Geen behoefte om aan van de industrie te hand lop Milieuwethouder mevrL. van Duijn-Spruijt - S. DENEMARKEN WIL HANOI ERKENNEN Mr. J. Klaasesz opent antiekbeurs 'Herv. synode gaat het Getuigenis bespreken REDACTEUREN WDM HOUDEN HUN STRAFFEN EEG niet erg blij met Deense toeslag HARDINGEN Mevrouw L. Duijn-Spruijt, milieuwethouder Vlaardingen, de gemeente met [waadste reuk van heel t land, g in Rijnmond, het Westland tot voorbij Den Haag) vindt: jde contacten met de industrie 'je hard nodig. Overheid, burger edrijfsleven moeten gezamenlijk de tafel zitten". tn de Zuidhollandse commissa- der Koningin op woensdag; 29 ember als voorzitter van de sa- jgscommissie voor Rinjmond 't Itionele plan eerste bedrijf ibaarde, wist de industrie waar eh, althans voorlopig, aan heeft den. t Centraal Aktie-comité Rijn- j (CAR) en nog een groot aan- andere actiegroepen in de ïdingse Harmonie roepen, dat (trie en overheid samen onder loedje spelen. et CAR vindt dat de overheid het handje van de industrie rouw Van Duijn, berustend: tmoet het CAR weten", laar wat vindt u er zelf van? rouw Van Duijn: „Ik vind het ongenuanceerde mening. (Nu stemverheffing). Het is ook ge- -4a niet waar; ik zelf heb er geen '*D, de «behoefte aan om aan het dje van de industrie te lopen, trouwens ook niet aan het ije van het CAR". aeent overigens te weten dat zij g iaar gemeente zich de beschul- g niet persoonlijk hoeven aan "j fkken. Nadat Vlaardingen op 12 >P' IJ oktober van het vorige Jaar g, cht (gehoest en getraand) had een giftige cocktail van foto- jche smog, afkomstig van in) erdam-Pernis aan de overkant, de gemeenteraad, in haastige bijeen, wat van haar ver- jt' it mocht worden: juichen bij ere lekendmaking dat staatssecreta- der Kruisinga de Rijnmond tot sa- iku igsgebied had gebombadeerd. ooruitlopend op de gwet op de ^verontreiniging werd in ,no- een saneringscommissie llsfy»lleerd; u zit er zelf in. We nu bijna een jaar verder, maar nog niets gebeurd. iuw Van Duijn: „Ja... je hebt allerlei ambtelijkheden te ma- zolang de wet niet in wer- ls getreden, heb je geen poot ip te staan. Als u dat een on- Wntaire uitdrukking vindt u haar verfijnen. Eerst hoop je op 1 augustus, maar nu ho- we dat de wet op 1 Januari "pfcacht wordt". zijn installatie van de com- noemde Kruisinga vier pun- dle aangepakt konden worden: ichten van bestaande hinder- Ergunningen, voorlopige sluiting bepaalde bedrijven, autoverkeer ggen, overschakelen op andere dstof. Dat wekte verwachtingen, ouw Van Duijn: „Ja, inder- DRIEBERGEN (ANP) —Het "Ge tuigenis" over het belijden van de kerk. dat een aantal vooraanstaande hervormden heeft opgesteld, zal in de november vergadering van de Her vormde Synode worden besproken. Het foderamen van de synode dat deze beslissing had genomen, heeft dit gisteren meegedeeld in een gesprek tussen het breed mode ra men van de generale synode en de hoofdbestuurder van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk en van de confessionele Vereniging. Een van de opstellers van het getuigenis, ir. van der Graaf, hoofdbestuurslid van de Geref. Bond, zei dat tijdens het gesprek in Heidepark te Drie bergen het moderamen van de syno de de indringendheid en het belang van het getuigenis heeft onder streept. "Ik hoop van harte op een geestelijke reveille. Er zijn od het moment in de kerk tendensen, waar tegen het Getuigenis zich op bijbelse larktberichten Has OIïINGEN, 19 okt. Graanbeurs. lngen- tarwe 19 okt. 35.0036.90 t. 34.40—36.75, rogge 30.00— 30.0032.00, zomergerst 31.90 31.9033.25, haver 27.9029.40, ..J-29.40, groene erwten 30.00 ja uw ij zaad 225.00—256.00, 190.000 TWIJK AAN DEN RIJN, 19 Okt. ,u?kteveiling. Waspeen A extra 530 AI 490590. AH 290640. B- 790—98C, BI 580—960, BH 210 Cl 420520, CII 360470, d* Ikool 6 per bak I 67—85, H 32— per bak I 46—58, H 26—36, an il—25, spinazie 34, knolselderij boerenkool 32—35, gele kool roene kool 1922, selderij 1316, telle li, bospeen 4267, splts- daad. Je bent al blij dat er bij de rijksoverheid aandacht voor he' probleem is, maar Je weet toch niet precies wat het