EIDSCH DAGBLAD aet landelt kabinet het niet en onjuist LO BOM IN HAL RECHTBANK OPPOSITIE VOOR NOG HOGERE RELASTINGEN a o vandaag Kaakslag velde geveltoeriste Flora uit Rijnsburg? KRAMERS BA Benzine wordt morgen weer iets goedkoper gericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 OKTOBER 1971 No. 33527 teur: G. Koopman jfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) EN HAAG De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den heeft het kabinet-Biesheuvel vanmiddag verweten, dat het in de troonrede en mil- ennota geen visie op de toekomst heeft ontwikkeld. ,,Het kabinet onderkent niet er aan de hand is en komt daardoor tot verkeerd beleid", zei Den Uyl. beschouwing van de PvdA- Bleider stond het milieubeheer lal. Den Uyl citeerde een uit- van mr. V. G. M. Marijnen Itien Jaar geleden. „Luchtve- Jlniging kan inderdaad van al- aard zijn, al is het door de j «logische en geografische om- gheden in Nederland zeer on- 1 chijnlijk, dat aldaar ooit smog ptreden". Marijnen was toen er van Landbouw. r Uyl herinnerde aan de wan- de onrust en verbittering die [elopen weken onder de bevol- van Rijnmond bestonden in lad met de smogvorming en de Dit voorbeeld illustreerde hem hoezeer het beleid j likt" bij het tempo van de chappelijke veranderingen", (yl wees ook op de publikaties Iets kouder Bilt verwacht van vanavond tot inavond: half- tot zwaarbe- met plaatselijk regen. Over- id matige wind uit zuidwest tot Minimumtemperaturen van eer 14 graden aan zee tot 10 in in het zuidoosten. Maxima en rond 17 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) over een rapport van de Club van Rome, waarin het einde van de sa menleving wordt aangekondigd als Ter kennismaking: het LEIDSCH 4Ü DAGBLAD 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 oktober 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldach Dagblad antwoordnummer 2'4, Lelden. we met bevolkingsgroei, economi sche ontwikkeling en milieuvervui ling doorgaan op dezelfde manier. „De ongebreidelde werking van het winstmotief heeft geleid tot een omhoog torenende produktie van parasitaire aard. We dachten rijk te worden en we werden arm. Waar het nu op aankomt is de beperking van de produktie van goederen en diensten tot de grens die gesteld worden door een toelaatbare milieu druk". In het bijzonder viel de PvdA-fractieleider de minister van Economische Zaken drs. H. Langman aan, die nog steeds de economische groei als prioriteit nummer één ziet. Op het punt van het milieubeheer en andere punten (inflatiebestrij- ding, onderwijs, woningbouw) kon Den Uyl het regeringsbeleid niet anders zien, dan als „een wanhopi ge poging om met een beetje blazen een roodlopende machine te koe- Minister Drees (verkeer en wa terstaat) heeft een goede beurt ge maakt met zijn bevordering van het penbaar vervoer. De Droblemen van de laagstbe taalden zijn er weinig minder op geworden. Verder optrekken van de AOW naar het minimumloon met drie procent op 1 Januari is een ereplicht. ©De extra verhoging van de defen sie-uitgaven is een uiterst merk- rdige zaak. De oppositie zal voorstellen doen tot bezuiniging en rationalisatie bij Defensie. De Maastrichtse brandweer heeft gistermiddag tot twee keer toe een achttienjarig meis je van een twintig meter hoog dak moeten halen. De tweede keer probeerde het meisje met geweld haar „redders" van het lijf te houden. Zij dreigde eerst met dakpan nen te zullen gooien. Vervolgens verweerde zij zich door schop pen en slaan. Een brandweer man brak haar tegenstand met een fikse kaakslag. Eenmaal op de begane grond, probeerde het meisje te vluch ten. Politiemannen, brandweer lieden, de bemanning van een ambulance en verplegers kon den haar met moeite in bedwang houden. Het meisje bleek te zijn weg gelopen uit een tehuis, waarin zij was geplaatst, omdat haar fa milie haar op het ogenblik niet kan opvangen. Rode jeugd in Breda actief BREDA Leden van de Rode Jeugd hebben vermoedelijk vanochtend een klein model vliegtuigbom in de hal van de ar rondissementsrechtbank in