Te weinig geld voor 'nieuw' Geen reclame voor de hengelsport BALLY B. en W. teleurgesteld over toewijzing voor nieuwe investeringen in Leiden "Profijtbeginsel ook laten gelden voor de universiteiten" EXCLUSIEVE VRIJETIJDSKLEDING deliriesi DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 - -ai»-- LBIDSGH DAGBLAD 1 LEIDEN Als de raad akkoord gaat met het voorstel om dia lij de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening t sluiten van f 6 miljoen, is in dit jaar aan de gemeente Leiden Al; oegewezen f 37.791.000, waarvan f 25 miljoen voor consolidatie, 112.251-000 voor investeringen van de Stedelijke Fabrieken van ir3' jas en elektriciteit en f 540.000 voor aankopen van onroerend joed. Burgemeester en wethouders noemen het totaalbedrag liet onbevredigend, maar vinden de toewijzing voor nieuwe p nvesteringen (exclusie! die voor de SLF) teleurstellend. "2« B. en W. vragen de raad machti- ing voor bestellingen voor de SLF it en volgend Jaar. Voor de gasfa- riek f meters en magazijngoederen f 970.000 nodig voor de elektrici- str« ritsfabriek f 3.884.000 (goederen en 5U' leters, transportnet voor universi- tit en 50 kV-station In Sassenheim) foor het treffen van voorzieningen oor Ier vergroting van het transforma- jrvermogen in het onderstation in g" lphen a. d. Rijn is f 130.000 nodig. O.m. voor het blussen van branden Wfc de vuilstortplaats aan de Room' orgerweg is het noodzakelijk het in|jjrief te verhogen. B. en W. stellen het tarief te verdubbelen tot f 2 am er halve kubieke meter. Dat brengt 150.000 meer per Jaar op. B. en W. willen ook voorwaarden het storten verbinden. Onder leer mogen niet worden gestort Explosieve of soortgelijke stof- bet$B> vloeibare en/of giftige stoffen, stoffen, die door vermenging met odere stoffen gemakkelijk tot zelf- jrbranding of explosie kunnen ^Jvergaan. Afvalstoffen en/of combinaties in niet en wel verbrandbare af- 76i ilstoffen, die bij bepaalde buiten- ichttempera turen en atmosferische em vk in vloeibare staat kunnen over gaan. Huren B. en W. hebben een preadvies ge- iven ten aanzien van het in de badsvergadering van 29 maart aan- R^nomen voorstel van PSP-er Ampt- eijer over de huurverhoging van 40)lemeentewoningen. Zij zijn tot de mclusie gekomen, dat er -geen inleiding bestaat terug te komen hun standpunt, dat zij bij .rjaorvoering van de huurverhoging Ro r 1 april J.l. hebben ingenomen et alsnog vaststellen van nadere l( armen past niet in het kader van regeling voor die huurverhoging zou het toekomstige harmonisa- ibeleid ontoelaatbaar doorkruisen. Voorgesteld wordt aan de heer G. J. ugustinus op zijn verzoek eervol T^tslag te verlenen als hoofd van Dr. van Voorthuysenschool, de gienbare school voor buitengewoon uwpderwijs voor debiele kinderen Marnixstraat. De heer Augusti- ïs is benoemd tot directeur van de in der Woudenstichting, een ver- ate, en verzorgingsinrichting voor ek' estelijk gehandicapten in Delft. K in Agenda en andere deels gepubli- erde voorstellen komen aan de 'de in de vergadering van de Leid raad op maandag 1 november om ilf acht. De agenda luidt: Een schrijven van burgemeester i wethouders ten geleide van een Vfschrift van het antwoord op een de gemeenteraad gerichte, in inden van burgemeester en wet- auders ter afdoening gestelde brief een drietal meteropnemers,- erkzaam by de Steledijke Fabrie- m van gas elektririteit, inzake de (bouwregeling van het tarief voor meteropnemers, met het voorstel burgemeester en wethouders om 'rstgenoemd schrijven voor ken- isgeving aan te nemen. Een afschrift van het schrijven an bewoners van de Merenwijk aan college van burgemeester en ethouders inzake te treffen voor zieningen in de Merenwijk, zoals openbare telefooncel, busdienst, klei ne winkel, blok voorzieningen, enz., met het voorstel van burgemeester en wethouders om het stuk in hun handen te stellen ter afdoening, overeenkomstig het