Het zit me wel lijn slrot...'' eens tot aan Ad A-er Seijbel: Recht voor zn raap! i» ALPHENSE BOMEN STERVEN DOOR HET AARDGAS... Omscholing voor boeren dSË Boosdoenertje was in slaap gevallen Chauffeur te goed gekleed Massaal verzet tegen fluor Wat gebeurt er in de landbouw? Begroting Lisse Tien weken voor diefstal fOENSDAG 20 OKTOBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 15 I BENTHUIZEN Hip gekleed (dikwijl s in helrode trui met hoge col) zit hij soms I ideruitgezakt en lijkt ogenschijnlijk amper belangstelling te hebben voor de debatten t worden gevoerd. Maar schijn bedriegt. Want als door een wesp gestoken kan hij y eens omhoog veren en scherp reageren op de zaak, die op dat moment aan de orde is. ie hier een korte karakteristiek van de PvdA-er René Seijbel (46) één van de nieuw- imers in de raad van Benthuizen. eijbel neemt zelden een blad voor mond maar zegt precies waarop staat. Draait nooit om de zaak ir stevent regelrecht op zijn doel 3n dat doet nogal eens "pijn". In van de vele zalen, die het ge- iw van de SER (Sociaal Econo- iche Raad) rijk is, geeft hij spon- n antwoord op de vragen die wij astellen. Joe komt het, dat er altijd ilijkheden in de raad van \thuizen zijn? Mijn indruk is, dat het dorp enige 5 geleden was ingeslapen. Er dacht ik 'n oer-conservatiel 'ge- Bestuur. Totdat Keijzer is ge- aen. gebeurde er helemaal niets, startte voortvarend en heeft Door Jan Westerlaken Foto Dijkman de raad als het ware overrompeld. Voor de achterban liep hij vermoe delijk te hard van stapel. Maar toen men dit in de gaten lyeeg was er geen weg meer terug". "En dat is volgens mij het kardi nale punt waarom alle moeilijkhe den van nu nog steeds draaien. Men vindt het Benthuizen van nu anders, dan dat van jaren geleden. Daar wil men niet eerlijk voor uitkomen. Door allerlei persoonlijke invloeden Is het destijds bijvoorbeeld met het winkelcentrum ook niet zo goed ge gaan". Hoe denkt u, dat deze zouden kunnen worden opgelost? "De moeilijkheden zouden zijn op gelost als de christelijke fracties zich eens wat constructiever en positie ver zouden gaan opstellen en niet meer uit rancuneuze overwegingen "nee" zeggen waartegen bevestigend moet worden geantwoord. Keijzer is een progressieve kerel en dat had conservatief Benthuizen niet ver wacht. Men had op een SGP-burge- meester gehoopt toen er een nieuwe moest komen, maar dat ging niet door. Als een progressief beleid niet ALPHEN AAN DEN RIJN - ..Het aardgas nekt vele bomen, 'Vooral in het oude centrum van lphen. Het zijn meestal de ou de bomen, die het eerst dood gaan. Een „goed" voorbeeld hiervan is de Emmalaan. Deze straat biedt op 't ogenblik een triest aanzicht. Van een aange klede weg, is dit een kale laan geworden," aldus een woord- Voerder van de plantsoenen dienst in de snel groeiende Rijnstad. „Jaarlijks moeten er honder den bomen worden vervangen. Dat kost handen met geld. Het speelt hoofdzakelijk in het ou de centrum. In de nieuwbouw wijken hebben we er geen last van. Het streven van Alphen is, om voor iedere auto twee bo men te planten. Iets wat tot nog toe aardig lukt. Al kunnen we de ontwikkeling in Ridderveld niet helemaal op de voet vol gen". Meestal is het zo dat de lei dingen in de grond wel zijn ver nieuwd, maar de aansluitingen naar de huizen zijn dan nog oud. Hierdoor ontsnapt 't gas. 