Pater offerde zich Winnaars van slotpuzze voor gehandicapten Okker kan in Keulen Laver verdringen... Spanje klopt Japan (2-0) Minister Van Veen huiswerk nam mee EIS TRAINj| RT.OKKER AFGEWEZ1 Raiffeisenbank fZd Boerenleenbank PAGINA 12 LEIDSCU DAGBLAD ZATERDAG 16 OKTOBER Morgen zaligverklaring in Sint Pieter (Van onze correspondent) ROME (GPD) Franciszec Gajownlczek valt ln het vuile neon licht niet op. Met een dikke reger- Jaa over de schouders staat hy in de aankomsthal van het Romeinse vliegveld Fiumiclno en hij wacht op zijn vrouw, die met een charter vlucht uit Warschau hier heet dal Varsavia zal komen De pastoor van de Poolse gemeente in Rome (400 zielen) kent hij niet. Ook de Poolse nonnen niet, die met de pas toor zijn meegekomen. Door Rudolph Bakker Gajownlczek is zenuwachtig. Hij loopt af en aan naar de informa tie om te vragen of het toestel al in aantocht is. maar hij spreekt alleen zijn moedertaal en een paar woor den Duits. Gajownlczek is een erg eenzaam man. Zijn gezicht verraadt nauwelijks enige uitdrukking. Alleen als hij begint te vertellen barst hij in tranen uit .Met kleine ogen bo ven een rood dooraderde neus pro beert hij door het struweel van hek ken heen te kijken, waardoor ie dere luchtreiziger moet lopen, als hij op het vliegveld is aangeko men. Maar het is al na middernacht en ln het grijze, dode licht ziet Fran ciszec zijn vrouw uit Varsavia nog niet opdoemen. In de 6t. Pieter in Rome hebben werklui diezelfde dag ook al een la byrint van hekken opgesteld en dat betekent, dat er iets bijzonders gaat gebeuren. Dat zal morgen zijn, als Paus Paulus de zesde de zaligverkla ring zal uitspreken van een Poolse Franciscaan, die op zijn 47e in het concentratiekamp Auschwitz vrij willig de dood Inging. AUGUSTUS 1941 Het was begin augustus 1941 dat een groep gevangenen uit het kamp was ontsnapt. De represaille wasmaar al te bekend: tien van de achterge blevenen zouden de hongerdood moe ten sterven, als de vluchtelingen niet terugkwamen. Een hele nacht en een hele ochtend stonden de kandi daten voor de dood tegen een muur gedrukt. Wie wankelde, werd afge ranseld. Onder hen was een Poolse priester, Maksyniilian Kolbe. Toen die morgen om elf uur na een lange nacht van staan on dercommandant Fritsoh de tien toe komstige doden uit de groep kwam aanwijzen en hij Franciszec Gajow nlczek recht in de ogen kéék, begreep deze, dat het afgelopen was. Gajownlczek was toen 30 Jaar. Hij kon alleen stamelen, dat hij een vrouw en twee kinderen achterliet. Fritsch luisterde niet, maar pater Kolbe ving de zachte woorden van Gajownlczek op. Hij trad uit de rij naar voren, de pet in de hand, zoals was voorgeschreven, en hij bood aan om ln plaats van deze Poolse huis vader de dood in te gaan. DODENVEL Fritsch schrok, want zoiets was nog nooit gebeurd, maar hij stemde toe. Kolbe ging met negen anderen naar de dodencel, waar zij van utt- hongerlng om het leven zouden ko men. Na veertien dagen waren er nog vier van de tien in leven, waar onder Kolbe. De Franciscaan bad en zong. Maar de Duitsers hadden met de hut, waarin de slachtoffers opgesloten waren, heel wat anders voor. En op 14 augustus 1941 werd aan het leven van de vier overleven den door gifinjecties een einde ge maakt. "Iedere nacht