Israël en Arabieren oeten zelf vrede scheppen Belgen willen „Tijl" helpen BremenWest-Duitslands kleinste deelstaat, zondag naar de stembus imerika wil interim-akkoord over Suezkanaal Vermeers „Liefdesbrief' overgedragen aan Vonhoff Nog drie bataljons naar Noord-Ierland Priesterproblemen vragen veel aandacht Strijd over oprichting van een nieuwe universiteit op de achtergrond fBIJDAO 8 OKTOBER 1911 LE1DSCH DAGBLAD RUSSEL Mario Roymans, of- tel "Tijl van Limburg", heeft na jgdurige verhoren een volledige mtenis afgelegd. Hij gaf toe Ver schilderij "de Brief" eigen- hdig te hebben gestolen. [anmorgen is de deerlijk bescha- Vermeer in Wuustwezel aan "Herland overgedragen: staatssec- ■pris H. Vonhoff kwam er persoon- voor naar de grens. :9-~ ink Kolb 8,- lario Roymans is naar het huis bewaring in Brussel overge- 8,— icht. In de eerste fase van zijn hoor hield hij vol. dat hij slechts contactman had gefungeerd voor hem onbekende Amerikaan, die toevalligerwijze had ontmoet. De n zou in dienst zijn geweest van NAVO en na een gesprek over leed in Oost-Pakistan aan Roy- as het schilderij hebben gegeven it het verzoek om het te gebrui- bij een actie voor het inzame- van geld. Roymans schilderde rijk man, die in een particulier legtuig en en terug ging tussen iropa en de Verenigde Staten en de echte Vermeer zou hebben eegenomen, zodat volgens Roy- Rns het gevonden schilderij slechts Id de vroege morgenuren bekende irlo echter, dat hij zelf een kost- w schilderij wilde stelen om met opbrengst de nood van vluchtelin- in Oost-Pakistan te delgen. Het IJt hem nu. dat het schilderij ern- werd beschadigd, maar hij be- imtoonde ook het Jammer te vin dat het gevraagde losgeld niet het goede doel kan worden be- Rubens [Al op 22 september kwam Mario naar Brussel om er voor t eerst van zijn leven een museum men te gaan. In het Museum voor ide Kunst liet hij het oog vallen het werk "De Negerkoppen" van lubens, maar hij zag van diefstal omdat een bewaker hem niet met srheid kon vertellen of het werk t was. Vervolgens kocht hij een boek over Rembrandt en verscheen op 23 september, de openingsdag van de tentoonstelling "Rembrandt en zijn tijd", bij het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. Roymans verkende het eerst aan de buitenkant, ging toen naar binnen en liet zich op de expositie zelf al lerlei inlichtingen geven door bewa kers. Toen hij veronderstelde dat een hunner door zijn langdurige aanwezigheid wat achterdochtig werd spelde hij hem op de mouw om 7 uur een afspraak te hebben met zijn meisje bij het museum. Ingesloten In plaats daarvan glipte hij een kleine ruimte van de Rembrandt- zaai binnen, waar doorgaans schoon maakartikelen worden opgeborgen, en liet zich insluiten toen de expo sitie om 8 uur werd gesloten, 's Nachts om twee uur kwam hij te voorschijn. ontliep de bewakers, con troleerde of er soms een alarmin stallatie aan de Vermeer was beves tigd en slaagde er in uit het museum te komen langs een tevoren niet ver kende weg. Wel probeerde hij eerst nog in de bergruimte het schilderij in zijn geheel onder zijn Jas te stop pen en toen dat niet lukte poogde hij de spijkers aan de achterkant los te maken, maar toen ook dat niet ging. heeft hij het doek met een stoffeerdersmes losgesneden. Hulpacties Intussen worden vele kranteredac- ties in België voortdurend opgebeld met verzoeken van mensen, die wil len dat er een hulpcampagne voor Oost-Pakistan en voor Mario Roy mans in gang wordt gezet. In het ho tel waar hij werkte is zelfs een re gister gereedgelegd voor adhesiebe tuigingen omtrent hulpverlening aan Oost-Pakistan en Roymans. Vele advocaten hebben aangebo den gratis "Tijl van Limbing" te verdedigen. Benzinepomphouder Fe lix Mommen, de held in het nieuws van gisteren, omdat h i J het was die Mario Roymans onder stro en mest verstopt in de koeienstal van een abdij ontdekte, is er nu veel minder goed aan toe. Hij heeft de hoorn naast het toestel gelegd, omdat hij onophoudelijk per telefoon werd be dreigd door mensen die de "fantasti sche avonturen van Tijl van Lim burg" met sympathie hebben ge volgd. Sommige kinderen bezitten een verrassende bekwaamheid om zich „in de nesten te werken". In