wie m rijswijk komt in opstand MATTE VERTONING IN TWEEDE KAMER - ZEfr'TMAAR. Jonkheer vecht in zijn kasteeltje tegen de verwording van het landschap OPPOSITIE WIL OOK BELASTING ADVERTENTIES WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Door onze politieke redactie) DEN HAAG De sombere eco nomische situatie en de grote finan ciële moeilijkheden waarin de rege ring-Biesheuvel verkeert fungeerden gisteren als dompers op de algemene beschouwingen over troonrede en miljoenennota. Ook de oppositie, die maar voor twee procent van de be grotingsruimte (850 miljoen gulden) alternatieve voorstellen aankondig de. ontkwam niet aan een zekere doffe berusting. In de matte vertoning die de Tweede Kamer opvoerde sprong een meningsverschil tussen twee rege ringspartners over de bevriezing van de kinderbijslag eruit. De KVP zal zich met hand en tand verzetten te gen de bevriezing van de bijslag voor het tweede kind. En als dat tenslotte onvermijdelijk blijkt, wil de KVP een verhoging van de bijslag voor derde en volgende kinderen. De VVD daarentegen vraagt zich af of bevriezing van de bijslag voor de eerste twee kinderen wel voldoen de financiële speelruimte biedt in de sociale sector. Zij denkt aan een ver dere afbouw van de kinderbijslag. Waarnemend fractieleider An- driessen van de KVP (hij verving de al maanden zieke dr. Ver inga) con stateerde voorts een „toestand van nagenoeg wetteloosheid" bij de abor- tuspraktjk in Nederland „waarin ve len'de kans zien en grijpen om hun eigen weg te gaan". Zijn fractie wil „onverkort" vasthouden aan het re geerakkoord, dat voorziet in de in stelling van teams van deskundigen die een vrouw voor en na de abor tus begeleiden. Fractieleider Berger van DS '70 vond dat de beperking van de bevol kingstoeneming „een van de belang rijkste taken van de komende jaren moet zijn". Hij wilde „de pil" in het ziekenfondspakket om ervoor te zorgen dat zo weinig mogelijk vrou wen voor liet probleem van een abor tus komen te staan. Autorijde Over een breed front werd de re gering aangevallen over het plan he autorijden duurder te maken. D woordvoerders van de drie christen democratische regeringspartijen e) de VVD opperden bezwaren tegen d< drastische verhoging van de motor rijtuigenbelasting die minister Dree (DS '70, verkeer en waterstaat) wi doorvoeren. Ook de oppositie kwar op voor „de kleine man die met vee moeite een auto bij elkaar heeft ge spaard". Mellema (CHU) zei: „De behande ling van het verkeer per as staat schrille tegenstelling tot het verkee te water. Waarom 'n DAF-je wel be lasten en een luxe kruiser op de Frie se Meren vrij laten varen?" Wiegel (VVD) signaleerde een aantasting van de persoonlijke vrij heid. Aantjes (ARP) waarschuwde Drees ervoor van de voorkeur voor het openbaar vervoer een dogma te maken. Andriessen (KVP) stelde voor een belasting op bromfietsen en „luxe Jachten" in te stellen. PvdA, 5 en PPR willen 'n progressieve belasting op poten, te beginnen met vijftig gulden per Jaar voor een zeil boot. Oppositiepartijen en KVP voelden Ernstige twijfel werd geuit over „de heilige koe van de economische groei" die zulke milieuverpestende nevenverschijnselen heeft. Rijnmond en de smog waren „toppers" die wel haast elke spreker aanroerde. Alge meen was de aandrang op de rege ring om de Randstad Holland te ont lasting door rijksdiensten en indus trieën over te hevelen naar het noor den, Zuid-Limburg en andere „zwak ke" gebieden. Een investeringshef fing in het westen werd hiervoor een bruikbaar middel geacht. De grote bezorgdheid die Den Uyl (PvdA) en Van Mlerlo (D'66) hadden geschetst over de kwalijke gevolgen van de economische groei vond enige weerklank bij de KVP- er Andriessen. Hij zei: „Wij dienen ons te realiseren, dat meer aandacht voor bescherming van het milieu een rem betekent op de economische groei". „Den Uyl ging veel verder: „Wij staan voor de noodzaak een grote en beslissende stap te zetten op de Premier Biesheuvel zwaait naar een bekende op een van de tribunes. weg naar verdergaande vergemeen- schappe lij king van de produktie en investeringen". De VVD-er Wiegel had meer oog voor de welvaart dan voor 't welzijn. De investeringen van het bedrijfsle ven noemde hij „de bron van de toekomst van onze welvaart". Over de verhoging van de wiebel- tax aarzelt de VVD. De oppositie wijs haar af. lAyWn> héle beste halve zware, ADVERTENTIE RIJSWIJK (NB) Met soms al minder koele stem doceert hij uit de rapporten, kaarten en gerechtelijke uitspraken: de jonge jonkheer mr. Theodoor Sandberg, advocaat te Rotter dam en bewoner van het slot Rijswijk, het eerste kasteeltje 5 jaar slijtage garantie doorstaan van een