Biesheuvels overwinning heeft een bijsmaak Advertenties tegen regeringsplannen "Overeenstemming van werkgevers met werknemers bijna uitgesloten" Schiedamse tandarts vlucht voor milieu OM GELD VERLEGEN? Behoedzaam manoeuvreren in driedaags debat PAGINA 6 BBHJSOB DAOdtd» eAtgataa^ft oxrasaft au t LERAREN MIDDELBAAR ONDERWIJS NEMEN IN WOVDSCHOTEN MOTIE AAN UTRECHT (ANP) Op de algemene vergadering van de Algemene Vereniging van Lera ren bij het middelbaar onderwijs in Woudschoten in Zeist, is vrijdag een motie aangenomen waarin van het hoofdbestuur wordt gevraagd bij voortduring te ageren tegen de voorstellen van de regering ten aanzien van het voortgezet onderwijs. Het gaat hier om vermindering van het aantal lesuren van 32 tot 30 per week. het omzetten van taakeen- heden in lesuren en vergroting van het aantal leerlingen per klas. De al gemene vergadering van de AVMO vindt deze maatregelen alle aantas tingen va nde kwaliteit van het on derwijs. In de motie wordt gezegd dat het Nieuwe procedure benoeming Commissaris der Koningin DEN HAAG (ANP) Volgende week (21 oktober) zal minister Geert- sema (Binnenlandse Zaken) in een zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland verschijnen, waai de leden van dit college de gelegen heid zullen krijgen om zich uit te spreken over de eisen van geschikt heid en bekwaamheid, te stellen aan aan de nieuw te benoemen Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Deze nieuwe procedure van in spraak zal steeds worden toegepast bij benoemingen van commissarissen, al dus premier Biesheuvel. Eerst daarna zal de voordracht en benoeming plaatshebben. De bijeenkomst van de Staten van Zuid-Holland zal een openbaar ka rakter dragen .tenzij tien leden van het college van Provinciale Staten zich daartegen zouden verzetten. Begin volgend jaar zal een dergelijke hoorzitting in Overijssel worden ge houden. .Verkoop auto's dit jaar iets terug AMSTERDAM (ANP) In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in totaal 324.182 personen- en oombinatiewagens verkocht. Dat zijn er bijna 4.000 minder dan in de over eenkomstige periode van 1970 (327.992). General Motors heeft nu met in totaal 92.399 verkochte eenheden een marktaandeel van ruim 16 pet., zo blijkt uit een mededeling van de R.A.I. in Amsterdam. De tweede plaats op de ranglijst van de meest verkochte auto's in Ne derland wordt ingenomen door Ford. waarvan er in totaal 39.453 aan de man werden gebracht. Fiat staat thans als derde genoteerd met 35.183. Op verrassende wijze is Chrysler France (Simca) nu op de 4e plaats gekomen met 28.140 ver kochte eenheden. Hierna volgen ach tereenvolgens Citroen (26.831). Re nault (26.090), Volkswagen (23.392), DAF (19 417), Peugeot (16.090) en British Leyland (11.684). De Japanse merken Toyota en Datsun nemen thans de 11e en 12e plaats op de ranglijst in met resp. 9.514 en 7.834 verkochte auto's. loopt hoofdbestuur het Nederlandse volk van de bezwaren tegen de voorge nomen maatregelen van de regering op de hoogte moet brengen door mid del van een advertentie-campagne, die met name gericht moet zijn op de ouders van leerlingen van het voort gezet onderwijs. Deze acties, aldus de motie, moeten onmiddellijk beginnen, „opdat voor het algemeen onderwijsprotest op 29 november in Utrecht de aantasting van het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs en het algemeen vor mend onderwijs algemeen bekend zal worden. De algemene vergadering van de AVMO vindt dat de acties gevoerd moeten worden in overleg met ver wante organisaties in het onderwijs, mits dat geen tijdverlies oplevert. Bezuiniging In zijn openingstoespraak AVMO-voorzitter J. van Dijk dat het j Lochem, te betreuren 1972 op de uitgaven wel op tafel zou komen. „Als de wezenlij king van de mammoetwet niet helemaal een mislukking worden, dan is dat voornamelijk te danken aan de toewijding en de ijver van de leraren, van wie het verant woordelijkheidsgevoel ten aanzien van de leerlingen boven alle lof ver heven is" zo zei de AVMO-voorzitter. Lesuren De heer Van Dijk wilde verder van de minister van Onderwijs vernemen hoe de maatregel het aantal lesuren per week