6taf van Teuns moet blijven c LEZEN RAADSLEDEN DAN GEEN KRANTEN? KETTINGACTIE 'LEIDSE BAAN NEE' DE LEiD' SE raad unaniem van oordeel: Klok van elven liep uit tot middernacht DINSDAG 12 OKTOBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD B/ll) LEIDEN Er ging iets dreigends uit van het meterslange spandoek dat de actiegroep die wil dat Teuns in Leiden blijft, langs het balkon van de publieke tribune in de raads zaal had gedrapeerd. „Behoudt de staf-Teuns voor Leiden" stond er op. Tijdens de raadszitting bleek dat ex-kabouter Gerkema de activisten de maat voor het spandoek had ge geven, zodat het precies op het bal kon zou passen. Gerkema moet een wat ruime hand van schatten heb ben, want het doek kon er niet he lemaal op. Teuns zelf was er ook. Hij zat constant in een ernstige luisterhou ding. Er kwam alleen beweging in hem toen wethouder mevr. Den Haan met stelligheid beweerde dat de inspecteur van Volksgezondheid, dr. Buis, en hij in 1969 in overleg hadden bepaald welke patiënten voor afbehandelingssubsidie in aan merking kwamen. Teuns later: „Wlat mevr. Den Haan zei was onjuist. Er is géén overleg tussen de inspecteur en mij geweest. De in specteur heeft in een uur tijd 80 gevallen bekeken op papier en bij decreet bepaald dat 33 patiënten voor subsidie in aanmerking kwa men. Zo en niet anders is het ge gaan". Door Ruud Paauw Elke keer dat ik de raad bezoek, verbaas ik me van teen tot hoofd haar. Ik heb het idee dat ik eer der het zieleleven van een knorri ge cobra zal doorgronden dan de inzichten van menig raadslid. De zaak van het MOB was wat gehaast op de agenda geschoven. Er waren wat raadsleden die lieten doorschemeren dat de kwestie „zo maar op hen afkwam" (Lamers), dat zij er weinig van wisten, dat de voorbereiding onvoldoende was ge weest. Hoe zit dat nu, waarde vrien den? De zaak loopt al sinds 1969. Er is bij het leven over gepubliceerd Lezen we geen kranten meer? Port- heine (WD) had bezwaren tegen de onverwachte behandeling van de zaak. Een procedure-bezwaar dus. Daarover valt mooi en zinnig te praten, maar niet als binnen enke le weken zestig kinderen op straat dreigen te komen. Die mening zal hij na gisteravond wel met mij de len. Misschien kan hij. als tweede kamerlid, een steentje extra er toe bijdragen dat de staf-Teuns deze stad niet ontredderd de rug hoeft toe te keren. Over Van Aken is op deze plek wel eens minder aardig geschreven. Hij wekte ook wel eens de indruk dat zijn „voordracht" zeker zo be langrijk was als het onderwerp dat hij bij de kop had. Maar voor hetgeen hij in de MOB-zaak heeft gedaan, verdient hij alle lof. Hij was uitstekend geïnformeerd en bracht zijn standpunten goed bij geslepen over het voetlicht. Sterke steun kreeg hij van Gerkema, de ex-kabouter die nog maai" weinig kabouterachtigs heeft. Hij is wat losser en wereldser. Dat stelt hem in staat zeer duidelijke termen te gebruiken die anderen tot de dood in portefeuille houden. Wethouder mevr. Den Haan is echt welbereid de staf-Teuns te helpen als dat haar mogelijk is. Dat dient vooropgesteld te worden. Maar over het geheel maakte zij gisteren toch 'n wat koel, formele, weinig strijd vaardige indruk. Ze citeerde kenne lijk met instemming dat de staats secretaris het College destijds had laten weten dat de gemeente zich er beter buiten kon houden om de zaak niet te vertroebelen. Nu ver wacht ik niet dat mevr. Den Haan met getrokken sabel naar Den Haag gaat om daar de zaken even recht te zetten. Maar zij had in de loop