betkent, een sane ringscommissie. Het is onjuist te verwachten dat het van de ene dag op de andere voor elkaarkomt". U bent zelf ook een beetje te leurgesteld? Mevrouw Van Duijn: „De eerste maanden wel, ja. Maar aan de an dere kant is het nu wel zo dat als de wet van kracht wordt er voor de Rijnmond ook meteen een operatio- 9—14, prei 30. Aanvoer waspeen kg., schorseneren 6300 ;ool 4100 stuks. L8MEER, 19 okt. Bloemenveiling, per stuk: William Sim 4559, tal 38—44, White Sim 40—53, 3im 3543, Dusty Sim 2734, N ir Sim 35—43, Shocking Sim 33 Keefer Sim 4252, Gemengd 9, Orchid. Beauty 4049, Harvest 45—55, Tangerine 4057, Ele- 25—32. Rozen: Peer Gynt 90 Baccara 4562, Carina 4051, 4558, Geh. Dulsberg 3844, •45—56, Jr. Miss 33—42, Dr. Ver- 4047, Pink Sensation 3341, Star 2543, Roselandia 2027, 30—38, Zorlna 2431, Nordia Coral Princess 3341, Carol inn 93, Red Garnette 2026, Roswy- 14—19, Spanish Sun 2028, Ma- 17—24, Bridal Pink 25—33, Jack 20—27. Diverse bloemen: Anthu- 190260, Amaryllis 4066, •1« N- td ll5- 1 st bd ïuphorbia 80115, Freesia 300— Qerbera 65—100, Iris 300445, Blaauw 300400, Lelies kelk Idem tak 270345, Gloriosa one. Strelitzia 175345, Asp. plu- inTH 120—155, Gladiolen 270—315, ORalum 170245, Mar. Legraye 175—250, idem 2 kop 7095. 1111 INSBURG. bloemenveiling. Anjers Stal 25—35. Rode Sim 27—41, Sim 23—34. Crowly Sim 20—32, Sim 28—39. Arthur Sim 25—37, .Sim 27—36. Keefer Sim 29—38, ifre 30—42. Freesla's: Golden Yel- J95—250, White Swan 200—375, **200340. Diversen: Anthurium "270, Gerbera 2339, Lelies 85 Juphorbla 30—75, Nerine 6085, worn 100145, Grote chrysan- 65, Irissen 150275, Chrysan- •JaaiTond) 125175. Chrysanten 125-200. Og WSBURG, 20 okt. Groenteveiling. oU [0—690, A1 360470, waspeen 460, jf^n 260, selderij 19, peterselie F*. radys 13—18, borenkool 22—39 WASHINGTON (DPA) De Ver enigde Staten zouden erkenning van Noord-Vietnam door Denemarken "zeer betreuren". Met deze verklaring heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gereageerd op berich ten uit Denemarken, dat de Deense regering het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met Hanoi overweegt. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei weliswaar, dat dit een aangelegenheid is, die Denemarken zelf aangaat, maar dat Kopenhagen niettemin een bewind zou erkennen, „dat poogt, de wettige regering van Zuid-Vietnam omver te werpen, het gebied van andere Zuidoostaziatische landen schendt en troepen van de herenigde Staten bestrijdt". Denemarken is het tweede NAVO- land, dat te kennen heeft gegeven, Noord-Vietnam te willen erkennen. Toen Noorwegen dit in het voorjaar deed, heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken even eens verklaard, dit Noorse voornemen te betreuren. neel plan is. We kunnen alle be drijven doorlichten en snel zeg daar en daar moet iets aan gec worden". Maar voor dit Jaar kan de sane ringscommissie eventuele smogvor- ming niet meer voorkomen? Mevrouw Van Duijn: „Nee, ook deze herfst is smog niet uitgesloten. Maar het zou best kunnen zijn dat na de ervaringen van vorig jaar bij de industrie een nog grotere bereid heid bestaat er samen met de Rijn mond-meldkamer via de verschil lende alarmfases en de daarbij ho rende maatregelen iets aan t< doen". Bij de industrie wil men het mooie herfstweer wel eens schuld van smog vorming geven. Mevrouw Van Duijn, met scheef lachje: „Ja, het is voor de industrie natuurlijk verrukkelijk als het lekker hard waait". Hoe reageert u op het steeds te rugkerende argument dat industrië le uitbreiding de werkelijkheid moet veiligstellen? Mevrouw Van Duijn: „Maar die is in dit gebied veel te weinig gediffe rentieerd. veel te eenzijdig. Een economische klap komt hier veel harder aan dan elders, met alleen maar chemie en olie. En luchtvervuiling. De gemeente raad heeft er een heel duidelijke uitspraak over gedaan: de maat is vol en voor zover het in mijn ver mogen ligt zal ik me met hand en tand verzetten, niet alleen tegen méér luchtverontreiniging, maar ook tegen explosiegevaar; je moet in zo'n kwetsbaar gebied ook heel erg attent