Brede straat af sluiten waanzin AANZET VOOR PLEIN? Nog steeds op zoek naar een onderdak Hoe bevalt koopavond? banket Carrosseriebouwers huldigen zilveren secretaris v. dPol [JDAG 8 OKTOBER 1971 LE1DSCB DAGBLAD over centrum De Leidse binnenstad zit middenin branding. Er ligt nu een raadsbe sluit over de instelling van een wan delgebied. maar het zal nog wel een jsje „nagolven". Zo'n golfje is de ipmerking in „Versnelling", het joneelsblad voor openbare streek stadsvervoersondernemingen, dat teleurgesteld constateert, dat i vrije baan voor het openhaar i de Leidse binnenstad min meer een politieke zaak is ge worden. En het blad heeft min of beer gelijk waar het de Breestraat treft. golfbeweging is logisch. Het (""Afsluiten van de binnenstad heeft nu ér enmaal voor- en tegenstanders, net j de is de instelling van een koopavond le i rouwens. ook zo'n onderwerp, waar- ver in het bijzonder de detailhan- l V! el niet komt uitgepraat. In deze rda ring verwijt men mij als samen- De teller van de rubriek "Binnenstad )it nder de loep", dat ik te veel afge- B oten zou willen zien en de resulta- uu >n van de koopavond te optimis- u goh zie. Ee Dergelijke verwijten begrijp ik iet. Dit is een rubriek, waarin iede- 0Eeen zijn mening mag zeggen. Juist D( j'n uiting en soms botsing n an meningen lijkt me nuttig. En ik de mijne en steek die niet onder 20 ,oelen of banken zonder te denken, 'roeat die mening zaligmakend is. Ik j >n een consument, wonend in een lw mdgemeente, die gebruik makend en. in openbaar vervoer of fiets de gnBidse binnenstad bezoekt. Logisch, dat mijn mening niet steeds dezelf - e is als van een middenstander. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat Zij geen begrip zou hebben voor de Ei oblemen, die wandelgebieden Gt oopavonden voor een aantal mid- »or enstandsbedrijven met zich mee- norengen. Een man, die me van een intal voor zijn zaak specifieke pro- -kkemen heeft overtuigd, is de heer Jen emmenie, die als bezitter van za- (e 1 «npanden aan Haarlemmerstraat 'i Oude Rijii met de promenade en 'et de koopavond te maken heeft ®in (kregen. Hij is tegen beide. Allereerst de koopavond. Demme- j jjj e is open en zal het voorbeeld van mejn in de Breestraat gevestigde col- j 0(ga Wolfslag niet volgen. Die gaat cierlcht op donderdagavond, Demme- e niet. De firmant vindt de koop- niet omzet-, maar alleen kost- rcjs rhogend. "Men kan maar één eet er een gulden uitgeven en men eeft geen dubbeltje méér uit, om- cei t er een koopavond is". Omdat jiij ■ko ziet, dat een koopavond alleen eit cces heeft als alle winkels open lit |n en opdat klanten hun neus niet ooiQien stoten aan een gesloten deur, hel udt de heer Demmenie die deur Hij heeft begrip voor mijn mening, de consument die ene gulden ileens elders zou kunnen uitgeven streekcentrum Leiden geen koop- fond had in tegenstelling met cen- in de omgeving (en Den Haag!). dan wijst hij meteen op de •eikbaarheidsfactor, die Leiden speelt en niet alleen op koop- fond. Juist voor zijn zaak is de gegeven (aan- en afvoer n apparatuur) en die auto kan de steeds moeilijker bereiken. Vol- 5 de heer Demmenie weet de iument niet meer hoe het pre- is. Velen weten niet, dat de larlemmerstraat 's morgens open verkeer. Velen weten de weg et. Velen blijven dus weg. is de nclusie van deze zakenman. Er zijn mensen, die dan zeggen: •dwijn maar van de promenade i je er niet hoort. Of: splits de ak in een deel, dat wel in een andelgebied past. en een deel. dat een voor auto's beter te bereiken