van dit Jaar het departement toch wel duidelijk kunnen maken dat Leiden moeilijk de ogen kon sluiten voor een drama dat zich op zijn grondgebied en met h (kwetsbaar) deel van zijn inwoners afspeelde. Haar houding is keurig, er valt niets op aan te merken, maar het is een keurigheid die niet getuigt van veel bewogenheid. Dat gold ook voor haar goed in gepakte verwijt aan het adres van Teuns dat hij na 1 september 1969 ftoen zijn patiënten-bestand af handeling op 33 was bepaald) er eigenhandig nog 27 had bijgenomen zonder daarin de directeur van het MOB te kennen. Wie het tekort aan deskundige mankracht bij de MOB's kent, wie de wachtlijsten kent en de nood van vele gezinnen in dit verband, had dit argument in geslikt nog voor het zijn tong had bereikt. Als iemand in het water valt, moet Je dan eerst ergens gaan vra gen of je mag helpen? LEIDEN De Leidse gemeenteraad is unaniem van ïiordeel dat het voor de behandeling van de patiënten van e staf-Teuns noodzakelijk is dat de betrokken staf haar ieE werkzaamheden voorshands ongehinderd in het pand tudijnsburgerweg 163 voortzet. Het college van B. en W., at een desbetreffende raotife van de socialist Van Aken di vernam, zal het nieuwe bestuur van het Medisch Opvoed- undig Bureau (eigenaar van het bewuste pand) het oor- (an de raad overbrengen en op de kortste termijn op ntwoord aandringen. Mocht dat negatief zijn dan zal de aad zich aanstaande maandag opnieuw over de zaak be De staf van dr. Teuns, die al twee een afgescheiden bestaan leidt ■go aar financieel nog wel onder het Opvoedkundig Bureau lentóOB) ressorteert, is per 1 novem- r ontslagen en dreigt op die datum l Bt 60 patiëntjes op straat te komen aan. Het MOB blijkt het pand al >lo[ ruime tijd geleden (februari-1971) hebben toegezegd aan het Bureau Levensmoeilijkheden. Of het oordeel van de raad hier iets aan kan veranderen is zeer vraag. Wethouder mevr. Den Haan va|onde zich weinig optimistisch. voorzitter van het MOB had haar meegedeeld dat afgezien van de lezegging aan het Bureau voor Le- msmoeilijkheden hij er „om psy- ur lologische redenen" weinig voor ;el lelde het pand aan Teuns te verhu- Nog even afgewacht moet wor- n of het gehele MOB-bestuur die :ning is toegedaan. Zou het MOB t oordeel van de raad negeren dan si* (1 wethouder Den Haan op suggestie Lamers (Prot. Chr.) nagaan of staf-Teuns kan worden gehuisvest het oude schoolgebouw aan de lommarkt. Niets opgeschoten ji Het debat over de zaak )uns werd ingeleid door </an Aken inj VdA) die vond dat het gemeente- ituur in deze zaak in gebreke was Hij las een brief voor van ouders van de patiëntjes van twee ar geleden, waarin om interventie n de gemeente werd verzocht. „We nu twee jaar verder en de ouders ebben wederom een brief geschre- waarin een zo mogelijk nog .ender beroep op de raad wordt De zaak ligt vandaag nog hetzelfde als twee jaar gele- Hij bracht hulde aan de Teuns, die ondanks de zware solidair met ouders en patiën- is gebleven. „En die nu als dank boodschap krijgen dat ze moeten spelen". Hij tekende voorts pro- >t aan dat de directie van het MOB van Teuns niet rechtstreeks ir via het oudercomité laat we- zij op 1 november het pand >et verlaten. Ook over de afbehan- van het patiëntenbestand van Teuns had Van Aken scherpe [Titiek. "De algemene subsidie wordt 1 no- iber gewijzigd in een patiënten- ibsidie. Dat betekent een aanzien- vermindering van de gesub- erde werkuren van de staf-Teuns. larmee dwingt men de stafleden andere baan te zoeken. Het