Brandt, kanselier bevrijd Duitsland BESTORMING VAN DE ARMOEDE SUCCESSEN OP NOORDZEE- CONFERENTIE foren ook enigszins trots op Westduitse kanselier Johnson over de jaren van zijn presidentschap (II) )NDERDAG 21 OKTOBER 1971 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA t (Van onze correspondent) Het Nobel-comité van het Noorse Storting •lement) heeft besloten de Nobel-prijs voor de !e in 1971 toe te kennen aan de Westduitse Bonds- jnselier Brandt. Aan deze prijs is een bedrag van gulden verbonden. Kanselier Brandt heeft al d naar Oslo te komen waar hem de prijs zal worden overhandigd. Mevrouw Aase Lienes, lid van het Nobel-comité verklaarde dat Brandts economische en politieke streven naar vrede en eenheid in Europa het motief was geweest hem de prijs toe te kennen. Deze zal hem op 10 december a.s. worden overhandigd op de sterfdag van Alfred Nobel. Begrijpelijkerwijs zijn de Noren ook enigszins trots op Brandt. Voor de Tweede Wereldoorlog vluchtte hij voor het opkomende nazisme eerst naar Zweden en van daaruit naar Noorwegen, waar hij zich als journalist door het leven sloeg. Hij trof er zijn echtgenote, die Noorse is, en beheerst de taal nog steeds vloeiend. Elke zomer brengt hij er zijn vakantie door in de fjorden. De Nobel-prijs voor de vrede is de enige van de Nobel prijzen die in Oslo wordt uitgereikt. Alfred Nobel, uit vinder van het dynamiet, besliste dit in zijn testament. (Van onze correspondent) BONN Het parlement debatteert over de begroting voor l it komende jaar. Strauss contra minister Schiller. Oppositie- ider Barzel contra Bondskanselier Brandt. Buiten de verga- rzaal doen geruchten de ronde, die in eerste instantie nogal geloofwaardig lijken: Willy Brandt krijgt de Nobelprijs voor vrede. Is Brandt ingrijpt in het Bonds- -debat, gebeurt dat om met in- van zijn persoonlijk gezag en r de hoofden der deskundige cij- lars heen de bevolking te vertel- waarom er economische en fi- iciële problemen zyn. Hij heeft de tantie en de zelfverzekerdheid om overtuigend te doen. De trage eker heeft steeds duidelijker de ■m ging tot filosoferen. i Timmers let is een gelukkig toeval dat de kenning van de Nobel-prijs ver- iht tot een poging om Brandt te ordelen juist nu over een der ïilijkste hoofdstukken van zijn re- ingsbeleid wordt gedebatteerd, iter toeval is het dat Bondskanse- Brandt bovendien precies op de it van zijn vierjarige ambtsperio- is. Brandt, die indertijd met een ,t is te vroeg" had gereageerd op denkbeeld dat hij kandidaat voor Nobelprijs zou kunnen zijn. Veranderd I ?illy Brandt, 57 Jaar oud, de jl ite sociaaldemocratische Kanse- "1 van de Bondsrepubliek, is ver- lerd sinds hij op 28 september Kurt Georg Kiesinger tot af- 3//Jden dwong. Er is een verschil fa en de Bondskanselier die in de een lang verbeide overwin ds g te overmoedig te veel beloofde 'en de Kanselier halverwege zijn re- fa! uigstijd. si ie koene burgemeester van West- lijn is herkenbaar in verkiezings- Jj spraken, in zekere zin ook als H tseling tot ingrijpende verande- g moet worden besloten (het af- i minister van Financiën het onmiddellijk overdra- diens departement aan tiller). Dat laatste toont echter te- ■i ijkertijd de autoriteit, de zelfbe- stheid of misschien beter: de ilfsprekendheid waarmee idt in Bonn regeert. Brandt, die idskanselier werd toen hij naar •tflen zeggen vanwege alle tegensla- eigenlijk niets meer wilde wor- i, heeft zich nooit zo op zijn plaats als in het Palais Schaum- ook zijn prestige in eigen land ten goede, eens door het spontane "Wil ly, Willy", in het Oostduitse