bereidheid in 'top' om de salarissen te bevriezen AVMO stapt uit onderwijsoverleg NEDERLAND TELT NU 3.8 Mü,TOEN HUIZEN 7akbonden werken aan gezamenlijk plan inig kans op e of gas de Veluwe Alle nieuwe flats centraal verwarmd Itê aflSBJXê jJjjJiDlMiQLüij- Open brief aan ministers Hartpatiënten boos over vertraging operaties in AZU Brand gesticht op drie plaatsen scholencomplex Ruzie met Stuyt "Dr. Gathier verantwoordelijk voor impasse" 5DAG 12 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 iN HAAG De plannen om de topsalarissen het vol- jaar te bevriezen blijken in diverse kringen steun te i-vinden. Ministers, topambtenaren, burgemeesters, leraren en vertegenwoordigers van de vrije beroepen »n reeds meegedeeld „een veer" te willen laten om de ie het volgend jaar te beperken. ADVERTENTIE is waarschijnlijk dat de ïkcentrales (NVV, NKV en nog deze week een "loon- ngsplan" voor de top op allen leggen. Ook de werk- denken in die richting. In aag circuleerden al geruime ruchten dat de ministers afzien van een reële sa- rbetering. dit voorbeeld in de hand zou beroep worden gedaan op de tenaren om de looneisen te en af te zien van een verbe- NW-voorzitter Harry ter lie enkele weken geleden zijn lanceerde deed eveneens oep op de ontvangers van om het volgend Jaar larisverbetering te accepteren, «meester drs. H. J. Ei J sink Cppel heeft inmiddels laten dat zijn inkomen het volgend ag worden "bevroren". Ook lemeesters van Amsterdam, jen en Dordrecht willen af- D een verhoging in 1972. Bur- ier Eijsink: "Ik vind dat de eester van de grotere ge niet alleen moeten afzien reële verbetering maar ook compensatie voor de geste ten". Het Genootschap van Burgemees ters komt op 27 oktober bijeen. Tij dens deze vergadering zal het punt van de salarisbevriezing aan de or de komen. Inmiddels wordt er door het dr. W. A. Visser 't Hooft-cen- trum in Rotterdam ee.actie gevoerd voor inkomensbeperking. Zij hebben een verklaring opgesteld en vragen vertegenwoordigers van hogere in komens. die te ondertekenen. De eerste ondertekenaars van de verklaring zijn: prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar in Tilburg, drs. J. Damoiseaux, secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappe lijk Welzijn, mr. W. Fockema An- dreae, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, dr. ir. L. Ruiter, directeur Unilever Research Laboratoria en prof. dr. J. Tinber gen, hoogleraar in Rotterdam. De ministers Boersma (Sociale Zaken) en Langman (Economische Zaken) zijn van plan een bespre king te arrangeren met vertegen woordigers van de vrije beroepen. De ministers hebben over deze zaak al onderling contact, maar een da tum voor het gesprek is nog niet IA protesteert en strafkamp WM-redactie TERDAM (ANP) Het be an de Partij van de Arbeid iet klem geprotesteerd tegen van drie maanden strafkamp ipgelegd aan de dienstplichti- m Schul en Hans Dona, re en van het Ermelose blad lan de Vereniging vanDienst- e Militairen. rtijbestuur vindt het onaan- lar dat militaire commandan- brigade-generaal E. O'Her- ïimandant van het tweetal, Sgens het schrijven van een naar een strafkamp kan stu- PvdA meent dat het grond- ke recht van vrijheid van suiting hier in het geding is. ree gestrafen zijn inmiddels in gegaan bij de commandant t eerste legerkorps, luitenant- il Meijnderts. Hangende het at daarvan, is de uitvoering opge- HAAG De kans jp het iffen van aardolie of aard- iet name op de Veluwe, kan gering worden geacht. Al- ieft minister mr. drs. H. J. an van Economische Zaken 'oord op schriftelijke vragen iet kamerlid dr. J. van den PvdA). De bescheiden resulta- to de in de laatste jaren in nd verrichte exploratieborin- ebben tot deze uitspraak van lister geleid ogen bij Epe en bi] Teuge niets opgeleverd, bij Barne- IJn nog boringen aan de gang, 't de minister geantwoord op van het kamerlid van Den J op die van diens collega dr. terlouw (D'66). iEENDEKEN ALKMAAR tMAAR Bisschop Th. J. kruis heeft een voor ITeder- uniek plan goedgekeurd: Ei ln het dekenaat Alkmaar geen e deken maar een overbgor- De commissie „Nieuwe teken taaar" heeft daartoe een plan leid. vier kringen die het ieke- Alkmaar kent zal men lit de lillende parochieraden eei raad kiezen. Uit deze -kriigra^ waarin men zowel geestejjken wil opnemen