contrast met dat van de heer A. P. Hoynck van Papendrecht, die vóór hem het woord had ge voerd. Die voorzag namelijk, dat- op korte termijn de auto's in verband met de steeds strenger wordende veiligheidseisen zwaarder en steviger zullen moeten worden. De auto's zullen daardoor veel duurder wor den. Voor de carrosseriebouwers be tekende dat volgens hem, dat elk reparatie-geval veel meer werk zal gaan vragen en dus ook duurder zal worden. Wat dan weer een verhoog de omzet impliceert. Maar dat houdt ook in, dat er, een belangrijke uitbreiding van de tech nische apparatuur zal moeten plaats hebben. Men zal veel instru menten moeten aanschaffen om de vereiste precisie te kunnen bereiken. Dat zal grote investeringen vragen. Daarom meende hij. dat het nood zakelijk zal zijn. dat garagebedrij ven en carrosseriebouwers nauwer zullen moeten gaan samenwrken. Wellicht onbewust schopte de heer Hoynck (van de DAF-f abrieken) hiermee tegen een zéér zeer been, want sinds enige tijd staan de in de Bovag verenigde garagebedrijven en d». in de Focwa samenwerkende carrosseriebedrijven op pittige voet 1 van oorlog. De Focwa hamert er in alle reclame namelijk nadrukkelijk op. dat de automobilist met een I schadegeval rechtstreeks naar het carrosseriebedrijf moet gaan. wat een diept doorn is in het oog van talrijke garagehouders. En Focwa-voorzitter W. J. Lith had in zijn Jaarrede ook nog eens drif tig op dat aambeeld geslagen. Zodat er op één dag in Tiel wel heel wat verschillende meningen te beluiste ren vielen. De heer Lith zei: schade bij de carrosseriebouwer, niet naar de ga rage. De heer Hoynok vond, dat meer sa menwerking tussen garage en car rosseriebouwer moest komen. In de naaste toekomst zag hij voor de laatste vergroting van omzet. Tenslotte prof. Polak: in de verdere toekomst is er helemaal geen toe komst voor deze mensen. Men vraagt zich af: wie krijgt ge lijk? Na de Italiaanse, Spaanse, Poolse en Russische Fiats kunnen wij in Nederland nu ook nog de Joegosla- sche Fiats begroeten. Zo kunnen we de Zastava-automobielen wel noe men. Deze fabriek werkt nauw sa men met Fiat, maar is voor de ex port onafhankelijk geworden. Ne derland heeft nu de Westeuropese primeur. De Joegoslavische wagens tonen duidelijke verwantschap met het Italiaanse „moedermerk". Zasta- va maakt vier basismodellen. De kleine 750 «32SAE-PK. top 110 km per uur), die even duur is als de Italiaanse moeder en het Spaan se zusje: f 4788 ine. btw. •De 1300 met een 4-cilinder motor van 60 DIN-pk goed voor een top van 140 km per uur. Vier deurs. Goed afgewerkt. PPrijs ff 8390. •De 125 PZ heeft veel overeen komst met de Poolse 125, omdat hij in samenwerking met de Polen is ontwikkeld. Voor 8892 gulden koopt men de wagen met 1500 cc motor, 70 DIN-PK, top 140 km. •De 101 heeft zelf een eigen ge zicht. Alleen zit dat aan de achter kant: een vijfde deur, die de Fiat 128 niet heeft. De 1116 cc (50 pk 135 km) wagen komt in het voor jaar, de prijs is nog niet bekend. Het Joegoslavische zusje van de kleine Fiat uit Italië of Spanje De geheel nieuwe Zastava 101; vijf deuren en divars geplaatste motor voorin. is terug. Drie Jaar is dit tie orgaan van de KNAC weg- it. Tijdens de 65ste jaargang 18 werd de pijp aan Maarten en. Of beter gezegd. ,,Auto" opgenomen in het weekblad visie", dat de KNAC-leden Keek in de bus vonden, deze geforceerde inwoning is n einde gekomen. De KNAC- kunnen „Autovisie" wel wat oper krijgen, maar gratis is er neer bij. Ze zullen het moeten met een hernieuwde