tats komt. Dat eerste schokt een H an als Demmenie, wiens zaak tt zestig Jaar op deze plaats i gevestigd. Het tweede wordt ge- |f§ obeerd (met de panden aan de $11 ude Rfjn". die dan wel bereikbaar oeten blijven"), maar het geeft iel moeilijkheden. De Leidse zakenman heeft dat er over .Hij gaat het proberen. Het werk, maar voor werken' is hij bang. Hij wil het een flinke tijd mzien. Gaat het niet, dan zal hij qjlderdaad verdwijnen. Met bloe- (nd hart. En waarschijnlijk heie aal uit Leiden. d Verandering van een deel van de binnenstad in een wandelgebied 'aagt naar zijn mening voorlichting lan de consument. Hij doet dat met 'gaÜn klanten, maar hij zou graag een 'Ifel bredere voorlichting zien. Het logisch verlangen, maar wie fioet het uitvoeren en hoe moet het .Zelf dacht ik. dat het moet in sa.- J fenwerking tussen gemeenten Binnenstad onder de loep LEIDEN Een aflevering van „Binnenstad onder de loep", waar in hoe kan het anders? vooral zaken over het wandelgebied aan de orde komen. Verschillende meningen hierover komen er in naar voren. In de lange kolom komt verder de koopavond ter sprake die in Leiden op proef wcfrdt gehouden. Als bezoeker van de bin nenstad heb je het idee, dat het uitstekend gaat. Het is lekker druk op donderdagavond. De middenstand is het hiermee eens, maar wijst erop, iiat het tot nog toe goed weer is geweest. Een aantal zegt, dat er meer kijkers dan kopers zijn op de koopavondenBinnen kort verschijnt in deze rubriek het resultaat van een kleine enquete. Daarin zullen vooral detailhandelaren aan het woord, komen, vóór en tegen de koopavond. Willen consumenten ook iets. zeggen, dan kan dat. Schrijf uw mening over de koopavond aan „Binnenstad onder de loep", redactie Leidsch Dagblad, Leiden. Door Hans Melkert KW]ZIET TAAK IN LEIDEN eids City Centrum. Zij moeten de onsumenten in stad en streek vof-r- chten hoe de Leidse binnenstad be- eikbaar is, waar en wanneer men ijn auto kwijt kan. Als dit initiatief wordt genomen, m men verzekerd zijn, dat cteze ubriek ervoor open staat. En dan r oop ik het risico, dat ik het 'rwijt 0 rijg te veel aan de automobilisten y b denken L HANS MELKERT ADVERTENTIE LEIDEN Een foto (van Holvast), die een beeld geeft van bestratingswerkzaamheden om aan te geven, dat de Hoogstraat (met ingang van 25 oktober) promenade is. Op verschillende plaat sen wordt dergelijk werk momenteel verricht. Ook bij de Steenstraat en de Nieuwe Rijn, die eveneens in het binnenstadswandelgebied worden opgeno- De kop „Aanzet voor plein?" suggereert mèèr, „Leidens Ontzet" heeft me op die gedachte ge bracht. Toen was in de ochtenduren de markten- route afgesloten. Zowel op Hoogstraat en Koren beurs als op Vismarkt met Stadhuisplein was iets te doen. Drukte was er ook op de Nieuwe Rijn aan de overkant van het water. Het was eigenlijk één groot (feest)plein met water in het midden. Leiden mist een echt binnenstadsplein. Hier ligt er één zonder dat we het ooit hebben beseft. Voor waarde is natuurlijk wel, dat de marktenroute ook wordt afgesloten. Het 3 oktoberfeest heeft ook laten zien, dat verkeer in twee richtingen door de Breestraat niet meer kan. Een pleingedachte als deze moet je zien tegen de achtergrond van een verdere afsluiting na het gereedkomen van de omleidingswegen. Aanlegger van promenades: DEN HAAG Het is alweer een jaar geleden dat de KWJ, de kri tische werkende jongeren, district Randstreek, voor het eerst een verzoek bij de gemeente Leiden indiende om in het centrum een pand te kunnen huren. Nog