.EIDSCH DAGBLAD ;rofsmederij intslaat 80 ier k nemers jlnquete: 59 procent tegen Leidse Baan mn 3 pi L Woningbouw in bollenstreek loopt spaak RE/VIEW EN LD ONDERVROEGEN 280 PERSONEN L® vandaag Nobelprijs voor vrede aan Brandt LEIDSCH DAGBLAD LEER penseel Eerste burger Rijnsburg laakt Flora <§ud igericht 1 maart 1860 [Cteur: G. Koopman [dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 No. 33534 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur). 24 PAGINA'S fIDEN Een enquête onder personen in Leiden, Oegstgeest, derdorp, Voorschoten en Leid- endam heeft uitgewezen dat 59 tegen aanleg van de Leidse i is, 26 pet staat er on verschil- tegenover of weet het niet en chts 13 pet. is er voor (2 pet. gaf in antwoord). In Oegstgeest werd grootste aantal tegenstanders getroffen (64 pet.) In Leiden 15 pet. voorstander en 62 pet. enstander. Voor Leiderdorp wa de percentages 15 pet. en 57 Vierentachtig pet. van de ge- loèteerden had al eens iets ge- ord over de Leidse Baan, 16 pet. de N.V. PRE/VIEW, Instituut voor Marktonderzoek en Onderzoek- adviezen in Amsterdam, in samen- weking met het Leidsch Dagblad. Het doel van het onderzoek was enig inzicht te krijgen in het den ken over de Leidse Baan bij de be trokken bevolking zelf, een groep, die tot op heden nog nauwelijks is betrokken in al het geschrijf en ge praat rond dit hete hangijzer in de provincie Zuid Holland. De enquête draagt een oriënterend karakter en heeft niet de pretentie een wer kelijk volledig beeld te schet sen. Ie enquête werd gehouden door Van de 280 personen woonde 39% in Leiden, 17% in Oegstgeest, 16% Inzicht 111 Leiderdorp, 11% in Voorschoten en 11% in Leidschendam. Voorts werd gelet op leeftijd, ge slacht en burgerlijke staat, of men autobezitter was of niet, in welke Dlaats men woonde en werkte en in welke socio-economische klas se men viel. Een verdeling van de ondervraag den naar leeftijdsgroepen wijst er op dat de meeste tegenstanders ko men uit de jongste groep (18—24 laar). Naar verhouding de meeste voorstanders treft men aan in de groep van 2534 jaar. Onder de mannen vindt men duidelijk wat meer tegenstanders, maar ook wat meer voorstanders dan onder de vrouwen. Van deze laatste catego rie heeft ongeveer eenderde geen uitgesproken mening. cio-economische groepering waar toe men wordt gerekend. In de wel gestelde klasse is 63% tegenstander van de Leidse Baan en 12% voor stander. In de hogere volksklasse is 14% voorstander en 55% tegen stander. Onverschilligheid lijkt met het afnemen van de klasse toe te nemen. Van de auto-bezitters bij de geën quêteerde groep is 14 voorstander van de Leidse Baan en 57% tegen stander, voor de niet-autobezitter zijn de percentages 10% en 65%. Actie Aan iedereen werd ook de vraag gesteld of men al enige actie (handtekening zetten, briefkaart sturen etc.) had ondernomen in de kwestie van de Leidse Baan. Tach tig procent had niet aan een vorm van actie meegedaan, 19% wel. In Leidschendam heeft het grootste aantal mensen aan een actie deel genomen (37%), in Leiden relatief het minst. Tenslotte heeft PRE/VIEW ook nagegaan of uitbreiding van het openbaar vervoer als alternatief van de Leidse Baan zou kunnen gelden. Het Amsterdamse instituut komt dan tot de volgende voor waarden, waaraan het openbaar vervoer zou moeten voldoen: er moet een beter net van aan voer/ vervoerlijnen komen; de aansluitingen moeten be ter op elkaar zijn afgestemd; EX In bet komende half- zullen 80 van de 570 perso- Isleden van de Koninklijke Ne- andse Grofsmederij worden ilagen. as de directie is de in verband reorganisatie noodzakelijke igloop van personeel nog gro- Sinds het begin van dit jaar door vertrek 50 vacatures taan. waarin niet is voorzien, de 80 ontslagen vallen buiten plaatsingen binnen het bedrijf iet natuurlijke verloop, itslagen zullen vallen in bijna afdelingen van het bedrijf, ondernemingsraad en de vak- Jen zijn al eerder ingelicht, net oneel heeft vandaag het be- gekregen. In overleg met de bonden is een afvloeiingsrege- opgesteld, die vrijdag voor het oneel ter inzage komt. De di- heeft toegezegd de ontsla- werknemers zoveel mogelijk ilpzaam te zijn bij het zoeken werk. Uit de ondernemings- i ts een commissie gevormd, die begeleidende rol zal spelen organisatie is o.m. een gevolg het feit, dat