Leidse en Haagse centra naast elkaar BALLY Bejaardenhulp in het brandpunt Gewest in hoge mate op Leiden georienteerd Leiden beter per busDen Haag per auto bereikbaar Prijzen in Leiden gunstiger dan in Den Haag \0 SOMMIGE DAMES BONTMANTEL PEPERZAK DAF-DAG In naam van de Keizer PONDERDAG 14 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Schoenen. hei kenmerk, mm ku/a-Citeit- Donkerstee.?! i' LEIDEN Uit een reeks van waarderingsuitspraken over verschillende aspecten van het Leidse en het Haagse centrum komen de volgende tekortkomingen van het Leid se centrum naar voren bereikbaarheid per auto sfeer recreatief-sociaal aspect. Dat is de conclusie in het hoofdstuk .Waardering der winkelcentra door de bevolking van het gewest Leiden" in de „Inventarisatie van de leefbaarheidsfactoren", een door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in opdracht van het gewest samengestelde nota. De gegevens betreffende de waar dering van de winkelcentra Leiden en Den Haag door de bevolking van het gewest verschaffen enig inzicht inzake de aspecten waarop moet wor den gelet bij het beleid inzake de Leidse city. Met uitzondering van Wassenaar zijn alle gewestgemeen ten voor wat betreft een aantal ar tikelen zoals kleding e.d. in hoge ma te, of zelfs volledig op het Leidse cen trum georiënteerd. Een aantrekke lijke Leidse city is dan ook in het belang van de gehele bevolking van het gewest. Het blijkt dat alleen de Leidse be volking (en de Zoeterwoudse) rela tief veel uit gewoonte in het Leidse centrum koopt. Uiteraard komt ge- woontebezoek overal wel voor, maar toch relatief weinig. Gewoontebezoek aan het Haagse centrum is vrijwel in alle delen van het gewest relatief onbelangrijk. Branchevertegenwoordiging en as sortimentsdiversiteit in het Leidse centrum worden unaniem positief beoordeeld en wel in dezelfde mate als voor Den Haag. Het is opvallend hoe weinig de aanwezigheid van^ge- ADVERTENTIE stellen veel prijs op de elegance en warmte van een goede En waarom ook niet, als zelfs de prijzen bij PEPERZAK zo goed zitten Lange modellen Yemen Chevrette Nerts Murmel Persianer Bisam (rug) Korte modellen: Nerts (stukken) vanaf 575,- 625,- 900.- 1975,- 1495,- 900,- en inclusief volledige garantie I beheerst 't vak SPUI 149-151 (bij Markthof) DEN HAAG TELEFOON 070—604895 specialiseerde winkeltjes (boetieks, maar ook delicatessenzaakj es) wordt gewaardeerd. De bevolking van de Leidse binnenstad waardeert derge lijke winkeltjes wel degelijk, zowel in het Leidse als in het Haagse cen trum. De bevolking uit de Leidse ag glomeratie (dus Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten) lijkt iets positiever te staan ten opzichte van deze speciaalzaken dan de bevolking uit de overige gewestgemeenten. Hoornes en Rijnsburg waarderen de ze winkeltjes echter toch weer wel in het Haagse centrum. Wat betreft de prijzen komt het Leidse centrum er unaniem beter af dan het Haagse centrum (hoewel ook hier de positieve beoordelingen ook niet ontbreken). De percentages ja-antwoorden ten aanzien van de Leidse prijzen zijn overwegend licht- oververtegenwoordigd. Openbaar vervoer De bereikbaarheid met het open baar vervoer van het Haagse cen trum wordt duidelijk lager gewaar deerd dan de bereikbaarheid van het Leidse centrum. De reistijd met de bus en het feit dat de Haagse sta tions ver van het winkelcentrum lig gen zijn daar niet vreemd aan. De Katwijkse bevolking brengt relatief de meeste waardering op voor het openbaar vervoer richting Den Haag. Merkwaardig is, dat juist de be volking van de Leidse binnenstad (en de Kooi) weinig over het open baar vervoer naar het centrum is te spreken. Begrijpelijker zijn de nega tieve waarderingen uit het Voorscho- tense Noord-Hofland, Wassenaar en Zoeterwoude. De bereikbaarheid per auto van zowel het Leidse centrum als het Haagse centrum wordt unaniem ne gatief gewaardeei'd. De waarderingen zijn echter voor Leiden wel zeer ne gatief, terwijl ze voor Den Haag licht tot matig negatief zijn. Het recreatief-sociale aspect van het Leidse centrum wordt vooral door de agglomeratiebewoners relatief ongunstig beoordeeld. Kennelijk zijn zij wat meer verwend of gewend op dit gebied. Dit