't Gas onttrekt alle vocht aan de grond en als het dan nog droog is od de koop toe, krijgen de bo men en geen zuurstof en geen water De bomen gaan dan „kwar ten," zoals dat in vaktermen Wet. Bovenin verschijnen dorre Dakken en de stam krijgt een vreemde kleur. Veelal is het aardgas hiervan de schuld. Maar ook het asfalteren van de weg ls funest voor de bomen. De „luchtwegen" naar de wortels worden afgesloten en de boom „stikt". In de droge tijd plaatst men kokers tot een diepte van een centimeter of zestig in de grond en giet hier water in Maar dat alleen is niet voldoen de. Ook voeding hebben de bo men nodig. Op het ogenblik graaft men de grond rond de bomen weg en voegt men mest aan de grond toe. Moeten dus vooral de grote bomen er aan geloven door het aardgas, de kwekerijen trachten de openge vallen gaten weer van een pas sende vulling te voorzien door nieuwe (grote) „reuzen te stel len. Zo'n zestig procent van de aanwezige bomen sterft Jaar lijks af in Alühen. Alleen door het toedoen van het aardgas. De plantsoenendienst woordvoer der: „Ik kan me best voorstel len, dat de inwoners blij zijn met het aardgas. De plantsoe nendienst zit toch ieder* jaar maar weer met de gebakken pe ren" Ook B. en W. zijn van mening, dat er iets aan deze toestand noet worden gedaan. In hun jegeleidingsbrief bij de begro ting voor het komende Jaar Bomen, aangetast door het aardgas, worden gerooid. (Foto Dijkman) schrijven zij: „Maatregelen zul- en moeten worden genomen om let bestand aan oude bomen te Kunnen behouden. Vooral om te voorkomen, dat nog meer bo men slachtoffers worden van het aardgas, zal een aantal voorzorgsmaatregelen moeten worden getroffen". Een steeds toenemende aan dacht wordt besteed aan het verzekeren van een goed leef- en woonmilieu. Zo wordt met name getracht door middel van het hanteren van de Hinder wet te voorkomen, dat bepaalde inrichtingen, zoals bijvoorbeeld fabrieken, bewaarplaatsen van bepaalde stoffen, gevaar, scha de of hinder voor de omgeving veroorzaken. B. en W. zullen niet nalaten in voorkomende ge vallen de wetten en voorschrif ten stringent toe te passen. Het gedeelte van het indu strieterrein Rijnhaven, dat in dertijd is opgespoten, kan thans ter verkoop worden aangeboden. Daar als gevolg van de ligging van dit terrein ten opzichte van de bebouwdekom op het punt van de verontreiniging van lucht en water een strenge se lectie moet worden toegepast, hebben dit Jaar slechts twee verkopen plaatsgevonden. Benthuizen goed worden bestuurd Men heeft op allerlei manieren (bij minister en provinciale vertegen woordigers) geprobeerd om Keijzer <ijn nek te laten breken". Gelooft u, dat deze gang van zaken van invloed zal zijn op de achterban van de diverse groepe ringen? "Dat geloof ik niet. Ik zou het wel jammer vinden als er weer een nieuwe groepering zou ontstaan, die helemaal geen landelijke binding zou hebben. Daar schiet je niks mee op. Deze mensen kunnen nergens voor deskundige voorlichting aanklop pen". Wat is uw mening over de sa menvoeging van Benthuizen met een andere gemeente? 'Ik zal me blijven inzetten voor dé zelfstandigheid van Benthuizen. Maai ik heb twee voorwaarden: Het moet groter van omvang worden en de bestuurbaarheid moet wel worden aangetoond. Als het zo blijft zoals de laatste jaren, voeg het dan maar bij een andere gemeente. De achter grondfiguren zijn dan in elk geval in- 'Het plan Keijzer (Benthuizen, Moerkapelle en Hazerswoude-dorp, samenvoegen tot één grote gemeen te) zie ik niet zitten. Het is een goed praatstuk", dat met de betreffende bestuurders moet worden doorge sproken. Zoetermeer is het voor mij ook niet. Deze gemeente barst zelf van de moeilijkheden. Het moet eerst maar eens aantonen deze aan te kunnen. De hogere overheid zou best wel eens kunnen zeggen: Benthui zen jullie mogen niet aan Zoeter meer denken want het dorp ligt op het randje van het groene hart en daar komt het niet uit. Over alle plannen die op tafel