van 32 naar 30 terug te brengen, moet worden uitgelegd. Hij vreest slechts dat een aantal leraren hierdoor werkloos zal worden en dat er nog meer problemen zullen ont staan met het voorbereiden van de leerlingen op het eindexamen. De AVMO weigert overigens medewer king te verlenen aan een gezamenlijk overleg, tijdens een conferentie in indeling ■entabellen met het depar- het j tement, zoals de minister voorgesteld ortgezet onderwijs wordt bezuinigd,! heeft. Dit, aldus de heer Van Dijk i juist op het ogenblik dat de hogere j leerjaren ten gevolge van de invoe ring van de mammoetwet grotere be- dragen vergen. Nog dagelijks ervaren wij, aldus de; heer Van Dijk, hoe weinig er terecht nadere toelichting, omdat conferentie wordt gehouden vóór de behandeling van de begroting van onderwijs in de Tweede Kamer. Men wil eerst het standpunt van de Ka- weten en de minister niet dê NVV- Voorzitter: i gekomen van de toezegging dat als i mogelijkheid geven tevoren de mammoetwet eenmaal zou eenkomst te bereiken met de leraren- het geld vanzelf! organisaties. „Te eng en te ongezond" SCHIEDAM Tandarts J. de schoon water te hebben. Gistermid- Jong (42) heeft zijn praktijk in Schiedam voor niets aan een even tuele opvolger aangeboden. Er kwam niemand. Geen tandarts wil hier werken. En hij wil het zelf ook niet langer. Hij gaat wonen waar hij reeds vijftien jaar lang met vakan tie heen ging: op het eiland Schier monnikoog. Hij wil dicht bij de Waddenzee verblijven, voor welks behoud hij eveneens jarenlang strijdt. Hij is 'ervan overtuigd dat de Waddenzee zal sterven, maar hij voelt zich verplicht om aan het sterfbed te staan. Agressief Het tandarts De Jong hier te eng en te ongezond geworden. Het publiek begint hier agressief te wor den. Hij wil al zijn ervaringen uit Rijnmond inbrengen in de overlegor ganen van het noorden om jeugd en ouderen daar te laten zien hoe het niet moet. Hij heeft nog niet alle hoop verloren, hij rekent op de jeugd die nu reeds een zekere af stand weet te nemen tot de welvaart. Mede hierdoor ambieerde hij de nieuwe betrekking die hij krijgt. Hij wordt schooltandarts voor een aan tal Friese gemeenten. Dit geeft hem meer tijd om het behoud van de Waddenzee na te streven. Hij wil als amateur-zeebioloog onderzoekin gen verrichten. Hij wil de jeugd bij brengen wat het betekent om, zoals in het noorden, frisse lucht en dag is tandarts De Jong afgereisd. Zijn gezin was reeds op het eiland. De praktijkruimte blijft ingericht en wel op een opvolger wachten Minder leden bij OG-Kruis UTRECHT (ANP) Voorzitter B. van Ginkel van het Oranje Groene Kruis heeft het betreurens waardig genoemd dat de pensioen voorzieningen voor wijkverplegenden en anderen bij het kruiswerk neg steeds niet op peil zijn, en dat zelfs de f 2,25 miljoen die vorig jaar wis uitgetrokken niet meer voorkomt on de rijksbegroting. De kruisverenigin gen zullen ernstig moeten overwe gen om nu op eigen kracht hierin voorzieningen te treffen, aldus de heer Van Ginkel zaterdag tijdens de jaarvergadering van deze protes tants-christelijke kruisvereniging in Utrecht. Hij signaleerde voorts een verschraling van het ledental van het Oranje-Groene Kruis. Dit is de laatste drie jaar met tweeduizend teruggelopen tot 354.000, De heer A. Groeneveldt werd gisteren gekozen tot voorzitter van industriehond NVV, de groot ste vakbond van ons land, die tot stand is gekomen door een fusie van de metaalbedrijf sbond, de textielbond en de algemene be drijfsgroepencentrale. AMSTERDAM Volgens NVV- voorzitter drs. H. ter Heide zijn de belangen van de vakbonden, werk gevers en regering zo tegenstrijdig dat overeenstemming tussen deze drie partijen bijna uitgesloten is. Hij deelde dit vanochtend mee in het RAI-congrescentrum waar werd be sloten tot de oprichting van één NVV -industriebond met 175.000 leden Hij meende dat een stijging van de reële koopkracht van de bevolking niet alleen uit sociaal maar ook uit economisch oogpunt gewenst is. „De aarzelende conjunctuur en de werk gelegenheid zouden een forse klap krijgen, wanneer de reële loonstij ging abrupt zou worden afgebroken," aldus Ter Heide. „De tweede eis