It Kan me niets clielen wat ze tan me zeggen Vlplien wil „leerplan kunstzinnige vorming lans Leune (SGP) altijd bereid tot strijd Boerenkaas en varkens xi que te )nder ie jaar den oorhout Weer ongeluk in Hazerswoude VOOR ANGOLA 146 DEKENS ZENDAMATEURS STOORDEN HET REDDING WEZEN Meer steun nodig voor de visserij Wat gebeurt er in de landbouw? ALPHENSE LUCHTAANVAL JEUGD IN HAL iRDAG 21 OKTOBER 1971 LE1DSCB DAGBLAD ALPHEN AAN DEN RIJN Al- Wil. als één van de eerste ge laten in ons land. trachten te ko- p tot het opzetten van een „leer- u kunstzinnige vorming. en W Juichen deze ontwikke- f toe. omdat zo'n leerplan een jenlijke bijdrage zal kunnen leve- tot deelneming aan het oulture- leven. Die bijdrage achten zij be- grijk. omdat ze reeds wordt ge- an de jeugd van het basis- ierwijs. Een en ander zal onge- ijfeld een verlevendiging en acti- ing van de culturele belangstelling gevolg hebben. pat die interesse ook bij de oudere cgd bestaat, blijkt uit het feit, dat culturele raad in september van I Jaar al meer dan negenhonderd Riders van een cultureel Jonge- paspoort had ingeschreven. Ha toenemende mate zal de huis- Hing van het kleuter- en basis- Herwijs Alphen voor grote moei- heden plaatsen. Ten behoeve van kleuteronderwijs zijn twee per manente schoolgebouwen in aan bouw. Kredieten voor de bouw van drie gecombineerde scholen voor la ger- en kleuteronderwijs zijn be schikbaar gesteld, evenals voor de bouw van een zesde permanen te kleuterschool. Voorts is een krediet geraamd voor het overplaatsen van twee houten noodlokalen voor het Beatrixlaan naar de Lupine singel. Er dient rekening mee ge houden te worden, dat door het niet tijdig beschikbaar komen van financieringsmiddelen leerlingen óf van de basisscholen óf van de kleu terscholen naar het centrum zullen moeten worden vervoerd. De personeelsbezetting van de ge meentelijke school voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (mavo) is een aangelegenheid die nog steeds de voortdurende aan dacht van het college vraagt. Door het onvervuld blijven van enige va catures kunnen in het eerste, tweede en derde leerjaar een aantal lessen niet worden gegeven en kan voorts de mogelijkheid tot vorming van een derde eerste klas niet worden be nut. Het geringe aanbod van le raren heeft mede tot gevolg, dat som mige lessen worden gegeven door do centen die niet in het bezit zijn van de vereiste bevoegdheid. Het is desalniettemin mogelijk het onderwijs op een in de gegeven situatie be vredigende wijze te doen verlopen. Zoals de zaken er nu voor staan hoopt men volgend jaar een begin te kunnen maken met de aanleg van een atletiekaccommodatie. Ten aanzien van de passieve recreatie is het te betreuren zo zeggen B. en W. dat wegens het ontbreken van finan cieringsmiddelen geen begin kan worden gemaakt met de uitvoering rond het sportveldencomplex „De Bijlen". Het college hoopt, dat dit in 1972 mogelijk zal zijn. Het nood-schoolgebouw dat nu nog aan de Prinses Beatrix laan staat, zal worden verplaatst naar de Lupinelaan. (Foto Dijkman) tENTHUIZEN Zeer ambitieus en altijd bereid tot de strijd. Hij is standvastig en een ingenomen standpunt nooit wijzigen. Vooral als er een principiële zaak aan de le is gesteld. Dan kan de raad hoog of laag springen, maar Hans Leune (SGP) is dat moment niet te ve rmurwen. ,,Hoe men over mij denkt, interesseert me niet. Ik te werk zoals ik denk, dat het goed is". ,ns Leune is, evenals enige an- van zijn collega's, een nieuwko- in de raad van Benthuizen. ~s~n hij werd geïnstalleerd, wist nauwelijks