wordt dan het overlegorgaan gekozen, e kring levert daartoe twee ver hoordagers: een geestelijk» en fek. Bisschop Zwartkruis leeft a brief aan de commissie de aangeboden van een nog xan Jzen deskundige die moet lel- 'omschakeling" te bewffk- gen. „Breed" Op een dergelijke bespreking ls van verschillende kanten aangedron gen, onder meer door de voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vere niging, F. N. M. Bierens. Het zoge naamd "breed" overleg over de in- flatiebestrijding heeft zich tot dus ver beperkt tot de vertegenwoordi gers van de werkgeversorganisaties, de vakcentrales en het kabinet. Een andere groep die er ook op heeftv^aangedrongen bij het „loon- oVerleg" te worden betrokken is de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. In het Algemeen. Dagblad werd vandaag het volgende loon- staatje gepubliceerd: minder dan f 10.000 per Jaar, 700.000 mensen, f 10.000—f 15.000 per jaar, 3.500.000 mensen f 15.000 - f 20.000 per Jaar, 750.000 mensen, f20.000 f 50.000 per Jaar, 300. mensen, f 50.000 f 100.000 per jaar, 35.000 mensen, f 100.000 en meer per Jaar, 5.000 mensen. Minister Udink (woningbouw) open gisteren in Apeldoorn de twee miljoenste woning die na de oorlog ïbouwd. We bouwen steeds snel ler, steeds groter, steeds comforta beler en ook steeds hoger. De cij fers lieger er niet om. Over het eer ste miljoen iiuizen na de oorlog de den we zeventien Jaar. Over het tweede miljoen nog maar negen jaar. En dan te berenken dat het cijfer van één miljoen vóór de tweede wereldoorlog pas na 34 bouwjaren werd bereikt. We gaan nog maar even door met cijfers, want het ministerie van volkshuivesting en ruimtelijke orde ning heeft ze in een publikatie ter gelegenheid van de tweemiljoenste rijkelijk en overzichtelijk verstrekt. Op 1 Januari 1946 bedroeg de wo ningvoorraad in ons land rond 2.1 miljoen woningen. Op 1 Januari van dit jaar was dat 3,8 miljoen. Dit is de nettovermeerdering, dus na af* trek van door sloop brand, enz. verdwenen woningen. In een per centage uitgedrukt is er 81,4 pro cent woningen bijgekomen. De be volking zat ook niet stil en groeide van 9,3 naar 13,1 miljoen, oftewel 40,9 procent. De verhouding tussen huizengroei en mensengroei is dus twee op één. Niet gek voor onze bouwers, temeer als men bedenkt dat de gemiddelde grootte van de woningen is toege nomen. De gemiddelde woningbezet ting kon daardoor dalen van 4,02 in 1939 naar 3,44 vorig jaar. Een positief punt is zeker ook dat de kwaliteit van de huizen flink verbeterd is. De brochure van het departement somt op: grotere ver trekken, grotere balkons, betere keukens, meer liften, centrale ver warming en douches. De negatieve punten van vele naoorlogse wonin gen vermeldt de brochure niet. Een balkon is geen tuin, om maar wat te noemen en flatneurose is een be grip dat we voor de oorlog niet kenden. Een hardnekkig misverstand wil overigens dat er voornamelijk nog maar flats gebouwd zouden worden. De laatste acht jaar werden er bijna twee keer zoveel eengezinshuizen gebouwd dan meergezinshuizen (zoals een woning van een flatge bouw wordt genoemd. Wel is het zo dat binnen de flatbouw de super hoogbouw in acht jaar van elf naar vierenveertig procent Ls gestegen, oftewel verviervoudigd. Nog wat losse cijfers; van het tota le woningbezit is naar schatting tachtig procent voorzien van een badgelegenheid. Na de oorlog is geen huis meer gebouwd zonder douche. In de nieuwbouw wordt centrale verwarming nu algemeen toegepast. Negentig procent van de vorig jaar gereedgekomen eenge zinshuizen was centraal verwarmd, voor de flats was dat percentage zelfs honderd. Een lift was vorig jaar bij 83 pro cent van de afgeleverde hoogbouw standaarduitrusting. Het gemiddeld oppervlak steeg de laatste acht Jaar van 58 vierkante meter naar 69 vierkante meter per woning. En met het aantal vertrekken (inclusief de keuken) staan we zelfs nummer één in1 Europa: ruim vijf, met West- Duitsland (4,3) als goede tweede. Het wordt na al deze prachtige cij fers waar niets op af te dingen valt, tijd om toch ook nog even naar de keerzijde van de medaille te kijken. Het woningtekort was di- rekt na de oorlog een kwart mil joen huizen. Omstreeks 1950 was dat opgelopen tot 300.000 en pas In een flatgebouw in een nieuwbouwwijk in Apeldoorn is onlangs de twee miljoenste wo ning na de oorlog gereedgekomen. Reden voor minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening om persoonlijk de sleu tels aan de bewoners te overhan digen. Op de fotoMinister Udink overhandigt de sleutel aan de fa milie Sambeek. Op het flatgebouw is een grafiek aangebracht waar op de bouwproduktiviteit is af te lezen. 