uitgave De Auto", dat echter wel van fde persen komt als „Autovi- nl. die van het Nederlandsch kerij Bedrijf NV in Leiden, wens ook de uitgever is dezelf- NV Uitgeversmaatschappij In- ra. En tenslotte als hoofdre- n eind-redacteur treden ook op resp. Nico de Jong en Gert Enklaar, voor de lezers van Autovi sie verre van onbekende figuren. Alles bij elkaar is het wel logisch, dat Autovisie en Auto niet zo heel sterk van elkaar verschillen. Alleen is de frequentie geringer en de in houd gevarieerder. Maar aan auto test geen gebrek, ook in „De Auto". In het eerste nummer maar liefst twee: van de Chrysler 180 en de Datsun Cherry (die voor de KNAC-leden allang een beurt heeft gehad in Autovisie). Maar goed, het blad ziet er uitste kend uit, het is zeer levendig van opzet en de KNAC-leden krijgen het voor niets. Het verschijnt in een oplage van 15.000 exemplaren, want het is niet in losse verkoop verkrijgbaar. De KNAC heeft een nieuwe goed verzorgde spreekbuis. Britse regering is voornemens met ingang van 1973 rijbewijzen- ■het-leven te gaan uitgeven, daarmee een eind makend aan het nik deze om de drie jaar te vernieuwen. Dat heeft de minister Vervoer bekend gemaakt. voortvaar den tot het krijgen van een nieuw rijbewijs zullen voel vooral strenger worden op medisch gebied. Voorts gaat de ruimere bevoegdheden nastreven om het rijbetvijs in te hen van iemand aan wiens medische toestand wordt getwijfeld, bats van te verklaren dat een automobilist gezond is als hij een etcys aanvraagt, wordt deze nu ook verplicht onmiddellijk de ftiteiten te verwittigen als hij weet een ziekte te hebben opge- of op andere manieren minder valide is, hetgeen zijn rijden bunnen beïnvloeden. nieuwe rijbewijs voor het leven gaat 5 pond kosten. Nu men nog 1 pond (f 8,35) per drie jaar. et uitgeven der rijbewijzen zal worden gecentraliseerd en dit zal egering elk jaar 1 miljoen pond kunnen besparen. Übewijzeji voor het leven worden al verstrekt in Frankrijk, DuitslandZweden en Zwitserland. Datsun gaat in Nederland wonder baarlijk goed. Vorig jaar bedroeg het marktaandeel van dit Japanse merk nog niet één procent: 0.8 om pre cies te zijn. Van januari tot en met september was dat percentage al gestegen tot 2.4. En de laatste maanden reiken de verkoopcijfers zelfs tot ruim boven de vier procent van de Nederlandse markt. Dat be tekent in andere cijfers: verkocht Datsun vorig jaar 2550 auto's, dit Jaar zal men er in Nederland meer dan 10.000(1) afzetten Natuurlijk brengt deze snelle groei noodzakelijke voorzieningen met zich mee. Zo is in de loop van dit Jaar de dealerorganisatie aanzienlijk uitgebreid, zij telt nu al ongeveer 145 dealers. Circa honderd van hen kunnen in Januari tijdens een tien daagse reis naar Japan met eigen ogen constateren tot welk een enorm concern Nissan Motor Co. Ltd. is uitgegroeid. MORRIS MARINA De Morris Marina, het Jongste mo del van de Austin-Morris groep «onderdeel van B.L.M.C.) en al se dert het voorjaar in Engeland te koop, heeft in het moederland zo'n succes, dat niet alleen de order portefeuille voor verschillende maanden vol is, maar de wagen ook pas in maart van het komende jaar in Nederland verkrijgbaar zal zijn. Toch hoopt men spoedig een produktie van ongeveer 5.000 wa gens per week te bereiken. De nieuwe Datsun 240 C Alleen met de nieuwbouwplannen van Datsun Nederland gaat het niet voor de wind. Men huist nog steeds in de veel te kleine voorma lige bollenschuur aan de Wilhelmi- nalaan in Sassenheim. De bezwaren, die