iugbyclub )IOK: kraker' "Inspraak zonder inzichtleidt tot uitspraken zonder uitzicht en 'troetelkind' botert het niet Tussen Kessler Paul van Himst lit, goed voor U. Maar DIOK wil nu weieens thuisblijven HANS VULTINK TEVREDEN, CEULEMANS NIET Remise in vierde partij I? FRUSTREREND INSDAG 13 OKTOBER 1971 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN "Als", zegt waar nemend directeur van de Sport stichting Hellemink "DIOK me veertien dagen vakantie belooft op een warm eiland, mogen ze me morgen al gijzelen. Wel morgen graag, want ik heb vanavond nog een verjaardag". Waarmee de heer Hellemink op humoristische wijze, het bal letje van de overigens niet ern stig gemeende DIOK-"bedrei- ging" met veel gevoel voor hu mor terugkaatst. Terwijl en dat beseffen beide partijen het eigenlijk een intrieste zaak is dat voor DIOK geen veld kan worden gevonden, omdat ook de Sportstichting voor on overkomelijke moeilijkheden staat. "Het is", zegt Hellemink, "natuurlijk reuze rot dat wij die club niet kunnen helpen, vooral omdat het een nieuwe sport is die we e'r graag in zou den brengen. Het is hopeloos jammer, maar we komen nu al velden tekort, dat is wel be kend. Als alleen al de bestaan de verenigingen met veld zouden gaan uitbreiden zou dat een kapitaal gaan kosten. En waar moeten ze uitbreiden? Alle verenigingen zitten al aan hun grens, kunnen een veld zelfs geen twee uur missen. Kijk, toen DIOK was opgericht kwamen die Jongens naar de Sportstichting en zeiden: geef ons een veld, alsof we er twaalf ter oeschik'king hadden. Maar al onze velden zijn in huurcon tract bij verenigingen en die huurcontracten lopen op Jaar vergunning. Zo'n vereniging heeft gedurende die periode dus het recht dat veld intensief te gebruiken. Het kan best zijn dat er weieens een zondag een veld vrij 's, maar dat is maar inci denteel en van week tot week verschillend. En als er dan al geen competitiewedstrijd is ge pland, wordt zo'n veld toch vaak ge bruikt. Voor een vriend schappelijk duel bijvoorbeeld. We kunnen nooit de competitie* zo beïnvloeden dat eenmaal per veertien dagen eenzelfde veld Vrij is, al is het maar voor twee uur. En het moet hetzelfde veld zijn, want een rugby-terrein heeft natuurlijk een aparte be lijning nodig. Het hele punt is dat de competitie zodanig is dat alle verenigingen aan de grens zitten. Het is gewoon onmoge lijk om de competitie van de KNVB en de daarop al aange paste competitie van de LVB zodanig te gaan beïnvloeden, dat DIOK eenmaal per twee we ken kan spelen. Dat is reuze rot maar het is niet anders. DIOK is overigens nooit gene geerd door de sportstichting. Als die jongens kwamen, wer den ze altijd ontvangen en dan werd die hele materie doorge sproken. De sportstichting heeft verduiveld veel aandacht voor ze maar we kunnen ze gewoon niet helpen. Wij hebben ze nog aangeraden om met Lugdunum te gaan praten, omdat we wis ten dat het derde veld van die vereniging niet zo intensief werd gebruikt, door onze bemoeienis mochten ze een keer op het veld van 't LSRG spelen, maar dat vertellen die Jongens niet. DIOK kan de materie heel moeilijk overzien. Het is natuurlijk goed dat ze doorvechten, maa'r ze kennen kennelijk de problemen niet. Voor DIOK geldt: "Inspraak zonder inzicht, leidt tot uitspra ken zonder uitzicht". AMERSFOORT Raymond Ceulemans is nog lang niet zeker van prolongatie van zijn Euro pese titel in de individuele vijf- kamp. Dat mocht de conclusie zijn na de bewogen vijfde dag van het monstertoernooi in Amersfoort, waarop de Belg weer een stukje van zijn in het begin van het kampioenschap opge bouwde voorsprong