>erzisch feest vandaag in ïrote tentenstad begonnen 'Minder dollars voor VN als Formosa geen lid is" Spaanse affaire- Matesa in doofpot Eersepolis verzamelpunt van vorsten en presidenten Naast elkaar 01 Respect van Japanse jjvolk voor het Duitse" Suenens ook voor gehuwde priesters Louis: "Wedloop naar vrede tussen Moskou en Verenigde Staten I ranco hielp met één pennestreek financieel schandaal uit de wereld )INSDAG 12 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PERSEPOLIS, WASHINGTON, PARIJS (Reuter, AP) In Perzische stad Persepolis is vandaag de viering begonnen in het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk. In een spe- ial voor deze gelegenheid ingericht tentendorp is de Sjah stheer van een ongekend aantal gekroonde hoofden, presi- ;nten en regeringsvertegenwoordigers. De feestelijkheden. een week duren, zijn vandaag ingeluid met een kransleg- ng door de Sjah op het graf van Cyrus de Grote, stichter van (t eerste machtige keizerrijk Ier wereld. terrein: president Podgorni van de Sowjet-Unie heeft een goudkleurige tent vlakbij soortgelijke tenten van de Amerikaanse vice-president Spiro T. Agnew en een vertegenwoordiger van Formosa. Ook de tenten van de presidenten van India en Pakistan, landen die op gespannen voet met elkaar staan, zijn naast elkaar ge plaatst. De tent van de Zuid- afrikaanse president staat naast die van de president van Mauretanië. Tot de vorstelijke gasten behoren o.a. Prins Bernhard, die Koningin Juliana vertegenwoordigt. Koning Frederik en Koningin In- gin Ingrid van Denemarken, de Keizer van Ethiopië, Koning Hoes sein van Jordanië, Koning Hassan van Marokko en de Koning van Nepal. Verder worden o.a. verwacht de presidenten van Joego-Slavië, Roemenië, Oostenrijk en Finland on derscheidenlijk Tito, Ceaoesescoe Jo nas en Kekkonen. President Pompi dou van Frankrijk heeft de uitno diging aan hem afgewezen een besluit, dat de Sjah betreurenswaar dig heeft genoemd. In een gesprek met een Frans blad verklaarde de Sjah, dat president Pompidou vol gens sommigen aan zijn hof bezwaar heeft gemaakt tegen het hofprotocol en voorrang wilde hebben boven ze kere monarchen. let weelderige tentendorp is gelf in de schaduw van de ruïnes Persepolis, eertijds de hoofd ei van het Perzische rijk. Om ?iet lied Persepolis, dat 60 kilometer noorden van de Zuidperzische d Sjiraz ligt, zijn veiligheidscroe- gelegerd. Bovendien patrcuille- hefschroefvliegtuigen boven het stgebied, waar een kleine duizend rnalisten, fotografen en perso- van televisie-onderneningen. alle delen van de wereld hun k zullen gaan doen. Er zijn een x pikante situaties op het tenten- Ichade in Ulster De guerrilla 's van het IRA in dit Jaar heb- de Noordierse industrie reeds schade berokkend van naar atting 345 miljoen gulden. De rkioosheid in Ulster stijgt met de Op het ogenblik is een op de werkloos. {ruilof tsgangers verdronken gentien Poolse bruiloftsgangers zondagavond in de Weichsel ver inken doordat hun boot kapseisde, srtig opvarenden konden gered rden. JhinaEthiopië China en Ethio- hebben overeenkomsten oider- end over handel en economsche technische samenwerking. ^De liopisché keizer Haile Sela'ssit en Chinese premier Tsjoe-En-lai onden de ondertekeningsplech ig- d bij: Ethopië krijgt een hulp 'an miljoen gulden. Stadion in Teheran De tenten waarin de gasten wonen zijn aan elkaar gelijk. Elke tent heeft een zitkamer, twee slaapka mers en badkamers. Een hoogtepunt zal vrijdag a.s. een parade zijn van eenheden van het Perzische