BONN ALS HOOFD STAD DILLENBURG BELEEFT DE Invangt TERUGKEER DER ORANJES wsten an de ahn Rubens zat opgesloten in de Dillenburg LEIDSCH DAGBLAD JNN (GPD) De vluchtig- kennismaking met Bonn is >er trein. Met lange wacht- n verzamelen de treinen in eldorf, Keulen en Prank- vertraging waar het iduitse spoorwegverkeer om nd staat. In de hoofdstad de Bondsrepubliek daaren- gunnen treinbestuurders net voldoende tijd om een tig omgeroepen 'Hier Bonn' le reizigers te laten door ben. ras het althans tot voor kort. owoordig meldt de omroeper: HauptbahnhofAl bij rluchtigste contact stellen at- reizigers dan ook vast dat isidentie aan de Rijn preten- krijgt. Wie in Bonn woont, lat overigens niet graag over- de trein staat er geen jlik langer stil dan vroeger jom een geheel ander voor- te gebruiken) de televisie het nog altijd niet nodig ge en de hoofdstad op de weer- aan te geven, wat ongetwij- uiiek is. emin is de „kleine stad in iland" of zo men wil roots te dorp van de Eifel, in- lad doende zich de allure te haffen die een hoofdstad Door de bouw van een voor innetje (beweerd wordt dat er een trein stopt) kon het hof een Hauptbahnhof wor den. Door de annexatie van om liggende gemeenten groeide het inwonertal van 130.000 tot 300.000 en ontstond „groot-Bonn". Dooi de tram naar het diplomatendorp Bad Godesberg onder het wegdek te werken krijgt Bonn zijn metro. Het is misschien niet allemaal even overtuigend wat Bonn zo voor zijn image doet, maar de si tuatie is ook gecompliceerd De oude universiteitsstad zou nooit de tijdelijke hoofdstad van de Bonds republiek zijn geworden als Kon rad Adenauer niet even zuidelijker aan de Rijn had gewoond en nu eenmaal 's avonds thuis wilde zijn. Het kwam indertijd zelfs goed uit, want er werd een stad gezocht die onmogelijk een rivaal voor Berlijn zou kunnen worden. Erfenis Bonn tobt nu met de erfenis van die beginperiode, waarin de na druk zo sterk op het tijdelijke moest liggen. De Berlijnse droom is inmiddels vervlogen en er valt een geweldige achterstand in te halen. Dat blijkt uit de eeuwig opgebroken pleinen en straten, uit het zoeken naar een behoorlijk onderdak voor koninklijke gasten en bijvooroeeld ook uit de prijs vraag onder architecten (eerste prijs 80.000 mark», waaruit een goed idee te voorschijn moet ko men om het verbrokkelde Bonn met zijn paleisjes tijdelijke en permanente regeringsgebouwen en een uit zijn naden gebarsten cen trum tot één verantwoord geheel te maken. Het gespleten karakter komt eind oktober, bij het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard sterk naar voren. Zij worden door president Heinemann ontvangen op een hypermodern vliegveld, dat voor Schiphol niet onder doet. Er zal een groot verschil zijn met het eerste vorstelijke bezoek in de Bondsrepubliek in 1954. toen de groten van Bonn nog ruziënd on het station stonden om Haile Se lassie te ontvangen. Bij die gele genheid moest namelijk worden uitgevochten wie zich als de twee de man in de staat zou mogen beschouwen. De sterkste papieren leek de pre sident van het parlement te heb ben, maar bondskanselier Ade nauer was stevig tegen de onbe twiste eerste (de bondspresident) aan gaan staan. Dienstdoend parle- mentspresident Carlo Schmid, van nature niet zo'n vechtersbaas, moet toen „verbaasd" tegen Ade nauer hebben gezegd: „Maar Herr Bundeskanzler, u hoort toch niet op die plaats. Daar stond bij ons in het eskadron altijd de pauken- schimmel". De groten van Bonn hebben zich al lang ingespeeld. Iedereen kent zijn plaats en weet hoge gasten te ontvangen. Maar na de ontvangst op het nieuwe vliegveld Wahn zal de president zijn Nederlandse gas ten vermoedelijk langs de laatste bouwputten in de weg voor zijn ambtswoning moeten loodsen. Daar verdwijnt de tram naar Bad Godesberg onder de grond. En als logeerplaats wordt het Ko ninklijke Paar een keurige .maar eenvoudige bungalow in de tuin van de bondskanselarij aangebo den. Minister Schmelzer