!elf werkzaamheid grote kracht an Cascarvieten Iphense carnavalsvereniging groeit jaarlijks Sassenheim kan volgend jaar weer gaan zwemmen Noordwijkerhoekbrug verbeterd Complex woningen kost bijna zeven miljoen Albert de Klerk in St. Agatha DE WEG TUSSEN NOORDWIJK EN VOORHOUT woensdag 13 oktober 197.1 L£*D£C11 DAGBLAD PAGINA jl RIJNSBURG De woningbouw- vereniging Spinoza" wil in het be stemmingsplan Frederiksoord bij de Rijnsburger weg 116 woningwetwo ningen bouwen. Het bestuur van de ze vereniging heeft de gemeente nu verzocht om financiële medewer- LPHEN AAN DEN RIJN Ben J. A. te Riele (38) gaat zijn achtste jaar in alt an de raad van elf van de Alphense carnavalsvereniging „De Cascarvieten". Het ie bijna alles carnaval wat de klok slaat in huize Marnixstraat 61Een gezellig inge- I e flat met uitzicht op het sport- en recreatiegebied-in-wording „De „Bijlen". Te E is een man var; het eerste uur in de carnavalsgeschiedenis van Alphen aan den Hij was erbij toen „De Cascarvieten" in november 1964 het levenslicht zag. De e twee jaren was hij gewoon maar lid van de raad van elf en daarna volgde hij Jan !th op als president. king: leningen en bijdragen in de exploitatiekosten. De grondkasten voor de bouw zijn geraamd op f 1.068.622, de bouwkos ten op f 5.033.088. De Jaarlijkse bij* dra ge die nodig is voor 't exploitatie tekort is becijferd op f 246.703- D0 huurprijs per maand zal berekend aan de hand van de nu bekende ge gevens komen te liggen tussen f 288,75 en f 307,55, inclusief de vaste lasten voor de centrale ver warming. besteedt van augustus tot en ebruari heel wat uurtjes aan rbereiding van het carnavals- Er wordt wekelijks op don- pvond vergaderd en daarbij dan voor president Te Riele problemen van 't aantrekken rtoesten en orkesten voor de ronden in de „Cascar vieten- Avifauna". Zegt Ben: „Leuk Er is een sterke binding in vereniging. Die vergaderin- van na het carnaval tot sep- eenmaal per maand om de zaken af te handelen en één keer per week zijn een ware ontspanning. Het ilaire gedeelte daarentegen de nodige inspanning, want op estavonden in „Avifauna" moet il6 een trein lopen en mag er verkeerd gaan. Ik kondig ook de programmapunten aan Dit organiseren we voor het eerst wonden in twee Avifauna- 1 Combee I Dijkman dat daar voldoende mensen voor zijn en dat die boekjes in één avond de deur uitgaan". Hoffotograaf Wim nederig" tegen zijn president: „Alaaf, dat komt in orde. Onze com missie heeft alles geregeld". Dan vervolgt Te Riele het gesprek. Hij vertelt: „De carnavalsvereniging „De Cascarvieten" telt ruim llpO leden en het is een besloten club. Helaas is een open carnavalsviering in Alphen nog niet mogelijk. Daar om zijn de avonden alleen toegan kelijk voor de leden en die hebben onder voorbehoud in afwachting van de goedkeuring van de dagelijk se leiding recht één of meer per sonen te introduceren Het leden tal groeit jaarlijks met een honderd. De kosten van het carnaval worden bestreden uit de contributies en de entreegeleden. „De Cascarvieten" wil beslist geen gemeentelijke subsidie. In tegenstelling wat er uit zou kun nen worden opgemaakt bestaat de Alphense raad van elf niet uit elf, maar uit vijf en twintig leden. Er zijn allerlei werkcommissies gevormd ,die gestalte geven aan de feestviering. Zelfwerkzaamheid is de grote kracht. Alles wordt bijna zelf gedaan. Van het maken van de kostuums voor de drie jeugdgardes kinder-, midi- en prinsesgarde tot de versiering van de zalen