voor ik ga slapen, bid ik voor pater Kolbe", vertelt Franciszek Gajownlczek. die er nog steeds niet uit is, of hij het offer van de priester had mogen aanvaarden Hij leeft nu met zijn vrouw op de eerste etage van een buitenhuisje in Brzeg. Zijn twee kinderen kwamen kort voor het einde van de oorlog door een bombardement in War schau om het leven Gajownlczek is een eenzaam man en op het vliegveld Fiumiclno is er maar één ding dat hem interes seert: of hij het vertrouwde gezicht van zijn vrouw uit de neonmist ziet opdoemen. De afgelopen dagen is hij al door de Poolse prelaat Stefan Wvs- zynskl ontvangen. Als zijn vrouw er is. zal Franciszek ook naar de paus gaan. UITZONDERING Paus Paulus had weliswaar scherp het mes in de zaligverklarin gen en in wat daarna nog komt de heiligverklaring gezet. Maar voor pater Kolbe maakte hij een uit zondering. Paus "*aulus houdt van Polen. De bleke kamergeleerde Montini. die hij toen was. wero in 1923 door zijn mentor naar Warschau gestuurd als "addetto", di. assis tent-secretaris op de nuntiatuur. Hij kwam ln de lente van dat jaar aan. Maar in de herf6t begon MonunJ weer te hoesten en hij werd naar Rome teruggehaald. Paulus heeft ook grote bewonde ring voor de Poolse kardinaal Wys- zynski. Maar er is nog Iets, waardoor de zaligverklaring van pater Kolbe de paus goed uitkomt. De synode zal net aan de discussies over de recht vaardigheid in de wereld beginnen, als Kolbe in het middelpunt van de belangstelling wordt geplaatst. De discussies zullen gaan over het politieke enga gement van de priester, zoals dat de laatste dagen ook al terzijde werd aangeroerd. Maar wat is een politiek engagement? Vooral ten aanzien, van de dictatuur in Zuid-Amerika, zal de kerk een uitspraak moeten doen. Paus Paulus voelt niets voor dergelijke uitspraken. Daarom komt hem pater Kolbe goed van pas. De Franciscaan gaf een antwooord op de vraag, die nu in Rome onder de meer dan 200 kerkvaders aan de orde is: wat is de priester en hoe engageert hij zich. Kolbe offerde zyn leven voor een medemens. Kolbe protesteerde niet tegen de Duitse kampleiding of tegen het Duitse regime, maar hij sprong in, toen een medemens werd bedreigd en hij gaf zijn leven. Dat moet het ideale beeld zijn, dat paus Paulus voor ogen staat van de opgave van de priester in deze tijd. Sterven in het harnas: dat wil Paulus ook. Diende Kolbe wellicht als martelaar en niet alleen als priester te worden zalig verklaard, vroeg men zich op de congregatie voor de heiligverklaringen van monseigneur Bertolotti af. Het woord martelaar houdt alweer in: de houding van een mens tegen „de bo ze". En de boze was in dit geval on dercommandant Fritsch. Kolbe als martelaar zal ook aan de „puurheid" van het offer afbreuk doen. Boven dien doen de Duitse kardinalen, die op het ogenblik in Rome zijn, alles wat ze kunnen om die zaligverMaring als martelaar te verhinderen. 