wat een bestem- ;splan was. Maar dat is nu wel its. Hij heeft zich met veel ener- op het raadswerk geworpen en veel kennis van zaken. foe komt het dat er altijd lilijkheden in de raad van t \thuizen zijn? |f )at is voor mij een moeilijke Ik denk, dat deze niet los te zijn van de moeilijkheden van ii geleden. Het is eigenlijk alle- il in 1968 met de uitbreidings van het winkelcentrum be- Sindsdien bestaat er een ze- -__ehagen. Als er nu wat ge- staat men veelal emotioneel mover elkaar. De zaken worden nog wel eens te diep uitgespit, t ik me ook wel eens afvraag is, de burgemeester tijdens een isverg adering altijd voorzitter Laat hij soms niet teveel door- aneren, dat hij het niet met het fessionele deel van de raad eens Ik heb wel eens het gevoel, dat niet helemaal juist handelt". Piekeren Hoe denkt udat deze moeilijk en zouden kunnen worden dost? Daar neb ik veel over gepiekerd, zie ik nog niet. Steeds ko- fOORHOUT Het comité, dat in 'hout is gevorrmd uit vertegen- Wigers van alle instellingen kaam op het terrein van de be- Wenzorg, zal in de periode van oktober tm. 5 november een en- te houden onder de bejaarden in dorp. In deze periode zullen 45 talligsters de bejaarden bezoeken behulpzaam zijn me»vt de beant- fding van de vragen, hel van deze enquête is een on- foek te doen naar de feitelijke si- 'Je. waarin de bejaarden verke- en de wensen te noteren die bij leven. i er weer nieuwe punten orde, die moeilijkheden ken. We moeten proberen elkaar te vertrouwen en niet altijd iets kwaads te zoeken achter iemands bedoeling. Op deze manier moeten we elkaar kunnen vinden. Er wordt nogal eens de opmerking gemaakt, dat ik aan het handle van Van Noort meeloop. Maar dat is echt niet waar. Een voorbeeld is de motie, die me vrouw Lalleman over de gewestvor ming aan de minister gericht wilde zien. Het oh'ristelijke blok voelde daar niets voor. Ik heb vóór de mo tie gestemd". Gelooft u, dat deze gang van zaken van invloed zal zijn op de achterban van de diverse groe peringen? "Dat dacht ik niet. Als er een nieu we partij komt, zal deze óf de één ót de andere kant kiezen. Een zoge naamde "middenpartij" zal niet kun nen ontstaan. Althans dat lijkt mij onwaarschijnlijk. Maar wie is mijn achtérban? De confessionele partij en overleggen veel met elkaar. Ik heb nog nooit gemerkt, dat er men sen achter de schermen zijn, die een bepaalde dwang uitoefenen. Mijn kiezers laten nooit zoveel van zich HAZERSWOUDE Een 25-jarige dame uit Den Haag liep gisteravond een zware hersenschudding op na een verkeersongeval, dat plaats vond op de Rijndijk ter hoogte van de parkeerplaats nabij „Nieuw Werk lust". De chauffeur van de per sonenwagen waarin zij zat, wilde een voorgesorteerd staande vracht wagen alsnog aan de linker kant pas seren. Gevolg was een botsing in de flank. De personenwagen werd totaal vernield. Overigens was deze botsing de vijfde binnen vijf dagen, waarbij de EHBO voor vervoer naar een Leids ziekenhuis moest zorg dragen. VALKENBURG Voor Angola zijn vorige week in Valkenburg 146 dekens opgehaald, terwijl ook nog enige toezeggingen zijn gedaan De werkgroep Valkenburg, die deze in zameling heeft georganiseerd, is bij zonder blij met het succes. De heer H. M. van Sprang, oud inwoner van Noordwijk, slaagr' aan de Rijksuniversiteit in Leiden voor het arts-examen. horen. Dat vind ik wel eens jam- Waf is uw mening over de sa menvoeging van Benthuizen met een andere gemeente? "Ondanks alles wat er in Benthui zen passeert vind ik, dat het dorp zelfstandig moet blijven Benthui zen