past emaal in een bepaalde tactiek, aar wij passen ervoor daarmee ak- K>rd te gaan". Het feit dat het MOB in februari-1971 het pand aan het keau voor Levensmoeilijkheden Bzegde, noemde hij .hoogst 0nbe- »rlijk". Gerkema (PSP) ging wat dat be- nog een stapje verder, hij kak van „misdadig". Hij vond dat I »een spelletje achter ieders rug" gespeeld, „een gurrilla om de staf- 'euns uiteen te drijven". Hij voelde bedrogen door dr. Veraart (voormalig bestuursvolmachtige van het MOB) die hem nog recentelijk had gezegd dat Teuns en zijn staf voorlopig wel op nr. 163 konden blij ven zitten. „Bedrogen is maar een zwak woord, belazerd kun je beter zeggen". La mers (Prot. Chr.) mevr. v. d. Blom (CPN) en Ham (KVP) zeiden ak koord te gaan met de motie die Van Aken inmiddels had ingediend. Vertroebelen Wethouder mevr. Den Haan ant woordde dat de burgemeester des tijds bij staatssecretaris Kruisinga is geweest voor deze zaak en om een bemiddelaar heeft verzocht. Daarop is een commissie van onderzoek ge komen. „Het departement heeft ons verzocht ons hiermee niet te bemoei en. Dat zou de zaak alleen maar ver troebelen". Zij achtte de zaak buiten de competentie van het gemeentebe stuur liggen. „Het gaat hier om een particuliere stichting daarin kan de- gemeente niet ingrijpen. Wij kun nen het MOB niet dwingen een pand, dat het in eigendom heeft, aan de staf-Teuns te verhuren". Het col lege was, zo gaf zij te kennen, wel bereid te helpen zoeken naar een andere huisvesting voor Teuns en zijn staf, als het MOB het oordeel van de raad naast zich neerlegt. „Eenvoudig is dat echter niet". Wat de subsidieregeling voor de afbehan- deling van de patiëntjes van de staf- Teuns betrof, merkte zij op dat het aantal van zestig volgens haar niet juist was. „In september 1969 heeft de inspecteur voor de Geestelijke Volksgezondheid na overleg met dr. Teuns bepaald dat van de patiënten er 33, de z.g. onoverdraagbare geval len, in aanmerking kwamen voor af behandelingssubsidie. Daarna heeft dr. Teuns zelf nog 27 patiënten aan genomen. Daarop is de subsidie niet pan toepassing. Ik weet niet of hij de ouders van de nieuwe patiënten dat destijds heeft verteld". Naar de mening van wethouder Den Haan had dr. Teuns die nieuwe gevallen niet mogen aannemen zonder de di recteur van het MOBdaarin te ken nen. Mevr. Den Haan wilde nog eens bekijken (suggestie van mevr. Ker- ling, PvdA) of via de Bijstand nog iets kan worden gedaan Zij zei ten slotte dat ze de staf-Teuns geen toe zeggingen op financieel gebied kon doen, maar dat zij wel bereid is aan wezig te zijn zo mogelijk met an dere raadsleden bij de besprekin gen die de staf-Teuns binnenkort weer gaat voeren met het depar tement om tot een regionaal geeste lijk gezondheidscentrum te komen. „De plannen daarvoor moeten hard gemaakt worden". Het voornaamste probleem wordt echter: hoe wordt het gat overbrugd voor de staf na 1 november, hoe worden de salaris sen van de staf op de oude voet voortgezet en wat gebeurt er met de huisvesting. Daarna ging de raad zonder hoofdelijke stemming ak koord met de tenuitvoerbrenging van de motie-Van Aken. Lekker zitten soezen in het I nog dank zij het mooie herfst, i treerde zo'n genoeglijk stukje le- zonnetje. Dat kan deze dagen weer. Fotograaf Holvast regis- ven in de beschutte Leidse Hout. ADVERTENTIE Het toppunt van energie: Een Philips batterij. LEIDEN Burgemeester Vis wil ernst maken met het be reiken van korter durende raadsvergaderingen. De eerste drie wekelijkse bijeenkomst