van zeven punten moest prijsgeven. Nadat Ceulemans twee verllespartijen had moeten incasseren verspeelde hij nu drie punten, waarvan twee aan Hans Vultink, die hem in het libre in een beurt klopte (4-500) en een punt aan de Spanjaard Galvez in het 71/2. Maar dank zij een forse explosie van de kleine Parijzenaar Roland Dufetelle, die zich in het 71/2 tegen Dielis in een serie van 300 in zijn eerste beurt op de Europese record- lijsten naast zijn illustere landge noot Jean Marty en Raymond Ceu lemans nestelde, viel de schade voor de leider in het klassement uit eindelijk nog mee. Voor Hans Vultink ging na winst in het libre tegen Ceulemans, in het 47/2 tegen Muller (400-44 in 4 beur- ENSCHEDE Istvan Kenderesi, de tweede doelman van FC Twente, zal niet meer voor de Enschedese eredi visieclub uitkomen. De 27-jarige Hongaar meent, dat zijn permanen te positie op de reservebank een frustrerende uitwerking op hem heeft. Ook over zijn contract is hij ontevreden. Kenderesi: „Ik heb bij Twente geen toekomst meer". Afgelopen week dreef hij de zaak op de spits. Tegen de orders van de Twente-leiding in bleef hij woens dag achter in Frankrijk, waar hij het Twente-doel verdedigde in de vriendelijke ontmoeting tegen Saint Etienne. Pas zondagavond keerde hij terug naar Nederlland. Daardoor kon hij met Twente zondagmiddag niet spelen in het oefenduel tegen SC Assen. ten), in het bandstoten tegen Gal vez (113-200 in 24 beurten) en in het 71/2 tegen Weingartner (190-300 in 11 beurten) de tweede plaats voor lopig verloren, toen hij overigens volgens de verwachting in het driebanden de confrontatie met Dielis niet doorstond: 49-60 in 61 beurten. Door zijn vier winstpartijen werd de Nederlandse kampioen echter al wel vrijwel zeker van zijn beoogde deelneming aan het wereldtoernool in april in Gent. Totaalstand na vijf dagen: 1. Ceulemans 21 gesp. 32 pnt 2. Dielis 21 29 3. Vultink 22 28 4. Dufetelle 21 24 5. Muller 21 18 H 6. Galvez 22 14 7. Weingartner 22 7 F ischer-Petros jan BUENOS AIRES De vierde par tij van de tweekamp tussen de Ame rikaan Bobby Fischer en de Rus Ti- gran Petrosjan is gisteravond in Bue nos Aires na slechts twintig zetten in remise geëindigd. In deze tweekamp, waarvan de winnaar het recht heeft wereldkampioen Boris Spasski uit te dagen, is de stand nu 2-2. Petrosjan speelde met wit. De partij duurde één uur en vier minuten. De vijfde partij is vastgesteld op donderdag 14 oktober. Het was Fischer, die remise aan bood. Ex-wereldkampioen Petrosjan accepteerde het aanbod onmiddellijk. en Dockx in de laatste lijn. Maar het helpt niets. En dan ga Je er tofch automatisch een beetje luste loos bijlopen. We hebben tenslotte deze competitie ook al zo'n tiendui zend gulden verspeeld. Het eigen aardige is overigens, dat ik me nog nooit zo fit. zo lekker heb gevoeld als nu. Maar met het voetbal wil het niet". Beide Nederlanders hebben geen moeite de oorzaak aan te wijzen. Anderlecht verkocht afgelopen zo mer yier verdedigers, van wie Valc- keniers momenteel een beste partij speelt bij Brugge, en het verzuimde volwaardige opvolgers aan te trek ken. Broos en de geblesseerde Plas- kie in het centrum, de omgeschool de aanvaller Van Binst en Volders als vleugelbacks zijn absoluut on voldoende. Jan Mulder weer: „Anderlecht treurt wederom om het verlies van de om het leven gekomen Laurent Terbiest. Een vent met karakter, die de achterhoede kon organiseren.