recreatief-sociale as pect (mogelijkheden tot rusten of het gebruiken van een consumptie) is in het Haagse centrum duidelijk goed vertegenwoordigd. De beoor deling van de sfeer van het Leidse centrum is in het algemeen relatief negatief. De bewoners van de Leidse agglomeratie waarderen echter blijk baar de sfeer in het Haagse centrum. Kooporiëntatie De kooporiëntatie ten aanzien van levensmiddelen is in de meeste ge vallen gericht op de eigen gemeente. Het blijkt, dat huishoudelijke appa raten. schoeisel en kleding in toene mende mate buiten de eigen gemeen te, in de grote centra Leiden en Den Haag, worden gekocht. De koop- oriëntatiepatronen blijken onderling nauwelijks te verschillen. De mate van selfsupporting neemt dus van „huishoudelijke apparaten" tot „kle ding" af. De oriëntatie op Den Haag neemt echter toe in dezelfde reeks (van huishoudelijke apparaten tot kleding) als waarin de mate van self supporting der gemeenten afneemt. Het is nauwelijks verwonderlijk dat alle deelgebieden sterk op de Leidse city zijn georiënteerd en op Den Haag. Alleen de Leidse wijk Boer- haave is enigszins gericht op de dorpskern van Oegstgeest. Oegstgeest zelf is vrij sterk self-supporting, waarbij beide aanwezige winkelcentra een belangrijke rol spelen. Voor kle ding is Oegstgeest echter ook weer vrijwel geheel gericht op Leiden maar toch ook op Den Haag. Leider dorp is veel sterker op Leiden en op Den Haag gericht. Katwijk daaren tegen is in opvallende mate self-sup porting evenals Rijnsburg en Sas- senheim. Ook voor deze gemeenten is de gerichtheid op Leiden sterker voor kleding en dergelijke artikelen, waarbij ook de oriëntatie op Den Haag iets toeneemt. Toch is de ge richtheid op Den Haag van de meeste gemeenten van het gewest gering, be halve van Wassenaar, Voorschoten en in veel geringere mate Oegstgeest. Autobezit Het beschikbaar zijn van een auto heeft inderdaad (een lichte) invloed op de mobiliteit van de consument. Dit blijkt uit het feit dat onder hen die wat verder weg hun inkopen doen. relatief wat meer autobezit ters zijn. Dit hoeft overigens niet in alle gevallen een versterkte oriënta tie op Leiden of Den Haag te beteke nen. howel dat natuurlijk in de meeste gevallen wel zo is. Ook andere winkelcentra komen bij versterkte mobiliteit in aanmer king. Zo bezit 61% van de Warmond- se consumenten die naar Oegstgeest- Lange Voort gaan een auto (en 14% twee auto's). Voor alle Warmondse geënqueteerde gezinnen was het au tobezit: 48% met één auto en 9% met twee auto's. Omdat toch nog 36% van de Warmondse gezinnen het meest op de Lange Voort komen, is dit een duidelijke illustratie van de invloed van het autobezit op de mo biliteit van de consument waarbij het helmaal niet hoeft te gaan om gerichtheid op de grote centra. In Leiderdorp gaan wat meer met- autobezitters naar het Leidse cen trum en de autobezitters zijn wat oververtegenwoordigd onder de be zoekers van het Leiderdorpse win kelapparaat. Maar de percentages verschillen te gering om er conclu sies uit te trekken. In Oegstgeest blijkt Lange Voort toch wel een zeer grote functie te vervullen. Bovendien domineren de autobezitters onder de bezoekers, terwijl ze onder de bezoekers van het oude centrum duidelijk zijn on dervertegenwoordigd. In het alge meen kunnen we'dus stellen dat het autobezit wel degelijk een positieve invloed heeft op de mobiliteit van de consument. LEIDEN Het comité Open Bejaardenwërk in Zuid-Oost, it thans onder de enthousiaste leiding van mevrouw W. E. Swart-Obenhuijsen drie jaar draait, heeft in die tijd prachtig Werk verzet: het bijstaan van bejaarden in alle mogelijke vor- 'men. Voor dit werk vindt mevrouw Swart een groot aantal toegewijde medewerksters aan haar zijde. het financieel mogelijk maakt, dat de bejaarden (je voor hem of haar noodzakelijke verzorging ontvangt. Mevrouw G. Timmers, die belast is met de organisatie en de leiding van het Dienstencentrum, belichtte in het kort de rechtstreekse hulpverle ning door vrijwilligsters, het men selijk contact met de medemens in nood. Het leggen van contacten en het brengen van recreatie zijn daar bij belangrijke facetten. Spreekster was er dankbaar voo'r, dat deze