door de raad in zijn vergadering van 30 augustus Ja. beslotene. Een schrijven van de Juridische faculteit der Leidse Studenten ten geleide van een exemplaar van Trias (maandblad voor de juridische fa culteit der Leidse Studenten), ge wijd aan het Juridisch adviesbureau, met het voorstel van burgemeester en wethouders om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Verhoging van de gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten van het Elisabethhof en het Hof van Zes sen. Verlenen van eervol ontslag aan de heer G. J. Augustinus als hoofd van de Dr. Van Voorthuysenschool. Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Lei den om medewerking ten behoeve van zijn kleuterschool aan de Lust hoflaan 2a, voor het verwijderen van de stenen trap op de speelplaats. Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Lei den om medewerking voor de ver vanging van groepenkast en armatu ren in zijn kleuterschool aan de Pot gieterlaan 7. Verhoging van het bedrag dat voor 1970 voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs per leerling beschikbaar is gesteld, ter bestrijding van de exploitatiekosten. Verlenen van voorschotten aan de besturen van de bijzondere scho len voor gewoon lager en buitenge woon onderwijs op de gemeentelijke vergoeding voor de kosten van de aan hun scholen verbonden vakon derwijzers over het Jaar 1971. Onteigeningen van eigendommen in het saneringsplan Herengracht- Zijlsingel. Verkoop van langs het Korte Vlietkanaal gelegen grondstroken. Aangaan van een akte van com promis met het college van curatoren van de rijksuniversiteit te Leiden in zake de afwikkeling van de weder zijdse grondtransacties c.a. in het Morskwartier en de Pesthuis-polder. Preadvies ten aanzien van het in de raadsvergadering van 29 maart 1971 aangenomen voorstel van de heer Amptmeijer e.a .inzake de huur verhoging van gemeentewoningen. Voorstel om burgemeester en wethouders machtiging te verlenen om voor de investeringen van de Stedelijke Fabrieken van gas en elektriciteit voor 1972, waarbij voor de levering van materialen een lang durige levertijd bestaat, in 1971 be stellingen te doen. Vaststellen van een verordening tot wijiziging van de Verordening rei nigingsdiensten en van de Verorde ning reinigingsrechten. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de toe kenning van de vergoeding van en tegemoetkoming in verhuis- en pen sionkosten. LEIDEN „Stilleven" langs de Witte Singel. Er is gebaggerd en liet zonder resultaat. Tal van fietsen zijn van de bodem gekomen en in het gras te wachten op vervoer naar het fietsenkerkhof. (Foto Holvast) ADVERTENTIE ■Schoenen hex, kenmerk k**, kwa.ute.it. van Daten Don.kersice.ct zi Leiden- Leidse prof. Noach LEIDEN De Leidse professor dr. E. L. Noach wil het pro fijtbeginsel ook gaa* toepassen op de universiteiten. Hij zegt dit in het vandaag verschenen „Centrum", het informatieblad voor het Academisch Ziekenhuis en de medische faculteit in Leiden. Prof. Noach stelt zich hiermee op tegen de z.i. eenzij dige invoering van het profijtbeginsel door de regering. ADVERTENTIE TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HERENCONFECTIE HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN Enorme kollektie LEVI'S Corduroy PANTALONS EN JACKS voorradig. OEGSTGEEST De twee oude herenhuizen op de hoek van de Terweeweg en de Rijnsburger- weg worden gesloopt. Het is de bedoeling van de eigenaresse, Dikker en Thijs NV uit Amster dam, een gedeelte van de grond bij de tuin van restaurant De Beukenhof te trekken. Men wil op de plaats van de herenhuizen de uitbreiding van de kwekerij van De Beukenhof realiseren, verder is men van plan bij het restaurant een kruidentuin aan te leggen. De mogelijkheid be staat dat ook de bocht Terwee- weg-Rijnsburgerweg zal worden gereconstrueerd. (Foto Holvast) ADVERTENTIE DONDERDAGAVOND KOOPAVOND DAF-AVOND 1 Geopend tot 21 