toe. Daar gaat heel wat tijd inzetten. Een groepje enthousiaste dames helgt bij het maken van de Hoffotograaf wordt het gesprek onder bro- Cascarvieten-hoffotograaf •ijkman wordt door Ben met begroet. Als lid van de 'an elf en van de carnavals- „Cascarvaria" komt hij en- iken met de president bespre- jj komt vertellen dat het boek- larin allerle' wetenswaardig- over het komende carnavals- staan, begin november klaar, lat de vijfduizend exemplaren ïovember moeten worden be- Te Riele: „Jullie zorgen wel LISSE Albert de Klerk zal a.s. zaterdagavond het orgel van de St. Agatha-kerk in Lisse bespelen. Op het programma staan werken van Spaanse meester als Correa, Peraza, Auilera, Cabanilles, Freixanet en Li- don alsmede van Mozart, Saint- Saëns en Dupré. kostuums voor deze Jeugdige dans groep j es, die tijdens de feestavonden dartel springen rond prins Casear". Enthousiast Wanneer Ben te Riele van ge boorte Arnhemmer, jaren gewonod hebbende in Tilburg en nu sinds acht jaar ingeschreven in de burger lijke stand van Alphen over car naval aan het praten is, valt het niet mee zijn woordenvloed te stui ten. Hij is een enthousiast president. Dat kan de buitenstaander tijdens zo'n gesprek aan alles merken. Een man ook die inspirerend moet wer ken op zijn mede-leden van de raad van elf. 't Is maar goed, dat zijn vrouw ook carnaval-minnend is, want anders zou hij zijn taak niet naar behoren kunnen vervullen. Vooral in deze tijd lijkt de flat Marnixstraat 61 wel een „zoete inval". Er worden ver gaderingen gehouden en er komen dagelijks leden van de raad van elf en van de werkcommissies op bezoek om talrijke carnavaleske zaken te bespreken. Mevrouw Te Riele: „Die aanloop, en dat vele vergaderen vormt geen probleem. Het is geoon erg gezellig en voor ons een liefhebberij en ont spanning. Er heerst een vrese lijk leuke verstandhouding in de vereniging. Dat merk je iedere keer weer". Tenslotte nog even over het feest zelfPresident Te Riele weet alle data van de feestavonden en wat er ver dei- gaat gebeuren „De Cascarvie ten" gaan ook op bezoek bij andere carnavalsclubs in ons land uit zijn hoofd. Op zaterdag 6 november, wordt Prins Cascar VII ingehaald tijdens een feest in Avifauna, op de elfde van de elfde wordt er niets ge daan, omdat deze datum op 'n don derdag valt, op zaterdag 13 november is er een groot carnavalsfeest, de nieuwjaarzitting wordt op 8 ja nuari gehouden met daaraan ver bonden een feestmiddag voor de 65- plussers, 15 januari gaat men op bezoek bij „De Noortukkers", op 29 januari is er de traditionele prin- RIJN8BURG De gemeenteraad van Rijnsburg zal in de vergadering van dinsdag 19 oktober de volgende agendapunten behandelen: beëdiging van J. K. de Mooy als raadslid; be noeming commissieleden; verorde ning waterleidingbedrijf: krediet voof reddingsmiddelen voor de brandweer: onderwijsvooretellen; sub6idie peu« terspeelzaai; nota parkeerproblemen» verkeersmaatregelen; straatnaamge- vingen; geldelijke steun voor wo ningbouwvereniging Spinoza Lv.m» bouw 116 woningwetwoningen; onbe woonbaarverklaring woningverho ging presentiegeld en begrotingswij zigingen. BENTHUIZEN De commissies in de raad van Benthuizen gaan ia het vervolg openbaar vergaderen. Het college stelt dit in de „Mede delingen" aan de raadsleden voo*» Het schrijft: „Ons ooilege is van mening, dat nu nog meer betekenis mag worden toegekend en inhoud mag worden gegeven aan het werk van de commissies uit de raad, zekaf ook gezien in het