in het stadhuis wil hij om elf uur be sluiten. Wie dan aan het woord is mag uitspreken, de anderen zullen geduld moeten hebben tot de week daarop. Komt men dan nog, niet klaar, dan zullen de resterende punten worden aan de volgende drie-wekelijkse vergadering. De burgemeester zei dit gister avond, vooruitlopend op de schrifte lijke voorstellen die hij de raad bin nenkort zal doen. De directe reden om deze zaak aan de orde te stellen was de brief die de heer Portheine (WD) vorige week aan hem stuurde. Daarin klaagde deze over de vaak tot diep in de nacht durende raadsver gaderingen. De heer Vis zei ook een beperking van de spreektijd te overwegen. Bo vendien zal er een waterdichte rege ling moeten komen om uitsluitsel te geven of een actuele kwestie op het laatste moment nog aan de agenda kan worden toegevoegd. Moties en amendementen zullen voortaan vroegtijdig ter kennis van de overige raadsleden moeten worden gebracht, opdat het aantal schorsingen voor beraad zal verminderen. De burgemeester ging van goede Afscheid van dokter Coumou LEIDEN Op donderdag 28 ok tober neemt dokter P. A. Coumou afscheid als directeur-geneesheer van het Diaconessenhuis. De receptie wordt gehouden van 4.30 uur tot 6.30 uiur in het Diaconessenhuis, Hout laan 55. voornemens bezield van start. Hij kapte zowel het KVP-raadslid Ham als zijn eigen wethoudster mevrouw Den Haan midden in him eerste volzinnen af, maar kon ondanks dit resolute ingrijpen toch niet voorko men dat door de MOB-kwestie de klok toch weer twaalf uur wees bij de laatste slag met de voorzittersha mer. ZMOK-school Inzake de ZMOK-school verwon derde mvrouw Van Seters (PvdA) zich erover, dat deze school voor zeer moeilijk opvoedbare Leidse kinderen geen vaste maatschappelijk werkster en therapeute in dienst heeft en er ook niet om heeft gevraagd. Zij vroeg wethouder Duyverman eens op papier te zetten hoe de opzet van [speltherapie, schooLmaatschappeliJk werk en logopedie zou moeten zijn, en hoe in samenhang hiermee de rol van de schooladviesdienst wordt ge zien. De wethouder zegde dit toe. Benoemd werden: Van Aken tot lid commissie openbaar slachthuis, Waal tot lid van de gewestraad, Van Dam tot lid van commissie ad hoe inzake de uitgifte van gronden. Dirkse tot lid algemeen bestuur van streekmuziekschool en mej. v. d. Werff tot lid van de bestuursraad voor de schooladviesdienst. Eén agendapunt is nu nog blijven liggen; de gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten van het Elisa- betshof en het Hof van Zessen. Lezers schrijven Op 21 oktober komt de Leidse Baan bij Provinciale Staten opnieuw ter discussie. Daarbij kan worden voor komen, dat een uniek natuur- en recreatiegebied wordt ontluisterd. Ook uw leefmilieu staat op het spel. U kunt protesteren. Maar dan van daag nog: er is geen tijd te verliezen. Schrijf deze tekst op 4 (of meer) kaarten over en stuur ze aan vrien den. En stuur één kaart aan: Actie Leidse Baan NEE, Schaepmanweg 18, Wassenaar, met de tekst „Leidse Baan NEE" plus uw naam en adres. Actiecomité 1 aso las tine In het LD van 2 en 5 oktober las ik een artikelenserie „Vasolastine ja of nee". Zelf ben ik lijdende aan aderverkalking d.w.z. vaatziekte. Een bekwaam internist waar ik voor 100% vertrouwen in heb (had?) be handelt mij en heeft mij naar de trombosedienst van het Rode Kruis verwezen, waar ze mijn bloed ver dunnen met medicijnen dat het toch door de vernauwde aderen stroomt. Ik ben tot de ontdekking gekomen, dat ik zolang ik nog te leven