van de vakbeweging is een duidelijke verbetering van de collectieve voorzieningen, waarbij NVV-voorzitter Ter Heide het vol strekt tekortschietende wonigbouw- programma en de regionale politieke vooropstelde. Een derde punt is zijns inziens de verbetering van de inkomensverhou dingen, die tot stand kan wórden gebracht ofwel door een betere ver deling van lasten voor extra collec tieve voorzieningen, ofwel door een andere verdeling van de stijging van het reële inkomen. „Krijgstucht-wet snel op helling" DEN HAAG (ANP) Het kabinet is van oordeel, dat grote spoed moet worden betracht met de voorgeno men herziening van het militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht in het bijzonder. Premier Biesheuvel verklaarde dit gisteravond na afloop van de weke lijkse kabinets-bijeenkomst. Het ligt in het voornemen nog voor het einde van het jaar de Tweede K,.- mer een nota met vraagpunten te zenden over de voorgenomen herzie ning van de wet op de krijgstucht. De minister-president noemde een modernisering van deze verouderde wet van veel betekenis Bescherming van de privacy DEN HAAG (ANP) Op zeer korte termijn zal een staatscommis sie worden ingesteld voor de be studering van het vraagstuk van de bescherming van de persoonlijke le venssfeer, de privacy. Premier Biesheuvel heeft dit gis teravond meegedeeld. Het is de be doeling dat de commissie op zo snel mogelijke termijn een nota zal opstel len met vraagpunten. In de commis sie zullen de departementen van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Economische Zaken vertegen woordigd zijn. Intussen gaat de voorbereiding op het departement van Binnenlandse Zaken van een ontwerp van wet op de invoering van een centrale per- soons-administratie normaal door. Tenslotte heeft de vakbeweging alj I eis een beheersing van de investerin. gen om tot een betere verdeling van werkgelegenheid over de veschillendt gebieden van het land te komen, mogen niet weer vervallen in ongeremde groei van de investerifl. gen, aldus de heer Ter Heide, één vaajjj de belangrijkste oorzaken vr huidige inflatie. De doelstelling van is zijns inziens eenvoudig lijk: de winsten moeten stijgen et om dat te bereiken moet een verho. ging van het reële inkomen het gende jaar achterwege blijven. Politie vond stukje neus LEIDSCHENDAM (ANP) Een twintigjarige inwoonster van Leidschendam die gisteren bij een auto-ongeluk een stukje van haar neus verloor, heeft dit dank zij een snelle zoekactie van de politie weer terug. Een plastisch chirurch bij een zie kenhuis in Den Haag zal pro beren het - stukje weer aan de neus te bevestigen. Er bestaat nu een kans dat de eigenaresse van het geschon den reukorgaan, mej. A. M. Fransen, sneller zal genezen, dan wanneer het ontbrekende stukje neus onvindbaar was ge weest. In dat geval moet een tamelijk langdurige huidtrans plantatie worden uitgevoerd, zo deelde men mee bij het zieken huis St. Antoniushove in Voor burg, waar het meisje aanvan kelijk heen was gebracht. Het ongeluk gebeurde toen mej. Fransen met haar auto op de Veurse Straatweg in Leid schendam reed. Toen zij een kennis, die zij passeerde, groet te, raakte zij uit de richting en botste op een stilstaande auto. Het stukje neus werd later in de auto aangetroffen. Het meisje bevond zich toen al in het zie kenhuis. ADVERTENTIE ga met uw tijd mee-ga naar de nmb! Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen in24x 148,89 en 4000,— in 24 x 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! DEN HAAG Wie in de afgelopen dagen, vanaf de publieke tribune of meer waarschijnlijk op de eigen televisiebuis, de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer heeft gevolgd, zal (soms) wellicht gedacht hebben, dat het er vinnig toeging in 's Lands Vergaderzaal. Die conclusie dekt dan echter slechts zeer ten dele de realiteit. De weinige momenten, dat er werkelijk pittig werd gedebatteerd, uitschie ters in een verder voornamelijk langdurig voortkabbelende woorden stroom, konden immers niet verhul len, dat zowel in het regeringskamp als bij de oppositie de behoedzaam heid regeerde. Er werd.' voorzichtig opgetreden om dat iedereen