leger, uitgerust met uniformen uit de tijd van Cyrus en uit andere periodes van Perzië's geschiedenis. De aanwe zigen zullen ook vergast worden op een schouwspel, waarin de bouw van Persepolis wordt uitgebeeld en ook de verwoesting van de stad toen troepen van Alexander de Grote de troe pen van Darius III versloegen. Van Persepolis zullen de gasten naar de hoofdstad Teheran worden gevlogen, waar zaterdag een stadion met 100.000 plaatsen onthuld wordt en 'n monument waarin een historisch museum is ondergebracht. Een gro te boog als onderdeel van het monu- (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Eer van 21 Amerikaanse sena- Q ren heeft bekendgemaakt, dat in de Senaat een wet aanhan- zullen maken om de finan ■Hele bijdrage van de \'erenigde aan de Verenigde Naties astisch te beperken wanneer wordt uitgewezen als lid L neinde de zetel van Peling mo- lijk te maken. Deze mmoeuvre bi de Amerikaanse VN-am- tssadeur toegelicht door de con- rvatieve senator James Buckley n de staat New York, <e zegs- an voor deze groep sentoren. Senator Buckley verwees nar het it, dat Formosa een van demede- (richters was geweest van e Ver- I» ligde Naties Hij zei dat ht een f incipiële kwestie was Format niet I laten vallen. Buckley beria zich er verder op dat het initiatief van de 21 senatoren de steun heeft van ..driekwart van de Amerikaanse be volking". De Verenigde Staten hebben in de afgelopen jaren ongeveer 36 procent van de jaar-begrotingen van de Ver enigde Naties voor hun rekening ge nomen, een bedrag dat aanzienlijk groter is dan dat van bijvoorbeeld de Sowjet-Unie of van Engeland of Frankrijk. Over enkele dagen begint het debat in de Algemene Vergadering over de toelating van China. Volgens een laatste peiling zou de motie van de Verenigde Staten om zowel Formosa als Peking een zetel in de Verenigde Naties te geven, twee stemmen te kort komen. De laatste tegenslag voor Washington was dat Ierland, dat tot nog toe steeds de Amerikaanse lijn had gevolgd liet weten dat het voor de toelating van Peking zou stem men en tegen het handhaven van Formosa als VN-lid. Zelfs wanneer de actie van de groep van 21 senatoren het tot een wetsvoorstel zou brengen, is het on- leizer in een tcfelrede: f (Van onze correspondent) 'n begrip zal worden als de dan her- BONN (GPD) Met twee volklie-stelde Heinemann er Koningin Ju- (I eren van Duitse componisten (eerstRana en Prins Bernhard ontvangt, et Japanse, vervolgens het Duitse) Vas Koschnick maandagavond de v I Keizer Hirohito gisterochtend op stheer van het keizerlijke paar en et vliegveld van Bonn ontvangen 50 genodigden. ^oor de plaatsvervangende chef van Keizer Hirohito zei gisteravond in it, burgemeester Koschnick vaa imen. Tijdens het middageten, irbij zij de hoogste Japanse on- erscheiding in ontvangst mocht ne- overhandigde mevrouw Heine- j de keizer een brief van haar nan. Deze verontschuldigde zich tor zijn afwezigheid. Hirohito en Keizerin Nagako be- otwoorden met hun verblijf in Pest-Duitsland de visite die presi- tot Lübke in 1963 aflegde in Tokio, lens van een oogoperatie herstellen- opvolger Heinemann heeft van D dokter zelfs niet de toestemming pi unnen Krijgen om op een televisie controleren of Koschnick, als Itostdoend president van de Bonds- m tafelrede, dat het Japanse volk ci het Duitse volk verenigd zijn door ?n verloren die zij als bondgeno- bittere ervaring een oorlog te heb- n hebben gevoerd. De keizer sprak .ermee voor het eerst openlijk over Tweede Wereldoorlog. In zijn toespraak tijdens het diner i de 70-Jarige keizer dat „onze cide landen terugblikken op eenzelf- ontwikkelingsgang gedurende de gelopen nonderd jaar". Hij prees de Duitse hulp bij de odernisering van Japen in de vo- ge eeuw en voegde er aan toe: „De md tussen ons is niet beperkt tot speciale betrekkingen van het ver den, die ik zojuist heb opgesomd, &ad, hem waardig vervangt. Voor e band blijkt ook in de bittere er- lirohito zal de afwezigheid van een aring een oorlog te hebben verloren. 