Erfurt u door de onderscheiding met de Nobel-prijs. Maar sterk zijn toch in eigen land nog altijd ook de beden kingen tegen zijn politiek. Meer dan een kleine meerderheid mag Brandt in het Bonner parlement voor zijn verdragen met Moskou en Warschau niet verwachten. Gelijk Steunend op de overtuiging dat hij gelijk heeft, wekt de Bondskanselier de indruk dat de kritiek in eigen huls hem niet beïnvloedt, dat ze ruimschoots wordt gecompenseerd door de buitenlandse erkenning. Maar voor zijn voorzichtige politiek, die uiteindelijk zelfs zal moeten lei den tot een hoe (hoe dan ook geca moufleerde) erkenning van de DDR, is tijd nodig. Hetzelfde geldt voor zijn politiek in het algemeen, omdat vanuit so= ciaaldemocratisch oogpunt het weer verliezen van de macht in 1973 een terugval zou zijn. Immers de hervor mingen die Brandt beloofde, passen de maatschappelijke ontwikkelin- van deze tijd. Vernieuwingen houden echter risico's in en kritiek wordt al gauw bitter wanneer econo mische problemen, ook al betreft het internationale malaise, niet snel kunnen worden opgelost door de nieuwe machthebbers en de hervor mingsplannen kapitalen kosten. De Nobel-prijs voor de wrede heeft 1 onvermijdelijk (en ongetwijfeld bewust) een niet te onderschatten politieke betekenis. Het blijk van waardering voor Brandts politiek samen met de hoop dat die po litiek kan worden voortgezet. Het blijk van erkenning uit het buitenland is tegelijkertijd een poli tieke ondersteuning voor de politicus Brandt, die tegenover een sterke op positie in eigen huis staat. Ze doet zijn prestige, zijn autoriteit verder stijgen en is een gebaar ook jegens de Duitse kiezers, want Brandt ont ving, zoals hij zelf zei toen het ver rassende nieuws gistermiddag ook in Sondsdag was bekend geworden, tot veel verplichtende onder scheiding." Ingetogen it die zelfbewustheid niets heeft derd aan Brandts afkeer van lathetisohe en aan zijn persoonlijke [etogenheid, maakt hem tot een i te interessantere verschijning in Duitse politieke arena. En in het tenland was het ook niet louter en een de ondernemende poging om ;een verzoening met Oost-Europa komen, die het beeld van Bonds- uselier Brandt bepaalde. Een ander heeft eens gezegd dat andt zich niet de Kanselier van n verslagen, maar van een be- l]d Duitsland voelt. Met hem, de migrant" die voor Ijk nam naar Scandinavië, it gevoel van veel sociaal-democra- in de Bondsrepubliek werkelijk machtswisseling voltrokken, die 0 nieuwe ontwikkeling in de demo nie inluidt. Brandt imponeerde vooral het bui- •rtfcand met zijn buitenlandse (ver- lenings) politiek. Indirect komt dat Bommen In Japans parlement Ijf Jongelui, die aangehouden zijn, bben vanochtend vier benzine- immen in het Japanse parlement ïorpen. Twee ervan veroorzaakten i brand die snel kon worden ge- st. Niemand werd gedeerd. Het i het tweede incident deze week. pSdag werd op de publieke tribune (urwerk afgestoken toen premier rede hield. ■■«cslaagde vlucht Twee Jonge rj uch.telin.gen uit Oost-Duitsland zijn in geslaagd een gevaarlijke tocht iet een opblaasbare boot over de VI i «ostzee te maken. Een 19-Jarige ar- ïB eider en zijn 18-jarige vriendin dre- in achttien uur op de stormachti- e zee rond voordat zij door het eense schip „Anne Birthe" voor het fkonarif werden opgepikt. Hun not was verscheidene keren omge- .1 agen, maar de opvarenden hadden |J im steeds weer vlot kunnen bren- OSLO Veel sneller dan werd verwacht, zijn de twaalf delegaties die in Oslo vergaderden over de ver vuiling van de Noordzee het met el kaar eens geworden. Gisteren is een