formings werkcentrum: 'n ingang naar universiteit Rijke Tabakorama in de Lakenhal FASSONSTANK bontcoat Meubelshow BULTHUIS BULTHUIS tudenten willen zich inzetten voor onderwijsgroepen Patient betaalt niet foot het onderwijs" halve prijs Dr. Meinsma is tegen honden van expositie Studenten tegen Leidse Baan %N BANKEN IN STADS WIJKEN lpai EXPOSITIE VAN FRAAI ROOKGEREI Jeugd viert vakantie NA ONGEVAL OVERLEDEN UJDAG 15 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Aan de Leidse universiteit is een nieuwe poging ondernomen om de studenten (er lopen er zo'n 12.000 rond in Leidenmeer te betrekken bij wereldse problemen. Dit pas ge slagen bruggehoofd naar de maatschappij heet het Vormings werkcentrum, gehuisvest in kamer 5 boven de mensa aan het Rapenburg. Wat de voornaamste bedoeling van het Vormings werkcentrum is, geeft Dick Tesselaar temidden van een ze vental actieve studenten de enige beroepskracht van het cen trum in een paar woorden aan: „studenten buiten hun eli taire kringetje brengen". In het Leidsch Dagblad van deze week kwam onder de kop „Roet en stank in Leiden" de volgende passa ge voor: „De herkomst van deze ver ontreinigde lucht (waarmee be doeld wordt de lucht waarover de bewoners van de Lammenschansweg en omgeving klaagden) die een prik keling van de slijmvliezen tot gevolg had, is onbekend. Het bedrijf van Fasson lag toen stil". Dit laatste is niet Juist. Fas son produceert zijn stinkende walm n.l. doorlopend, óók op zaterdag, óók op zondag, óók overdag en óók in de nacht. Toen wij drie Jaar ge leden in de Cronesteinflat gingen wonen, was de stank bij „gunstige" wind even erg als op dit moment In dit opzicht is er niets veranderd. Een woordvoerder van dit bedrijf schreef enige tijd geleden in het L.D.. dat ie der, die klachten had zich recht- Het Vormingswerkcentrum deed voor het eerst van zich spreken tij dens de onderwijs teach-in die on langs in Leiden werd gehouden. Op Door Henk de Kat Jptrekken verpleegprijs DEN „De voorgenomen ver- J van het medisch onderwijs, die via iktoe van verPleeStarieven bij pde begroting van de universiteiten mische ziekenhuizen betekent,loopt. zoals sommigen menen) dat de Bovendien zouden bij de lasten van ten gaan meebetalen aan de het ziekenhuis voor een deel de per- LEIDEN Op de persconferen tie. die was belegd in verband met de opening van de expositie: „Tabako- rarna" in De Lakenhal, was ook dr. L. Meinsma aanwezig. De bekende - strijder tegen de nicotine was hier- uraLvan wetenschappelijk onder- soneelslasten voor wetenschappelijke j toe uitgenodigd door de directeur v>n onderzoek Aldus de bestu- I staf moeten worden gerekend. DezejDeLakenhal.de heer M. L.Wurfbain. ilag begeleiding. In de praktijk blijkt, dat werkgroepjes vaak door een gebrek aan methodische begeleiding uit el kaar vallen". De praktische hulp zou dan moe ten komen van de ongeveer zeven, studenten die op het ogenblik de ziel van het door universiteit ge subsidieerde Vormingswerkcentrum vormen, van de twee stagiaires (so ciale academie of pedagogie en psy chologie die binnenkort voor een Jaar zullen worden aangesteld en van de volledig door de universiteit voor dit werk betaalde Dick Tes selaar „Het Vormingswerkcentrum kan voor onderwij sgroepj es in Leiden 'n ingang naar de universiteit beteke- De reacties zijn tot nu toe niet. nen. Voor het opstellen van een taai- overdonderend geweest, vertellen compensatieprogramma is de sociolo- die avond werden pamfletten uitge reikt. met daarin de oproep aan be langstellenden in onderwijszaken om samen te werken met het Vormings werkcentrum. Stuk service ADVERTENTIE Har men de Mol, Dick Tesse laar en Frits van Schagen v.l.n.rvan het Vormingswerk centrum: „studenten buiten hun elitaire kringetje brengen". i ji de medische faculteit en het m misch ziekenhuis in Leiden. hebben een verklaring uitgege- ocreactie op kritiek van enkele Se' fondsen en publiciteitsmedia, plan de verpleegtarieven per Uari volgend jaar met ongeveer )er dag te verhogen. Uit deze ring blijkt, dat het tekort op Toting voor 1972 van het Leids misch Ziekenhuis dat voor re- voor het ministerie van On- s en Wetenschappen komt de tariefsverhogingen van 35 n op 22,5 miljoen wordt terug cht. Ook na Invoering van de ging zullen de inkomsten dus 'i rins kostendekkend zijn, aldus :uren. rijksbijdrage voor het tekort Academisch Ziekenhuis ïheel los van de financiering :-,e' lasten komen nu uitsluitend op de universitaire begroting voor, terwijl de staf bijna de helft van zijn tijd besteedt aan patiëntenzorg. Ook een deel van net paraemedisch perso neel komt uitsluitend op de univer sitaire begroting voor. Na a floot) van de inleiding, die de organisator van de tentoonstelling, de heer G. A. Brongers, hield, nam dr. Meinsma het woord. Hij verklaarde het oneens te zijn met het houden van deze tentoonstel ling: „Ik voel mij als iemand aan wie getoond wordt hoe een moorde naar in de loop van de tijd zijn slachtoffers uit de wereld hielp". Aan directeur Wurfbain deed hij vervolgens het verzoek om alsnog de leeftiidsgrens voor de bezoekers op 18 jaar te stellen. De heren Wurfbain en Brongers antwoordden hierop dat de bedoeling van de tentoonstelling niet was het propageren van tabaksgebruik, maar kunstzinnige DEN Het Leidse PAK is filukkig met de woonhuizen in urgemeesters- en Professoren- die kort geleden in winkels of n zijn veranderd en daarmee e woonbestemming onttrokken •raadslid M. van Aken kondig- Heren op een wijkhearing van 'AK in deze wijk aan, vragen ten stellen over de aangelegen- Op de hearing aanwezige be- van de wijk waren het met eens. dat een ontwikkeling dj goede woonhuizen een an- bestemming krijgen, tegenge- moeten worden in een tijd "oningnood. Het onttrekken van 1 aan de woonbestemming is «lissing van B. en W. veel klachten werden op de ig geuit over de straatverlich- Bij herhaling bleek hier en het licht uit te vallen, terwijl >tie nogal eens op zich laat PAK zal het opnemen voor de tuinders van het complex mburg", die thans tijdelijk ter hebben in het toekomstig VUet- bij de Europaweg. Omdat hun geen definitiet terrein is toege- o. kunnen op de volkstuintjes duurzame "investeringen" ge worden, zoals tuinhuisjes en len. Het PAK wil er in de op aandringen, dat althans tpn ten van dit onderdeel van de irkplannen snel een besluit genomen. de speeltuin "Rondom de Wa tt» oren" kwam ter sprake: het is 'iidf(n ravage en een vuilnisbelt, zo opgemerkt. Het PAK wil de rei- ej igedienst bewegen de rommel te halen en sprak voorts als zijn uit, dat er een open speeltuin j3D t Daarvoor is overleg met de Stulnbond nodig. öKlotte wil het PAK snel wat h aan de open riolen achter de Wijkstraat, waar ratten zijn ge weerd. LEIDEN De afdeling Leiden van de Liberale Studentenvereniging heeft zich In een schrijven tot het het laten zien van College van Ged. Staten van Zuid- voorwerpen waarmee de rokers zich Holland gewend, waarin bezwaren vroeger omringden". Het gaat niet worden ontwikkeld tegen de aanleg om het roken als vorm van versla van de Leidse Baan. De afdeling is 1 ving, maar om roken als genotmid- van mening, dat deze aanleg onher- i del. Het minst gevaarlijke genot stelbare schade zal toebrengen aan middel dat er ooit is geweest," aldus het toch al zo schaars natuurschoon Bovendien komt het aanbod van de openbare vervoersbedrijven vol doende tegemoet aan de vervoersbe hoeften. G. Tesink overleden LEIDEN Op de