ROOTSTE MOEILIJKHEDEN BIJ VICON VOORBIJ enthuizen wordt s een arionet gebruikt )ertig glazen bier maar och in auto gaan rijden Structuurplan Bodegraven is verouderd jvrouw Lalleman (VVD): "Eerst gezwel verwijderen" Dokter Mulder sprak in Alphen Suikerziekte is heel moeilijk te bestrijden Landbouwschap bang voor zout in water EEG in Katwijk Katwijkse matroos verdronk Volgens D'66: PAG 22 OKTOBER 1971 LMDSCH DAGBLAD [-VENNEP Voor de NV [lijnen betere tijden aan te [adat in een jaar tijds vier- werknemers, veelal via nale afvlo eiïngssys te em het erlieten, zijn de zaken dus- stabiliseerd dat de directie abriek het personeel straks eiden winstuitkering hoopt geven. 970 pakten donkere wolken iven de Venneper fabriek die voordien succesvol was geweest, met de produktie van haar land bouwmachines. De leveranties stag neerden, terwijl de produktie op vol le toeren doordraaide. Diverse nood oplossingen hielpen niet en men moets overgaan tot ontsalg van vier honderd van de in totaal negenhon- honderd werknemers. Onverkoch te voorraden en de sterk gestegen kosten stonden in ongunstige verhou ding tot de omzet van circa veertig miljoen gulden. Verbetering Met veel minder mensen denkt Vi- con dit jaar aan hetzelfde bedrag te komen. Vicon. dat aanvankelijk slechts landbouwmachines produceer de, ging ook op andere terreinen be zig. Dankzij grote ervaring, die men had opgedaan in de polyester afdeling van de fabriek (in begin stadium werd polyester bij Vicon vervaardigd voor het persen van kuipen voor pendelstrooiers) kon men andere producten op de markt gaan brengen. De verwachtingen, zijn zodanig dat een uitbreiding van het personeelsbestand in de polyes- terfabriek binnenkort noodzakelijk zal zijn. "Een groot deel van de nare pro blematiek is achter de rug", aldus de heer S. Pieper, een van de direc teuren van de N.V. "Maar dat bete kent niet, dat we nu direct in een hoer as temming verkeren. Er zijn loonrondes op komst en ook zijn er valutaproblemen. We gaan gewoon door. 't Liefst zonder al teveel op hef". Door de Jaren heen nam het in 1910 opgerichte Vicon een grote vlucht. Het bedrijf leverde aan ze ventig verschillende landen in totaal meer dan een half miljoen Vicon- werktuigen. Vooral via vestigingen in het buitenland zoals bijvoorbeeld in India, Spanje, Canada, Italië, De nemarken, Duitsland en Engeland, werd het leeuwendeel der Vicon- werktuigen aan de boer gebracht. De landbouwmachines vertegenwoordi gen nog steeds de kurk waarop Vicon drijft. De grote bedragen, die aan ontwikkeling zijn besteed beginnen hun vruchten af te werpen. Reeds veel belangstelling is waargeno men voor een eenvoudige automa tische voederdoseerwagen, uitgerust met polyester trechter, die overal waar koeien en varkens gevoerd moe ten worden, een bestemming heeft. Andere belangrijkenieuwe Vicon- landbouwwerktuigen zijn een snel- spitmachine. een grote gedragen kunstmeststrooier 'en een maaima- chine. Wellicht worden deze produc ten straks "toppers" en verkrijgt Vi con weer een bredere basis. 'HUIZEN Charmant, maar daarom niet minder fel als dat voor een „goede zaak" Striemend als een zweepslag kan zij zich teweerstellen als de gemeente, naar haar „onrecht" wordt aangedaan. Toen zij als eer ste en enige vrouw in de raad van Bent- ïverd geïnstalleerd, deed dat nogal wat stof opwaaien. Enkele leden waren op dat mo an mening, dat zij „achter de wastobbe" hoort en zich niet met de problematik van de moest bezighouden. Dat is mannenwerk ■w Lalleman (VVD) is een ^■Zelden reageert zij spon- vraag maar antwoordt ogen. Een Siamees schiet ot tijd door de ruime kamer it zich. als de speelse bui is, luid spinnend op Twee oudere katten een tafel en schijnen inig waardering te hebben jongere drukteschopster. tomt het, dat er altijd heden in de raad van zen zijn? Lalleman zucht eens, hoofd in de handen en zegt eigenlijk iets waar je lerkomt. Veelal draaien de