definitieve lijst van giftige stoffen opgesteld die onder geen voorwaarde meer mogen worden gedumpt. Bovendien zijn de grenzen van het gebied waarvoor dit verbod gaat gelden vastgesteld. Dit is aanvankelijk groter dan be gin deze week werd verwacht. De grenzen, zoals die in de visserij - conventie staan vermeld, hebben als voorbeeld gediend. Het komt er op neer dat in de noordoosthoek van de Atlantische Oceaan geen giftig afval meer mag worden gedumpt. Vandaag zal worden overlegd over de „grijze lijst". Daarop komen giftige stoffen voor die onder bepaalde voorwaarde nog wel mogen worden geloosd. Een be slissing waartegen de Scandinavische landen, Finland en IJsland hun oor spronkelijke bezwaren nu blijkbaar hebben laten varen. Voordat de conferentie vrijdag zal worden afgesloten spreken de delega ties nog over de economische konse- kwenties die deze maatregelen zullen hebben, de controlesystemen en wel licht over de juridische aspecten. Als er tijd over is wil men ook nog de vervuiling van de zee door ri vieren en pijpleidingen ter sprake brengen. In de raad van Europa was al ge werkt aan een overeenkomst om deze vervuiling stop te zetten, althans sterk te verminderen. Binnenkort zal daarover in Straats burg een internationale conferentie worden gehouden. De commissie voor publieke wer ken van de Amerikaanse Senaat heeft wetsvoorstel ingediend om bin- 14 jaar een volledig eind te ma ken aan lozing van afval in alle oppervl aktewater. Wordt de wet aanvaard, dan zou dat een radicale ommekeer betekenen in de strijd tegen watervervuiling, die tot dusver gericht is op handhaving van een bepaald zuiverheidspeil van het water. Burgers zouden de mogelijkheid krijgen om bij de rechtbank het sta ken van vuillozing af te dwingen, en de boeten voor overtreding van de wet zouden tot 50,000 dollar per dag kunnen oplopen. Vliegtuig gekaapt Zes kapers (vier mannen en twee vrouwen) hebben gisteren een Ecuadoriaans verkeersvliegtuig met 27 passagiers en vier bemanningsleden, dat op weg was van Quito naar Cuenca, van koers doen veranderen en naar Cu ba laten vliegen. Dit is de vijfde keer, een Ecuadoriaans vliegtuig is ge kaapt. BONN Het Westduitse par lement heeft Bondskanselier Brandt gistermiddag gehuldigd. „Deze onderscheiding eert uw oprechte inspanning voor de vre de in de wereld en het begrip tussen de volken", aldus de Bondsdag-president Von Hassel die een begrotingsdebat onder brak, toen het verrassende nieuws over de onder scheiding bekend was geworden. Ook Willy Brandt zelf was door zijn uitverkiezing zichtbaar ver rast en ontroerd. In een toe spraak tot de Bondsdag ver klaarde Brandt, dat hij 'de zeer verplichtende onderscheiding' op 10 december in Oslo in ontvangst zal nemen in verbondenheid met allen die zich inspannen om de wereld van oorlogen te bevrijden en om in Europa de vrede te or ganiseren'. Bij de vele gelukwensendie de Bondskanselier ontving, ivoren telegrammen van president Nixon, premier Heath, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumann en VN-secretaris-ge neraal Oe Thant. Oppositieleider Barzel die Brandt in de Bonds dag als eerste de hand had gedrukt en CSU-voorzitter Strauss feliciteerden hem even eens telegrafisch. Op de foto een zichtbaar ontroerde Brandt én zijn vrouw Ruth, die een traan wegpinkt. Uitgewezen Tsjecho-Slowakije heeft de 43-jarige Samuel G. Wise jr., een politiek-economisch adviseur van de Amerikaanse ambassade in Praag, tot persöna non grata ver klaard. omdat hij zich had schuldig gemaakt aan spionage-activiteiten. De Amerikaanse zaakgelastigde in