Breda gelegd. Het gevaarlijke pro jectiel werd door de politie gevonden nadat een plaatselijke krant via een anoniem telefoontje op de hoogte was gesteld. De Mijnopruimingsdienst, die de bom onschadelijk maakte, hebben het projectiel meegenomen voor een nader onderzoek. De Bredase politie nam onmiddel lijk na de ontdekking van de botn uitgebreide veiligheidsmaatregelen Het bedreigde gebouw is afgesloten en de naaste omgeving afgezet. Aan genomen wordt dat de daders van ochtend vroeg de bom onder het hek werk, dat de hal van het gerechts- LEIDEN/ RIJNSBURG Er be staat een grote kans dat de bloemen veiling Flora Rijnsburg gaat verla ten en wordt verplaatst naar Voor hout. Flora-voorzitter Piet van Delft vertelde dit gisteravond aan de le den op een vergadering in het motel Holiday Inn. Met de gemeente Rijnsburg blijkt j zo moeilijk te onderhandelen over de uitbreidingen, die het veilingcomplex in de nabije toekomst staan te wachten, dat men niet meer gelooft de veiling hier nog te kunnen hand haven. Het Rijnsburgse gemeente bestuur werd verweten nooit een serieuze poging te hebben gedaan 'n einde te maken aan de onenigheden, zodat voorzitter Van Delft namens. h«>t bestuur voorstelde in Voorhout dan maar opnieuw te beginnen. De kosten hiervan worden geraamd op dertig miljoen. Uit de vergadering kwamen nogal, verdeelde opmerkingen. Maandag, moeten de leden over het voorstel oeslissen imen zie ook elders). Bejaarde Leidse lag twee dagen in trapportaal LEIDEN De 78-jarige Leidse mevrouw R. Rombaut is vanochtend in het Academisch Ziekenhuis over leden. nadat zij twee dagen en twee nachten lang zwaar gewond in het trapportaal van haar woning aan de Korte Mare heeft gelegen. De vrouw, die zaterdagmiddag van de trap moet zijn gevallen, was al leenwonend, waardoor het ongeval gedurende het gehele weekeinde on opgemerkt is gebleven. De politie kon pas gistermiddag op onderzoek uitgaan, na 'n melding van de melk boer die op zijn aanbellen geen ge hoor kreeg. De politie moest zich via het dak toegang tot de woning verschaffen, omdat de totaal uitgeputte vrouw klem bleek te liggen tussen de trap en de buitendeur. De vrouw had o.m. zwaar hoofdletsel. DEN HAAG - De oppositie wil de belastingdruk met één procent ver hogen. Dat is 0,2 procent meer dan het kabinet-Biesheuvel heeft voor- eld. Daarmee willen P.v.dA., en PPR ruimte maken voor an dere voorzieningen dan de regering op haar programma heeft .Tevens beogen de drie oppositiepartijen met deze na enige moeite toch geza menlijk opgestelde tegenbegro- ting een betere dekking van het be grotingstekort. De verzwaring van de belastingdruk ls het resultaat van de volgende wijzigingen ten opzichte van de door het kabinet-Biesheuvel voorge stelde maatregelen: inflatiecorrectie op loon- en in komstenbelasting gaat niet door i415 mijoen)verhoging van de wiebeltax van drie naar vijf procent blijft achterweg, vennootschapsbe lasting, vermogensbelasting en suc cessierechten moeten omhoog. Een nieuwe belasting op plezierjachten. Belangrijke bezuinigingen wil de oppositie aanbrengen op Defensie (190 miljoen), Verkeer en Waterstaat (plusminus honderd miljoen) en door een beperking van de groei van het ambtenarenkorps. Daar naast willen de drie de profijtge dachte nog verder doorvoeren, waardoor 185 miljoen in de schat kist zal vloeien. De drie spreken zich uit tegen schoolgeldheffingen, maar hebben over de eventuele verhoging van de collegegelden nog geen officieel standpunt bepaald. Door andere bezuinigingen aan te brengen en verhoging van de be lastingopbrengsten willen P.v.dA., D'66 en PPR in totaal 850 miljoen vinden om anders te besteden dan de regering Blesheuvel wil. Onder meer wordt gedacht aan meer wo ningbouw, onttrekken van de AOW en een ander, minder op bezuini gingen afgestemd beleid in de cul turele en maatschappelijke sector Tweehonderd miljoen van de 850 miljoen zijn in de gedachtengang van de oppositie nog niet bestemd en worden voorlopig bevroren. gebouw afsluit, hebben doorgescho ven. Op het ogenblik dat