8! ka-tshoofd echter enigszins worden >e keizer zei dat de beide volkeren vergoed door een anderhalf uur du- eel gemeen hebben in hun ijver, tod onderhoud met de Lübke's. kort asthoudendheid en organisatieta- zijn vertrek op woensdag. ent. „Om al deze redenen heeft het In het fraaie slot Brühl, dat la-rapanse volk groot respect en diepe w deze maand ook in Nederlandympathie voor het Duitse volk' waarschijnlijk dat de senaat het voorstel zal aannemen. Wat dat be treft is de actie meer van symbo lische dan van praktische aard. Overigens is de Amerikaanse mini ster van Buitenlandse Zaken Rogers, van oordeel, dat, als Nationalistisch- China niet meer tot de Verenigde Naties zou behoren, tien andere lan den „rijp zijn voor verwijdering uit de wereldorganisatie en dat dan tevens de wettigheid van alle han delingen van de veiligheidsraad tot nu toe in twijfel kan worden ge trokken". Zoals bekend is Amerika een sterke voorstander van het hand haven als lid van Taiwan (Formosa) maar zou tevens Peking in de we reldorganisatie willen zien opgeno men. Het Amerikaanse beleid noemt men wel „de twee-China's-politiek" ment zal een nieuwe poort naar de Perzische hoofdstad vormen voor het verkeer aan de luchthaven naar Te heran. De boog wordt reeds niet- officleel „de Eiffeltoren van Tehe ran" genoemd. De kosten van de feesten zijn offi cieel niet opgegeven. Kritiek afgewezen De minister voor Hofzaken, Ass- dollach Alam, heeft verklaard, dat de uitgaven de ontwikkeling van Perzië hebben helpen versnellen. Er zijn om. wegen aangelegd, de elek triciteitsvoorziening is uitgebreid en er zijn nog andere voorzieningen ge schapen, die andersin veel langza mer tempo verwezenlijkt zouden zijn. De sjah van Perzië ziet de feeste lijkheden als een gelegenheid om het moderne Perzië te tonen als een Een globaal overzicht van de reusachtige tentenstad bij de Perzische stad Perse-polis. zich snel ontwikkelend land en een waardige opvolger van het rijk van Cyrus. De Sjah van Iran heeft de kritiek van de hand gewezen dat hij staats gelden verkwist aan een uitbundig feest. In een door het Franse blad „Le Monde" gepubliceerd interview verklaarde de Sjah: „Wij hebben het geld dat wij uitgeven geleend noch gestolenDe uitgaven voor de fes tiviteiten zijn ingepast in onze ont wikkelingsprojecten: wij bouwen we gén en hotels, wij voeren waterlei ding in op het platteland, en wij bouwen een toeristische infrastruc tuur op, die ons later fabuleuze in komsten kan verschaffen". VATICAANSTAD (AP) Kardi naal Suenens van België is zeker niet de eerste van de 209 afgevaardigden op de synode die gehuwde mannen tot priester wil laten wijden. De kardinaal waarschuwde de sy- node-vaders voor een definitieve be- Vier Britten verdacht van spionage LONDEN (Reuter) Een ambte naar van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren in Londen voor een rechter beschuldigd van overtreding van de wet inzake officiële geheimen, omdat hij tussen Juli 1968 en april 1971 in de Soeda- nese hoofdstad Chartoem een docu ment zou hebben