heeft een zekere aantrekkings kracht op de mensen. Ik zal nooit naar een grotere gemeente willen verhuizen. Het contact valt weg of het komt moeilijk tot stand. In de toekomst zal er voor het dorp geen zelfstandigheid zijn. In eerste instan tie was ik van mening, dat er geen andere mogelijkheid dan Zoetermeer was. En deze zullen we ook nu nog niet zonder meer moeten wegva gen". Alphen "De regio Alphen spreekt mij toch ook wel aan. Op dit moment weet ik echter nog niet precies waaraan we de voorkeur moeten geven. Alphen biedt het voordeel, dat Je in het groene hart blijft. Daarentegen zijn we, voor wat het onderwijs betreft, toch wel duidelijk op Zoetermeer aangewezen". "Het plan Keijzer (Benthuizen Ha- zerswoude-dorp en Moerkapelle sa menvoegen tot één gemeente) is ook aantrekkelijk. Maar ik geloof niet, dat Hazerswoude hier zoveel voor voelt. Ik zie ook de belangen voor Hazerswoude niet zo". Hoe ervaart u het raadslid maatschap in Benthuizen? "Zwaar. Zonder meer. Toen ik kwam had ik helemaal geen erva ring. Er is geen moment geweest, dat ik als raadslid de zaken eens rus tig kon bekijken. Ik moest me direct met mijn volle gewicht inzetten. Het me veel tijd, maar ik zal er niet onderdoor gaan. Mijn privéleven mijn werk en de politiek weet ik goed gescheiden te houden. Het ver oorzaakt wel veel spanning. Het neemt echter niet weg, dat het raadswerk mij veel voldoening schenkt. Ik ben er zonder meer door Hans Leune: Moeilijkheden zijn niet los te zien i heid, die zich enkele jaren geleden heeft afgespeld", LEIDEN/KATWIJK Een 29- Jarige monteur, een 25-jarige radio technicus, een 34-jarige uit Leiden, 'n 36-jarige radiotelegrafist en 'n 44- Jarige radio-technicus belden uit Katwijk vormden een combinatie die zich bezig hield met clandestiene ra dio-uitzendingen. Toen in het nachtelijk uur van zondag 28 februari de Leidse mon teur met zijn auto in Katwijk reed, werd hij door controle-ambtenaren aangehouden. Men trof in de auto een volledige zendapparatuur aan °n dit bracht toen de gebeurtenissen aan het licht, waardoor het vijftal zich voor de Haagse politierechter moest verantwoorden, terzake over treding van de Telegraaf- en Tele- foonwet. Een grote en vrij kostbare stapel apparatuur lag op het podium bij de rechter opgestapeld. Ambtenaren van de opsporings dienst gaven een technische uiteen zetting omtrent het gebruikte ma teriaal Op een desbetreffende vraag van Van onze politieke redactie DEN HAAG De VVD-er ir. D. S. Tuynman heeft gisteren in de Tweede Kamer, bij de voortgezette behandeling van de begroting van landbouw en visserij, een lans ge broken voor de Nederlandse visserij. Hij drong er bij minister Lardinois op aan de vaderlandse visserij een gelijke behandeling te geven als an dere EEG-Ianden hun visserij doen. Daar wordt bij voorbeeld de bouw van trawlers hoog gesubsidièerd. De gevraagde steun is des te meer no dig. aldus de heer Tuynman, nu onze visserij vloot zowel in aantal als in tonnage achteruitgaat: „Voor een land, dat niet alleen een grote import, maar ook een belangrijke vis-export heeft een bedenkelijke zaak!" De heer P. Jongeling (GPV) bracht het afvalprobleem van de landbouw ter sprake. Zowel hij als mevrouw G. Brautigam (PvdA) benadrukten de noodzaak reeds nu te zoeken naar een oplossing voor dat afval probleem en niet te wachten, tot er een even onmogelijke situatie is ontstaan als bij de industrie nu. ..Daar waren wij een halve eeuw te laat", aldus de heer Jongeling, „bij de landbouw kan de minister er nog op tijd bij zijn!" de