altijd is de KWJ-Randstreek gevestigd aan de Assendelftstraat in Den Haag. De KWJ behartigt, zoals de naam reeds zegt, de belangen van de wer kende jongeren in het land. De af deling Randstreek wil zich met name gaan concentreren op het gebied rondom Leiden. „In Leiden zijn ontstellend veel ongeschoolde werkende jonge ren", zegt Ton van de Velden van KWJ-Randstreek, „en het zou erg jammer zijn als we geen mogelijk heden kregen om daar te gaan wer ken". Op het ogenblik opereert men voornamelijk via sociëteiten. In de meeste sociëteiten zitten medewer kers van de KWJ. In Leiden gaat er veel via de vakbond. Dit is echter niet zo'n bevredigende toestand. Van de Velden: „Op die manier krfjg je geen echte groep. Het mooiste zou zijn als we in elke arbeiderswijk een afdeling konden hebben. Dit is in de praktijk natuurlijk niet te verwezen lijken. Daarom willen wij zoveel mo gelijk in het centrum zitten. Daar komen veel werkende jongeren, en waar die zitten moeten wij ook zijn". Actiecentrum De bedoeling is dat als er eenmaal een pand gevonden is, daar een cen trum komt dat enigszins lijkt op de Wereldwinkel. In een stencil dat de KWJ naar de gemeente Leiden heeft gestuurd wordt de taak van dit cen trum drieledig genoemd: het moet informatiecentrum zijn, waar d.m.v. boeken, brochures en mondelinge in formatie aan de werkende jongeren wordt duidelijk gemaakt wat hun rechten zijn en wat hun plichten. ADVERTENTIE Leiden zit middenin de promenade-problemen. De Haarlem merstraat is definitief wandelgebied geworden. De Steenstraat, Hoogstraat en Nieuwe Rijn worden deze maand semi-wandel- gebied. Met de Breestraat wachten we nog even. De discussie over deze zaken is beslist niet achter de rug. Een bijdrage daar toe kan dit verhaal leveren, dat een gedeelte is van een groot interview, dat het vaktijdschrift "Traverse" deze week publi ceert. Het is een gesprek van Pieter Taffijn jawel, de onze met ir. S. v. d. Wal, directeur van Te Siepe N.V., welk bedrijf de Zwolse Diezerstraat in een promenade heeft veranderd. Hieronder is ir. Van der Wal aan het woord. Legt u zijn uit spraken zelf maar op Leidse situaties. Directeur Van der Wal is een man, die niet schuwt krasse uitspraken te doen. Een kleine bloemlezing: verkeer moet je alleen de toe gang ontzeggen tot een gebied, als het er toch al praktisch onmogelijk het is gek, maar als er rotzooi is vinden de mensen het blijkbaar ook nog leuk om er in rond te hol- het wegdek slijt vlugger van voetgangers dan van auto's. het wegdek is een duidelijk pro bleem, dat is nog maar slecht op gelost. verwarming onder het wegdek is erg praktisch en heus niet zo duur. het is vaak lange tenen-werk door kleinigheden kan het hele plan mislukken. puur ambtelijk zo'n probleem aanpakken dat lukt niet. fietsers moet Je goed verzorgen, die moet Je in de watten leggen. „Wanneer ga Je het verkeer de toegang tot een bepaald gebied ont zeggen? Je moet daar onstellend voorzichtig mee zijn", vindt Van der Wal. „In feite moet je dat alleen doen als het voetgangersverkeer zo druk is geworden, dat het auto verkeer praktisch onmogelijk is. Vaak zie Je als overgang dat men begint het verkeer er 's middags na één uur uit te halen. Het moet ook duidelijk zó zijn, dat het gebied het gaat altijd om een winkelgebied dat dat gebied per auto toch al onbereidbaar is". Vluggertjes „Als Je een winkelstraat zou heb ben die dertig meter breed ts. vind ik het waanzin daar het autoverkeer uit te halen". Met overtuiging ver volgt hij„Daar