1956 zaten we weer op het peil van 1945. Inl960 hadden we nog maar 217.000 woningen te weinig en in 1967 bedroeg het tekort niet meer dan 102.000. Dat was ook de periode waarin voorspellingen opdoken over het naderende einde van de woning nood. f Volgens officieuze becijferingen zou het woningtekort in 1970 weer zijn toegenomen tot ongeveer 120.000. Maar het begrip woningtekort kreeg een andere inhoud. Niet langer tel den alleen het aantal onbewoonbare huizen waarin nog bewoners zaten en het aantal ongewenste inwonür gen. Het begrip kreeg ge enruimere betekenis. Het aantal huwelijken, vooral op jonge leeftijd stijgt sterk, steeds meer alleenstaanden willen een eigen woning. Steeds meer oude woningen worden als minderwaardig ervaren. In 1964 werden 95.000 nieuwe wo ningen opgeleverd. Daarna is het aantal niet meer beneden de 100.000 geweest. Het veelal verguisde beleid van ex-minister Schut gaat dit jaai een vrucht afwerpen die een nieuw record kan betekenen: ruim hon derddertigduizend nieuwe woningen. Minister Udink denkt dat record al volgend Jaar scherper te stellen. Het embleem van de Apollo 9. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat.Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratisApollo-stickers I shelij bij Shell. r° UTRECHT (ANP) Tot nu toe zijn er dit jaar minder open hartope raties verricht in de Nederlandse ziekenhuizen dan in de overeenkom stige periode vorig Jaar. terwijl de gezamenlijke wachtlijsten van de elf Nederlandse hartcentra langer zijn dan ooit. Bovendien staan vele hartpatiën ten. voor wie chirurgisch ingrijpen uitkomst zou bieden, niet op een wachtlijst. Tevens leidt deze situatie van vertraging in de behandeling van hartpatiënten tot vertraging in de opleiding van gespecialiseerd me disch en verpleegkundig personeel. Dit staat in een open brief die de Nederlandse Vereniging van Hartpa tiënten gisteravond heeft gestuurd aan de minister van Volksgezond heid, dr. L. B. J. Stuyt en diens ambtgenoot zonder portefeuille be last met Wetenschapsbeleid. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw. In de brief doet de vereniging beide bewindslieden mededeling van de voorgenomen ac tie bij het Academisch Ziekenhuis te Utrecht (AZU). Utrecht (AZU) donderdag aan staande. Het bestuur van de ver eniging verzekert de ministers van de patiënten in het Academisch Zie kenhuis volstrektgeen hinder van de actie, over de inhoud waar van nog niets is meegedeeld, zullen ondervinden. De vereniging deelt de ministers mee bijzonder ongerust zijn over de situatie met betrekking tot de LANDBOUW IS AFHANKELIJK VAN CHEMIE ZUIDLAREN (ANP) „Wanneer de boer geen chemicaliën meer zou ge bruiken, zou de produktie zodanig te ruglopen dat slechts drie miljoen mensen in Nederland ervan zouden kunnen leven". Dat zegt ir. H. Naber van het Ryks- bouwconsulentenschap „plantenziek ten" in een vooruitblik op de 23ste landbouwbeurs, die volgende week in Zuidlaren wordt gehouden. Op de beurs zal echter ook worden gewezen op de gevaren van bespoten gewassen. BUSSUM Op drie plaatsen is in het scholencomplex van het St. Vi tus College in Bussum brand ge sticht. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens- De politie vermoedt dat wraak het motief van de dader (s) is geweest. In de kamer van de rector, het te kenlokaal en in een noodgebouwtje zijn de gordijnen, de vloerbedekking en de plafonds verbrand. De correspondentie van de rector is uit zijn lade gehaald en aange stoken. Op de radiator van een gas kachel werd een benzinefles gevon den. open hartchirurgie. Bij de bewinds lieden wordt erop aangedrongen ter stond maatregelen te nemen om de grote achterstand weg te werken. Met name is de vereniging ongerust over de situatie in het AZU, waar zoals gemeld geen open hartope raties worden uitgevoerd, hoewel er een zeer modern ingerichte kliniek voor die operaties aanwezig is. Prof. dr. I. A. Diepenhorst, voor