het er wel over eens bleek, dat wij met z'n allen in een situatie zijn geraakt, waarin nie mand zich bokkesprongen kan ver oorloven. Ook in de betogen van de oppositie overheerste de zin voor de werke lijkheid, klonk het besef door dat er meer te doen was dan alleen maar slaan met de botte bijl van de kritiek. Behoedzaamheid Opmerkelijker echter was, dat aan beide zijden van de lijn nog een soort behoedzaamheid waar te ne men viel: die in de richting van de politieke partners. Zorgvuldig trachtte men, rechts zowel als linkf, te voorkomen, dat er scheurtjes in de politieke vriendschap zichtbaar zouden worden. In zo'n situatie heeft de oppositie het ontegenzeggelijk gemakkelijker Ook al, omdat de vooralsnog be trekkelijk algemeen gehouden nieu- ve visie op de maatschappij, die Door Peter Riemersma PvdA, D'66 en PPR in het progres sieve kamp bindt, daartoe wat meer aanleiding geeft dan het met ont zaglijk veel moeite in elkaar ge knutselde regeerakkoord, dat Bies heuvel c.s. bijeen moet houden. Maar bovendien omdat men in de oppositiebanken nu eenmaal gemak kelijker naar elkaar groeit. Er is de oppositie tijdens het drie daagse debat verschillende malen machteloosheid verweten. Maar die machteloosheid was eigenlijk bij de regeringspartijen veel evidenter. En dan vooral omdat de vijf, toch wel duidelijk ten koste van de rege ringsploeg achter de groene tafel verzwakte fracties niet zo behendig konden camoufleren, dat er nu al scheuren in hun broste regeerak koord zichtbaar werden. Want de tijdbommen, die kabinetmaker Steenkamp enkele maanden geleden al hoorde tikken, liggen nu inder daad dreigend en voor iedereen zichtbaar tussen de voornemens van het kabinet. Kinderbijslag Er is een duidelijk verschil van me ning tussen de KVP en de VVD over d'e plannen tot bevriezing van de kinderbijslag. En in het confes sionele kamp wordt aanzienlijk an ders gedacht over een eventuele steun aan de dagbladen dan bij de liberalen. Wie nu uitroept, dat hierover tus sen de vijf coalitiegenoten best ver schil van mening mag bestaan, om dat het regeerakkoord hen op deze punten niet aan handen en voeten heeft gebonden heeft gelijk, maar, vergeet dat de belanrijkste knelpun ten nog niet zijn genoemd. Er be staat namelijk ook nog zoiets als een abortus-vraagstuk. Waarover de meningen in liberale kring welis waar ook verdeeld zijn, maar waar van toch duidelijk is, dat een meer derheid van de WD-ers zich slechts knarsetandend wil neerleggen bij de onder confessionele dwang tot stand gekomen (en dan ook niet direct li berale) omschrijvingen hiervan in het regeerakkoord. Wie in de afgelopen dagen goed heeft geluisterd, heeft bovendien nog eens nadrukkelijk horen beves tigen, wat hij wellicht allang dat er een gapende kloof drei tussen de opvattingen van VVD DS'70 enerzijds en confessione drie anderzijds over de wijze, waa op de tekorten in het huishoud boekje van de staat moeten worden aangezuiverd. Met veel passen en meten, met veel tegenzin van beide kanten ongetwijfeld ook, is men het nu nog eens kunnen worden over wie- beltax en inflatiecorrectie. Maar als KVP, ARP en CHU bij de eerstko mende gelegenheid de tijdens deze algemene beschouwingen al door schemerende plannen om ten be hoeve van meer collectieve voorzie ningen de belastingdruk te verzwa ren in het volle licht zullen halen en dat kan bijna niet anders dan moet dat wel brokken gev met VVD en D'70. Die daar immi helemaal niet aan willen en blijven vasthouden aan nog meer be gingen. Het kabinet-Biesheuvel heeft tij dens de afgelopen algemene be schouwingen formeel gesproken df overwinning behaald, daar vi niets op af te dingen. Maar het een overwinning met een bijsmaai Want toen 's nachts om half vief alle tien door de oppositie ingedien de moties door de Kamer waren verworpen werden achter de rege ringstafel niet alleen traditiege trouw de handen van de overwin* naars door mede- en tegensti geschud. Op die tafel lagen toet ook de kaarten van het vaderland# politieke spel, in drie lange duidelijker geschud dan het premie Biesheuvel waarschijnlijk lieff-'K# zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6