politierechter, mevr. mr. N. P. B. Balkenstein- Austustijn werd mede gedeeld, dat er taltijke klachten wa ren ontvangen over storingen in ont vangst en zenden o.a. door Rode Kruis en Reddingswezen. Er was ook een militaire zendappa ratuur in beslag genomen. Verdachten verklaarden, dat het geheel als een hobby was bedoeld. De Officier van justitie had daar wel begrip voor, want het is Inderdaad een interessante hobby In de bezet tingstijd waren geheime zenders van groot belang.; doch in deze tijd kan dat niet meer, omdat er teveel storingen worden veroorzaakt en het een „janboel" in de lucht wordt. De eis luidde f. 100 boete, twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen apparatuur, met terug betaling van de opbrengst aan ver dachten. De verdediger, Mr. w. B. H. A. Hes- kes opperde dat de storing niet zo ernstig zou zijn geweest en vroeg in elk geval de apparatuur terug te ge ven, zonder de onderdelen welke ver boden zijn. Dit laatste was volgens deskundi gen onmogelijk, zodat de rechter be sloot tot opleggen van alleen dt f. loc boete voor alle verdachten, verbeurd verklaring van de apparatuur duch uitbetaling aan verdachten van de verkoopopbrengst. LEIDEN Door het stormachtige weer is gisteren de Belgische kotter „Neptune" in moeilijkheden geko men. Het schip, dat ter hoogte van Petten zware slagzij maakte, gaf een May-Day (SOS)-melding door. Hierop werd door Scheveningen-ra- dio direkt gereageerd. Vanuit LJmui- den vertok de reddingsboot Johan na-Louisa en vanuit Den Helder het motorschip Susanna. Het eerste be reikte echter het Nederlandse ma rine fregat Hr. Ms. Isaac Sweers de kotter. De vier opvarenden konden worden gered, maar het schip ver dween al spoedig in de diepte. In onze tijd van stijgende welvaart neemt de vraag naar specialiteiten toe, ook bij agrarische produkten. Vaak kunnen deze specialiteiteji slechts worden vervaardigd in kleine aan tallen en tegen hogere kosten. Het bereiden van boerenkaas, zoals dat tegenwoordig nog voorkomt op ongeveer 1.200 weidebedrijven in Zuid-Holland en Utrecht, is hiervan een duidelijk voorbeeld. Over die kaasmakerij vertelde A. Reits- ma. ing., het een en ander voor het Landbouw-economisch Instituut. LEIDEN Ook buiten Zuid-Holland en Utrecht neemt de belangstelling voor het zelfverwerken van melk tot boerenkaas de laatste Jaren toe en is de zelfkazerij met succes op enkele bedrijven ingevoerd. Om verschillende redenen is het weer opnemen van dit oude ambacht voor weidebedrijven aantrekkelijk. In de eerste plaats kan worden genoemd dat de consument be reid is voor boerenkaas een hogere prijs te betalen dan voor fa- briekskaas. De geproduceerde melk brengt als gevolg daarvan een aanzienlijk hogere prijs op. Hiertegenover staan natuurlijk de kosten van de bereiding. Berekeningen hebben uitgewezen, dat het In een moderne opzet niet veel duurder hoeft te zijn dan de berei ding in de fabriek. De hogere bruto-opbrengst van de zelfgemaakte kaas kan dus voor een belangrijk deel winst zijn voor de boer. Het kaasmaken biedt de boer verder een mogelijkheid de bedrijfs omvang te vergroten zonder een al te hoge investering. Het is op het boerenbedrijf zo, dat, als men de arbeidsbezetting niet kan of wil inkrimpen, dan moet het bedrijf steeds groter worden. Dan kan namelijk de arbeidsproduktiviteit gelijke tred houden met de stijgende arbeidslonen. De oppervlakte van het land stelt echter grenzen aan de mogelijkheid de veestapel uit te breiden, terwijl vergroting van de oppervlakte grasland vaak niet anders kan gebeuren dan op lange