La Magnani ster in kleurloze tv-serie Dansplezier en jazzmuziek bij het feestvierende LAK »l) rfjyl vandaag ...e/7 gisteren tfWË[m9ramm\ TV morgén] LEIDSCH DAGBLAD Italianen zien programma's nog in zwart-wit ROME De Italiaanse tv heeft de terugkeer gevierd van Anna Magnani, heldin van de na-oorlogse jaren, nu 63 jaar, eenzaam levend in Rome in een huis vol katten. Het was stil geworden rond de hoofdpersoon uit films als 'Rome, open stad' en 'Vulcano', 'De gouden karos' en 'de getatoeërde roos'. De afgelopen vijf jaar verscheen La Magnani alleen in Stan ley Kramers 'Het geheim van Santa Vittoria'. Ze stond onder Zeffirelli's directie op het toneel in 1965-'66 met 'La Lupa'. De staat heeft zich nog niet eens uit gesproken over de vraag welke van de twee kleur-televisiesystemen ze tenslotte zal gaan toepassen. Het Franse Secam of het Duitse Pal. Met deze aarzelende houding heeft de Italiaanse regering tegenover de betreffende regeringen een kleine troef in handen in de economische onderhandelingen. Het ziet er echter naar uit, dat de ontwikkeling zal be slissen buiten de Italiaanse regering Vorig jaar echter had Anna Mag nani er zestien weken filmen voor over om tot het Italiaanse publiek terug te keren. Ze maakte in totaal drie tv-films, die kortgeleden met veel succes zijn uitgezonden. Er is ook nog een vierde film, waarin de ravenzwarte getemde feeks met Marcello Mastroianni optreedt maar die komt eerst in de bioscopen en dan op de beeldhuis. La Magnani is en blijft een sombe re verschijning. Veel te lachen viel er dus niet in de eerste afleveringen op de beeldbuis. De ee'rste afleve ring speelde in de Eerste Wereld oorlog: een mislukte cafe-chantant- jangeres, die aan het front nog enig succes probeert te behalen. De vol gende aflevering was geplaatst te gen de achtergrond van de Tweede Wereldoorlog. Hierin is la Magnani rme en eenzame vrouw, die een de Duitse bezetters gevluchte man onderdak biedt met alle gev an dien. De regisseur en sc'riptmaker van films is Alfredo Gianetti, die ook auteur is van "Echtscheiding op zijn Italiaans". De Italianen zijn erg gelukkig met deze nieuwe films, want er valt eer heel wat af te huilen. En huilen is iets wat de Italiaanse bio scoopbezoeker a-1 lang ontwend was. De serie van Magnani werpt ove rigens een bepaald licht op de situa tie bij de Italiaanse tv. De serie is namelijk in kleur opgenomen, even- alle grote films die de RAI-tv in opdracht heeft gegeven. Maar, de Italiaanse tv-kijker kè,n helemaal geen kleuren kijken en hij zal dat n de verre toekomst nog niet kunnen. Kleuren-televisie betekent dat een volk koopkrachtig is, zegt de Italiaan regering, en dat het geld fors kan rollen. Maar dat is nu niet het ge val, in Italië. Elf miljoen van de 53 miljoen Ita lianen wonen namelijk in de grens gebieden, waar de tv-uitzendingen van Frankrijk, Oostenrijk, Zwitser land en Joegoslavië kunnen worden opgevangen. Van Ligurie tot Tosca ne kan men dan ook op de daken de antennes zien staan, die op deze buitenlandse zenders zijn gericht. Wie naar Frankrijk wil kijken, moet dan weliswaar zijn toestel op het Secam-systeem, wie naar Oos tenrijk en Zwitserland wil kijken zijn toestel op het Pal-systeem ombou wen. Joegoslavië zendt programma's in het Italiaans uit. Hier experimen teert men met de Duitse Pal. Ook de RAI gebruikt voor zijn kleu renopnamen het Pal-systeem. Ten slotte bereikt men hiermee zo'n 252 miljoen kijkers en met Secam maar elf, waarvan tien miljoen nog in Frankrijk. Dan staat nog te wach ten waarop Rusland, de landen in het oostelijke Middellandse Zeebek ken en Spanje hun keus zullen laten vallen, om maar niet te spreken van de Zuidamerikaanse markt. Daarom ook gaat de RAI stug door met maken van kleurenfilms, die geen Italiaan op zijn beeldbuis ooit in kleur zal zien. Als op zijn vroegst