komen moet Je proberen mee te praten. Je moet proberen zelf met suggesties te ko men voordat er over je wordt be schikt". Hoe ervaart u het raadslid maatschap in Benthuizen? "Het zit me wel eens tot mijn strot. Intern heb ik wel eens gezegd ALPHEN AAN DEN RIJN In de Eikenlaan maakten giste ren twee buurvrouwen voor hun woning een gezellig praatje. Het 1-jarig zoontje van de ene da me maakte van de gelegenheid misbruik om de eigen woning te verlaten en een kijkje bij de ander te gaan nemen. Dat was hem niet kwalijk te nemen, maar hij wenste daarbij niet gestoord te worden en duwde de deur achter zich in slot. En daar stond de buurvrouw, want ze had geen sleutel en aan de achterzijde kon men evenmin komen. Het jongetje gaf na enige tijd blijk, dat hij de eenzaamheid toch maar ipatig kon waarde ren, maar het werd al spoedig rustig. Na vergeefse pogingen met andere sleutels en hulD van de politie, werd het zelfs nodig om de hulp van de brandweer ln te roepen, om de flatwoning aan de achterzijde binnen te ko men. Daarin slaagde men. Het jongetje was zich van al het ru moer dat hij had veroorzaakt niet bewust. Hij lat heerlijk op de mat bij de voordeur te sla pen I René Seijbel het hoeft voor mij niet meer. Want wat is het rendement van zo'n stelle tje onwillige figuren waarmee je rond de raadstafel zit? Ik heb eenmaal A gezegd en zal ook de volgende let ter in het alfabet accepteren. Tot het laatste moment zal ik me pro beren in te zetten voor Benthuizen, en me niet laten verleiden om de on bezonnen stap te doen en te ver dwijnen. Het valt wel eens niet mee als je uren de stukken bestudeert en dat tijdens een raadsvergadering blijkt, dat er leden zijn, die niet eens de moeite hebben genomen om ze in te kijken". DEN HAAG/ BODEGRAVEN Het bleek ter zitting van de Haag se rechtbank niet zo duidelijk, waar om een 37-Jarige chauffeur uit Bo degraven zich zes regenpakken had toegeëigend, die in een geparkeerde vrachtauto lagen. „Wanneer het om een enkel regen pak voor verdachte zelf te doen zou zijn geweest, dan had hij met één pak kunnen volstaan", zo consta teerde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, die daarom ver onderstelde. dat het verdachte om een handeltje te doen was Maar ver dacht eontkende dat hij van plan was geweest om de regenpakken te ver kopen. De drank bleek echter bij de ge beurtenissen een belangrijke rol te hebben gespeeld, doch het consulta tiebureau voor alcoholisme gaf een gunstige informatie over verdachte, zodat de officier wilde volstaan met een geldboete en voorwaardelijke ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdach te tot f. 100 boete. BOSKOOP Meer da/n zeventien honderd Boskopers hebben reeds ge protesteerd tegen fluoridering van het drinkwater. Het actie-comité blijft aandringen op de leveringen van ongefluorideerd water. De Bos- koopse brief riep ook verzet in Wad- dinxveen op. Hier bleef het protest •tot nu toe beperkt tot leden van de hervormde en SGP-kiesvereniging. Een tappunt ergens tussen Wad- dinxveen en Boskoop wordt in het bezwaarschrift middeleeuws ge noemd en ontoelaatbaar voor be jaarden, invaliden en zieken. De Boskopers willen het ongefluorideer- de water uit de kraan. Zoals in het vorige artikel over de ontwikkeling van de landbouw ter sprake kwam, zullen velen moeten afvloeien uit de agrarische sector. Dat is een beslissing die niet eenvoudig valt, maar waar de helpende hand wordt geboden door het zogenaamde O. en S.