woedende volksmenigte de plaatselijke drumband voorop. in Nederland dat sedert mensenheugenis de belegering moest Sedert twee jaar bewonen de Jonker en zijn echtgenote eveneens ad vocaat het slot van het Brabant se dorp Rijswijk, een grauwe, door treurende perelaars aan het oog onttrokken bezitting met de maten I van het grotere herenhuis. Rijswijk telt nog 1200 andere inwoners, hun I invloedrijke aanvoerder op het ge meentehuis is de laatste zeven Jaai burgemeester mr. J. Scholten, voor de ARP eveneens lid van de Twee de Kamer en van de provinciale staten van Noord-Brabant. Onder aan de dijk van de Andelsa I Maas leidde Rijswijk het stille en besloten leventje van het Neder landse rivieren-dorp dat weinig meer van de nieuwe tijd hoefde te vrezen dan naamloze industrie-ves tigingen en kleine uitbreidings plannen. Te wapen Maar toen de schaduw van de ja ren zevenitig eindelijk ook over het I Land van Altena en zijn behaagzie ke vestinkjes viel greep in Rijswijk jonkheer Sandberg (32) naar de wapens. Het geluid van de pittige schermutselingen met mr. Scholten weergalmt tot ver in de omtrek. Sandberg vreest dat het unieke ri vierenlandschap bij Rijswijk onder Scholtens ambities ten prooi zal vallen aan „twijfelachtige doelein den". de controverse tussen woon- kern-uitbreiders en landschap be waarders had er een dorpsstrijd van ongekend hevige omvang bij, En het dorp liet zich niet ombe- tuigd. Bijna als één man schaarde het zich achter zijn Jonge burger vader, een man die al geruime tijd niet meer met zijn meest belezen inwoner wenst te spreken. Zater dagmiddag trok de drumband naar de sombere veste van de weerspan nige slotvoogd. Een paar honderd dorpelingen mar cheerden mee naar het slot, dat zich vervolgens tot twaalf uur 's avonds omringd zag door het kor don van een grimmige en joelende menigte: een uniek en opwindend schouwspel dat de vier politieman nen uit de omgeving handenvol I werk bezorgde. Dreigementen Als we in Nederland in actie komen doen we het ook goed: de opgeslo ten jonker ontving tevens vier tele foontjes, waarin dreigementen tegen zijn leven werden uitgesproken Vanuit het door boerenmuzikanten en dorpsbewoners belaagde kasteel tje stuurde hij dezelfde middag nop een spoedtelegram naar minister Geertsema. Het noodsignaal aan de regering maakte melding van een opgehitste bevolking, de demonstra tie met zijn telefonische kogels vanuit het achterland en groeiende onrust. „Dring aan op spoedige be slissing. Ben bereid op ieder ogen blik opening van zaken te geven", zo werd de bewindsman vanuit Rijswijk ook nog verwittigd. De volgende dag was het in Rijs wijk weer rustig, op die dag toog men naar de kerk. Maar jhr. Sand berg en een van zijn Rotterdamse compagnons spoedden zich naar Den Haag om op het ministerie van Binnenlandse Zaken en Geertsema's huisadres afschriften af te geven van het uitvoerige bezwaarschrift dat de Jonkheer op 20 september aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant had gezonden, een schrijven waarin de meest bewogen episodes uit de Rijswijkse twisten keurig op een rijtje staan gefor meerd. Kort geding Het voert te ver om alle scenes uit de tweespalt met zijn principiële planologische achtergrond nog eens ten tonele te voeren. Laten we vol staan met het memoreren van de twee zaken die tenslotte als kort geding bij de rechtbank in Dor drecht belandden. Dat was allereerst de affaire van het Rijswijkse Waardje, een buiten dijks poldertje tegenover slot Loe- vestein, dat in 1969 plotseling werd opgespoten ten behoeve van een Amsterdamse aannemersfirma. De burgemeester motiveerde de ver nieling van de uiterwaard met de mededeling dat de aannemer ter plaatse zijn paarden wenste te wei den. Een agrarisch doel dus: op die grond verloor de plaatselijke kun stenaar Lavies in september '69 het kort geding dat hij tegen gemeente en aannemer had aangespannen. Het slot had nog nauwelijks zijn nieuwe bewoners ontvangen of Sandberg ontdekte dat de gemeente wel degelijk industriële plannen met de uiterwaard had. Op 20 april 1970 gaf het nieuwe streekplan van West-Brabant hem gelijk; van een buitendijks industriegebied mocht geen sprake zijn. Burgemeester en aannemer vonden niet veel later een binnendijks ter- reintje voor hun industriële verlan gens. Nu was het de jonkheer zelf die het kort geding aanbond. En na 6 september van dit jaar spitsten de emoties in Rijswijk zich nog meer toe. De president van de Dordtse rechtbank verbood de aan nemer uitbreiding van de industrië le activiteiten op straffe van een dwangsom van 50 mille per dag. Bungalow-plan Voor het Rijswijkse Waardje is in middels uit de koffer van de bur