2000 POLEN Franciszek Gajownlczek staat op het vliegveld Fiumiclno en wacht. Het is al na middernacht en er ont staat deining aan de uitgang van de duistere grotten, waar de aankomen de passagiers weer frisse luoht mo gen insnuiven. Eén van de 20 char tervliegtuigen van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT is aangeko men. Het bonte gezelschap, dat plotse ling in de ontvangsthal bijeenhokt, brengt in de milde romeinse nacht lucht iets van de kou mee, die nu in Polen al heerst. Mannen en vrouwen, geestelijken met rieten koffers en do zen in grauw papier, met rafelig touw bijeen gehouden, open hemden, plui zige baarden, grote klossige schoenen: zeker geen vertegenwoordigers van een nieuwe generatie van langs de lijnen van de party denkende com munisten. Fransiczek Gajowniczak staat een zaam terzyde. Zyn ogen staren in de verte. Niemand herkent hem als de man om wie na pater Kolbe alles be gonnen is. Als ik hem vraag hoe hy nu over Duitsland denkt, zegt hy: ik ben katholiek en ik kan vergeven. Dan wordt het leeg op Fiumiclno. Een pater komt op Fransiczek toe. Hy spreekt hem in het Pools toe. mee naar het hotel. Je vrouw komt pas morgen". De twee verdwynen in de duisternis van de regenachtige nacht. KEULEN (ANP) Tom Okker heeft de kans in Keulen de leiding in de stryd om het wereldkampioen schap profs te nemen. Rod Laver, leider in het klassement met 71,25 punten, leed nameiyk in de kwart finales van gistermiddag een ver rassende nederlaag tegen de Ame rikaan Bob Lutz (64 7—6). Tom Okker, die momenteel met 66 pun ten tweede staat, won zonder veel moeite van de Arthur/Ashe-bedwin- ger Mark Cox: 6—3 6—4. Voor zyn plaats by de laatste acht krygt La ver er twee punten by. Hy komt dus uit op 73.25 pnt. Okker is nu reeds zeker van vier punten, maar kan door een zege op Bob Lutz in de halve finales op zeven punten komen en by winst in de finale zelfs op tien. By de laatste vier kwalificeerden zich naast Tom Okker en Bob Lutz ook de 22-jarige Amerikaanse mu- ziek-student Jeff Borowiak die pas een week geleden is gecontracteerd. Borowiak bewees tot tweemaal toe in de „tiebreak" tegen de Spanjaard Andres Gimeno over de sterkere zenuwen te beschikken: 76 76. Clif Drysdale wipte met 04 6—3 Ken Rosewall. Rod Laver was in de party tegen Bob Lutz, een dubbelspelspecialist, niet in grote vorm. Hy slaagde er niet eenmaal in de service van de aan het net zeer sterke Amerikaan te doorbreken en maakte een voor zyn doen hoogst ongebruikeiyke fout door by 6—6 in de tiebreak van de tweede set een dubbele fout te serveren. BARCELONA (ANP) De uitsla gen van de eerste dag van het toer nooi om de wereldtitel hockey zyn: Groep A: Duitsland—Argentinië 5—1. Doelpuntmakers: Maier, Vos (2x), Baumgart en Kaesman (Did) Ivorra (Arg.). India—Fr ankryk 1—0, doelpunt- maker Harmik Singh. Groep B: Japan—Spanje 0—2. Doelpuntmakers: Juan Amat (2x) (Sp.). Pakistan-Australië 52. Doel puntmakers: Tanbir Dar (3), Asad Malik en Nashad (Pak.), Parry (Str. Bully) en Smart (Austr.). Spreekuur in de provincie 77 77 GRONINGEN (ANP) Minister mr. C. van Veen van Onderwys heeft gisteren in Groningen een spreekuur gehouden voor iedereen die by het onderwys is betrokken. De bewinds man ontving 20 delegaties uit de meest uiteeenlopende vormen van het onderwys. Hoewel de minister per delegatie slechts een korte tyd had uitgetrokken, was hy toch tevreden over dit eerste spreekuur dat hy in de regio hield. Hy zei tal van concrete vragen en klachten gehoord te hebben. Geen van de problemen waarmee hy werd geconfronteerd was echter geheel nieuw voor hem. Het was de minister opgevallen dat de