leeftijd van 59 Jaar is overleden de heer G. Tesink, directeur van het verpleeghuis „Hui ze Solglytt" aan het Plantsoen. De teraardebestelling van het stoffe lijk ove'rschot heeft in alle stilte plaatsgevonden. Samen met zijn echtgenote heeft de heer Tesink vee) in het belang van de verpleegden tot stand weten te brengen. Hij had een groot aandeel in de jaarlijkse boot tochten van „Sloglytt". ADVERTENTIE heer Brongers. ,J3ij dat genieten hoorde vroeger het gebruik van mooi rookgerei". Dr. Meinsma hield vol de expositie niet los te kunnen zien van het medische aspect van het roken. Dick Tesselaar en Harmen de Mo) van Otterloo. één van de drijvende seudenten-krachten achter het sinds september werkzame Vormingswerk centrum. Er zijn wat enthousiaste studenten aan komen lopen, maar juist vanuit „de maatschappij" is nog niets vernamen van actieve on- derwijsgroeperingen. Wat zouden zij trouwens te ver wachten hebben van het Vormings werkcentrum? Dick Tesselaar: „Van de kant van de studenten bestaat de Inbreng uit de deskundigheid die hun studie meebrengt en een stuk ADVERTENTIE H.F.S. - LEIDEN Wm. Barentzstraat 35 Ind. terrein „De Waard" 9 tel. 01710- 43745. Chauffeur leeftijd 20 jaar Huip-chauffeur bijrijder i.b.v. rijbewijs leeftijd ca. 18 jaar Fakturiste ca. 1618 Jaar Jongste bediende Weekend-service Gegadigden kunnen zich op za terdag 16 oktober melden tussen 1012 uur in ons nieuwe pand. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht op postbus 42 te Lei derdorp en telefonisch: 01710 43745. HFS ADRESSEN - DIRECT MAIL N.V. een jong dynamisch bedrijf werkzaam op gebied van adres sen en postreclame. gie-faculteit rechtstreeks benaderd, maar ik kan me voorstellen dat er mensen in Leiden op onderwijsgebied actief zijn. die de weg niet weten. Wij kunnen dan een stuk service verlenen". Voor Dick Tesselaar gaat het erom dat de student „als mens zijn vaar digheden van zijn studie inzet ter wille van de actie". Waarbij dan wel zal moeten worden gewaakt voor een al te grote vrijblijvendheid van de kant van dé studenten. Al te vaak verdwijnen studentenwerkgroepjes weer even snel onder de zoden als ze zijn opgekomen. Terwijl onderwijs comités uit de burgerij uiteraard op een zekere bestaanszekerheid van de studentenhulp moeten kunnen reke nen Door de woordvoerders van het Vormingswerkcentrum wordt in dit verband opgemerkt, dat daarom de voorkeur eerder uitgaat naar kwa liteit (enthousiasme» dan kwantiteit (een grote groep, met een niet opti male inzet). Nog pril Contact met Troef, het Leidse vor- mingsscentrum voor werkende jon geren, heeft het universitaire Vor mingswerkcentrum nog niet gehad „Dat moet op den duur wel", geeft Dick Tesselaar toe. „Maar het is nog allemaal erg pril. Er moet nog veel gebeuren. Als je ziet hoe binnen de universiteit gebruik wordt gemaakt, van eikaars deskundigheid, kun je wel nagaan hoe het met de rest zit". Behaaglijk warme bont- coat voor JONGENS en MEISJES Prachtige acrylborg, met vrolijke schot- e wollen ruit gevoerd. Fijne capuchon als het echt guur is. Maten 86-116. Normale prijs LEIDEN Bij K B. is dr. J D. Mulder, radioloog bij het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. be noemd tot gewoon Leids lector in de radiologie, in het bijzonder de radio diagnostiek. Voorts is dr. P P. V. van Moordel. wetenschappelijk medewerker eer ste klas bij de sectie kunstgeschie denis van de faculteit der letteren aan de Leidse universiteit, benoemd tot gewoon Leidse lector in de ge schiedenis van de oud-christelijke kunst. zit:118 Botermarkt 23: parterre Castle Furniture stijlvolle eiken meubelen le etage: Banken en Fauteuils in ribeord en leder 2e etage: Biedermeier-eetkamers Franse stijlmeubelen 