Pasolini verfilmde de 'Decamerone' SKODA Truffaut gelooft in de liefde en communicatie Natrinon! Blote scènes vormen in Italië geen punt van discussie Zoutarm dieet? F Een potje griezelen op hoog niveau 5799.18 f6598.32 JDAG 22 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 tOME (GPD) Pier Paolo Pasolini's nieuwste film is in de liaanse bioscopen. Het zijn negen verhalen uit de Decame- ie van Boccaccio en niemand neemt er een blad voor de 1 jnd of voor die delen van het menselijk lichaam die men ook nog meesteal bedekt ziet. teolini behoort tot de meest befaamde en meest intellec- tle' filmmakers van Italië. Dit betekent dat zijn werk in be- ikkelijk kleine kring grote bewondering oogst, maar dat de Iducers er nooit rijk van worden. Zijn laatste films waren on- i!szwanger, zwaar van symboliek en ze toonden nog eens idelijk aan dat, al mochten we daar anders over denken, de tst in de mens nog lang niet dood is. huichelachtige biecht aflegt. In het tweede deel in Italië worden films altijd om onverklaarbare reden hal verwege onderbroken is de rode draad' het verhaal van "Maestro Giotto", die een fresco in een kerk komt schilderen. Giotto wordt door Pasolini zelf gespeeld, omdat de dichter Sandro Penna, die hij voor de rol had gedacht, op het laatste moment afzegde. Het langzame ontstaan van het fresco is een boeiend gebeuren voor al diegenen die zich voor de fresco kunst in de late middeleeuwen en de renaissance in Italië interesseren. Pasolini's "ambientes" zijn dikwijls geïnspireerd op de fresco's van de door hem bewonderde Masaccio en Piero della Francesca, en natuur lijk van Giotto, die bijna honderd jaar eerder leefde. Men kan zich af vragen of het optreden van de Giot- to-figuur in de film veel zin heeft. In elk geval is ze aanleiding tot een visioen dat de schilder heeft en dat een bijna natuurgetrouwe nabootsing is van "II giudizio universale". Het geeft Silvana Mangano de gele genheid enige seconden als een de vote doch vleselijke madonna statisch voor zich uitkijkend op het doek te verschijnen. Overigens krijgt men de indruk dat uit dit visioen het een en ander geknipt moet zijn. FIGURANTEN Pasolini heeft zijn film gemaakt, met meer dan veertig figuranten, die hij in Napels op straat had opge pikt. (afgezien van acteurs als: Franco Citti en Ninetto Davoli, die hij eens zelf ontdekte en die in vrij wel al zijn films optreden). De fil mer koos Napels voor zijn omgeving omdat deze stad in zijn ogen nog het enige toevluchtsoord in Italië is waar men de eerlijke volksex pressie vindt. En hij voegt er nog aan toe: "De Napolitaan is god zij dank nog on schuldig gebleven", een opvatting, die wel wat erg romantisch klinkt. Het dialect in de film is dan ook Napolitaans, terwijl het gezien de oorsprong van het boek eerder Tos- caans had dienen te zijn (een voor beeld van Napolitaans is dat men een woord als "pizza" als "pietz" uitspreekt) De toenmalige herenmode maakte de toegang tot het mannelijk ge slacht een simpele zaak en ook de vrouwen hadden onder haar rokken meestal niets meer aan, althans zo suggereert het de film. Het feit dat ze zonder kennelijke moeite de Ita liaanse filmkeuring kon passeren bewijst wel hoe meesterlijk Pasoli ni er in is geslaagd zijn scènes zo overtuigend neer te zetten, dat men ze als de gewoonste zaak van de wereld beschouwt, dat wil zeggen als echt. INDRUKWEKKEND Zelden of nooit zal de bioscoopbe zoeker een opname hebben gezien, waarbij de camera (het zijn de ogen van het meisje) langzaam van het gezicht van de Jongeling over zijn blote lichaam nederwaarts daalt, om tenslotte bij het geslachtsdeel enige seconden peinzend te blijven staan. De spontaniteit van deze film zal iedere NVSH-er doen Juichen. Dat dit aspect van Pasoli ni's "Decamerone" geen punt van discussie geworden is, bewijst dat de "maestro" weer een indrukwek kend produkt heeft afgeleverd'. Men fluistert dat hij nu aan de "Cantebury Tales" zou willen be ginnen. Dat lijkt wel wat te veel van het goede. ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. I I Silvano Mangano als madon na in Paolini's nieuwste film. De voorlaatste film, "Medea" ge- ten werd niet alleen beroemd om kwaliteiten van Pasolini, maar ik door die van Maria Callas, die de rol van de mythologische hel- in speelde. De verscheurende nei- van deze wrede vrouw wer- udolph Bakker niet onder de korenmaat ge- de afgehakte armen, benen en wfden vlogen er in door de lucht. Per vliegtuig op weg naar de op men voor Medea, die voor een ADVERTENTIE PONTIAC horloges, fijne horloges zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig vele jaren lang i Pontiac Simpatica wijzerplaat en band in diverse kleuren doublé f89,- charmant hanghorloge met lang collier, doublé f 135,- Pontiac tijd - juiste tijd Donno Gianni bezig met het inbrengen van de staart op Pietro's vrouw. deel in Turkije plaatsvonden kreeg Pasolini het idee, dat de cyclus van ellende-films nu wel gesloten diende te worden. Hij droomde over een film vol met vrolijke, ongecompli ceerde, realistische mensen die je kon begrijpen zonder in allegorieën te NIEUWE LIJN De verfilming van negen wille keurig gekozen verhalen uit de 100 vertelsels in de Decamerone be tekent dan wellicht ook een nieuwe lijn in het werk van Pier Paolo Pa solini. Er wordt nog maar één hoofd afgehakt en verder is het voorna melijk lachen en op de dijen slaan, vooral om diegenen die het slachtof fer van de grollen zijn geworden, die het zout van de Decamerone uit maken. De jeugdige paardenkoopman An- dreuccio da Perugia wordt door het mooiste meisje van de stad voor de gek gehouden en van zijn geld be roofd. Ze laat hem door een valluik in een beerput vallen, maar stin kend en wel weet hij uit de sarco faag van een pasgestorven kerk- prins een robijn te stelen en gaat hij rijker naar huis dan hij gekomen was. Masetto da Lamporecchio houdt zich doof en wordt uit medelijden in een nonnenklooster opgenomen, waar hij tenslotte alle nonnen met zijn mannelijkheid bedient. Als het hem te bar wordt en hij in een woedende tirade uitbarst, luiden de nonntn de klokken omdat ze denken dat ze een wonder be werkstelligd hebben, Donno Gianni belooft d!e arme Pietro dat hij diens vrouw zal betoveren zodat ze overdag paard zal zijn en 's nachts vrouw. Tijdens de betoveringsrite zal Pie tro niet mogen praten. Hij kan het echter toch niet laten en hij vervalt in razernij als hij ziet wat Donno Gianni onder het aanbrengen van de staart verstaat. Ook is het charmante verhaal van de prille Ricciardo Manardi die ver liefd is op de dochter van Messer Li- zio da Valbona. In de vroege mor gen treft Messer Lizo de geliefden helemaal naakt en dicht tegen el kaar slapend op zijn balcon aan. Hij laat Ricciardo meteen een trouwbe lofte uitspreken, omdat hij zich bliksemsnel realiseert dat de Jon gen een rijke partij voor zijn doch ter is. GEKNIPT De eerste helft van de film heeft als thema de avonturen van schelm Ser Cepperello, die op zijn sterfbed een wel heel leugenachtig- STUDIO Frangois Truffauts L'Enfant Sauvage, deze week in