Middleton, in de Amerikaanse staat Idaho, zag het vierjarige jongetje Daniel kans niet in de leeuwenkuil terecht te komen, maar in een metalen siervaas, waarin hij klemvast kwam te zit ten. Brandweerlieden stelden langdurige pogingen in het werk om het knaapje uit zijn onvrij willige gevangenis te bevrijden, maar dat lukte niet. Tertslotte moest men de vaas voorzichtig opensnijden om Daniel eruit te halen. STRAATSBURG, NEW YORK, ALGIERS, DAMASCUS (AP, Reuter) Israëls minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft in een toespraak tot de assemblee van de Raad van Europa Europese steun gevraagd voor het denkbeeld de vrede in het Midden-Oosten door de betrokken landen zelf te laten herstellen, en niet door de grote mogendheden op te laten leggen. „Laten wij een mediterrane gemeenschap met de Arabische staten, Israël en de overige landen langs de Middellandse Zee als doel stellen", verklaarde Eban. Een dergelijke gemeenschap kan volgens hem aan de Raad van Europa een voorbeeld ne men. Eban vroeg ook Europese steun voor de Joden die in de Sowjet-Unie en Syrië vervolgd worden. De Verenigde Staten hopen, dat Israël en de Arabische landen op den duur rechtstreeks zullen onder handelen over een regeling in het Midden-Oosten. Zij zullen intussen hun pogingen voortzetten om een in terim-overeenkomst voor het Suez kanaal te verkrijgen, zo heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Robert McCloskey gisteren ver klaard. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaïken en deskun dige op het gebied van het Midden- Oosten Sisco heeft gisteren in New York een onderhoud gehad van 40 minuten met de Israëlische ambas sadeur in Washington, Rabin. Deze wilde over het gesprokene geen me dedelingen doen, maar liet wel door schemeren dat zijn chef. de minis ter van Buitenlandse Zaken Eban. het komende weekeinde zal gaan be raadslagen met diens Amerikaanse ambtgenoot Rogers. Premier Kosigin van de Sowjet- 'Unie heeft vandaag zijn bezoek van vier dagen aan Algerije beëindigd. Hij zou nog heden in Marokko aan komen voor een bezoek van enkele dagen Donderdagavond riep Kosigin aan een diner in Algiers ter ere van het Algerijnse staatshoofd Houari Bou- medienne alle Afrikaanse en Arabi sche landen op zich aaneen te scha ren tegen „reactionaire en imperia listische druk". Bij zijn gesprekken met president Boumedienne was gebleken, dat de Sowjet-Unie en Algerije dezelfde denkbeelden hebben omtrent vele belangrijke vraagstukken in het in ternationale kader. Hierdoor, aldus de Russische premier, is „een nauwe coördinatie van inspanningen in de oorlog tegen het imperialisme moge lijk". Kosigin zei nog, dat de Sow jet-Unie voorstander is van eenheid van de Arabische landen. Het dagelijks bestuur van het Pa lestijnse verzet heeft gisteravond brigade-generaal Abdel-Razzak Al - Jahia als opperbevelhebber van het Palestijnse bevrijdingsleger en kolo nel Othman Haddad als stafchef ontslagen. Brigade-generaal Midhat Bedeiri is tot stafchef benoemd, met volmacht om als opperbevelhebber op te treden. De woordvoerder van het dagelijks bestuur sprak berichten tegen als zouden „dissidente elementen" in het Palestijnse verzet verantwoorde lijk zijn voor een recente moordaan slag op Jasser Arafat, het hoofd van de Palestijnse verzetsorganisatie. Hij zei dat deze elementen in feite uit de verzetsbeweging zijn gezet. Vol gens hem stelt het dagelijks bestuur een onderzoek in naar de „contra revolutionaire kringen die de lage aanslag hebben gesteund". De woord voerder ontkende dat de plaats waar het dagelijks bestuur bijeen was, be legerd was door de samenzweerders. De aanslag op Arafat zou dinsdag j.l. zijn gepleegd, toen hij per auto vooruitgeschoven Palestijnse bases ten oosten van Koeneitra in Syrië inspecteerde. Vanuit een hinderlaag werd het voertuig beschoten, waar door de chauffeur om het leven kwam. Arafat en twee andere Pa lestijnse leiders bleven ongedeerd. De plaats van de aanslag lag vlakbij het door Israël bezette gebied. Volgens Syrische autoriteiten zijn tien leden van een nabij gelegen guerrillagroep aangehouden. Zij zullen snel worden berecht. LONDEN (AFP. DPA> En geland zal nog drie bataljons naar Noord-Ierland