delegaties nadrukkeiyk begrip toonden voor de moediykheden waar mee hy zelf wordt geconfronteerd. In dit opzicht had het spreekuur hem zelfs gesterkt. Concrete toezeggingen heeft de mi nister niet gedaan. Hy heeft zyn „huiswerk" meegenomen naar Den Haag. Mr. Van Veen heeft het voornemen dergelyke spreekuren in de regio eens per maand te houden, gekoppeld aan een werkbezoek in de betreffende re gio. Naast een zestal persoonlijke vra gen kreeg de minister veel klachten te horen over de te krappe behuizing waar vele scholen mee kampen. Door de Christeiyke scholen voor het lager beroepsonderwys in Gro ningen werd er by de minister op aangedrongen, maatregelen te treffen tegen het uitstel van de integrale 4- jarige cursusduur voor het LBO en de verhoging van de gemiddelde be zetting. Het werd door die scholen onbillyk gevonden, dat de begroting voor 1972 voor het VWO een styging van de uitgaven van 6.6 pet, voor het basisonderwys een styging van 7.3 pet. en voor het LBO slechts een sty ging van 1.1 pot te zien gaf, terwyl juist deze laatste soort onderwys door 45 pet van de 12 tot 17-jarigen wordt DEN HAAG (ANP) Racz, de aan het einde van h( seizoen aan de kant gezette van Blokkeer is door de pi van de arrondissementsrechtl Den Haag in het ongelyk Hy werd veroordeeld tot de van het geding. De presidei in aanmerking dat het aa van Racz als a-trainer het len van het eerste herenteam de sponsor tot gevolg zou gehad. Hy nam verder in i king dat het bestuur tot heti achter Racz is blyven staan Mars/Blokkeer Stars steeds is geweest de Hongaar als van de lagere teams te han onder dezelfde financiële verj als voor de training van het team was overeengekomen. Een speling van het lot deze week de opvolging van trainer van de b-ploeg in de van Jurrien Kooien, beken gemaakt. Kooien was één spelers, die geen vertrouwe had in Racz als trainer van HOOFDPRIJZEN: Een Simca 1000 ter waarde van 5696,- aangeboden door Simca van der Gun N.V. (Den Haag, Rijswijk, Wassenaar en Voorschoten) gewon nen door: J. A. van Slobbe. Fabri- straat 23, Sohied&m. Een reis voor twee personen naar Seghersclub in Spanje, ter waarde van 1600,- aangeboden door Air- tour Nespaneda, gewonnen door: J. Schravesande, Mijnsherenlaan 75b, Rotterdam. 1000 liter Shell-benzine gewonnen door: R. v. d. Velt, Poptahof 397, Delft. 1000 liter Esso-benzinegewonnen door: H. B. v. Deursen, Velpsestraat 135, Den Haag. Zevenhonderdvijftig gulden, te be steden naar eigen goeddunken aan geboden door de DAF-fabrieken, Eindhoven gewonnen door: A. He- ger-Hendriks, Rembrandtlaan 103, Voorburg. ADVERTENTIE Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan komen. Dat is vandaag al rekening houden met uw financiële behoeften van morgen. Zoals 51/2 miljoen spaarders dat al bij onze banken doen. Daar blijkt wel uit dat het goed sparen is bij onze bank. U kunt kiezen uit vele uitgekiende spaarvormen. Stuk voor stuk meesterzetten om de financiële toekomst van uzelf, uw kinderen, het hele gezin veilig te stellen. Doe die zet in de Spaarweek'71van 25 t/m 29 oktober. do bank voor iedereen 2900 vestigingen Een nertscollier en nertshoed ter waarde van ƒ500.