overhandigd, dat van nut zou kunnen zijn voor een vijand. De verdachte, de 39-jarige Hinchcliffe, is een lagere administra tieve functionaris die twee dagen ge leden bij zijn terugkeer uit Algiers werd aangehouden. Hij moet op 18 oktober opnieuw voorkomen. Behalve Hinchcliffe is ook een re geringsambtenaar van Maleisische afkomst in staat van beschuldiging in verband met een spionagezaak gesteld. Hij werkte in Portsmouth. Eveneens op beschuldiging van over treding van de wet inzake officiële geheimen zijn twee Griekse Cyprio ten aangehouden. Het zijn twee kleermakers. Alle vier gevallen staan op zichzelf en hebben niets te maken met de onthullingen van de Rus Oleg Lyalin. slissing inzake de celibaatskwestie. Hij oefende kritiek uit op de „auto riteiten in Rome" die pas nu. zijns inziens vijf jaar te laat, een discus sie over het celibaatsvraagstuk had den toegelaten. De kardinaal bracht daarmee het besluit in herinnering van de Paus, die de deelnemers aan het tweede Vaticaanse concilie ver bood over het celibaat van gedach ten te wisselen. De Belgische kardinaal verklaarde voorts, dat de Belgische bisschoppen, conferentie meent dat de bisschop penconferentie van landen waar een priestertekort bestaat, de Paus moe ten kunnen verzoeken gehuwde man nen tot priester te wijden. Een minderheid van het Belgische episcopaat, aldus kardinaal Suenens, waartoe ik ook behfcor, is van oordeel dat niet alleen bij een priestertekort de mogelijkheid moet bestaan om gehuwde mannen tot priester te wJJ- aen. Kardinaal Suenens zette uiteen, op welke privé-gronden hij voor het priesterschap van gehuwde mannen was. De bisschoppen hebben niet al leen de macht, maar ook de plicht om het aantal priesters te benoemen, dat beantwoord aan de eisen van het volk gods. Deze plicht, die een god delijke plicht is, zo ging de kardinaal voort, gaat voor, boven iedere kerke lijke wetgeving. Het volk der christe nen vervolgde hij heeft op zijn beurt ook het recht de priesters in zijn midden te hebben waaraan het behoefte heeft met betrekking tot zijn uiteenlopende omgevingen. Ten slotte moet het recht van Jezus Christus om zich ongeschonden te bhj ven uiten door middel van het eucharistisch mysterie, gehandhaafd blijven. LONDEN, WASHINGTON (AP, DPA) Volgens de Sowjetrussi- sche journalist Victor Louis is het einde van de Vietnamese oorlog thans in zicht. Louis, die Sowjet- russisch staatsburger is en als correspondent van de „London Evening News" in Moskou woont, verklaarde gisteren: „Alles wijst erop, dat, nu de Sowjet-Unie en ADVERTENTIE de Verenigde Staten belden be lang hebben bij beëindiging van het conflict, een wedloop naar de vrede is begonnen". Het gevolg van deze wedloop zou volglens Louis een topconferentie tussen president Nixon en "een der Rus- siche leiders" zijn. Er heerst volgens Louis op heit ogenblik in Moskou koortsachtige activiteit. In diplomatieke kringen ia de Sowjetrusaische hoofdstad ver wacht men ook ontwikkelingen in het Midden-Oosten na *t bezoek van de Egyptische president Sadat, die op het ogenblik in Moskou vertoeft. Intussen hebben Amerikaanse kunstmanen boven de Sowjet-Unie nieuwe raketbunkers gefotografeerd, zo meldde de New York Times gis teren. Het blad noemt als bron Ame rikaanse regeringsfunctionarissen, die zich bezorgd maken over een versterkte nucleaire bewapening van de Sowjet-Unie. Het aantal nieuwe raketbases zou van tien in het begin van dit Jaar tot meer dan negentig gestegen zijn. Bovendien zouden de nieuwe Russi sche raketbunkers