uur. DAF-centrum Leiden Verdamstraat 6, tel. 23041 Hoogerbeetsstraat 6, tel. 50330 De hoogleraar wijst erop. dat het hogere stafpersoneel bij het weten schappelijk onderwijs sterk wordt overbelast. Blijkens een recent CBS- onderzoek werken bijvoorbeeld de medische hoogleraren zestig uur per week. Dit is een minimum. Voor zichzelf acht prof. Noach zeventig tot tachtig werkuren per week noodza kelijk voor een behoorlijke taakver vulling. Daarnaast doet de overheid steeds meer van beroep op universitaire me dewerkers om zitting te nemen in staatscommissies en adviescolleges. Ook de universiteiten moeten nu het recht- krijgen om het profijtbeginsel toe te passen, vindt prof. Noach. .Uitlenen" Hij stelt daartoe onder meer voor een reiskostenvergoeding aan de commissieleden en betaling van een uurtarief van honderd gulden aan de universiteiten die een stafmede werker uitlenen voor commissiewerk. Het mes zou dan volgens prof. Noach aan twee kanten snijden. In de eerste plaats ontvangen de uni versiteiten op deze wijze een compen satie voor de korting van gemiddeld tien procent die de rijksoverheid op de universitaire kredieten toepast door invoering van de btw. In de tweede plaats krijgen de universitei ten een beter inzicht in de tijd die hun functionarissen besteden aan niet-unlversitaire zaken en in de der de plaats zullen de ministeries bij hun budgettering rekening moeten houden met de vergaderkosten. het geen heilzaam kan werken op de vergadertijd. Prof. Noach vindt dat de universi teiten niet alleen gerechtigd zijn het profijtbeginsel toe te passen, maar dat dit ook wenselijk is, omdat als ge volg van de wet-Veringa binnen de universiteit zelf de vergaderingen in aantal en uren zullen toenemen. De hoogleraar koestert overigens geen illusie over de haalbaarheid van zijn plan in de huidige financië le situatie. Men zal bovendien zeggen, dat de universiteiten toch een taak ln de maatschappij hebben. Maar voor mij is de vraag: moet dit gra tis en ten koste van de universitaire plichten? Positief voor Leiden: Subsidie in de naak voor SAD LEIDEN Er is een subsidiere geling voor schooladviesdiensten in de maak. Komend Jaa'r al zullen en kele nieuwe diensten voor subsidie in aanmerking komen. Welke dat zullen zijn is nog niet bekend. Maar bij de keuze van de te subsidiëren diensten zal de onder- wijsnood in het betreffende gebied zeker een rol spelen. Aldus het voor Lelden vrij positie ve antwoord van de ministers Stuyt (onderwijs) en Engels (CRM) op vragen van mevrouw Wassen-van Schaveren. Dit Tweede-Kamerlid voor D'66 had om. gevraagd of de onderwijssituatie in Leiden niet is te vergelijken met de probleemgebie den in Groningen en Oost-Limburg, waar de schooladviesdiensten wèl door het rUk worden gesubsidieerd. In een deel van het Leidsch hengelaar op de foto de snoek aan trachten te verhinderen of minstens Dagblad van dinsdag prijkte op pa gina 2 de heer H. J. Singeling met een 20 kg zware snoek, die hij bij de oogkassen vasthield. In de rubriek Mini-Maxi uitte de hengelsportre dacteur van het L.D. daarover zijn ontstemming. "Als een bokser een tegenstander knock-out heeft gesla- duw-t hij zijn vingers toch ook niet in de ogen van de gevloerde te genstander om hem aan de toeschou wers te tonen?" zo zegt hij. Op de heer S. is nog wel iets aan te mer ken. Ik ben niet getuige geweest van van de vis. Door iemand er op geattendeerd, heb ik nog net wel de laatste stuiptrekkingen van de snoek meegemaakt. De vis lag er als oud vuil in het gras bij. Ik gun de heer Singeling van harte zijn re cord-vangst. Maar dan van tweeën één: óf hij maakt de vis direct dood of hij zet het beest terug in het wa ter. Ik begrijp dat het laatste niet in aanmerking kwam. want een der gelijke kanjer moet uiteraard aan vrienden en geburen worden ge toond. Maar om zo'n vis in het gras te laten zieltogen, daarop zeg ik: nee, dat deugt