- We missen hem heel erg". Hoewel de publieke opinie èn de mening van de Brusselse Journalis ten anders is, willen de spelers wei nig schuld op de schouders van Kessler laden: De trainer slooft zich uit voor de Jongens, is nog steeds erg enthousiast en sleutelt intensief aan de vastgelopen machi ne. „Misschien kun Je hem verwijten, dat hij te weinig druk heeft uit geoefend op het aantrekken van de juiste spelers, verdedigers dus", be denkt Jan Mulder. „Hij wist ten slotte vorig Jaar december al, dat hij bij Anderlecht zou komen. En hij heeft er toch ook bij Vander Stock op aangedrongen, heb ik later gehoord, dat ik niet aan Feijenoord werd verkocht. Maar verder kan hij aan dit elftal weinig doen. Want we missen kwaliteit. Aan de basis ont breekt de klasse. Kessler moet wel, vind ik, deharde lijn doortrekken. Hij heeft zich al heel snel bij de Belgische mentaliteit aangepast. En dat is fout geweest". De trainee heeft dat gistermiddag min of meer toegegeven. Wat onge twijfeld consequenties zal hebben. „Ik hoop alleen niet, dat ook ik keihard moet gaan trainen. Want daar ben ik niet zo'n liefhebber van", wil Rob Rensenbrink kwijt. „Nu voel ik me conditioneel prima, beter dan onder Frans de Munck. Een zware oefenstof ligt me niet". Georg Kessler, die alles en iedereen in de voetballerij nauwkeurig bestu deert, zal dat heus wel inzien. Maar of hij dit Anderleoht in de kortste keren op niveau kan brengen, wordt door velen betwijfeld. Zelfs door enkele spelers. !IDEN Terwijl de publiciteit rond huizenkrakers zo jesaan wel is vervlogen, huist in Leiden een groep spor- jongelingen die krakend verse ideeën over dat onderwerp t. De eerste Leidse burgerrugbyclub DIOK veelbeteke- 1: DOORZETTEN IS ONZE^KRACHT heeft lange tijd waarachtig woeste plannen rondgelopen, ige losse ideeën over acties om aan een veld te komen t dat heeft DIOK niet hoewel de rugbycompetitie allang egonnen gespuid door secretaris scrum-half Teun de le. z' hebben eraan gedacht om een kraken als we een thuiswed- zouden moeten spelen. Op een ilijke manier, weet je wel. Na met de voorzitter van zo'n lijvoorbeeld. Maar dan nog kun risico niet nemen, wellicht dan je hele wedstrijd naar de en en dat kun je niet maken e tegenstander. Het zou trou- weinig effectief zijn. Weet je veel effectiever is? De sport ing kraken en een paar van ngens gijzelen. Dat lijkt me ef- Misschien doen we het een de Tombe dolvast wel dat plan waarschijn- ooit gerealiseerd zal worden, te- de gedachte alleen al de stern ly die bij DIOK bestaat als de I stichting ter discussie komt. „De tichting" meldt Teun de Ree- egeert ons gewoon. We hebben n geschreven, we hebben een maal een onderhoud gehad ie heren, we zijn acties begon- het resultaat is nul komma ïr was een tijd dat er regel- contact bestond met de man- naar nu dan iedereen zich er- laat bemoeien is de sportstich- de grote afwezige. En dat al- iat we twee uur in de veer- ien een veld nodig hebben, el: twee uur in de veertien da ten eenvoudige kwestie van co- Zeg bijvoorbeeld tegen de dclubs aan de Boshuizerkade hebben zoveel velden, coördi- dat een beetje en kan er dan uur af voor een rugby- Toe nou. Het lullige is gewoon >mmissies waar je dan te maken krijgt uit korfballers letballers bestaan. Geen schijn tans dus. We zitten al vanaf de omhoog, betekent: zo'n tanden. Die tijd hebben we in Hout getraind, op de speel- jp het strand. Dat kan ook et meer omdat het steeds vroe- jionker wordt". Indoortraining is uiterste redmiddel doen we an indoortraining: bij de judo- Edracht. We zorgen er ge- voor dat we een uur voor een vijd ergens aanwezig zijn, dan j en we tenminste nog even bui- 'ainen. Jawel, we spelen alleen dstrijden, omdat we alle nog willen houden, zonder kraken, ■jat soort toestanden. En omdat iond daarin toegestemd