licht van de por tefeuilleverdeling zoals tussen ds leden van het ooilege heeft piaate- Leden van de outillage-com missie zijn druk bezig met het maken en herstellen van de car navalsattributen. De opslagruim te, waarin ook wordt geknutseld, moet men per 1 januari verlaten. Een vervangende heeft men nog niet. Als er iemand iets weet, houden de Cascarvieten zich gaarne aan bevolen. senzitting met het lanceren van de nieuwe prins Cascar VIII, de k-lnder- middag en het boerenbal volgen op 12 februari en tot besluit van de leut voor dit seizoen volgt op maandag 14 februari het grote gekostumeerde, feest. Een lijvig programma, dat nog in SASSENHEIM Het slaan van de „eerste paal" voor het nieuwe Sassenheimse zwembad, dat volgend jaar zijn poorten moet openen, was gistermorgen op het terrein in het plan Wasbeek temidden van reeds tientallen eerder in de grond ge stampte betonnen palen, eigenlijk de details moet worden uitgewerkt.niet veel meer dan een formaliteit. Riele tenslotte tevreden „Daar j méér plezier dan ooit. „Ik heb in de moet je vroeg bij zijn, waait anders j loop^der tijden a.1 heel wat eerste krijg je niemand meer". palen geslagen, maar zo blij als met 30RHOUT/NOORDWIJK De Noordwijkerhoek- is altijd een gevaarlijk obstakel geweest in de zeer bereden tertiaire weg van Warmond/Oegstgeest via kout naar Noordwijk. Daarin gaat nu gelukkig veran- komen. De brug zal worden verbreed, het tracé van .eidsevaart krijgt een andere loop en het rijwielpad It verlegd, zodat de wielrijders niet meer de gevaarlijke Afsteek" aan Voorhoutse zijde behoeven te maken. De ;#le kosten van deze reconstructie, waarmee men voor V begin van het bollenseizoen 1972 gereed hoopt te zijn, den geraamd op ongeveer f 700.000, deze ben ik eigenlijk nog niet ge weest". zei hij later. Het waarom ervan werd ook dui delijk. „We zijn in Sassenheim juist voor de bui binnen gekomen. Sassen heim zal één van de weinige ge meenten zijn, die het komende, door de bezuinigingen beheerste jaar, een dergelijk groot project in gebruik kunnen nemen". Daarom deerde het burgemeester Van Knobelsdorff ook niet, dat er op het terrein in het plan Wasbeek. ge klemd tussen de achterzijde van het verpleeg- en bejaardentehuis St. Ber- nardus (het bejaardentehuis is dezer dagen overigens ontruimd en zal bin nen korte tijd worden gesloopt in afwachting van de nieuwbouw) en de rijksweg Den HaagAmsterdam, in de afgelopen weken al tientallen palen waren geslagen. „Ik ben blij, dat niet op mijn vakantie is gewacht, maar dat er direct begonnen is. Wanneer het komende zwemseizoen de eersten een duik in het water kunnen nemen, heeft Sassenheim het slechts twee hele seizoenen zonder bad hoeven te stellen". Lange weg wordt een ingrijpende recon- le en een belangrijke verbete voor het verkeer, dat via de ivaartweg gebruik maakt van rbinding met Noordwijk. Voor directeur van gemeentewerken Philipsen: „We bouwen gewoon van Voorhout gerekend de "zijde van de brug een stuk aan, an bestemd wordt als rijwielpad, door behoeven de fietsers de ge- ljke oversteek voor de brug niet te maken van links naar rechts n rechts naar links al naar ge- men uit Voorhout of uit Noord- omt. Die brugverdeling is maar nderdeel van de reconstructie, iet tracé van de Leidsevaart- zal eveneens worden verlegd". neentewerken-directeur Philip- tealt een aantal tekeningen te- Bhijn, waarop de toekomstige 'ie duidelijk staat aangegeven. Combee vijfhonderd meter voorbij de .en Ibrug, gerekend