de zwaardere ingsoorten door de sterk geste- buitenlandse concurrentie niet rendabel geproduceerd kun- worden. Deze werkwijze zal dan UNA DROOG Bilt verwacht van vanavond orgenavond: Zonnige perioden na overal droog. Tot over we-- matig afnemende westelijke Minimumtemperaturen van 9 aan zee tot 4 graden plaatse- het binnenland. Maximumtem- iren omstreeks 14 graden, (opgemaakt om 12.40 uur) ook worden gestaakt, maar de zwaardere kettingsoorten zullen wel in het leveringsprogramma blijven voorkomen. Ook in andere afdelingen, te we ten machinefabriek, smederij, an- kerfabriek en gieterij, zal een her structurering plaats moeten vinden Hiervan zal voornamelijk in de in directe sfeer een aanpassing van het personeelsbestand het gevolg zijn. De directie verwacht, dat de maat regelen ertoe zullen leiden de con tinuïteit van het bedrijf in de toe komst zoveel mogelijk te verzeke- Schilderijen uit Dordrecht zijn terecht DORDRECHT (ANP) Zes van de zeven schilderijen die op 5 oktober uit het Dordrechts Museum zün ge stolen, zijn terug. Twee Rotterdam mers (23 en 33 jaar) zijn gepakt. Vermist wordt nog het kleine schil- derjj 'Rokers in interieur' van Jan Olis. Het was bij deze kunstroof te doen om het verkrijgen van losgeld, Mu seumbestuur, verzekeringsmaatschap pij en justitie waren het volkomen eens over de te volgen gedragslijn: geen losprijs betalen, omdat daardoor een 'handel' zou ontstaan die funest zou zijn voor de Nederlandse musea. Het toeval wilde dat in de nacht van maandag op dinsdag bij een ver keerscontrole in Rotterdam een auto werd aangehouden waarin het duo twee uit museum gestolen schilderijen vervoerde. In de ka-pel van het konink lijk paleis in de Noorse hoofd stad Oslo is Martha Louise, het dochtertje van het kroonprinse lijk paar Harald en Sonja (geheel rechtsgedoopt door de Lutherse bisschop van Oslo. F. Birkeli (links). Prinses Margaretha van Derde van rechts: Koning Olav Denemarken droeg de kleine Mar- van Noorwegen, grootvader van tha Louise naar het doopvont. I het prinsesje. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 4 november '71 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. ...in de vorm van pigskin of suede Wij ontvingen de juiste modellen en kleuren herenjacks en jassen 'n Grote internationale kollektie HERENKLEDING HAARLEMMERSTR. 175-177 LEIDEN Noord wijk klaagt over Leids water OSLO (AFP, DPA) De West- duitse Bondskanselier Willy Brandt krijgt de Nobelprijs voor de vrede. De prijs werd hem toe gekend Vanwege zijn speciale ver diensten voor de toenadering van Oost en West. Zijn Oost-politiek vormt de hoeksteen van deze toenadering. j NOORDWIJK De woningbouw in de bollenstreek loopt spaak. Tot de ze krasse uitspraak kwam het prot. chr. raadslid De Geus gisteravond in de Noordwijkse gemeenteraadsverga dering. De Geus (ook lid van de Provincia le Staten) somde op dat er in Noord wij kerhout geen bouwgrond meer is, Noordwijk is aan de laatste uitbrei ding toe, Hillegom heeft niets meer, en Voorhout maakt ook de laatste ruimte op. Hij noemde het een tra giek, dat er al in veertien maanden niets meer is gehoord over de struc tuurschets bollenstreek. De gemeen ten zullen er zelf hard aan moeten trekken, anders gebeurt er niets meer. "Het streekoverleg loopt moeilijk" gaf burgemeester mr. Bonnike toe. "Het is bekend dat de bollenstreek bij de provincie op een laag pitje staat. Het oorspronkelijke plan voor het streekoverleg ls getorpedeerd" Wethouder Van Duyn merkte op. dat dit een goed plan was, maar door de amandementen van Sassen helm was er niets van terecht geko men. Water De kwaliteit van het door Leiden aan Noordwijk geleverde drinkwa ter, war gisteravond in de Noord wijkse raad een punt van felle kritiek In de kop thee proeft men de chloor er bovenuit, merkte het raadslid Benschop (PCP) op. Bijzonder w<as men gebelgd over het feit. dat het Leidse bedrijf strak vast hield aan de leveringsvoorwaarden in het contract met Noordwijk, hoewel de ze gemeente op dit moment in staat is zelf uitstekend drinkwater aan haar inwoners te leveren De KVP- fractievoorzitter verweet het Leidse bedrijf uit "vuig gewin" te hande len. de enige matras met de juiste celbalans de totale tijdsduur die het reizen met het openbaar vervoer in beslag neemt, moet in gunstige zin