over drie jaar de kleuren komen, zijn de nu gemaakte films al niet meer om aan te zien. De Italiaanse tv begon in 1954 met .000 abonnees. Dat aantal is in middels gegroeid tot negen miljoen, zestig procent van de Italiaanse ge zinnen dus. In afwachting van wat komen gaat, staan de tv-zaken propvol met on verkoopbare zwart-wit-toestellen. Iedereen blijft bij zijn oude toestel tot het kleurensignaal gegeven wordt. Wie Anna Magnani gekleurd zien, kan dan voo'rlopig ook maar ter naar de bioscoop blijven gaan. Anna Magnani als de oude J afé-chantant-zangeres in de Italiaanse tv-film 'La Sciantosa'. Pip Simmons: TERRORISME INMICKERY Een vulkaanuitbarsting behoort niet tot de theaterkunst, maar als het aan de Engelse Pip Simmons Group had gelegen was die er gisteravond in Mickery ook nog bijgekomen, want men was bereid tot de rand der be roerte te gaan in „Do it". Het publiek werd uitgerookt, beschimpt: oren, j ogen, neus ondergingen met beukef- fecten een ware terreur. Vele toe- i ,,Do it" grijpt terug naar het ge lijknamige boek van Jerry Rubin, de Amerikaanse superrevolutionair, die op alle mogelijke manieren het establishment onderuit tracht te trekken en daarmee onder meer met zijn volgelingen bezig was op de Democratische onveentie in 1968. Wat het theater betreft zou Rubin het publiek het liefst de straat op- jagen, aangezet door de spelenden j tot een revolutie. Of Pip Simmons nu als Engelsman I een satire heeft bedoeld op het dol gedraaide protest van Rubin en zijn hippies over de oceaan doet er in wezen weinig toe, want de grondleg ger van dit fenomeen produceerde een warrige kretenfabriek, die al satire op zichzelf is. De toneelgroep nam daar allesbe halve afstand van, maar vereenzel vigde zich sterk met zijn exclama ties. Provoceren met een lawaaige afspiegeling van niets blijft niets, is geen provoceren, schockeert ook j niet. „Do it" ging voorbij aan het Theater-axioma, dat er in den be ginne creativiteit moet zijn. Deze terroristische voorstelling viel onder de anti-creativiteit. P. Ruivenkamp. I De UNESCO gaat de strijd aan binden tegen "grammofoonplaat-pi raten" die grammofoonplaten produ ceren zonder daarvoor auteursrechten te betalen. De VN-organisatie heeft daartoe samen met de WIPO (inter nationale organisatie voor bescher ming van het geestelijk eigendom) in Genève een conferentie belegd. Uit onderzoeken is gebleken dat er jaarlijks in de hele wereld ongeveer 100 miljoen grammofoonplaten wor den geperst zonder dat er auteurs rechten voor zijn betaald. Alleen al in de V.S. lijden producenten en musici daardoor een verlies van vijf miljoen dollar per jaar. De confe rentie in Genève heeft tot doel het opstellen van een overeenkomst, waarin alle landen zich verplichten het produceren en verhandelen van "piraat-platen" strafbaar te stellen. ADVERTENTIE rook met Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export AS Wereldbekend Aroma Het LAK (Leids Akademisch Kunst- De dansgroep van Marjolein centrum) heeft een nieuw theatertje, ^rièr in de Mauthausen-cyclus. dat weet iedereen. Dat het de bedoe. ling is, dat ieder er vanar nu zijn amateuristische en/of professionele artistieke behoeften zal komen bevre digen, weten we óók. Of ieder daar ook blij Mee is, en düs de LAK-feest- week vrolijk meeviert, zal deze dagen moeten blijken. Gisteravond was het in elk geval (evenals trouwens tijdens de dicb- tersmarathon op maandag) goed val. toen Marjolein Briër en haar groep er kwamen dansen. De sobere Maut hausen-cyclus, de stille workshop achtige pantomimes, de blije gospel- dansen brachten Marjolein in eigen stad weer nieuwe bewonderaars bin nen een kring, waarvoor zij tot nu toe weinig is opgetreden. Aan het eind van de voorstelling dansten dansers èn kijkers (na de gebruikelijke korte aarzeling van de laatsten) samen op het ritme