sturen ter versterking van de reeds daar aanwezige Britse troepenmacht. Dit is gisteravond bekendgemaakt na afloop van het overleg tussen de Britse premier Heath en de Noordierse pre mier Faulkner. Aan het gesprek werd ook deelgenomen door de Brit se minister van Binnenlandse Zaken Maudling, minister van Defen sie Carrington, de chef van de gene rale staf generaal Carver en de op perbevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland, generaal Tuzo. Voordat Faulkner uit Belfast naar Londen vertrok voor het overleg kon digde hij al aan dat hij meer Britse troepen zou vragen en een harder optreden tegen de terroristen van het „Ierse Republikeinse Leger". Als de drie nieuwe bataljons zijn aangekomen zal de Britse troepen macht in Noord-Ierland ongeveer 14.000 man tellen. Volgens het com muniqué zijn de versterkingen voor al bedoeld voor de bewaking van de grens van Ulster met de Ierse re publiek. De versterkingen zullen voorts legereenheden in staat stellen hun acties tegen de terroristen snel ler uit te voeren. Dat wordt mede mogelijk gemaakt, aldus het com muniqué, door het toenemend aan tal inlichtingen waarover het leger beschikt. De twee regeringsleiders hebben ook besloten het „regiment voor de ver dediging van Ulster", een Noordierse legereenheid, uit te breiden. De staatssecretaris van Defensie John son Smith is belast met de recrute- ring van zowel rooms-katholieken als protestanten voor dit regiment. (Van onze correspondent) ROME (GPD) De bisschoppensynode is de komende dagen verstrikt in de kwestie waaronder niemand meer uitkomt! de praktische priesterproblemen. Rer' nin?swerk NED. HERV. KERK Beroepen te Schagen C. A. J. B. Bork te Havelte. Bedankt voor Mynsherenland J. J. Kooman te Baardwijk-Drunen. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Eemnes-Binnen W. Vroeg- indeweij, aanstaand emeritus-predi kant te Katwijk aan zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht M. Hien- sche te Weesp. VRIJ EVANG. GEMEENTE Tot deze praktische problemen be hoort de vlucht uit het priesterschap aan de ene en de geringe behoefte om priester te worden aan de andë- re kant. Dan is er de kwestie van het celibaat en de relatie tussen de priester en de bisschoppen. De synode heeft zich opgesplitst in een aantal werkgroepen van ten hoogste 20 man, die zioh tot nu toe hebben beziggehouden met zuiver doctrinaire kwesties. Maandag zal een verklaring over het besprokene worden afgelegd. Stemmen van deelnemers, die aan I de conservatievere kant staan, wor den gehoord, die er op gericht zijn d'e discussie over het priesterschap zo snel mogelijk te beëindigen en over te gaan tot het andere grote thema: dat van de gerechtigheid in de we reld. Dit thema is echter gedoemd in de aanloop te blijven steken, als niet eerst de rol van de priester en zijn problemen in alle openheid is uitge praat. Gistermiddag werd een gedeelte van de toespraak bekend, die kardi naal Tarancon, aartsbisschop van Toledo, uitgesproken heeft als in leiding op de discussies van de ko mende dagen over de praktische pro blemen van het priesterschap. Ten aanzien van het celibaat merk te kardinaal Tarancon op, dat men, alvorens getrouwde mannen tot het ambt te beroepen, en dat zou dan uit pastorale noodzaak zijn, zich eerst de evolutie voor ogen diende te stol len van het pastorale eenheidscon cept en dat men in concreto dien de na te denken over een adequatere verdeling van de taken, waarin de diaken en de leek iedere willekeurige functie op zich zouden kunnen ne men. De kardinaal bleef het celi baat een waardevol signaal vinden, ook als men dit niet alleen uit le galistisch standpunt bekeek. Taran«* con noemde het „een paradoxaal be wijs van de liefde voor de kerk". De Spaanse kardinaal wilde mee* leken bij het werk van de kerkge meenschap betrekken. Meerderheid Tegenover Journalisten heeft de aartsbisschop van Lusca, mgr. Ber* toletti, vertelt dat men er toe beslo ten had aan de doctrine niet te tor nen, om geen aarzeling en verwar# ring te zaaien die een negatieve in vloed zouden kunnen hebben bij het opstellen van de uiteindelijke beslui ten. Bertoletti verklaarde, dat de overgrote meerderheid van de ruim 200 