zitter van het bestuur van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht, heeft gisteren verklaard dat er nooit eni ge vertraging is geweest in de voor bereiding van de heropening van de speciale klinieken voor hart- en vaat- operaties in het Academisch Zieken huis. "Aan alle uitvoerbare voorzie ningen, die zijn voorgesteld, wordt gewerkt", aldus prof. Diepenhorst in de curatorenvergaderingen van de Utrechtse universiteit. Kosters gaan er op vooruit UTRECHT (ANP) De protes tants-christelijke vereniging van kosters heeft voor het eerst in de twintig jaren van haar bestaan overeenstemming bereikt met de Hervormde en de Gereformeerde Kerk over algemene richtlijnen voor een arbeidsvoorwaardenrege ling voor de kosters. De belangrijk ste punten uit de richtlijnen zijn de salarissen, die voortaan evenals die van de ambtenaren de loonindex gaan volgen, een 45-urige werkweek, een vakantie van drie weken en re gelingen voor geval van ziekte, schor sing en opzegging. UTRECHT Tussen minister Stuyt (Volksgezondheid) en de begelei dingscommissie van het experiment „verpleegscholen" dreigt een con flict. Het gaat om de aanpak van de middelbare beroepsopleiding voor verpleegkundigen, die volgend Jaar september in vijf plaatsen in Ne derland zou beginnen. Minister Stuyt vindt dat de leerlin gen een deel van him opleiding in ziekenhuizen en andere inrichtingen in dienstverband moeten krijgen. Het uitgangspunt van de commissie is Juist dat de opleiding los moet staan van de ziekenhuizen. Zij vindt dat er een duidelijke schei ding moet komen tussen het leer ling- en het werkneemster zijn. Dame du palais DEN HAAG Mevrouw T. G. B. Pahud de Mortagnes-Daamen is be noemd tot dame du palais van Ko ningin Juliana Zij is de weduwe van wijlen luite nant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortagnes. opper-ceremoniemeester honorair en adjudant-generaal. DEN HAAG (ANP) De AMVO, Algemene Vereniging van Leraren by het Voorbereidend Wetenschappelijk (VWO) en Algemeen Vormend On derwijs (AVO), is niet bereid met de regeringsdelegatie verder overleg over onderwijszaken te plegen. De direc teur van de afdeling AVO van het ministerie, dr. P. J. Gathier, heeft de rectoren en docenten op grove wijze beschuldigd door hun ongefundeerde krachten en plichtsverzuim te verwij ten, aldus de AVMO. Het hoofdbestuur van de AVMO is eerst dan weer bereid aan het over leg deel te nemen, als dr. Gathier de beschuldigingen heeft ingetrokken. Het departement wordt rechtstreeks verantwoordelijk gesteld voor de hui dige Dr. Gathier had onlangs in Utrecht voor de Algemene Vereniging van Schoolleiders getracht de verantwoor delijkheid voor de moeilijkheden bij het voortgezet onderwijs af te schui ven van het departement op de schouders van de docenten. De klach ten van de rectoren en leraren zou den volgens hem het falen van de leraren zelf aan het licht brengen. Het hoofdbestuur van de AVMO meent daarentegen, dat de opmer kingen van dr. Gathier een helder licht werpen op het falend beleid van het departement. Daarvan zijn in de eerste plaats de leerlingen, maar ook de leraren en het on derwijs in het algemeen de dupe. Niets gedaan De AVMO licht dit toe door te wij zen op het feit dat er door het de partement niets noch op onderwijs kundig noch op financieel gebied, was voorbereid voor de uitvoering van de mammoetwet. Gevolg hiervan was een ernstige taakverzwaring voor de lera ren. Dr. Gathier mag dan in de ont wikkeling van het onderwijs niets on voorspelbaar vinden, het departement heeft na*- hartelust geïmproviseerd bij de vernieuwing van het onderwijs. Het was niet bereid rekening te hou den met suggesties van lerarenorga nisaties en niet in staat om welke ontwikkelingen ook te voorzien, laat staan te voorspellen, aldus de AVMO. Vandaar dat het hoofdbestuur van de AVMO verbijsterd is over de op merkingen van dr. Gathier. Deze wordt ook verweten te trachten een wig te drijven tussen de rectoren en de leraren, door de eerstgenoemden in overweging te geven geen rekening te houden met het standpunt van de leraren en hun organisaties. Wat dit betreft spreekt het hoofdbestuur van de AVMI van „een stuk geestelijke milieuverontreiniging" door dr. Ga thier.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7