van To my fathers house' Na de pauze speelde het kwintet Rob Agerbeek in Leiden bekend van jazz-zolder Hot House) in de ver trouwde en zeer goede combinatie. Rob Agerbeek, piano - Dick Vennik. saxofoon - Wim Reinen. trompet - Frank Noya, bas en basgitaar - Erik Ineke, drums. Het klonk fijn, dank zij de uitstekende musici èn dank zij de goede akoestiek in dit theater In de eerste set speelde het kwintet het meest geïnspireerd. Vooral Rob Agerbeek en Dick Vennik kwamen in „Night song" en „Minor Rush" tot knap solowerk. In één van de weinige niet door Rob gecomponeerde nummers, „Dol phin Dance" van Herbry Hancock liet het ensemble horen dat het ook in de langzamere tempi zonder moeite een blues-stemming weet over te brengen. Jammer dat velen, in de veronderstelling dat het con cert was afgelopen, na de eerste set al naar huis gingen, en dat de for matie (eeuwige wisselwerking) hier door niet meer op het niveau van de eerste set wist terug te komen. 10.05 10.10 11.10 (Kleur) Kinderprogramma (TROS) (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Van gewest tot gewest (NOS) Tips van het Nationaal bureau voor toerisme (Kleur) Journaal (NOS) Uitzending politieke partjjnen: VVD Indiscration of an American wife (Eindstation). Speelfilm (NOS) (Kleur) Stroming. Documentaire serie. Deel 1: Vlucht uit de samenleving (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Studio sport (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Fabeltjes van Jean de la Fontaine. 2. De kat en de oude rat. Voordracht (TROS) 7.15 (Kleur) Operatie Zee-otter. Filmreportage (TROS) 7.30 - (Kleur) Nancy. Tv-serie (TROS) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Kleren maken de man. Nederlandse speelfilm uit 1957 (TROS) 9.50 Hotclub '71: Jam-Session (TROS) 10.05 Kenmerk: informatie over kerk en samenleving (IKOR/CVK/RKK) 10.30 (Kleur) Journaal (NOS) We moeten het belang van voetbal natuurlijk niet over schatten, maar ik zit toch vreemd tegen het scherm te kijken als aan de vooravond van vijf Europa Cup-wedstrij- den met Nederlandse topelftal- len met geen woord over dat feestelijke gebeuren gerept wordt. De NOS kan Je in dit geval niets kwalijk nemen (trouwens, ik neem niemand iets kwalijk, ik constateer alleen maar), maar de VARA en de NCRV hadden in elk geval de mo gelijkheid iets te doen, ten eer ste omdat ze uitzonden en ten tweede omdat hun actualitei tenrubrieken in de ether wa- Nu had „Achter het nieuws" al zijn tijd besteed aan één on derwerp: „Methadon, een strijdmiddel tegen drugs". Geen nieuw onderwerp, want we hebben eenzelfde rondgang langs de straten met de Jun kies. en dezelfde soort inter views met verslaafden en voor standers van het vervangings middel methadon al eens eer der op ons scherm gehad. Maar dat is op zichzelf geen argument om er verder over te zwijgen. Tenslotte hebben we Peyton Place ook al eens op ons scherm gehad; om van voetbal maar te zwijgen. Bovendien kreeg deze reportage (afgezien van het toch weer treurig stemmende beeld dat Abram de Swaan van de Ame rikaanse verslaafden schetste) extra reliëf door de volgende reportage over „De Laurier" in Amsterdam, waar verslaofden eveneens worden opgevangen, zij het weer op een andere Ik kan me levendig voorstellen dat Hans Jacobs c.s. dit drie luik over één onderwerp niet wilden belasten met nog eer staartje voetbal, al voorbeeld van in een gezond lichaam mogelij kerwijs een gezonde geest huist, nog niet zo gek geweest. En „Hier en nu" van de NCRV dan, zult u vragen? Daarin had Niek Heizenberg een ge sprek met de leider van de an- ti-kraak-knokploeg, die niet met z'n gezicht in beeld wilde komen, maar wel veel verklein woorden gebruiktehuiseige- naartjes, kredietje, centjes, huisje, privémannetje.Hij bleek geleid te worden door ideële motieven in tegenstelling tot Joep van