niet. Wegens "spelbe derf" dient de heer S. voor de rest van het visseizoen geschorst te wor den. R. D. Paauw, Leiden. Snoek (2) Naar aanleiding van de foto in uw courant d.d. dinsdag 19 oktober, van een gevangen snoek van 20 pond wil ik toch wel even een opmerking maken over de manier waarop de snoek getoond werd. Het Is geen re clame voor de hengelsport dat een gevangen snoek in de oogkassen word vastgehouden. Het za.1 veel mooier zijn wanneer u een foto publiceert waarop te zien is. dat zo'n snoek ge vangen is en daarna door de henge laar ln het water wordt teruggezet, als bescherming van deze uitster vende vissoort. W. Roozendaal, Sumatrastraat 74, Leiden. Snoek (3) Een pracht exemplaar van een snoek, maar de manier waarop de de kop vasthoudt, is schunnig. Als hij lid is van een hengelaarsbond le als lid ogenblikkelijk schrappen (zulke onmensen horen niet in een vereniging thuis), 2e geen lid, dan een fikse boete (tip voor de politie), wegens ongeoorloofd vissen (snoeken) in bondswater, 3e een goede raad, ga in de leer bij een sportvisser (L.H.B.), of nog beter nooit meer vissen. P. L. Wakka. Beethovenlaan 29. Leiden. Leidse Baan: tendentieus Het. eindeloze schrijven van ons Leidsch Dagblad tegen de Leid se Baan gaat nu toch wel een ten dentieuze kant op. Om te beginnen de grote kop in de krant „59 pet. tegen Leidse Baan". Welke 59 pet.? Van wie? Van het PAK? Van het hele gewest? Hoe was de vraagstel ling? Was de steekproef voldoende gespreid getrokken? De grootte van de steekproef was ook geweldig! Het was ook erg objectief om niet te vra gen: waar ligt nou dat fantastische natuurgebied, dat volkomen geruï neerd wordt? Waar zijn die tiendui zenden mensen die daar elk week einde naar toe gaan, en hoe doen ze dat dan? Het stukje „Op de lange Leidse Baan" zit zelfs vol met pertinente onwaarheden. De cijfertjes wijzen, n.l. gewoon uit, dat de ongevalsfre quentie op autosnelwegen de helft is van die op gewone tweebaanswegen. Om het nog sterker uit te drukken: het aantal ongevallen met dodelijke afloop of ernstig lichamelijk letsel is op normale wegen 3^ maal zo groot als op autosnelwegen. Dit zijn gewoon eerlijke cijfers, van de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Hier uit biykt dus glashelder, dat de mi lieubeheerders wel degelijk verant woordelijk zijn voor een belangrijk groter aantal dodelijke ongevallen. Verder is het natuurlijk ergerlijk dat wetenschappelijke medewerkers, die voor een groot deel betaald wor den uit de opbrengst van wegenbe lasting en benzine-accijns, blijk baar niets anders te doen hebben dan elke nieuw aan te leggen snelweg belangrijk te vertragen. Voor het gemak wordt ook maar gezwegen over het feit dat men een snelweg van 100 meter afstand nau welijks opmerkt, mits voldoende ge camoufleerd met bomen en andere beplanting. Waarmee ik maar wil zeggen dat de kwestie Leidse Baan enorm opgeblazen wordt en in feite alleen maar bestaat uit de hobby van enkele wetenschappelijke tegen- werkers met steun van de plaatselijke pers. H. J. Lelieveidt Zoeterwoude Wassenaar en de Leidse baan Veelvuldig zijn de laatste weken voor- en tegenstanders van de aan leg van de Leidse Baan in deze ko lommen aan het woord geweest. Hierbij doet zich het merkwaardige feit voor. dat de voorstanders van de aanleg zonder uitzondering in ieder geval één eigenschap gemeen heb ben: zij brengen uitsluitend dom me argumenten ter tafel. Wat bij voorbeeld te denken van de uitspraak van de heer A. Lodder in het artikel "Raad Wassenaar eenstemmig voor de Leidse Baan" (LD 19 okt.) dat de werkgroep (milieubeheer) een "by de gratie van de belastingbetaler bestaande hobbyclub, die het ver keer in het honderd wil laten lopen" is De heer L. behoeft zich ln genoemd college niet alléén te voelen: zijn over deze materie aan het woord zijnde collega's ver tonen dezelfde scherpzinnigheid in hun uitspraken. Indien