en andere begeleiders worden ondergebracht in een vroegere tuinmanswoning, bij de villa Hammerschmidt. waar president Heinemann woont. Terwijl in het zuiden, precies voor de Nederlandse ambassade, de derde Bonner Rijnbrug wordt ge bouwd en vooral ook het dicht daarbij gelegeti splinternieuwe deel van het regeringscentrum, met zijn massieve steenblokken, een beeld geeft van de ontwikke ling die Bonn beleeft, moet er toch ook nog volop worden geïm proviseerd. In 1965 heeft Koningin Elizabeth van Engeland met groot gevolg geresideerd in het schitte rende Kurhotel op de Petersberg aan de overzijde van de Rijn. eigendom van de eau-de-cologne- dynastie 4711. Dat hotel ligt al geruime tijd potdicht op zijn berg te vervallen, omdat het voor een gewone exploitatie te duur is en de regering het geld niet heeft om het als staatsgastenverblijf te ko pen. Toen de eerste president, Theodor Heuss, ervoor voelde zijn intrek te nemen in het barokke raadhuis van Bonn, midden in de stad, leek dat velen niet eens zo zot. Het is de stad echter bespaard gebleven. Heuss nam genoegen met de hon derd jaar oude villa Hammer schmidt, gebouwd door een bakker die net niet schatrijk genoeg moet zijn geweest om zijn woning aan de Cote d'Azure neer te zetten en daarom een typisch zuidelijke villa aan de Rijn bouwde. Vlakbij resi deert. in het praktisch even oude palais Schaumburg, de bondskan selier. De president heeft het minder royaal dan bijvoorbeeld zijn am bassadeur in Den Haag. „Burger president" Heinemann is echter geen man voor een paleis, dus dat treft. Het palais Schaumburg is groter, maar daar is ook de om vangrijke staf van de bondskanse larij onder gebracht en er zijn in de korte geschiedenis van dit land bovendien bondskanseliers geweest wier eisen hoger gesteld waren dan die van het staatshoofd. Adenauer heeft nooit in het paleis gewoond. Erhard heeft het gepro beerd Omdat het kennelijk on aangenaam was. liet die hoogge leerde regeringsleider echter in de tuin op enkele honderden meters afstand, de bungalow bouwen waar nu hoge gasten logeren. Men sprak spottend over „Ludwigs- burg". Na Erhard kwam Kiesinger, die het als de ongekroonde koning van Bande-Wuerttemberg zo royaal gewend was geweest, dat hij de bungalow beneden zijn stand vond. Trouwens: Kiesinger kon er vanwege het vochtige kli maat en het van de Rijn komen de lawaai ook niet goed slapen De bungalow werd ontruimd Brandt heeft daar geen verande ring in gebracht. Hij bleef liever gezond boven op de Venusberg, aan de rand van de stad. wonen. Uitkomst De kanseliersbungalow, die de meest besproken woning in Bonn is, werd een uitkomst toen het hotel Petersberg dicht ging. Maar ze is natuurlijk duidelijk een „tij delijk" gastenhuis. Nog altijd hoopt men dat de geldnood der regering voorbij zal zijn voordat het hotel Petersberg het kopen niet meer waard is. Als voordeel van de bungalow is echter intus sen ontdekt dat die de gasten een grote privacy garandeert. Bonn heeft het improviseren goed geleerd. Het is al vanzelfsprekend dat de president voor elk staats bezoek in het nabijgelegen Brühl een schitterend kasteel leent van de Noordrijnland-Westfaalse rege ring. Daar heeft de gala-ontvangst plaats. Omdat echter Bonn als hoofdstad niet meer „tijdelijk" dienst doet, wordt grote betekenis gehecht aan zo'n plan voor een verantwoord regeringscentrum- van- de- toe komst. Er kunnen nu op lange termijn plannen worden gemaakt. In de tuin van het palais Schaumburg is ook nog de bouw van een moderne bondskanselarij, een soort regeringszenuwcentrum, gepland. Iedereen vindt dat het „Witte Huis" aan de Rijn. waar het parlement woont, tussen het paleis van Willy Brandt en de nieuwe departementsgebouwen in feite te vroeg is gebouwd en dus te veel „tijdelijks" heeft. Er wordt aan een nieuw parlementsgebouw gedacht. Waar nu de tram onder de grond verdwijnt en een metro loopt, ontstaan een brede verkeers ader met buitenmodelverlichting, een