heeft". iaar weet je wat ook zo lullig Dat geen enkele Leidse sport- Wging uitgezonderd Lug- 11111 de helpende hand heeft Lugdunum was wel fciaal. Die club bood een veld aan voor de zaterdagmiddag, alleen we konden van dat aanbod geen ge bruik maken omdat we op zondag spelen, ollegiaal blijft het. Net zo als het LSRG (Leids Studenten Rug by Gezelschap) collegiaal was en is. Van die jongens hebben we ontzet tend veel steun gehad. In de begin periode al. toen zij ons hebben ge adopteerd, (later zijn we zelfstandig geworden), daarna evenzeer. Wat blijkt uit de brief die het LSRG aan de Leidse Raad zou schrijven. Daarin dringen die jongens erop aan dat wij zo spoedig mogelijk een veld krijgen. We hebben meer hulp. Van (het PvdA-raadslid) Kwik bijvoorbeeld die zich ook op de bres heeft gewor pen voor Unitas. van Hans Brian de rugbyverslaggever van de NOS, die ook een brief aan onze stadsbe stuurders geschreven heeft mede on dertekend door de president van de rugbybond. Die mensen spannen zich voor ons in, omdat zij eenvou dig vinden dat we een erg goeie ploeg hebben. We spelen in de D- poule,zij vinden dat wij een top- ploe gin de B-poule zouden kunnen zijn alswe alle faciliteiten had den. Op het veld van het LSRG kunnen we niet. dat behoort aan de universiteit. We hebben er een paar maal getraind, maar dat ging al onder de buik van het paard door, het mocht officieel niet. Toch heb ben we al een stel potientiële kandi daten voor vertegenwoordigend jeugd- teams rondlopen. De namen van die jongens zijn genoteerd door bonds coach Gert van Rhenen tijdens een toernooi van het LSRG. waaraan wij meededen (Van Rhenen schcreef Hans Warmendam, Hans Görtz en Paul van Voorden in zijn boekje). Als er voldoende begeleiding is we worden op het ogenblik getraind door Jan Sluymers, international van LSRG en er zijn voldoende trai ningsmogelijkheden kan ook een Jongen als Bob Delprado een .„gro te" worden. Maar op deze manier kunnen we ons niet ontwikkelen, dat begrijpt toch iedereen?" Maf „Het is ontzettend moeilijk nieuwe leden te winnen. Supporters gaan niet twee keer mee naar Middel burg of naar Etten Leur of naar, nou ja, noem maar op. DIOK (45 leden) groeit wel, maar dat komt dan uitsluitend door ledenwerving onder kennissen. Rot? Wat heet .Je moet bij uitwedstrijden twee, twee en half uur rijden, in eigen auto's. Dan ben je helemaal maf als je het veld op moet. Toch hebben we voor de competitie Den Haag en Noordwijkerhout (in Haarlem al ingepakt. En die knapen hadden met 600 van Etten Leur gewon nen. Kun je nagaan, als we alle ploegen kennen worden we zomaar kampioen". „We zijn bovendien een goed func tionerende vereniging. Ieder jeugd lid jongetjes vanaf 6 Jaar ziln iedere zaterdagmiddag van harte DIOK Doorzetten is onze kracht onder aanvoering van Teun de Reede (voorgrond) in een scrum voor het gebouw van de Sportstichting. 'Misschien kra ken we de Sportstichting nog wel eens. Gijzelen ive een paar van die jongens om eindelijk een veld te Türijgen. welkom op de training in de Leid se Hout heeft bij ons een gees telijke vader. Een speler van het eer ste vijftiental. Wat dan zou voor die knapen leuker zijn dan die vent in een wedstrijd te zien spelen. Het kan niet: geen veld (help ons). Je houdt: het niet voor mogelijk, maar er zit toch nog een positieve kant aande ploeg heeft een keiharde mentaliteit gekregen door al die moeilijkheden. We moeten zo voor een veld knok ken, dat we daarvoor in een wed strijd oefenen". Drank „Daarom is DOORZETTEN IS ON ZE KRAHT eigenlijk niet eens zon gekke naam, hoewel hij natuurlijk, niet meer in deze