Praag heeft de Tsjechoslowaakse be schuldiging van de hand gewezen. V.N. en Zuid-Afrika De veilig heidsraad heeft gisteren met 13 stemmen voor en géén tegen een re solutie aangenomen waarin Zuid- Afrika wordt opgeroepen zich terug te trekken uit het gebied van Zuid- west-Afrika)Engeland en Frank rijk onthielden zich van stemming. Voor velen is synode reeds voorbij ROME (GPD) Meer dan hon derd sprekers hebben zich op de bis schoppensynode aangemeld voor het thema, dat de rechtvaardigheid van de wereld behandelt. De rij van sprekers werd geopend door de Britse econome Barbara Ward, één van de drie vrouwen, die als raadgevers aan de synode zijn toegevoegd. Barbara Ward meende in haar toespraak, dat veel mensen in de heden zo door elkaar geraakte we reld op een teken wachten, dat het leven betekenis en zin zal geven. Spreekster hoopte, dat het teken van de kerk zal komen. Onder de velen, die betrokken zijn bij de synode, was de stemming gis teren in Rome er één van wanhoop en teleurstelling. Vooral in die kerk provincies. waarin men met span ning op nieuwe geluiden wacht, zul len de straks teruggekeerde kerkva ders het bijzonder moeilijk krijgen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat ook de Nederlandse kardinaal Alfrink pessimistisch over de nabije toekomst gestemd is en in zijn eigen kerkprovincie moeilijkheden ver wacht. Het is gebleken, dat vele bisschoppen die naar Rome gekomen waren om hun steentje bij te dra gen aan de vernieuwing van het celibaat beginsel, teruggetrokken zyn door de massieve druk die van Vaticaanse zijde op de voorstanders van de leiding van gehuwde priesters is uitgeoefend. Voor velen is de synode nu eigen lijk al voorbij. Zij verwachten geen hoopgevende aspecten meer. Het conformisme van de meerderheid van de tot nu toe opgetreden bisschop pen heeft ook weinig verwachting gewekt voor het thema over de recht vaardigheid. ADVERTENTIE i Verfijnd model van "Monsanto"- acryl, heerlijk om te dragenI In vele modieuze najaarstinten. Maten 46-54. Normaal kost hij nu als Het huiselijk leven is vast en diep in mij verankerd, en betere huisvesting zal dan ook altijd au tomatisch opduiken op wat voor lijst van prioriteiten ik ook maak. Ik geloof dat het Amerikaanse „thuis" de vaste ondergrond is van onze kracht als volk en dat het huis een navelstreng is die een gezin schraagt. Ieder gezin in Amerika verdient een behoorlijke woning, of het nu een boerderij of een flat in een stad is, gehuurd of eigendom, bescheiden of groots. Waar het om gaat is dat het huis een plaats moet zijn waar een ge zin in gezondheid kan wonen en in waardigheid kan opgroeien. Door Lyndon Baines Johnson Ik heb om zulke uitlatingen kritiek te verduren gekregen van mensen die vinden dat ik hoop gewekt heb die nooit vervuld kan worden. Maar als deze hoop niet in het vooruit zicht gesteld en ten slotte verwe zenlijkt wordt, zal ons bestuursstel- sel een drastische verandering on dergaan, en die verandering zal zich misschien niet noodzakelijker wijze bekommeren om de grondwet. Mensen verdragen niet eindeloos een stelsel dat hun een dak boven hun hoofd en onderdak en warmte voor hun kinderen onthoudt. Als ons hele volk behoorlijk gehuisvest wias, zou het merendeel van de pro blemen die nu oaize samenleving bedreigen minder kritiek zijn en zouden wij een onmetelijk sterker volk zijn. Onderzoek Op de tweede avond van mijn pre sidentschap kwam Walter Heller, voorzitter van de Raad van econo mische adviseurs mij vertellen van het recente onderzoek inzake het vraagstuk van de armoede. Hij had begin