termijn. Het is dus vaak zo. dat er een arbeidsoverschot is en deze kan goed worden gebruikt om te zelfkazen. Bovendien komt by de kaasproduktie een grote hoeveelheid wei vrij, die geschikt is als voer voor varkens en jongvee. Op de kaasbedrüven in Zuid-Holland en Utrecht maakt de varkenshouderij dan ook van oudsher deel uit van het bedrijfsgeheel. Gezien de rentabiliteit van de laatste jaren en de goede vooruitzichten voor de toekomst is ook de varkenshouderij een aantrekkelijk middel om tot vergroting van de omvang en het inkomen van het bedrijf te komen. Arbeidsbeloning en rendement van kapitaal Een tweemansweidebedryf, zonder andere bedrijfsonderdelen, kan slechts rendabel worden geëxploiteerd als er minstens zeventig melkkoeien worden gemolken. Ook al benut men het grasland nog zo intensief, dan betekent het toch nog altijd dat hiervoor ongeveer 35 ha. land nodig is. De oppervlakte van de meeste weidebedrijven in Nederland is echter aanzienlijk minder en biedt dus onvoldoende werkgelegenheid aan twee man. Het zijn vooral deze bedrijven, waarvoor het kaasmaken gecom bineerd met varkenshouden een voor de hand liggende mogelijkheid biedt tot een rendabele vergroting van de produktieomvang en lonende werkgelegenheid op het eigen bedrijf. Uit de berekening kwam te voorschijn, dat het arbeidsinkomen - per gewerkt uur in een tweemansbedrijf met 36 melkkoeien op f 7,52 komt. Als men hierbij gaat kaasmaken stijgt het tot f 8.72 per uur, met 164 varkens erbij wordt het f 8.95 en bij het maximale aantal varkens van 464 kan er zelfs een uurinkomen worden ge boekt van f 10,55 Deze laatste cijfers gelden dan voor de extra uren die er worden gewerkt. Twee man op een bedrijf met 36 koeien houden namelijk ongeveer 1857 uur per Jaar over, dat er niet wordt gewerkt. Het rendement van het geïnvesteerd vermogen stijgt eveneens In het bedrijf met alleen koeien bedraagt het vijf procent, bij het bedrijf met het maximale aantal varkens wordt het 13,8 procent. Technische hulpmiddelen bij het kaasmaken De werkzaamheden by het kaasmaken kunnen sterk worden ver eenvoudigd door gebruikmaking van nieuwe hulpmiddelen. De nieuwe apparatuur biedt tevens de mogeiykheid tot dagkazen: de melk van 's avonds en 's ochtends kan in de vroege uren worden verkaasd. Hierdoor kan er in minder tyd meer kaas worden ge maakt. Dat betekent weer dat de boer of de betaalde kracht de kaas kan maken, zodat er geen beroep behoeft te worden gedaan op de vrouweiyke gezinsleden. ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense schooljeugd kan zich tij dens de herfstvakantie met allerlei sportactiviteiten uitlevei In de Rljn- streekhal. Drie instructeurs (2 da mes en één man) hebben de leiding Dagelijks komen er zo'n tweehon derd kinderen naar hal Het ligt in de bedoeling, dat ook de komende vakanties de Jeugd gelegenheid zal worden gegeven deel te nemen aan een massale sportmanifestatie. KAMPALA (Reuter) Straal vliegtuigen van de luchtmacht van Oeganda hebben gisteren een kamp van het leger van de zuideiyke buur man Tanzanië tegenover de Oegan- dese grensplaats Moe toekoe la ver woest. zo heeft een militaire woord voerder in Oeganda's hoofdstad Kam. r.ala bekend gemaakt. Hy zei dat Tanzanië het kamp had gebruikt voor het beschieten van Oegandees gebied met zware artillerie en mor tieren. Door dit vuur waren tot dus ver 22 Oegandese burgers gedood en zes militairen gewond. Kampala noemde de luchtaanval op het militaire kamp een „laatste waarschuwing".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13