eden om bouwactiviteiten, jleliike en niet-confessionele bben duidelijk een eigen voorstellen van B en W t is een groep die Keilzpr "et mag Tegen alles wat l voor Benthuizen be- men zich bij voorbaat al i. En steeds zijn het die ;eiten die een belangrijke sfeer aanzienlijk beter, dan tijdens de raad". "Als wordt bereikt, dat men de persoonlijke belangen wil laten val len, zijn we ook al een heel eind. Dit is wel erg idealistisch gesteld. Maar ik geloof niet, dat dit een haalbare kaart is". "Je zou ook kunnen denken aan een andere voorzitter. Dat is natuurlijk geen garantie dat de moeilijkheden dan uit de wereld zouden zijn gehol pen. Hoewel hij niet de oorzaak is van al het gekrakeel in de raad. De burgemeester is in feite onderge schikt aan de raad en die moet ho mogeen zijn". Gelooft u, dat deze gang van zaken van invloed zal zijn op de aehterhan van de diverse groepe ringen? isterlaken it je tot genezing van deze j 'den kunt komen, zal eerst j el moeten worden verwij- die bouwzaken kun Je dui- rken, dat persoonlijke be- loeten prevaleren. Dergelij- ellen worden meestal arg- benaderd. Vermoedelijk n, dat alles wat snel komt is. Daarom gaat men mis- I over tot remmingen" Andere samenstelling idealistische typische oplos- ijn een geheel nieuwe raad uitgaat, dat hij er zit om en van Benthuizen te be- Óf het dorp moet opgaan Irotere gemeente. Maar Ja. het zijn zelfstandigheid, ten ook een soort ronde-ta- entie kunnen houden en dan ijkheden eens onder de loep ;ou kunnen bijdragen, iei; scherpe verhoudingen. In missievergaderingen is de Engelse propaganda voor Alpheuse LAURA SUNBURY-ON-THAMES ALPHEN AAN DEN RIJN John Turner, één van de drie Engelsen die deelnam aan de Alphense LAURA-rit van dit jaar, heeft hierover een enthou siast verslag geschreven in Cy- cletouring, 't officiële blad van de Engelse wielrijdersbond. Hierin vertelt hij over zijn ervaringen temidden van „de aardigste mensen die je maar kan hopen te ontmoeten". Ook het echtpaar Postma, dat hem en Ken Weaver onderdak ver schafte, wordt niet vergeten. Turner vertelt dat hij zich daar bijzonder snel thuis voelde. Nadat hij nog heeft medege deeld aan de lezers dat hij op de feestavond heeft gezien dat Nederlandse' fietsei's weten hoe ze zichzelf moeten amuseren, raadt hij de Engelse wielrijders aan, net als hij, in te schrijven voor de jubileum-LAURA van volgend jaar. De Engelse bond is bereid een gezamenlijke reis te organiseren als er liefheb bers genoeg zijn. "Er ontstaan inderdaad wel eens paniekreacties. In de achterban kan je in sommige gevallen een afspie geling vinden van de moeilijkheden die zich in de raad afspelen alsmede de controverse die daarin wordt aan getroffen. Ik geloof echter niet dat. er verandering komt. De christelijke partijen zullen blijven bestaan en zoals het er nu voorstaat zie ik geen verschuivingen. Al zullen er nieuwe partijen worden gevormd en de Kern van de moeilijkheden zal niet worden weggenomen, zal het nooit tot een oplossing komen" Aanhangsel Wat is uw mening over de sa menvoeging van Benthuizen met een andere gemeente? "Benthuizen moet niet bij Zoeter- meer worden ingelijfd. Ik voel sterk voor het voorstel van Keijzer om van Benthuizen. Moerkapelle en Ha- zerswoude-dorp één nieuwe gemeen te te vormen. De belangen van deze drie dorpen zijn zo gelijkwaardig, dat deze samenvoeging beter is, dan aansluiting bij Zoetermeer. In het laatste geval qzu Benthuizen niets anders dan een aanhangsel wor den". Hoe ervaart u het raadslidmaat schap in Benthuizen? "Ik blijf het een uitdaging vin den en zal trachten de belangen van het dorp zo goed mogelijk te behar tigen. Ondanks alle problemen ben ik niet iemand die zegt ik gooi het bijltje er 'bij neer. Dat kan ik ge woon niet". "Wat is zo jammer vind is. dat Benthuizen net een marionettenthea ter is. Als er iemand aan de touw tjes trekt gaat er altijd wel ergens een arm of een been