november de departementen en bureaus van de federale overheid gevraagd om bruikbare ideeën voor een programma ter verlichting van de armoede. Drie dagen voor John Kennedy's dood had hij het onderwerp met hem doorgepraat. President Kenne dy had het toen goedgevonden dat hij verder ging met zijn plannen voor een programma, maar had geen leidraad gegeven voor wat er nu precies in moest staan. Heller was gekomen om mij een dringende vraag te stellenWilde ik dat de Raad van economische adviseurs een programma opstelde om de ar moede aan te pakken? Ja, zei ik, geef het de hoogste voorrang, ga er met volle vaart op af. Wij bleven speuren naar manieren ter vermindering van de uitgaven, vooral bij Defensie maar toch ook bij andere departementen, om dat geld te kunnen gebruiken om het programma van de strijd tegen de armoede op gang te brengen. Een wet tegen de armoede die om te beginnen de begroting zou verhogen, zou weinig kans van slagen hebben. Het vraagstuk van de armoede in de Jaren zestig lag anders dan dat van de moeilijke tijden in de Jaren dertig. In de Crisistijd had onze zorg vooral de ontwikkelde en ge schoolde mensen die tijdelijk van hun plaats verdreven waren door de ziekte van de economie De armoede van de jaren zestig, de paradoxale armoede temidden van overvloed, was van andere aard. De bloeide. Er was werk ge noeg, maar de werklozen waren niet bij machte om die banen te vervul len. De opmerkelijkste aspecten van deze nieuwe armoede toonden dat zij zich zo ontmoedigend vast genesteld had en dat haar slachtoffers volle dig aan haar overgeleverd waren, van generatie op generatie. Een mens was arm als hij niet ge noeg had om van te leven, maar dat was er toch maar een deel van. Als hij arm was, was het gevolg dat hij weinig- schoolging, dat hij onvol doende medische zorg kreeg en on toereikende voeding, dat hij dicht opeengepakt woonde onder ongezon de omstandigheden. Hij kreeg geen wezenlijke kans op scholing voor een behoorlijke baan. Hij was bovendien zijn hele leven arm geweest en bestemd om arm te sterven. Zijn kinderen konden de zelfde hopeloze kringloop tegemoet- zien, van een misdeelde Jeugd naar een sombere en wanhopige oude dag. Wie arm was, zat in de val; er was geen ontsnapping mogelijk; hoop ging zijn begrip te boven. Om de armoede te verslaan moest dit verschrikkelijke patroon doorbroken worden. Groot en gedurfd Ik was er van overtuigd dat wij niet in het klein konden beginnen en hopen een programma door het Congres te drijven. Het moest groot en gedurfd zijn en het hele volk met een werkelijke schok treffen. We zagen kans om een half miljard dollar op de begroting te reserveren voor het begin van de campagne tegen de armoede; heel wat daar- bezuinigin gen bij het departement van Defen sie. Voorts stond er nog een half miljard op het programma voor werk van federale diensten zoals scholing van arbeidskrachten dat op een of andere manier toch ook de armoede te lijf zou gaan. Ik gaf opdracht die fondsen ook in het programma op te nemen zodat we de campagne op gang konden bren gen op het niveau van een miljard dollar. Het uitgangspunt was dit: er moes ten plaatselijke organisaties ge vormd worden in de streken en plaatsen waar de arme mensen zelf woonden, en de programma's om de armen te helpen zouden via organi saties ter plaatse geleid worden. Dit plan klonk alsof 't splinternieuw was en zelfs een beetje radicaal. In wer kelijkheid was het gebaseerd op een van de oudste denkbeelden van onze democratie, zo oud als de ge meentelijke bijeenkomst in New England (de zes