dienstverlening zich als een olievlek uitbreidt over de gehele stad, Juist deze week weer in de Kooiwijk waar een dienstencentrum is geopend. Mevrouw W. A. Hurford-Dijssel- bloem, die namens het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland belast is met het toezicht op de bejaardenoor den, gaf een inzicht aan welke voor waarden een dergelijk oord moet voldoen en kon mededelen dat ge werkt wordt aan een nieuw ontwerp bejaarden wet, waarin o.m. wordt re kening gehouden met de instelling In deze drie Jaar heeft het comi té in ruim 350 gevallen assistentie verleend, waaronder circa twintig, die een langdurig karakter droegen. De 'reacties op deze vrijwillige hulp verlening .iepen uiteen van "Het is geweldig wat U voor mij doet" tot "Wat ben ik U daar dankbaar voor". Teneinde aan dit werk nog meerde re bekendheid te geven werd in één van de ontvangstruimten van de Zuiderker k onder het motto: "Wie doet wat voor de bejaarden?" een forumavond gehouden. De belang- 3 voor deze avond was bij zonder groot. Howel de grootst be schikbare zaal voor dit doel ter be schikking was gesteld, zat men de ze avond 'vrouwtje aan vrouwtje". Alvorens de aanwezigen gelegen heid kregen, ontvingen zij van de forumleden deskundige voorlichting op het brede terrein van de bejaar denhulp. De directeur van de ge meentelijke Sociale Dienst, de heer ■I- W. ten Napel, vertelde iets over over de Algemene Bijstandswet, die van een opnamecommissie. Tenslot te was er de nieuwe chef van het Bureau Huisvesting, de heer Dek ker, die als forumlid iets vertelde over de huisvesting van bejaarden. Hij onderscheidde daarin twee groe pen, t.w. A zij die nog capabel zijn een zelfstandige huishouding te voe ren en B zij die hiertoe niet meer in staat zijn. Van groot belang voor de huisvesting in haar geheel acht te hij het, dat er voor vele aflopen de gezinnen passende woonruimte wordt gecreëerd waardoor vaak wo ningen beschikbaar komen voor Jon ge gezinnen. Gewenste woonmoge- lijkheden voor bejaarden dienen z.i. op korte termijn gerealiseerd te worden. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-centrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogsrbeetsstraat 6, Telefoon 50330 Na deze korte inleidingen kreeg h-et forum, dat door de presidente, mevrouw A. J. van Nienes directri ce van „Rijn en Vliet" goed in de hand werd gehouden, een stroom van vragen te beantwoorden, vragen, die voor een deel in de persoonlijke sfeer lagen, doch die alle te maken hadden met de hulp aan en de ver zorging van bejaarden. Zo constateer de men een tekort aan betaalbare be jaardenwoningen, een grote behoef te aan betaalbare werksters, het aan brengen van sanitaire voorzieningen en modernisering in door bejaarden bewoonde hofjes, waarbij het prach tig gerestaureerde St. Elisabethsgast- huis als voorbeeld werd gesteld. Ge vraagd werd ook naar het opname- beleid in bejaarden- en verzorgings tehuizen en de richtlijnen, die het Bu'reau Huisvesting hanteert bij de toewijzing van woningen aan be jaarden. Op deze mengelmoes van vragen wisten de forumleden een enkele maal aangevuld met een toelichting van de presidente van het Comité Open Bejaardenwerk, mevrouw Swart bevredigend antwoord te geven. Veel van hetgeen in de vra gen doorklonk moesten ook zij on derschrijven. De regering heeft haar veront schuldigingen aaxxgeboden voor het verbranden van de Japanse vlag. Het deed mij goed en ik heb diep ontzag voor degene, die de moed had dit te doen en het risico heeft genomen gepakt te worden. Ik schrijf dit naar aanleiding van het onderstaan de. In 1941 was ik ondergedoken in het oerwoud. Door verraad van Indonesiërs werd ik later in de ber gen gepakt. Ik werd naar de gevan genis gebracht, half dood geranseld en negen maanden in een hok opge sloten. Daarna ging ik naar een kamp, waar ik de verschrikking van mijn leven heb meegemaakt. Wij zaten met duizenden mensen in een oude kazerne en de WC be stond uit acht gaten in de grond met een put eronder. Op een kwade dag goede waren er nooit werd in naam van de Keizer de Hollandse vlag, het sym bool van ons koninkrijk, over die ga ten gelegd en al die duizenden men sen werden gedwongen hun behoefte te doen op de vlag, onze dierbare vlag. Heeft de Keizer ook zijn veront schuldiging voor deze smeerlapperij aangeboden? Hij weet natuurlijk van niets, dat is het bekende smoesje van alle oorlogsmisdadigers. Ik zal voor degeen, die de vlag verbrandde, bidden, dat de politie hem nooit vindt. J. Tegelaar, Vestestraat 106, Leiden. Lezers schrijven Vegetarisch ADVERTENTIE Weekend koopjes Scotch Whisky „Full House" 13,95 COGNAC „Sicard" 14,50 Riesling „Kloosterberg" 3,75 3 familieflessen TONIC 1,60 Gratis thuisbezorgd. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3 0069 HAARLSTR 204 TEL 21611 ten hierover treft men steeds vaker in de kranten aan. Het gevolg is dat de wachtlijsten van de ziekenhuizen steeds groter worden. Dat hieraan iets gedaan dient te worden is dui delijk en wat is beter in dit ge val dan te voorkomen in plaats van te genezen? Een stof die een voorna me rol speelt bij de aderverkalking (veroorzaker van hartinfarcten, ho ge bloeddruk enz.) is cholesterol. Dit is door proeven met kikkers, ko nijnen en mensen vastgesteld. Cho- lestrol komt het meest voor in dier lijk voedsel zoals vlees, vis, vette melk enz. Mij advies aan iedereen is daarom: schakel over op een meer vegetarisch en vetarm menu, dat voorkomt behalve aderverkalking ook vele andere ziekten (o.a. darm ontsteking en darmverstopping) en niet te vergeten het dik worden. Als het vegetarisch menu enigszins ver antwoord is samengesteld, hoeft men niet bevreesd te zijn voor andere af wijkingen, dit blijkt wel ixit de uit stekende gezondheid die de meeste vegetariërs bezitten. De plantenwe reld biedt ons een overvloed van heerlijke voedingsmiddelen, en bo vendien vegetarisme biedt grote economische voordelen en is ethisch beter verantwoord P. J .Dullemeijer Jankeldermansstraat 12 Acad. examens LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor hun docto raal examen: Natuixrkunde: H. Blok, Oegstgeest: P. v, d. Bos, Leiden. Scheikixnde: Ph. J. Vei-gragt, Lei den; G. C. P. van Dox*p, Amstei'dam P. H. M. de Vries, Leiden; J. W. E. van Dijk. Leiden; E. J. J. Groenen, cum laude, Leiden. Biologie: H. J. van Gorkum, Ha- zerswoude; P. C. M. van der Linden. Leiden. Fax-macie: H. Huizer, Leiden. Gem. secretaris overspannen LEIDEN Op medisch advies moet de gemeente-secretaris, dr. J. van de Poel, voorlopig twee weken rust houden. De heer Van de Poel, die zich de laatste tijd niet goed voelt, is overspannen. ADVERTENTIE VflN Spiece stroganoff Spiece geregen met ossehaas, ui, en paprika welke is overgoten met Russische saus met als gar nituur rijst, div. soorten aard appelen en groenten f 10,50 Dagelijks geopend va 23.00 uur, zaterdags v.a. 12 tot 23 i 17.00 tot HOOFDSTRAAT 63, NOORDWIJK AAN ZEE Drie maanden en twee weken voor oplichter DEN HAAG/LEIDEN Een 19- jax-ige jongeman uit Leiden had altijd zijn oplichterspraatjes wel klaar. Bo vendien kon hij zoals dat heet „zijn handen niet thuis houden". Zo doende moest hij zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden. Verdachte bleek zich een ruim werkterrein voor zijn daden te heb ben toegemeten: hij opereerde o.a. in Bodegraven, Voorschoten, Rijnsater- woude, Alkemade, Zoetenneer en an dere plaatsen in de omgeving. De Officier van Justitie moest zich beperken tot een kleine greep uit het verleden van verdachte. Hij verweet hem o.a. diefstal uit een kauwgom automaat in Bodegraven, hetgeen ongeveer f 50 en wat snoepgoed op leverde. Verder had hij een caravan gestolen in Voox-schoten. Verdachte had ln diverse plaatsen verteld dat hij 500 kg koper kon kopen, waar een flinke winst in zou zitten. Hij zei echter net f 200 tekort te komen. Op deze wijze wist hy verscheidene men- n voor dit bedrag op te lichten. De gestolen caravan had hij in Bo degraven voor f 2700 verkocht, doch de koper was zo wijs dat hij slechts ln bijzijn van de politie wilde beta len. De vex-koop ging niet door De Officier van Justitie eiste tegen verdachte 8 maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk. De rechtbank veroor deelde hem tot vijf maanden en twee weken gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en aftrek voorarrest.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3