Gameren, optre dend namens de krakers, die geen enkel ideëel motief heb ben, alleen maar een dak bo ven hun hoofd willen hebben. Ik heb gisteren met grote waardering gekeken naar het slot van „Als een traan in de oceaan" Ik vond dat men in de tweede aflevering van deze korte Duitse serie te leerstellig converseerde, zo praat men niet, zelfs niet als geïndoctri neerde communist, maar in dit derde deel viel dit bezwaar ge heel weg. En ook met waardering naar de Nederlandse bijdrage aan Arsène Lupin, in de regie van Paul Cammermans. Het leek allemaal net echt, althans: net 'n echte Franse tv-film. Ieder een sprak uitstekend Frans, wat me van Fonds Rademakers en Arnold Gelderman niet ver baasde (zij zijn erkende Frans-sprekers), maar wel van sommige anderen. Als ik goed ben ingelicht zijn de stemmen van minstens enkele anderen dan ook ingesproken in Frank rijk, evenals trouwens de stem men van Rademakers en Gel derman, maar die deden het zelf. NICO SCHEEPMAKER DONDERDAG 21 OKTOBER Hilv. I. 402 ni en FM-kanalen. 7.00 NCRV. gr.). 7.30 Nws. 7.41 Act. 7.55 (S) 'reludlum II: seml-klass. muz. (gr.). 1.10 (S) Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.41 (S) Podium voor de vrouw: maat schappij-informaties. 9.10 (8) Gelders orkest en soliste: klass. muz. (opn.). (S) In min of 1.05 Gewijde Uljke sl- z. (gr.). 11.30 Aot. 11.32 (S) Po] muz. (gr.). 11.55 Meded. 1 progr. (12.10 Kunst en 12.26 Mededelingen t.b.v. tuinbouw; 12.30 Nws.; 12 13.00-13.04 De tafel van dr Volksmuz. 13.45 65 Min: poëzie rond drie). 13.30 het thema arbeid. 14.05 14.25 (S) Moderne en klass. kamer- 18.60 Wereldkampioenschap elona). 18.00 (8) Licht 18.24 Op de man af, praat- 19.05 (S) Kerkorgelconcert: klass. en mod. muziek. 19.35 (S) Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd: Nationaal Jeugdkorps. 20.05 De kleine wereld, vervolghoorspel (3). 20.30 (8) Radio Actief: gevar. progr. 22.20 Avondover denking. 22.30 Nws. 22,40 Den Haag vandaag. 22.50 Het Is niet volbracht: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.). 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 (8) Dag met een plaatje (verv.). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 terst. 9.40 Kinderboekenweek 1971. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen: (11.00 Nws.). 11.30 Rond om 12: progr. v. d. vrouw. (Om 11.55 Beursber.). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radlojourn. 13.30 (8) Klass. muz. 14.05 (S) Pianorecital: klass. muz. 14.30 (S) Johan Willem Frlso Kapel 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.06 Kunstprogr. 17.00 Mobiel: een beweeglijk programma 17.55 Mededelingen; 18.00 Nws.; om 18.11 Radlojourn. Qei-gf P( Instrumi 19.25 De sproKen nnei. iy.au K.leur: vragen rondom schrift en samenleving. 20.00 Nws. 20.05 (S) Klass. orkestmuz. 21.30 (S) Sopraan en plano: mod. muziek. 23.55 Nws, (Cream Cheese). 8.00 9.03 Take nine, mensen. 12.00 Nws. 12.03 KRO's paii- zeprogr. (13.00 Nws. 13.03 Raden maar). 14.00 Nws. 14.03-18.00 KRO- op-Drie. (15.00, 16.00 en 17.00 Nws.). Nederland I NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant NOS; 18.55 (K) Journaal. VPRO 19.05 Popeye, tekenfilm. 19.11 Het beste kinderboek van het Jaar. 19.35 Fllmportret van de Amerikaanse Jazz- flultlst Jeremy Stelg. NOS: 20.00 (K) Journaal. VPRO: 20.21 Berichten uit de samenleving. 20.30 Chaplin op weg naar Charlie. TV-serle. 20.40 (K) Hoff- mans Vertellingen: fragmenten uit het beroemde Chlcago-proces 1969. 21 45 Gesprek met Jhr. De Braauw, Minis ter van Onderwijs. 22.20 Damesorkest Rita Rlo CVK/IKOR: 22.30 (K) Leer huis (3): gesprekken. NOS: 23.00 23.05 (K) Journaal. NOS: 18.55 (K) Journaal. TROS: 19.0 Zorro (2), TV-fllm. 19.30 (K) De laat- natuurfilms. NOS Omnibus 6, maandelijks magazine sleparlementair

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5