zijn op de opslag van gevaar lijke stoffen. Ik had verwacht dat het in een sa- neringsgebied mogelijk moest zijn industriële uitbreidingen en vesti gingen te bevriezen, maar de hin derwetbevoegdheden liggen nog bij de gemeenten. Ik heb als wethouder aan de saneringscommissie geschre ven dat de krantenberichten over VOORSCHOTEN Mr. J. Klaa sesz zal op 29 oktober in Voorscho ten een antiekbeurs openen. Deze antiekbeurs wordt gehouden onder auspiciën van 't Nut afdeling Voor schoten en draagt een sterk educa tief karakter. De antiekbeurs wordt gehouden in Kamsteeg Watersport aan de Hofweg in Voorschoten. Vrij dagavond wordt officiëel geopend en daarna Is de beurs zaterdag en zondag open. Er zijn dertig erkende antiekhan delaren, terwijl 't Nut een eigen an- tiekkraam inricht. In deze kraam kunnen Voorschotenaren goederen afgeven ter verkoop of goederen kopen. Zaterdagmiddag om 15 uur wordt ten overstaan van notaris G. J. Boom een veiling gehouden. Voor de veiling zullen de regels bekend gemaakt worden, zodat de belang stellende een goed inzicht krijgt in de veilingen, die veelal voor buiten standers onbegrijpelijk zijn. De openbare bibliotheek richt een stand in met lektuur over antiek. De antiekbeurs wil een voorlich tingscentrum zijn waar eventueel ook gekocht kan worden. De toegangs prijs is f 1,50 en een gedeelte van de entreegelden is bestemd voor het fonds van 't Nut voor vormings- en ontwikkelingswerk. De consumpties tijdens de beurs worden verzorgd door „Het Zwem mende Paerd", het gelegenheidsca fé van het comité tot Stichting van een Voorschotens Zwembad. uitbreiding van Shell-Chemie in Pernis en de bouw van een Fos- geen-fabriek van ICI mij zeer ver ontrust hebben". Rotterdam zal zijn hinderwetsbe voegdheden nu waarschijnlijk over dragen aan Rijnmond, maar heeft dat nog wel zin als de wet straks de uiteindelijke verantwoordelijk heid bij de provincie legt? Mevrouw Van Duijn: „Vlaardingen is daar destijds over begonnen. We hadden zelf ook al onze bevoegdhe den kunnen overdragen, maar dat is natuurlijk niet meer dan een ge baar. Zonder Rotterdam is het een farce. Wij vinden dat er een centrale be oordelingsinstantie moet komen, het is best mogelijk dat de provincie dat aan Rijnmond delegeert Kruisinga heeft toegezegd dat dat bekeken zou worden; het is alleen zo jammer dat je je nooit op een uitspraak van een vorige bewindsman akn beroepen". Wethouder De Vos van Rotter - Mevrouw L. van Duyn-Spruyt. dam heeft onlangs gezegd dat de Rijnmond niet vuiler is dan de IJ- mond, Eindhoven of de Mijnstreek. Mevrouw Van Duijn: „Dat is ook weer zo'n ongenuanceerde uitspraak. Ik hoor wel eens zeggen: in Arn hem stinkt het ook verschrikkelijk maar daar is het maar één fabriek die dat doet die AKU. We hebben inmiddels ook wel ge leerd dat hét in de lucht niet uit sluitend om SO2 gaat en dan on derscheidt de Rijnmond zich toch wel degelijk van al die andere ge bieden. Hier zitten heel wat meer stoffen in de lucht; hier vormen ze onder invloed van het zonlicht wél die vieze smog, daar niet". Van Tuyll stond al bij Punch op sheet... LEIDEN Het Delftse Fac- tjotum/Punch bevindt zich in ?en lastig parket. Vrijdag bij ie wedstrijd tegen Lions (Mars Snergie Stars) stond de naam van Pieter van Tuyll (op het sheet wedstrijdformulier). Een vergissing van de scoorster, die alle namen overnam van het vanddoek in de sporthal "Bui tenhof". Van Tuyll heeft nog steeds geen overschrijving, is dus géén lid van Punch en mag als zodanig niet op het formu lier voorkomen. Facto turn/Punch won de wedstrijd met 7166, maar Mars tekende na de wedstrijd protest aan tegen het "meespe len" van Pieter van Tuyll. "Te recht", verteld ons desge vraagd NBB-directeur Van den Boom, "want een speler, die op het scoreformulier staat, wordt geacht te hebben meegespeeld. De vergissing van de scoorster is duidelijk, want op het wand doek staat als laatste de naam van Pieter van Tuyll (voor het geval, dat hij alsnog overschrij ving zou krijgen). Zij had ook de naam van de coach opge schreven, maar had daarin de zelfde fout