vanaf de Bis- •Pelijke Nijverheidsschool en verder dan de boerderij, begint de wegomlegging. Het tracé komt over een afstand van ongeveer vijf tig meter eenzelfde afstand meer zuidelijk te liggen, zodat de gevaar lijke S-bocht voor de brug aan de Voorhoutse kant verdwijnt. Het rij wielpad blijft daardoor aan de lin kerkant van de weg liggen en vla de verbreding van de Noordwijker- hoekbrug over een breedte van on geveer zes meter in de richting Noordwijk lopen. In de toekomst zal de Leidsevaart- weg op Noordwijks grondgebied on der het nu in aanbouw zijnde via duct in de nieuwe provinciale weg 1 doorlopen naar de Quarles van Uf- fordstraat. Zover is het echter nog niet. want de verbinding van het viaduct in de richting Noordwijk moet nog worden gemaakt en er moeten zelfs nog percelen grond voor worden aangekocht. Directuer Philipsen: „Deze maand zal de aanbesteding onderhands ge schieden en nog dit Jaar hopen we met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Dat is wel nodig ook om voor het begin van het bollenseizoen klaar te zijn. De Voorhoutse raad heeft eerst een krediet van f 500.000 voor deze reconstructie beschikbaar gesteld en kortgeleden nog eens f 200.000, want in die half miljoen ving niet inbegrepen. De kosten van het gehele plan komen voor rekening van het provinciaal bestuur. De fi nanciering is zodanig geregeld, dat voor het betalen van de verschillen de termijnen steeds een gelijk be drag bij de provincie kan worden ge- delareerd. Het gaat de gemeente dus in feite niets kosten". Meer wegen In de toekomst zal de Leidsevaarr- weg zeker minder druk gebruikt wor den als de geplande provinciale weg 6 van de kust via Oegstgeest, Leider dorp, Woubrugge naar Alphen gestal te krijgt. Dat zal echter nog wel vele Jaren duren, want zoals de plannen nu liggen wordt eerst het gedeelte Leiderdorp-Alphen aan den Rijn uitgevoerd. Tot die tijd zal van deze waren de kosten van grondverwer- tertiaire weg nog een druk gebruik worden gemaakt, want er zijn al tijd nog zeer velen die vanuit Leiden niet via Rijnsburg, maar door Voor hout naar Noordwijk rijden. Het geld van de reconstructie is dus geen weggegooid geld. De werkzaamheden aan de provin ciale weg 1 bij Noordwijk vorderen duidelijk: het viaduct, de brug over de Maandagsewetering en de duiker krijgen gestalte. Bovendien maakt men ook goede vooruitgang met het leggen van de aarden baan in de richting Rijnsburg en naar Noord- wijkerhout. De werkzaamheden in NoordwiJ- kerhout verkeren reeds in een ver gevorderd stadium. Daar ligt het wegdek reeds van De Zilk door het dorp naar Leeuwenhorst en is men druk doende met het gereedmaken van de op- en afritten. De nieuwe De gevaarlijke S-bocht voor de Noordwijkerhoekbrug in Voor hout gaat verdivijnen. Het tracee zal breder worden en aan de brug wordt een stuk aangebouwd. (Foto Holvast) provinciale weg 1, die het bollen- en vakantiedorp Noordw ijker hout door midden snijdt, zal een belangrijke verbetering betekenen voor het druk ke verkeer langs de kust. Men blijft helaas met twee min punten zitten. Het gedeelte van Was senaar naar Katwijk vla het vlieg veld Valkenburg laat nog op zich wachten en op de grens van Zuid en Noord-Holland eindigt de ver binding in de richting Haarlem, want het provinciaal bestuur van Noord-Holland is nog niet gereed met de plannen. Sassenheim, de eerste bollenstreek- gemeente, die een veertigtal jaren hevig was" terug een zwembad bouwde, heeft een lange weg