de alarme ring binnen kwam. was nog niemand van het personeel van het gerechts gebouw aanwezig. In de afgelopen tien dagen had de Rode Jeugd het al eerder gemunt op het gerechtsgebouw. Eenmaal werd het gebouw beklad met oranje verf. De daders hadden een hamer met een sikkel op een van de muren aangebracht met daaronder de initia len R.J. De politie verscherpte na dit voorval de bewaking rond het ge rechtsgebouw maar enkele dagen later zagen onbekenden toch kans een aantal ruiten van het gebouw in te gooien. De politie vond daarna een pam flet van de Rode Jeugd, waarin ver dere terreuracties werden aange kondigd. In de afgelopen zes Jaar is tot nu toe zes maal een bomalarm gegeven. Na demontage op de Gel derse Heide bij Breda bleek de bom een ongevaarlijk projectiel zonder in houd. SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl U wacht. DAMESHAKKEN, extra sterk, v a. 2,50 p.p. HERENHAKKEN, enorm sterk. 3,95 p.p. óók donderdagsavonds en 's zaterdags geopend. KOREVAARSTRAAT 17 22 PAGINA'S Burgemeester drs. H. J. E ijs ink van Emmen vindt dat de burge meesters van de grote gemeenten het volgend jaar moeten afzien van een salarisverbetering. Zelfs zou men moeten afzien van een compensatie voor de gestegen prij zen. Op die manier zou een spre kend voorbeeld worden gegeven voor de bestrijding van de infla tie PAGINA 7 Bueno de Mesquita zegt: „Rudl Carrell heeft anderen nodig. Nu ook mij nog" PAGINA 5 Het grote Perzische „tentenfeest" ls begonnenPAGINA 9 Een groot deel van de Leidse raadsvergadering was gisteravond aan het M.O.B. gewijd STADSPAGINA Visser is nergens meer bang voor. Hu heeft in de wielersport al zo veel meegemaakt PAGINA 15 De Leidse schouwburgcommissie verzet zich tegen de plannen van de regering PAGINA 17 De Koningin en Prins Bernhard gaan eind oktober op bezoek in West-Duitsland. Een blik vooruit op Bonn en de Dillenburg PAGINA 19 MAT de enige matras met RAS de juiste celbalans Sanering pompstations ROTTERDAM Met ingang van morgen zullen de benzineprijzen aan de pomp worden verlaagd. Su- perbenzine wordt 0,3 cent per liter goedkoper en normale benzine een halve cent per liter. Inmiddels zijn de grote benzinemaatschappijen be zig met een onderzoek om de onren dabele benzinestations te sluiten. Een groot aantal kleine pompstations zal daardoor verdwijnen. Volgens Chevron zijn benzinesta tions met kleine omzetten verliespos ten. vooral omdat de bevoorrading met grote tankwagens veel tijd en geld kost. De Shell heeft enkele pachters van service-Stations, die Jaarlijks minder dan een miljoen li- Seinwachter versliep zich UTRECHT (ANP) Een zich verslapende seinwachter heeft vanochtend al dromend het trein verkeer tussen Utrecht en Leiden in de war gestuurd. De trein van vier minuten voor zes uit Utrecht liep omstreeks half zeven vast op een rood sein vlakbij Leiden en was gedwongen daar een half uur te blijven staan. Dat had. mede omdat tussen Woerden en Leiden enkel spoor ligttot ongeveer acht uur gevolgen voor reizigers op dit traject. Enkele treinen moes ten uitvallen. ter benzine omzetten reeds laten we ten dat de contracten niet worden verlengd. Shell heeft ongeveer 3000 verkooppunten, 2250 daarvan ko men slechts tot dertig procent van de totale omzet. Ook wordt onderzocht of mogelijk kan worden overgeschakeld op min der kostbare „zelfbedieningsstations". (9uc/ Qïte teuws Uit het Leidsch Dagblad van 12 October 1871: Z.K.H. Prins Prederik der Nederlander heeft aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier weder een som van honderd gulden geschonken als bewijs van H. D. belang stelling in deze philanthropi- sche inrichting. Als wij goed zijn Ingelicht, dan zou eindelijk 'n opvolger voor den heer Loudon, als Commissaris des Koningsin de prov. Z.-Holland, gevon den zijn in den heer Mr. C Fock, oud-minister van Bin- nenlandsche Zeken (D. v. Z.- HJ. NEW-York, 10 Oct. Al wat te Chicago waarde had ls door de vlammen vernield De schade wordt op 200 mülioen dollars geschat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1