het bovenste theater aan de Steenstraat, is wel wat anders dan men van de maker van o.a. Fahrenheit 451, Les 400 coups, La mariée etait en noir gewend is. Truffaut heeft zich altijd al laten boeien door het raadsel van men selijke verhoudingen. Maar tus sen deze laatsteling en bijvoorbeeld Fahrenheit 451 ligt wel een hele kloof. Ook als men bedenkt dat Truffaut altijd al op uiterst grillige wijze te werk ging en anders dan bijvoorbeeld generatie-genoot Go- dard zich niet kenmerkte door een vaste aanpak. De somberheid van de mens die (zoals in Fahrenheit) gestoord wordt in zijn relaties door een to talitair systeem is helemaal verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor 'n geweldig optimisme in de kracht van liefde en communicatie. Truffaut (en dat is misschien wel boud te beweren maar het lijkt er sterk op) moet zich daarbij wel afgezet hebben tegen de mar xistische werkelijkheidsanalyse, die juist de Franse filmers de laatste tijd zo erg heeft beïnvloed. Gaat die uit van de onmacht van een ieder zich individueel te verzetten. Frangois Truffaut lijkt nu te pre ken dat men zich juist als indivi duen met alle openheid tot elkaar moet richten Hoewel het gegeven voor L'Enfant sauvage dateert uit het eind van de achttiende eeuw sluit het, door Truffaut ontdaan van zijn franje, goed aan bij de actualiteit. Het is niet toevallig dat hij zich heeft la ten inspireren door het geval He len Keiler, een stomme en blinde vrouw, die door de toewijding van haar leraar uit haar isolement werd verlost. Het noodlot wilde dat Truffaut het verhaal van Helen Keiler nooit heeft kunnen verfilmen. In het geval van het wilde kind (een soort van minderwaardige Tarzan vindt hij een waardig vervanger. Want waarin de leraar van Helen Keiler slaagde, slaagt ook de Jon ge medicus dr. Itard die rond 1800 van het "wolfskind" een mens weet te maken. Natuurlijk vanuit dezelfde toewij ding, door liefde en communicatie. L' Enfant Sauvage is nog in een tweetal andere opzichten een bij zondere film voor Truffaut De film is van een bijna primitieve eenvoud, vooral in vergelijking met Zomernachten niet zo zwoel REX "Zwoele zomernachten" is de Nederlandse titel van een nogal hijgerige film die deze week in de Haarlemmerstraatbioscoop draait. Deze titel doet overigens meer beloven dan de film, die van Franse makelij is, aan wulpse scè nes laat zien. Het gaat in deze film, waarbij de bezoeker zich voortdurend afvraagt wanneer "hij" "haar" nu eindelijk stevig beet zal pakken, voornamelijk om het in- zichzelf gekeerde neefje, wiens aanbidding voor zijn appetijtelijke tante niet alleen heilig genoemd kan worden. En hoe versiert deze stille jongeman met zijn vreemde gluurdersneigingen, die behalve veulens en vlinders ook de vrijerijen van oom en tante fotografeert nu dit blonde vrouwtje? Hij kop pelt op slinkse manier de brutale brunette, die als dienstmeisje op de paardenfokkerij van zijn oom komt werken, aan deze al wat ver grijsde natuurmens. En wanneer aan het einde van de film deze heer, die per slot van rekening ook maar een man is, zich op de dienstmaagd werpt, dan pas krijgt de jonge fotofetisjist de kans om in het bed van tantetje-lief te krui pen. De film verloopt vrij traag, omdat de vier hoofdpersonen de tijd voornamelijk doden met om el kaar heen te draaien. En als het dan zover is dat alle partijen zich ook figuurlijk bloot geven, wel dan is het verhaaltje uit. de thriller-achtige sfeer van La mariée etait en noir e.a. Als om die eenvoud nog eens te onderstrepen deez