EIDSCH DAGBLAD HINISTER WIL WEL PRATEN jbb& STUDIE VAN BEVOLKINGS PROBLEEM RIESLING "Prijzen niet meer dan vijf procent omhoog" LP vandaag Uitstel of afstel van aanleg Leidse Baan VUURWERK KALTONI Zoontje in flat-lift geboren nieuw zaken- interieur? haasdijk MEUBELSHOWROOM W. J. ZiRKZEE N.V. (9ud Ofte teuws Lgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 OKTOBER 1971 No. 33529 Kteur: G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse num mere f0.30 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). De algemene beschouwingen heb ben pas op de tweede dag vuur werk te zien gegeven. De eerste dag zijn de fractieleiders niet De vervoersellende in rijs, waar de bestuurders n de ondergrondse t&inén et inbegrip van Vandaag tien dagen in staking zijn. dert het einde: de metro rvatte vanochtend 'n aan- diensten en er reden van- ag al weer 84 t*0[jten, on- ïeer 25 pre/bent van het aal. De regering had gis- en, bij monde van premier aban-Delmas, met nood- atregelen gedreigd als de king niet spoedig ten ide zou zijn. De vakbonden 5 metro-bestuurders iben daarop aan de druk regering toegegeven en leden vanochtend op- icht gegeven het werk vgen, vrijdag, te hervat- Dan zullen dus ook de litaire vrachtwagens uit de rijse straten verdwijnen de regering ter beschik- ig had gesteld om aan de ]ite misère tegemoet te men. En ook de lange rijen ftgangers zullen verdwij- die op een plaatsje in Seine-boot stonden te chten teneinde althans deel van de lange weg t te voet af te leggen. Ov foto een beeld van de latie bij de Pont de Cha- iton in de afgelopen da- deze (eek fles 375- Spaar mee voor gratis feestpakketten J oorwaardelijke bereidheid werkgevers DEN HAAG De werkgevers willen zich gezamenlijk in-l werkgeversbonden zijn te- werkgeversbonden is dat alleen mogelijk wanneer de stijging van de lonen flink achterblijft bij de raming van dertienen eenhalf procent. „Alle inkomensgroepen moeten bereid zijn de uiterste beperking te aanvaarden." Een brief van die strekking, dertekend door drs. S. C. Bakkenist (VNO) en mr. P. M. H. van Boven iNCWV). is inmiddels toegestuurd aan de gesprekspartners in de Stich ting van de Arbeid. Vanochtend zijn de drie vakcentrales (CNV. NKV en NVV) bijeengekomen om een geza menlijk standpunt van de werkne- ACHTVORST Bilt verwacht van vanavond tot Davond 5e perioden en op de meeste droog weer. Kan temperaturen vlak aan zee wr 6 graden, elders op uitge 1 schaal nachtvorst met mini- «nperaturen om het vriespunt, totig of zwak afnemende wind inlopende richtingen. Maxi tanperat.uren rond 12 graden. Opgemaakt om 12.40 uur) 15 OKTOBER 7.03 uur; onder: 17.48 uur. op: 2.52 uur; onder: 16.19 uur. •ater te Katwijk te 0.40 en 13.11 Oogwater te 8.54 en 21.07 uur. Leiden te arm voor kunstprijs LEIDEN De sectie beeldende 'cunsten van de Culturele Raad Lei den wil af van de (pasingestelde) ■Ftembrandt-prijzen. De sectie is van oordeel dat de beschikbare gelden dienen te worden gebruikt voor de oevordering van de ontplooiingskan sen van de plaatselijke beeldende kunstenaars en ter overbrugging van de kloof tussen kunstenaars en publiek. In een brief aan de Cultu rele Raad stelt de sectie voor het gemeentebestuur te adviseren de aan de Rembrandtprijzen verbonden gelden en de kosten van activiteiten ter stimulering van kunstenaars uit Leiden en omgeving onder te bren gen in een post "Rembrandtfonds van de gemeente Leiden". De sectie vundt het toekennen van ere- of be- tcroningsprijzen op landelijk niveau door een zo arme gemeente als Lei den weinig reëel meer. LISSE "Geluidshinder kan niet worden vermeden. Ik voel er weinig voor om de problemen te verleggen want dan wordt de last naar een andere gemeente verschoven. Daar worden we dus niets wijzer van". Deze uitspraak deed burgemeester Berends van Lisse gisteravond tij dens de raadsvergadering toen de KVP-er Paardekooper de motie van de raad van Hillegom ter sprake bracht over de ingebruikneming van baan 06 als hoofdlandingsbaan van Schiphol. Deze baan grenst nauw aan de gemeente Lisse en met name de Poelpolderbewoners ondervinden veel hinder van de laag overkomen de vliegtuigen. mers over de loon- en prijsontwik keling voor te bereiden. Volgens de heren Bakkenist en van Boven bestaat er binnen de kring, van de werkgeversbonden bereid heid een dringend en in de ko