-fonds. Wat dit inhoudt werd voor het Landbouw-Econo- misch Instituut uit de doéken gedaan door drs. Th. J. Snoek. LEIDEN Dat er een verbetering in de positie van de landbouw zal optreden, zit er op korte termijn zeker niet in. Dat is ook niet de bedoeling van de EEG: men vreest dat als de prijzen van de landbouwprodukten niet in de hand zouden worden gehouden economisch niet levensvatbare bedrijven een te lang leven beschoren zouden zijn en dat bij anderen de winsten onverantwoordelijk groot zouden worden. Het Omscholings- en Saneringsfonds probeert de boer, die wil stoppen, dat aantrekkelijk te maken. Daarvoor bestaat er een beëindigingsregeling, waarbij de landbouwer bij staken van zijn bedrijf een bepaalde som gelds krijgt uitgekeerd, terwijl er ook mogelijkheden zijn voor een uitkering, die de landbouwer in staat stelt zich te bekwamen voor een an der beroep. Natuurlijk moet er aan een aantal voorwaarden worden voldaan om in aanmerking te komen voor een uitkering. Zo moet men sinds januari 1970 als hoofdberoep boer hebben gehad en is er een 'waarderings-puntensysteem' ontworpen. De landbouwer die wil eindigen moet een bedrijf hebben met een minimum aantal punten. De ondernemer mag" nog geen 65 jaar zijn en zijn inkomen moet minder dan f 15.000,—. In de beëindigingsregeling kent men verschillende uitke ringen. Voor de landbouwer die nog geen 50 jaar is bestaat er een uitkering ineens, de grootte hiervan wordt gekoppeld aan de omstandigheden van het bedrijf. Voor de groep boe ren van 50 tot 65 jaar is er ook een uitkering ineens en daar naast tot het vijfenzestigste jaar een maandelijkse uitkering Om tot een bepaling van de hoogte van de uitkering te komen gaat men uit van punten. Alle onderdelen van het agrarische bedrijf, zoals de grootte van het land, het stukstal van het vee en dergelijke, worden afgemeten in punten en natuurlijk: hoe meer punten, hoe hoger de uitkering. T egenprestaties Wil men voor uitkeringen in aanmerking komen, dan wor den er twee tegenprestaties verlangd. De grond zal aan de Stichting Beheer Landbouwgronden moeten worden aange boden. "Ligt de grond niet in een ruilverkavelingsgebied, dan mag er aan een ander worden verkocht. Die verkoop moet dan wel het fiat krijgen van de Stichting. Ook mag de grond in eigen bezit worden gehouden, maar dan mag het niet meer als landbouwgrond worden gebruikt. De gebouwen mogen eveneens niet meer voor agrarische doeleinden worden gebruikt. De beëindigingsregeling zou niet half zo aantrekkelijk zijn, als niet door middel van de zogenaamde omscholingsrege ling tevens de mogelijkheid was geschapen om degenen, die de landbouw willen verlaten, verder te helpen. Voor de man die heeft besloten te gaan rentenieren is dat natuurlijk niet nodig. Maar zij, die nog wat om handen wil len hebben of die het inkomen uit arbeid niet kunnen missen zullen met de omscholingsregeling erg gebaat zijn. Hoe ge schoold en hoe deskundig ze op landbouwgebied ook mogen zijn, op ander gebied zijn ze vaak volledig ondeskundig. Dat gebrek aan kennis en ervaring zal moeten worden opgehe ven, wil men mee kunnen komen in maatschappelijk aanzien en inkomen. Omscholing Om het gebrek aan vertrouwdheid en deskundigheid in een nieuw beroep weg te nemen, zijn er drie regelingen ge troffen. In de eerste plaats kan men in een omscholingscentrum voor volwassenen een ander beroep gaan leren. Tijdens die opleidingsperiode wordt een vergoeding gegeven voor het ge derfde inkomen. Ook is het mogelijk de omscholing te laten plaatsvinden in het kader van de studiekostenregeling, als laatste mogelijkheid is er het vak aanleren in een bepaald bedrijf. Deze omscholingsregeling is een onontbeerlijke aanvulling op de beëindigingsregeling. Immers, eerst door deze regeling wordt een antwoord gegeven op de vraag: hoe verder als ik