concurreren met de rijdsduur voor het eigen vervoer; de frequentie van het open baar vervoer dient hoger te zijn, vooral ln de spitsuren; De gemeenteraadsfractie van het bestuur van de KVP in Voorscho ten heeft zich vandaag met een brief tot het provinciaa1 pestuur ge wend met het dringend verzoek een beslissing over de Leidse Baan uit te stellen en een uitgebreid onder zoek te laten verrichten naar de noodzaak van deze autoweg. Voorlichting tendentieus RIJNSBURG Burgemees ter Koomans van Rijnsburg is gisteravond fel van ieer getrok ken tegen voorzitter Van Delfi van de veiling Flora Hij zei. dat het college van B. en W zich mateloos heeft geërgerd aan de tendentieuze voorlichting, wel ke grenzend was aan het oprui ande, maar „in ieder geval we ten we nu waar we in Rijnshurg aan toe zijn". Waarom de voorlichting aan 'e leden van Flora zo bit ter moest zijn tegenover de ge meente is volgens het colle ge geheel onverklaarbaar Dt gebezigde vijandige woorden stonden wel in lijnrechte tegen stelling met de vriendschap- »- ijke toon welke werd gebruikt in de prettige bijeenkomsten Burgemeester Koomans ze: 1at de gemeente in tegenstel ling tot Flora een goed door dachte prognose had over de veiling. Dat burgemeester en vethouders „de straat met Flora zouden hebben aangeveegd' noemde hij de meest onzindelij ke uitlating die door de heer Van Delft was gebruikt. Rijns- burgs burgemeester vroeg zich af of de Flora-leden dit soort wild-west-voorlichting we] voor waar hebben aangenomen. „Ik heb voor een dergelijke voor lichting weinig bewondering en waardering en dit willen wij n» veel zwijgen thans wel eens zee gen". i Vijf jaar lang is Lyndon Baines Johnson president van de Ver enigde Staten geweest. Exclusief brengt het Leidsch Dagblad van daag een kleine bloemlezing uit zün memoires, over de periode waarin hü een van de machtigsten der aarde was. De eerste afleve ring van deze herinneringen, die vandaag in boekvorm in de VS verschijnen (The Vantage Point, uitg. Holt, Rinehart and Winston), vindt u op onze nieuwe pagina Meningen. Op dezelfde pagina het standpunt van LD-redacteur C. J. Rotteveel over de zienswijze van de Nederlandse regering inzake Pekings toelating tot de VN en het vraagstuk van de mogelijke uit stoting van Formosa. Daarnaast nog de zienswijze van enkele lezers over uiteenlopende vraagstukken. PAGINA 9 Drie daders roofoverval aangehouden VOORBURG ANP) De Voor- burgse politie heeft in samenwer king met de Amsterdamse collega's drie onderwereldfiguren uit de hoofd stad aangehouden, verdacht van de overval vorige week donderdag op een postagentschap aan het Oostein de in Voorburg. Hierbij verdween f 14.500 De gearresteerden zijn: de 24-Jarl- ge G.S.. die bij de Voorburgse poli tie als beroep "inbreker" opgif maar werkzaam is geweest als rij- instructeur, de 25-jarige los werk man J. L. Te en de 18-Jarige H H P G.. eveneens los werkman. De drie mannen, die gisteren zijn aangehouden, stonden op het punt naar Luxemburg te gaan. vanwaar S. per vliegtuig naar Canada wilde vertrekken. Bij zijn aanhouding had hij een deel van de buit en een vliegticket op zak. Maandag gaat de auto nog meer uit de Leidse binnenstad verdwij nen. Het wandelgebied wordt uit gebreid en het Pieterskerkhof par keerterrein STADSPAGINA „Het zit me wel eens tot mijn strot", zegt de PvdA-er Seijbel uit Benthuizen. „Als men de persoon lijke belangen zou laten varen zou onze gemeente best goed bestuur baar zün"S TREEKPAGINA Anna Magnani na vüf Jaar weer terug voor de camera's PAGINA 5- Commissie Stadsgewest: verkeers problemen zün op te lossen PAGINA 7 Bobby Fischer won weer van Pe trosjanPAGINA 21 teutus Men bericht dat de Wee- ner gemeenteraad aan de oud-Katholieken voor hun ne Gods dienstoefemngen dt Salvator-kapel heeft open gesteld. Mainz 18 Oktober. Onge veer 1000 arbeiders aan de Hessische Ludwigsspoorweg hebben den arbeid gestaakt Zij vorderen 25 percent ver hooging van loon Het be stuur bood als ultima tum ene verhooging van 15 percent Adv. Ontvangen: goede waterhoudende thee f0.90 Fijne Congo thee 1.00 Su per fijne Congo thee f 120 Poeder chocolaad van Korft en Co te Amsterdam per heele fiesch 41 20 Losse ver- oakking per kg f 1.00 A Wagemans Rapenburg nr 9?

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1