belangrijk groter zijn dan nodig is voor de SS-9-raket ten. Dit zijn, voor zover tot dusver bekend is, de krachtigste Russische raketten met een doorsnee van 3.30 meter. (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Generaal Franco's ministers kunnen tevreden zijn. Hun verjaardagscadeautje aan de generaal ter gelegenheid van de 35-ste viering van zijn alleenheer schappij, de ma'ssale aanhankelijk heidsbetoging op het Plaza de Orien- te in Madrid, was een groot succes. Zelfs de anders zo onbewogen Fran co kwam er zichtbaar van onder de druk. De ene dienst is de andere waard, en zo trokken negen woorden in het lange amnestiedecreet, dat Franco bij deze heuglijke gelegen heid afkondigde, spoedig de aan dacht van de politieke waarnemers. Tussen de uitgebreide bepalingen waardoor éénderde deel van alle Spaanse gevangenen onmiddellijk op vrije voeten kwam, vermeldde het decreet namelijk eveneens, dat het staatshoofd "alle geldstraffen, wel ke hun omvang dan ook moge zijn" had kwijtgescholden. Iets verderop stond te lezen dat de gratieverlening inzake geldstraffen automatisch toe gepast moest worden voor het geval het proces nog in de onderzoekings periode verkeerde. Het decreet voegde er nog uitdrukkelijk aan toe, dat er in dat geval geen openbaar proces voor de rechtbank meer no dig was en dat er ook geen vonnis uitgesproken moest worden. Wat door de algemene feeststem ming en de vreugde over de amnes tie geheel onopgemerkt voorbij ging, was het feit, dat Franco zo met één pennestreek het grootste finan ciële en politieke schandaal in de ge schiedenis van z'n bewind uit de we reld had geholpen. Onder de begun stigden van deze amnestie bevonden zich namelijk enkele ministers van het kabinet, dat de "spontane" massabetoging voor Franco had ge organiseerd, plus een aantal van hun vroegere collega's en ondergeschik ten. Het schandaal waar het om gaat is de eens zo beruchte „affaire-Ma tesa", een zwendel waar 15 miljard peseta's (750 miljoen gulden) aan staatsgelden mee gemoeid waren. Het onverantwoord verlenen van een staatskrediet van 15 miljard pe seta's aan de firma Matesa om haar uitvoer van textielmachinerie te on dersteunen, werd in het voorjaar van 1969 door een sector van het regime die men wel met de falangisten of nationalisten vereenzelvigt, opge blazen en uitgebuit om er hun riva len. de zogenaamde technocraten van het Opus Dei, mee te lijf te gaan. Het was bepaald niet de enige zaak waarbij men 'n twijfelachtig gebruik van staatsgelden kon vermoeden en het zal ook zeker niet de laatste zijn. Maar de affaire-Matesa werd buiten alle verhoudingen opgeblazen door de nationalisten, die op dat mo ment o.a. sleutelposten in de rege ringscontrole op de nieuwsmedia be zetten, omdat de verdenkingen dui delijk in de richting van him tegen standers in het kabinet wezen. Het schandaal werd z algemeen bekend gemaakt, dat er in de zomer van 1969 in heel Spanje over niets an ders meer gesproken werd. Heel wat politici meenden, dat het laatste uur van de technocraten geslagen had. De eigenaren van de firma Mate sa, Juan en Fernando Vila Reyes, verdwenen achter de tralies. De per sonen. die ondervraagd werden, ble ken van steeds hogere rang te wor den en bereikten spoedig het peil van directeur van een staatsbank en zelfs een staatssecretaris. Men ver wachtte van generaal Franco een ka binetswisseling ten gunste van de falangisten, en in de gebruikelijke "welingelichte kringen" had men de nieuwe ministerlfjst al klaar lig gen. Maar men