deelnemers zich al voor het be houd van het celibaat hadden uit gesproken, en dat het onmogelijk is om vooruit te zeggen of de bisschop pen de Paus zullen voorstellen toe te stemmen in de wijding van oude re getrouwde mannen, want „dat zou de enige opening zijn in de eeu wenoude traditie van het celibaat'*» Verleden jaar had de Paus verklaard de gehele kwestie te overwegen, al hoewel „aarzelend". ADVERTENTIE (Van onze correspondent W. P. Timmers) BREMEN (GPD) Voluit staat het op de openbare vervoermid delen: „Vrije Hanzestad Bremen". De stad aan de Weser verwierf in de vijfde eeuw haar onafhanke lijkheid van vorsten en bisschop pen en een restantje van die zelf standigheid in de Duitse samen leving is tot vandaag bewaard ge bleven. De burgemeester is er te gelijkertijd minister-president van West-Duitslands kleinste deelstaat, bestaande uit Bremen (600.000 inwoners) en Bremerha ven (150.000). De goed-burgerlijke noorderlingen in het oude handelscentrum kijken wat gegeneerd neer op het traditie- loze Nede'rsaksische ommeland en zijn er zich van bewust ver van de bondsrepublikeinse centra aan de Rijn te wonen. Bremerhaven pocht op het bezit van Europa's mo dernste containerhaven en is ervan overtuigd dat de Weser nog onbe werkt langs snel verzande oevers zou stromen als het voor de bouw van die haven op Bonn aangewezen zou zijn geweest. Zondag kiest de staat Bremen een nieuw parlement. Vroeger werd daar buiten zijn grenzen nauwelijks noti tie van genomen. Nu stelt burgemee ster Hans Kosohnick vast: „Alle par tijen hebben vanuit Bonn geld in de Brenfense verkiezingscampagnes ge pompt. Voor het eerst ontvangt Bre men alle politieke prominenten". De plaatselijke pers onthoudt zich gewoontegetrouw van stellingnemen, maar vanuit Hamburg spant de machtige Springer-pers zich met kracht voor de val van de sociaalde mocratische regering in. Burgemees ter Kosohnick ontvangt verkiezings hulp van kanselier Brandt per soonlijk en zijn CDU-rivaal Kassens (die boven hem woont en met wie hij eens vriendelijk ruziede over het aanschaffen van een piano) treed c samen op met Strauss en Barzel. Uit isolement Dat Bremen uit het behaaglijke isolement is gerukt, ligt in de na tuur der Westduitse politieke ontwik kelingen. Al 25 jaar lang hebben so ciaal-democraten (SPD) en liberalen (FDP), die nu in Bonn samen rege ren, de deelstaat bestuurd. De SPD bezit 50 van de 100 zetels in het par lement. de FDP, de CDU 32. Ver kiezingen in andere deelstaten heb ben de afgelopen twee jaar steeds, winst voor de CDU opgeleverd. Er is alle reden om te verwachten dat dit zondag ook in Bremen gebeurt. Zo'n ontwikkeling zou louter voor Bremen zelf interessant zijn, als niet politieke verschuivingen in de deelstaten ook voor een aardbevinkje in Bonn zorgden. De regering-Brandt steunt op een kleine meerderheid in de Bondsdag (Tweede Kamer). In de Bondsraad (min of meer de Eer ste Kamer van de Bondsrepubliek) heeft echter de oppositie van CDU en CSU een meerderheid van één stem. Die Bondsraad wordt door de regeringen van de deelstaten bemand. Een CDU-overwinning in Bre men zou de meerderheid van de oppositie in de Bondsraad dus ver groten. Van nog meer betekenis zal echter zijn, dat dan ook in de bemid delingscommissie uit beide Kamers, die opdracht heeft een oplossing te vinden voor in de Bondsraad ge strande voorstellen, CDU en CSU, de sterksten zouden zijn. Universiteit zwaar weegt. Bovendien is de 43-Jari- ge Koschnick een populaire politieke aanvoerder. Voor de kleinere liberale partij is Bremen zelf een sterk bol werk. In het afgelopen voorjaar is de coalitie echter uiteengevallen na een felle strijd over het hoofd thema waarmee Bremen zelf zijn verkiezingen van het huiselijke ka rakter beroofde: de oprichting van een nieuwe universiteit. Op een kale vlakte» even buiten de stad. wacht een aantal nog lege ge bouwen op de eerste 450 studenten, waarmee de universiteit Bremen op 19 oktober begint. Daarmee is een ach terstand weggewerkt, die een stad van allure misstond. Onder leiding van de sociaaldemocraten is echter bo vendien begonnen aan een proefne ming die inderdaad van een SPD- regerlng mocht worden verwacht: men spreekt van een „hervormings