kun je met parkeer- meters nog veel mensen naar toe trekken, die daar dan wel hun in kopen gaan doen. Je zet de parkeer- meters dan op dertig minuten en dan kun je nog vluggertjes doen Maar heb je straten, die veel smal ler zijn en waar het in de praktijk toch al onmogelijk is om je bood schappen per auto te doen, och. dan zou ik het wel aandurven. Maar het is een beslissing waar geen weg te rug meer op is, als Je ze er eenmaal uit hebt gehaald kun je ze er niet meer in stoppen. En tegen die ach tergrond zou ik ook willen zeggen, dat moet niet een beslissing van de overheid alleen zijn, daar moet je ook de mensen bij betrekken die de winkels exploiteren. „Ik zou er meteen aan vast willen knopen: als je zo'n winkelareaal maakt uitsluitend voor voetgangers, dan moet je zorgen dat er in de on middellijke nabijheid van dat areaal parkeerplaatsen komen Als Je dat niet doet is het hetzelfde als een stadion maken zonder parkeergele genheid. Er kunnen een heleboel mensen in, maar ze komen niet, om dat ze er niet kunnen komen. En ik zou heel lang bereid zijn, als ik het beleid zou moeten voeren, om het openbaar vervoer er nog doorheen te halen. Althans zeer dichtbij, maar desnoods er nog doorhalen. „Als je iets afsluit vind ik dat er een goede verkeersontwikkeling via andere straten mogelijk moet zijn. Een andere compenseermaatre- gel is weer, dat Je zorgt dat de win kels een goede aanvoTgeiegenhetd hebben. Hetzij via de weggetjes aan de achterkant, hetzij dat Je toch toe staat in de stilgelegde straat aanvoer te plegen. Bijvoorbeeld van acht tot tien uur 's ochtends, of van negen tot elf. Dan komt wel de vraag naar voren: moet je dat toestaan voor alle vervoer? Van der Wal heeft over alle pro blemen die kunnen ontstaan bij een winkelareaal een duidelijk stand punt, ook over de aanvoer van de winkels. „Ja, ik vind dat je daarin een duidelijk standpunt moet in nemen. Tijdelijk verkeer wel toe laten. maar heel erg limiteren, tot bestelauto's". „Het hele leidingprobleem is vaak bepalend voor wat er in een wan delstraat komt aan verharding. Wij propageren zoveel mogelijk ge sloten wegdekken te maken van as falt. dat is de mooiste en doelma tigste oplossing, ook voorwinkelarea- len. Dat komt omdat je er makke lijk op loopt en het ziet er het minst vuil uit. Het is van nature al vuil, goor en je ziet het niet als het vui ler wordt. Maar er zijn bezwaren te gen als er gasleidingen onderzitten. Als het gasdicht is en er zijn lekke leidingen, dan hoopt het gas zich op en heeft de neiging de huizen binnen te dringen. „Tijdens de uitvoering van het werk moet je service aan het publiek verlenen", meent Van der Wal. „En dat kun je alleen maar doen als Je er hard doorheen gaat. met groot materieel. De mensen moeten ple zierig de winkels kunnen bereiken en dat betekent ontzettend veel slepen met schotten" ADVERTENTIF ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft op een minuut afstand, v.d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie ls „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zóveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant. Juwelier- Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Kopje kojfie. kopje thee veel gezelliger met SPOORBANKET -5 stuks-ƒ1,00 van de meester- banketbakkers van Enkhuizer Banket. In een verpakking die het verrukkelijke van „vers uit de bakkerij" geheel bewaart. Let op de naam enkhuizer Waardevolle spaar zegels bij alle produkten. Vraag onze spaarfolder: Postbus 17 - Enkhuizen