verbindingsstraat tussen het oude Bonn en zijn regeringwijk. De stad heeft zelfs plannen om een eind te maken aan het duide lijkste bewijs dat Bonn als pro vincieplaatsje is gebouwd: de dwars door de stad lopende druk ke spoorweg tussen Keulen en zui delijk Duitsland. Het is niet uitge sloten dat de kennismaking met Bonn per trein in de toekomst niet alleen vluchtig zal^zijn, maar bovendien ondergronds plaats heeft. Op de foto's links: Het nieuwe regeringscentrum van Bonn. rechts de bungalow, waar Koningin en Prins zullen logeren. (GPD) President emann nodigt Koningin na en Prins Bernhard een gala-diner uit in het jelegen BrühlZijn Ne ll ndse gasten hebben voor II egeninvitatie een kasteel )den, dat nog verder van iofdstad ligt. aan de LAHN. ligt loyaal barok-kasteel „Ora- tein", dat is gebouwd door ftin Albertine Agnes van au-Diez, een dochter van Prederik Hendrik Het is Daniel Marot, huisarchi- van stadhouder-Koning an de Derde, verfraaid en later dienst gedaan als tnsoord voor de vorsten Oranje-Nassau Stadhouder «n de Vijfde heeft er ge ld en Koning Willem de e kreeg er, om te oefenen, ijk een bestuursdistrict wezen. jèistein doet tegenwoordig ^1 t als een bescheiden mu- waar het bewijs ligt. een „personele unie" tus- het vorstendom Diez en Koninkrijk der Nederlan- Het is overigens eigendom de Bondsrepubliek, die er taf van een Bundeswehrdi- heeft ondergebracht. Wie slot wil bezoeken, haalt ook keurig een briefje bij oei Pmm&hdant van de wacht het kampement, waarin [ienstein verscholen ligt. j woensdag 27 oktober zullen Westduit se soldaten echter ïerneerd zijn. de legerau- uit de goed onderhouden van het slot verwijderd enlang is in de grote 'Uwe Zaal" en in de „Maar- Ikskamer" gewit en ge- d. zodat de oude plafond- Seringen en de schilderijen dan ooit uit de verf ko- auto (de trein komt niet anmerking) zullen de pro- tuten uit Bomi voor het di- een uur onderweg zijn. De van het rustieke kasteel ®hter zonder twijfel een 1st Koningin kan Heinemann andt in een familieslot *ngen. I Koningin Juliana, twaalfde re agerende vorst uit het huis van Oranje Nassau, is de eerste Oran- I je. die terugkeert naar het slot jder vaderen. Na vier eeuwen van verbroken verbindingen zal de vorstin met Prins Bernhard wel geteld tweeëneenhalf uur verblij ven op de plaats waar haar voor vader de strijd tegen de Span jaarden begon. Geen langdurige, wel een grote ge beurtenis voor het 10.500 zielen tel lende stadje Dillenburg, dat op de ruïnes van het stamslot de vorige eeuw de Willemstoren bouwde. De Dillenburgers zien dit Germaan se bouwsel gaarne uitgelegd als merkteken van de stad en als ken merk van hun verering voor de grote Zwijger. De cirkel wordt gesloten als de Ko ningin enige tijd zal vertoeven bij de befaamde Lindeboom, waar in 1568 Prins Willem van Oranje de Nederlandse gezanten ter bespre king van de strijd tegen Alva ont vangen zou hebben. Die lindeboom heeft met moeite en flinke stukken ijzerwerk onder zijn oksels de eeu wen doorstaan (loten van deze oer- boom zijn tot bloei gebracht in Delft en Soestdijk). Officieel Dillenburg laat weten, dat dit kortstondig verblijf van de verre nazaat Juliana zwaar van historie zal zijn. Officieel Dillenburg is dan ook gelukkig, maar als zo vaak in het aardse leven is dit geluk niet onvermengd. Hessen Want tijdens dit staatsbezoek van 26 tot 29 oktober zal de Koningin niet de gast zijn van de stad en zelfs niet van het Dill-district, waarin de plaats gelegen is, maar van de deelstaat Hessen. En hoewel de voorbereidingen en de veilig heidsmaatregelen in nauw overleg met de lagere overheden besproken heten te worden, tonen de Dillen- burgse notabelen toch de beducht heid, dat op het supreme ogenblik de grote heren uit Bonn en Wies- baden zich op de eerste rij zullen bevinden en de locale grootheden een beetje voor Speek und Bohnen terzijde zullen staan. En dat terwijl toch juist de Dillen- bu'rgers door hun