- aangeboden door Bonthuis J. van Egmond, Nw. Rijn. Beiden gewonnen door: J. G. Nales, Nunspeetlaan 500, Den Haag. Vendomatic dubbeldeurs koelkast, ter waarde van ƒ495,- aangeboden door Vroom en Dreesman, gewon nen door: D. Kraaijenbrink, Kare- kietstraat 36, Gouda. Opblaasbare PVC-boot, compleet met twee roeispanen, kleur oranje- wit of blauw-wit, ter waarde van 159,- aangeboden door Magazijn de Beijenkorf gewonnen door: C. Hakemulder, Morsweg 102, Leiden. WEEKHOOFDPRIJS: Een geheel verzorgde reis voor twee personen naar het Garda-meer (Italië) van 10 dagen aangeboden door het Reisbureau De Magneet N.V., Geert Grooteplein 4, Alkmaar, mevr. H. v. d. Zwan, Gramsbergenlaan 4, Den Haag. Cheque t.w.v. f 100,aangeboden door een te besteden by ruim 50 meerwaarde levensmiddelenbedrijven R. Rudolphi Oosteinde 229 Voor burg; E. Vliegen thart, Menkema- straat 86, Den Haag; I. J. v.d. Kaay-Dykema, Jacob v. d. Ende straat 55, Voorburg; P Steeman - v. d. Pluym, Ambachtsstraat 9, Schoonhoven; A. van Gils, Lepe laarsingel 135a, Rotterdam-21; H. B. Siegers, Honsdijkstraat 28b, Rotter - dam-8; T. van Dijk-Schrier, Lij sterbeslaan 69, R.otterdam-12; mevr. A. van Marion, Gr. Florisstraat 83, Schiedam; K. E. Brathen, Madrid- weg 43, Vlaardingen (Holy Ned.); A. P. van Gameren, Koninginneweg 139, Rotterdam 26; pak vrye tyds- kleding aangeboden door Levi Strauss, Amsterdam; M. Voets, Pa relvissersstraat 11. Rotterdam (Hoogvliet)W. Groenhorst-van Leeuwen. P. J. Troelstralaan 75, Schiedam; een maand lang iedere week bloemen thuisgezorgd, aange boden door Het Bloemencentrum Rotterdam J. H. Hansen, Nachte gaallaan 10. Leiden; geschenkdoos cosmetische artikelen. Binella. t.w.v. 37.50 Ciba Famaca, Arnhem, A. van der Plas, Duinroosstraat 11, Katwijk aan Zee: J. Peters-Gene- faas. Oude Singel 248a, Leiden; Mevr. Wessels, Harderwijkstraat 211 Den Haag; geschenkdoos cosmetische artikelen, Binella, twv f37.50, Ciba Farmaca, Arnhem; R. J. Groenstege, v.d. Heer straat 196, Den Haag; geschenkdoos cosmetische artikelen, Binella, t.w.v. f37.50 Ciba Farmaoa, Arnhem L. W. Kooy, Meermanstraat 168, Delft; 1 fles Franse cogna (in geschenkver pakking) aangeboden door Hotel- Mejuffrouw E. Piek Stieltjes- straat 51, Leiden, abonnement op Popfoto, aangeboden door Paul Acket W. v. Wensveen, Korenbloemstraai 32. Stolwijk; abonnement op Mu- ziek-Express, aangeboden door Paul Acket. Mej. M. v. Kralingen, Moer dijkstraat 8, Moerkapelle; pakket boeken, aangeboden door uitg. Wyt, Rotterdam, Mevr. Groeneveld, Laan van Eik en Duinen 177, Den Haag; reis voor twee personen en auto Rotterdam-Hull met veerschip aan geboden door Noordzee Veerdiensten N.V., Rotterdam, C. H. Hot van Geest, Zegveldstraat 35, Den Haag; teakhouten kaasplank met mesje ter waarde van van ƒ70,- aangeboden door H. H. de Klerk en Zn. Rotter dam. Mej. C. Brakel, Volendamlaan 773. Den Haag; proef vliegles aange boden door Nationale Luchtvaart- school Rotterdam J. B. de Haas, Burg. Velthuysenlaan 613, Leid- schendam; Lap voor een Japon Tre- vira 2000, aangeboden door Leo Hom, Jersey Mode Amsterdam, Mevr. Stoot. dr. de Visserstraat 60, Rotterdam-4; paar Hevea laarzen. Vredestein, L. den Hoedt, Juliana- singel 27. Vlaardingen; Paar huis- houdhandschoenen, aangeboden door Vredestein mej. E. van de Graaf. Veenoord 26. Rotterdam- 3026; J. Zuidgeest, van Harenstraat 25c, Rotterdam-7; F. A. van