afgelegd om tot de realisering van het nu in aanbouw zijnde bad te komen. Al in 1958 vroeg de gemeente advies aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, omdat men toén reeds inzag, dat het oude, pitoresk gelegen bad zijn lang ste tijd had gediend. Het bad, niet meer dan een afgeschermd stuk open water, werd in 1970 door de toegeno men verontreiniging van het opper vlaktewater uiteindelijk ook gesloten. En dat, terwijl in '63 in Sassenheim al een waterzuiveringsinstallatie in gebruik kon worden genomen. Van Knobelsdorff: „Toch zijn we blij, dat we toen de serieuze poging onderna men om het oppervlaktewater zo schoon mogelijk te houden". Het advies van de VNG, met daar in de eisen voor een nieuw bad, dat in '58 werd uitgebracht, deed de ge meentebestuurders evenwel schrik ken. Van Knobelsdorff eerlijk: „Het rapport is in de la verdwenen". In '63 kwam een tweede poging om tot een nieuw bad te komen. Toen in combinatie met de gemeente Voor hout. Een plaatsbepaling was reeds geschied: bij de stenen brug. Reali satie bleef wegens diverse moei lijkheden evenwel achterwege. Ook een zwembad in het nog uit te voe ren Sassenheimse plan Teylingen bleek (na .ingrijpen" van Provin ciale Staten) niet haaibaai*. Tenslotte werd het het plan Wasbeek. Het zwembad moet hier (in de verre toe komst) deel uit gaan maken van een sportvoorziening met instructiebad en sporthal. Rond de uitvoering van het zwem bad zelf laaiden de gemoederen het afgelopen jaar ook nog op. Tijdens een gemeenteraadsvergadering, waar- Met zichtbaar genoegen liet burgemeester J. baron van Kno- belsdorff de 'eerste paal' voor het zwembad in Sassenheim in de grond verdwijnen. fFofco Holvast) in vertegenwoordigers van de Neder» landsche Heide Maatschappij met papiertjes op de grond de slecht ge- informeerde raadsleden trachtten duidelijk te maken waarom het nu precies ging, werd uiteindelijk geko zen voor een 25meter uitvoering. Een keuze, die aan veel kritiek onder- Achtergrond Die (politieke' strijd werd gisteren (niet ten onrechte) naar de achter grond geschoven. Burgemeester Van Knobelsdorff: „Wat nu telt is gewoon het feit, dat dit bad zo snel mogelijk gereed moet zijn. Het is nu gewoon een feestelijk iets, dat Sassenheim ondanks de financiële problemen dit toch kan realiseren". Burgemeester Van Knobelsdorff liep dan ook al vooruit naar de eventuele feestelijke eerste steenlegging en de (nog fees telijker) opening. Het Sassenheimse zwembad krijgt behalve het 25-meter lange diepe bassin met springkull nog een half- diep (25 meter lang) bassin en een kleuterbad. Het water zal verwarmd worden. De bouw is ruim twee weken geleden gestart. De bassins zijn reeds uitgegraven, de palen voor het diepe en halfdiepe bassin zijn nagenoeg alle reeds geslagen en wellicht nog voor het einde van deze maand zal een begin gemaakt kunnen worden met het beton-storten. De ophoging van het terrein is eveneens reeds gaande, terwijl ook de bouwplaatsen voor de noodzakelijke gebouwen (ke telhuis en filterinstallaties, kleedge legenheid etc.) al duidelijk te her kennen zijn. Heide MaatschappU- man Van Gelder: „Het tijdstip van uiteindelijke oplevering zal natuurlijk ten zeerste verband houden met het weer. Het ls nu zaak voor de vorst periode zoveel mogelijk gereed te krijgen". Dat Sassenheim, na twee droge" Jaren volgend badseizoen zal kunnen zwemmen, lijkt echter aan geen twij fel meer onderhevig.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11