Daarnaast is het bedoeld als vertrek centrum voor de aktie: er moet een soort trefcentrum komen waar men d.m.v. gespreksgroepen, hearings, weekends in de vormingscentra e.d. problemen wil signaleren en daarin veranderingen aanbrengen. Het is overigens beslist niet de bedoeling dat dit trefcentrum een „gezellig heidsclub" gaat worden, geen socië teit. Als derde taak van het centrum ziet de KWJ het verwijzen naar an deren wanneer er vragen zyn die anderen beter kunnen beantwoorden. Badhuis Voorlopig is er echter nog geen pand gevonden. Verleden jaar heeft de KWJ de gemeente gepolst over het eventueel huren van het oude VVV- kantoor in de Stenstraat. Dit is niet doorgegaan en op het ogenblik staat Hofje bestaat 350 jaar LEIDEN Ter gelegenheid va het feit, dat 350 jaar geleden het Cathrijn Maartensdochtershof aan de Pasteurstraat werd gesticht, wordt zaterdag 16 oktober om elf uur in de Koningskerk aan de Koningstraat een herdenkingsbijeenkomst gehou den. Zaterdag a.s. ééndagsstempel LEIDEN De Jaarlijkse Dag van de Postzegel zal dit jaar morgen wor den gehouden. In Leiden wordt op de ze dag in de kantine van Clos en Leembruggen N.V. van 10 tot 6 uur een ruilbeurs georganiseerd. Ook zullen er filmvoorstellingen plaats vinden. Voor postzegel-verzamelaars een interessante bijzonderheid: ter gelegenheid van het 100-Jarig be staan van de briefkaart worden er op deze dag briefkaarten uitgegeven met een speciale afstempeling, een zogenaamd ééndagsstempel. De kan tine is bereikbaar via de ingang van Clos en Leembruggen aan de 3e Bin nenvestgracht. TIEL Wie Focwa zegt, zegt A. W. van de Pol. En omge keerd. Deze energieke figuur heeft een kwart eeuw zijn krachten aan deze vereniging gegeven. Hij is er min of meer de personi ficatie van geworden. De doorbijter, wie geen golf te hoog ging. De vraagbaak, bij wie geen lid ooit vergeefs aanklopte. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat niet iedereen direct weet, wat de Focwa nu precies is. Een organisa tie, die de loodzware naam van "Ne derlandse Vereniging van Onderne mers in het Carrosseriebedrijf". met zich mee torst. Ze wordt kortweg Focwa genoemd, omdat het nog er ger was. toen de jonge Van de Pol er 25 Jaar geleden in dienst trad: Fede ratie van Organisaties v. Carrosserie- en Wagenbouwers en Aanverwante Bedrijven. Het hoofdkwartier van deze organisatie was tot voor kort aan de Breestraat in Leiden geves tigd. Men stond op het punt te ver huizen naar de Oranjelaan 2 in Oeestgeest, toen het Leidse kantoor geheel uitbrandde. En alle beschei den in vlammen opgingen Dat hpte- kende een heleboel extra werk voor secretaris Van de Pol Mr hij sloeg er zich doorheen, zoals hjj dat alle Jaren had gedaan met 'es vastberaden, vooruitstrevend en recht door zee. Deze uitdrukkingen zijn niet van ons, maar van Focwa- voorzitter W. J. Lith, die gistermid dag in Tiel na het congres van de carrosseriebouwers de heer Van de Pol in het zonnetje zette Hij d»ed er niet lang over. Maar de karakteris tieken, die hij in korte tijd bij elkaar harkte, logen er niet om D° heer Van de Pol tijdens die 25 jaar van hem groeide de organisatie uit tot ongeveer duizend bedrijven - ts een hogelijk gewaardeerde kracht. En hevrouw Van de Pol, die haar man vaak en langdurig heeft moeten mis sen voor de vereniging hij reea meer dan een miljoen kilometers in dienst van de Focwa deelde met een boeket rozen in zijn huldiging. Er kwamen ook nog een draa?hoqr tv-toestel en radiocassetterecorder van achter het gordijn van het