der Does-IJzer. Daltonstraat 15, Den Haag.; Marieke H. Smit Bachstraat 176. Leiden: mevr. Nijhuis-Kramers. Herderstraat 15, Den Haag; Ronsnn zakaanstekej ter waarde van f43.25, aangeboden door Levensverzeke- lihfcsinlj N.V. Rotterdamse Verzeke- rings Sociëteiten, Rotterdan J. J. C. van Meer, v. Vliet wielstraat 10, Den Haag; che Fris. aangeboden door Ion, Bodegraven mevr. Pypei bruglaan 40, Ryswyk (Z.H Douche Fris, aangeboden d drélon, Bodegraven Chr. W. Exalto, Westeinde 4, Mooi W. Kukler, Sieboldstraat 25, mevr. H. N. Planje, Panteno Den Haag; mevr. S. Mahabii koer. Ampèrestraat 63. Den G. A. v.d. Helm, Bern, Zwee 4, Nootdorp; A. C. v.d. Bos straat 12, Loosduinen; A. Mutsaers, Gerberasingel 72, en Rodenrijs; Bluebird tent boden door Sporthuis Rotterdam/Den Haag; Th. ft! Ambachtsherenlaan 258, Zoet Een langspeelplaat Jos v. d. Voorstraat 94, Poeldyk; Dourleindreef 7, Voorschoten. Mevr. v. Dijk, Tei kade 24, Lei dein; Joke Stor doornstraat 3, Rijswiijk (Z.H A. C. Otsen, Laan van Eik nen 206, Den Haag; Oyen-De Hoogh, Dillenbu 90, Leidschendam; H. I Vreugd, Dahliastraa/t 11, a/d Rijn; A. J. v. Broi Sporsingel 154a, Vlardingen C. Kooyman, Tarwekamp Haag; H. v.d. Linden, Voori Barendrecht; J. W. F. v.d Willem Dreespark 273, Den M. Moerman, A. Noordewi 325, Den Haag; P. Ecksteii banstraat 37, Den Haag; Boer-Sieben, Westkapellela Den Haag- 2036; J. Nieiw Burg. Lefevre de Montignyl Rotterdam-13 Breudijk 25, Rotterdam- Mandala, Gen. Spoorlaan 1! wijk (.ZH.)H. van Laar, B kersweg 5, Sasenheim; N. Gn zerstraat 30, Vlaardingen; bendorffer. H. Schoonbroodsi rood Maasluis; J. de Heer straat 8b. Rotterdam: A. Ham, Debussystraat 260 Delf Roeters. Reinkenstraat Haag; C. P. J. v. Es-v. Am Beuningenstraat 96. Den Hi E. G. Tenbade, de Ruytersl Den Haag; S. R. Seijdel, ft kelaan 1402, Den Haag; Vliet, Copernicusstraat Haag; W. H. Sap, Const. B straat 59, Gouda: Heemskerckstraat 7. Zoeterm Bastiaans. Bachplein 13. Sd J. v.d. Vuurst de Vries. Gra 14. Wassenaar; D. Verlee, 425, Den Haag; L. H. v.d. U lis Stokelaan 1093, Den Haa? A. Raic-van Es, Naardersti Den Haag; B. Rijkhoek, parklaan 453, Den Haag; Vries, Bryhockstraat 10, sluis; Mej. W. van Lijnschot; manstraat 45, Den Haag; N E. Dane Kes-Hartwig, Maard straat 111, Den Haag; H. E Westercluft 126, Steenwijk; Caron, Diamantlaan 78, Lei de Graaff-v.d. Spek, Reuti 115, Voorburg; J. P. Sliep, Jestraat 114, Den Haag; Pakl metica van Max Factor N« N.V., Amsterdam, W. Meijeren, Sportlaan 28, Kristallen elexer karaf met dop, ter waarde van ƒ40,- i den door Juweliersbedrljf N.V. Den Haag. Mej. Th. P Bankastraat 3, Den Haag; f een vakantiebungalow voor nen, aangeboden door Nillm Haag, J. Wieman, Dunantsifl Gouda; Tafellamp, geschonM Woninginrichting Onder Jan/Firma Frans Bak, Lang« deweg 2, Gouda, C. Joël-Hi Goudreinetstraat 452, Autoplaid geschonken door Ai bielbedrijf Hulleman N.V., P> weg 2, Gouda, M. A. Feenstt restraat 51, Naaldwijk; Kaar* schenken door Goedewaagen) ninklijke Hollandse Pijpen dewerkfabrieken N.V., Jaag! Gouda, M. v. Alphen, v. veldstraat 68, Den Haag; P» allerlei soorten touw, gesel door Gouda-Garen (Kon. i Machinale Garensplnnerf Turfsingel 29. Gouda. A. R Mr. Gerbrandystraait 3L Zi

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12