keer geen kleur bij Truffaut. De fotografie is vergelijkbaar met het werk tijdens zijn nouvelle-va- gue periode. Een andere bijzonder heid is Truffaut zelf als acteur (dr. Itard) voor de camera, als het wa re zijn love-boodschap onderstre pend. In het algemeen is L' Enfant Sau vage niet zo spectaculair als Fah- renheid 451, La Mariée en in min dere mate toch ook wel La Sirène du Mississippi, waren. De film heeft door al zijn eenvoud (van uit voering en inhoud) een opmerkelij ke indringendheid, en een goed be doelde, actuele boodschap. „Er druipt bloed in het huis" ADVERTENTIE de plus-auto" Proefrit -OiaSV om pluspunten* uit te vinden? 1 SKODA S100 Bel UW SKODA S110TS| Incl BTW-41 Voorschoten Skoda dealer! incl.B.T.W.-41 Voorschoten AUTOBEDRIJF JONGELEEN - Leiden - Telefoon 01110—21560 SHELL Q.S.B. - A. BORST - Noordwjjk-B. - Telefoon 01719—2820 GARAGE A. J. KRANENBURG - Oegstgeest - Telefoon 01710—52962 LUXOR Het lijkt zo'n aardig, geriefelijk landhuis, zoals het daar staat in die stemmige omgeving. Maar het is bij nader inzien ver re van sfeervol. De eerste die dat aan de weet komt, is een schrijver van gruwelromans. Hij huurt het huis als het al enige tijd leeg heeft gestaan. Vol energie begint hij aan een nieuw boek waarvoor hij een afschrikwekkend personage heeft gecreëerd: een zwakzinnige moor denaar die op het platteland op zoek is naar nieuwe slachtoffers. De schrijver wordt zo gefascineerd door zijn onderwerp dat het hem op zeker moment voorkomt dat de gruwelijke moordenaar echt be staat en hem nauwlettend bespied Er zijn mooi krakende geluiden en hol gelach in het huis waar te ne men. Op aandringen van zijn vrouw gaat de schrijver naar een psychiater, maar het is dan al te laat om de ramp nog te ontgaan. Er komen andere huurders van het oude landhuis. Eerst een wat vereenzaamde keurige rentenier die de herinnering aan een mooie ge liefde probeert te vergeten. Daar na een wat kille weduwnaar met een dochtertje en haar gouvernan te (tussen haakjes dat is Nyree Dawn Porter, die zo flonkerend Ire ne speelde in de Forsyte Sage. In "gewone plunje" is ze eerlijk ge zegd lang zo mooi niet) en tenslot te een filmster, die er al honderd rollen in gruwelfilms op heeft zit ten. Zij allen komen op geweldda dige wijze om het leven. Wat Is er toch met dat huis? Inspecteur Hol- loway wil dat ook weten en gaat op onderzoek uit. "Er druipt bloed in het huis" is een met grote zorg vuldigheid gemaakte gruwelfilm. Je zou kunnen zeggen: het is grieze len-van-niveau. Vzcfor le sauvage (Jean- Pierre Cargol neef van de be roemde gitarist Manitas de Pla ta) en Truffaut als dr. Itard. Prolongaties CAMERA - De Dood in Venetië is de filmische gestalte, die Vis conti gaf aan een novelle van Tho mas Mann. Een moeilijke film van een meesterlijk cineast, waarin Mann er maar bekaaid afkomt. Dirk Bogarde speelt de hoofdrol in deze qua entourage schitteren de film. -LIDO - Hebt u "Wat zien ik..." al gezien? Zo niet dan kunt u ook de komende week in 't Steenstraat- theater terecht. Paul Verhoevens eerste speelfilm, gebaseerd op de boeken van Albert Mol, draait daar nu al meer dan zes weken. Voor alle zekerheid nog even dit: "Wat zien ik.is geen seksfilm, maar een erg grappig uitgevallen film over seks. TRIANON Ook ,31ue Mo vie", de andere Nederlandse film van het duo Wim Verstappen-Pim de la Parra is geprolongeerd. Er be staat nog steeds veel belangstelling voor de sexuele belevenissen van enkele inwoners van de Bijlmer meer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11