mijn bedrijf heb gestopt? HAZERSWOUDE Een zevental groepen van de gymnastiekvereni ging Hou-Vast heeft onder leiding van de heer C. Uithoven deelgenomen aan verenigingswedstrijden, die ren georganiseerd door de kring Gou da en Omstreken van de Kon. Ned. Gymnastiekbond. Er werd aan diverse onderdelen deelgenomen en het succes was voor Hou-Vast beslist niet ongunstig te noemen, want alle groepen wisten een prijs ln de wacht te slepen. LISSE Het college van bur gemeester en wethouders heeft be kend gemaakt, dat men de begro ting sluitend heeft kunnen afron den. De uitgaven en inkomsten lig gen dit Jaar twee miljoen hoger dan vorig Jaar. Door deze gunstige ont wikkeling is het niet nodig belas tingverhogingen toe te passen. Wel zullen de retributieverordeningen worden aangepast aan de stijging van het loon- en prijspeil. Bovendien is er nog een post voor onvoorziene uitgaven van f. 160.000. Het college zegt verder, dat 80 keu zewoningen inmiddels klaar zijn, evenals de patio-woningen aan de Poelwaydreef. Men begint in de ge meente nu met de bouw van 330 wo ningen, terwijl nog onderhandelin gen worden gevoerd over de bouw van 76 drive-in woningen in Poel polder-noord. Sinds 1965 kwamen 1.446 woningen gereed. Er zijn nu nog 571 woningzoekenden in Lisse. Wat het kleuteronderwijs betreft, delen I}, en W. mee, dat aan huis vesting voor de Prot. Chr. kleuter school voorrang zal worden gegeven. De openbare lagere school neemt vrij snel in leerlingen-aantal toe. In 1970 was tiet gemiddelde aantal 127; in mei 1971 was dit aantal opgelo pen tot 154. De Willibrordschool heeft thans vier dependancelokalen. Als de nieuwe r.k. school in Lisser- broek klaar is. zal de Willibrord- sohool minder overbelast worden. De commissie Sport en Recreatie zal een nadelig saldo te zien geven van ruim 130.000 gulden. Hiermee is het nadelig saldo opgelopen tot een totaal van f. 449.505, Er zijn plannen in voorbereiding om de openbare bibliotheek, die nu nog in 'n noodgebouw aan deGracht- weg zit, te verplaatsen naar een nieu gebouw in plan-Blokhuis. Met 't plan-Blokuis zal in 1972 een begin worden gemaakt. Ook wordt verwacht, dat het Dienstencentrum in 1972 van de grond zal komen. Hierbij is de bouw van 160 bejaar denwoningen inbegrepen. De Greve- lingenstraat zal in 1972 worden ge reconstrueerd. In 1973 zal de verkeers situatie van het kruispunt Kanaal-, straat- Heereweg- Stationsweg ter hand worden genomen, wanneer het oude postkantoor gesloopt is. In de Poelpolder komen speel- en sportter reinen. Het investeringsprogramma voor 1973 bevat de volgende pun ten: verbetering Achterweg en ver binding Stationsweg- Achterweg. De planning voor bouw van de wes telijke omleidingsweg is verschoven naar 1974. DEN HAAG/ ALPHEN AAN DEN RIJN Een vierentwintigjarige han delaar verkreeg door diefstal zijn in komsten nadat hij failliet, was ver klaard, zo bleek voor de Haagse rechtbank. Eerst had hem dat ge holpen om uit de financiële moei lijkheden te komen, maar last met de Justitie kon niet uitblijven. De Alphenaar stal in Rijnsater- woude een waterpomp van een bouw werk en nam ook nog zo'n apparaat mee van een schuit, die in de Gouwe lag. Verder ontdeed hij een boot ln de Leidsevaart van een buitenboord motor, uit een schuur in die omge ving nam hij ook nog zo'n motor mee. De officier van Justitie eiste tien weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk en aftrek van de tijd, die al in voorarrest was doorgebracht. De rechtbank hield het bij die tien weken, maar bracht het voorwaarde lijke terug tot drie weken met een proeftijd van twee Jaar.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15