gemeester een bungalow-plan ge rold. „Een ideale oplossing", zei hij. Maar men begrijpt het al wel: de jonkheer met zijn brandende liefde voor het landschap van zijn ge meente heeft het bezwaarschrift al weer klaar. „Hij gaat desnoods tot de Kroon, maar winnen zal hij ook deze keer", zo verklaarde zijn com pagnon. Het belegerde kasteeltje met de perelaars. Op dat ogenblik ging in het Rotter damse advocatenkantoor de tele foon. „Natuurlijk", sprak jhr. Sand berg geïrriteerd tot de huishoudster die in het Rijswijkse Slot in verle genheid was geraakt", als die man een uniform aan heeft mag hij na tuurlijk naar binnen". Men begrijpt ook uit deze korte monoloog hoe gespannen de verhou dingen in Rijswijk na de dolle ge beurtenissen van zaterdag zijn ko men te liggen. Sandberg voelt zich een uitgestotene: hij is onlangs ook al uit het bestuur van de speeltuin vereniging gezet. „Het is eigenlijk wel zielig voor hem", meende zijn compagnon zachtjes, „hij had zo graag een vraagbaak voor het hele dorp willen zijn. Hij had zelfs zijn tuin voor hen willen openzetten." Geprikkeld Jhr. Sandbergzelf sprak geprikkeld over „rellenmakerij die met de hele zaak niets te maken heeft". En hij benadrukte de landschappelijke op vattingen die hem zo na aan het hart liggen. „Het Land van Altena heet in de tweede nota ruimtelijke ordening een centrale open ruimte. En wat heeft mij nu bewogen in deze zaak te duiken? Er komt hier een totale lint-bebouwing van de zich uitbreidende dorpen. Tegen de bedoeling van de nota in gaan de groenstroken tussen de dorpen, die van elementair belang zijn voor het karakter van het platteland, verloren. Dat kan niet en dat mag niet. De heer Scholten is echter bezig vol- dohge feiten te creëren, de ambi tie van een burgemeester die zo no dig zijn gemeente in de vaart der volkeren moet opstuwen. Hij houdt zich niet aan de spelregels. Het al gemeen belang vraagt dat er hier tenminste iemand opstaat die dat wel doet". Zo botsen in Nederland de opvat tingen die over stad en landschap te huldigen zijn. Burgemeester Scholten sprak over de „welhaast model werkwijze" waarmee zijn ge meente op het in een klein land al zo gauw omstreden gebied van de ruimtelijke ordening te werk ging, vol van het overleg met de betreffende instanties en de hea rings met de bevolking, „die voor 99% achter ons beleid staat". „De heer Sandberg gaat met zijn opmerkingen terug naar de schep ping", zei hij, „we hebben te maken met historisch gegroeide verhoudin gen. Daarbinnen moeten we probe ren er het beste van te maken. Ook in het rivierenlandschap". Maar op zijn eenzame slot onder de perelaars strijdt zijn tegenspeler nog wel even verder. „Het is verbij sterend hoe een Nederlander die van zijn rechten gebruik wil maken, wordt bejegend", had de joker echter al wel ondervonden, „Je wordt aan de schandpaal genageld. En dan dat volksgericht. Ik hoop werkelijk heel gauw met de heer Geertsema te kunnen praten". Jhr. mr. Th. Sandberg VVD en KVP oneens over bevriezing kinderbijslag (Wyers staat er achter) DEN HAAG De drie belangrijk ste oppositiepartijen in de Tweede Kamer. PvdA, D '66 en PPR, steu nen het plan van minister Engels (CRM) om een belasting op adver tenties in dag-, nieuws- en blad bladen en op radio en tv in te voeren. Minister Engels heeft hiertoe voor stellen gedaan aan de ministerraad. Het is zijn bedoeling om aan de goedlopende kranten middelen te ont trekken en deze te gebruiken ter on dersteuning van de noodlijdende kranten. In de tegenbegroting van de "pro gressieve drie" wordt een belasting op reclame aangekondigd. De KVP- er Andriessen zei gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Twee de Kamer: "Wij menen dat de over heid de plicht heeft een klimaat te scheppen, waarin de vrije pers kan voldoen aan de behoeften die in on ze maatschappij leven". Hij drong erop aan de aanzienlijke verhoging per 1 januari 1972 van de posttarie- ven voor dag- en nieuwsbladen ach terwege te laten. De anti-revolutionair Aantjes be toogde dat het "een geweldige verar ming zou zijn als d"~r de wetmatig heid van economi.1*^ processen de rijkdom van de vera Eenheid ver loren zou gaan". Hij was tegen een ontwikkeling die zou leiden tot "een liberale en een socialistische dag bladpers en een kleurloze regionale pers". Een van de regeringspartners, de VVD, is falikant tegen het invoeren van een belasting op advertenties. Minister-president Biesheuvel wil de afgelopen vrijdag geen commen taar geven op het plan van minister Engels. Hij zei alleen, dat het kabi net verder studeert over mogelijkhe den voor steun aan de pers. 2

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7