oudste „Engelse" staten in het noordoosten van de VS), zelfbeschikking op plaatselijk niveau. Het begrip eigen-werk-van- een-gemeenschap werd de eerste bouwsteen van ons programma voor de strijd tegen de armoede. Op 8 januari 1964 heb ik in mijn eerste rede ter opening van het nieuwe Congres aangekondigd: „Deze regering verklaart onvoor waardelijk oorlog aan de armoede in Amerika. Duizend dollar nu geïnvesteerd in de redding van een jongeling die niet in het arbeids proces ingepast kan worden, kan tijdens zijn leven veertigduizend dollar opleveren". We deden alles wat we maar kon den om de arme mensen met grote letters in het nieuws vermeld te houden terwijl het wetsvoorstel ln behandeling was. Ministers en an dere hoge overheidsfunctionarissen maakten in hun toespraken overal in het land gewag van de strijd te gen de armoede en de pers besteedde ruime aandacht aan die toespraken. Lady Bird en ik maakten een reis naar het Midden-Westen en door de berggebieden van Appalachië om de aandacht van ons land te vesti gen op het probleem van de armoe de. Het was een hele lange dag die mij nog vers in m'n geheugen ligt. In een school in South Bend. een bijeenkomst van de liga van vrouwelijke kiezers in een balzaal in Pittsburgh.op een vergadering van staalarbeiders op een plein tje in Paintsville in Kentucky.en tot slot op het maanovergoten vliegveld van Huntington in West- Virginië heb ik mijn boodschap tot ons volk gericht: De Oorlog tegen de Armoede ls geen partijzaak. Het is een zedelijke plicht en zijn wel slagen steunt op ieder van ons. Toen ik op 20 augustus de wet te gen de armoede ondertekende, heb ik getracht haar in de historische verhoudingen te plaatsen: „Voor het eerst in de hele geschiedenis van het menselijke ras kan en wil een groot volk een verbintenis aan gaan om armoede uit zijn gelederen te bannen." Facetten Omdat armoede op zichzelf een in gewikkeld probleem is, met vele in elkaar overgaande facetten, moest onze aanval een bestorming in sa menwerking op vele fronten zijn. Met een enkel programma voor de strijd tegen de armoede waren eeu wen van achterstelling en ontbering niet om te keren. Die omkering zou slechts komen met de langdurige, harde arbeid van tientallen cam pagnes op honderden terreinen, en zij zou tijd kosten. Een toverformule was er niet. Wij moesten een brede verscheidenheid van aanpak proberen. De ene me thode heeft beter gewerkt dan de andere. Sommige zijn volledig mis lukt. Ik heb bittere klachten ge hoord van de burgemeester van verscheidene steden. Er is hier en daar geld gebruikt voor de financie ring van twijfelachtige activiteiten. Er zijn gevallen van wanbeheer ge weest. Die risico's hoorden er nu eenmaal bij. Wij hebben nieuwe bu reaus in het leven geroepen en oude versterkt. We hebben de volg orde van wat het belangrijkst von den gewijzigd. We hebben van fou ten geleerd. Maar, zoals ik onze cri tici placht voor te houden: „Wij moeten eerst de drenkeling uit het water trekken en er later over pra ten". Toen ik het presidentschap neerleg de, bleek uit overheidsrapporten dat er van de 5 miljoen Amerikanen die in 1964 ln armoede verstrikt hadden gezeten, 12,5 miljeon er bo venuit getild waren een daling van bijna zesendertig procent in iets meer dan vier jaar. Niet alleen door de Strijd tegen de Armoede maar ook door de zich ontplooiende economie zijn er in die jaren men sen de armoede te boven gekomen in een tempo dat tweeëneenhalf keer zo hoog lag als ooit tevoren in onze geschiedenis. WORDT VERVOLGD.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9