3e etage: nieuwe modellen uit Engeland en Italië. Nieuwe Ryn 25: hoekbanken in eiken uitvoering fauteuils in leder. Exclusieve interieurs adviseur voor woonkunst op niveau. LEIDEN In het Stedelijk Mu seum De Lakenhal werd gister avond de tentoonstelling „Tabak orama" geopend. De acteur Bas ten Batenburg leidde de tentoon stelling in met de monoloog in één bedrijf van Anton Tsjechow „Over de schadelijkheid van ta bak". „De tentoonstelling is niet be doeld om mensen, die het roken willen stimuleren te helpen", al dus de heer G. A. Brongers, con servator van Niemeijers Neder lands Tabacologisch Museum, die de tentoonstelling heeft georga niseerd. De tentoonstelling behandelt de geschiedenis van het tabaksgebruik, door de eeuwen heen en toont de soms zeer fraaie voorwerpen die vroeger bij het ritueel van het roken hoorden. De roker omringde zich met mooie dingen om van het roken een prettige belevenis te maken". Tot deze mooie dingen behoorden o.a. fraai bewerkte tabakspotten, snuifdozen, allerlei pijpen, tabaks- raspen, later ook kwispedoren, en sigaren- en sigarettepijpjes. Duide lijk is aan deze voorwerpen te zien welke ontwikkelingen het tabaksge bruik in de loop der eeuwen heeft doorgemaakt. Het oudste zijn de Co- lumbiaanse pijpen, gebruikt door de Indianen die Columbus aantrof in Amerika. Wanneer de tabak naar Europa komt ongeveer 1525 werd aan het middel een genezende werking toegeschreven: een "wonder - kruit". Langzamerhand gaat men dan pijproken: de eerste hier ge bruikte pijpen zijn van Engelse ma kelij en zijn vervaardigd uit witbak- kende klei. een materiaal dat nog tot na de Franse Revolutie wordt gebruikt. De eerste in Nederland ver vaardigde pijpen zijn afkomstig uit Rotterdam (1610) later ook uit Haarlem. Gouda en Groningen (de beroemde pijpen van Valentijn Feijt). Legendarisch In de nu volgende periode wordt het pijpenmaken steeds verder ont wikkeld: zo ontstaan de zeer fraaie Sir Walter Raleighpijpjes, zo ge noemd omdat in de pijpekop een af beelding is gesneden van deze legen darische verwoede roker, die volgens het verhaal eens door een krokodil dreigde te worden opgeslokt, maar dit droeve lot ontsnapte doordat hij zo erg naar tabak stonk, dat het on dier zijn eetlust ervan verloor. Een heel andere vorm van tabaks gebruik ontstaat in de tweede helft van de 17e eeuw in Spanje en Por tugal: het snuiven. In korte tijd werd dit vooral bij vrouwen en bij de geestelijkheid zeer populair. Het hoogtepunt van het snuifgebruik ligt omstreeks 1715. De meest kostbare snuifdozen en snuifdoeken worden nu vervaardigd- Aan het snuiven komt een einde als de Franse Revolutie uitbreekt. De vrouwen van de Revo lutie klemmen in plaats van deca dent te snuiven liever óók een pijp tussen de tanden. Het pijproken gaat zich nu verder ontwikkelen: de porcelelnen pijp doet zijn intrede) later via Voor-Azië ook de meerschuimen pijp. Het sigaren-roken, dat al In de 17e eeuw bekend was. komt pas tot gro te bloei omstreeks 1825, hetgeen te Een meerschuimen sigaren- pijp uit 1850, één van de voorwer pen die in De Lakenhal te zien zijn. zien is in de vrouwenbladen uit die dagen. Daarin staan werkbeschrij vingen voor vrouwen die voor hun echtgenoot een sigarenkoker wilden maken. Omstreeks 1840 komt het roken van sigaretten in de mode, voorlopig Egyptische blends, na 1940 voorna melijk Amerikaanse en Engelse Dan is het echte rituele roken ech ter al zover verdwenen, dat op de tentoonstelling aan deze tijd weinig ruimte is besteed De expositie is tot 28 november te bezichtigen in De Lakenhal, dagelijks van 10 tot 5 uur. zondag van 12 tot 5 uur. Na 1 november: dagelijks van 10 tot 4 uur. zondag van 1 tot 4 uur. Lezers schrijven streeks