gemaakt als op het doek". Reglementair dus een 2—0 nederlaag voor Punch, datech- ter tegen de voorlopige beslis sing in beroep is gegaan. "Het wachten is dus op de uitspraak van de Commissie van Beroep", aldus Van den Boom. gronden heeft gekeerd", aldus Ir. Van der Graaf. Prof. dr. G. P. van Itterzon, hoofd bestuurslid van de Confessionele Vereniging en eveneens één van de eerste ondertekenaars van het Getui genis, zei dat instemming op het stuk is ontvangen van vooraanstaan de personen uit de Geref. Kerken, de vrijgemaakte Geref. Kerken, de Chr. Geref. Kerken en uit de R.K. Kerk. "Wij willen geen polarisering in dekerk. Ons Getuigenis ls be doeld om het evangelie op de Juis te wijze, niet eenzijdig te laten klin ken", aldus prof. Van Itterzon. In de bespreking is van verschil lende zijden aangevoerd, dat het Ge tuigenis toch meer de opdracht van de christenen voor hun taak in deze wereld had moeten onderstrepen. Daar waren en zijn vragen, aldus da, F. H. Landsman, secretaris-gene raal van de Ned. Herv. Kerk. Zowel prof. Van Itterzon, als ir. Van der Graaf konden dit begrijpen. Een dergelijke stellingname kan voor ons echter alleen vanuit de geest van het Getuigenis, namelijk uit de boodschap van het evangelie en niet op de wijze waaróp tegen woordig in de kerken over maat schappij en politiek wel wordt ge sproken, gestalte krijgen, zo stelden zij. Van het Getuigenis, dat aanhanke lijk in 4000 exemplaren naar predi kanten en kerkeraden is gestuurd, moesten er tot vandaag 11.000 wor den bijgedrukt. Volgens enkele op stellers stijgt de stroom aanvragen al meer en meer. DEN HAAG De commandant van het eerste legerkorps, luitenant- generaal F. E. Mijnderts, heeft af wijzend beschikt op het beklag dat vier dienstplichtige militairen bU hem hebben ingediend tegen krijgs- tuchtelijke straffen die zijn opgelegd wegens hun aandeel in het tot stand komen of de verspreiding van het blad „Alarm 8" van de Vereni ging Van Dienstplichtige Militairen (WDM). De militairen, die vier en drie maanden tuchtklasse in het straf kamp Nieuwersluis moeten uitzitten of vijf en drie dagen verzwaard ar rest kregen, omdat een generaal zich niet kon verenigen met een ar tikel, blijven in arrest. Dat verpleegsterskleding naast praktisch ook charmant kan zijn bewijst deze foto. Jorn Langberg, ontwerper van het Parijse huis Dior nam deze modellen voor zijn rekening. V.l.n.r. Claudette in een culotte (het leek ons best een handige dracht), Hedi met een kostuum met cape afgezet met volants en Marion in een mouw loze japon met split zij sluiting. Het ziet wel sexy uit maar is dat niet te onrustig LUXEMBURG (ANP) De jong ste maatregelen van de sinds een week optredende nieuwe Deen-se re gering, namelijk om een extra im portbelasting van tien procent te heffen op alle uit het buitenland komende goederen, behalve grond stoffen, is voor de EEG als een vol slagen verrassing gekomen. Dene marken, dat (met Engeland Noor wegen en Ierland) lid wil worden van de EEG, heeft met het nemen van de ze maatregel teleurstelling gewekt bij de EEG. Denemarken dat zijn Jongste han- delsprotectionistisqhe maatregelen door ambassadeur Gundelach aan de EEG-raad in Luxemburg bekend liet maken zal, zo heeft het nu al aangekondigd, de extra-belasting in twee etappes weer teniet doen, na melijk van tien procent via zeven procent tot nul. Die afbraak zal vol tooid zijn op 1 april 1973 Juist op de datum dat het als EEG-lid moet be ginnen met de tarief-afbraak binnen het EEG-kader. Hoewel men in EEG-kringen tame lijk ontsteld was over de nieuwe Deens maatregelen bestond er toch ook wel begrip voor. Aanleiding tot deze maatregelen waren het tekort op de kortlopende handelsbalans van dertien miljard Deense kronen en het deficiet op de Deense betalings balans dat ln de laatste twaalf maan den is opgelopen tot 3,5 miljard Deen se kronen. De Deense maatregelen lijken op het eerste gezicht niet in strijd met de regels van de algemene overeen komst inzake tarieven en handel, het GATT. pOKNSDAG 20 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13