universiteit". De modernisering van de uni versiteit, waarbij hoogleraren uit hun ivoren torens afdalen en stu denten meespreken over hun eigen toekomst, is voor gezagsbewuste Duitsers moeilijk te verwerken, ook al wordt de noodzaak nergens bestre den. Toen als eerste consequentie van een nieuwe aanpak een 31-Jari- ge socialist, dr. Thomas von der Vring, tot „Gründungsdirektor" in Bremen werd benoemd en duidelijk werd dat vooral linkse intellectuelen zich in de hervormingsuniversiteit thuis zouden voelen, kwam het in conservatieve kring al lang bestaan de onbehagen tot een uitbarsting in de beschuldiging: in Bremen wordt gewerkt aan een Marxistische kader- school Links-georiënteerd Wie met Von der Vring spreekt, komt onder de indruk van zijn idee- en. waarbij inderdaad de politieke op de voorgrond staan. Naar ziln over tuiging moet ook van een ingenieur (bijvoorbeeld wegens diens medever antwoordelijkheid voor de vervuilen de wereld) een maatschappelijk be wustzijn liefst zelf „engagement" —worden verlangd. Bij de scholing van leraren zal er de nadruk op wor den gelegd dat in de toekomst wer kelijk elke scholier gelijke lansen dient te hebben. Faculteiten zal Bre men niet kennen. Van het begin af wordt de studie sterk op de toekom stige beroepen van de studenten ge richt. De colleges (geen lezingen meer) zullen door hoogleraren en assistenthoogleraren (de assistent is afgeschaft) aan kleine groepen van 10 tot 15 studenten worden gegeven. De hoogleraren, geconfronteerd met tal van vraagstukken buiten hun ei gen vakgebied, zullen aangewezen zijn op samenwerking met collega's. Von der Vring heeft gestreefd, naar een team, dat ook politiek een brede basis zal hebben. De ervaring leert echter, zo zegt hij, dat nage noeg alleen Jongere geleerden in het Bremer systeem passen (of bereid zijn zich aan te passen) en dan nog bovendien doorgaans links-georiën teerde geleerden. Een geïnteresseer de CDU-man zou op aandrang van de partij van een verhuizing naar Bremen hebben afgezien. Zelfs de universiteiten in Beieren, zullen in de naaste toekomst hoogle raren moeten aanstellen die actief hebben deelgenomen aan studenten acties tegen de verstarde structuren, aldus Von der Vring. Op dit ogen blik ligt het echter voor de hand. dat zowel zijn universiteit met tal van omstreden benoemingen als hijzelf bijna vraagt om een discus sie: de hoogste autoriteit van de uni versiteit, een Jongeman met lange haren, die per fiets naar zijn werk gaat en de verjaardag van de univer siteitsbode meemaakt. Onzekerheid Tegenover de lof van SPD voor Von der Vrings bekwaamheden, staat de scherpe kritiek van de CDU, die de behoudende Bremer bevolking kort en goed duidelijk maakt: aan zo'n uni versiteit kun Je Je kinderen niet uit leveren. En dat sluit aan bij de al gemene kritiek, waarmee Rainer Barzel. de nieuwe CDU-leider, van daag als laatste de kiezers te lijf wil gaan: onder de sociaal-democraten slaat Duitsland een nieuwe richting in, namelijk naar de socialistische samenleving. Een maatschappelijke verandering betekent onzekerheid en daar zal de CDU. wijzend naar de universiteit, van profiteren. De liberalen hopen dat de SPD weliswaar de sterkste zal blijven, maar zoveel zetels ver liest, dat ze zonder hen niet kan re geren. De CDU rekent op winst, die zeker ook uit de rijen van de weg kwijnende NPD zal komen. Nu ze telt de NPD nog met acht zetels in het parlement. De sociaal-democraten, die al met al toch mogen verwachten ook na zondag nog de sterkste partij te vor men, dienen rekening te houden net de communisten Deze zullen hier de laatste poging doen om zóveel van de SPD af te knabbelen, dat zij 5 pet behalen. Daardoor zou de DKP voor de bondsdagverkiezingen van '73 vol doen aan de eis, dat een deelnemen de partij in één der deelstaat-parie mensen ?soet zijn vertegenwoordigd. Volgens burgemeester Koschnick heeft de kleine communistische par tij voor de verkiezingscampagne evenveel geld beschikbaar als de grote SPD. Dat zijn de marken die de regering-Brandt de DDR betaalt voor de wegen naar Berlijn, mop pert zijn rivaal en buurman met ge voel voor de grote politiek.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9