voortdurende zorg ertoe hebben bijgedragen, dat hun gemeente de Duitse Oranjestad bij uitstek is, in na-oorlogse jaren nauw verbonden met de zusterste den Breda. Diest en Orange. Dillen burg. een Oranjestad, ook in de ja ren des gevaars. vertelt waarne mend burgemeester dr Weill: Tot in de diepste diepten van de oor logsjaren 1940-1945 is het portret van Koningin Wilhelmina in het Willemstoren-museum blijven han gen, „en niemand die er aan dacht het weg te halen." De vreugde die de bestuurders to nen, lijkt dus wat voller dan de ge voelens, die bij dit soort plechtighe den doorgaans plichtmatig aan de dag worden gelegd en de gewone Dillenburger vindt dit bezoek op zijn minst best aardig. Hij is in I zijn dagelijks leven dan ook zeer welvertrouwd gebleven met de naam Oranje. De stad bezit een Wilhelm- strasse en een Oranienstrasse en een van de beide plaatselijke bier brouwerijen maakt twee soorten pils „Oranien", dat als „elegant" en „Prinz von Oranien." dat als „top- elegant" wordt aangeprezen aan de gevels van de talrijke horecabedrij ven van deze welvarende industrie stad. Met het oog op de veiligheid is ie der verantwoordelijk Dillenburgs persoon nogal terughoudend met precieze mededelingen over het pro- grama. Niet zonder moeite word je in Dillenburg gewaar, dat Konin gin en Prins om tijd te sparen met een helikopter uit Bonn zullen aan komen en landen op een terrein bij de edelstaalfabriek, die duizend van de inwoners werk geeft. Die fabriek zal vervolgens waarschijnlijk wor den bezichtigd, hetgeen de notabe len nogal verbaast. Een pracht be drijf, daar niet van, maar zo vind Je er wel meer, zou het niet beter zijn de Koningin wat meer tijd te geven en haar niet langs de ruïnes en door het museum te laten Jach ten? ten gerieve, van het Koninklijk paar op de begane grond van het mu seum alles bijeen gebracht wat met het Huis van Oranje te maken heeft. Zelfs worden stukken uit an dere Westduitse musea aangevoerd, zoals het beroemde jaarportret, dat Antonius Moor van Willem van Oranje heeft gemaakt en waarvan het origineel zich in Kassei bevindt. Op het ogenblik is elektrisch licht aangebracht in het museum, want het zou best al eens schemerachtig kunnen zijn als de hoge gasten daar rondgaan. Ook een alarmin stallatie, „wat", zegt haastig de conservator" aanzienlijk minder heeft te maken met het Koninklijk bezoek dan met het feit dat de af- Links' Trekpleister van 20.000 Nederlandse toeristen per jaar: de Oranje-lindeboom waar in 1568 Prins Willem van Oranje de Nederlandse gezanten ontving. Midden: De Wilhelmsturm uit de 19de eeuw op de ruines van slot Dillenburg, gedenkteken voor Willem de Zwijger en ingericht als museum. Rechts: Restauratie van de vestingmuur aan de noordzijde van Dillenburg. Op die muur de tegenwoordige jeugdherberg. gelopen Jaren twee inbraken in de Willemstoren zijn gepleegd: kostba re wapens zijn toen verdwenen en slechts een deel van de buit kon weer worden opgespoord." Staande voor de stamboom der Oranjes zal de Koningin kunnen vaststellen, dat de telgen van het geslacht zijn genummerd tot en met Prinses Christine (nummer 89). De nieuwe echtgenoten en de kin deren uit het huwelijk van Prinses Beatrix zijn weliswaar met portret ten opgenomen, maar nog niet van een eigen cijfer voorzien. Mogelijk zijn de recente ontwikkelingen iets te snel en veelvuldig geweest. Lindeboom Behalve naar het museum en die legendarische Lmdeboom (pleister plaatsen van jaarlijks twintigdui zend Nederlandse toeristen) zal de Koningin ook haar snelle schreden richten naar de evangelische kerk waar haar voorouders Willem de Rijke en Juliana van Stolberg de diensten bijwoonden en ook werden begraven, evenals, naar de historici verzekeren, het hart van Prins Wil lem van Oranje. Maar aan de kaze matten, die thans voor eenderde zijn blootgelegd en in de hoogtijda gen van het slot wel drieduizend soldaten herbergden, komt de vor stin niet toe, gekluisterd