bewegen". Jongen na aanrijding overleden KATWIJK Bij liet vliegveld Valkenburg, aan de rand van het Panbos. is een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij de negen jari ge Katwijkse jongen Gijsbert Var- kevisser werd gedood. De jongen reed gistermiddag het Panbos uit en ver leende hierbij geen voorrang aan 'n auto. Levensgevaarlijk gewond werd de jongen met een ambulance van de marine-dienst van Valken burg naar de Ursula-kliniek ge bracht. waar hij aan zijn verwondin gen overleed. degraver voor Haagse politierechter haag bodegraven lelijks gebruik van twintig glazen bier zorgde er voor. i27-jarige losarbeider uit Bo- r de Haagse politie kam te staan. ficier somde een lange lijst strafbare feiten. Verdachte tornen met autorijden onder drank en dat zorgde in den Rijn bij het nemen bocht in de Lindehovenstraat botsing, omdat de Bodegra- d de linkerhelft van de weg Ws volgende punt was er een Leiden, waarbij een mver werd gereden en 'Passagier gewond raakte toe had zich daar weinig van en was doorgereden. Tenslotte stond er op de lijst geno teerd dat de losarbeider zich in Bo degraven aan mishandeling had schuldig gemaakt: tijdens een ruzie gaf hij zijn tegenstander een forse klap in de nek. Voor de offi cier was dat aanleiding genoeg drie weken gevangenis te eisen en ontne men van het rijbewijs voor de tijd van drie Jaar. Daarbij kwam nog verbeurdverklaring van de auto en een boete van f 200 voor de klap. Verdachte vertelde dat hij er alle maal niets meer van wist, alleen de klap kon hij zich nog wel herinne ren. De auto had hij al verkocht. Verdediger mr. H. W. van Harre- veld betoogde, dat verdachte ook volgens het rapport van de psychia ter in zo'n staat verkeerde, dat hij zich er nu niets meer van kan her inneren. Hij is nu bezig aan een ont wenningskuur. Pleiter vroeg geen gevangenisstraf op te leggen en de ontzegging van de rijbevoegdheid tot het uiterste te beperken. Hij vroeg dat ook, omdat de Bodegrave- naar nog heel wat schades moet be talen. De politierechter ging gedeeltelijk met de verdediger mee en veroor deelde verdachte tot een boete van honderd- gulden, drie Jaar ontzeg ging van het rijbewijs- met aftrek dat het reeds was ingenomen-, twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en verbeurdverklaring van de auto, doch met teruggaaf aan ver dachte van de opbrengst. Mevrouw Lalleman ALPHEN AAN DEN RIJN Door het bestuur van de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken was gisteravond een bijeenkomst belegd in gebouw Nabij voor leden, dona teurs en belangstellenden uit Alphen en omgeving. Daaronder werden dan een tiental gemeenten genoemd en als men dan, nagaat, dat het getal suikerpatiënten twee op honderd is en de erfelijkheidsfactor één op ze ven. dan had men een volle zaal mogen verwachten. De vergadering was belegd in een zaal„tje" van Nabij, en dat was dan inderdaad vol, d.w.z., er waren ongeveer vijftig belangstellenden. De voorzitter van de afdeling, de heer v. d. Velden uit Leiden, was daarmee wel inge nomen, want de vorige maal dat men in Alphen bijeen was haalde men nauwelijks de helft. Het was een leerzame avond, waar in dokter J. D. Mulder uit Noord wijk aan de hand van cijfers op het pro jectiescherm het een en ander ver telde over de situatie op dit gebied. Het woord suikerziekte noemde hij niet Juist, omdat men hier meer van een handicap kan spreken. Slechts een klein onderdeeltje van het men selijk lichaam, de alvleesklier, wei gert zijn taak te vervullen en dat veroorzaakt ongemak waarvoor le ven op dieet, tabletten, of in de zwaardere gevallen de insuline-in- spuitingen de geëigende middelen zijn. Is het dan meer een handicap, het neemt ïxiet weg. dat de heer Mulder de suikerziekte toch ook plaatste bij een viertal moeilijk te bestrijden of onder de knie te krij gen ziekten, o.a. hart- vaatziekten en kanker. En het is zelfs niet on waarschijnlijk. dat