heb, wel naar de trombosedienst zal blij ven gaan en dat de internist hoe be am en vakkundig ook, mij niet van mijn ziekte kan verlossen, Als je erzelf mee getroffen bent, loop je doorlopend rond met de gedachte, de medische wetenschap is nog niet zo ver dat ze mijn ziekte kunnen gene zen en wat zal er gebeuren als de bloedvaten naar en van mijn hart zich gaan vernauwen. Alles bij el kaar een voortdurende angst. Dan onverwacht lees je bovenge noemde artikel. Wat gebeurde er toen met mij? Ik kreeg weer nieuwe hoop. Maar is deze hoop gerechtvaardigd? Toen ik het artikel las dacht ik, er zullen wel ingezonden stukken vol gen van patiënten met vaatziekte, misschien wel van doktoren uit Lei den en omgeving, maar nee nog niets. Geen voorstanders en geen tegenstanders, schreven op dit arti kel hoe zij erover dachten. En toch sterven er duizenden mensen aan hart en vaatziekten waar de medi sche wetenschap machteloos te genover staat. Nu vraag ik mij af: is het een valse hoop waar ik nu mee rondloop en met mij vermoedelijk honderden lezers die lijden aan hart en vaat ziekten, die uw artikel lazen? Weet de redactie wel goed wat ze doet, als ze een dergelijk artikel plaatst? Is ze er zelf van overtuigd, dat de heer v. Leeuwen het bij het rechte eind heeft? Zo ja dan noem ik het een hoopgevend artikel. Maar het wordt anders als u er zelf niet van overtuigd bent. Dan had u het artikel beter niet kunnen plaatsen. Dan hebt u bij honderden patiënten een valse hoop gewekt. Want men zegt wel eens, 't ligt aan de kleur der woorden en als je het artikel goed leest wordt de heer v. Leeuwen in het gelijksteld. Maar heeft de schrijver (wie?) van dit artikel de bewijzen? Of schreef hij alleen het onderhoud met de heer v. Leeuwen en diens verhaal en dat van zijn medewerkers? Dan zou u boven het artikel „Buiten verant woordelijkheid van de redactie" moeten plaatsen, Het zou mij goed doen als de re dactie onder mijn ingezonden stuk een paar woordjes zou plaatsen of ADVERTENTIE Als je alle transistor-batterijtjes die Philips per jaar verkoopt achter elkaar legt, P dan heb je 96 jaar muziek.J zij zelf overtuigd is dat duizenden patiënten genezen zijn door de pre paraten van de heer v. Leeuwen. Tenminste als mijn ingezonden stuk geplaatst wordt. Anders noem ik het valse hoop wekken bij honderden lijders aan hart en vaatziekten. U bij voorbaat dankend voor de plaat- (Zoals wij reeds in het begeleidend kader bij de artikelen vermeldden, matigt het L.D. zich geen oordeel aan voer preparaten van de heer G. H. van Leeuwen. De artikelen zijn louter en alleen geplaatst om de zaak onder de aandacht te brengen en mogelijk een nieuwe discussie uit te lokken om klaarheid in deze zaak te brengen. Red. L.D.) Rembmndtprijs De schilder Kees van Dongen plaatste in z'n tijd de uitspraak, dat als een kunstenaar z'n eigen werk niet belangrijker vond dan van wie ook. dan was hij geen knip voor zijn neus waard. Als men daarover na denkt, dan had Van Dongen nog ge lijk ook. Er zijn immers geen twee mensen gelijk van geest, van gevoel of van scheppend vermogen. Leiden gaat weer z'n Rembrand t- prijs uitreiken. Een vergadering is er reeds geweest met Leidse schilders en genodigden. De voorstellen kon men in het Leidsch Dagblad lezen. Of men tot een beslissing is gekomen ls me onbekeno. Nu is het voor kunstenaars altijd een moeilijk zaak geweest een col lega kandidaat te stellen. We zijn Immers aan niemand gelijk. Mijn werk is veel belangrijker dan van een ander. Wanneer die