rekende buiten de waard, lees: Franco. In plaats van een kabinetswisseling liet hij de po litieke stoom afblazen door de, op dat moment volkomen onverwachte benoeming van Prins Juan Carlos tot zijn opvolger en toekomstige koning van Spanje. Toen hij op 29 oktober overging, kregen de Falangisten het lid op de neus. Weliswaar verdwe nen de technocratische ministers, van Hondel en van Financiën van 't toneel, maar zij werden vervangen door geestverwanten terwijl de fa- langistische ministers zonder meer ter zijde geschoven werden. Enkele ministers die in laatste instantie voor de affaire verantwoordelijk ge steld konden worden, behielden zelfs hun post. Franco zou Franco niet zijn, als hij niet toch een slag om de arm had gehouden. Het proces-Matesa ver dween niet in de doofpot, maar werd achter gesloten deuren behandeld door de voltallige zitting van het op perste gerechtshof, dat nu drie ex- ministers ter verantwoording riep. Er werd zelfs gestemd over de vraag of men ook enkele "zittenblij- vers" van het kabinet zou ondervra gen, maar dat voorstel werd afgewe zen. Niettemin bleef het proces als een zwaard van Damocles aan een zijden draadje boven het hoofd van enkele sleutelfiguren van het kabinet hangen, en de nationalisten bleven proberen dat draadje door te knip pen. Na twee Jaren van geheime onder zoekingen bedroeg het dossier al 50.000 foliovellen en als men de ko pieën van de zestien advocaten mee rekende, had he+ opperste gerechts hof een twintigtal flinke bestelwa gens nodig om de paperassen van Matesa te vervoeren! Verleden Jaar jui maakte de officier van Justitie zijn e.sen bekend tegen Vila Reyes eiste mj 1.278 Jaar gevangenisstraf en 8,5 miljard peseta's boete, tegen de directeur van een staatsbank 500 mil joen peseta's boete, en tegen de drie ex-ministers boetes van vijf tot twin tig miljoen peseta's of twee maan den arrest. De argumenten van de officier van Justitie om dergelijke eisen te recht vaardigen (die natuurlijk in het vonnis vermeld zouden moeten wor den) zouden ongetwijfeld voldoende munitie vormen voor een nieuwe aanval van de falangisten. Wat nog veel belangrijker is: het wae een publiek geheim, dat vele Spaan se generaals, die bepaald niet in weelde zwemmen en ternauwernood wat modern materiaal van Washing ton mogen vragen of in Parijs op krediet mogen kopen, verontwaar digd een rechtvaardiging van de verdwenen staatsgelden eisten. Geen wonder dat er bij de laatste politie ke manoeuvre van de nationalisten, de massabetoging van verleden Jaar december op het Plaza de Orlente, opnieuw ophelderingen over het pro ces werden geëist. Het verweer van het kabinet blijkt succes, te hebben gehad. Zij beant woordde de falangisten met een nieu we en nóg massievere betoging op het Plaza de Oriente, en generaal Franco heeft hen beloond. Er komt géén proces-Matesa en nog min der een vonnis met argumenten. Er behoeven geen dreigende miljoenen- boetes betaald te worden. Het op perste gerechtshof kan zijn twintig ,bestelwagentjes gebruiken om de duizenden foliovellen naar de vuil nisbelt (of beter nog, de verbran dingsoven) te brengen. De technocra ten en Opus Dei-leden kunnen een zucht van verlichting slaken en de Matesa-nachtmerries vergeten. Ge neraal Franco heeft zijn vroegere en huidige medewerkers van een verne dering gered en (wat voor hem waar schijnlijk nog veel belangrijker was) alle verdenkingen van corruptie in zijn regime weer naar het rijk van de taboes verwezen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9