er enig verband bestaat tussen hart- vaatziekten en suikerziekte. De erfelijkheid open baart zich vaak pas op oudere leef tijd en dit houdt dan ook wel weer verband met het zwaarder, of te zwraar worden waardoor de alvlees klier zijn werkzaamheden niet meer aan kan. Het betoog van dokter Mulder was leerzaam: dat bleek ook wel uit de vraagstelling, waaraan ook een tien- Jarige patiënt deelnam, die na de causerie en de beantwoording van de vragen vertelde, hoe zijn leven is en dat hij zich. ook al moet hij in gespoten worden, temidden van zijn school- en sportvrienden heel goed kan roeren. Hij kreeg een spontaan applaus. De heer v. d. Velden sprak een goed woord voor de N.V.S. en na de pauze vertoonde mevrouw A. C. Wittebol-Dekker een belangwek kende serie dia's, door haar opgeno men in het kindertehuis voor suiker zieken „Bosch en Duin". Moderne kerk in JT oubrugge WOUBRUGGE In Woubrugge zal de nieuwe r.k. kerk-sportzaal zondag 31 oktober geopend wor den door dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam. Zaterdag kunnen be langstellenden tussen vier en zes uur of tussen half acht en half tien 's avonds de kerk bezichtigen. De Woubrugse gymnastiekvereniging zal 's middags voor een paar demon straties zorgen, 's Avonds staat judo en volleybal op het programma Woubrugge was in de middeleeu wen een plaats waar de katholieken een eigen kerk hadden. Na de refor matie veranderde dit. De schaarse katholieken waren vanaf die tijd aangewezen op kerkbezoek in omlig gende gemeenten. Na 1945 kwam er in die scituatie verandering. De tegen stellingen werden minder en het in woneraantal van Woubrugge werd hoger en daarmee ook het aantal ka tholieken. Na jaren te moeten behelpen in zaaltjes, was het in 1970 dan zo ver: de eerste paal voor een eigen kerk ging de grond in. Het moest een moderne, functionele kerk war den. De grote zaal moest het moge lijk maken, dat ook de sportvereni gingen van Woubrugge de kerk kon den gebruiken. De totale kosten van de bouw lie pen op tot bijna een half miljoen gulden. Voor dit bedrag staat er dan ook een prachtige, eigentijdse kerk. Er is een grote zaal, er zijn voldoen de bergruimten, verder is er een ver gaderkamer en er zijn kleedkamers voor de sportverenigingen. DEN HAAG Het landbouwschap heeft in een schrijven aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat zijn verontrusting over de watervoorzie ning in Zuid-Holland kenbaar ge maakt. De daar aanwezige tuinbouw ondervindt in ernstige mate hinder van het hoge zoutgehalte in het ri vierwater. In 1969 werd de kritieke situatie veroorzaakt door de zout- tong op de Nieuwe Maas. Thans is het de Rijn waarvan het zoutgehal te onrustbarend wordt. Een behoorlijke verbinding van Zuid-Holland met het Amsterdam- Rijnkanaal is voor een goede water voorziening wenselijk. Het zoutge halte van dit kanaal is lager dan dat van de Rijn en de Hollandse IJs- sel. Bovendien kan het Amsterdam- Rijnkanaal vanuit het noordc ge voed worden met goed water vaixuit het IJsselmeer en later het zoge naamde Kleine IJsselmeer. De waterverbinding tussen het Amsterdam—Rijnkanaal en het Zuid-Hollandse tuinbouwgebied zou tot stand gebracht moeten worden via een kanaal van Maarssen naar Bodegraven en vervolgens van Wad- dinxveen naar Voorburg. Reed.- in 1969 heeft het Landbouwschap deze aanbevelingen gedaan in een brief aan de minister van Verkeer en Wa terstaat. Acad. examens LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn geslaagd voor het docto raal examen recht: de dames I. E. M. Scholtes, M. C. M. van Ginkel, R. Stoffer-van Nieuwkoop uit Leiden. S. A. van Zelm van Eüdinck-Bernoski, Den Haag en de heren A. C. Fort- gens, J. R. Niemansverdriet. F. A. M. Stroink, J. C. A. Bijloos, W. R. van Luijpen, P. M. Runderkamp, E Schil- (emans, J. E. Trip, J. E. v. d. Wilk, T. v. d. Bout. M. Kolkert. D. A. J. M. Loeff, I' M. V. A. de Marchant et d' Ansembourg. A. C. F. de