Provinciale Staten van Zuid-Holland op 21 okto ber zouden besluiten de Leidse Baan tóch aan te leggen, dan ziet de be drogen (staats) burger zich genood zaakt de voor deze beslissing verant woordelijke meerderheid in kwalita tiefs-bestuurlijk opzicht op één lijn te stellen met de heer L. en zijn geest verwanten. drs. H. F. M. ten Bensel, Leiden. Middelweg Ik heb het stuk van de heer A. Dreef een paar maal goed doorgele- Lezers schrijven zen. Ik begrijp niet waar de heer Dreef de moed en de fantasie van daan haalt om te durven zeggen dat hy goed is voor zyn huurders. Voor zover ik weet zijn de buren, die in hetzelfde huis met ons hebben ge woond. ook met hem in conflict ge weest. Laat Dreef niet zeggen dat hij een goede huisbaas is. Want ten eerste heeft hij toestemming gegeven voor het aanleggen van de dakka pellen. Ten tweede heeft hij nooit 't dak laten repareren, alleen de goten. Zelfs een schoorsteenveger durfde het dak niet op. Toen ik er een lad der tegenaan had gelegd kon hij bij de schoorsteen komen Deze schoor steenveger waarschuwde ons dat het gevaarlijk was via deze kanalen te stoken. Hiervan is de brandweer in kennis gesteld, zodat wij een stook- verbod kregen opgelegd. Het heeft dik een Jaar geduurd voordat de zaak was hersteld, zodat wij ge noodzaakt waren om in de achter kamer te wonen. Wat de verf betreft: ik heb het trappenhuis geverfd met materiaal van mijn baas .Ik was nogal trots op mijn werk, zo trots dat ik de vrouw van de baas heb uitgenodigd om er naar te komen kijken, maar dat was al niet meer nodig, want het water gutste naar beneden, en overal langs de muren zaten zwarte vegen. Hier van schrok ik zo dat ik niet meer van plan was nog een vinger naar het huis uit te steken, en er zeker geen onkosten aan te maken. Je kunt nog beter het geld in het water gooien, dan hoor Je tenminste nog een plons. Ik heb inderdaad twee liter verf van de heer Dreef gekregen. Een hal ve liter daarvan heb ik gebruikt voor de raamkozijnen aan de achterkant van het huis. de rest heb ik terug gegeven. Ik geloof dat ik het hierbij moet laten, want als ik doorga met schrijven kan ik over de afgelopen 10 Jaar wel een boek schrijven. A. Verkuyl, Middelweg, Lelden. Derde klasse voetbal Voor de aanvang van de voetbal competitie werd de wedstrijd Roo- denburg—UVS gespeeld. Ter Inleiding van deze derby had één van uw re dacteuren een gesprek met een spe ler van UVS. Zijn betoog ten aan zien van Roodenburg kwam er op neer, dat de ploeg twee klassen be ter zou moeten spelen dan gewoonlijk om van UVS te winnen. In uw sportblad van 18 oktober vind ik weer een dergelijke uitspraak van Neptunus-trainer Doolaard ("Wij waren toch zeker twee klassen be ter") Dat wil zeggen, vry ver taald, wij spelen le klasse en Roo denburg 3e klasse. Maar als Neptunus verliest van een elftal, dat 3e klas speelt, moet trai ner Doolaard niet natrappen met deze bewering, maar zijn kritiek rich ten op zijn eigen elftal. Ook bij de wedstrijd Xerxes-UVS moet de heer Pim Visser zo nodig stellen, dat UVS zeker twee klassen beter was dan Roodenburg. Roodenburg w>int uit van Xerxes met 04; UVS ver liest uit van Xerxes met 20. Roodenburg 5 gespeeld (RVC mee gerekend» en 8 punten, doelcijfers 6 voor en 0 tegen. UVS 5 gespeeld. 6 punten: doelcij fers 5 voor en 5 tegen. En dat alles met een 3e klas spelletje. Tot slot twee vragen. Als Rooden burg dit presteert met zulk slecht voetbal, voor wie is dan de blama ge? Voor Roodenburg of voor de vijf clubs waartegen zij tot nu toe speel den? Vraag aan Pim Visser. Waar zou Xerxes zijn zonder de kapitalist Piet Hoogeboom en de zes ex-semi- profs, die nu de amateurstatus heb ben? Aan Roodenburg zeg ik. al ben ik dan een zeer onbelangrijk persoon in de voetbalwereld: Laat ze praten Ga rustig door, want Jullie zijn op de goede weg. C. Baart, Sumatrastraat 22a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3