mende maanden herhaald beroep te doen op de leden van deze ver bonden een 6trenge gedragslijn te volgen. „Voor het welslagen van zo'n beleid is noodzakelijk, dat ook de overheid, als grote werkgeefster en producent, zich daarbij aan sluit". Punten die deze „gedragslijn" zou den moeten bevatten zijn een „redelijke" loonsverhoging voor het cao-, het middelbare en ho gere personeel. Stijgingen door indi recte belastingen en accijnzen moe ten buiten de loonstijging blijven topfunctionarissen moeten een relatief grotere bijdrage leveren aan de matiging; matiging van de loonstijging, moet leiden tot beperking van de prijsstijgingen. Zoetermeer Mevrouw Toet uit Zoetermeer bracht vanmorgen haar zoon ter wereld in de lift van het flatgebouw aan de Van Leeuwen hoeklaan waarin ze woont. Ze was met haar man en een buurman op weg naar de kraamkliniek aan de Haagse la Reyweg. De buurman bleef bij de mevrouw achter en me neer Toet ging snel naar boven om enkele buurvrouwen te waarschu wen. Het kind werd in wat meege nomen dekens gewikkeld. In en btf de stoffige lift werd op de komst van hpisarts Zeylmans gewacht. Nadat deze de nodige ingrepen had verricht werden moeder en zoon Maurice naar de flat op de zevende verdieping gedragen. Mevrouw Toet en haar kind maken het uitstekend. to-bedrag van de loonstijging door de progressie van de belastingen naar boven sterk worden afgevlakt. DEN HAAG Minister Drees van Verkeer en Waterstaat is bereid om met Den Haag en Zuid-Holland te praten over uitstel of afstel van de aanleg van de Leidse Baan. Een gesprek over een onderzoek naar het achterwege laten van de aanleg van de Leidse Baan zou naar de mening van de minister dienen aan te sluiten bjj een bereidheid van de gemeente Den Haag om drie kernpunten te bekijken: 1. het niet verder uitbreiden van de werkgelegenheid; 2. het beperken van het aantal parkeerplaatsen 3. het afzien van de verdere aan leg van grote invalswegen. Tegelijkertijd dient dan een open- j baar vervoersplan te worden uitge werkt. Dit is naar voren gekomen in een gesprek, dat drs. R. Hueting mede namens de werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit met de minister heeft gevoerd, naar aanlei ding van diens afwijzend antwoord op vragen van het kamerlid dr. D. Dolman. Woordvoerder Een woordvoerder van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat: ..Men moet het zo zien. In het ge sprek van e minister met drs. Hueting heeft dr. Drees duidelijk willen maken dat hij bereid is méé te studeren als de provincie en ook de agglomeraties Den Haag en Lei den een aantal beleidslijnen die de wegenaanleg bepalen zoals de werkgelegenheid, de bouw van grote kantoren van hun kant zouden willen ombuigen. Maar de beslissing ligt ook volgens de minister aller eerst duidelijk bij provincie en ge meenten". De vraag of de dagelijkse besturen van provincie en van de gemeente Den Haag bereid zijn om een ge sprek over verkeers- en vervoers- kwesties met dr. Drees te entame ren kon vanmorgen noe niet beant woord worden. Van de kant van Gedeputeerde Staten onthoudt men zich in dit stadium van enig commentaar. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben vanmorgen een extra-vergadering over deze kwestie belegd. Biesheuvel Den Haag Premier Biesheuvel heeft vanmorgen in de Tweede Ka mer aangekondigd: f) de instelling van een commissie die het bevolkingsvraagstuk moet bestuderen. Op een vraag van de liberaal Wiegel wilde de premier niet zeggen wanneer de commissie er zou komen; binnen enkele maanden komt het wetsontwerp op de abortus. rvan de leidende gedachte zal zijn dat leven van ongeborenen een eigen waarde heeft en slechts om zwaarwichtige redenen terzijde mag worden gesteld; de pil zal niet in het zieken fondspakket worden opgenomen. Voor het woningbouwbeleid zullen bij het toewijzen van bouwvolume de grote steden de eerste prioriteit krijgen. Daarna komen achtereen volgens de herstructureringsgemeen ten, de zeer snel gegroeide gemeen ten en de zgn. centrumgemeenten. Op korte termijn zal de regering optreden tegen collectief doorge voerde prijsverhogingen; zij zal dat doen op grond van de wet economi sche mededinging. Wat het milieuprobleem betreft zei mr. Biesheuvel dat een internatio nale aanpak nodig is: „De Wolga is even vuil als de Rijn". Op het ogenblik kan de regering