met Fasson in verbinding kon stellen. „Er kan dan direct een on derzoek worden ingesteld". Uit de ze woorden zou de conclusie getrok ken kunnen worden, dat er niet rechtstreeks wordt geklaagd. Niets is echter minder waar Immers: het bestuur van de Cronesteinflat heeft ruim drie Jaar geleden met de leiding van Fasson contact opgeno men en kortgeleden nog de directeur van de flat De directie van Fasson ontkende de rechtmatigheid der klachten niet en toonde zich bereid alles in het werk te stellen om aan de stank een einde te maken. Uit Amerika zou apparatuur komen om dit euvel te verhelpen. Aan onze di recteur werd de verzekering gege ven. dat er jaarlijks grote bedragen cenkele tonnen) worden besteed aan onderzoek en het treffen van maat regelen om aan de bestaande klach ten een einde te maken. Dit alles lijkt heel mooi, maar.. wat zijn de tast bare resultaten? Ik concludeer: 1. gedurende de laatste drie jaar is er niets veranderd, 2. Fasson heeft zijn fabrieksinstallatie uitgebreid, waarvan een gedeelte in de open lucht, 3. Fasson vraagt in verband met uitbreiding personeel: wat de invloed zal zijn van deze uitbrei ding van de produktie laat zich ge makkelijk raden: nog meer stank. In verband met dit laatste lijkt de vraag gewettigd of de instantie, die de vergunning tot uitbreiding heeft gegeven, zich voldoende gerealiseerd heeft, dat een vergroting van de ca paciteit van het bedrijf onontkome- lijk vergroting van de overlast mee brengt Tot besluit deze aansporing tot Fasson: stop spoedig met het verwekken van stank!. C. J. Coster Cronesteinflat Leiden. LEIDEN Clubhuis „In de Vroo- lijke Arke" organiseert in de herfst vakantie verschillende activitei ten voor de schoolgaande Jeugd. De activiteiten beginnen op maandag 18 oktober om 2 uur met zwemmen in de „Overdekte". Verder staan op het programma o.a. een vossejacht en een dierenshow. waarbij alle huisdie ren worden beoordeeld door een des kundige jury. Verder „hobby-instui ven", een toneelvoorstelling en een slotmiddag De activiteiten vin den plaats van 10—12 uur en van 2— 4 uur. Een „Toe-Doe-kaart" geeft, recht op toegang gedurende alle da gen. Deze kaarten kunnen besteld worden in het clubhuis, Pie terskerk Choorsteeg 15. De gezamenlijke clubhuizen in Zuid-West organiseren vakantiebe zigheden. Op het programma staan: behendingheidswedstrijden op het ter rein van het Jeugddorp aan de Voor- schoterweg: kleurenfilms; een pop pentheater en een talentenjacht. In lichtingen over dit programma ..De Tamboerijn". Valeriusstraat 73. „Het Vyf Hovenhuis". Hoflaan 69 en „De Klinker", Berlagestraat 2 Ook het Leidse Volkshuis houdt volgende week vakantiebezigheden voor lagere scholieren en kleuters. Op het programma staan behalve films, schilderen, boetseren en der gelijke ook excursie naar de vuil verbranding en het verkeerslokaal, van de Leidse politie, alsmede een actie „Houdt Leiden schoon" be zem meebrengen. De kosten bedra gen 50 cent per keer of f 4.25 voor de hele week. De openingstijden van het Leidse Volkshuis zijn 's-morgens van 10—12 uur en 's middags van 2—4 uur. LEIDEN/ BORGER De 17-jari- ge Meerten ter Börg uit Borgercom- pagnie is gisteren in een Leids zie kenhuis aan ernstige verwondingen, bezweken De Jongeman was tijdens, een schoolvakantie in augustus in Leiden betrokken bij een ernstig on geval, toen een hond plotseling voor zijn bromfiets liep en hij kwam te vallen. ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v.d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het lóónt de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze >ngen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen briljant. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3