tijd past. Aanvan- ge,lijk hadden we met een paar stu denten enn onder het drinken van een paar „potten" bedacht „Drank is onze kracht". Even beter, maar dat kun je bij de Bond natuurlijk niet meer terug en hebben er toen naam echter al opgegeven, konden, êiniet meer terug en hebben er toen maar Doorzetten van gemaakt. Ove rigens: dat is net zo ouderwets als bijvoorbeeld DOCOS (Door combina tie Sterk) of UVS (Uit vriendschap Uit „Beroepsplugger (by platenmaat schappij Polidor) Teun de Reede een soort veredeld „doordruk ker" van platen noemt de na men van die voetbalclubs niet toe vallig. „Als we geen veld krijgen, kunnen we dit gaan doen: door al lerlei acties de boel blijven oppeppen. Bij Leidse voetbalderbies bijvoor beeld, als er veel mensen aan wezig zyn. En tegen deuren biyven uit spelenUit, goed voor U. Maar DIOK wil nou wel eens een keertje thuisblyven. BRUSSEL Georg Kessler heeft het aangeslagen An derlecht gistermiddag niet op exercitie gestuurd. De ge plaagde trainer ruilde het oefenprogramma voor een inter ne bespreking binnen de kleedkamermuren. En niet alleen om het recente falen tegen Standard Luik te ontleden: Kessler wilde vooral het vuur blussen, dat dreigend op laaide na uitlatingen van Anderlechts troetelkind, Paul van Himst, gisterochtend in een Brussels ochtendblad. De voetbal-vedette lanceerde nu eens geen korte voorzet, zoals hij zelf zei, maar een lange trap rich ting Kessler. Van Himst barstte los naar aanleiding van denigrerende opmerküig uit de mond van de trainer aan het adres van de spe lers, na het smadelijke verlies tegen Standard. Met zijn „bepaalde spe lers zijn mentaal zwak, kunnen geen leiding geven, missen persoon lijkheid", zou de technisch-directeur vooral Paul van Himst bedoeld heb ben, die op zijn beurt Kessler ver weet het elftal teveel in dienst te willen stellen van Jan Mulder. Wat dan weer, volgens de meeste insi ders, complete waanzin is: omdat het tegenwoordig een uitzondering is als Anderlecht de bal in de voor ste linie weet te brengen. Enfin, gistermiddag wilde Georg Kessler daar eens over praten. Hij liet iedereen zijn zegje zeggen, ac cepteerde het excuus van Van Himst en concludeerde, dat het mo reel van Anderlechts hoofdmacht nog best is op te vijzelen. Waarmee de problemen van de gerenommeer de club echter nog niet zijn opge lost Jan Mulder: „Het merkwaardige is, dat er tussen de spelers nog geen kwaad woord is gevallen, de sfeer is gewoon goed. Maar toch voorspel ik een katastrofaal seizoen voor ons. Want we hebben zo'n slechte verde diging, dat de tegenstander op de meest kinderlijke manier een goal kan scoren. En ik zie niet in hoe dat te verbeteren is. Omdat we geen betere verdedigers hebben. Ik wed dat er by VVV en Veendam sterkere stoppers lopen dan bij ons. Daar komt nog bij, dat ook het middenveld zwak is. Jean Dookx en Jan Verheijen spelen ver beneden hun vorm en door dat alles wordt er geen aanval goed opgebouwd. Wij missen een Israël en een Van Hanegem, dirigenten, die het spel naar hun hand kunnen zetten". Rob Rensenbink, die duidelijk stelt het in Brussel beter naar zijn zin te hebben dan bij Brugge, vult zijn landgenoot gretig aan: „Ik had ge dacht bij Anderlecht. met al die grote mannen, eindelijk eens lekker te kunnen voetballen. Maar dat is zwaar tegengevallen. Het is ver schrikkelijk moeilijk. Bijna iedere wedstrijd komen we achter te staan, ook op eigen veld, en dan redden we het niet meer. We hebben al van alles geprobeerd, het hele elftal is omgegooid. Ik heb ook al op het middenveld gespeeld

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13