i <M- se Agnietenhof vandaan En tilde is de receptie die daarna volgde sta pelden de cadeaus zich achter de Ju- 1 bilaris op. Het voormalige VVV-kantoffr: nog steeds leeg. (Foto Holvast) het pand nog steeds leeg. Het ver zoek om in aanmerking te komen voor het oude VVV-kantoor werd in november 1970 aan de gemeente ge daan via een brief. Op deze brief is nooit gereageerd. Van november tot mei 1971 heeft de KWJ pogingen ge daan om aan huisvesting te komen in Leiden. Hierbij werd met verschil lende mensen contact opgenomen o.a. met het PAK. Op 16 mei van dit Jaar ontving men. volledig onverwacht, een brief van de saneringsafdeling en grond bedrijf van de gemeente Leiden. „In deze brief werd ons verzocht con tact met hen op te nemen over het voormalig badhuis aan de Van der Werfstraat. We hebben toen een af spraak gemaakt met een ambtenaar en zijn samen met hem naar het badhuis gaan kijken. We kregen een bouwtekening, die door de gemeente voor ons was ingedeeld. Wij zouden f. 25.000,- nodig hebben om de boel op te knappen. Over verdere kosten, huur met name, is niet gesproken. Er werd afgesproken dat de beslissing aan ons zou zijn, en wij zouden ons besluit zo snel mogelijk aan de ge meente laten weten. Twee weken later echter kregen wij een brief van het grondbedrijf, waarin het zijn aanbod terugtrok. Wij hebben toen weer een brief geschreven waarin we opnieuw om ruimte verzochten. Weer is op onze brief niet gerea geerd. Nadat we nóg een poging had den gedaan door een nota te maken en die te versturen aan B. en W. van Leiden, waar we ook nooit iets van gehoord hebben, kwam de zaak op 9 september in de raadsvergade ring. (.De zaak is in de raad aan het rollen gebracht door In 't Veld, frak- tie-voorzitter van het PAK. Hij vroeg waarom het aanbod was ingetrokken en hoe het kwam dat de brieven van de KWJ nooit aankwamen). „Tijdens die vergadering is er enorm gegoocheld en gedraaid met de feiten totdat alles anders leek en was", schreef de KWJ in een boze brief aan de raadsleden. Ongelukkig „Inderdaad is de gang van zaken voor de KWJ ongelukkig geweest. Zij zijn hierdoor duidelijk gedupeerd. De brieven die zij ons gestuurd hadden zijn op een afdeling van het stadhuis blijven liggen: de raadsle den hebben ze pas in handen gekre gen toen het PAK vragen begon te stellen naar aanleiding van de boze brief die de KWJ had gestuurd". Al dus vertelt men op het stadhuis bij de afdeling Voorlichting. „Inmiddels echter heeft wethouder Menken be sloten dat aan de situatie van de KWJ iets gedaan moet worden. Hij heeft reeds contact opgenomen en er zijn gsprekken gevoerd. Er wordt in elk geval getracht zo spoedig moge lijk iets voor de KWJ-Randstreek te vinden." Be zwaar tegen samenstelling werkgroep energiebedrijf LEIDEN Burgemeester en wet houders van Koudekerk hebben bij het Leidse college geprotesteerd te gen de samenstelling van de „werk groep streekenergiebedrijf" Gepleit ls voor een vertegenwoor diging van het zuid-oostelijk deel van het verzorgingsgebied in de per soon van Benthuizens burgemeester Keijzer. Van de zijde van Leiden werd aangevoerd, dat de werkgroep om redenen van doelmatigheid van beperkte grootte diende te zijn. B en W van Koudekerk hebben er nu bezwaar tegen, dat de werkgroep zonder overleg „om doelmatigheidsre denen" is uitgebreid met de Leidse wethouder Lijten van economische za ken. Ze vragen alsnog een vertegen woordiging van het zuid-oostelijk, deel in de werkgroep.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3