ander een prijs krijgt, dan is dat een fout van de jury of een abuis. Gaarne wil ik bekend maken, dat de laatste van de oude garde, de 83- Jarige Leidse schilder Jan Roelandse nog altijd nog volop actief is, steeds schoonheid scheppend, tekenend in het ganse land. Jan Roelandse is geweldig creatief. Als men op 83- Jarige leeftijd nog deze schoonheid maakt, dan is men groot. Een gebo ren schilder. Werk van Jan Roelandse is te zien, in de Burgemeesterskamer in Leiderdorp (mooi stilleven), en bij de heer J. v. Iterson Oude Singel 190 (mooie landschappen en scheeps werf). Het ministerie van Kunsten en Wetenschappen heeft veel schil derijen en tekeningen van Roelandse gekocht. Aan degene, die de eindbeslissing nemen: ga eens kijken naar het werk van Jan Roelandse. W. v. d. Berg, Vivaldistraat 27, Leiden. Huurverhoging 's Avonds komen er mensen aan de deur, die onrust willen zaaien. Ze vragen of u de huurverhoging gaat betalen en als u het niet zeker weet, gaan ze u vragen het niet te doen. Ze doen mooi lijkende beloften. Als u klachten hebt, kunt u zich wenden tot officiële instanties. Dan pas staat u sterk. De mensen, die aan de deur komen, zijn Mao-aanhangers en pas sen niet in ons systeem. T. Turk Bronkhorststraat 14 Leiden. Nogmaals Hirohito Hoewel Keizer Hirohito Nederland reeds verlaten heeft, wil ik toch nog enige bezwaren inbrengen tegen het artikel van de heer C. J. Rotteveel in Uw blad van vrijdag J.l. Ik ben ervan overtuigd, dat Wim Kan en anderen niet zo gereageerd zouden hebben als zij nu deden, in dien de keizer zyn zoon, Kroonprins Akihito, naar het Westen zou heb ben gestuurd. Deze immers verte genwoordigt het nieuwe Japan van na de Tweede Wereldoorlog. Keizer Hirohito echter was en is het sym bool van de Japanse overheersing. Hij heeft verzuimd tijdens de oor log aan de wereld en zijn volk te la ten blijken, dat hij het niet eens was met de daden van de Japanse rege ring. Wat prof. Vos aangaat, heeft deze hoogleraar ook de Japanse be zetting meegemaakt en zoals Wim Kan aan de Birma-spoorlijn ge werkt? Over Prinses Beatrix en Prins Claus en hun bezoek aan de Olym pische Spelen: dit bezoek lag in de persoonlijke sfeer en ik acht het lo gisch, dat zij bij die gelegenheid ook een bezoek brachten aan de regeren de vorst van het land. De actie van Wim Kan is inderdaad laat begon nen, maar heeft dan toch vermoede lijk tot gevolg gehad, dat het staat- siebezoek in een privé-bezoek is om gezet. En waarom zou de huidige regering niets te zeggen hebben over een besluit van de vorige? Voorts kan ik mij niet indenken, dat Kei zer Hirohito niets geweten heeft van wat zich in de kampen in zijn naam heeft afgespeeld. De vergelijking met het bezoek van Koningin Julia na aan Indonesië gaat ml. niet op. Er was nog al wat verschil tussen wat de Japanners in Indonesië brach ten en de Nederlanders. Zelfs Soe- karno met zijn anti-Nederlandse ge voelens had voor Koningin Wilhelmi- na respect en sympathie. Hij w-as wel tegen het toenmalige bestuur van Nederlanders. En de politiële actie kan toch niet vergeleken worden met de Japanse agressie in de Twee de Wereldoorlog. Die laatstgenoem de was een onrechtmatige daad, ter wijl de Nederlandse acties bedoeld waren om de vrouwen en kinderen uit de kampen te bevrijden. In naam van de keizer van Japan werd Ned. Indië bezet, maar in naam van de koningin kreeg Indonesië zijn on afhankelijkheid. B. Helling Leiden. (Van redactiewege bekort)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3