als zij is aan het almachtig tijdschema. Na Minuten Als zo vaak wordt de bezoektijd niet in uren maar in minuten ges meten en daarom wordt speciaal die tweeëneenhalf uur is zij al weer op weg naar Burg, niet ver van Dillenburg. Daar in Burg bevindt zich een „Burgerhaus". dat de waardige om geving kan vormen voor de middag maaltijd. Ietwat bedrukt laat het stadsbestuur van Dillenburg weten, dat een dergelijke accommodatie in zijn stad nog ontbreekt: „Als de Koningin over twee jaar gekomen was, hadden wij haar passend kun nen ontvangen - dan hebben wij een gebouw dat bijna net zo mooi is als het turfschip van onze zus terstad Breda." „Wij hebben ons als Dillenburgers nooit willen opdringen." zegt de Landrat, hoofd van het bestuur van het Dill-district. „Na vijf Jaar oor log moesten die contacten zich langzaam ontwikkelen." En terwijl het lawaai van pneumatische boren tot in zijn werkvertrek doordringt maakt hij ook duidelijk dat die herrie op 27 oktober geheel afgelo pen zal zijn. Dillenburg, nu nog op vele plaatsen opgebroken en in wa- orde. zal op die korte maar ge denkwaardige dag een puntgaaf stadsbeeld tonen aan de afstamme lingen van Willem de Zwijger. „Graag hadden we de slotruïne ook nog wat opgeknapt. Ze hebben ons zelfs gevraagd nieuwe bepleisterin gen aan te brengen. Maar kort ge leden is nog een muur ingestort, het herstel alleen al zou zestigdui zend mark kosten - waar halen wij zo gauw al dat geld vandaan?" En ook de burgemeester verzekert, dat het op 26 oktober afgelopen moet zijn met alle ontsierende acti viteiten op straten en wegen. „De Nederlandse Koningin is van alle denkbare staatshoofden de meest welkome." Zelfs als dat Grote Ge beuren door protocol en chronische tijdnood meer wordt gesmoord dan de bestuurders van dit stadje lief is. Tot de slotruïne Dillenburg be hoort de Leeuwengroeve, een diep keldergewelf, waar van 1571 tot 1573 dr. Johannes Rubens in eenzame opsluiting heeft doorgebracht. Re den: Rubens, uit de Nederlanden uitgeweken protestant, had, hoewel gehuwd en reeds in de middelbare leeftijd, hartstochtelijke betrekkin gen aangeknoopt met Anna van Saksen, tweede echtgenote van Prins Willem van Oranje. Nu had de Prins deze dochter van de Saksische keurvorst in 1561 niet getrouwd uit diepe genegen heid. maar vooral om door dit hu welijk steun te verkrijgen bij de protestantse Duitse vorsten in zijn komende strijd tegen Spanje. Een typisch politiek huwelijk dus. dat weliswaar resulteerde in de geboorte van twee dochters en van Prins Maurits, maar dat toch nooit is ge schraagd geweest door de diepe liefde, die als voorwaarde voor een goed huwelijk geldt. Anna van Saksen was diep onge lukkig en knoopte in Keulen waar zij afleiding zocht voor de eentonig-, held van het Dillenburgse bestaan, betrekkingen aan met Johan Ru bens, gezien man in de kring der vluchtelingen en die enkele malen heeft getracht de door Alva in be slag genomen eigendommen van Oranje terug te krijgen al was het waarschijnlijk alleen maar om daarmee zijn geliefde Anna van Saksen voor zich in te nemen. Rubens' verhouding, zeker naar d® moraal van die tijd uiterst verwer pelijk. kwam hem duur te staan. Wlllems broer, Johan de Oude. liet Rubens in de kerker werpen en pas na drie Jaren kon diens vrouw, Ma ria Rubens, hem met een losgeld vrijkrijgen. Vijf Jaar huisarrest in het nabij gelegen stadje Siegen volgde op de gevangenisstraf. En in hetzelfde Jaar, dat Anna van Sak sen, inmiddels van Willem van Oranje gescheiden, krankzinnig stierf, werd in Siegen uit het huwe lijk van Johan en Maria de zoon Pieter Paul Rubens geboren, die la ter zon menig opmerkelijk schilde rij op zijn naam zou brengen. Die Lowengrube zal de Koningin naar alle waarschijnlijkheid niet te zien krijgen. En ook zal haar dit tragisch verhaal onthouden blijven, dat met licht monkelend geluid door de gidsen aan menig toerist wordt onthuld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19