door omwonenden tegen de nieuwbouw in Lisse zijn ingediend, tellen nog altijd. De vergunning is nog niet af, zodat met de mogelijk heid rekening zal moeten worden gehouden, dat Datsun naar een an dere vestigingsplaats gaat uitzien. Wat op zichzelf niet zo moeilijk is. Talrijke gemeenten hebben naar het Sassenheimse bedrijf gelonkt en vaak op aantrekkelijke voorwaarden grond te koop angeboden. Maar in het belang van de werknemers geeft men er de voorkeur aan in deze omgeving te blijven. Inmiddels gaat het merk onverdro ten door met het uitbouwen van de lijn. Dezer dagen kwam de nieuwe 240 C de gelederen versterken. Deze grote wagen «met een 2393 cc zes cilinder motor van 130 SAE-pk, goed voor zo'n 170 km per uur) is in twee verschillende uitvoeringen leverbaar: de 4-deurs sedan en de hardtop. Beide modellen kunnen met een automaat worden verkre gen. De prijzen variëren van bijna 17 tot 19.5 mille. Als derde nieuwe model de 2200 cc diesel met dezelf de carrosserie als de 2400, alleen iets eenvoudiger. Met iets minder snufjes, want zoals zo vaak bij de Japanse wagens zit er weer van al les er-op-en-er-aan. De uitrusting is verrassend volledig. Overigens wel Jammer voor Datsun Nederland, dat juist nu zij zo sterk in de lift zit de Japanse fabriek heeft bekendgemaakt, dat de prij zen als gevolg van de onzekere geldmarkt flink omhoog zullen gaan. VERKOOP NEDERLAND Bij de verkoop van personen- en combinatiewagens leidt General Motors in ons land na negen maan den de race met in totaal 52.399 auto's (Opel alleen :44.526). Dan volgen achtereenvolgens Ford 39.453, Fiat (incl. Autobianchi) 35.183, Chrysler (incl. Slmca) 28.140, Ci troen 26.831, Renault 25.108, Volks wagen 23.393, DAF 19.417. Peugeot 16.090, BLMC 11.684. De overige merken bleven (nog) beneden de 10.000 stuks, al komen Toyota met 9.514 en Datsun met 7.826 dicht in de buurt. In totaal werden deze maanden 324.182 auto's verkocht tegen vorig jaar 327.992. Veel ver schil maakt het dus niet uit. DAF COUPE MARATHON Het succes van de in januari op de markt gebrachte DAF 55 mara thon heeft de Eindhovense fabriek ertoe gebracht ook de 55 Coupe in marathon-uitvoering te introdu- duceren. Op de Londense autoshow, die thans wordt gehouden, is de wagen voor het eerst te zien .In Nederland gaat de auto f 9495 kosten, waarvoor men een pittige auto met een 63 pk <SAE> motor krijgt, die goed is voor een top van tegen de 150 km per uur. KIPO-BENZINE De inkoopcombinatie KIPO in Rot terdam (meer dan 500.000 leden) heeft aangekondigd, dat zij bin nenkort zal beginnen met de ver koop van merkbenzine met een kor ting van 3,3 tot 4,4 cent per liter aan ongeveer 400 benzinestations in Nederland. Men verzekert met nadruk, dat het hier niet om witte benzine gaat. Waarom dan wel zou te zijner tijd in een grootscheepse reclame-campagne worden bekend gemaakt. STERKER KADETT General Motors heeft meegedeeld, dat de Opel Kadett thans ook leverbaar is met een 1,2 liter mo tor, die 60 DIN-pk ontwikkelt, waarmee van 0 tot 100 km kan worden geaccelereerd in 17 secon den en een top bereikt kan wor den van 140 km isedan) of 143 km coupe». Er kan ook een automaat op worden geleverd. MISS AUTOMOBILE 72 Dit is de Fran?aise Chantal Dela- motte, die onlangs in Parijs tot ."Miss Automobile 72 werd gekozen. Niet omdat ze zo goed kan auto rijden, maar alleen omdat haar maten (90-62-92) zo aantrekkelijk zijn. Chantal geeft les op een school voor mannequins.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17