Wit uit Leiden en J. J. Groenendaal. Berkel en Roodenrijs: J. M. A. v. d. Dries- sen Mareeuw. Den Haag; A A A. den Hollander, Rotterdam. Voor het doctoraal examen vrije stu dierichting slaagde mej. W. H. Vos, Leiden. KATWIJK De EEG-commissie voor werkgevers en werknemers van de visserij, die in Den Haag verga derde, heeft een bezoek gebracht aan Katwijk. De commissie bezocht het visverwerkingsbedrijf van Ouwehand. De oudste directeur. D. Ouwehand, leidde de commissie rond in het be drijf. Men bekeek o.a. de moderne rokerij en de nieuwe Scholfileerma- chine» Hierna vertrok men per bus naar IJmuiden. IJMUIDEN De 35-Jarige ma troos Jac. Remmelzwaal is vannacht door verdrinking in IJmuiden om het leven gekomen. Het slacht offer was opvarende van de KW 167 „Miohiel" van de NV Rederij M. Parlevliet uit Katwyk aan Zee. De KW 167 was gistermorgen ver trokken, maar keerde 's avonds al weer terug door het slechte weer. Remmelzwaal, die een vrouw en zes kinderen nalaat, was op bezoek ge weest bij vrienden op een kotter. Zijn stoffelijk overschot werd vanmorgen in de haven van IJmuiden geborgen. BODEGRAVEN Het structuur plan voor Bodegraven is veroudei'd. Dit staat te lezen in een brief, die de D'66 fractie heeft gestuurd aan Gedeputeerde Staten. Een recrea tieplan, een planning voor een om- leidingsweg en voor toekomstige be bouwing dienen in een nieuw plan te worden ingepast. De omleidingsweg om Bodegraven- Noord is voorlopig het belangrijkste punt van herziening. Voorlopig zou de omleidingsweg op een afstand van vijftig meter van de bebouwde kom gepland worden. Dit is volgens D'66 een te geringe afstand. In de nota over ruimtelijke structuren wordt gesteld, dat bij een zesbaansweg het toelaatbare geluidsniveau pas be reikt wordt na vijfhonderd meter. Het is duidelijk, dat bij de te con strueren vierbaansweg vijftig metei afstand tot de huizenbouw te klein is. Dit geldt niet alleen voor de ge luidshinder, maar ook voor uitlaat gassen. D'66 stelt voor, de omleidingsweg in een ruimere boog om Bodegraven te leggen. Er moet dus een nieuw plan worden opgesteld, waarbij dan ook rekening kan worden gehouden met de bebouwing in het gebied tus sen de weg en de woonhuisgrens. Men denkt hierbij o.a. aan kantoor flats. Een ernstig bezwaar vindt D'66 dat de omwonenden niet gehoord zijn over deze zaak. De raad van Bodegraven heeft 16 Juni 1971 ingestemd met een recrea tieplan ten noorden van Bodegraven. De meerderheid was het echter niet eens met de op de kaart aangege ven plaats. De raad heeft vrij alge meen aangedrongen op overleg van het college van burgemeester en wethouders met Gedeputeerde Staten, waarin zou kunnen worden bespro ken of het mogelijk is het recreatie gebied verder naar het noorden te Tot slot is er nog gepleit voor de bouw van twee viaducten over de omleidingsweg, om de doorgang naar het noorden te behouden. Burgerlijke Stand *an Leiden Thedora aMria, dr. Bent; Petronella 'an J. H. P Bcijk. der Ploeg; Robert B. N. Vreeburg Steijlen; Anoek, dr. J. J. A. Har- L. Nolteboom: Wilhelmln Johanna, dr. Walle; G. Thelen en J W. Rekelhoff; T. Pellenkoft en ,T. van Zeist; J. E. van Wijhe en J. E. Reljken; P. J. van der Meer en A. B. M. de Wilde; L. J. AL. Koek en M. E. T. Moot; N. Ouwer- kerk en P. van den Berg; W. Willem- A. W. Klljn en W. L. P. H. Tijsterman P. Dool en~C. Otto; G K. E. Sluijtei C. de Wolf Iterson; P. J. Vrlellnk; Lage- P. Gallacher Servelen; E. J. T. Lam- W. van Overeem: T Lezer M. Koenraad; L. V Ma- GETROUWD D J. de Heer en D Goverr-, T. H. M. van Noort en C. A. M. Montanus. W M. L. Hetjmans en M. H. Bekema; •chmidt; W. F. A. M. Dekker. 48 J.. echtgen D. Verhoef; J. Haasbroek. 43 J., echtgen. van K. van der Velden; A J Ginter 87 ,j .man; M. C van Nlel. 74 J„ echtgen. van J Wessel. B. H Haver kamp, 73 J.. man; G. W. Kolthof, 69 C. M. M. Hoes. 57

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13