niet veel meer doen dan het nemen van maatregelen op nationaal niveau: dat is slechts een eerste verbrokkel de aanloop naar oplossing van de grote problemen. Mr. Biesheuvel had grote waardering voor de op stelling van de Kamerfracties te genover de vervuiling, ook voor de houding van de sprekers van de op- postitie, Den Uyl en Van Mierlo. "De rode draad" van het regerings beleid tegen de inflatie schetste mr. Biesheuvel als volgt: terugdringen van de overbesteding in een gezamenlijke aanpak door overheid en bedrijfsleven in de ruimste zin van het woord; ■fr grote terughoudendheid bij de toeneming van de overheidsuitgaven door uitstel van een aantal zaken en door beleidsombuigingen; uitgavenverhoging voor die vraag stukken, waarvan de verdere oplos sing geen uitstel gedoogt. Ondanks deze uitgangspunten voor het beleid is volgens mr. Biesheuvel de begrotingsontwikkeling waarvoor de regering zich gesteld ziet, ernstig. 30 PAGINA'S Keizerin Farah had er gisteren kennelijk een hard hoofd in, toen zjj in afwachting was van de komst van de vele hoge gasten, die het feest in Persepolis ter gelegenheid van het 2500 jarig bestaan van het Perzische kei zerrijk zullen bijwonen PAGINA 9 Philippine Aeckerlin houdt van televisie. Daarom keert ze na ja ren weer op het scherm terug. PAGINA 5 Sombere geluiden in de Tweede Kamer: ook in 1973 een groot financieel gatPAGINA 7 De binnesteden van Den Haag en Leiden naast elkaar STADSPAGINA Kanjers en kunstaas in de vis- rubriekPAGINA 13 De zee wordt bedreigd PAGINA 19 Spontaniteit draagt de Leidse roeivereniging Asopos PAGINA 23 Het valt niet mee in Brazilië van voetballen rijk te worden PAGINA 25 "55* DFsQSTE^ PASTILLES en DOUBLETTEN nu in een 'bijdehand' doosje. Rrrrts het rode dekseltje eraf en gul presenteert zich een vol ons Droste kwaliteit verder gekomen dan het op sommen van een reeks wensen, eisen en algemeenheden. Van Mierlo mag een visionair be toog houden over de dreigende milieurampen, maar hij behoeft de regering er niet van te over tuigen, dat er iets moet worden gedaan. Den Uyl kan dan wel vinden dat het kabinet-Biesheuvel niets begrijpt van de maatschappij, waarin wij leven, maar een uit gewerkt alternatief, dat over tuigt, heeft hij ook niet op tafel liggen. En de fractie leiders van de regeringspartijen hebben die eerste dag niet veel meer gedaan dan het regeer akkoord schragen. Gisteren kwam er verandering. Met name door de door de be togen en berekeningen van de financiële specialisten Noten boom (KVP) en De Goede (D'66). Zij hebben met cijfers aangetoond, dat er ook voor een volgende begroting, voor 1973 dus een onrustbarend tekort dreigt. Daarmee wordt wel fun damenteel duidelijk, dat óf de belastingen verder omhoog zul len moeten, óf dat er taken uit de overheidssfeer gehaald moe ten worden. Maar dat laatste zal dan ingrijpender moeten ge beuren dan in de afgelopen verkiezingsperiode is gesteld. Wie de groei van de belasting druk en premies ziet (in 1972 wordt dat bijna 50 procent van de primaire inkomsten) vraagt zich met zorg af. of een deel van de ombuigingen niet in de sfeer van de collectieve voor zieningen zal moeten liggen. haasdijk bellen! winkelinterieurs Loetestr. 2-4, Spaanse Polder Rotterdam Tel. 010-154322 INTERIEURVERZORGING ZEEMANLAAN 22 - LEIDEN TELEFOON 42627 Kamerleden willen Leiden horen DEN HAAG De vaste kamer commissie van Binnenlandse Zaken wil op korte termijn overleg plegen met het Leidse gemeentebestuur. Dat gaat gebeuren gezien de deplo rabele toestand van de gemeentelij ke financiën van Leiden, waardoor de stad steeds meer afdrijft naar on bestuurbaarheid. De Leidse raad heeft onlangs om een gesprek ge vraagd met de kamercommissie. Dergelijke informatieve gesprekken zijn niet gebruikelijk. De gezamenlijke werklie den der Stearine Kaarsenfa briek ..Gouda" brengen bij advertentie in de Goudsche Courant, hunnen welmee- nende dank aan H. H. Di recteuren, voor de belangrijk verhooging hunnen week- loonen. Tot plaatsvervangende kantonrechters alhier zijn benoemd de heer en. Mr. J. J. Hubrecht, ontvanger der registratie en domeinen, en Mr. W. Steenhoff, advo caat. De heeren Ducroix en Per- dijkalhier zijn heden door de Provinciale Commissie van het lager onderwijs als hoofdonderwijzers toegela ten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1